straatsburg oordeelt )ver krankzinnigenwet SOCIAAL Nieuwe rentetarieven bij de ABN ABN Bank Invalide glipte de grens over [lacht voorgelegd aan Europees hof 'Overheid verwaarloost lager beroepsonderwijs' Katholieke kosters naar CNV 'Eigen aanpak lager beroepsonderwijs moet blijven' 6^-7% (was 7-7 7>%) *Spaardeposito's met oplopende rente - looptijd 2,3 of 4 jaar 7 6V2% 51/4% 43/4% 4V2% 7 6 5 4 8 'Gevaar nieuwe oliecrisis wordt erg onderschat' Bankemployé mag van zijn directeur politiek niet in n een onzer verslaggevers ^STERDAM De uit 1884 stammende krankzinnigenwet nt snel vervangen te worden door een wet die psychiatrische tiënten meer rechtszekerheid biedt. De noodzaak daarvan iirdt nog eens onderstreept door de beslissing van de Europese mmissie voor de rechten van de mens de klacht van de 54- lige Nederlander Frits Winterwerp voor te leggen aan het iropese hof voor de rechten van de mens. Winterwerp verblijft Hen zijn wil sinds 1968 in een psychiatrische inrichting. ITERDAG 22 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet essentie van zijn in december 92 ingediende klacht was, dat zijn iblijf in de inrichting telkenjare or de rechter werd verlengd, zon- dat hij daarover zelf werd ge- fxrd 9e krankzinnigenwet is welis- ir voortdurend aangepast, maar idt de rechter nog steeds de moge- iheid een beslissing te nemen over hoofd van de patiënt heen. tnkele jaren ligt in Den Haag een efcontwerp ter vervanging van de aikzinnigenwet. Het ontwerp is ar hevige kritiek van de Tweede aner onderhevig geweest en mede gevolg daarvan nog steeds geen geworden. Op een aantal punten i deze wet bijzondere opnemingen ychiatrische ziekenhuizen (BOPZ) 1 een belangrijke verbetering bie- zoekt eerst of een klacht voor behan deling in aanmerking komt, waarbij onder meer wordt nagegaan of alle nationale rechtsmiddelen zijn uit geput. Als dit onderzoek voor de klager positief uitvalt, volgt een nader on derzoek en wordt getracht met de aangeklaagde partij een regeling te treffen. Pas als het niet lukt de zaak te schikken, wordt het Europese hof ingeschakeld. Daarbij verdwijnt de klager naar de achtergrond, omdat de commissie, die dan als het ware de klacht overneemt, zelf als partij gaat optreden. De zittingen van het Europese hof zijn in principe openbaar. Beide par tijen gehoord hebbend, constateren de rechters of de nationale wetge ving die in de onderhavige zaak in het geding is. in strijd is met het Europees verdrag. Het comité van ministers ziet er daarna op toe of daaruit consequenties worden ge trokken door de in het ongelijk ge stelde partij. Advocaat Winterwerp heeft zich zonder tussen komst van een advocaat, die hij ook niet had, tot de Europese commissie gewend. De commissie heeft zich, nadat de klacht ontvankelijk was verklaard, in verbinding gesteld met de deken in Den Haag, die ervoor heeft gezorgd dat de klager een ad vocaat kreeg toegevoegd. Hoewel hij al een belangrijke hinder nis heeft genomen, staat nog geens zins vast dat Winterwerp door het Europese hof in het gelijk zal worden gesteld. Wel zag hij, nadat hij zijn klacht had ingediend, eindelijk een rechter. De beslissing over de verlen ging van zijn verblijf in de inrichting werd niet langer buiten hem om ge nomen. Of en in hoeverre hier van toeval moet worden gesproken, is niet bekend. wordt de rechter ertoe ver- icht een patiënt te horen, alvorens een gedwongen plaatsing in een ychiatrische inrichting verlengt. het ogenblik is een psychiatri- ïe patiënt, zoals kennelijk ook de ropese commissie heeft geconclu- trd, vrijwel rechteloos. Hij kan (en t op dat punt biedt de wet BOPZ i verbetering) niet in beroep gaan gen de beslissing van de rechter. él kan hij bij de officier van justitie n verzoek om invrijheidstelling in- enei, maar de officier kan dat ver lek naast zich neerleggen. In het eval van Winterwerp is dat ook eed, gebeurd. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het lager beroepsonderwijs is steeds meer rest-onderwijs geworden voor de uitvallers. Voor de leerlingen is dit praktisch gerichte onderwijs nog steeds aantrekkelijk, maar door de overheid wordt het lager beroepsonderwijs verwaar loosd. UIS aar een verouderde wet de rechten n de burger beknot, kan het in 60, ondertekende Europese ver tot bescherming van de rechten de mens uitkomst bieden. Voor nterwerp was van belang dat arti- 5, lid 4 de bepaling omhelst dat ;ene die van zijn vrijheid is be- fd er aanspraak op kan maken de rechtmatigheid daarvan dt onderzocht. laarbij geldt wel dat velen zich ge nepen voelen in Straatsburg hun tcht te halen, maar dat weinigen tot et Europese hof weten door te drin- l. De Europese commissie vormt n strenge sluis. Dit gezelschap, be taalde uit de vertegenwoordigers an.de achttien landen die het ver- raj hebben ondertekend, onder- Dit zei de heer P. J. van Huffel, voorzitter van de secties beroepson derwijs van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel. Hij sprak op het congres van de bond in Am sterdam. Het lager beroepsonderwijs wordt volgens Van Huffel steeds meer be zocht door kinderen die in de maat schappij toch al worden achterge steld en die door het vroegere onder wijs reeds gefrustreerd zijn. Maar voor wie later niet achter een bureau wil zitten en liever met zijn handen werkt, is het beroepsonderwijs een prima vorm van onderwijs. Om te zorgen dat dit zo blijft moet de overheid niet doorgaan steeds meer praktijk-gerichte vakken om zeep te brengen. En gerechtvaardig de eisen, zoals verkleining van de groepsgrootte, moeten worden inge willigd. Grote zorg maakte de heer Van Huf- fel zich over het ontbreken van goe de opleidingen voor jongeren die het lager beroepsonderwijs verlaten. „Waarom is er wel een moedermavo, maar geen 'tweede kans' voor deze groep?". Het ministerie van sociale zaken heeft deze week de uitkomsten gepu bliceerd naar de levensloop van jon geren die in 1965 het onderwijs ver lieten. Ook daaruit is gebleken dat slechts een klein deel (twintig pro cent) van de leerlingen die lager be roepsonderwijs kiezen daarna verder studeren. Van de kinderen die mavo doen stroomt een veel grotere groep (tweederde van de jongens, de helft van de meisjes) door naar vervolgop leidingen. Staatssecretaris De Jong heeft giste ren op een vergadering van directeu ren in Hoorn meegedeeld, dat hij volgend jaar wil beginnen met de opvulling van het „gat in de mam moet" tussen lager- en middelbaar beroepsonderwijs. Reeds in het ko mende schooljaar zullen aan zes middelbaar technische scholen be- drijfstechnische richtingen worden toegevoegd. Drie middelbare econo mische scholen mogen beginnen met een toeristische specialisatie. zeggen 4.999 fietsenmakers Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Ruim honderd kosters uit de bisdommen Haarlem en Rot terdam hebben aansluiting gezocht bij het CNV. De kosters leden van de kostersbond St. Willibrordus waren in 1974 gefuseerd met de Ka tholieke Bond van Ambtenaren. Zij hebben allen tegelijk hun lidmaat schap opgezegd. Als reden hebben de kosters opgege ven, dat ondanks gemaakte afspra ken bij de totstandkoming van de fusie de belangenbehartiging door de KABO reden tot verontrusting gaf. De zelfstandige herkenbaarheid als vakgroep dreigde binnen de KABO geheel verloren te gaan. Een andere belangrijke overweging was de verontrusting over de identi teit van de komende federatie tussen de KABO en de ABVA. Ook binnen de FNV komen volgens de kosters de christelijke visie en inspiratie onvol doende tot hun recht. In de aansluiting bij het CNV ziet het vakgroepsbestuur van de kosters een garantie zowel voor de belangen behartiging als voor het christelijke karakter van de vakbeweging. Het CNV hoopt dat na de stap van St. Willibrordus nu ook contact kan worden gelegd met de Nederlandse Federatie van Rooms-Katholieke Kosters. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het MAVO en het LBO onderwijs mogen niet te veel op elkaar gaan lijken. De eigen aard en aanpak en de praktische leergang van het lager beroepsonderwijs moe ten behouden blijven. Dit zei staats secretaris De Jong (voortgezet on derwijs) gisteren in Hoorn op een congres van directies uit het beroepsonderwijs. „Op korte termijn zal ik mijn beleid richten op samen hang in de eerste jaren van het gehe le voortgezet onderwijs en op bevor dering van de eigen identiteit van het LBO", aldus de staatssecretaris. 5 uur 4 uur 4 uur med.) uur Dlogie) 5 uur N XX) Een sociale uitkering ontvangen en dan stiekem ergens gaan werken, levert niet alleen een dubbel inkomen op, maar ook een strafbaar feit. Het; mag niet. Iemand, die bijvoorbeeld een WAO-uitkering krijgt en die op een of andere manier aan de slag gaat, is verplicht de bedrijfsvere niging daarvan onmiddellijk op de hoog te te stellen; óók als hij van plan is maar voor korte tijd te gaan werken. Laat hij dat na. dan loopt zo iemand uiteraard kans om voor de strafrechter te worden gedaagd. Maar voordat hij wegens fraude in het beklaagdenbankje staat, heeft de bedrijfsvereniging meestal ook zelf al la ten merken dat fraude niet wordt gepikt. Ene mijnheer N. heeft dat onlangs aan den lijve moeten ondervinden, toen hij ook in hoogste instantie zijn uitkering krachtens de wet op de arbeidsonge schiktheid kwijt raakte. N. kreeg een WAO-uitkering nadat hij bij een ongeluk met zijn bromfiets zijn rechter hand zo danig had verwond, dat hij er niet meer mee kon werken. Een paar jaar later probeerde hij het nog eens enkele weken als heftruckchauffeur, maar toen hij op nieuw bij een verkeersongeluk zijn lin kervoet brak. verdween hij definitief in de WAO. Totdat de bedrijfsvereniging er lucht van kreeg dat hij te zamen met enkele andere WAO-trekkers in Duits land werkte. De bedrijfsvereniging schorste zijn uitke ring en stelde onmiddellijk een onder zoek in. Daaruit bleek dat N. via een koppelbaas al maandenlang bij verschil lende Duitse firma's werkte. Dat kostte hem met terugwerkende kracht zijn uit kering. Aangenomen werd dat hij in Duitsland een zodanig loon ontving dat hij niet langer aanspraak kon maken op een uitkering. Aangezien hij zijn werk hervatting niet onverwijld aan de be drijfsvereniging had gemeld, werd boven dien een bedrag van 6744,26 gulden aan ten onrechte betaalde WAO-uitkeringen teruggevorderd. N. ging zowel tegen de intrekking van zijn uitkering als tegen de terugvordering in beroep. Maar de Raad van Beroep stelde hem in het ongelijk. Mijnheer N. stapte vervolgens naar de Centrale Raad van Beroep en deed daar opnieuw zijn beklag ..Ik ontken dat ik ooit via een koppelbaas in Duitsland heb gewerkt. Mijn uitkering is dus ten onrechts ingetrokken en ook de terugvordering slaat nergens op," liet hij aan de rechters weten. De centrale raad toonde zich over het verweer van N. niet erg geïmponeerd. „Er is onvoldoende grond om geloof te hechten aan uw ver klaring dat u geen werkzaamheden hebt verricht in Duitsland," zei de raad en hij verwees naar de volgende feiten: Er is geconstateerd dat N. zich met anderen in een busje bevond dat de Ne derlands-Duitse grens passeerde; De voorman van een van de Duitse firma's heeft verklaard: „De op de foto getoonde N. is mij bekend en heeft hier ongeveer twee maanden gewerkt als hulp-arbeider; Een Duitse bouw-ingenieur bij een tweede bedrijf liet weten: „Hierbij beves- door Huub Elzerman tig ik in mijn functie als bouw-ingenieur dat ik op de aan mij getoonde foto's de heren N.. B. en Ten B. herken. Deze personen hebben bij ons op bouwobjec- ten gewerkt. Ten slotte kwam er een voor N. zeer ongelukkig briefje op tafel, waarin Ten B die toen optrad als koppelbaas aan de Duitse bouwondernemer schreef: „Geachte heer. Geeft u alstublieft elke week het loon mee aan onze voorman, de heer N." N. begreep dat hij met gedegen bewijs materiaal op tafel moest komen, wilde hij nog een kans maken in het gelijk te worden gesteld. Hij verkocht zijn huid duur. Aan de raad legde hij een verklaring voor van de Duitse voorman, waarin deze zijn eerder afgelegde getuigenis introk. Bo vendien bevestigde de bouwingenieur dat hij N. bij een bezoek niet meer van de destijds getoonde foto's herkende. Ten slotte overhandigde N. een verklaring van de koppelbaas Ten B„ waarin die zei dat het voor hem onbegrijpelijk was dat in zijn strafdossier staat dat hij N. als een van zijn werknemers herkende en dat het volgens hem mogelijk was dat „balang- hebbenden" er dit na zijn ondertekening hebben ingetypt. Maar ook door dit krachtige weerwerk toonde de raad zich niet geïmponeerd. Allereerst wees de raad erop dat er sinds de affaire aan het rollen was gebracht drie jaren waren ver streken en dat er op grond daarvan wei nig waarde kon worden toegekend aan de eerst nu ingetrokken verklaringen. „Wij staan daar enigermate wantrou wend tegenover, zeiden de rechters en de mededeling van de koppelbaas dat er met zijn verklaring was geknoeid noem den zij „uitermate dubieus". „Nee. zei de centrale raad. de arbeidson geschiktheidsuitkering van N. is terecht ingetrokken. Ook heeft hij zich niet ge houden aan de verplichting om onver wijld aan de bedrijfsvereniging medede ling te doen van elke verandering van feiten en omstandigheden, die tot verla ging of intrekking van de arbeidsonge schiktheidsuitkering aanleiding kan ge ven. De bedrijfsvereniging mocht de ten onrechte uitbetaalde uitkeringen terug vorderen. Eén kleine correctie wilde de raad nog wel toestaan. Ten onrechte uit betaalde uitkeringen kunnen slechts twee jaar na de dag van betaling worden teruggevorderd De bedrijfsvereniging ging bij de berekening van de terugvor dering een maand te ver en dat werd recht gezet. Zo kwam mijnheer N. zonder WAO-uitke ring en met een forse schuld te zitten. Protesten hielpen verder niet. want zei het hoogste rechtscollege bars: „Wij zijn er van overtuigd dat u in Duitsland hebt gewerkt." In feite kwam N. er nog rede lijk vanaf, want de gang naar de straf rechter werd hen bespagrd. De bedrijfs vereniging vond de zesduizend gulden die hij moest terugbetalen kennelijk vol doende straf. In verband met de ontwikkeling van de rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN besloten een aantal rentetarieven te wijzigen. Nieuwe spaartarieven. Met ingang van 24 april 1978 geldt de volgende rentevergoeding: 772% (was 8 'Spaardeposito 6 jaar vast 772% (was 8 *Spaardeposito 5 jaar vast 7 (was 772%) 'Spaardeposito 4 jaar vast 63/4% (was 774%) 'Spaardeposito 3 jaar vast 672% (was 7 'Spaardeposito 2 jaar vast Met ingang van 1 mei 1978 geldt de volgende rentevergoeding: (was 71/2%) (was 674%) (was 572%) (was 5 (was 474%) Spaardeposito met 36 maanden opzegging Spaardeposito met 24 maanden opzegging Spaardeposito met 12 maanden opzegging Spaardeposito met 6 maanden opzegging Spaardeposito met 3 maanden opzegging De volgende tarieven blijven ongewijzigd: Spaar-Extra-rekening 2 Spaar-Extra-rekening/boekje Girospaarrekening Spaarrekening/Spaarboekje Jeugdspaarboekje Zilvervloot *Bij deze spaarvormen wordt rente op rente vergoed, ingaande op de dag van storting. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het gevaar van een nieuwe oliecrisis wordt ernstig on derschat. Daarvoor zijn twee rede nen. Ten eerste is de herinnering aan de oliecrisis van 1973-'74 al weg geëbd. Ten tweede bestaat er een onverwoestbaar geloof dat er wel tij dig technische oplossingen voor het energieprobleem zullen worden ge vonden. Dit staat in een rapport over de oliecrisis, geschreven door J. van Ginkel, medewerker van het Neder lands Instituut voor Vredesvraag stukken in Den Haag. Van Ginkel wijst erop dat de oliecrisis van 1973- '74 in feite nog zo'n grote ramp niet was. Er kwam naar Nederland wel minder olie. maar de opschudding hield toen meer verband met de ver wachting dat het tekort veel ernsti ger zou worden en veel langer zou aanhouden. De politieke en economische gevol gen van de gebeurtenissen toen wa ren buitengewoon ernstig. De door Europa ten toon gespreide zwakheid (de grote onenigheid tussen de lan den) was volgens Van Ginkel de kracht van het oliewapen. Hij meent dat goede Europese samenwerking had kunnen voorkomen dat er ook maar voor enig land een werkelijk tekort zou zijn ontstaan. Van Ginkel beschrijft in zijn rapport nog eens hoe de traditioneel pro- Israëlische politiek van Nederland flink in de richting van de Palestij- nen is verschoven. Van een onzer verslaggevers STEENDEREN Rabobankdi- recteur W. Achterkamp in het Achterhoekse Steenderen wil niet dat een van zijn employés, de heer Bregman, deel gaat uitmaken van de gemeenteraad in het vijfhon derd inwoners tellende dorpje. Ook de vrouw van de bank employé mag van hem niet in de politiek gaan. De reden van deze opstelling is dat de heer Achter- kamp bang is dat tal van zijn cliënten zich er aan zullen erge ren, daar zij een andere politieke richting zijn toegedaan dan de heer en mevrouw Bregman die lid van de PvdA zijn. Toen enige maanden geleden be kend werd dat de heer Bregman als nummer twee op de lijst was geplaatst (een verkiesbare plaats al heeft de PvdA in Steenderen momenteel maar één raadszetel. zij rekent er stellig op dat het deze keer niet zal voorkomen dat zij maar acht stemmen te kort komt voor de tweede zetel) barst te de storm los. De baas van het aspirant-raadlid liet weten dat er niets kon komen van zijn plan nen. Daarop bood mevrouw Breg man aan zich beschikbaar te stel len, mr.ar ook dat vond de heer Achterkamp ontoelaatbaar. Om de gemoederen enigszins tot rust te brengen heeft de plaatselijke PvdA op het allerlaatste moment mevrouw Bregman op de derde plaats gezet. De kans blijft zo doende groot dat zij bij de verkie zingen alsnog wordt gekozen of in elk geval tijdens de komende raadsperiode, als een vacature ontstaat, aan de beurt komt. De hele kwestie heeft de gemoe deren in Steenderen danig in be roering gebracht. „Het is ook on begrijpelijk dat zoiets anno 1978 nog mogelijk is", zegt het huidige PvdA-raadslid de heer G. W. Ep- pink die bij de komende raadsver kiezingen lijsttrekker is. Hij wil de zaak niet in de doofpot stoppen. „Ik heb het hoofdbestuur van de PvdA ingeschakeld en er zullen uit de Tweede Kamer vragen aan de betrokken minister worden ge steld over deze kwestie Het is noodzakelijk dat er officieel een uitspraak over wordt gedaan, om dat dit soort zaken hier in de Achterhoek vaker voorkomt, al dringt dat niet tot de buitenwe reld door", vindt de heer Epplng. Bankdirecteur Achterkamp was met voor commentaar bereik baar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9