abinet in Rome wordt oepeler in zaak-Moro 'anama komt er bekaaid af bij verdrag over kanaal Vervreemding tussen Portugal en Azoren Bevruchting in glas houdt Britten bezig Willemjan Often Henry ii *«flode Brigades om uitleg eisen gevraagd ■s r Geweigerde foto Nog geen nieuw plan voor het Midden-Oosten peter zonderland belichtingstijd Steun voor Carrillo querido koloniale tijdperk ook voor Amerika voorbij HLTERDAG 22 APRIL 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet ■ten lust >OME (Reuter, UPI) De Italiaanse regering lijkt haar standpunt dat niet wordt onderhandeld rati iet de ontvoerders van oud-premier Aldo Moro enigszins te hebben gewijzigd. Het kabinet heelt h e Rode Brigades gevraagd welke prijs zij precies eisen voor het in leven laten van Moro. Dütg and] nstr J te ior iift, i rinm 'e aar' remier Andreotti gaat hierbij in op communiqué van de familie van christendemocratische leider, dat iteren in Rome werd uitgegeven, erin staat: „de familie en de vrien- _n van Aldo Moro verzoeken de iristen-democratische partij een alistische houding aan te nemen zlch bereid te verklaren, na te wat precies de voorwaarden voor de bevrijding van haar öorzitter". De ontvoerders hebben edreigd Moro terecht te stellen als anmiddag om drie uur hun eisen it zijn ingewilligd. diverse politieke partijen in Italië ebben verschillend gereageerd op jet ultimatum van de Rode Briga- b. Tegenover de langzaam versoe lende houding van de christen- iocraten staat de onbuigzaam- van de communisten, de tweede ij van het land. De regering moet itrekt afwijzend blijven tegeno- iedere vorm van chantage, aldus de communisten. De socialisten me nen: „Wij vragen de regering niet op de eisen in te gaan maar we denken wel dat er nog andere mogelijkheden zijn om Moro's leven te redden. De sociaal-democraten denken er onge veer gelijk over. Het is de autoriteiten niet duidelijk wie de Rode Brigades op het oog hebben als zij de vrijlating eisen van „de communistische gevangenen". Er zitten momenteel 312 linkse ex tremisten vast in Italiaanse cellen. Deze behoren in hoofdzaak tot twee groepen, de Rode Brigades en het proletarische leger NAP, dat ver schillende bomaanslagen heeft ge pleegd. Schuilplaats De autoriteiten in Rome zijn tot de conclusie gekomen dat de bij toeval «nbai tussische technici hebben de afgelo- i de lufeen dagen geweigerd door Ameri- rainei aanse journalisten gemaakte beel- oop dalen van de arrestatie van de Russi- itsing' che vrouw van de Amerikaanse hoog- eraar McClellan en haar dochter door mmme zenden naar het Westen. De Russi- ehe vrouw, die zich bij haar man in e Verenigde Staten wil voegen, had ich aan het hek van de Amerikaanse mbassade in Moskou vastgeketend n trok zo de aandacht van de Ameri- aanse journalisten die in het gevolg an minister Vance momenteel in loskou zijn. De Amerikaanse ambas- ade heeft nu al twee maal een for- j~r£Sieel protest ingediend bij de Russi- uHche autoriteiten voor de doelbewuste [5^HYerkweigering van Russische tech- Wl lici. gevonden schuilplaats van de Rode Brigades in het noorden van de hoofdstad geen eenvoudige steunba- sis was maar het werkelijke hoofd kwartier van de organisatie. Volgens kringen, die bij het onderzoek zijn betrokken, is de politie tot deze con clusie gekomen op grond van de tal rijke documenten, die in het appar tement zijn aangetroffen. Daaronder bevond zich een gedetailleerde kaart van de wijk waar Moro op 16 maart wetd ontvoerd. Uit de stukken zou zijn gebleken dat bij de ontvoering niet minder dan zestig mensen betrokken moeten zijn geweest. Ook zou de politie heb ben ontdekt dat de Brigades voor de financiering van de ontvoering van Moro de afgelopen maanden vier mensen hebben ontvoerd, van wie één in Rome. Gisterochtend werden in een gebouw tegenover de flat pa pieren gevonden, die ook eigendom waren van de Rode Brigades. CAIRO (Reuter, UPI) De Ameri kaanse bemiddelaar in het Midden- Oosten, Alfred Atherton, is gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo aangekomen voor besprekingen met de Egyptische regering. Atherton deelde bij aankomst mee dat hij geen speciale Amerikaanse voorstel len bij zich had om het gesprek tus sen Israël en Egypte uit het slop te halen. Ook zei de bemiddelaar geen uitnodiging voor president Sadat bij zich te hebben van president Carter. Er gingen de laatste tijd geruchten dat de Verenigde Staten een nieuw initiatief in petto houden. De leiders van de Israëlische vredes beweging, die vindt dat de huidige regering Begin een te harde koers vaart, hebben gisteren gesproken met de eerste minister. Na afloop van het gesprek tussen vertegen woordigers van de uit vele ex-militai ren bestaande beweging, deelde een woordvoerder mee dat er geen enke le verandering is te bespeuren in de houding van de huidige regering. Israëlische militairen intensiveerden gisteren de veiligheidsmaatregelen in het land in verband met de viering van het Pesachfeest. Men wil voorko men dat Palestijnse guerrilla's dit feest van Israëls bevrijding uit Egyp te verstoren. Vooral in de directe omgeving van Jeruzalem en bij de grens met Libanon waren de veilig heidsmaatregelen bijzonder scherp. Palestijnen Zowel de Amerikaanse omroep CBS als de Amerikaanse persbureaus AP en UPI (waarvan bovenstaande foto afkomstig is) zijn het slachtoffer ge worden van deze praktijken. De Rus sische autoriteiten hebben op de pro testen gereageerd met de mededeling dat zij de actie van Irina McClellan beschouwen als een door Amerikaan se journalisten opgezette provocatie. Over de besprekingen tussen Vance en Gromiko is bijzonder weinig be kend gemaakt. Bij een vorig bezoek aan Moskou gaf Vance elke dag uitge breide informatie aan de pers, maar dat irriteerde de Sowjet autoriteiten nogal. Vandaar dat er nu voorname lijk stilte betracht wordt rond de be sprekingen. LISSABON— Tot tweemaal toe ontstonden er afgelopen week grote rellen op het voor naamste eiland van de Portuge se Azoren in de Atlantische O- ceaan. Een honderdtal woeden de Azorianen tuigden vice-pre mier Almeida Santos af die een bezoek wilde brengen aan het partij bureautje van de so cialistische partij op Sao Migu el. De minister moest uitwijken naar een van de andere eilanden waar hij beter ontvangen werd. Bij zijn terugkeer donderdag via het vliegveld van Ponta Delgada ont stonden echter opnieuw rellen. Er werd geschoten vanuit de menigte en er ontplofte een bom. Beslist niet 'de laatste in een lange reeks bo maanslagen die door het bevrij dingsfront van de Azoren (FLA), sinds de omverwerping van de dicta tuur in Portugal in 1974, zijn ge pleegd. De regeringen in Lissabon hebben steeds gezegd dat de FLA niet meer dan een klein groepje bandieten is, zonder enige steun bij de eilandbe volking. Ook nu een groep van ruim honderd man in Ponta Delgada (Sao Miguel) er in slaagde het bezoek van de vice-premier volledig in de war te schoppen, blijft de regering van me ning dat de „echte" Azorianen Por tugezen zijn. door Jan Halkes ESAOJORGE ~^T£RCEIRA - - iTdoHerasT" nen, duren echter voort De machtskliek op de Azoren voelt zich nog steeds bedreigd door de progressieve wetgeving op het vaste land. Ook al zijn de Azoren net als de Madeira-archipel volgens de nieuwe Portugese grondwet autonome ge bieden met eigen regeringen, de be langrijkste wetten komen nog steeds van het parlement in Lissabon. De communisten en de socialisten ge nieten op de Azoren dezelfde vrij heid als op het vasteland. Ook al is hun aanhang vooralsnog minimaal, zeker op de lange duur vormen zij een bedreiging voor de achterlijke verhoudingen waar de samenleving in de Azoren nog steeds op stoelt. Aanpakken Spijtoptanten De onechte Azorianen zouden Fdan de „retomados" zijn die de rellen op touw hadden gezet. Retomados is de Portugese naam voor de spijtoptan ten uit de Afrikaanse ex-koloniën. Vice-premier Almeida Santos, zelf afkomstig uit Mozambique, speelde als minister van interritoriale coördi natie een belangrijke rol bij de deko lonisatie van de Portugese gebieden in Afrika. Vandaar dat hij bij de Portugese retomados zo gehaat is. Verreweg de meesten van hen, die zich de laatste tijd liever „ontheem den" noemen, hebben de dekolonisa tie nog steeds niet verwerkt en voe len zich verraden door wat zij noe men het internationale commu nisme. De Azoren zijn van oudsher Portu gees gebied geweest. Toen de Portu gezen in de vijftiende eeuw de vul kaaneilanden ontdekten, woonde er niemand. Evenals tot voor kort op het Portugese vasteland, heeft de samenleving op de Azoren nog vele middeleeuwse trekken. De politieke verhoudingen worden er bepaald door het grootgrondgebezit dat van vader op oudste zoon wordt over geërfd. Een handjevol notabelen, moreel gesteund door de katholieke kerk deelt er de lakens uit. De in vloed van de kerk is groot. De altijd aanwezige dreiging van vulkanische uitbarstingen en het isolement in de grote oceaan bevordert het geloof in het boven-natuurlijke. De enige ma nier voor de boerenbevolking de ar moede dragelijk te maken is een wit voetje bij de heren notabelen, of emigratie naar de Verenigde Staten. In de Tweede wereldoorlog stelde dictator Salazar militaire bases op de Azoren ter beschikking voor de duikbotenoorlog aan zijn Duitse en Italiaanse vrienden. Met het keren van de oorlogskansen namen de En gelsen en Amerikanen bezit van de bases. Nog steeds is er een belangrij ke Amerikaanse marinebasis en heb ben de Fransen op het Bloemenei- land een lanceerinrichtlng voor ra ketten. Revolutie De Portugese revolutie kon dan ook niet ongemerkt aan de Azoren voor bij gaan. Amerika's minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger verklaarde destijds: „Wat er ook met Portugal gebeurt, de Verenigde Sta ten zullen op de Azoren blijven". Uit dezelfde tijd stamt de oprichting van de FLA en haar eerste terreuracties. Maar die concludeerde dat de FLA en de CIA een pot nat zouden zijn. is bedrogen uitgekomen. De Amerika nen zijn met het aan de macht ko men van Mario Soares weer Portu- gals beste vrienden geworden. De bomaanslagen, in de regel gericht tegen linkse of progressieve Azoria- Tot nog toe heeft de Portugese rege ring het probleem van de FLA steeds gebagatelliseerd. De aanhang van de FLA moet zeker niet overdreven worden. Buiten het hoofdeiland Sao Miguel, waar juist de heersende klas se zetelt. bestaat zij nauwelijks en worden ook geen aanslagen ge pleegd. Aan de andere kant heft de regering weinig gedaan om het pro bleem bij de wortel aan te pakken. Met een voortvarend ontwikkelings plan moet nog steeds een begin wor den gemaakt. De socialisten wijten de economi sche problemen op de eilanden aan de heerschappij van de PSD. De PSD-regeringen van de eilanden ge ven met even weinig recht de schuld aan Lissabon. Het merendeel van de Azorianen blijft intussen arm. onwe tend en doelwit van de chauviniststi- sche argumenten en uiterst rechtse demagogie. Nu duidelijk gebleken is dat het FLA in feite heer en meester is op Sao Miquel, waar zij straffeloos openbare vergaderingen houdt en de plaatselijke politie toeziet hoe een socialistische minister wordt afge tuigd, lijkt de regeringspolitiek naar het andere uiterste doorgeslagen te zijn. Onmiddellijk werd de regering in Lissabon in spoedvergadering bij eengeroepen. Er zullen straffe maat regelen worden genomen. Zonder overleg met de regionale regering stuurde Lissabon een afdeling van de oproerpolitie naar Ponta Delga da. Maar het gevolg is dat de rellen voortduren, de situatie verslechtert, en de band tussen de regionale PSD- regering en het FLA alleen maar hechter wordt. U, lezer, vindt nu in iedere boekhandel de eerste gedichten van Peter Zonderland. Belich tings tijd bevat momentopnamen van de werkelijkheid. Lees dit debuut. Koop het voor fl ï,90. U, nu. MADRID (Reuter) De leider van de Spaanse communistische partij Santiago Carrillo heeft op het eerste zongres van de partij dat sedert de Spaanse burgeroorlog weer binnen de grenzen van de Spaanse staat gehouden wordt, brede steun gekre gen voor zijn onafhankelijke politie ke koers. Wel werd hem gevraagd uitleg te geven over de fouten die er onder zijn leiding de afgelopen acht tien Jaar in de PCE gemaakt zijn. Veel aandacht kreeg de negatieve houding van de Amerikaanse presi dent Carter ten aanzien van het Eu- rocommunisme. Binnen de Palestijnse organisatie PLO is ernstige verdeeldheid ont staan over eventuele samenwerking tussen de Palestijnen en de vredes macht van de Verenigde Naties die in het zuiden van Libanon gelegerd is. Jasser Arafat, de leider van de PLO en de daarin participerende or ganisatie Al Fatach, is voorstander van een dergelijke samenwerking. Binnen de PLO bestaat toenemend verzet tegen deze coöperatieve hou ding van de Palestijnse leider. De oppositie binnen de PLO wordt ge leld door Sal ah Khalaf, die als de tweede man van de PLO beschouwd wordt en door Aboe Daoed, een Pa lestijnse guerrillaleider die door wes terse inlichtingendiensten ervan ver dacht wordt, betrokken te zijn ge weest bij de slachting onder Israëli sche atleten tijdens de Olympische Spelen in München. Querido van Singel 262 Uw boekverkoper heeft ook Salamanders LONDEN (Reuter) Twee Britse artsen weigeren elk commentaar op het bericht dat zij een eicel in een reageerbuis zouden hebben bevrucht en met succes weer in de baarmoeder teruggebracht. „Wonder-geboorte zal in Juli plaatsvinden", meldde de Daily Mirror gisteren in een fors beme ten kop, maar dokters Patrick Steptoe en Robert Edwards wil len het niet ontkennen of beves tigen. Er komt binnenkort een perscon ferentie, zei een woordvoerder van Steptoe. en het onderzoek zal in een wetenschappelijk tijd schrift worden gepubliceerd. Steptoe en Edwards zijn al jaren met deze techniek bezig. Volgens prof. Charles Douglas, hoofd van de afdeling verloskun de van de universiteit van Cam bridge. is het grote probleem de Juiste voedingsoplossing voor de bevruchte en zich delende eicel gedurende de zeven dagen dat hij buiten het lichaam blijft, en de juiste tijdstippen van afname en inplanting. „Ik denk dat ze de problemen bijna opgelost heb ben, maar ik weet niet of de eerste baby morgen komt of over tien jaar", aldus prof. Douglas. „De heer Steptoe is een enthousiaste ling, dat is de moeilijkheid." Step toe en Edwards publiceerden twee jaar geleden in het medische tijdschrift Lancet dat een vrouw een door hen geïmplanteerd foe tus tien weken gedragen had voordat het mis ging. Onderzoek op dit terrein werd tot 1974 ook aan de universiteit van Leeds uitgevoerd door prof. Douglas Bevis. Deze beweerde toen dat hij drie succesvolle ge vallen had gehad, maar kon de twijfel van zijn vakgenoten niet wegnemen. De behandeling is be doeld voor vrouwen die door een defect aan de eileiders niet langs de gebruikelijke weg zwanger kunnen worden. ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu in iedere boekhandel het eerste toneelstuk van Willem Jan Otten,de dichter. Henty 11 wordt doorGlobe gespeeld. Het heeft schit-tc-ren- de kritieken. Lees het. Koop het voorf!6,90.U,nu. Querido van Singel 262 Uw boekverkoper heeft ook Salamanders or Herman Amelink en Rimmer Mulder p Amerikaanse president Jimmy Carter kreeg deze week ook het laatste in de twee verdragen over het Panama-kanaal door de Senaat. Om de (eun van tweederde van honderd senatoren te verwerven heeft hij wel het iderste uit de kast moeten geven. Dat betekent dat zijn verdragspartner i de andere kant, president Torrijos van Panama, er zeer bekaaid is lekomen. Voor Torrijos zijn de beide kanaal-verdragen het uiterste num wat hij tegenover zijn landgenoten nog kan verdedigen. p Verenigde Staten hoeven het kanaal s over 22 jaar aan Panama over te dra- X een termijn die op zichzelf al voor veel namezen moeilijk te verteren is. Daar mt dan nog bij de pijnlijke bepaling dat I Verenigde Staten ook na 31 januari 1999 F recht zullen hebben om militair in te »en als „de neutraliteit van het ka al" zou worden geschonden. Deze bepa- 'g stond min of meer verhuld al In het rspronkelijke verdrag. Maar zij is nog TRANf* ulWrukkeliJk vastgelegd door de Se- ■at op voorstel van senator Dennis De- toclni van Arizona. Dit amendement- ïConcini is in Panama al bekend gewor- n als het „amendement del cochino", „gemene streek" betekent. •rrijos heeft zich krachtig verzet tegen wijziging in het verdrag. In een bood- ip aan de Verenigde Naties sprak hij een schending van de internationale dingen die een staat beschermen te- inmenging van buitenaf. Het voorstel en nat n DeConcini is in de Verenigde Staten Hout ®ers nadrukkelijk gepresenteerd als ji (he n mogelijkheid voor de Amerikanen om ande grijpen als de vrije doorvaart door het ondef "Kal gevaar zou lopen door stakingen of andere ongeregeldheden in Panama. De regering-Carter moest deze wijziging ech ter wel accepteren. Anders had het verdrag in de Senaat nooit de vereiste tweederde meerderheid gekregen. En een verwerping zou voor president Carter, die toch al veel tegenwind heeft, uiterst pijnlijk zijn geweest. Verzet President Torrijos moet nu maar zien hoe hij het zaakje verder aan zijn landgenoten zal verkopen. Er is de afgelopen weken in Panama al breed verzet gerezen tegen de kanaal-verdragen. Zelfs de traditioneel pro-Amerikaanse Liberale Partij heeft zich tegen het verdrag gekeerd nu daarin het Amerikaanse recht op inmenging is vast gelegd. De ironie wil dat diezelfde Liberale Partij ruim tien jaar geleden zelf met een verdrag op de proppen kwam waarin vol gens de critici te veel concessies werden gedaan aan de Amerikanen. Dat verdrag was toen de aanleiding voor de staatsgreep die Torrijos aan de macht hielp. Het kan verkeren. De vier grote politieke partijen in Panama Een van de sluizen in het kanaal. willen nu dat Torrijos de gewijzigde ver dragen opnieuw voorlegt aan het volk. Eind vorig Jaar werden de oorspronkelijke verdragsteksten met een meerderheid van tweederden bij een referendum aanvaard. Formeel zou Torrijos weer zo'n volksstem ming moeten houden omdat de teksten op enkele punten zijn gewijzigd. Torrijos kan zich zo'n herstemming niet veroorloven, want met de gehate „inmengingsbepaling" zullen de verdragen zeker niet weer zo'n ruime meerderheid (een vereiste) krijgen. De sterke man van Panama heeft deze week daarom ook al gezegd een nieuw referendum niet nodig te vinden. Géén naasting Daarmee heeft Torrijos duidelijk gemaakt er niet voor te voelen een botsing met de Verenigde Staten te riskeren door het Ka naal gewoon tot zich te nemen. Waar schijnlijk zou ook de huidige Amerikaanse regering in het geval van zo'n naasting met geweld terugslaan. Maar nog afgezien van dat militaire risico zou Torrijos zich een hoop narigheid op de hals halen als hij het kanaal op korte termijn zou naasten. Hij verspeelt daarmee in één klap de uitge breide financiële steun die hij van de Vere nigde Staten krijgt en die de komende jaren zal oplopen tot miljarden dollars. De inkomsten die Panama dan eventueel uit het kanaal zou kunnen halen, steken daar povertjes bij af. Nu Torrijos dus door wil gaan met het verdrag zoals het er nu ligt, zal hij toch Iets moeten doen om het binnenlands verzet te sussen. Waarschijnlijk zal hij nu aansturen op algemene verkiezingen voor een nieuwe nationale assemblee, waarbij ook andere zaken dan de geladen kanaal kwestie een rol zullen gaan spelen. Voorlopig hangt het lot van het verdrag sterk af van de stuur manskunst van Torrijos. Als Torrijos de zaak zou klaren is daarmee overigens nog niet gezegd dat de kanaal kwestie voorgoed uit de wereld Is gehol pen. De regeling tussen Panama en de Verenigde Staten komt neer op een „deko lonisatie op termijn". Tot 2000 blijven de Amerikanen de baas en of de Panamezen dat zullen blijven pikken Is onwaarschijn lijk. Torrijos heeft niet het eeuwige leven en de volgende machthebbers kunnen best proberen hun aanzien bij het volk te verho gen door de kanaalkwestie weer op te rakelen. De Panamezen zijn voor deze zaak wel eerder in vuur en vlam geraakt. Waas Onzeker is ook hoe de Verenigde Staten in de toekomst met het Panama-kanaal zul len handelen. Het idee dat de Amerikanen dit strookje grond tot in alle eeuwigheid bezet zouden mogen houden is nu tenmin ste toch losgelaten. Rijkelijk laat is ook de meerderheid van de Senaat tot het Inzicht gekomen dat het koloniale tijdperk ook voor Amerika voorbij is. Het is de verdien ste van Carter dat hij heeft geprobeerd deze vlek op het Amerikaanse blazoen te verwijderen. In zijn contacten met Zuidamerikaanse landen kan hij er zijn voordeel mee doen. Misschien dat. nu de politieke strijd over de eerste sleutelverdragen achter de rug is. het Panamakanaal ln de Verenigde Staten langzaam naar de achtergrond zal verdwij nen. Grote zakelijke belangen hebben de Amerikanen niet bij het kanaal. Het verzet) tegen de verdragen van Carter werd voor een goed deel geleid door mensen die ken nelijk een waas voor de ogen krijgen bij het idee dat anderen dan Amerikanen zo'n scheepvaartroute zouden moeten beheren. ZIJ vormen een minderheid die na hun nederlaag van deze week nog wel even zullen blijven namokken. Of ze in staat zijn een volgende Amerikaanse regering te verhinderen de dekolonisatie van Panama te versnellen is onwaarschijnlijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7