SGP wendde de steven iets VAD De tekening van een leze Trouw commentaar luropese verkiezingen (i) üuropese verkiezingen (2) Zestig jaar 'conflict' tussen praktijk en onveranderlijke principes juyana en Suriname ruziën VAD Goed, beter, best postcodekaart aan ome piet stuur een brief raak ITERDA6 22 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 drang zich tegen iemand of iets te zetten, zit bij sommige politici 9 diep, dat de wil tot samenwerking en voor de gemeenschap zo be- ngrijke eigenschap) er menigmaal wr in de verdrukking komt. Het eaal van de tweedeling vormt voor lenig politicus een wenkend per- -y icctief, waarbij hij natuurlijk wel eeds in zijn achterhoofd de ge- ichte heeft: „Als ik dan maar de Li-Ml ootste word". en illustratie van deze gedachte unnen wij vinden in de voorberei de ngen voor de verkiezingen voor Europese parlement, die vol- end jaar worden gehouden. Met de Westduitse christen-demo- aten, verenigd in de CDU van plmut Kohl en de CSU van Franz- ef Strauss, hebben de winstmoge- Jkheden van een sterk tegen het icialisme en liberalisme gerichte nti-thesepolitiek gezien en zij stre- tn die nu ook openlijk na. Daarbij jn zij zelfs zo vermetel de samen- "■"ferking met de Engelse conservatie- ven en Franse gaullisten niet te schu wen. Want in de visie van Kohl/ Strauss gaat het vooral tégen de socialisten en daarvan zijn ze zo bezeten, dat zij niet kieskeurig me nen te kunnen zijn in het kiezen van hun bondgenoten. De Italiaanse, Belgische en Neder landse christen-democraten zijn ge lukkig niet bereid gevonden zich voor dit karretje te laten spannen. Hans de Boer, de voorzitter van de Nederlandse ARP, meende zelfs dat met dit Duitse streven een bom is gelegd onder, de sarpenwerking van het CDA met de andere Europese partijen. Het is in dit verband niet toevallig, dat met name de Neder landse, Belgische en Italiaanse chris tendemocratische partijen zich ver zetten tegen het streven van de Duitse christen-democraten, want juist in Nederland, België en Italië hebben de christen-democraten goe de ervaringen opgedaan in het sa mengaan met andere partijen. Door Willem Breedveld DEN HAAG Veranderingen ln een politieke partij zijn vaak het resultaat van de dialoog die zo'n partij aangaat met andere groepen. Het leidt er bijvoorbeeld toe dat men iets van het eigen standpunt prijsgeeft teneinde samen met andere partijen een doel te bereiken. Achteraf wil dan nog wel eens blijken dat het op die manier eigenlijk ook best gaat, of dat dit leidt tot nieuwe inzichten. In beide gevallen worden oorspronkelijke doelstellin gen opnieuw overwogen. én van de argumenten, die destijds hanteerd werden bij de totstand- ning van het CDA, was de sa- enwerking in het Europese parie ent in Straatsburg. „Kijk eens hoe ed christen-democraten in raatsburg met elkaar overweg (innen het is toch ook de moeite ^Vraard zoiets in Nederland van de ond te krijgen?" zichzelf klonk dit heel aanneme- k en het heeft ook gewerkt toen t ging om de totstandkoming van :t CDA. Heel anders is het echter je, m isteld met de vraag waartoe, e samenwerking zou moeten die- Het kan er toch voor een ederlandse christen-democraat iet alleen maar om gaan de partijen r linkerzijde de baas te blijven, zoals de Duitsers in laatste instantie blijken te willen? Het gaat er om het is uit en te na betoogd door Nederlandse CDA-ers of er een goede politiek gevoerd kan worden, waarin de christen-democraten zich voldoende herkennen, onafhanke lijk van de vraag of die politiek nu wel of niet met linkse partijen wordt gevoerd. Het gaat, in één' woord gezegd, om het beleid. En omdat deze problematiek op Europees niveau niet anders is dan op nationaal niveau, is er alle reden om de plannen van Kohl-Strauss voor de vorming van een Europese Democratische Unie (EDU) met enige bezorgdheid en een grote do sis argwaan te volgen. n, dt g ARAMARIBO (SNA, ANP) De 6e B )anning tussen Guyana en Surina- ®P 1 ie is flink toegenomen naar aanlei- ng van een protestbrief van de Juyanese regering aan Paramaribo %er de recente arrestatie van zes uyanezen door de politie van Suri- n ime. Het zestal was met zijn dage- e®!t 1 |kse bezigheden doende op de Co- te ntijne-rivier, maar deze rivier, die lenkt de grensstroom tussen beide landen is, wordt door Suriname als Suri naams beschouwd. Activiteiten als vervoer van hout, het halen van drinkwater en het vissen op de rivier door Guyanezen is volgens Surina me dan ook verboden. Paramaribo is namelijk van mening dat de grens langs de westelijke hoogwaterlijn van de rivier loopt. Veranderingen van deze soort heb ben de SGP de afgelopen zestig ja ren grotendeels onberoerd gelaten. De partij bestond en bestaat nog grotendeels bij de gratie van het isolement, die weer het resultaat is van de strikte opvatting omtrent de bedoelingen van Gods Woord. Uiterlijk heeft die opvatting gestalte gekregen in een nauwgezette zon dagsheiliging, een strakke gezags- handhaving, een sobere levensstijl en een afkeer van allerlei wereldse geneugten. De SGP staat pal voor het erfgoed der vaderen en Is bijge volg sterk nationalistisch. De SGP is ook zeer beducht voor een mogelijk triomfalisme van het roomskatholl- cisme. Afhankelijkheid Meer van bihnenuit is er behoefte te leven in afhankelijkheid van God. De SGP is daarom tegen verzekerin gen. tegen vaccinatie, omdat daar mee te zeer de hovaardij van de mens wordt onderstreept om het ook zonder God wel af te kunnen. Die levensstijl vraagt nogal wat van de mensen, te meer daar dit alles ook nog doordrenkt is van de eigen zon digheid en tekortkomingen. Het is daarom voor de hand liggend dat buitenstaanders de SGP nogal eens huichelachtig vinden. Omgekeerd versterkt dit bij de aanhangers van deze partij de opvatting in een boze wereld te leven, die zich keert tegen de ware christenen. De kringloop van het isolement is daarmee rond. Toch heeft zich grotendeels bulten de SGP om een aantal ontwikkelin gen voorgedaan, die langzaam maar zeker ook binnen de SGP enige in vloed deden gelden. Zo ls er bijvoor beeld de ontwikkeling van het roomskathollclsme. Niemand zou nu npg in ernst kunnen volhouden, dat Rome een rechtstreekse bedreiging vormt voor het protestantisme in Nederland. Niet zonder enige voldoe ning stelt ds Abma daarom vast dat er van het „katholieke triomfalisme" weinig meer over is. Nam menig SGP'er vroeger nog voor waar aan, dat het Rome er vooral om begonnen was heel Nederland nog eens met kloosters te overwoekeren, thans tilt men daar minder zwaar aan. Het ls echter dit zich schrap zetten tegen Rome dat destijds de voor naamste aanleiding vormde tot op richting van de SGP. Met lede ogen zag men toen aan dat £e ARP en de CHU politieke zaken deden met rooms-katholleken. De toom van de SGP-oprichter ds. Kersten richtte zich bijvoorbeeld in volle hevigheid op zoiets verderfelijks als een Neder lands gezantschap bij de paus in Rome. In 1925 kreeg ds. Kersten zijn zin. De socialisten en de christelijk hlstorischen steunden de SGP in hun streven het gezantschap af te schaffen en dat betekende het einde van het kablnet-Colijn. Abortus Nog jaren daarna bleef dit anti-paap se element sterk aanwezig in de SGP. Anno 1978 speelt dit voor de huidige voorman niet meer zo een belangrijke roL De eerder genoemde stichting bespeurde zelfs met enige bezorgdheid dat de SGP het gezant schap bij de paus (dat ondanks de kabinetscrisis toch gehandhaafd is gebleven) niet voortdurend in de Ka merdebatten ter sprake brengt. Voor ds. Abma zijn er nu belangrijker zaken. Aandacht besteden b.v. aan principiële levensbeschouwelijke punten, zoals abortus en euthanasie en dergelijke. Natuurlijk moet Rome in de gaten worden gehouden, maar een echt gevaar is het op het ogen blik niet. Die veranderingen in de SGP zijn niet geheel zonder politieke beteke nis. Omdat de SGP zich minder schrap zet tegen Rome is er een geringere noodzaak een kabinet te wantrouwen waarin de rooms-katho lleken zijn vertegenwoordigd. De laatste Jaren heeft dit zelfs tot een serleuse discussie in de SGP geleid over het dragen van regerings verantwoordelijkheid. Een tweede verandering van de laat ste jaren heeft aan deze ontwikke ling bovendien enig licht gegeven. CDA en WD kunnen samen slechts De Staatkundig Gereformeerde Partij viert maandag in Middel burg haar lestigste verjaardag. In die zestig jaar is de SGP een van de meest stabiele partijen gebleken in ons Nederlandse politieke bestel, zowel wat de aanhang betreft (steevast drie zetels in de Kamer) als het ge tuigenis. Toch hebben zich ook in deze partij veranderingen voorgedaan. Hoewel zij voor een buitenstaander nauwelijks zichtbaar waren, gaven die ver anderingen een groepje partij genoten vorig jaar zelfs aanlei ding tot het vormen van een „Stichting tot handhaving van de staatkundig gereformeerde beginselen". Bijgaand een over zichtje van de jarige SGP, mede aan de hand van een gesprek met haar voorman en Tweede Kamerlid ds H. G. Abma. over een uiterst krappe meerderheid in het parlement beschikken. De steun van de kleintjes is daarom in een aantal gevallen hard nodig, bij voorbeeld als er in het regerings kamp uit-de-boot-vallers zijn. En zo konden we het beleven dat er bij de Jongste kabinetsformatie informa teur Van der Grinten er zelfs toe overging van de kleine rechtse par tijen steun te vragen. Moeite met VAD Die steun is volgens ds. Abma niet vanzelfsprekend, ook al heeft de SGP een voorkeur voor deze rege ringscombinatie boven een andere. In een aantal gevallen zal de SGP daarom bereid zijn eventueel van stemgedrag te veranderen, als het voortbestaan van het kabinet daar van afhankelijk zou zijn. Dit geldt natuurlijk niet voor meer principiële zaken. De SOP heeft bijvoorbeeld grote moeite met de hervormings voorstellen omdat die te zeer indrui sen tegen de persoonlijke verant woordelijkheid. Dit kan er toe leiden dat de SGP tegen voorstellen inzake de vermogensaanwasdeling stemt, omdat die te ver zouden gaan. Om gekeerd zou een aantal CDA'ers uit de boot kunnen vallen omdat de voorstellen juist niet ver genoeg gaan. Het stemgedrag van de 8GP is dan van doorslaggevende betekenis. Diezelfde moeilijkheden kunnen zich voordoen bij levensbeschouwe lijke zaken als bijvoorbeeld de abortus. Bij sommige CDA'ers is daarom wel eens de gedachte geopperd de SGP wat meer aan zich te binden vla bijvoorbeeld een staatssecretariaat. Ds. H. G. Abma Ds. Abma kan daarover slechts glim lachen. Een staatssecretaris maakt geen deel uit van de beraadslagingen van het kabinet. Nee, we zouden dan minimaal een ministerszetel moeten hebben, vindt hij. Samenwerking Een derde ontwikkeling tenslotte heeft meer te maken met de veran dering in de boezem van de SGP. Het zijn van een loutere getuigenis sen-partij is ook voor een SGP'er weinig bevredigend. Al sinds Jaar en dag worden daarom besprekingen gevoerd met min of meer verwante groeperingen als het GPV en de RPF. Bij de aanstaande gemeente raadsverkiezingen heeft dit hier en daar zelfs geleid tot nauwe samen werking. Die samenwerking wordt nog bevorderd omdat het SGP-pro- gramma op sommige punten een zeer tot leedwezen van de eerder genoemde stichting voor wijziging vatbaar blijkt te zijn. Het gemeente- raadsprogramma bijvoorbeeld staat dit keer ruimhartig toe dat de over heid de sportbeoefening kan en mag bevorderen. Voor wie de SOP wat beter kent, is dit een niet geringe doorbraak. Samenvattend zou Je kunnen zeggen dat de SGP langzaam maar zeker op weg is zich meer als een echte politie ke partij te gaan gedragen. De vorm verandert inderdaad wat, wil ds. Abma wel toegeven, maar de inhoui blijft onveranderd, dat de SGP als politieke partij trouw wil blijven aan de maatschappelijke of Juister ge zegd de goddelijke ordening van de maatschappij. Wij zijn geen succesa genda, vindt hij. Door de tijden heen willen we vasthouden aan Gods Woord. Wat dat betreft blijft de 8GP hetzelfde. aloer neem I bij* eking lit del Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaal, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, uitge >os,bus 859- Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. verz e vort jke g tot de i tiviU Do op VAD HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten In het atmosferisch gebeuren is er sprake van een golfbeweging. Zo is de apriltemperatuur niet in één ruk doorgegaan naar een zuiver lenteni veau. Na een toeneming tot plaatse lijk 18 a 19 graden op donderdag, was het gisteren ho en even terug bij westelijke wind. Vandaag, morgen en overmorgen gaat het opnieuw be ter. Zaterdag tot 15 17 graden, op de dagen daarna doet de natuur een gooi naar-de 20 graden. Ook België houdt tijdens het weekeinde 21 gra den voor mogelijk. De T-shirtjes kunnen dus klaar ge hangen en de zonnepakjes stand-by gehouden worden nu een hogedruk- gebied uit Frankrijk zo vriendelijk is Nederland met warmere zuidelijke winden te verwennen. Een vrij diepe depressie ten westen van Ierland is graag bereid hand- en spandiensten te verrichten, waarvan ook de zon in toenemende mate zal profiteren. Vrijdag zijn er nogal een paar lokale buien gevallen. In Amsterdam viel omstreeks half één 's middags hagel en dat was vrij vroeg op de dag. Dat het nog buide hield verband met een koud putje op 5.000 meter hoog te over zuidoost-Engeland dat zich moeizaam naar het zuidoosten voortsleepte en ook de Engelsen nog vrij lang nattigheid op het dak heeft gegeven. Helemaal gerust ben ik wat een bul betreft vanmiddag dan ook nog niet. maar zoals gezegd, die zal zeer lokaal zijn en zich voornamelijk voordoen langs de zuidelijke- of zuid oostelijke binnenland-lijn. De vandaag voor het eerst opgelaten duiven die van de afdelingen Zuid A en B in Zeeland vertrokken uit Quievrain in het uiterste zuiden van België zullen het zeker goed tref fen. Hetzelfde geldt trouwens aan de grond voor onze zaterdagvoetballers. En als u dit weekeinde nu eens in een laat maar groeiend tuintje als een toonbeeld mini-kwekerij van het mooie weer geniet, zal ongetwijfeld de vraag bij u opkomen hoe lang het mooie weer blijft. Zoals gezegd zal het ook maandag nog wel goed gaan maar later zullen de fronten van de Ierse depressie wat komen storen. Ze zullen vermoedelijk niet voor maan dagmiddag of -avond lelijk gaan doen in het zuidwesten. Uiteraard draait het er uiteindelijk wel op on bestendigheid uit als een koufront resoluter continentwaafts gaat en daarbij mogelijk een eerste onweers- warmtestoring voor dat front uit Frankrijk laat oprukken. Maar dat is weekeindeltjk gezien nog ver af en dus eerst maar profiteren. Dankzij het haast onwereldlijk snel gereed maken en toezenden van een fotokopie door medewerkers van de Provinciale Bibliotheek te Leeuwar den kan ik vandaag al een citaat weergeven uit het beknopte dagver haal van Arnold Bonnet te Herten bij Roermond, de pastoor die tussen 1792 en 1830 in zijn dagboek zoveel weer door zijn wijwater mengde. Hij vertelt ons precies hoe warm het in april 1821 was en zo zegt hij het: „De winter was hard en zonder einde tot april toe: in april begon het, na zoveel geregend te hebben, dat tot onwaardeerlijke schade de Lage Landen onderliepen, eensklaps bij aanhoudendheid en niettegenstaan de de dagelijkse donderschoèren (is buien) zo ijselijk warm te worden, dat men genoodzaakt was de zomer kleederen te gebruiken. Ook was al les dadelijk groen, doch met mei wierd het hoe langer hoe onaardiger en bij aanhoudendheid te koud, dat men genoodzaakt was de winterklee- deren aan te doen en de kaggel te gebruiken". HOOOWATER zondag 23 april. Vüsalngen 2.53- 15.12. HarlngvUeUlulzen 3.11-15.30. Rotterdam 4.52-17.28. Schevenlngen 4.02-17 29, IJmulden 4.42-17.02, Den Helder 9.00-21.26, Harlingen 11.24-23.33, Delfcljl 0.45-13.10. Weerrapporten van gisteravond 17 uur Amsterdam Hcht bew. De Bilt hall bew. Deelen licht bew Eelde B*heel beu Eindhoven licht bew. Den Helder Hcht bew. Rotterdam regenbui Twente regen Vlisslngen regenbul Zd. Limburg Hcht bew. Aberdeen hal/ bew. Athene hall bew. Frankfort Oenéve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen ZQrlch geheel bew. regenbul jj zwaar bew. |q onbew. )9 Istanbul half baar. u Tunis iwaar bew. 10 HOOOWATER maandag 24 apriL VUssIngen 3.28-15.50. HaringvlleUlulzen 3 50-16.12, Rotter- i dam 5.31-18 09, Schevenlngen 4 48-17.08, IJmul den 5,21-17.41. Den Helder 9 45-22 04. Harlingen 12.00- -, Delfzijl 1.29-13.57. s aanN Een p.lk s aan wel i er ir dal ïreen lagen somrrt leven, t kmoetl Alle postcodekaarten al verstuurd? Waarschijnlijk niet, want de hoe veelheid die intussen op de post kantoren ingevuld is afgegeven, noemt de PTT niet overweldigend. „We weten zelfs zeker dat de mees te mensen de kaartjes nog niet ver stuurd hebben," zegt een voorlich ter van de PTT, en dat betekent dat de meeste van de totaal vijftig miljoen postcodekaarten die in de brievenbussen gestopt zijn, nog on gebruikt in laden en kasten liggen. En of de reservekaartjes die voor mensen met héél veel kennissen en vrienden nog op de postkantoren klaar liggen, ooit afgehaald zullen worden, is maar de vraag. En dan nog: van de kaartjes die wèl verstuurd zijn, is een flink aantal voor heel andere doeleinden ge bruikt dan om mededeling van de eigen postcode te doen. Want op zo'n postcodekaartje hoeft geen postzegel en als je nou toch tante Mien een boodschap wilt sturen of ome Piet feliciteren, dan is dat mooi meegenomen. En zo zijn er kaartjes verstuurd met adreswijzi gingen, uitnodigingen, puzzeloplos singen en allerlei andere medede lingen. maar zonder postcode. „Dat vinden we niet zo erg," aldus onze zegsman. „Natuurlijk ls het de be doeling dat de mensen onderling hun postcode uitwisselen. We wil len ze zo vertrouwd maken met de nieuwe manier van adresseren. Ge bruiken ze de kaartjes voor een ander doel, dan vinden we dat wel Jammer, maar daar is niets aan te doen. Wij doen er alles aan om iedereen van de postcode te door dringen (via advertentiecampag nes, stickers, affiches en de STER- reclame) en dan hopen we maar dat de mensen meewerken. Er zijn er trouwens al die de code op hun brieven gebruiken." Een ander punt zijn de lettercombi naties ln de code. Dat aan de bezet ting herinnerende letters als SD, SS en WA zijn geschrapt is voor de meeste mensen een logisch gebaar. Maar dat er mensen zijn die zich ergeren aan een toevallige combi natie als WC dat gebeurt is al minder logisch. Want wie krijgt de code onder ogen behalve Jezelf? De postbode. Verschrikkelijk hoor. Er is trouwens ook een meneer, weet de PTT, die de letters WC juist enig vindt, omdat hij dezelfde voorlet ters heeft; dat ls dus voor ledereen makkelijk te onthouden. Natuur lijk kan het best dat Iemand bij voorbeeld jarenlang voor Dikke Annie is uitgescholden (fantaseer de een noordelijke krant) en dan plotseling alle post versierd ziet met de letters DA. Dat kan Inder daad een reden zijn om je code te haten. Net zoals het heel goed is voor te stellen, dat de Russlche ambassadeur in Canada Jakowlew weigerde het nummer 007 op zijn glanzend zwarte wagen te laten zet ten; hij wilde niet voor geheim agent James Bond doorgaan, die doorgaans Russische tegenstan ders een kopje kleiner pleegt te maken. De PTT streeft er zelf naar om op nieuwjaarsdag al z'n eigen adres senbestanden met de code aange vuld te hebben, maar zoals die da tum niet als een heilige koe be schouwd wordt, zo is er ook geen dag vastgesteld, waarop niet van de code voorziene post niet meer bezorgd zal worden. Zo'n grens ls er trouwens helemaal niet: „In de ver re toekomst, wanneer het hele nieu we sorteersysteem rond ls, zou het hoogstens kunnen gebeuren dat de bezorging van een niet-gecodeerde brief wat vertraging oploopt. Maar komen doet ie ongetwijfeld, ook zonder code." In januari 1977 nadat overal in het land voedselrelletjes waren ge weest werd in Cairo de 48-jarige dichter Achmed Foead Negm gear resteerd. Naderhand werd hij in afwachting van zijn berechting vrijgelaten, maar op 16 november opnieuw onder arrest gesteld, om dat hij met verscheidene studenten een verboden politieke bijeen komst in de Ain Sjams universiteit van Cairo had bijgewoond. De heer Negm en nog eenentwintig andere politieke gevangenen begonnen op 19 nobember een hongerstaking uit protest tegen hun gevangenhou ding en tegen de slechte omstan digheden in de gevangenis. Hoewel tot op heden nog geen datum voor Of je nou in China bent, in Amerika, in west- of oost-Europa of in Afrika, overal zie je hetzelfde: kleutertjes die met de juf een straat moeten oversteken, doen dat hand in hand, of in elk geval op een manier waarbij ze elkaar stevig vast kunnen houden. Hier een beeld uit Loeanda, de hoofdstad van Angola waar vorig jaar dertig nieuwe scholen open gingen. zijn proces is vastgesteld staat wel vast, dat de heer Negm voor een militaire in plaats van voor een civiele rechtbank zal moeten ver schijnen. Voordien is hij al enige malen opgepakt wegens zijn lid maatschap van een illegale politie ke organisatie en ook op grond van het feit, dat hij ln zijn gedichten kritiek op de regering uit. Hij is opgesloten in de Tora-gevangenis. Amnesty is bezorgd over zijn ge zondheid. omdat het bekend is dat hij aan een chronische maagzweer lijdt en volgens berichten in de gevangenis maagbloedingen heeft gehad. Wie ln beleefde bewoordingen een veraoek om zijn onmiddellijke vrijlating wil schrijven, kan de brief (ln Frans of Engels) richten aan: Hls Excellency President Mu hammad Anwar Sadat - Cairo - Arab Republic of Egypt, en/of in het Nederlands aan de Egypti sche ambassadeur ln ons land, Z.E. de heer Amin Samy, Borweg 1Den Haag. Een verzoek: stuurt u ons geen vra gen meer om teksten van de brie ven in vreemde talen af te drukken. Daar is echt geen ruimte voor. Zo als bekend zijn bij Amnesty. 3e Hugo de Grootstraat, Amsterdam, boekjes met voorbeeldbrieven ver krijgbaar. Wel geven we graag de tip door van mevrouw Roos uit Amstelveen: wie met de formule ring van een brief zit, zou zich kun nen aansluiten bij een van de schrijfgroepen, waarvan er ai in meer dan honderd plaatsen een te vinden ls. Waar precies, weet Am nesty (tel. 020-847905). Wat doe je. als je een poolbeertje uit een val wilt bevrijden, maar de moederbeer staat er zo dreigend bij dat je niet in de buurt kunt komen? Sawwa Sleptsow, een Siberische Ja ger, zat met dat probleem. In een van zijn vallen zat niet de vos waar op hij hoopte, maar de poot van een berejong met het beertje er nog compleet aan vast overigens. De wanhopige moeder, duidelijk tot alles bereid, stond er met een ander jong naast. Hoe Sleptsow het probleem oploste, staat ln de Rus sische partijkrant Prawda: eerst probeerden hij en enkele vrienden de boze moeder even uit de buurt te krijgen door in de lucht te schieten, maar de beer liet zich niet afschrik ken; ze was niet bij het jong van daan te slaan. Uiteindelijk besloten de Jagers dat de beste schutter on der hen maar moest zien uit de verte de veer kapot te schieten die de val op slot hield. Dat lukte met één enkel schot. Het bevrijde Jong wankelde direct naar zijn moeder, die zelfs toen nog niet de benen nam. maar zich eerst in de sneeuw uitstrekte om haar jong te voeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5