Neem als de kinderen naar bed zijn 'ns even tijd vooreen zakelijk voorstel. Éf% zcc U HEBT HONDERDDUIZEND NAASTEN... MODERNE KUNST IN ONZE MAATSCHAPPIJ Ga dit jaar 'ns op de Franse toer Zelfverzekerde ouders sturen deze bon naar Centraal Beheer, Antwoordnummer297 Apeldoorn. centraal beheer Bon: Volgende week VLUCHTELINGENWEEK GELDINZAMELING T< Ze hebben uw hulp nodig. ALLEMAAL. Bezoek één van de ZO A-avonden: Help ons helpen - met Uw GELD. DOEN. Niet voor ons - Voor Hen. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië Postbus 1527,9701 BM Groningen, tel. 050-777428. GIRO: 29.14.600 ZATERDAG 22 APRIL 1978 TROUW/KWARTET Gesprek met allen die de Gereformeerde Kerk liefhebben Oproep tot zelfonderzoek In onze vorige gesprekken hebben wij getracht een situatietekening te geven van onze gereformeerde kerken Thans willen we speuren naar de oorzaken van het geestelijke verval dat zo snel bij ons aan den dag is getreden. Maar voordat we daartoe overgaan, willen wij u de vraag stellen: Bent u bereid om samen zulk een onderzoek te verrichten? We wijzen heel gemakkelijk de fouten en zonden aan bij de anderen. We sturen een hele delegatie naar Zuid Afrika om daar de broeders erop te wijzen dat ze de verkeerde weg bewandelen We wijzen met onze veroordelende vinger naar Chili, naar Brazilië, naar Rhodesië enz. Maar is het dan juist, wanneer we meteen geprikkeld reageren, wanneer anderen ons uitnodigen tot een diepgaand zelfonderzoek? Als we dat doen. dan staan we in wezen gelijk met de farizeeër die God dankte omdat hij niet was als al de anderen en in elk geval heel wat beter dan die verachte tollenaar (in ons geval: dan die verachte kerken van Zuid Afrika). Wij, gereformeerden! Hebben wij en onze vaderen niet veel te veel geleefd uit het zelfbesef: „Wij, geheide gereformeerden! Wij. stoere calvinisten!En roemden wij niet voortdurend over onze kerken als over „de meest zuivere later iets minder zelfbewust: de minst onzuivere openbaring van het lichaam van Christus"? Ps. 147 leert ons: ..Hij (de Herei heeft geen welgevallen aan de kracht van het paard noch behagen in de benen van de man; maar de Here heeft welbehagen in wie Hem vrezen, die op Zijn goedertierenheid hopen". En zo schrijft Jakobus: „God weerstaat de hoogmoedigen, maar de nederigen geeft Hij genade" (Jak. 4 6). Wij echter zijn gaan vertrouwen op „de benen van de man", op onze eigen (theologische) denkkracht, op ons organisatievermogen, op onze wilskracht en ons doorzettingsvermogen, op onze berekening, onze kerkdiplomatie en menselijke wijsheid. Wij zijn gaan vertrouwen op „de kracht van het paard", op onze Vrije Universiteit, onze Anti- Revolutionaire Partij, onze christelijke school, op ons gestroomlijnde kerkelijke leven met zijn vele gereformeerde verenigingen, op ons machtige instituut met zijn 850.000 leden en op de miljoenen die we elk jaar.bij elkaar brengen voor allerlei doeleinden Hebben wij aldus Christus niet verdrongen van Zijn plaats als Hoofd van de gemeente ook op aarde? Hebben wij Hem niet „weggepromoveerd" tot ere-vooreitter in de hemel? Maar hier op aarde zullen wij. gereformeerden, het Koninkrijk Gods wel eens voor elkaar fiksen. Natuurlijk bidden we nog om de leiding van de Heilige Geest bij het begin van onze kerkelijke vergaderingen. Dat hoort zo. Maar is dat werkelijk een existentiële smeking om Zijn aanwezigheid Zijn wij diep doordrongen van onze afhankelijkheid van Christus. Zijn onze gemeenten werkelijk „lichaam, waarvan Christus het Hoofd is", „tempel waarin de Heilige Geest woont en werkt" of zijn we ontaard tot alleen maar een christelijke aktiviteitenclub? „Ik zeker niet!" Vanuit dit zondige gereformeerde zelfbesef zijn wij ook de oecumene aangegaan met de Raad van Kerken in Nederland en met de Wereldraad van Kerken, waarvan kerken lid zijn die „de zaligmaking door genade en geloof alleen" pertinent afwijzen. We hadden dat nooit mogen doen. want hoe kunnen wij zegen verwachten van de Here, wanneer wij samenwerken met hen die de zaligmaking door de ene Naam loochenen? Laten wij onszelf onderzoeken. Wat was ons diepste motief, waarom wij die aansluiting zochten? Kwam dat voort uit de vreze des Heren of was de eigenlijke reden dat wij als gereformeerden mee wilden tellen in de grote wereld en niet langer de smaadheid van Christus wilden dragen die ons gebiedt om ons tegenover de wereld op te stellen? En toen dan onze synode dat heilloze besluit nam. was er toen iets te bespeuren van het vrezen en beven, waartoe Paulus ons oproept vanwege de machten der duisternis, waarmee we dan te strijden krijgen? Is er toen door de synode vanuit het besef van onze zwakheid een indringende oproep uitgegaan om intens te „bidden in de Geest" (Ef. 618)? Neen, wij zijn die verschrikkelijke machten, waarover Paulus schrijft in Ef.6 12, tegemoet getreden met het zelfbesef van Petrus: „Al zouden allen aanstoot aan U nemen. Ik zeker niet". „Al moest ik met U sterven, ik zal U voorzeker niet verloochenen". Maar ook wij zijn tot een diepe val te komen, net als Petrus. Wij waren overtuigd dat onze gereformeerde inbreng die verschillende oecumenische raden wel eens eventjes in de gpede richting zou doen koersen. Maar we hebben juist hiin dwaling in onze kerken laten doordrin gen. We zijn voor een groot gedeelte de bijbelse en reformatorische visie op de zaligmaking door genade en geloof alleen kwijt geraakt. Wat is ons diepste motief? Is dit niet tevens een grondfout van veel andere kerken? Is er niet in alle verdeelde kerken vaak een steunen op de eigen voormannen of keurmeesters, op de eigen traditie, op de zelf gefabriceerde kenmerken van de waarachtig bekeerde mensen, op de eigen geliefde termen op de eigen vorm van vroomheid en op de macht van de eigen kerkelijke organisatie? En is dat niet de eigenlijke reden, waarom wij maar niet kunnen komen tot de verwezenlijking van het gebed en dus het gebod van Christus dat wij éën zijn? We roepen de afzonderlijke kerkmensen op dat ze nederig moeten zijn, maar we voeden tegelijk hun kerkelijke hoogmoed En we hebben onze argumenten klaar om dat goed te praten. We noemen het niet kerkelijke hoogmoed, maar gezond kerkbesef. Wij moeten allen onszelf onderzoeken. Wij moeten vragen naar onze diepste motieven. De verontrusten onder ons moeten rekening houden met de mogelijkheid dat ze eigenlijk alleen maar strijden voor het behoud van bepaalde gereformeerde gewoonten, terwijl ze in wezen niet verontrust zijn om het Evangelie van onze levende Heiland dat in onze kerken wordt aangetast. Maar van de andere kant hoevelen zijn er niet onder ons die links praten en schrijven, maar rechts eten. drinken en roken? En verder is daar de kleurloze middengroep, zij die tevreden zijn als ze elke zondag hun geestelijk natje en droogje gehad hebben de dominee wordt daar immers voor betaald maar die overigens met rust gelaten willen worden. Ze zullen er geen voet voor verzetten om onze kerken (weer terug) te voeren naar de heerlijke gestalte van de reine bruid van Christus. Het zijn consumptiechristenen in wie geen spoor te bekennen is van de gloed des Geestes. We hebben een opwekking nodig Van nature willen we allemaal een goedkoop christendom. We begeren een luie stoel in de hemel, waar we m een slee van een wagen naar toe worden gereden. Maar Christus heeft gezegd „Indien iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme dagelijks zijn kruis op zich en volge Mij" (Lk. 9 23). Jongelui onder ons. wij kunnen goed begrijpen dat jullie diep teleurgesteld zijn in het gezapige christendom van zoveel kerkvolk en dan maar liever wilt afhaken. Doe het alsjeblieft niet. Het echte christendom is heel anders. Jullie leider is niet die bepaalde dominee, die. om zich populair te maken, wat biertjes samen met jullie naar binnen giet. hangend op een kruk in de bar onder de kerk. Onze leider is Christus, „de sterke Held", die het gevecht met de eeuwige dood heeft aangedurfd en alle machten der duisternis heeft overwonnen. Hij wil ook ons Zijn kracht van omhoog schenken, zodat oók wij in Hem onoverwinnelijk zijn, bereid om zelfs in het martelaarschap Zijn bloedgetuigen te worden. Hij wil ook over ons Zijn Heilige Geest uitstorten, zodat onze ouden „hun dromen dromen" over een nieuwe opwekking en onze jongelui „profeteren" (Hand.2). Haak dus niet af. maar vorm haarden van gebed en geestelijke vernieuwing. Schrijf ons. Wij willen Jullie daarbij graag dienen. Want een opwekking door de Heilige Geest hebben wij nodig. We zijn in onszelf lam geslagen. Maar de Geest van Christus kan ons weer oprichten Laten wij dan intens bidden om zulk een opwekking Bidt om voorgangers die de eeuwige gloed van het Woord in zich dragen, die profetisch de gemeente oproepen: „Ontwaakt gij die slaapt en sta op uit de doden en Christus zal over u lichten" (Ef.5 14). Tot de volgende week. Vereniging „Schrift en Getuigenis". Boulevard 11. Velp G. voor ouders voor jongelui voor leraren voor kunstenaars voor leken voor kenners en voor ieder die moderne kunst niet begrijpt Studiedag van de Stichting Bijbelgetrouwe Wetenschap Sprekers: W L. Meijer over „Moderne kunst de school in?" G. J. Nijhol over „Met de muziek mee? Maar waarheen?" De studiedag wordt gehouden op 29 april van 10.00-16.30 uur in de Kandeiaarskerk, Heiligenbergerweg 64 in Amersfoort. Kosten: f 12,50 inclusief lunch en lezingen. 8-daagse vliegreis Golfe Juan met verblijf in appartement v.a. 397 gulden 8-daagse vliegreis Corsica (appartement) v.a. 333 gulden Informatie' boeking Wibautstraat 131 Amsterdam Tel. 020-913456 Perscombinatie reöenj op te nemen,zelf uw formulier in te vullen,kortom zelf deze verzekering te sluiten. Hoeveel wilt u verzekeren? U bepaalt 't zelf, maar meestal liggen de verzekerde bedragen rond de 100.000 gulden. Om u een idee te geven van de premie, zijn hier wat voorbeelden: jaarpremie voor f 100.000 uitkering bij overlijden leeftijd duur van de verzekering vrouw 5 jaar 10 jaar 15 jaar 20 jaar 25 jaar f 100. f 110. f 130.- f 160.- 30 jaar f 130.- f 160.- f 190.- f230.- 35 jaar f190.- f 230.i f290. f360.- 40 jaar f280. f350. f440.- f550.- Hoe u zo'n 30% van de premie op een vrouwverzekering bespaart. Een verzekering op het leven van de vrouw, ja. U hebt er wellicht over gehoord,over nagedacht: als de vrouw iets over komt, valt de "manager" van het gezin weg. Afgezien van al het andere, zal dit ook financiële problemen geven. U weet wat 't kost om een huishouden, een gezin te laten draaien... Dus laten we aannemen dat u er ernstig over denkt zo'n risikoverzekering te nemen. Het is een simpele verzekering, die niet duur is en alléén uitbetaalt in geval van overlijden. Heeft 't dan zin om jarenlang Centraal Beheer is een vereniging met maatschappijen voor levensverzekering, schade verzekering, informatieverwerking, financiering, hypotheken en leasing.Tel. 055-792213. méér te betalen dan nodig is? Nee, uiteraard. Vandaar ons zakelijk voorstel: wij bieden u een vrouwverzekering voor minder geld. Meestal is de premie bij ons zo'n 30% goedkoper dan bij andere gerenommeerde maat schappijen. Én verder zit in een risiko verzekering van Centraal Beheer vanzelfsprekend geen spaar- element. U betaalt alleen voor de dekking van iets wat hopelijk nooit gebeurt. U moet er zelf wel iets voor doen. Wij zijn goedkoop, maar dat komt omdat we alleen rechtstreeks "zaken doen'.' U verdient zelf uw premie voordeel. Door zelf kontakt met ons Vergelijkt u deze bedragen gerust met die van andere maat schappijen. Én dan tenslotte nog deze tip: sluit een risikoverzekering nooit voor een langere periode dan echt nodig is! De tijd dat de kinderen in huis zijn is het belangrijkste... Als u de bon instuurt krijgt u na enkele dagen alle informatie over onze voordelige vrouw verzekering in huis. Stuur mij informatie over uw vrouw verzekering. Naam Adres Plaats (In envelop,zonder postzegel). fff) Voor de ontheemden uit VIETNAM Ontsnapt aan geraffineerde terreur Voor de ontheemden uit CAMBODJA Ontkomen aan de wreedheden van Pol Pot c.s. Voor de ontheemden uit LAOS Ontvlucht aan dood en verdrukking in Groningen 25 april, in het Tehuis in Drachten 26 april, Geref. Kerk 'De Hoeksteen' in Zwolle 27 april, Opstandingskerk in Gouda 28 april, aula 'De Driestar' in Amersfoort 29 april, de Flint AANVANG: 20.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 44