Irussel keurt voorstel jtvesteringspremies goed Kinderbijslag 'Surinaamse vrouw moet uit isolement' TFTÜ Sociale opvang zieke gastarbeider hapert nfeSf? ver2ekert niet alleen uw reis maar ooi< jjyy Jrunigarant Besluit Neptune vergt meer tijd Een gastvrij onderdak voor7liter stoten vuil! et kan nu op 16 mei in werking treden hei tapijt 9^ bestemming nbetaald werk An;RAu lijft nodig Bedrijf voor deel gesloten na giftige uitstoot Reacties Commissies bedolven onder gegevens Vrachtwagenrijder raakt van de weg door slaapgebrek Gedetineerden krijgen loon voortaan volledig Organisatoren studiedag in Amsterdam: :RDAG 22 APRK. 1978 BINNENLAND T rouw/Kwartet3 n onze parlementsredactie ;N HAAG „Brussel" verzet zich niet langer tegen de wet investeringsrekening (WIR), bedoeld de inventeringslust van ondernemers aan te wakkeren. De Europese Commissie, het dageliks mtorajstuur van de EG, heeft de Nederlandse regering gisteren laten weten geen bezwaren meer te ibben tegen de WIR. De Tweede Kamer tastte tot nog toe in het duister over het standpunt van heen.ii imssel". te: wij va investeringsrekening als „her- euk:I mingsvoorstel" ingediend door het t kabinet-Den Uyl kan op 16 mei eVadf «Jen ingevoerd. Minister Van Aar- 6). Inh we (Economische zaken) en zijn van s van ociale zaken en finan- n hebben dat gisteren aan de teede Kamer laten weten. Zij gaan Isr daarbij vanuit, dat De Kamer de heeft in de eerste helft van mei be- grot ndelt. ADVERTENTIE DTBMM6fMG n uiterst handige manier van kiezen bij inmet ng nat ïap, na rijk, r Ik ben Vader ij zijn ogvan ben dit n. Etf ste /an Go ig. Gaa i te zeg| em. Zo ?n heer uneen Als U de kleur De k^reei heeft Hatéma die ertd k leide I de grandioze Hatéma tapijlkolleklie. de Kleur- een or aan Z Bel onderstaand nummer en we sturen U r.t*jvend een kleurrijke tapijtbrochure een prijs 3 pKrs de adressen van de Hatéma Kleur ikkenl jektor-adviseurs. ientvl 04920-28321 enig Toestel 380 toe lei 1- m >or sociale uitkering ior de tot onze est. ve tiaal-economische redactie cht): I ;n HAAG De Sociale Verzeke- ischot< gSraad (SVR) is het niet eens met (toez. atssecretaris De Graaf van socia- edde; Jaken over de regeling van onbe- Kievi ide werkzaamheden door mensen voor I t een sociale uitkering. Onlangs ek- i ruimere regels hiervoor afgekon- m: C d. De staatssecretaris vindt het voldoende wanneer iemand met E ii uitkering achteraf meldt dat hij betaald werk heeft gedaan. De A. Vi r vindt echter dat moet worden stgehouden aan de regel dat voor toestemming moet worden ge- tagd. erna t< arochit insen met een werkloosheidsuit- s J. S. ring lopen de kans de uitkering te Leidei liezen wanneer zij zonder toe- isieveü mming werk aannemen, ook al ijgen ze daar geen geld voor. Daar- "Ti is het. volgens de SVR, ook voor rechtszekerheid van de betrokke- ■Hn beter dat de oude regel van ^^ffistemming vooraf wordt gehand- De bewindslieden weerspreken be langrijke punten van kritiek, die de Tweede Kamer heeft aangevoerd te gen de nieuwe opzet van de WIR. Die opzet is gemaakt nadat er vanuit Brussel ernstige bezwaren waren ge komen tegen het oorspronkelijke wetsplan. In de mededelingen aan de Kamer wordt ontkend, dat investe ringen in de Randstad met al te hoge overheidspremies beloond zouden worden, terwijl economisch zwakke gebieden er te bekaaid van af zouden komen. Er gaat, in vier jaar. wel circa 800 miljoen méér naar de Randstad dan volgens de oorspronkelijke WIR-opzet. Het belangrijkste deel daarvan komt echter terecht bij kleine bedrijven, die sterk aan een bepaald gebied gebonden zijn. Zulke bedrijven zou den niet of nauwelijks nieuwe „im pulsen" kunnen geven aan investe ringen in probleemgebieden. De ver wachting van het kabinet is dan ook, dat de „regionale impuls" van de nieuwe opzet niet minder is dan die van het oude wetsontwerp. Een andere beperking is. dat overna me van bestaande gebouwen door overheidsinstellingen en stichting niet voor WIR-premies in aanmer king komen. Er zal volgens de be- windsieden al met al „slechts een gering extra premiebedrag" naar de Randstad vloeien. De bewindlieden zijn optimistisch over de mogelijkheden om bedrijven premies te geven naast de WIR-pre mies. Voor enkele zwakke gebieden in ons land geldt al een Investerings premie regeling (IPR). „De ruimte om naast de WIR-premies nog een IPR-premie toe te kennen is veel groter dan op het eerste gezicht zal lijken" aldus de mededelingen aan de Kamer. Daar was men bang. dat „Brussel" erstige bezwaren zou ma ken tegen opeenstapeling van premies. Premier Van Agt moest vrijdagmidag enige moeite doen om het vendel van het Gilde St. Lucia te zwaaien in de tuin van het Catshuis. De premier werd, in tegenwoordigheid van de ministerraad, tot Heer van het Gilde St. Lucia uit Steensel benoemd. Beperkingen Een belangrijke grief van de Tweede Kamer gold de kans, dat er wel zeer hoge overheidspremies beschikbaar zouden zijn voor investeringen, die uit het oogpunt van werkgelegen heid weinig zoden aan de dijk zetten en de kans op misbruik van over heidsgeld vergroten. Er zijn door het kabinet nu beperkingen aange bracht, die daarin verandering moe ten brengen. „Er zal geen sprake zijn van een belangrijke toename van transacties in bestaande gebouwen". Een van de beperkingen is, dat er pas WIR-preies in het verschiet kun nen liggen voor kopers van bestaan de gebouwen als de feitelijke gebrui kers daarvan verhuizen. De premie mogelijkheid voor investeringen in bestaande gebouwen is sterk in het nieuws gekomen door de transacties van oud minister Lubbers en diens broers. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Gastarbeiders die ziek worden, komen systema tisch te kort bij de opvang door de sociale verzekering. In het contact tussen patiënt en verzekeringsarts komen onvoldoende de werkelijke problemen aan de orde. „Iedere collega die be roepshalve gastarbeiders ontmoet, zal het gevoel van onvoldaan heid kennen dat overblijft na het gesprek en het onderzoek bij dergelijke consulten," schrijft de Groningse zenuwarts dr. G. Blijham in Medisch Contact. ning landgenoten van de gastarbei ders niet kunnen worden gemist, niet alleen als tolken maar ook als cultuurbruggen", schrijft Blijham. „Aangezien volgens vele deskundi gen het verschijnsel gastarbeider al lerminst van tijdelijke aard zal zijn en mogelijk nauwelijks zal worden beïnvloed door werkloosheidscijfers, is het niet juist om de genoemde problematiek op grond van veron derstelde tijdelijkheid op haar be loop te laten." Blijham waarschuwt tegen het instellen van een commis sie om het probleem langdurig te bestuderen. Er moeten zo snel moge lijk spijkers met koppen worden ge slagen. „Naar mijn frequente prak tijkervaring is het waarlijk de hoog ste tijd." TERNEUZEN (ANP) Het provici- aal bestuur van Zeeland heeft giste ren na overleg met de gemeente Ter- neuzen de arbeidsinspectie en de in specties volksgezondheid en milieu hygiëne besloten een deel van de chemische fabriek Euro Brooin in Temeuzen voor onbepaalde tijd te sluiten. Dit op grond van de wet inzake de luchtverontreiniging Vervolg van pagina 1 Hermsen vindt het „een belangrijk winstpunt" dat er ook voor de hoog ste inkomens kinderbijslag zal blij ven bestaan Zelfstandigen Secretaris De Graaff van het NCOV (christelijke middenstand» waar deert het dat vanaf 1980 ook de zelf standigen recht zullen krijgen op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Hij waarschuwt echter dat er toch voor sommige groepen zelfstandigen een lastenverzwaring kan optreden. De zelfstandigen zul len namelijk vanaf 1980 ook premie moeten gaan betalen voor de bijsla gen voor de eerste twee kinderen. Zelfstandigen zonder kinderen gaan er daardoor op achteruit. Zelfs bij één kind is de achteruitgang bij een inkomen van rond 30.000 nog 400 gulden netto per jaar, dat is rond 2 procent van de koopkracht. Voor zelfstandigen met een zeer laag inko men. tot ruim 20 mille, wordt de achteruitgang ook ernstig. Zij ont vangen nu al kinderbijslag voor eer ste en tweede kind. zonder dat er premie hoeft te worden betaald. Straks moeen ze wel premie betalen, maar krijgen niet méér bijslag, zo vreest de NCOV-secretaris. De werkgeversverbonden VNO en NCW zijn ook tevreden met het nieu we, hogere „draaipunt" van 40 mille. Maar zij blijven zich verzetten tegen de afschaffing van de kinderaftrek. Dat tast het draagkrachtbeginsel aan. en is bovendien een lastenver zwaring terwijl de bezuinigingen juist lastenverlichting zouden moe ten opleveren. Bij aandoeningen met overwegend lichamelijke oorzaak blijft de schade te overzien, maar als sociaal-psycho logische ooi-zaken de hoofdrol spelen is het des te erger.En juist op dat laatste terrein leeft de gastarbeider onder vaak grote spanningen. Blij ham vindt het niet aanvaardbaar dat de hulp dan in taalproblemen en culturele verschillen blijft steken. Als gastarbeiders onder de paraplu van onze sociale wetgeving werken, dan schept dat ook de verplichting om ze net zo zorgvuldig tegemoet te treden als Nederlanders, redeneert hij. De consequentie is dat er een of meer gespecialiseerde centra moe ten komen, waar de taal- en cultuur barrière zo veel mogelijk wordt over brugd. „Daarbij zullen naar mijn me- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede Kamercommissies van defensie en economische zaken hebben meer tijd nodig om een verantwoord inzicht te krijgen in de mogelijkheden voor de vervanging van de verouderde Neptune-patrouillevliegtuigen. Op een hoorzitting waar de fabrikan ten van de verschillende betrokken vliegtuigfabrieken hun produkt en compensatiemogelijkheden voor de Nederlandse industrie toelichtten, GRONINGEN (ANP) - Een vracht wagenchauffeur uit Zuidlaren is gis ternacht met zijn vrachtwagencom binatie van de weg afgeraakt. Dat gebeurde op de rijksweg tussen Gro ningen en Drachten ter hoogte van Boerakker. De chauffeur bleek toen al bijne 22 uur te hebben gereden. Hij was in slaap gevallen en reed bij een wegomlegging rechtdoor. Voor een expeditiebedrijf uit Nieuwe Schans vervoerde hij twintig ton ca caobonen van Amsterdam naar West-Berlijn. Er ontstond aanzienlij ke schade. De chauffeur bleef onge deerd. werden de commissieleden bedolven onder een vloed van technische en commerciële gegevens. Voor deze order van ongeveer 800 miljoen gulden staan kandidaat de Amerikaanse Lockheed Orion, de Franse Briquet Atlantique en de En gelse Nimrod. Commissie-voorzitter mr K. de Vries (PvdA) zal deze week de regering om duidelijkheid vragen over de verschillende termijnen die voor de offertes van deze toestellen telden. Met name de offerte voor de Orion kan èen probleem zijn. Deze zou officieel per 1 mei aflopen. De Lockheed-fabriek zelf is wel bereid tot juni/juli uitstel te verlenen maar het is onduidelijk in hoeverre de Amerikaanse regering daar aan wil meewerken. Voor de Nederlandse industrie lijkt de aankoop van de Atlantique het meest aantrekkelijk. De Franse te genorders zullen, zo deelde Dassault- delegatie mee vrijwel honderd pro cent zijn. Dat betekent dat die Fran se tegenorders ook ongeveer 700 mil joen zullen bedragen. De tegenor ders voor de Engelse Nimrod zouden zich rond 60 procent van het totaal bedrag (plusminus 500 miljoen bewe gen) en de tegenorders voor de Ame rikaanse Orion zijn niet bekend. De Orion is volgens defensiekringen wel technisch het beste toestel en waarschijnlijk ook het goedkoopste. De voorkeur van defensie gaat dan ook naar de Orion uit. De Britse Nimrod is slechts een derde keus die tot nu toe nauwelijks serieus in de race heeft meegedaan. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Gedetineerden krij gen binnenkort hun loon volledig uitgekeerd. Tot nu toe wordt een deel van het loon ingehouden dat de gedetineerds tegoed houdt tot zijn vrijlating. Het kabinet heeft gisteren besloten deze regel af te schaffen. De verandering betekent een vereen voudiging van de administratie en meer eigen verantwoordelijkheid voor de gedetineerden. In inrichtin gen waar de arbeidsbeloning bedui dend hoger is dan de normale zal echter de regel worden gehandhaafd. Vervolg van pagina 1 De regering betoogt dat in 1957 als leeftijdsgrens 16 jaar was gekozen, vanwege aanwijsbaar hogere onder houdskosten voor deze kinderen in verband met studie. Thans vindt de regering deze grens niet meer lo gisch. Het zou 12 jaar moeten zijn, als kinderen naar de middelbare school gaan, of 18 jaar, als een ver volgstudie wordt aangegaan. Verla ging van de grens komt thans echter niet in aanmerking omdat dit geld zou kosten in plaats van opleveren. Met nadruk betoogt de regering dat door dit onderdeel van het bezuini- ADVERTENTIE Te vroeg 1 mei is gezien de grote verschillen in offerte te vroeg om te beslissen, zei mr. K. de Vries. De Dassault-delega- tie, de fabrikant van de Briquet At lantique, kondigde aan eind mei een volledig uitgewerkte offerte klaar te zullen hebben. Belangrijk in deze en andere offertes zijn de orders die de Nederlandse industrie krijgt in het- kader van de Neptune-vervanging. De Dassault-delegatie kon nog niet garanderen of de Franse marine zelf de Atlantique zal kopen. Zonder die aankoop zal dat toestel afvallen. sA kiiAita gingsplan niemand in inkomen erop achteruit zal gaan. Wel vindt er uit stel van inkomenstoeneming plaats, doordat meervoudige kinderbijsla gen pas twee jaar later beschikbaar worden gesteld. De regering wijst er zelf al op dat „deze maatregel in bepaalde situaties beperking van on derwijskansen tot gevolg zal kunnen hebben. Wellicht geeft dit aanleiding tot compensaties voor bepaalde ca tegorieën." Eventueel zal de regering later nog komen met voorstellen voor zulke compensaties. Derde fase Vanaf 1980 wil de regering de hele kinderbijslagregeling stroomlijnen Dat wordt de „derde fase' van het bezuinigingsplan genoemd. Dit le vert echter geen geld meer op, maar zal ook geen geld mogen kosten Onder meer zullen vanaf 1980 zelf standigen ook recht krijgen op kin derbijslag voor eerste en tweede kind. Dan kan ook voor hen de kin deraftrek verdwijnen. Alleen zelf standigen met een zeer laag inko men (tot ruim 20.000) hebben thans recht op bijslag voor de eerste twee kinderen, de anderen zelfstandigen pas vanaf het derde kind. De plan nen voor de derde fase moet de rege ring nog ontwerpen. Van onze verslaggevers AMSTERDAM De tijd is aangebroken dat de Surinaamse vrouwen in Nederland hun krachten gaan bundelen om zelf iets te gaan doen aan hun in meer dan een opzicht achtergestelde positie. De vier initiatiefneemsters van de Landelijke Studiedag Surinaamse Vrouw, aanstaande zondag in Amsterdam, hopen dat die bijeenkomst een eerste aanzet is tot het doorbreken van het isolement waarin de vrouwelijke ex-rijksgenoten verkeren. Gloria Leurs. Olga Shanti- prekash, Lotta Ruskamp en Muriël Sanches formuleren tussen de bedrijven van het organiseren van de studiedag door, hun ideeën over de noodzakelijke ontwikkeling van de Surinaamse vrouwen. De stoere stofzuiger uit Denemarken Nilfisk b v. - Diemen Tel. 020- 99 43 01, toestel 113 Muriël Sanches „In Surina me is geen sociale zekerheid. Je hebt er niet de tijd om na te denken over je leven, je rol in het gezin. Je komt niet toe aan lezen en studeren. Daar voor is de strijd om het be staan te hard. Je hele leven is er op gericht dat er brood op de plank komt. Hier zijn de vrouwen van die zware belas ting af. Hun positie in het gezin is hetzelfde gebleven, maar hun bestaan is in ieder geval verzekerd. Zodat de Su rinaamse vrouw nu aan zich zelf kan werken." Lotta Ruskamp: „De Suri naamse vrouwen hebben een dubbele achterstand. Ze zijn hier gekomen met een tekort aan scholing en ze zijn ge kleurde vrouwen in een blan ke maatschappij. Een grote groep zit nu in de knel en zal dat blijven als er niks ge beurt. Er zijn veel jonge al leenstaande vrouwen met kinderen, die afhankelijk zijn van de bijstand. Zulke vrou wen hebben nauwelijks een toekomstperspectief." Worggreep De vier vrouwen zijn het er over eens dat in het Suri naamse gezin de vrouw met handen en voeten is gebon den. Gloria Leurs: „De man. vooral in de Hindoestaanse gezinnen, is de baas. Vrou wen hebben nauwelijks recht op een zelfstandig leven. Ze mogen niet naar buiten be halve om boodschappen op de hoek te halen. De Suri naamse heeft tijd nodig om uit die worggreep van het ge zin te ontsnappen." In verschillende steden zijn groepen Surinaamse vrou wen al actief bezig. Ze leren elkaar Hollandse groenten op z'n Surinaams te koken, over de drempels van allerlei in stanties heen te stappen, de kinderen met het huiswerk te helpen en proberen de weg te vinden in onze ingewikkelde maatschappij. Maar het wordt tijd. vinden de vier vrouwen, om de krachten te bundelen. Olga Shantiprekash: „Er is een tijd een afwachtende hou ding geweest. We moesten wennen aan Nederland. Maar nu is het tijd dat de Suri naamse vrouw voor zichzelf op gaat komen." Begin Lotta Ruskamp: „De mensen moeten met elkaar in contact komen, dat is de eerste stap De bestaande Nederlandse vrouwenorganisaties kunnen een belangrijke rol gaan spe len. Zij zullen de problemen moeten oppikken en zich daar ook sterk voor maken Neem nu het Vrouwenhuis in Amsterdam, daar durft geen Surinaamse naar binnen De studiedag in de hoofdstad moet geen incident blijven, vinden de vrouwen. Het moet een begin zijn van het einde van hun isolement. De studiedag begint zondag om 11 uur en duurt tot onge veer 17 uur. Behalve film, to neel en cabaret zullen ook diverse spreeksters het woord voeren in de Brakke Grond, Nes 53, Amsterdam. Mannen zijn ook welkom, want. zegt Muriël Sanches: „We moeten de vrouwen mo tiveren en aan het denken zetten opdat ze niet afwach ten maar proberen zelf Iets te veranderen In de hoop dat de mannen dan ook mee gaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3