Mijnstreek ontwaakt uit diepe slaap Korter werken Hoogovens na drie jaar ten einde 1 Mijnsluitingen en werkloosheid brachten traditionele samenleving uit evenwicht Veel minder winst KNSM r Bedrijf werft weer personeel systeembouw F Staal-2000 j POETSLAPPEN WOO-PING ZATERDAG 22 APRIL 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet H 33 De nog talrijke zwarte steenbergen en die ene mijnschacht, verloren tussen huizenblokken, zijn er nog. Als vlaggen, die de lading niet meer dekken. Met de abrupte verdwijning van de mijnbouw, is de zwaarste pijler weggetrokken onder de Zuidlimburgse samenleving in het algemeen en die van de oostelijke mijnstreek in het bijzonder. De zekerheid en de geborgenheid van de mijn maakte plaats voor werkloosheid; de stelligheid, dat met een brandende kaars voor het beeld van de heilige Antonius en wat schietgebedjes alles wel weer goed zou komen, ging over in berusting. Een en ander ging hand in hand met een onthechting aan sociale normen en waarden, die Zuid- Limburg eeuwenlang tot een statische samenleving maakten. De oostelijke mijnstreek is door de mijnsluitingen en de daarop volgen de werkloosheid, die ernstiger vor men aannam dan in welke regio ook. politiek, sociaal, cultureel en reli gieus uit het evenwicht geraakt. Zijn de meeste hieronder genoemde ont wikkelingen in meer of mindere mate in de hele Nederlandse samen leving waar te nemen, in de oostelij ke mijnstreek zijn ze opvallender en diepgrijpender, om twee redenen: één. de snelheid en twee, de mate, waarin de veranderingen zich vol trekken. Daar is de enorme politieke aardverschuiving, waarbij het CDA (KVP) de terugtocht moest aanvaar den en de PvdA en de VVD aanhang wonnen, de toename van de crimina liteit, het alcoholisme, jeugdvanda- lisme. de opkomst van prostitutie, de dalende geboortecijfers, de schrikbarende stijging van het aan tal echtscheidingen, het minimale kerkbezoek. Ontwikkelingen zijn het. die in de oostelijke mijnstreek getuigen van een uit het lood geraak te samenleving. 'Van alles beloofd' Wiel Friedrichs, voorzitter van de FNV-Limburg, pratend over de werkloosheid barst los: „Ze moeten zich in Den Haag goed realiseren wat ze aan het doen zijn. Iedereen, van Den Uyl tot Van Agt, heeft hier van alles beloofd, maar als het erop aan komt, laten ze het afweten. Er groeit hier een mentaliteit van we geloven niemand meer. politici zijn smeer lappen („zet dat maar in de krant") en als je dan alle sociale ellende ziet, hele waslijsten van sociale hulporga nisaties en welzijnswerkers, dan moet dat eens leiden tot een uitbar sting, waarbij extreem links of rechts hier kansen krijgt. Ik moet er niet aaa denken, maar je hoort zo af en toe al de roep om een sterke man. Maar waar het om gaat. is dit: de overheid moet goed beseffen wat ze /hier heeft aangericht, dat hier 60.000 arbeidsplaatsen in de vernieling zijn gegaan, 45.000 mijnwerkers en 15.000 man in toeleveringsbedrijven kwa men op straat te staan. Friedrichs stelt, dat het industriali satieprogramma, dat het verlies aan arbeidsplaatsen door de mijnsluitin gen moest compenseren, om twee redenen een fiasco is geworden. De eerste is de omvang van dat pro gramma. Sinds de mijnsluitingen. Opeens werd er een economische pijler weggetrokken waardoor dus 60.000 arbeidsplaatsen verloren gingen, zijn er 20.000 nieuwe in de industrie gecreëerd. De helft daarvan is op dit moment alweer afgebroken. Friedrichs noemt de faillissementen of dreigende sluiting van met premies gelokte bedrijven als Evert van der Weyden (metaal. 350 man), Andex (textiel, 300 man), Holland United (o.s. landbouwma chines, 350 man), ICI (chemie. 150 man), Maaskabel (bedradingen. 200 man). Fristho (meubelen. 120 man) KldDDOn en zegt „zo nog een poosje door te kunnen gaan" ten van bedrijven. Daarbij kwam de slechte kwaliteit van het bedrijfsma nagement aan het licht. Noch de mijn. noch de toeleveringsbedrijven hebben hier ooit een goed functione rend verkoopapparaat nodig gehad. Steenkool verkocht zichzelf, terwijl de toeleveringsbedrijven steeds vas te contracten met de mijn hadden en daarop de omvang van het bedrijf afstemden. Toen de mijn dichtging, zag je ook, dat die bedrijven niet op eigen benen konden staan. Zware managers zijn er dus niet en daarom komt het hier ook niet tot initiatie ven. Dus zeg ik: als Van Aardenne het blijft houden op het particuliere initiatief en overheidsingrijpen blijft afwijzen, dan kunnen we het voor de Oostelijke Mijnstreek wel vergeten. Hier zijn initiatieven van de over heid geboden" Scherp is de kritiek van Friedrichs op het steunbeleid van het huidige kabinet, dat alleen de sterke bedrij ven in de randstad bedient „De mensen worden gesterkt in de me ning. dat Limburg er maar een bee tje bijhangt, dat wie het dichtst bij de randstad woont het best aan de ruif komt". Toelichtend: „ik consta teer. dat het belastingmiljard van Andriessen toevloeit naar de sterke ondernemingen en die zitten in het algemeen in de randstad, dat het WIR-miljard volgens Van Aardenne zelf positief zal werken voor bedrij ven in het westen en dat het metaal plan voorziet in steun van een mil jard voor de scheeps- en apparaten bouw en dat zijn sectoren, die in Limburg niet bestaan. Ik stel dus vast, dat deze regering niet van plan is op te komen voor de zwakke re gio's" Lukraak De tweede reden is de geringe selec tiviteit, waarmee in de Oostelijke Mijnstreek is geïnvesteerd, één van de oorzaken van bovenstaande mis lukkingen. Wiel Friedrichs: „het luk raak geven van investeringspremies en het dan verder laten aanmodde ren van die nieuwe bedrijven heeft zich gewroken. Het LIOF (Limburgs ontwikkelingsinstituut) is enige tijd geleden begonnen met het doorlich „En dan", zegt Wiel Friedrichs. „heb ik het nog niet gehad over de komen de bezuinigingsoperatie. De klap pen, die dan vallen, zullen in de oostelijke mijnstreek het hardst aankomen. Bezuinigingen verwacht hij op de terreinen van het onder wijs, de sociale hulpverlening, de uit keringen, de gezinsverzorging, etc., terreinen, waarop de Oosteliike Mijnstreek toch al een achterstand heeft en waar om die achterstand in te lopen duizenden arbeids plaatsen te handhaven en te schep pen zijn" Van de 20.000 nieuw geschapen industriële arbeidsplaatsen zijn er weer 10.000 verloren gegaan. De vlak voor de provinciale verkie zingen uitgekomen definitieve versie van de Perspectievennota Limburg is volgens Friedrichs „vaag" en te vergelijken met een „fopspeen". Zijn bezwaren tegen lukrake investe ringspremies heeft hij al geformu leerd. terwijl hij FNV-verlangens er niet in terugvindt. Zoals: meer be voegdheden en meer financiële mid delen voor het LIOF, zodat dit insti tuut eventueel kan deelnemen in be drijven, een betere bezetting van de arbeidsbureaus, de uitbreiding van de welzijns- en onderwijssector en het voorrang geven door alle Haagse departementen, zodat de zwakke re gio's bij de bezuinigingsoperaties worden ontzien Tenslotte moet Friedrichs nog zien of de beloften inzake de spreiding van rijksdien sten en de uitbreiding van de Univer siteit van Maastricht, worden nage komen. Moedeloosheid, apathie en ontevre denheid lijken hand in hand te gaan in de oostelijke mijnstreek. Dat zal geen verbazing wekken als de werk loosheidscijfers worden bezien. De werkloosheidspercentages van man nen en vrouwen samen bedraagt in de Oostelijke Mijnstreek nu 10.5 pro cent met een uitschieter naar Kerk- rade. in het verleden het sterkst op de mijnbouw georiënteerd, van 11,8 procent. De werkloosheid onder vrouwen en jeugdigen geeft een nóg somberder beeld: ruim 20 procent, terwijl dit percentage in Kerkrade weer iets hoger ligt. De situatie wordt troostelozer als de vraag naar personeel in overweging wordt geno men. Neigen in sommige plaatsen in de randstad vraag en aanbod op de arbeidsmarkt naar evenwicht, dus even groot te zijn, in de oostelijke mijnstreek is de vraag naar arbeids krachten slechts een half procent van de totale beroepsbevolking. Verhullen Wiel Friedrichs tekent aan, dat deze cijfers van het Gewestelijk Arbeids bureau de werkelijheid verhullen. Het is nog triester: de werkloosheid ligt in feite tussen de 35 en 40 pro cent. Hij voert aan: „er zijn hier veel vervroegd gepensioneerden, WAO- ers. Bijstandtrekkers enz., die in nor male omstandigheden voor een groot deel zouden moeten worden aangemerkt als werklozen Vierdui zend man werken in sociale werk plaatsen en daaronder zijn er veel. die normaal kunnen werken Dan is er de zeer omvangrijke pendel van 12.000 werknemers vanuit de ooste lijke mijnstreek naar West-Duits land. Die pendel krijgt straks klap pen, want in West-Duitsland worden ongeschoolde arbeidskrachten ge vraagd en die zal de mijnstreek bij het stijgende opleidingsniveau over een tijd niet meer kunnen leveren. De oostelijke mijnstreek heeft, sa mengevat. een beroepsbevolking van 96.000 personen. Daarvan heb ben er 52.000 werk en zitten er 44 000 zonder. Verwacht mag worden, dat een der gelijke omvang van de werkloosheid leidt tot arbeidsonrust (manifesta ties, demonstraties en eventueel ac ties). Dat is in de oostelijke mijn streek niet het geval, of slechts on der de oppervlakte aanwezig. Is de Limburger werkelijk zo gemoedelijk, ingesteld op gezelligheid, of is de gemoedelijkheid een fagade voor on verschilligheid? De geopperde onverschilligheid wordt allcrwege als „te kras" beoor deeld. Een maatschappelijk werker zegt: „er is ontevredenheid en on rust, maar die uit zich alleen door het ballen van de vuist in de zak Toch zijn er de laatste tijd tekenen, die op meer mondigheid wijzen De activiteiten in vakbond of politieke partij nemen toe. Er wordt niet alles meer gepikt, de autoriteitenvrees neemt af" Maar pastoor Bernaerts (parochie Bleijerheide) stelt .het ageren van de noorderling ligt de mensen hier niet zo Daarbij komt de mentaliteit van: ik zit nu eenmaal in het verdomhoekje en blijf er maar, er is toch niets aan te doen Een beetje mijnwerkersmentaliteit, die zich al tijd al de gebeten hond voelde en dat zich ook liet aanleunen. (Zonder di recte aanleiding:) „Ja. dat sterke ge voel van verantwoordelijkheid voor de gemeenschap in die kring (be doeld is de gereformeerde kring, red.i, daar zouden we hier iets aan hebben. Men schuift te gemakkelijk de verantwoordelijkheid af op de ge meente onder het motto die heeft toch meer geld dan ik Wiel Friedrichs: „de mensen hebben te weinig idee van wat demonstra ties en acties voor invloed kunnen hebben op het regeringsbeleid De mensen kennen de machtsmiddelen niet om eisen af te dwingen. Dat hebben ze ook nooit geleerd of ge zien. onmondig als ze steeds zijn gehouden door kerkelijke en politie ke autoriteiten. Bovendien moet je bedenken, dat de mensen hier door de werkloosheid kwetsbaar zijn en bang voor ontslag". Ook de vak bondsleider ziet tekenen ten goede. Hij wijst op de organisatiegraad, die ook naar landelijke normen behoor lijk is te noemen (35 procent) en het groeiend besef, dat zelfs initiatieven genomen moeten worden om de werkloosheid te bevorderen en dat de vakbeweging daarbij kan helpen Hij herinnert aan de FNV-manifesta tie vorig jaar in Heerlen, waar vak bondsleiders Kok en Spijkers hun gezicht lieten zien. aan de demon stratie van oud-mijnwerkers (over de uitholling van hun pensioenen) op het Binnenhof, aan bedrijfsbezettin gen bij Fristho in Heerlen, confectie bedrijf Paffen in Nuth en Heliorepro (drukkerij) in Kerkrade „Dat is alle maal nieuw voor de Mijnstreek", zegt hij De Oostelijke Mijnstreek is uit zijn diepe slaap, de sluimering is ingezet. Dit is het eerste artikel over de Ooste lijke Mijnstreek. Het tweede, afslui tende, artikel zal dinsdag worden ge plaatst. Het gaat dieper in op de socia le veranderingen, die onder meer door de mijnsluitingen en de daarop vol gende werkloosheid op gang zijn ge bracht. ADVERTENTIE leiden-tel. 071 -31 12 31 IJMUIDEN De werktijdverkorting bij Hoogovens is ten einde. De directie heeft geen verlenging Akkoord over aangevraagd voor de huidige zesweekse periode, die vandaag is afgesloten. De huidige werktijd verkorting gold voor 8.500 man, die gemiddeld zestien procent minder uren maakten dan de ¥T officiële werkweek. AO U inlever Aan het laatste tijdvak van zes we ken waren vijftien achtereenvolgen de periodes voorafgegaan waarvan de eerste begon op 2 maart 1975. Het aantal personeelsleden dat bij de werktijdverkortingen was betrok ken, wisselde steeds, evenals de om vang van het korter werken. Op het ogenblik is volgens Hoogo vens de personeelsbezetting in som mige afdelingen van de uitvoerende sector ontoereikend voor het huidige produktieniveau. Dit bevindt zich nog steeds op vijf miljoen ton staal per jaar. Om de bezetting weer op peil te brengen, wordt op het ogen blik volop personeel geworven. Het aantal aanmeldingen is echter ge ring. Ook voor de „indirecte" afdelin gen zal Hoogovens geen werktijdver korting meer aanvragen, mede we gens de naderende vakantieperiode. Het huidige personeelsgebrek is te wijten aan het nog op peil blijven van de huidige (in de ogen van de directie) te hoge produktie. Nog deze week deelde de leiding mee te blij ven bij het plan tot inkrimping wat een verlies van 2.250 arbeidsplaatsen betekent. Dit gebeurt zoveel moge lijk door natuurlijk verloop, maar voor 1.200 man is de toekomst nog niet duidelijk. GRASSO (apparatenbouw) ver wacht ook in 1978 weer winst te maken. Vorig jaar was er een winst na belastingen van ƒ19 miljoen na een verlies van 0.8 miljoen in 1976. De omzet <80 procent in het buiten land) bedroeg 160 (141) miljoen. In het eerste kwartaal van dit jaar was de orderontvangst op koeltechnisch gebied hoger dan vorig jaar maar bij de persluchttechniek lager. Voor de in Nederland werkende dochters ver wacht Grasso een groter marktaan deel en een hogere winst en omzet. AMFAS: De omzet steeg van 836 miljoen tot net iets boven het mil jard De winst groeide met 18.8 pro cent tot ƒ29 4 miljoen Voorgesteld is een onveranderd dividend van 5 80 over het met 20 procent ver grote kapitaal Als slotdividend kan worden gekozen tussen 3 80 con tant. of 1 60 contant plus 0.50 in aandelen. SC HEEPSBOl'WORDE K Werl Van Rees in Sliedrecht heeft drie opdrachten ontvangen, deels op Ne derlandse. gedeeltelijk op buiten landse rekening, voor nieuwe bag- gerwerktuigen. De orders, samen 60 miljoen groot, betreffen twee snijkopzuigers en een „boostersta tion". NORIT boekte een omzet van ƒ89.2 (was 81.1) miljoen en een net- tot winst van 6.6 (5.0) miljoen. Divi dend: 6.20 contant plus 0.80 in aandelen, (vj. 5.60 contant). De in vesteringen bewogen zich in 1977 op hoog niveau en zullen dat ook nog doen in 1978. Investeringen in de milieusfeer (onder meer ter vermin dering van stof- en geluidsoverlast) zullen in de komende jaren stijgen. VRG-PAPIER vermeerderde de jaarwinst van 6.79 tot 6.93 miljoen bij een gelijkblijvende omzet van 378 miljoen Het bestuur vertrouwt erop dat het resultaat dit jaar niet zal achterblijven bij dat over 1977. Dividend: 3.50 (3.30). JEAN HEYBROEK (groothandel): Mede door een eenmalige grote bui tengewone bate van drie ton had Heybroek een winst van ƒ644.000 tegen ƒ.254.000 in 1976. De bate werd verkregen uit de verkoop van een vertegenwoordiging in Zwitserse we- genbouwmachines. Deze extra post niet meegerekend, voorziet J. Hey broek een ongeveer gelijkblijvend jaarresultaat. Het bedrijf behaalde een omzet van 24.9 (24.2) miljoen. DRUKKERIJ DE BOER zag wel iswaar de omzet met 16 procent groeien tot 122 miljoen maar het winstsaldo na belasting daalde met eenzelfde percentage tot 1.47 mil joen. Dividend: 10 (was 12). Voor 1978 voorziet de directie in een be scheiden toeneming van het netto winstsaldo. Op 27 april gaat de eer ste paal in de grond voor een pand in Almere waar een nieuwe drukpers zal worden geïnstalleerd. DRENTSCH-OVERIJSELSCHE HOUT verdiende netto 1.56 (1.15) miljoen en zette 31.1 miljoen om (plus 8 procent). Dividend: 30 (25). BAM HOLDING (bouw) stelt een contant dividend van ƒ6.25 (5.50) voor. Verder wil BAM overgaan tot uitgifte van een claimemissie van 66.550 aandelen in de verhouding een op drie. De koers wordt nader aangekondigd. De nieuwe aandelen zullen in het dividend over het lopen de boekjaar delen. De nettowinst bij BAM steeg van 3.29 tot 4.87 mil joen en de omzet van 377 tot 393 miljoen. De orderportefeuille was eind 1977 belangrijk groter dan een jaar eerder. FORD NEDERLAND wil ƒ133 (was 120) uitkeren. AMSTERDAM De serie slechte bedrijfsrsultaten van scheepvaartmaatschappijen, is gisteren door een nieuwe te genvaller gevolgd. De KNSM Group heeft namelijk een aan zienlijk lagere winst bekendge- maakt Vorig Jaar daalde de nettowinst van 8.7 tot 1,9 min. Het dividend dat over 1976 nog 9 bedroeg zal worden gepasseerd. De vooruitzichten zijn niet best. Het exploitatieresultaat beliep 1,6 min, de baten uit deelnemingen 9 min en het saldo van bijzondere ba ten en lasten 2,7 min. Na aftrek van interestlasten ad 14,3 min resteer de voor toerekening van een belas- tingbate een verlies van 1 min. De resultaten over het eerste kwar taal 1978 zijn wederom teleurstel lend. Hoewel een positief effect mag worden verwacht van reorganisatie- maatregelen in verlieslatende secto ren zoals het korte-lljnvaartbedrijf, het stuwadoorsbedrijf in Amster dam en de luchtvaartsector, is een wezenlijke verbetering van de gang van zaken toch in sterke mate afhan kelijk van de ontwikkelingen van de thans zeer onzekere marktomstan digheden in de gebieden waarin de groep werkzaam is. UTRECHT (ANP) - Unilever en de industriebonden, de voedingsbon den en de unie BLHP hebben giste ren in beginsel overeenstemming be reikt over een herziening van de CAO per 1 maart 1978. Deze CAO geldt voor ongeveer 10.000 werkne mers (een deel van het personeel van het concern valt ondsr andere CAO's, zoals die voor de vleeswaren- industrie, de grafici en het vervoer). Het voornaamste punt bij de onder handelingen was de inhoud van een in de CAO op te nemen werkgelegen heids-paragraaf. Unilever heeft toe gezegd dat, als zich bijzondere om standigheden voordoen die inkrim ping van het personeelsbestand noodzakelijk maken, dit niet tot ge dwongen ontslagen zal leiden binnen zes maanden nadat de onderne mingsraad over de te nemen maatre gel advies heeft kunnen uitbrengen. Ook heeft Unilever de intentie uitge sproken om met ingang van 1 janua ri 1979 64-jarige werknemers de gele genheid te bieden, op vrijwillige ba sis vervroegd uit te treden Over de regeling die daarvoor moet worden getroffen zullen Unilever en de bon den nog nader overleg plegen Verder is onder meer overeenstem ming bereikt over een salarisverho ging van 0.25 procent per 1 maart 1978 en over een uitbreiding van de vakantierechten met een dag Shell De onderhandelingen met de Shell over een nieuwe CAO zijn door de vakbonden afgebroken. De reden hiervoor is. aldus districtsbestuur der D. Bijl van de Industriebond CNV, dat de Shell een aantal punten, die voor de bonden van wezenlijk belang zijn, niet bespreekbaar ver klaarde Daarmee heeft Shell, naar het oor deel van de vakbonden, de onder handelingen geblokkeerd Dit wordt onaanvaardbaar geacht, met name omdat het punten betreft uit de (te gen) voorstellen van de bonden op de nota werkgelegenheid van de Shell. ZAKENFLITSEN Gevr voor onze dochter een KAMER m eigen kookgei -en gebr v badgeiegenh Tel 03434-3642 SOLAR-STAR de sier onder de zeilplanken, sportief en betaalbsar. op elke auto te vervoeren Geheel compl slechts 1298.- Bakker b.v., Zijlsingel 36. Lel den, tel. 071-120342. Hoofdstr 133. Saasenhelm. tel 02522- 11427 VOLKSWAGEN K70 BOUWJ. 1971, KLEUR GROEN, IN PRIMA STAAT. 120.000 KM. PRIJS 1500. TEL. 070-675286. PLASTIC afrasteringspalen Te koop plastic vierkante buiè. zeer geschikt als afras teringspalen Roest of ver teert nooit a 2,- per m. KROMMENHOEK B.V. Linschotenstraat 21 Rotterdam-8 let. 010-15.43.90-15.13.91 Zaterdag tot 12 uur geopend Uw oude bankstel Fauteuils of stoelen door ons bekleed, als nieuw terug Vak kundig werk. biili|ke prezen Prijsopgave vri|bli|vend Nieuwste stalenkollektie STOFFEERDERIJ ZUIDEND (V/H. LUNTERENSTRAAT 15) DEN HAAG TEL. 070-459939 EN 851316 BETONGARAGES div atmetingen v a. 1450, BETONSCHUURTJES div afmetingen va. 875 BETONSCHUTTINGEN 2 meter hoog, per strekkende meter 48. minder dan 10 me ter 15% extra Alles excl 18% BTW. A en C Betonbouw. Oirschotse- weg 113, Best Tel 04998-3932. Eindhoven. 040- 518127 Klusjesman voor alle werkzaamheden m het huis of rondom het hms Inl ol pri|sopgaat TEL. 071-120580 PARASOLS n alle maten en kleuren, tuinstoe- en. tafels, banken, grasmaaiers De grootste sortering W. P. HARTWIJK Nieuwe Beestenmarkt 7-11, Lelden, tel 071-126627 WILT U OOK LEREN ORGELSPELEN? DAT KAN BIJ ONS BINNEN ENKELE MAANDEN MET PRI- VcLESSEN. KOM EENS EEN PROEFLES NEMEN U KUNT BIJ ONS EEN MERKORGEL HUREN MET RECHT VAN KO PEN V A. 75 - PER MAAND HABEE-MUZIEK KONINGSTRAAT 1e. DEN HAAG TEL. 070-891919 DONDERDAG KOOPAVOND SLEUTELS BIJMAKEN! klaar terwi|l U wacht Regenton nen. kruiwagens, spaden, rie ken. grasmaaiers W. P. Hartwijk NIEUWE BEESTENMARKT 7- 11. LEIDEN. TEL. 071-126627 Het verhuurbedr;it ERADUS NOG STEEDS HERENSTRAAT 94. LEIDEN. MAGAZIJN NIEUWSTRAAT 49. LEIOEN STOELEN. GLAS. TAFELS. SERVIES. TEL. 071-133500-131340. GEEN FIUALEN Kamerverhuur bem bur Het Trefpunt Het langst beslaande en be trouwbaarste bureau biedt in de vrije sector aan LUKE APPARTEMENTEN v a. 535.- voor ALLEENSTAAN DEN. GETROUWDEN OF STELLEN V A 695 - p.m. incl. Tel ml tkj hef beheer van bo vengenoemd bureau TEL. 071-141066 Geopend ma Urn woensd van 14-17 uur. do t/m vrijd van 10- 13 uur ol volgens afspraak m de soorten WIT DUN BONT TRICOT minimale afname 25 kg Jac. tan Hoort Ahalstotten B.V. POSTBUS 344, M/ GAZIJN ZOUTMANSTRAAT 5. ALPHEN A/D RUN Tel. 01720- 72863 Chincea-lndlsch Restaurant Dielsteeg 15. Leiden. tel 071-130373 Thans ook uitzending van alle gerechten Alle gerechten worden vanaf 15. verhoogd met 2 SO bezorgfoon dagel>|ks var» i -3 uur v m en van 5-9 uur s avonds thuisbezorgd VRIJ DAN OE CARAVAN zomerhuis, lent ol boot. Oe grootste sortenng butaangas apparatuur tuinmeubelen, •.poeltoiletten transistor TL-ver lichting enz enz OE SPECIAALZAAK VOOR LEIDEN E O CAMPING GASSHOP HOLVERDA BEATRIXSTRAAT 21-23 LEIOEN, TEL. 071-126534. VAKKUNDIGE voetverzorging geen overbodige luxe meer Mevr G. KOOME kan nog enkele cliënten plaatsen MILANENHORST 26. LEIDEN. TEL- 071-210171 Ontvetimgs- en vermagermgv thee 2» daags een kopie en u slankt af 100 g. 3,45 Orogis- terij Boerhaave HAARLEMMERSTRAAT 68 LEIDEN TUINBANKEN stoelen, lateis m wit gelakt en dessins, gros File* PVC. etc spaden schoppen, harken, krui wagens W. P. HARTWIJK Nieuwe Beestenmarkt 7-11 Leiden, tel 071-126627 Helios keramiek I.V. biedt aan te en 2e soort plavui zen rechtsteeefcs van fabnek. al- metmg 20*20 en 10*10 cm Oa- geli|ks geopend van 9-17 uur Maandag t/m vrijdag UTRECHTS JAAGPAD 121 (Ingang Keltlngstr. J00 m vóór Leiderdorpsebrug). LEIOEN TEL 071-143010 Kredietbureau Ton Postelmans Persooniirke leningen tot etk be drag aflossing tot 15 |aar BEUKENRODE 26 LEIDEN TEL 071-131932 YAMAHA. MERCURY. HONDA B.B. MOTOREN Het adres m de randstad met de goede service voor nieuw en gebruikt 7 da oen service aan het water VAN DER WANSEM MARINE B.V BIJ PONT KAAGOORP TEL 02524-264

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 33