I Degradatiegevaar brengt Amsterdam niet in paniek Honkbalcompetitie vluggertje Stakingsacties tijdens WK Van der Vliet geeft voorsprong snel prijs feel clubs ondanks goede resultaten nog in gevarenzone Argentijnse arbeidersbeweging wil salarisverhoging ifico Jansen wacht ïog op uitspraak 'iazza: geen WK roor Argentinië Onverwacht verlies tegen Hofland )obi Peters wordt rainer Telstar Bondsbestuur geeft voorrang aan nationaal team Delgado weg bij Santos TERDAG 22 APRIL 1978 SPORT T rouw/Kwartet29 MSTERDAM „Een krankzinnige competitie", noemt Haar- epson. m-trainer Barry Hughes de puntenslag. waarin de eredivisie- ubs momenteel gewikkeld zijn. De kleurrijke oefenmeester oeit met die uitspraak op het gegeven, dat alle degradatiekan- idaten al wekenlang driftig punten verzamelen zonder dat ze Et risico af te moeten dalen naar de niet bijster interessante Erste divisie, uit kunnen bannen. Go Ahead sprokkelde in de !gelopen twaalf wedstrijden dertien punten bij elkaar, bracht aarmee zijn totaal op 25, maar staat met die score nog steeds ader de demarcatielijn. ten bii 148 uur uur uur I, adj. de toor Johan Woldendorp C Den Haag en NEC, clubs die bij 9 et ingaan van de finale onbezorgd onden toekijken wie in het wapen- ikletter met de degradatiezwaar- i overeind blijven, zijn plotseling grote moeilijkheden gekomen, ndat hun puntenschat slechts londjesmaat werd uitgebreid. ok deze competitie is een prolonga- 656 e van de onverkwikkelijke film, die het eind van elk seizoen wordt igens edraaid. Tal van clubs beschouwen et restant als een formaliteit en andelen dienovereenkomstig, [echts FC Den Haag „vergiste" zich die opzet. De ploeg van de schei- ende trainer Anton Malatinsky eeft zich de afgelopen wedstrijden tgeleefd in het spelen van inspira- e-arm anti-voetbal en het negeren an iedere vorm vari werklust. Het estuur is nu zo in paniek geraakt, at iedere Hagenaar morgen voor iets het Zuiderpark binnen mag om e ingedutte ploeg aan te moedigen, len Haag heeft aan 27 punten niet edigeNnoeK om zich te handhaven. Ter ergelijking: vorig jaar bleef NEC iet 24 punten (en een beter doelsal- o dan Eindhoven) nog in de hoogste 2130 oetbalklasse. (loos't [et is niet uitgesloten, dat er in de oorlaatste ronde wederom gekke itslagen uit de bus rollen. Joop rand legde deze week in de radio- icrofoon de pleister aardig op de inde. „Zondag kan ik de toto win- en," voorspelde hij. „Je kunt er onder op zeggen, dat Amsterdam an Roda JC wint, terwijl het ook ast staat, dat VVV Feyenoord klopt." Over het duel tussen Volen- en dit|am en Go Ahead (pikant genoeg Irand's oude en nieuwe vereniging) renste hij zich wijselijk genoeg niet It te laten. EIST De Feyenoord-speler Nico ansen is door de tucht geschorst regens het neerslaan van zijn tegen- tander Ton Kamphues in de wed- r dj trijd Feyenoord-FC Amsterdam an afgelopen zondag. Jansen werd oen van het veld gestuurd. tolgende week zal de tuchtcommis- ie zich definitief over de straf uit- preken. Dit was donderdag onmo- elijk omdat Ton Kamphues niet ehoord kon worden. Nico- Jansen: Hij belde om half zes op dat hij regens werkzaamheden verhinderd *as naar Zeist te komen. Daarom noet ik nog een week wachten". Volgens de enigszins in de versukke- ing geraakte spits, heeft de commis- ie wel rekening gehouden met zijn 'erhaal over de „achtergronden" van Ie klap 1UENOS AIRES - Osvaldo Piazza. Ie voorstopper van Saint Etienne en ten van de twee buitenlandse spelers 'P de lijst van veertig van de Argen- '"911 Ijnse selectie, heeft de Argentijnse roetbalbond ervan in kennis gesteld loor familieomstandigheden niet in ïmerking te willen komen voor ilneming aan de WK-eindronde in ijn geboorteland. Kort nadat Piazza tóch in Buenos Aires gevoegd had bij 3 S BI de selectie, twee weken geleden, wer den zijn vrouw en twee dochtertjes -RPO jJ^Ug gewond bij een auto-ongeluk n Zuid-Frankrijk. Hoewel verbete- hng zichtbaar is, duurt het volledig erstel enkele maanden, waardoor piazza niet aan het eindtoernooi kan ïlnemen. esm JJj kans, dat Amsterdam zich redt, is aanwezig. Maar datzelfde geldt voor iedere andere ploeg." Degradatie is natuurlijk voor elke club rampzalig. Wanneer men uitgaat van de ge dachte, dat betaald voetbal primair een recreatieve functie heeft (subsi- dieverschaffende gemeentes, sinds kort heel officieel externe geldgevers genoemd, hanteren die norm ten minste) valt het te betreuren indien FC VVV, Go Ahead of nog een ande re club buiten de randstad een sport op de ladder moet dalen. WV trekt in doorsnee meer dan tienduizend toeschouwers per wedstrijd, Go Ahead zit er slechts een handvol onder. FC Amsterdam daarentegen spreekt de goegemeente amper aan. Tot dus ver werden de thuiswedstrijden van de „lieverdjes" bezocht door nog geen vijftigduizend mensen een gemiddelde derhalve van ruim 3100. Het moyenne krijgt morgenmiddag ongetwijfeld een knauw, omdat Roda JC nu eenmaal geen inspire rende publiektrekker is en Amster dam de laatste vier thuiswedstrijden al tweeduizend supporters onder het magere gemiddelde zat. Bovendien ziet Dé Stoop, de voorzitter van Am sterdam, kennelijk geen publiciteit in de stunt, die FC Den Haag heeft bedacht. Van de Meent is het volle dig met zijn werkgever eens: „Ik zie de voordelen er niet van in. Sterker, ik vind het eerder een nadeel. Het is puyj VAN DE MEENT* een teken van zwakte. Wij voelen ons sterk genoeg om ons daar niet aan over te geven. Bovendien zie ik niet, dat je door zo'n gebaar ineens dui zenden mensen achter je krijgt. Een ploeg als Den Haag heeft toch al 32 wedstrijden niets laten zien?" door Ruud Verdonck AMSTERDAM Het komende wereldkampioenschap voetbal in Argentinië zal door de arbeidersbe weging in dit land gebruikt worden om via stakingsacties salarisverho gingen af te dwingen. Die aankon diging deed gisteren Roberto Gue vara, de secretaris buitenland van de PRT, de revolutionaire arbei derspartij van Argentinië, tijdens een persconferentie in Am sterdam. Guevara, een broer van de legenda rische guerrillastrijder Ernesto Che Guevara die in 1967 in Bolivia werd gedood, zei dat de Argentijn se arbeidersbeweging die kans zal grijpen omdat het de militaire jun ta tijdens het wereldkampioen schap in verband met de aanwezig heid van vele buitenlanders niet zo licht zal vallen om represailles te nemen. Natuurlijk bestaat de mo gelijkheid dat die represaillemaat regelen na het WK'78 genomen zul len worden, dat is, zo maakte Ro berto Guevara duidelijk, het grote risico dat toch aan dit soort acties kleeft. Guevara leeft sinds eind 1976 bui ten Argentinië waar hij het stand punt van zijn marxistisch-leninis- tische partij uitdraagt. In 1975 werd hij, egens de verdediging van poli tieke gevangecn door de AAA (een gewapende rechtse beweging die zegt met name tegen communisten te strijden en banden heeft met militaire leiders) ter dood veroor deeld. Nadat hij het doodvonnis ontving heeft hij nog een jaar on dergedoken gezeten in- Buenos Airs voor hij naar het buitenland vertrok. Het werd duidelijk dat zijn PRT die sinds 1972 beschikt over het gewapende ERP-volksIeger, het moeilijk heeft met de boycotakties zoals die met name in Nederland en Zweden worden gevoerd. Er zit één goede kant aan, er is nadruk kelijk vee! belangstelling voor de politieke situatie in Argentinië, maar de PRT zou bepaald ongeluk kig zijn met een geslaagde boyco- taktie. In Argentinië neemt de revolutio naire arbeiderspartij deel aan het verzet waarvan echter weinig ge welddadige aktics de laatste tijd bekend zijn. Dat komt met name door de junta, de militaire raad, die vooral door preventieve gevangen neming het verzet sterk trof. Maar, aldus Roberto Guevara, de bom men die op 24 maart ontploften kort voor het begin van het toer nooi om de wereldbeker hockey waren een uiting van het verzet tegen de junta. Guevara: „In Europa wordt geluis terd naar het gewapend verzet in Argentinië. Dat is inderdaad min der geworden, maar de politieke strijd en de vakbondsstrijd worden steeds heviger. Tot mei. juni 1977 waren de arbeiders in de verdedi ging, nu zijn ze in het offensief. De salarisverhoging van oktober 1977 is al weer ongedaan gemaakt door de inflatie". En over de boycot: „Een boycot zou zin hebben als de junta echt geïso leerd zou worden. We werken van uit de werkelijkheid die zegt, het wereldkampioenschap in Argenti nië zal plaatsvinden. Maar de men sen die Argentinë bezoeken, de spelers, de journalisten, de toeris ten, zij kunnen wel iets doen voor de isolering van de junta door om zich heen te kijken en met mensen te praten. We zijn blij met het wereldkampioenschap want dat is de gelegenheid om duidelijk te ma ken wat er gebeurt in Argentinië. Door de acties is het steeds moeilij ker geworden om onverschillig deel te nemen aan het toernooi. Videla geen hand geven (zoals de Duitse voetballer Breitner voor stelde) is één manier om te protes teren, maar er zijn duizenden an dere manieren". Programma Eredivisie HEDEN NEC-NAC (20 uur) MORGEN FC Twente-Haarlem- psv-Aj.xdoor Max Pam Sparta-FC Utrecht FC Den Haag-Vitesse FC Amsterdam-Roda JC Volendam-Go Ahead Eagles Telstar-AZ'67 angst in." Groot leeg stadion boezemt tegenstander r v ven nuar-viicasc fc vw-FeyenoordLEEUWARDEN Toch nog onverwacht snel ls Van der Vliet, de aanvankelijke leider ln het Nederlands kampioenschap schaken achterhaald. Voor de vijfde ronde van gisteren had Van der Vliet gunstige perspectieven, want hij moest met wit aantreden tegen Hofland, een Jonge niet van talent gespeende schaker, die tot dusver echter nog niet bijzonder was opgevallen. Door zijn zware, positionele stijl is Van der Vliet met wit altijd moeilijk te verslaan, maar Hofland slaagde daar tot ieders verrassing ln. Eerste Divisie 'im van de Meent, de trainer van FC msterdam. onderschrijft de visie an zijn collega. „Wanneer hij stelt, it wij en VW winnen, kan hij het :st bij het goede eind hebben. De (ELSEN Dobi Peters zal per 1 juli )ij het uit de eredivisie gedegradeer- le Telstar als trainer in dienst tre- len. Peters volgt de Roemeen Mir- ea Petescu op, die een contract leeft afgesloten bij Sparta. Het be tuur van de amateurhoofdklasser [DO, dat Peters al voor nog een jaar lad gecontracteerd, maakt geen be waar meer tegen de overgang naar ilstar. illeen clubcommissaris Appel- loom, vertegenwoordiger van de loogovens in het bestuur van Tel- tar, zou nog bezwaar kunnen maken en de komst van Peters. Dit ligt ter niet in de lijn der verwach- Den Haag is in paniek geraakt, Am sterdam niet. Het elftal is gepant serd tegen de nerveus aandoende symptomen van het spelen van de gradatievoetbal. Het moet gezegd worden, het rommelt, ondanks de tegenvallende prestaties, niet in de Van de Meent-equipe. „Wanneer je vijf jaar of langer onbezorgd hebt kunnen voetballen en je komt plot seling in zo'n situatie als wij terecht, dan komt de klap harder aan dan bij ons," weet de naar De Graafschap vertrekkende oefenmeester. „Den Haag en NEC hadden er niet op gerekend met problemen geconfron teerd te worden. Aan de andere kant: iedereen wil graag, dat Amsterdam degradeert. Ik geloof daar niet in. Drie keer is scheepsrecht; wij zullen het ook nu wel redden, denk ik." Hoe waardevol is zuiver neutraal bekeken de recreatieve functie van FC Amsterdam in vergelijking met sportiève lotgenoten in andere regio's? Dé Stoop wil daar in deze fase van de competitie geen ant woord op geven. Van de Meent po neerde enkele maanden geleden de niet met cijfers te staven stelling, dat „Amsterdam meer sympathie geniet dan aan de bezetting van de tribunes valt af te lezen." Voorlopig lijkt 's lands hoofdstad de club niet te missen, indien het niet langer op het eredivisietoneel mag acteren. Het Olympisch Stadion daarente gen, zou in dat geval nog meer dan nu een kapitaal monument zijn, dat slechts enkele keren Der laar redelijk HEDEN functioneert. Hoewei: ln 'wezen is dat Fortuna SC-Wajenlnjen (20.00 uur) gehinderd door een gevoel van nu ook alio Het feit, dat iedere spljt^dat hijinde vierde ronde tegen bezoeker van de thuiswedstrijden van FC Amsterdam een geheel vak tot zijn beschikking krijgt, accentu eert het verval van de „lieverdjes" (die overigens zelden op veel popula riteit konden rekenen) nog schrij nender. De club heeft ooiteen aantal wedstrijden op het bijveld (capaci teit 7000 toeschouwers) gespeeld. Onder het mom „een groot stadion schrikt de tegenstander af" verhuis de het elitekorps van Pim van de Meent weer naar de betonnen kuip. Een drogreden. Niet alleen, omdat Van de Meent onlangs opmerkte: „Het Olympisch Stadion is kil en groot; dat geeft een negatief effect." maar ook omdat er rondom het hoofdveld reclameborden staan, die praktisch iedere functie zouden ver liezen, wanneer de vaste bespeler zijn biezen pakt. Eindhoven-Heracles Kuijpers een vrijwel gewonnen posi- MORGEN tie had verknoeid, koos Hofland op- PFr FvroUinr nieuw voor de aanval. Door een ac- FC VUurdingen.se Aroërsfóort*::::::; tl«e verdedlglng wiet hij de witte FC Cn.ningen.SC Cumbuurutukken terug te dringen en met Heerenveen-Veendum£"ke,e klassieke krachUetten won Willem U-De Gruufschup "U n°K voor het afbreken. FC Den Bosch-MVyJan Hein Donner heeft nu een goede Helmond Sport-S\ kans om alleen op kop te komen. Tegen Baljon, die in dit toernooi laat zien een talentvolle te zijn, staat hij in de hangpartij wat beter. Donner probeerde in het middenspel zijn te genstander positioneel te knevelen, maar helemaal gelukt is dat nog niet. In de afgebroken stand heeft Baljon nog steeds redelijke tegen- kansen, al zal hij zeer nauwkeurig moeten spelen om remise te berei ken. Mocht de partij in een punten- deling eindigen, dan komen zowel Donner als Baljon gelijk met Van le MANS Frits Pirard is als ze vende geëindigd in de eerste etappe van de Omloop van de Sarthe, een meerdaagse amateurronde in Frank rijk. Winnaar werd de Fransman Ma riana Martinez, die 13 seconden voorsprong had op een groepje van negen renners, onder wie Pirard. De sprint om de tweede plaats werd gewonnen door de Fransman Bertin voor de Pool Michalovski. door Co Matoc AMSTERDAM Vandaag, een dikke week nadat Nederland nog werd geteisterd door sneeuwbuien, begint de honkbalcom petitie. Honkbal, een zomersport bij uitstek, begint dit jaar op een ongekend vroeg tijdstip. Er zijn dit jaar een aantal andere zaken, die prevaleren boven een rustige aanloop van de competi tie. Behalve deelname aan de tiende Haarlemse honkbalweek, zal het Nederlands honkbalteam eind augustus in Italië acte de présence geven op het voor het eerst in Europa te houden wereldkampioenschap honkbal. Het bondsbestuur kiest duide lijk voor het nationale team. De clubcompetitie, die dit jaar spannender dan ooit lijkt te worden, komt min of meer op het tweede plan. En moet dit jaar als een vluggertje worden afge werkt. Van de suprematie van regerend landskampioen Haarlem Nicols, lijkt dit seizoen weinig sprake te zijn. In het vijftien-jarig bestaan van de fu sie-topclub Nicols werden zes lands titels veroverd. De Nicols-leiding voelt niet meer de verplichting om het vierde landskampioenschap in successie te behalen. Bewust heeft men daarom in Haarlem afgezien om de twee vertrokken Amerikanen, Kelley en Holland, door andere Ame rikanen te vervangen. Weliswaar blijft de basis met de routiniers als Boudewijn Maat, Harry van der Vaart, Leo Naaktgeboren en Jan Dick Leurs onder leiding van de kleurrijke Amerikaanse coach John Barret gehandhaafd, maar daarna zal het Jeugdig talent (Ron Giroldi wordt startende werper) een belang rijke taak krijgen om Nicols toch in de top van de competitie mee te laten draaien. De werpersstaf blijft bij de Nicols natuurlijk de kern van het team. Leurs zal een stapje terug doen ten gunste van Ron Giroldi, terwijl Douglas Morton, die als werper in het afgelopen seizoen geen enkele wedstrijd voor de Nicols verloor, de grote troef van de vereniging zal blijven. Er zijn dit seizoen meer ploegen waar de heuvelplaatsen optimaal be zet blijken te zijn. Giants uit Diemen geen enkel ander hoofdklasse team heeft zoveel moeite gedaan om optimaal voorbereid het seizoen te beginnen versterkte zich met de Amerikaanse Nederlander Bernie Beekman. Deze werper heeft aan de top in Amerika geroken. Voeg daar bij international Martin Ronnen- bergh en nog twee uitermate moei lijk te bespelen werpers zijn ge noemd. Bovendien liggen de Dieme- naren een streepje voor op de con currentie omdat de ploeg enkele we ken geleden de milde temperaturen van het zonnige Florida opzocht voor een trainingskamp. Giants gaat optimistisch van start onder het motto als het nu niet lukt dan lukt het nooit meer. Titelkandidaat is misschien ook wel de ploeg van Kinheim, die verleden jaar achter stadgenoot Haarlem Ni cols op de tweede plaats eindigde. Coach Carel Crouwel moest aanvan kelijk toezien hoe zijn ploeg door een ware leegloop werd geteisterd. Het aantrekken van maar liefst drie nieuwe Amerikanen, Cook, Cox en .Simpson moet dit verlies kunnen compenseren. Ook bij Kinheim lijkt de werperstaf met de al eerder ge noemde Amerikaan Cox en Neer- lands beste werper Nol Beenders over genoeg diepte te beschikken. Gevaarlijke outsiders zijn ongetwij- ADE FIJTH gestopt feld de ploegen van het gepromo veerde Amstel Tijgers en het Bus- sumse HCAW. Amstel Tijgers, de afsplitsing van het eens zo roemruchte maar nu ge degradeerde OWO, versterkte zich met de talenten Horreman en Syval, die vorig jaar de ruggegraat van het eveneens gedegradeerde Schoten vormden. HCAW zag werper Ade Fijth zijn carrière beëindigen, maar kreeg in de plaats van Fijth het jeugdige talent De Vries binnen de gelederen. Ook voor het talrijke Bus- sumse publiek zal een nieuwe Ameri kaande binnenvelder Art Reichle, zijn opwachting maken. Een spannende competitie, waarin mede door het degraderen van de zwakke broeders OWO en Schoten sprake is van een zeker nivellering, ligt in het verschiet. Maar ook een competitie, die het door een gewij zigd competitiesysteem met een minder aantal wedstrijden moet doen. In navolging voor de basket balcompetitie heeft ook de honkbal- bond voor zogenaamde play-offs ge kozen. Alle teams ontmoeten elkaar eerst in de bekende dubbelwedstrij- den, waama een splitsing tussen de bovenste vier en onderste zes ploe gen volgt. De bovenste vier ploegen behouden hun in de eerste competi tiehelft veroverde punten en komen nog vier maal tegen elkaar uit om te bepalen wie zich de nieuwe kampi oen van Nederland mag noemen. De onderste zes ploegen spelen ieder twee keer tegen elkaar. Honkbaltechnisch is er echter ook nog een verandering dit seizoen. In navolging van Amerika, de baker mat van de honkbalsport, zullen er in de Nederlandse competitie zoge naamde „designated-hitters" mogen uitkomen Een regel, die Inhoudt dat werpers niet meer in de slagvolgorde van hun ploeg hoeven uit te komen, maar die plaats kunnen afstaan aan een andere speler. Inderdaad kunnen, want hoewel deze regel in Amerika, waar werpers hoog zelden tot noemenswaardige prestaties aan slag kwamen, zijn nut heeft bewezen, zal de gemiddelde Nederlandse coach toch de voorkeur geven aan zijn werper Tussen de benadering van het tophonkbal ln Nederland en dat in Amerika ligt nogal wat verschil. der Vliet. 'S Morgens had Böhm na melijk zijn hopeloos staande partij tegen Baljon opgegeven. Belangrijk voor de rangschikking aan de top was natuurlijk ook de partij Timman-Ree. Er kwam een Spanjaard op het; bord, een opening waarvan Fischer nog eens heeft ge zegd, dat de witspeler moet proberen te winnen „alsof hij koe melkt". Tim man probeerde met geduld het altijd kleine voordeeltje van wit uit te bou wen, maar het is zeer de vraag of hij reeële winstkansen heeft. Sosonko stelde enigszins teleur te gen Scheeren. Van dat soort hoofd klassers won hij vroeger altijd blin delings, maar hij is de laatste maan den wat minder in vorm. Met enkele pionoffers kreeg Sosonko weliswaar een totaal gewonnen stelling, maar hij speelde daarna zoals hij zelf zei „veel te nonchalant, in de veronder stelling al gewonnen te hebben". Daardoor kon Scheeren nog met re mise ontsnappen. Interessant was ook de partij Ligte- rink-Van der Sterren. Ligterink die zich tot dusver bepaald had remise te spelen tege de kopstukken, maar nu deed hij een uiterst scherpe po ging om aansluiting te krijgen bij de top. Hij offerde een dame voor een toren en een stuk. Leek daardoor in het middenspel Inderdaad de beste kansen te hebben. Van der Sterren verdedigde zith echter nauwkeurig en wist naar remise af te wikkelen. Het Nederlands kampioenschap is dit jaar goed georganiseerd. In een uiterst chicque bank, waar een inter ne veiligheidsagent op een opvallen de wijze onopvallend tracht te doen, wordt in een zeer rustige omgeving gespeeld. Dat is wel eens anders ge weest. Tijdens de vierde ronde werd ik nog enigszins wrevelig door de schaakmaecenas Waling Dijkstra aangesproken, omdat ik had ge schreven dat hij de topspelers naar dit kampioenschap had gelokt door tevens het reisje naar het toernooi In Lone Pine te organiseren. „Ze komen heus wel naar Leeuwarden", zei hij. Dat lijkt mij nogal overdreven Mijn opmerkingen waren ook niet per soonlijk bedoeld. Waling heeft het schaakhart op de goede plaats. Hij doet veel voor de topspelers en dat kan niet vanalle bestuurders van de KNSB worden gezegd. Vijlde ronde Kuijpers-Langeweg Van der VJlet-Hofland 0- I. Böhm Hartoch 11, Donmr-Baljon algebrS+ sonkoScheeren "*-'/». Timman-Ree algcbr Lig- terink-Van der 8l«rren '<»-»/» Afgebroken partij Vierde ronde Baljon-Böhm 1-0 Stand 1/3 Hartoch. Van der Vliet. 8osonkO[3,4 Donner. Timman, Ree, Baljon 2'h en 1 algebr8 Hofland, Böhm. Ligterink 2'/,. u Kuijpers. Langcweg 2, 13 8cheeren Vit. 14 Van der Sterren 1 SANTOS De trainer van de Brazi liaanse voetbalclub Santos (de oude vereniging van Pele), Ramos Delga do, is na zes maanden alweer aan de dijk gezet. Delgado weigerde ak koord te gaan met een voorgestelde salarisverlaging van 15.000 cruzeiros (circa 2000 gulden). Zijn maandelijk se inkomen bedroeg 45.000 cruzeiros (circa. 6000 gulden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 29