Carter nog te goed voor de mestvaalt Prof. Van Dam: Nederland geeft met de ene hand, maar haalt met de andere hand tienvoudig terug. IRDAG 22 APRIL 1978 TROUW/KWARTET 13 Het afgelopen half jaar heeft de Europese Gemeen schap een aantal maatregelen getroffen dat in de verschillende lidstaten de eigen noodlijdende indus trieën moet beschermen en de werkgelegenheid in verschillende sectoren veilig moet stellen, of eigen lijk de verdere afbrokkeling daarvan zo veel moge lijk moet beperken. Sympathieke maatregelen, zo op het eerste gezicht, althans voor de eigen parochie Diezelfde maatregelen zijn echter desastreus voor een aantal Aziatische ontwikkelingslanden, en dan met name India, waar dezelfde industrieën nu net van de grond komen. Nederland heeft actief meege daan aan het treffen van die maatregelen. Maar als het hier gaat om enkele duizenden werknemers, die, hoe triest hun lot ook mag zijn. in het sociale paradijs Nederland zeker niet van de honger zullen omkomen, gaat het in India om miljoenen die de grond van hun bestaan kwijtraken. Als het hier gaat om knabbelen aan de marge, gaat het in India om een kwestie van leven en dood ..Plat eigenbelang, en nog kortzichtig ook", zo kenschetst professor Ferdi nand van Dam. hoofd van de afdeling beleidsvoorbe reiding van de minister van ontwikkelingssamen werking, de door de EG genomen maatregelen. „EG wil beperking van schoenenimport", zo luidt de kop van een klein berichtje dat vorige week ergens ach ter in deze krant stond. Tot op heden heeft dit nieuws in Nederland en de EG nog geen deining veroorzaakt. Maar in India moet het bij de mensen in de schoenenindustrie en bij de regering, die het waar schijnlijk uit de pers heeft moeten vernemen (op zijn best heeft de Europese Com missie de Indiase ambassa deur in Brussel een kort for meel berichtje gestuurd) als een slag zijn aangekomen Het is de zoveelste maatregel van de EG die de opkomende industrie in India gevoelig zal treffen. De maatregel van de Europe se Commissie lijkt op het eer ste gezicht voor de Indiase schoenenexport best mee te Vallen. Voorlopig wordt slechts de controle achteraf op de import van schoeisel in de EG vervangen door een stelsel van invoervergunnin gen vooraf. Maar dit nieuwe stelsel zal slechts tot 1 okto ber van dit jaar van kracht zijn. De Europese Commissie heeft wel degelijk de bedoe ling de schoenenimport uit zogenaamde lage-lonen-lan- den in te dammen. Daarbij gaat het vooral om de schoe nen van textiel en rubber, sectoren waar juist de ont wikkelingslanden zich sterk in maken. Hard standpunt Professor Van Dam heeft zo zijn bedenkingen tegen het stelsel van invoervergunnin gen. ..Daar kan door allerlei bureaucratische rompslomp zo veel vertraging veroor zaakt worden dat het voor de tvoerende landen wel dege lijk neerkomt op een stevige beperking. De uitvoer van bi»voorbeeld schoenen voor de zomer kan dermate ver traagd worden, dat het sei zoen waarin die verkocht moeten worden al verstreken is. Het hccit dan weinig zin voor de exporteurs zich nog langer druk te maken". De ..schoenenmaatregel" van de Europese Gemeenschap staat niet op zichzelf. In janu ari van dit jaar werd het zoge naamde multi-vezelakkoord gesloten, een overeenkomst die allerlei regelingen bevat voor de invoer en de uitvoer tussen landen van natuurlij ke vezels en kunstvezels en produkten die hiervan ge maakt worden. De EG heeft door Johan ten Hove tijdens de onderhandelingen een bijzonder hard stand punt ingenomen en Neder land heeft daaraan actief meegewerkt. Voor een aantal Aziatische ontwikkelingslan den, waaronder India, houdt de overeenkomst in dat er veel minder textiel-produk- ten naar de landen van de EG kunnen worden uitgevoerd. Men spreekt van „overeen komst en onderhandelin gen". Volgens Van Dam viel er voor de ontwikkelingslan den weinig te onderhandelen en had het „akkoord" meer weg van een decreet van de Europese Gemeenschap „De man die van EG-zijde verant woordelijk was voor de on derhandelingen. legde na af loop voor de commissie een verklaring af waarin hij zei dat hij er alles had uit ge sleept wat erin zat en daarbij van alle mogelijke middelen, behalve de gijzeling, gebruik had gemaakt. Een maand later, in januari van dit jaar. sloot de EGKS (Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal) een ..akkoord" waarbij de invoer van ijzer en staal uit ontwik kelingslanden eveneens aan banden werd gelegd. Ook hierdoor werd met name In dia zwaar getroffen. Het is nog te vroeg om de preciese gevolgen van de drie maatre gelen voor de Indiase econo mie te becijferen. Wel is het duidelijk, aldus Van Dam. dat het gaat om de drie indu- striën, waarvan de export het snelste groeit. „Nu wordt dat afgekapt, de groeicurves in de textiel en de staal worden afgeplat en dat is zeker niet te wijten aan binnenlandse invloeden. Buitenlandse in vloeden. en met name de im portbeperkingen van de Eu ropese Gemeenschap zijn er debet aan. Drie industrieën, die in India aardig van de grond begonnen te komen, wordt de nek omgedraaid. In de textiel en de staal bijvoor beeld zijn de investeringen al tot een minimum terugge lopen." Armste lagen Vooral de beperkingen op de uitvoer van de textiel komen in India hard aan en treffen de armste lagen van de bevol king. De textielproduktie in het land is nog steeds voorna melijk handwerk. Er zijn ruim drie miljoen handweef- getouwtjes die in het onder houd van zowat twaalf mil- De Indiase textiel bestaat voor het grootste deel uit huisindustrie, waar vooral de armste lagen van de bevol king hun brood in verdienen. foto: piet mok joen mensen kunnen voor zien. In het aprilnummer van „Bijeen" becijfert de secreta ris-generaal van de internati onale katholiek hulporgani satie „Caritas", de Belg Au gust Vanistendael, dat door de beperkende maatregelen van de EG in de Indiase tex tiel meer dan een half mil joen mensen werkeloos kun nen worden. „Een half mil joen uit de armste bevol kingsgroepen waarvoor geen sociale voorzieningen in wat voor vorm dan ook bestaan." Aangezien India voor slechts 4 procent bijdraagt aan de invoer van textiel in de EG uit ontwikkelingslanden, wordt het land wel bijzonder hard getroffen in termen van werkgelegenheid. Daar komt nog bij dat de nieuwe Indiase regering probeert de huisin dustrie te stimuleren, waar door ongeveer tien miljoen mensen werk zouden kunnen vinden. Wat dan weer in houdt dat omstreeks 60 mil joen mensen een meer mens waardig bestaan zouden krij gen. „Dit streven krijgt ech ter door de maatregelen van de EG veel minder kansen". aldus het artikel in Bijeen. Van Dam kan zich er behoor lijk kwaad over maken. „Ne derland dat op het gebied van ontwikkelingssamenwer king hoog aangeschreven staat, geeft met de ene hand ontwikkelingshulp, maar haalt met de andere hand het tienvoudige terug. Wij heb ben er nota bene zelf aan meegewerkt dat landen als India een industrie hebben opgezet, wij hebben zelf fi nanciële en technische hulp verschaft en gezegd dat ze zo snel mogelijk op eigen benen moeten kunnen staan. Nu ze met veel moeite zo ver geko men zijn zeggen we dat we hun produkten niet nodig hebben en sluiten we de gren zen ervoor. Het is nog maar een paar jaar geleden dat we ons druk maakten om voor een aantal ontwikkelingslan den voorkeurstarieven te hanteren om de uitvoer van bepaalde produkten naar de EG te vergemakkelijken. Nu zijn we zover dat we die uit voer beperken De GATT (Al gemene overeenkomst over tarieven en handel) heeft be cijferd dat door invoerbeper- kende maatregelen de we reldhandel de afgelopen twee jaar met 30 tot 50 miljard dollar is afgenomen. Daarvan ging er 5 tot 10 miljard af van de handel met ontwikke lingslanden. In dezelfde peri ode steeg de ontwikkelings hulp internationaal met min der dan 1 miljard. Waarmee maar gezegd is dat het ten eerste vooral de rijke landen zijn die met elkaar handel drijven en ten tweede dat het verlies aan export voor de ontwikkelingslanden bij lan ge na niet werd goed ge maakt door een verhoging van de ontwikkelingshulp." De rijke landen schuiven hun moeilijkheden af op de ont wikkelingslanden. Om een aantal noodlijdende bedrijf stakken hier in stand te hou den. waarvan iedereen weet dat het een aflopende zaak is. worden maatregelen getrof fen die ronduit afschuwelijk zijn voor landen als India. Als het hier gaat om enkele tien duizenden mensen in de Twentse textiel de Brabantse Langstraat, die werkloos zou den worden (en dat worden ze toch als bijvoorbeeld Spanje en Portugal in de Eg worden opgenomen) gaat het in India om miljoenen mensen op de rand van het bestaan. Het is puur eigenbelang en het is nog kortzichtig ook." Politieke wil Hij vraagt zich af waarom er van de zijde van de roem ruchte ..ontwikkelingslobby" in Nederland geen protest is gekomen. „Waar blijven ze. de mensen die zo vol zijn van de Nieuwe Internationale Economische orde (NIEO). Volgens deze Orde moeten toch de rijke landen meer produkten importeren uit de arme landen (inclusief eind en landbouwprodukten), ook als ze concurreren met de ei gen produktie van de rijke landen?" Van Dam vindt de NIEO. zoals die in 1974 bij resolutie van de Verenigde Naties is opgesteld, prachtig, maar ziet de zin ervan niet in. zolang er in de rijke landen, ook in Nederland, niet de po litieke wil bestaat haar uit te voeren. En die wil bestaat niet. Een voorbeeld ter verduide lijking. Een van de prakti sche punten van de NIEO is dat de prijzen van kunst mest. waarvan de produktie geheel in handen is van de rijke landen, omlaag gaan Nederland heeft een grote kunstmestfabriek. eigendom van de Staatsmijnen. Die zit met de andere kunstmestfa- brieken van de rijke landen in het kunstmestkartel, dat in Genève het hoofdkantoor heeft Dat kantoor is er om onder meer de prijzen hoog te houden Stapt Nederland, uit dat kartel en gaat Nederland over tot verlaging van de kunstmestprijzen?" Afbouwbeleid Ook Van Dam weet best dat het voor de Twentse textiel arbeiders en werknemers in de schoenenindustrie geen pretje is werkloos te worden En ook hij weet dat het voor politici, met name in de ver kiezingsstrijd niet gemakke lijk is. dat ronduit te zeggen. Maar zolang niet onderkend wordt dat deze sectoren in het Westen, en dus ook in Nederland, een aflopende zaak zijn en beter aan ont wikkelingslanden overgela ten kunnen worden, zal nie mand zich voldoende inzet ten voor een actief afbouwbe leid van deze sectoren. Een actief afbouwbeleid houdt in dat er op tijd naar andere wegen gezocht wordt, dat er op tijd aan voorlichting en omscholing van de werkne mers gedaan wordt. Maar zo lang het probleem niet onder kend wordt, zolang politici niet eerlijk voor de waarheid durven uit te komen, zal er ook geen oplossing voor het probleem komen. Dat be doeld van Dam onder meer- als hij zegt dat het beleid van de EG. waar Nederland van harte aan deelneemt, kort zichtig is. „Men komt met halve maatregelen die uitein delijk geen oplossing bieden, die misschien weer een paar jaar soelaas geven en die deze bedrijfstakken in feite laten doodbloeden. Een ac tief afbouwbeleid had veel el lende kunnen voorkomen. Betreuren Zowel hier als in de ontwik kelingslanden die nu door de EG-maatregelen worden ge troffen. Je kan immers op deze weg niet doorgaan. Nu is het de staal, textiel en de schoenenindustrie. Binnen kort zijn het de lichte moto ren en eenvoudige elektri sche apparatuur. Moeten we door gaan met het sluiten van de grenzen om eigen in dustrieën tegen de economi sche verhoudingen in op po ten te houden? Dat is dan wel de duurste oplossing." Kortzichtig zijn de maatrege len van de EG ook omdat ze de uitvoer van hoogwaardige Nederlandse produkten naar India in de weg staan. India maakt zelf geen technisch zeer geavanceerde produk ten. Die voert het in. onder andere uit de landen van de Europese Gemeenschap. Maar daar is geld voor nodig, geld dat verdiend moet wor den met de export van pro dukten als ijzer en staal, tex tiel en schoeisel De binnen landse markt van India, de koopkracht van het eigen volk is te klein om aan dat benodigde geld te komen. Als de Indiase export slinkt, als het land onvoldoende buiten landse valuta krijgt, dan wordt het onmogelijk in het Westen de benodigde gea- Professor Ferdinand van Dam: invoerbeperking plat eigenbelang, en nog kortzichtig ook. vanceerde technische appa ratuur te kopen. Daarom zijn de maatregelen van de EG de duurste oplossing De Neder landse consument krijgt niet de beschikking over goedko pere Indiase produkten en op langere termijn zullen Neder landse exporteurs in steeds mindere mate in India aan de bak komen De Indiase ambassadeur in Nederland. M Rasgetra. laat over de Indiase bedoeling van de export geen twijfel bestaan In een rede te Utrecht, ter gelegenheid van de opening van een veertien daagse „India promotion", georganiseerd door Vroorn en Dreesmann, zei hij: „Als wij proberen onze produkten te verkopen in de landen van de Europese Gemeenschap dan doen we dat in de eerste plaats omdat wij jullie pro dukten willen kopen, sche pen. baggermateriaal. vis- trawlers. uitrusting voor tele communicatie. geavanceerde technologie en machines en deskundigheid op tal van ge bieden. Als onze exporten en onze koopkracht toeneemt, zullen onze aankopen hier ook groter worden. Daarom betreuren wij het ten zeerste dat, terwijl wij in de richting van een vrijere handel gaan. we hier het tegenovergestel de zien gebeuren, dat men hier de barrières groter maakt". Onderhouden Van Dam zelf is ook voor een systeem van internationale vrijhandel, waarin er wel ruimte moet zijn voor een voorkeursbehandeling van bepaalde ontwikkelingslan den „Daar zullen die ontwik kelingslanden die nu met hun goedkopere produkten op de markt gaan brengen wel bij varen, en wij ook. om dat er we er minder geld voor betalen en dus welvarender worden. Wel zal het Westen zich meer en meer moeten richten op het produceren van zeer geavanceerde tech nische apparatuur. De inter nationale arbeidsverdeling waar professor Jan Tinber gen al jaren mee bezig is Dat zal in Nederland wel met zich mee brengen dat bepaalde in- dustriën geleidelijk aan zul len verdwijnen. Daar zullen we op tijd bij moeten zijn, daar zullen we op tijd de no dige maatregelen moeten treffen en een actief afbouw beleid moeten voeren Ook zullen bepaalde ontwikke lingslanden. die niets te bie den hebben, hier niet aan mee kunnen doen". Van Dam denkt aan de Sahellanden „Die zullen we moeten onder houden. in een soort mondi aal AOW-systeem. Dat is niets nieuws, want dat moe ten we nu ook al". i af anp Met i#ho' 9 ■rem fmoeg fcllr chtc ccnJoor Rimmer Mulder ;die- 1 wekenlang kunnen we het veral horen en lezen: het gaat iet goed met de Amerikaanse resident Jimmy Carter. Hij zit igen u net vijftien maanden in het een ritte Huis. maar het lijkt er op laak at al tot °P de laatste cent afgeschreven. Wat hij ook inpakt, het lukt hem maar let de grote menigte van toe- 'louwers tot geestdrift te ingen. Hij heeft plannen ge- g en durft ook best daden te ellen, maar de binnen- en bui- nlandse pers vindt het alle- laal maar niks en de Ameri- aanse kiezers volgen de kri ek gehoorzaam door de presi- ent steeds lagere cijfers te ge- ?n bij de eeuwig durende opi- iepeilingen. 'aar Jimmy Carter geeft de moed 'et op. Vorig weekeinde trok hij ch met zijn staf terug op het bui- nverblijf Camp David voor een iar dagen studie en bezinning. Na Hoop liet perssecretaris Jody Po- ell weten dat de president en zijn annen het beter gaan doen Wat er Camp David is uitgebroed is nog et precies duidelijk, maar het volk '1 er nog wel van horen. Voorlopig unnen we alleen maar vast stellen at Carter zijn strijdlust nog niet feft verloren En waarom zou hij want de publieke opinie is voor 'n Amerikaanse president net zo «selvallig als het weer. Carter kan at uit zijn eigen korte loopbaan in nationale politiek leren Laten we beginnen in het voorjaar van het verkiezingsjaar 1976. Jimmy Carter had net zijn eerste successen geboekt in de voorrondes van de Democratische partij voor de presi dentsverkiezingen. De grote pers re ageerde aarzelend Was deze „pinda- boer" uit het zuiden serieus te ne men? Zou hij echt president van de Verenigde Staten kunnen worden? De vraag werd beantwoord door de (betrekkelijk weinig) Amerikanen die aan de voorverkiezingen mee doen: Carter werd de onbetwiste pre sidentskandidaat van de Democrati sche partij. Prompt sloeg de eerste aarzeling om in geestdrift. Carter kreeg een prima pers en zijn popula riteit steeg tot grote hoogten Er heerste rondom zijn persoon een ju belstemming nog ver voordat de ech te verkiezingen waren begonnen Toch was het in november van dat zelfde jaar 1976 al bijna afgelopen voor Jimmy Carter. Hoe dichter de beslissende dag naderde, hoe meer hij van zijn voorsprong op Gerald Ford verloor en ten slotte was het een dubbeltje op zijn kant. Het werd toch Carter en daarna ging het weer snel berg opwaarts. Vorig jaar om deze tijd scoorde hij bij opiniepeilingen weer ver boven de zestig procent en in het buitenland begonnen steeds meer politieke lei ders wat in hem te zien. In mei presenteerde hij zich op de economi sche topconferentie en het NAVO- beraad in Londen voor het eerst als de nieuwe leider van de westerse wereld en we konden van nagenoeg iedereen die er bij was geweest horen dat het met die Carter wel goed zat Onze eigen premier Joop den Uyl kon achteraf een beetje ontroering nauwelijks onderdrukken hij had oog in oog gestaan met een waarlijk groot leider Ongelukkig Hoe anders is het beeld nu. Er gaat geen zondag voorbij of we worden wel door GBJ Hiltermann. onze grootste kenner van de buitenlandse pers. gewaarschuwd voor president Carter. Het is allemaal even ongeluk kig met Carter. In het Midden-Oos ten heeft hij nog steeds geen vrede gebracht. In Afrika laat hij zich af troeven door Russen en Cubanen tegelijk. De leiders van de Sowjet- Unie stoot hij met de linker hand voor het hoofd en geeft hij met de rechter teveel of andersom. En nu schijnt hij het bij de Westduitsers ook al te hebben bedorven doordat hij een neutronenbom uit zijn han den heeft laten vallen of zo. Maffia Dat beeld van de buitenstaander die per ongeluk in het Witte Huis is terechtgekomen, wordt nog ver sterkt door de samenstelling van Carters staf. En dat is dan een min punt dat de president alleen aan zichzelf heeft te wijten. Hij heeft zich in het Witte Huis omringd met het kleine groepje vertrouwelingen die hij in Georgia al bij zich had en die hem ook bij de presidentsverkiezin gen terzijde stonden. De 'Georgian Maffia' heet zoiets onvermijdelijk in Washington. Eén, Bert Lance, is hem inmiddels ontvallen, maar die is ook direct weer opgevolgd door iemand uit Georgia De kern van Carters per soonlijke staf bestaat nu (als we de club voor buitenlandse zaken even buiten beschouwing laten) uit alge meen adviseur Hamilton Jordan en perssecretaris Jody Powell. Beiden zijn nog jong en hebben in hun op treden iets kwajongensachtigs. Po well staat de wereldpers graag te woord in hemdsmouwen en met een sigaret tussen de vingers. Hij is van het type, waarmee je graag een bor rel zou willen drinken maar waaraan je niet direct denkt als je een rege ring zou moeten samenstellen. Jor dan moet achter de schermen al van veel politiek vernuft blijk hebben gegeven. In het openbare leven valt hij voornamelijk op door zijn lompe omgangsmanieren Tot tweemaal toe veroorzaakte hij een klein relle tje door beledigend gedrag tegeno ver vrouwen. Erg belangrijk is het niet, maar het draagt niet bij tot Carters prestige. Gewichtiger is het verwijt dat men sen als Jordan en Powell (er zijn er meer van hun soort in het Witte Huis) een vrij beperkte visie hebben Wat er in het grootste deel van de Verenigde Staten omgaat hebben zij ook maar van horen zeggen. Carter zou. zo wordt vaak gezegd, wat meer ervaring en wijsheid in zijn persoon lijke staf moeten verenigen Hij zou meer moeten luisteren naar mensen die op heel andere plaatsen in het maatschappelijk leven hebben mee gedraaid dan zijn vrienden uit Geor gia. Zulke mensen zijn er genoeg in Washington, maar ze schijnen niet te horen tot degenen die regelmatig binnenwippen bij de president om even bij te praten Vorig weekeinde is in Camp David afgesproken dat de samenstelling en de werkwijze van Carters staf zal worden veranderd. Dat is natuurlijk niet genoeg om zijn presidentschap te redden, maar het is in elk geval een teken dat het nog veel te vroeg is om Jimmy Carter al te dumpen op de mestvaalt voor mislukte politici. Hiltermann mag wel oppassen. Straks moet hij weer uitleggen hoe verduveld goed die Amerikaanse president wel is. Maar. alle gekheid op een stokje, het beeld van de president in de Verenig de Staten en daarbuiten deugt niet op dit moment en dat moet bij zich wel degelijk aantrekken Als zo'n stroom van afkeurende publiciteit, te lang duurt kan dat funest zijn Zeker in een Jaar van verkiezingen. En Amerika gaat dit najaar naar de stembus om een nieuw Huis van Afgevaardigden, een derde deel van de Senaat en nog een handvol gou verneurs te kiezen. Er is een goede kans dat de Democraten daarbij iets zullen verliezen. Ze hebben momen teel op alle fronten zo'n grote voor sprong op de Republikeinen dat een kleine terugval eigenlijk niet meer dan natuurlijk zou zijn Maar als dat verlies wat groter uitvalt zal er in de democratische partij zeker verwar ring ontstaan. Mensen met ambities die in 1976 voor Carter moesten bui gen zullen zich dan weer gaan roe ren De president kan zich daarom niet veroorloven de slechte pers voorlopig maar te negeren en rustig door gaan met regeren om in het voorjaar van 1980 eens te kijken wat hij er aan kan doen. Hij moet er nu al iets aan doen en daar was dan dat uitstapje naar Camp David, vorig weekeinde, voor. Oorzaken Er zijn wel een paar in het oog sprin gende oorzaken voor Carters proble men van dit moment. Om te begin nen blijft hem parten spelen dat hij praktisch een 'nieuweling' is in Washington. Hij mag dan een vrese lijk kundige man zijn, het gewone politieke handwerk zoals dat in Was hington met al die op elkaar in wer kende pressiegroepen, moet worden bedreven is hem vreemd. Dat maakt vooral zijn omgang met het parle ment erg moeizaam. Voor iedere pre sident is dat Congres (Senaat plus Huis van Afgevaardigden) een lastig geval. Formeel zijn er twee fracties (Democraten en Republikeinen) maar het is eerlijker om te zeggen dat het bestaat uit honderd plus 435 individuen die leder hun eigen aan hang hebben en dus ook hun eigen zorgen over herverkiezing. Het eigen belang gaat voor het belang van de president, of dat nu een Democraat of een Republikein is. Alleen presi denten met een zeer sterke persoon lijkheid of een groot gevoel voor de onderlinge verhoudingen slagen er in dit hoendernok naar hun hand te zetten. Lyndon Johnson was er zo één. Jimmy Carter niet. Hij zal meer handjeklap moeten spelen met de leiders in het parlement, die wel geen president van Amerika zijn. maar toch wel invloed hebben. Zonder hun hulp zal hij nooit zijn vele goede voornemens in geschreven wetten vastgelegd zien. Met de verdragen over het Panama-kanaal Is dat deze week eindelijk gelukt, maar zijn energie-beleld. waar hij zelf zoveel prestige aan heeft verbonden, ligt nog te wachten

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13