Songfestival grijze notenpuree Geniet vanavond van 8 boeiende boeken. 1828-1978. Twee unieke jubileummunten van de Bank van de Nederlandse Antillen. Boek Magazine nr.2 is uit! KUNST Verward libretto zwakke basis van Verdi-opera Mleen Belgische afgevaardigde komt goed voor de dag Bastia-PSV op televisie Molukkers staan in juni terecht Jan Derksen in Simon Boccanegra Twee generaties Oranje vereeuwigd in goud. Uaangeboden door de Bank van de Nederlandse Antillen. Boeiend Russisch programma bij Rotterdams Philharmonisch Concerten op het Hinszorgel in Leens ET iTERDAG 22 APRIL 1978 TROUW/KWARTET 11 haar te geeft door Willem Schrama >ARIJS Het 23ste Eurovisie tongfestival, dat vanavond echtstreeks vanuit het Palais es Congres in Parijs naar wintig deelnemende landen al worden uitgezonden, lijdt ok dit jaar weer aan bloedar moede bij gebrek aan voldoen- le inzendingen van enig ni- reau. Slechts een handjevol leelnemers ziet kans om enigs- tins tegemoet te komen aan de >pzet van dit tonnen verslin- lende evenement: „Het stimu- eren van oorspronkelijke lied- es van hoge kwaliteit". let is frappant hoe het op zich niet inaardige idee van een internationa- e liedjescompetitie elk jaar weer re- ulteert in een matte vertoning. De jorzaak daarvan ligt voor een groot leel in de wijze van jureren tijdens le nationale voorronden. Zolang per and een doorsnee bevolkingsgroep- e binnen luttele minuten moet oor- lelen over de kwaliteit van de inzen- lingen, wordt een ontwikkeling in tand gehouden die in de loop der aren geleid heeft tot het verschijn sel „festivalliedje": een vooral niet te ngewikkelde meezinger die voor ie- lereen gemakkelijk in het gehoor noet liggen. Zo kon het ook gebeu- en dat de zangeres Kimm tijdens de iederlandse voor-finale het sterkst noor de dag kwam met de werkelijk raai gecomponeerde ballade „dit is mijn dag vandaag", maar het resul taat was een minimale puntenscore. Een grove beoordelingsfout. goed gedoseerde koorzang. De Fran se inzending ook een chanson is minder van kwaliteit maar voorzien van een herkenbare omlijsting en zal daarom wel meer punten krijgen. Tussen Ierland en Engeland bestaat eenzelfde verband. De Ierse afge vaardigde Colm Wilkinson, die het spits afbijt, zingt een zelfgeschreven song van dertien-in-een-dozijn. maai de doeltreffende aankleding ervan zal op een ondeskundige jury zeker meer indruk maken dan het nogal omslachtige, maar toch wel leuke arrangement van het Engelse liedje, vertolkt door de groep CO-Co. En daarmee is de koek op. of het wulpse duo Baccara zo om onbegrijpelijke redenen nog succes moeten boeken Opvallend is overigens het grote aantal groepen dat aan het festival deelneemt, ongetwijfeld een gevolg van de successen van Abba, Teach- inn en The brotherhood of men in de afgelopen jaren. De Nederlandse groep Harmony die met het liedje bijdrage levert aan de zouteloze songfestivalkoek. ,t is o.k." een Beveiliging Belangen t' Het spreekt voor zich dat met name de platenmaatschappijen belang hebben bij een dergelijke werkwijze, omdat hun afzetmarkt door nie mand beter kan worden gepeild dan door het (platenkopende) publiek zelf. Ook in de afgelopen dagen ge- 'igde een niet aflatende stroom van jersborrels weer eens van het grote gelang dat de platenindustrie aan dit festival hecht. Niet onbegrijpe lijk voor wie bedenkt dat het win nende liedje altijd goed is voor een miljoenenverkoop. Kwaliteit be hoort daarbij niet tot de criteria. Veel belangrijker is dat niet minder dan 34 landen deze grijze notenpuree aan zo'n 500 miljoen televisiekijkers voorschotelen, want naast de twintig deelnemende landen is de uitzen ding ook aangekocht door een aantal Arabische landen. IJsland. Hong 'j Kong, Japan en het complete oost- blok met inbegrip van de Sowjet- Unie. Deze 14 landen zullen het pro- D, gramma op een later tijdstip uit- Pl3C)lddt zenden. De Belgische zanger Jean Val- lee. Zijn „l'Amour fa fait chan ter la vie" is een van de meest opvallende chansons. omdat er weinig deskundigen zijn die geen bindingen hebben met de platen-industrie (de factor betrouw baarheid is destijds al eens lelijk op de tocht komen te staan bij de festi vals in Knokke). Daarom houdt de organisatie maar liever vast aan het huidige systeem. Maar de keerzijde ervan is dat echt talent erdoor wordt afgeschrikt, uit vrees onderuit te gaan in het aangezicht van een jury zonder kennis van zaken. lin het licht van deze belangen is het bijna niet meer mogelijk om de be oordeling van de festivalliedjes in handen te geven van deskundigen. En zo blijft het Eurovisie songfesti val keer op keer teleurstellen, omdat het muzikaal geenszins het beste is van wat de deelnemende landen te bieden hebben Nederland maakt daarop geen uitzondering. Los nog van vermeend plagiaat (het refrein van het liedje" ,t is o.k." is een blauwdruk van het niemendalletje „Blijf altijd braaf en goed, bij alles wat je doet" gecomponeerd door Pi Scheffer en ooit door Henk Elsink op de plaat gezet) krijg ik niet de indruk dat het overigens sympathie ke trio Harmony zelf ook stuk is van zijn inzending. Maar het kan nog erger. Landen als Noorwegen, Italië. Finland, Portu gal, Spanje en Duitsland hebben nog minder in te brengen. De opvallend ste bijdrage is eigenlijk die van Bel gië: een mooi chanson, overtuigend voorgedragen door de in Parijs wo nende Jean Vallee en afgerond met HILVERSUM - De NOS-televisie zendt de eerste wedstrijd in de finale van de Europacup 3 tussen Bastia en PSV, die op woensdag 26 april op Corsica wordt gespeeld, rechtstreeks uit. De uitzending begint om 20.20 uur op Nederland 1. Over de tweede wedstrijd, die op 9 mei in Eindhoven wordt gespeeld, is nog geen beslissing genomen. De uitzending van Bastia-PSV zal behalve in ons land te zien zijn in Frankrijk, België, Oostenrijk, West- Duitsland. Joegoslavië. Algerije, Tu nesië. Marokko en Turkije. In tegenstelling tot eerdere berich ten zal de finale van de nationale beker tussen Ajax en AZ'67 op 5 mei te spelen in het Olympisch Stadion in Amsterdam, niet door de televisie worden uitgezonden. Hoewel het Palais des Congres (vlak bij de Are de Triomphe) aan de bui tenkant nauwelijks een belegerde in druk maakt, is de veiligheid van de artiesten ditmaal optimaal gewaar borgd doordat ze rechtstreeks van uit een aangrenzend hotel naar de kleedkamers worden geloodsd. Waarmee de veiligheidsmaatregelen niet ophouden. Het gebouw wordt bewaakt door een cordon van onop vallend opgestelde politiefunctiona rissen. Elke bezoeker moet door de bekende röntgentunnel en wordt van top tot teen afgetast door me taaldetectors. Zo langzamerhand een gebruikelijk beeld bij dit soort gebeurtenissen, want welke activist zou een meute van 500 miljoen kij kers niet even een poepje willen la ten ruiken? Rest nog te vermelden dat het ge beuren plaats vindt in een prachtig amfitheater dat plaats kan bieden aan maar liefst 4300 mensen. Wan den en plafond zijn bewerkt met geluidverpreidende stoffen, en een ingenieus luidsprekercircuit zorgt daarbij voor een perfecte akoestiek, die vrij is van elke nagalm. Het 600 vierkante meter grote podium is op gesierd met een wit gelakte, draaiba re orkestbak, een ontwerp op zich zelf. Daar ligt het dus allemaal niet aan. Van een onzer verslaggevers ASSEN De drie Zuidmolukkers die medio maart een gijzelingsactie uitvoerden in het Provinciehuis van Drente zullen op 15 en 16 juni terecht staan. Ze zullen zich onder meer moeten verantwoorden voor het do den van de ambtenaar drs K. de Groot. Een week geleden overleed bovendien de Drentse gedeputeerde J. Trip aan de gevolgen van een kogel in zijn buik uit een Zuidmo- luks wapen. Boek Magazine, een kleurrijk maand blad met selekties en hoogtepunten uit de interessantste boeken. U leest't als een bundel korte verhalen. Deze maand: „Het Brieschend Paard" van RienPoortvliet; „De NaakteMens" van Desmond Morris; „Sexspionage door de SowjetUnie" van David Lewis; „Aristote- les Ónassis",een biografie door een Sunday Times-team; .De Mensenrrtakers" van Vance Packerd en „Licht de Titanic" van CliveCussler. Verder nog een selektie uit de beste inzendingen voor de World Press Photo tentoonstelling dit jaar. Plus 'n eks- klusief interview waarin u Mamix Gijsen nader leert kennen. Haal 't nieuwste nummer van Boek Magazine vandaag nog. Voor f3,95 in de Boekhandel. door Adr. Hager SCHEVENINGEN - Leest men het libretto van Verdi's opera Simon Boccanegra voor de eerste maal dan valt er eigenlijk geen touw aan vast te knopen. Simon is een kaper die tot Doge wordt gekozen. Hij heeft bij zijn geliefde Maria een dochter die ook Maria heet, maar die leert hij pas zo'n 25 jaar na de geboorte ken nen. Het volk kent die vader-dochter verhouding niet en men fluistert dat Maria zijn maitresse is. Dan is er een Gabriele Adorno, een tegenstander van de Doge, en die is de geliefde van Maria. Ook heeft Maria nog een grootvader die aanvankelijk in het complot zit tegen zijn stief-schoon- zoon. maar hij komt bijtijds tot inzicht. ADVERTENTIE iverlijd ootvad onttf wij i en die en na ie erv oorde Het Zilveren Tientje. Diameter 38 millimeter. 6 februari 1828 werd de bank 'opgericht die tegenwoordig Bank van de Nederlandse Antillen heet. Daarmee ontstond een van de oudste nog bestaande centrale banken van het gehele Westelijk Halfrond, nu 150 jaar oud. Een feit om te vieren. Met twee unieke jubileummunten. Wettig betaalmiddel. Tweejubileummunten die gelden als wettig betaalmiddel (dus vrij van B.T.W.). Daar is op 10 oktober 1977 een officieel Landsbesluit voor afgegeven. Een gouden 100-guldenstuk ter grootte van het voor oorlogse Nederlandse gouden tientje en een zilveren tientje. Beide geslagen door de Rijksmunt te Utrecht. Beide voorzien van het officiële munt- en munt- meesterteken. Het Gouden 100-guldenstuk. Diameter 22.5 millimeter. Goudgehalte 900 '1000. Fijn goudgewicht 6.048 gram .Totaal gewicht 6.720 gram. Met staande kartelrand. Inderdaad,precies als het originele vooroorlogse gouden tientje. Voorzijde: Hoofd van Hare Majesteit Koningin Juliana (ontwerp Mevr.C.E.Bruyn-Van Rood). Omschrift: JULIANA REG1NA NEDER LANDSE ANTILLEN 1978 Keerzijde: Borstbeeld van Koning Willem 1. (graveur A.Michaut). Met munt- en muntmeesterteken. Om schrift: 1828 WILLEM 1 UK) GULDEN Gelimiteerde oplage vixir de gehele wereld 50.000 exemplaren, waarvan een zeer beperkt aantal Prooflike-stukken. Prijs per mint-state exemplaar f 142,50 Prijs prooflike-exemplaar. in cassette van de Rijksmunt, f170,-. Het Zilveren Tientje. Diameter 38 millimeter. Zilvergehal te 720/1000. Totaalgewicht 25 gram. Met randschrift. Voorzijde: Hoofd van Hare Majesteit Koningin Juliana. (ontwerp Mevr. C.E.Bruyn-Van Rood). Omschrift: JULIANA REGINA Keerzijde: wapen van de Nederland se Antillen boven een lint waarop de tekst L1BERTATE UNAN1MUS. Waarde-aan- duiding ÏOG. Met munt- en muntmeester teken. Omschrift: NEDER LA NDSE ANTILLEN 1978. Randschrift: BANK VAN DE NEDERLANDSE ANTILLEN 18281978 Prijs per mint-state exemplaar f 15,-. Prijs prooflike exemplaar in cassette van Rijksmunt, f35,-. Beide munten kunt u nu leeds heMelleu Inj de kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbon k in verband met de zich reeds aankondigende grote belangstelling worden bestellingen in volgorde van binnenkomst uitgevoerd Ook te verkrijgen bij alle overige banken.grenswisselkantoren en numthandel Bij dat alles spelen politieke verwik kelingen een rol en als Verdi met deze opera in 1856 op het toneel komt zakt de voorstelling als een baksteen. Doch na de successen met Rigoletto, II Trovatore en Traviata geeft de componist de moed niet zo gauw op. En dat Boito zo een en ander aan de partituur had gesleu teld, was de tweede premiere in 1881. Een overtuigend succes. Niettemin, een opera met veel dramatiek, maar weinig vaart. Nog steeds is Simon Boccanegra niet populair, het Cir custheater was donderdagavond ma tig bezet. Dramatische spanning De Nederlandse Operastichting pre senteerde een voorstelling met meer landgenoten, van wie in de hoofdrol len Jan Derksen, Pieter van den Berg en Sonja Poot. Het geheel ver trouwde men toe aan Hans Vonk. die podium en orkestbak (Omroepor kest) wist te inspireren, tot veel dra matische spanning. Het orkest heeft gemotiveerd gespeeld, het koor heeft subliem gezongen. Jan Derksen vertolkte de titelrol en hij heeft dat met veel vertoon ge daan. Qua vocaliteit en qua spel een zeer intense en doorleefde creatie, bijzonder voornaam en rijk aan allu re. Robert Lloyd (uit Engeland) gaf op indringende wijze gestalte aan de figuur van Fiesco. met name in de proloog toonde hij op overtuigende wijze zijn operakwaliteiten. Pieter v.d. Berg (Paolo) weet alle te zingen rollen tot zijn eigendom te maken, zijn presentaties dragen een sterk persoonlijk karakter. Sonja Poot is sterker in de dramatische dan in de lyrische passages. Vocaal lijkt de nu en dan scherpe stem over het hoogtepunt heen. Michael Svetlev als Adorno is zo'n tenor die de kristallen glazen stuk zingt. Hij beschikt over een enorm geluid, stralend en welluidend. Ivan Thomas als Pietro kreeg weinig kans om zich te herstellen van een zwak begin. Smaakvol decor Decors en kostuums, vervaardigd in samenwerking met de Opera Las Palmas en Scottish Opera, waren van Mario Vanarelli. Zeer bruikbaar zeer smaakvol. De regie, met het accent sterk op de dramatiek, was van Tito Capoblanco. Vanavond komt de Nederlandse Operastichting met Simon Boccane gra nog in Scheveningen. Volgende voorstellingen Rotterdam 24 april. Amsterdam 26 en 30 april. 1, 3. 7 en 8 mei. Eindhoven 5 mei. Den Bosch 11 mei en Utrecht 13 mei. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Onder leiding van David Zinman, die per 1 september 1979 Edo de Waart zal opvolgen als chefdirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, werd donderdagavond door dit ensemble een Russisch programma gebracht bestaande uit de Ouverture Prince Igor van Borodjin, het Vioolconcert van Tschaikowski en de vijfde symfonie van Prokofjew. Alexander Borodin (1834-1887), lid van de zogenaamde Groep der Vijf 'Balakirew, Cui, Borodjin, Moussorg- sky en Rimski-Korsakow) die zich ten doel stelde de Russische muziek een eigen gezicht te geven, had als uitgangspunt de figuur van Richard Wagner. Maar de vijf stelden zich voor een muziek met Russische klank en niet met Duitse klank te schrijven. Aanvankelijk waren deze vijf componisten allen auto didact en volgens geen enkele school opge leid. Borodjin was dokter in een mili tair hospitaal, daarna doceerde hij genees- en scheikunde te Sint Pe tersburg. Weinig talrijk zijn de wer ken die Borodjin heeft nagelaten Twee symfonieën, het symfonisch gedicht „Steppenschets uit Midden- Azië", twee strijkkwartetten en de LEENS - Dit jaar worden weer za terdagavond-concerten gegeven op het fraaie Hinsz-orgel van de Petrus- kerk in Leens. Tot de organisten die zijn uitgenodigd om de concerten tussen 13 mei en oktober te verzor gen behoren Jelte Hulzebos. Johann Th. Lemckert, Johan Beeftink, Christiaan Ingelse, Ewald Kooiman. Hans van Nieuwkoop. Ernst Erich Stender. Wim van Beek en Albert de Klerk De serie wordt ingewijd met een open dag waarbij Anne Risselade. organist van de Petruskerk 's avonds om half acht in de borg „Verhilder- sum" een lezing houdt. De concerten beginnen allemaal om 20.15 uur opera ..Prince Igor". Deze werd ech ter na zijn dood voltooid door Rims ki-Korsakow en Glazounow. Dat de ouverture bij de reconstructie zo gaaf uit de bus is gekomen pleit wel voor de gelijkgerichtheid van deze Russische componisten. David Zin man dirigeerde zeer exact met scherp omlijnde bewegingen. De in 1946 in Siberië geboren vlolist Wiktor Tretjakow was solist in Tschaikowski's vioolconcert in D In zijn vioolspel openbaarde hij niet alleen een volledige technische be heersing maar eveneens een zeer mu zikaal interpretatievermogen van dit om zijn moeilijkheden beruchte vioolconcert. In het langzame mid dendeel. de Canzonetta, kwam hij tot een bewonderenswaardige loon vorming. Violistisch was het alles uitzonderlijk knap werk. Een violist, die wij gaarne nog eens terug willen zien bij het Rotterdams Philharmo nisch Orkest De na de pauze gespeelde vijfde symfonie van Serge] Prokofjew heeft ons bijzonder geboeid. De componist schreef dit werk In 1944 Hij was toen weer in het vaderland teruggekeerd Maar de beperkingen die de Sowjet esthetiek iedere toonkunstenaar op legt doen zich in deze symfonie ei genlijk niet gevoelen Mei behoud van eigen karakter heeft Prokofjew een duidelijk aanspreekbaar werk geschreven De uitvoering onder Zin man voldeed aan hoge eisen Een toevoeging van deze symfonie aan het repertoire van het Rotterdams Philharmonisch Orkest lijkt ons zeer gewenst

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11