Film van Palestina Komitee blijft P Een postume hulde aan Wim Speelman en de zijnen' WAAROM LOPEN ER STEEDS MEER HUWELIJKEN STUK? Klein dorp heeft al nieuwe raad )ndanks felle kritiek van Joodse zijde Werklozen demon streren in GAB's Havenplan van Westduitsers bedreigt milieu 'Geef gastarbeider ook kiesrecht' 4/levrouw 'Mien' Dijkstra-Bouwman bij verschijning boek illegale Trouw: int 5 ET IIJDAG 21 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet an een onzer verslaggevers MSTERDAM Het Nederlands Palestina Komitee is niet van lan de omstreden film „Kafr Kassem" uit de roulatie te nemen, u de samenwerkende Joodse organisaties daartegen bezwaren ebben geuit. „De film is volkomen verantwoord en geeft een aarheldsgetrouw beeld" vindt het Palestina Komitee Elke rganisatie die de bijna twee uur durende film wil vertonen rijgt zodoende medewerking van het Palestina Komitee Overleggroep Samenwerkende lodse Organisaties is vooral onge- ist geworden over de mogelijke uit- erking van de film nu het Palestina omitee zich in toenemende mate cht op scholen. Vandaar dat de >ren van het middelbaar onder ijs vorige week een waarschuwing tegen van de Joodse organisaties, vorens tot het vertonen van „Kafr assem" over te gaan, goed te be- ;nken uit welke koker deze film it. Het is een Syrisch-Libanese film uit 74, gebaseerd op een voorval in i56 op de eerste dag van de Sinaï- irlog. De minister van defensie gaf ien bevel in Israël aan de Jordaanse ens de avondklok in te stellen. In immige plaatsen werd deze order vertreden. Nergens leverde dit pro lemen op, alleen in het Arabische orp Kafr Kassem. Ie voor het betreffende gebied ver- ntwoordelijke officier gaf bevel, inder daartoe opdracht te hebben ekregen. de mensen die zich na het ingaan van de avondklok nog buiten op de velden bevonden neer te schie ten. Daarbij werden 47 mensen ge dood. Deze tragische gebeurtenis was echter een alleenstaand feit. De Israëlische pers en publieke opinie protesteerden fel tegen deze mis daad. Ook premier Ben Goerion sprak zijn verontwaardiging uit over deze „walgelijke daad", zoals hij het noemde zegt de Overleggroep Sa menwerkende Joodse Organisaties. Proces De schuldigen werden volgens de overleggroep gestraft tijdens een proces dat volledig openbaar was. De verantwoordelijke officier kreeg eén gevangenisstraf van 17 jaar en de soldaten die het bevel van hun meerderen hadden opgevolgd straf fen van zeven tot 15 jaar. Dit zijn volgens de overleggroep „zware straffen" in een land waar de dood straf niet bestaat. Na het gebeuren werd de bepaling in het legerrecht opgenomen dat elke soldaat het recht, maar ook de plicht heeft, om geen gehoor te geven zelfs in oor logstijd aan bevelen die in strijd zijn met de geldende morele normen." De samenwerkende Joodse organisa ties zijn van mening dat het Palesti na Komitee door middel van een 22 jaar geleden voorgekomen „inci dent" probeert de Israëlische samen leving in discrediet te brengen. De film zou bovendien vol onjuistheden staan. In tegenstelling tot wat in de film wordt verteld zijn de schuldigen berecht en veroordeeld en betaalde Israël bovendien 500.000 Israëlische ponden uit aan de nabestaanden. Het gebeuren in Kafr Kassem staat geheel op zichzelf in tegenstelling tot wat in de film wordt gesuggereerd. Ook is het onjuist te zeggen dat alles met opzet werd gedaan, zoals de film wil doen geloven. Haat kweken „De Joden worden in de film op een denigrerende en lasterlijke wijze af getekend. In Tel Aviv zie je geen Arabische poppetjes aan galgen, schoenpoetsers die weggetrapt wor den, Heli's Angels op motoren en hoeven Arabische werknemers niet onder een valse naam te leven." Vol gens de samenwerkende Joodse or ganisaties kan de manier waarop de makers van de film de Israëli's en hun samenleving laten zien alleen maar tot doel hebben haat te kwe ei gefan een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het ka Ier van een landelijke actiedag an de Werklozen balangen ereniging heeft een groot aan- il gewestelijke arbeidsbu- eaus gisterochtend bezoek ge lad van enige tientallen de- nonstrerende werklozen. !o begroette directuer P. H. M. Suij- ler van het Rotterdamse GAB onge- teer dertig mannen en vrouwen en I ok enkele gezinnen met kinderen in m 1 Ie hal van het gebouw, waarna hij J en delegatie van drie mensen in zijn tamer ontving. Dit gesprek leidde ot een gedachtenwisséling met de ehele groep in de kantine. Een af- gpraak werd verder gemaakt voor en nader contact tussen de heer iuijker en het bestuur van de Rot- erdamse WBV. Gistermiddag heeft le staf van het Rotterdamse GAB de igeerd ituatie uitgebreid besproken, van ov n van )e verlangens van de demonstran sen v en die de hal van het GAB-ge- ie bon iouw hadden versierd met spandoe- arden|cen en affiches betreffen vooral de 'an het begrip „passende arbeid' Uitgaande bemiddeling. De WBV istem neent dat in deze bemiddeling de abinet rillekeur een grote rol speelt, dat er e aan |0or bezuinigingen en personeels- sheid top te weinig bemiddelaars zijn om rde gi ffectief te kunnen optreden en dat ier L. terie Discussies met directies vooral in de bij-, om- en herscholing de situatie bedroevend is met als gevolg een steeds groeiend aantal „hopeloze gevallen" De WBV zegt, dat bij deze bemidde ling het niet gaat om passend werk, maar dat werkzoekenden voor een bepaald werk passend worden ge maakt, hetgeen bovendien leidt tot misbruik door ondernemers via aan vallen op de lonen, ontduiking van de veiligheidsvoorschriften, ontsla gen in proeftijden en allerlei uitwas sen. Verder wordt, zo meent de WBV, steeds meer vast werk vervangen door tijdelijk werk, te verrichten door uitzendkrachten. En uiteinde lijk schept, aldus de WBV, de over heid door haar politiek van bezuini ging mede de werkloosheid. In Groningen bezochten veertig mensen de gemeentelijke sociale dienst en ook in Leiden had de de monstratie het karakter van een „prikactie" in het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst. Strafuitkeringen Hier eisten de actievoerders stopzet ting van de „strafuitkeringen" aan werklozen. Een andere eis was verbe tering van de voorschotregeling en verkorting van de wachttijd, die er is voordat iemand een definitieve uit kering krijgt. Tijdens die wachtperi- ode wordt een volgens de WBV te klein voorschot ontvangen. In geen van de gevallen beletten de actie voerders de-ambtenaren zowel van GAB's als van de gemeentelijke soci ale diensten hiufi werk aan de loket ten uit te voeren. In Utrecht bood een groep WBV- leden de directeur van de gemeente lijke sociale dienst een brief aan met alle verlangens. De directeur beloof de deze eisen te zullen doorgeven aan de wethouder van sociale zaken. In Den Haag kwam het niet tot een demonstratie. Ook het Amsterdam se gewestelijk arbeidsbureau kreeg gistermiddag geeó bezoek. ken en de kloof tussen de verschil lende volkeren in het Midden-Oos ten te vergroten. „Het is daarom te betreuren dat deze film ook wordt vertoond op scholen aan kijkers die de weergegeven gebeurtenissen niet in hun historisch verband kunnen plaatsen. Het Palestina Komitee stimuleert die onwetendheid door dikwijls via sprekers, die de film toelichten, een relatie te leggen met de situatie in het Israël van nu. De film heeft een haatdragend karakter en brengt daardoor de oplossing in het conflict in het Midden-Oosten niet naderbij". Het Palestina Komitee vindt dat de zaak van Joodse zijde wel wat al te simpel wordt voorgesteld. „De moord op 47 onschuldige mensen af te doen als een incident gaat niet op! Men zegt dat de schuldigen streng zijn gestraft, maar men vertelt er niet bij dat de gestraften binnen twee jaar weer op vrije voeten waren. Je kunt wel hoge straffen opleggen maar als je ze toch niet uitvoert heeft dat geen enkele betekenis. „Bij het Palestina Komitee is men ver baasd dat van Joodse zijde nu pas tot tegenactie wordt overgegaan. „De film loopt al anderhalf jaar. Dat ze er nu zoveel drukte over maken zal wel iets te maken hebben met het feit dat de staat Israël dertig jaar bestaat. Men wil ons nu eenmaal graag in een kwaad daglicht stellen. De beschuldigingen die men aan ons adres doet zijn echter niet terecht." Van een onzer verslaggevers DELFZIJL Uitvoering van het plan voor een Duitse haven aan de Dollard bij Emden zal de luchtver ontreiniging met name in de buurt van Delfzijl aanzienlijk doen toe nemen. Dit staat in een studie die vandaag is gepubliceerd door het Milieukundig Studiecentrum van de Rijksuniver siteit Groningen. De Nederlandse kust ligt ongeveer tien kilometer van de geplande Duitse haven. De Duitse overheid wil bij die nieu we haven staalindustrie en chemi sche en petrochemische bedrijven vestigen. Om de haven te bouwen moet duizend hectare Dollard wor den opgeofferd. Het vogelleven in de Dollard zal door het project worden benadeeld. Het Milieukundig Stu diecentrum geeft de voorkeur aan een andere aanpak. De bestaande zeesluis nabij Emden zou vergroot en gemoderniseerd moeten worden. Omlegging van de Eems door de Dollard en de aanleg van een nieuwe haven zijn dan niet nodig. Wat dit betreft komt men tot een andere conclusie dan het Duitse bureau Planco. Het Studiecentrum wijst er echter op dat het Planco-onderzoek geen rekening hield met het milieu. Verder geeft het rapport van het Gronings centrum enkele vervan gende mogelijkheden voor industria lisering van Emden en Oost-Fries land. Vanuit het oogpunt van milieu bescherming verdient spreiding van de industrialisatie de voorkeur. AUVCriICNIIC Mensen trouwen met hooggestemde verwachtingen en de beste bedoelingen. Toch wordt één op de vijf huwelijken tegenwoordig door de rechter ontbonden. En het ziet ernaar uit. dat de verhouding zelfs één op vier zal worden. Wat zijn de oorzaken? Ligt hel aan onszelf of aan de maatschappij waarin we leven? Wordt scheiden te gemakkelijk gemaakt of staat de wet daarbuiten? Hoe verloopt zo'n intens proces in je leven'' Hoe gaat het juridisch en hoe kun je het emotioneel verwerken? Wat gebeurt er met de kinderen, hoe vertel je hel aan ze? Deskundigen komen herhaaldelijk met vaak tegenstrijdige opvattingen. Voor de ene professor zijn het eit je en de sigaret taboe. De andere ziet weinig of niets in vaste leef- en dieelregcls. Hoe kunnen we enig houvast vinden m die stroom informatie? Lichtvoetiger is het onderwerp Erotiek op hel werk. In het nieuwe nummer van Mensen van Nu ruime aandacht voor dit actuele onderwerp. Heel veel informatie en de persoonlijke ervaringen van mensen die het hebben meegemaakt of nog midden in deze problematiek zitten. Nog meer in dit nummero.a.: Hart en vaatziekten in het nieuws. Regelmatig kunnen we er in de kranten over lezen, televisie-uitzendingen worden^ eraan gewijd. Legio zijn de verhalen en grappen over directeuren en secretaressen, dokters en verpleegsters. Wat is er van waar? Vijf werkende vrouwen vertellen wat zij aan den lijve ondervonden. Daarnaast in dit mei nummer van Mensen van Nu weer vele verhalen, artikelen, nieuwtjes en tips over jezelf en anderen. Hel nieuwe nummer van Mensen van Nu ligt vanaf vandaag in de w inkel. Voor f 3.50 Voor inlichtingen over een^ abonnement, bel (030) 328411. SEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG Buitenlanders die zich blijvend in ons land hebben gevestigd, zouden plaatselijk kies recht moeten krijgen. Deze suggestie heeft dr. G. Hendriks, ambtenaar van CRM gedaan op een studiedag over het welzijn van buitenlandse werknemers in Noordwijkerhout. Volgens dr. Hendriks, directeur-ge neraal van maatschappelijke ont wikkeling, is Nederland een immi gratieland geworden. Hij constateer de "dat thans vier procent van onze totale bevolking afkomstig is van buiten onze grenzen. „De migrant uit de landen rond de Middellandse Zee is nu een permanente medebewoner van dit land", aldus Hendriks. ADVERTENTIE XO/VfM/ een on^Gr9r°ndse krant. THUUW Heruitgave van alle Trouwnummers uit de 2* Wereldoorlog. Prijs gebonden 35,-. Verkrijgbaar bij: BOEKHANDEL PAAQMAN, FREO. HENDRIKLAAN 217», DEN HAAG. TEL. 070-54 37 00, en bij onze zaken in Rijswijk - Delft en Leidsenhage. Van een onzer verslaggevers STEVENSWEERT De gemeen teraadsverkiezingen zullen op 31 mei in het Middenlimburgse dorpje Stevensweert onopge merkt voorbijgaan om de eenvou dige reden dat er geen verkiezin gen zullen worden gehouden. Er is zo weinig belangstelling voor een zetel in de gemeenteraad, dat met moeite zeven van de duizend stemgerechtigden bereid zijn ge vonden hun krachten te wijden aan het bestuur van dit dorp. dat 1500 inwoners telt. De gemeente raad bestaat uit zeven personen, en omdat er maar zeven kandida ten zijn. zijn er geen verkiezingen nodig. Er hebben zich drie partij en gemeld: de lijsten Vos en Mols met elk drie kandidaten en de lijst van de heer M. Rutten. Hij doet helemaal alleen een gooi naar een raadszetel. Medestan ders heeft hij niet kunnen vinden, maar ook meneer Rutten is er nu al zeker van dat hij evenals de afgelopen vier jaar kan blijven zitten. Het is voor het eerst dat Stevens- weert met een dergelijke situatie wordt geconfronteerd. „Vier Jaar geleden waren er nog negen kan didaten. zodat er toen wel verkie zingen nodig waren. De twee men sen die toen niet zijn gekozen zijn echter later toch in de raad geko men, omdat er tijdens de zittings periode twee leden naar elders zijn vertrokken," vertelt de heer E. A. Mooren, burgemeester-se cretaris van Stevensweert. Hoe het dan de komende vier Jaar moet als een van de raadsleden overlijdt of verhuist? „Ja, dan zal ik met zes mensen verder moeten. Het Is niet mogelijk dat ik langs de deuren ga leuren om te vragen of er iemand trek heeft in een raadszetel." De inwoners van Stevensweert zijn er ook niet zo gelukkig mee. Velen vinden het jammer dat ze niet naar de stembus kunnen. Als ze van tevoren hadden geweten dat het zo zou lopen hadden ze er denk ik wel voor gezorgd dat er een kandidaat bij was gekomen. Dan waren de verkiezingen ook hier gewoon doorgegaan. Zo Is er niet spannends meer aan." e verl jftien It w< i vei milj gewei ter, ji zwa: a* loor J. G. A. Thijs lorgez aris derzo ist al*MSTERDAM „Ik hoop dat de ongeren van ilu zullen zien dat het le moeite waard kan zijn je leven be 'Oor iets in te zetten en dat heb- wn de 130 mensen gedaan die voor trouw gevallen zijn. Ik zie dit als ■n ogenblik van postume hulde tfn Wim Speelman en allen die met tem meegedaan hebben. Maar ook iou ik hulde willen brengen aan het trouwen-thuisfront van Trouw, de ierlai^loeders die met de kinderen thuis iten in die gevaarlijke tijden". Dit steuskej mevrouw W Dijkstra-Bouwman hetvoor de oud-illegalen nog altijd gt^-Mien Bouwman"), nadat zij giste- in het Anne Frankhuis in Am- het eerste exemplaar in at heAntvangst genomen had van het en di boek „Trouw, een ondergrondse 'i"™ krant" andb sterdam art voor iuw Dijkstra, die in de oorlogsjaren loofd was met de in het voorjaar van M5 gefusilleerde Wim Speelman, sprak le namens de heer E. van Ruller. Zij gde van grote dankbaarheid voor het 'eit dat wat zij in de oorlogsjaren gedaan hebben nog steeds op waarde geschat wordt. Tevens sprak zij de hoop uit dat Trouw van nu zal blijven doorgaan in de geest van het illegale Trouw en de strijd tegen onrecht en machtsmisbruik zal voortzetten. „Wij zijn blij met Trouw zoals het nu is, aldus mevrouw Dijkstra. Ook ing. O. Postma, directeur van het huidige Trouw, en de heer W. A. Fibbe, voorzitter van het dagelijks bestuur van De Christe lijke Pers voerden in deze bijeenkomst het woord. De heer Fibbe zei onder meer dat het illegale Trouw een stimulans is om in dezelfde geest door te gaan. De directeur van de uitgeverij Kok te Kampen, de heer W. Steunenberg, over handigde mevrouw Dijkstra een bedrag voor de Stichting '40-'45, waarbij zij nu werkzaam is als maatschappelijk werk ster. Mevrouw Dijkstra gaf, dit bedrag op haar beurt aan de heer H. Ottevanger i „Huib Groningen"), die deel uitmaakt van het bestuur van de stichting. Mevrouw Dijkstra nam de gelegenheid te baat om (kennelijk in verband met de kritiek die de laatste tijd wel eens geuit Is) uit te spreken dat het voor haar boven alle twijfel verhe ven is dat de stichting, al worden er uiter aard fouten gemaakt, met grote integriteit werkt aan de uitvoering van haar doelstel lingen Ook de samensteller van het boek. de journalist Dick Houwaart, voerde in het Anne Frankhuis het woord. Hij wees onder meer op de parallel tussen de strijd van het illegale Trouwen de strijd die de Anne Frankstichting nu nog voert: tegen fascis me en dictatuur. De bijeenkomst werd bijgewoond door veel „Trouw"-illegalen, behalve de reeds genoemden, dr. J. W. Dc Pous (de huidige voorzitter van de SER), de heer H. W Groot Enzerink uit Vorden (in de oorlog „Karei Overijssel"), prof. dr. G. Kuypers (die destijds de afluisterdienst verzorgde, dus de berichten via de radio opving), de heer E. van Ruller (een van de vier oprichters), de heer G. H. Morsink (die al 25 jaar als bakker In het Braziliaanse Castrolanda werkt en nu in Nederland is, destijds „Henk de Bakker") en mr. P. van Dijke, (secretaris-generaal van binnen landse zaken, in de oorlog „Piet Utrecht"), Ook de weduwe van onze vroegere hoofd redacteur, mevrouw Bruins Slot-Chardon, was aanwezig. Het boek is in fors formaat uitgevoerd. Geheel in de stijl van het ille gale „Trouw" is de druk hier en daar wat vaag. Maar hoe zou je anders kunnen ver wachten van de reproduktie van onder grondse krantjes? Bewondering Samensteller Dlck Houwaart, die vertelt dat hij het illegale Trouw in zijn jongensja ren op bescheiden wijze mee hielp ver spreiden. schrijft in zijn inleiding dat hij „met steeds toenemende bewondering, ik kan zelfs zeggen, met stijgende eerbied" alle nummers heeft gelezen. Hij kwam onder de indruk van de moed van de HHIUTHJAVE DE TWEEDE WEUELDOOKIjOG. „Trouw, een ondergrondse krant", samen gesteld door Dick Houwaart, bevat alle lan delijke nummers van het illegale Trouw. Het boek is uitgegeven door Kok in Kampen en kost 32.50. schrijvers en de schrijfsters: „Niet aflatend vestigden zij steeds opnieuw de aandacht op het bijkans duivelse karakter van de bezettende macht Hun principiële verzet stond op de voorgrond: de christelij ke strijd tegen een heidens, duivels barba rendom" Trouw ademt een geest van onverzettelijkheid. Van een brok Calvinis tisch graniet Het is de grote verdien ste van Trouw geweest, dat het de vele honderdduizenden lezers in die oorlogsja ren. houvast gaf." Houwaart herinnert er aan dat de goed geadministreerde en geordende samenle ving in 1940 een gemakkelijke prooi van de bezetter kon worden. Wat is er sinds 1945 gedaan om een eventuele nieuwe anti democratische en dictatoriale situatie het hoofd te bieden? Houwaart ls er niet ge rust op, dat het veel beter zal uitpakken dan met de vooroorlogs „Aanwijzingen" (ze staan In het boek afgedrukt) voor amb tenaren die keurig in bureauladen bleven liggen en niet In praktijk gebracht werden. Er is alle reden, meent hij. ons te bezinnen op de rol van de ambtenaar in een niet- democratische samenleving Summier Ook in de rest van zijn inleiding tracht Houwaart de lijnen van het Illegale Trouw door te trekken naar 1978. hoe is het nu met het vrije woord, waarvoor het illegale Trouw op de bres stond: hoe is nu onze houding tegenover politieke moorden als strijdmiddel, waarmee het Illegale Trouw het zo moeilijk bad? Dnor de uitvoerigheid waarmee dergelijke vragen aan de orde komen, raakt het verhaal over de oprich ting van Trouw op 30 januari 1943 wat op de achtergrond. Houwaart vermeldt de fei ten erg summier en verwijst voor het overi ge naar een tien jaar geleden verschenen boekje: „Een ophitsend geschrift". Inderdaad worden In dat boek de oprich ting van Trouw en de conflicten en proble men die er aan vooraf gingen en er op volgden tamelijk uitvoerig verteld, maar menigeen zal dat boekje niet bezitten en dus dat verhaal waarschijnlijk niet of on volledig kennen. Juist in een documentai re uitgave als deze hadden deze feiten wat uitvoeriger vermeld kunnen worden; de lezer zou daaraan wellicht meer gehad hebben dan aan kennisneming van de vrees van Houwaart dat we er bij een nieuwe bezetting niet tijdig in zullen sla gen de administratie „op te blazen" Wat hij wél over de oprichting vertelt ls uiterst onvolledig. Dit ls bijvoorbeeld het geval met de mededeling „Het ondergrondse Trouw is ontstaan uit een conflict". Er zijn zo véél omstandigheden die op dat ont staan van Invloed geweest zijn. De heer H. Ottevanger gaf het boek een sympathiek voorwoord mee. Het maken van een illegale krant was volgens hem ..soms een bovenmenselijk karwei, een zaak van leven of dood". Aan het boek is een opsomming toegevoegd met de (schuii-)namen van alle medewerkers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9