Overleg Gromiko en Vance zakelijk 3e vrijzinnigheid van het Spaanse communisme panama had plannen 1 kanaal te veroveren Libanon wil nationaal kabinet Nieuw overleg over Namibië Angola: complot ontdekt 580900 [probate oplossing [politieke crisis pn Liechtenstein Westerse landen volgende week in Londen bijeen Elizabeth jarig Rapport Amnesty over Argentijnse vakbondsvrijheid DAG 21 APRIL 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet VADUZ Een ernstige politie ke crisis in Liechtenstein is door een briljant idee van ins Franz Joseph II tot een ising gebracht. Sedert de ;iezingen van 2 februari ru ien de twee regeringspartij- jën, de Unie van het Vaderland de Burgerlijke Partij voor r Jooruitgang, over de bezetting van de post van minister van buitenlandse zaken. Ce oplos sing is nu gevonden: niemand wordt minister van buiten landse zaken, het ministerie wordt gesloten en twee men sen. één van beide regerings- iijen, nemen de taak van de minister van buitenlandse za ken op zich. En een klein land als Liechtenstein heeft heel wat buitenland. MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse en Russische ministers van buitenlandse zaken, Vance en Gromiko. zijn er gisteren op de eerste dag van hun besprekingen over beperking van de strategische kernwapens flink tegenaan gegaan. Meer dan zes uur spraken de twee ministers met elkaar Beide ministers noemden tijdens de lunch de besprekingen over een tweede SALT^akkoord van uitzon derlijk belang voor beide landen. Aan Russische zijde werd ook deel genomen aan de gesprekken door generaal Nicolai Ogarkow, chef van de generale staf en eerste ondermi nister van defensie. Dat wijst erop dat de Russen de besprekingen met Vance niet als een politieke formali teit beschouwen, maar werkelijk van zins zijn zaken te doen met de Ame- tegen EW YORK (Reuter, UPI) De Panamese leider generaal Omar n dooi wrijos zou een aanval op de kanaalzone hebben gedaan als de t ontw roerikaanse Senaat het tussen Rorrijos en de Amerikaanse i esident Carter gesloten verdrag over het Panamakanaal zou plan t CaefEtben verworpen. een vraaggesprek met een Ameri- ïggestJfians televisiestation verklaarde n voor örrijos al tien jaar geleden plannen n het VI hebben gemaakt voor een geweld- Dit i adige overname van de kanaalzone. Dusiast 'j zou daarbij het kanaal in het ■-erede hebben willen brengen om conservatieven een lesje te leren word 6'zwakke landen als het onze ver- ast vof<ieren' reactie op de uitspraken van Tor- Dveree#os verklaarde de woordvoerder irdlgen eden. riendjes het Witte Huis, dat de Verenigde aten bereid zouden zijn geweest de naalzone met militaire middelen verdedigen. Amerikaanse troepen irden tijdens de laatste fase van t debat in de Amerikaanse Senaat ver het verdrag in staat van paraat- eid gebracht in verband met een logelijke overval van Panamese opvan jde. lit aai bezel ontsla n med örrijos zei dat het maar weinig waarm oeite zou hebben gekost het ka- nie aal buiten gebruik te stellen. Het hen maal is even onverdedigbaar als vertrel en pasgeboren baby, zo verklaarde rt totö e Panamese sterke man. Hij voegde r de uil aaraan echter, toe dat zijn houding •ker wc igenover de Verenigde Staten ver in de ji nderd was, nadat de Senaat het het on Eén Sosjali tters te ïmenta eslissei slag. D sidieert appar in de S agen vi verdrag definitief had goedgekeurd. Hij zag nu „een waardiger dimensie van wat dit grote land werkelijk is. Het laatste wat ik zou willen is de Verenigde Staten als vrienden te ver liezen", aldus Torrijos. De vier grootste politieke partijen van Panama hebben er woensdag bij Torrijos op aan gedrongen de ka naalverdragen opnieuw aan het volk voor te leggen. De wijzigingen in het oorspronkelijke verdrag, dat eerder door het Panamese volk werd goed gekeurd, zijn volgens de politieke partijen zo groot, dat het verdrag opnieuw door het volk goedgekeurd dient te worden. Torrijos verklaarde al een dergelijke volksraadpleging niet nodig te vinden. De kans is namelijk groot dat het verdrag dit maal niet weer de vereiste meerder heid van twee derden zal halen. rikanen. Ogarkow staat bekend als een raketspecialist. Tijdens het eerste deel van de be sprekingen lazen beide ministers van tevoren opgestelde openingsver- klaringen aan elkaar voor die de opvattingen van beide landen over de ontwapening gaven. De Amerika nen zijn van oordeel dat er een be perking moet komen ten aanzien van de Russische Backfire bommen werper en ten aanzien van een nieu we generatie grote Russische raket ten. De Russen maken zich vooral ongerust over de Amerikaanse kruis raket, een soort vliegende bom, die zeer nauwkeurig op een doel gericht kan worden, buiten het bereik van de vijandelijke radar vliegt en een kernkop kan vervoeren. De eerste dag van besprekingen tus sen beide ministers werd als zakelijk omschreven door een Amerikaanse woordvoerder. Demonstratie Tijdens de eerste gespreksdag ke tende de Russische vrouw van de Amerikaanse hoogleraar Maclellan zich met haar 18-jarige dochter vast aan het ijzeren hek van de Ameri kaanse ambassade in Moskou om te protesteren tegen het feit dat haar geen uitreisvisum wordt verstrekt zodat zij zich bij haar man kan voe gen. De twee vrouwen werden door de politie losgemaakt en meegeno men. Bij. een vorig bezoek heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken de Russische autoritei ten gevraagd aandacht te besteden aan deze zaak en hij zal dat ditmaal waarschijnlijk opnieuw doen. De beide ministers zullen behalve over een mogelijke tweede SALT- akkoord ook spreken over de situa tie in de Hoorn van Afrika en in het Midden-Oosten. Van Amerikaanse kant werd gezegd dat ook de zaak van de mensenrechten ter sprake gebracht zou worden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance (links) en de Sowjet minisler van buitenlandse zaken Gromiko bij het begin van de besprekingen over een tweede SALT-akkoord. BEIROET (Reuter, UPI) De Libanese president Elias Sarkis heeft gisteren een groot aantal politici geraadpleegd om te komen tot een vorming van een regering van nationale eenheid Dit is noodzakelijk aangezien het kabinet van premier Selim al-Hoss, dat bestond uit acht niet gebonden technocraten, is afgetreden. Het aftreden van het kabinet zou volgens sommige politieke waarne mers opgevat moeten worden als een gebaar van onmacht. De regering zou zich niet meer in staat hebben gevoeld de problemen die samen hangen met de aanwezigheid van de Arabische vredesmacht en met de steeds voortdurende conflicten tus sen moslims en christenen het hoofd te bieden. Het kabinet Al-Hoss wil daarom plaats maken vooreen ploeg waaraan alle politieke geledingen van het land zouden moeten deelne men. Premier Al-Hoss zei gisteren dat de politieke situatie momenteel in een impasse verkeert. Het kabinet van premier Selim Al- Hoss trad af nadat christelijke lei ders geklaagd hadden dat de voorna melijk uit Syriërs bestaande Arabi sche vredesmacht zich bij confronta ties tussen christenen en moslims steeds aan de kant van de moslims schaarde. Een nieuw kabinet zal niet makkelijk te vormen zijn omdat de linkse moslims aansturen op een zo snel mogelijk verwijderen van de Is raëli's uit het zuiden van Libanon en LONDEN (Reuter, UPI) Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben de andere partijen, die meewerken aan een regeling voor Namibië (Zuid-West-Afrika) West-Duitsland, Canada en Frankrijk-gevraagd begin volgende week in Londen op ministersniveau bijeen te komen ADVERTENTIE Aktie ONDERWIJS TEGEN APARTHEID Stort op giro raw röndei\ji0 Anti-Apartheids Beweging Nederland (AABNl Lauriergracht 116, Amsterdam, tel. 020-237335 De Britse minister van buitenlandse zaken David Owen zei gisteren dat hij en zijn Amerikaanse collega Cy rus Vance de uitnodigingen voor zondagavond of maandagmorgen eergisteren hadden verstuurd. De vijf landen werken momenteel in een zogenaamde Contactgroep aan een regeling voor Namibië. Met Zuid- Afrika moet worden onderhandeld over een vreedzame machtsover dracht aan de zwarten vóór het eind van dit jaar. Op de bijeenkomst in Londen zal worden gesproken over de nadere uitleg, die de Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken Botha heeft gevraagd naar aanleiding van de jongste Westerse voorstellen. Bo tha begrijpt bijvoorbeeld niet wat de Westerse vijf bedoelen met de passa ges in hun plan over de terugtrek king van de resterende Zuid-Afri kaanse troepen, een week na het houden van verkiezingen voor een constituerende vergadering in Namibië Rhodesië Owen en Vance nemen volgende week ook de gelegenheid te baat om verder te praten over de kwestie Rhodesië. „We zullen aantonen dat we blijven werken aan een oplossing voor de twee gebieden in zuidelijk Afrika, aldus Owen. Op de vraag hoe hij de ontwikkeling zag zei hij: „Ik zie een lichtstraaltje maar ik weet niet of we de kansen krijgen." Owen is er niet zeker van of men in Rhode sië in de stemming is voor een verge lijk en daarom is ieder vaststellen van een tijdstip voor het overleg van alle betrokken partijen een zaak. die zorgvuldige afweging behoeft. Koningin Elizabeth van Enge land wordt vandaag 52 jaar. Ter gelegenheid daarvan liet .the Queen' zich fotograferen met haar eerste en tot nu toe enige kleinkind master Peter Phillips. de christenen ervan overtuigd zijn dat Israël zich vanzelf wel terugtrekt als de Palestijnen de gelegenheid wordt ontnomen om in dit gebied actief te zijn. Schieten Gisteren vonden er opnieuw schiet partijen plaats in het zuiden van Libanon tussen Palestijnen en Israë lische militairen in de omgeving van de havenstad Tyrus. Linkse moslims bezetten gisteren Nabatjieh, een stadje vlak ten noorden van de Lita- ni-rivier die de scheiding vormt tus sen door Israël en de Verenigde Na ties beheerst gebied en het door Li- banezen beheerste gebied. Franse militairen van de VN-vredes- macht in het zuiden van Libanon arresteerden gisteren zes Palestijnen die langs de kust tot de Israëlische linies probeerden door te dringen Het was de tweede maal dat VN- militairen een Palestijnse actie voor kwamen. Rechtse leiders als Camille Chamoen bepleiten een internatio nalisering van het zuiden van Liba non om te voorkomen dat de Pales tijnen op den duur dit gebied weer gaan gebruiken voor acties tegen Israël Horeca-personeel Denemarken staakt KOPENHAGEN 1DPA1 - In Dene marken hebben de hotel- en restau ranthouders gisteren ongeveer 12.000 werknemers uitgesloten, na dat onderhandelingen over loonei sen van het personeel waren mislukt De betrokken vakbond besloot als tegenactie voor vandaag een staking in 60 hotelbedrijven uit te roepen Als gevolg van deze gang van zaken moeten de gasten er rekening mee houden, dat zij zelf hun bed moeten opmaken, indien de hoteleigenaar dit ten minste niet voor hen doet LOEANDA (Reuter* Angola heeft weer een samenzwering van militai ren ontdekt. Radio Loeanda meldde gisteren dat d? Zuid-Afrikanen er achter zaten en dat het complot had moeten resulteren in de vorming van een „zogenaamde zwarte socialisti sche republiek", die ook de steun zou hebben van „zekere reactionaire Af rikaanse staten" Volgens een voor de radio voorgele zen communiqué van het ministerie van defensie zouden de opstandelin gen zware verliezen zijn toegebracht De Angolese regering deelde mee dat groepen „marionetten" op Zuidafri kaanse militaire bases in Namibië -met steun van Europese. Ameri kaanse en Latijns-Amerikaanse huursoldaten werden opgeleid en uitgerust. De „marionetten' werden gerecru- teerd uit de UNITA. de door het westen gesteunde groepering, die in de burgeroorlog na Angola's onaf hankelijkheid. togen de nu aan do macht zijnde MPLA stond Het hoofdkwartier van de nieuwe „rege ring" lag in de woestijnprovincie Cu- nada. De „marionetten" zouden door Zuidafrikaanse vliegtuigen en ande re transportmiddelen vanuit Nami bië worden bevoorraad De Angolese president Agostinho Neto is gisteren na een bezoek van een maand uit de Sowjet-Unie naar zijn land teruggekeerd. Neto, die vol gens hardnekkige geruchten onge neeslijk ziek zou zijn. heeft de moes te tijd doorgebracht in De Krim. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Amnesty Internatio nal. de organisatie die zich inzet voor het lot van politieke gevangenen In do wereld, heeft gisteren een rapport uitgegeven over de verhouding tus sen de Argentijnse regering en do vakbonden In hot rapport wordt aangegeven dat de vrijheid van de vakbonden in dut land aanzienlijk beperkt is Activi teiten waarop gevangenisstraf slaat zijn stakingen, langzaamaan-actics. collectieve onderhandelingen over arbeidsvoorwaarden en allo andere normale vakbondsactiviteiten Eén aantal rechten is door de militairen opgeschorst, zoals het recht van be roep bij onrechtvaardige bestraffing, het recht op compensatieuitkerin gen bij ontslag, het recht om werk te weigeren wanneer dit de gezondheid van de arbeider in gevaar brengt Van oudsher beschikt Argentinië over een zeer goed ontwikkelde vak bondsorganisatie. die Peronlstisch gekleurd is Ondanks de onderdruk kende maatregelen van de huidige militaire regering zien de vakbonden steeds weer kans stakingen en ande re acties te voeren. Talrijke vak bondsleiders zijn de afgelopen twee jaar gearresteerd. Op 22 maart werd de leider van de Argentijnse ambte narenbond. Roberto Repetto gear resteerd, zo werd gisteren bekend gemaakt door CLAT-Nederland, de Nederlandse solidariteitsorganisatie met de Latijn.samerikaan.se vakcèn- tjale CLAT Vorig jaar werden twee andere vakbondsleiders aangehou den Oscar Smith, secretaris van de bond van arbeiders in de energiesec tor en Jorge di Pascuale. algemeen secretaris van de farmaceutische bond Deze twee laatsten zijn nog steeds niet opgedoken oor Herman Amelink fen Madrileense communist verzuchtte onlangs op een regionale vergade- ng van de Spaanse communistische partij: ..Er komt nog eens een dag dat [ernand achter de bestuurstafel zegt dat de PCE zich in haar statuten nog oit communistisch heeft genoemd". Die verzuchting was overdreven, aar er zit wat in. De Spaanse communistische partij wordt steeds meer Ipaans en steeds minder communistisch. toor het eerst sedert de burgeroorlog loudt de Spaanse communistische partij 'eer een congres binnen de Spaanse gren en. Het vorige congres van de partij, noest twee jaar geleden nog in Rome 'orden gehouden. Bijna 1500 afgevaardig- len van regionale afdelingen uit het hele and zijn in Madrid bijeen om te spreken tn te beslissen over de koers van de partij. )e afgelopen jaren heeft de PCE zich inder leiding van secretaris-generaal San- lago Carrillo opgeworpen als de voorvech- er van het democratisch Eurocommunis- ne. De dictatuur van het proletariaat werd (gezworen, want veertig jaar dictatuur in ipanje was al meer dan genoeg. De partij ictuigde haar trouw aan democratische •rincipes als geheime, vrije verkiezingen n vrijheid van meningsuiting en discus- ie, zowel buiten als binnen de partij. De PCE, nam vele malen uitdrukkelijk af tand van de communistische partij van leSowJet-Unie. De communistische bewe ring kent niet zoiets als een Vaticaan waar "nfcilbare uitspraken worden gedaan, al- los Santiago Carrillo, en daar konden de eiders in het Kremlin het mee doen. Na de 'arlemenstverkiezingen van juni vorig aar ontketenden de Russische leiders een elle internationale campagne tegen Car- illo, die daarop verzuchtte. Jammer datze dat niet eerder deden, dat had ons een >aar honderdduizenden stemmen meer >Pgeleverd toe week zal de zelfstandige, gematigde toers van de PCE eer. voorlopig hoogte- Punt vinden door de officiële afschaffing van het predikaat leninistisch, dat de par tij nu nog draagt. Leninisme is een term die nog steeds de associatie van een prole tarische revolutie oproept met alle geweld dat daarmee verbonden wordt. Van die laatste last wil de partij zich nu ook bevrij den. De aanduiding marxistisch-leninis- tisch, die dateert uit de Stalinistische peri ode van de PCE. wordt vervangen door „marxistisch, democratisch en revolutio nair". Niet alle leden van de partij zijn even gelukkig met de huidige beleidslijn. Op de talrijke regionale voorcongressen werden vele afwijkende denkbeelden gehoord. Vooral van de kant van het orthodoxe gedeelte van de partij komen er steeds meer bezwaren. De helft van de leden van de Catalaanse afdeling van de PCE stemde daar tegen de afschaffing van het predi kaat leninistisch Zij zijn van oordeel dat met de afschaffing van het leninisme de centrale gedachte van de voorhoedefunc tie van het proletariaat wordt opgeheven Dat wensen ze niet te accepteren Niet alleen de statuten, maar ook de dage lijkse politieke praktijk van de partij doet de vraag met de dag groter worden wat er nu precies communistisch is aan de PCE Secretaris-generaal Santiago Carrillo heeft zich ontpopt als een van de grootste supporters van premier Adolfo Suarez. „Als Suarez op dit moment zou verdwij nen. dan zouden we daarvoor een veel rechtser kabinet in de plaats krijgen, een produkt van een pact tussen de Unie van het Democratisch Centrum en de Volksal liantie", aldus Carrillo in een recent inter view. Over de dalende populariteit van de prenjier merkte Carrillo op, dat niemand die impopulaire beslissingen neemt, popu lair is, De grote greep van de communistische partij op de Comisiones Obreras. de groot ste vakorganisatie van Spanje, geeft Car rillo een open deur bij premier Suarez. De vakbonden en de PCE steunen de pogin gen van de Spaanse regering om de econo mische situatie weer in het gareel te bren gen door een scherpe controle op lonen en prijzen. In feite regeert de PCE al een beetje mee, zij het nog op de achtergrond. Logica Hoe sterk de PCE op de lijn van de rege ring zit. bleek ook wel bij de onlangs beëindigde discussie over een nieuwe grondwet. De Spaanse socialisten liepen bij dit overleg weg, toen zij van de rege ringspartij UCD geen toezegging kregen dat er binnen afzienbare tijd gemeente raadsverkiezingen zullen worden gehou den. De communisten bleven desondanks rustig zitten en maakten de besprekingen over de tekst van een nieuwe grondwet gewoon tot het einde toe mee De verbindingen tussen de Unie van het Democratisch Centrum en de communisti sche partij zijn minder onlogisch dan men op het eerste gezicht zou denken Beide partijen zijn van oordeel dat niet te veel moet worden toegegeven aan de aspiraties van de regio's. Veel verder dan een beperk te zelfstandigheid willen ze niet gaan. Zo krijgen de Asturische en Andalusische af delingen van de PCE geen toestemming om zich om te vormen tot zelfstandige communistische partijen. Beide partijen onderkennen de noodzaak van een cen traal geleide economie om het land econo misch uit het moeras te halen. De PCE weet dat zij dit nooit op haar eentje kan. met de negen procent die ze bij de verkie zingen van juni vorig jaar haalde. De Unie van het Democratisch Céntrum weet dat zij de PCE nodig heeft, omdat de machtige door sterke banden met de PCE verbon den Comisiones Obreras op ieder moment stakingen kunnen uitroepen tegen een hun onwelgevallig regeringsbeleid Ook op het punt van de wenselijkheid van toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap staan UCD en PCE op één lijn Betrouwbaar De toenadering tot het centrum is een politiek die Carrillo zeker op korte termijn het meeste oplevert. De communisten zit ten nog steeds met de erfenis van de burgeroorlog. Veel Spanjaarden zien com munisten nog als baarlijke duivels. Van dat imago moet de PCE af. Een openlijke verbinding met de socialisten van Felipe Gonzalez, met het perspectief van een volksfrontregering, zou onvermijdelijk lei den tot een verscherping van de tegenstel lingen tussen twee even grote kampen van socialisten en communisten aan de ene kant en centrum-democraten en Volksalli antie aan de andere kant. Een dergelijke confrontatie zou Spanje in de kortste ke ren vele jaren achterop brengen en veel oud zeer openrijten, want de tegenstellin gen die leidden tot de burgeroorlog zijn nog steeds niet vergeten Carrillo is zich bewust van deze sentimen ten en hij doet daarom zijn uiterste best zo betrouwbaar mogelijk over te komen Zo erkent Carrillo. ondanks het feit dat de PCE formeel republikeins is. dat koning Juan Carlos veel voor het herstel van de democratie in Spanje betekend heeft. Die democratie wordt nu ook tot uitdrukking gebracht in de PCE zelf. waarin niet - zoals bij andere communistische partijen besluiten unaniem genomen worden, maar met al of niet krappe meerderheden en na uitvoerige en emotionele discussies En vooral dat laatste maakt de PCE erg Spaans. De secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij Santiago Carrillo groet het congres van zijn partij. Naast hem de voorzitter van de partij, dc legendarische Dolores Ibarruri, die tijdens de Spaanse burgeroorlog een belangrijke rol speelde in de strijd tegen de fascisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7