Prijstreffér 55. Plan „Leidse camp' niet veel gewijzigd D Zoetermeer dagje Grieks Woonbootbewoners protesteren Protest milieugroep tegen bouwplannen Stevenshof jespolder Record-bezoek in 1977 in Delfts museum Prinsenhof Jeugdtrainer verdacht van verduistering Kort Nieuws Ooievaars VRUDAG 21 APRIL 1978 REGIO DEN HAAG Sporthal Olympus officieel open ZOETERMEER Prins Bernhard heeft gistermiddag het imposante sportcentrum Olympus aan de Voor weg in Zoetermeer officieel geopend. Griekenland stond centraal in het ce remonieel van de opening. Klaroenge schal begeleidde een voor deze gele genheid in Griekse klederdracht ge stoken Zoetermeerse, die de prins op een zijden kussentje een proclamatie aanbood. Met het uitspreken van die proclamatie was de opening een feit. Eraan voorafgegaan was een vlaggen- parade van Zoetermeerse sportvereni gingen, een optreden van drumband en majorettes en een toespraak van Loco-burgemeester A. Nagtegaal. Deze rede ging door het gebrekkig functioneren van de geluidsinstallatie enigszins de mist in, hetgeen Prins Bernhard de uitspraak ontlokte: „Deze sporthal heeft in ieder geval een uitstekende geluiddempende functie." In de proclamatie zei de prins onder meer dat het ditmaal niet de sport zélf was die het moment historisch maak te, maar de ruimte die, door de combi natie van allerlei sportvoorzieningen, uniek is. Hij sprak de wens uit dat de bewoners van Zoetermeer veel en vaak van de Olympus gebruik zullen maken. Maar ook, dat ze hun sport zullen bedrijven met het idee dat deel nemen belangrijker is dan overwin nen. „Moge de ware Olympische ge dachte ook hier verder voortleven." Onder de aanwezigen bevond zich de Griekse ambassadeur Konstanto- poulos. IKV organiseert manifestatie tegen neutronenbom DEN HAAG Morgen wordt In de aula van het eerste Vrij zinnig-Christelijk Lyceum. Van Stolkweg 35 te Den Haag een manifestatie tegen de neu tronenbom gehouden. De bij eenkomst. die om 12 uur be gint en die georganiseerd wordt door de Haagse werk groepen van het Interkerkelijk Vredesberaad en de Haagse In itiatiefgroep Stop de Neutro nenbom. spreekt prof. dr. D. W. van Bekkum (hoogleraar radi obiologie) de openingsrede. Daarna spreekt Nico Schou ten, de secretaris van het Lan delijk Initiatief Comité over de achtergronden van de actie te gen de neutronenbom (die al meer dan een miljoen handte keningen opleverde) en de campagne tegen de kernwa pens. De houding van de ker ken tegenover deze onderwer pen wordt uiteengezet door drie Haagse pastores: ds. C. Overdulve (gereformeerd), ds. W. P. ten Cate (hervormd) en pastor C. F. van Egmond (r.k.). Dick Bark (IKV) en Henk de Haan (N-bomgroep) zullen ver tellen wat de mogelijkheden zijn om als groep-kern op plaatselijk niveau bezig te zijn met de genoemde problema tiek. Verschillende kunste naars zullen de manifestatie omlijsten. Er is gelegenheid een broodje te nuttigen en kin deren kunnen in een crèche opgevangen worden. Verordening provincie Zuid-Holland uitgesteld Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ongeveer honderd bewoners van woonschepen in Zuid-Holland hebben Provincia le Staten ertoe weten te brengen de behandeling van de provinciale woonschepenverordening uit te stellen. Zij protesteerden tegen de plannen van Gedeputeerde Staten de huidige verordening te wijzigen, omdat GS slechts uitsterving van het woonschepenbestand voor ogen zouden hebben. „Laat Je niet afschepen, onze boten blijven" was de leuze van de demon stranten gistermorgen vóór het Haagse Provinciehuis. ZIJ vingen de statenleden op, die in hun vergade ring de verordening zouden vaststel len. Volgens de woonschepenbewo ners bevat het voorstel van GS geen goede regeling en was het niet geba seerd op een gezond, weldoordacht beleid. Zij maakten ook bezwaar te gen het feit dat zij in Zuid-Holland geen enkele inspraak op de voorstel len hadden gekregen, terwijl een soortgelijke verordening in Noord- Holland en Utrecht wél met een in spraakprocedure was begeleid. Bo vendien proefden zij in de voorstel len van G8 een negatieve benade ring van het verschijnsel „woonsche pen". „Wij vinden een woonboot nu eenmaal leuker dan een huis." Op voorstel van gedeputeerde Borg man vond in de loop van de morgen een gesprek plaats met een delegatie van de woonbootbewoners, enkele statenleden en de gedeputeerde zelf. De heer Borgman benadrukte daarin dat de nieuwe verordening in feite het sinds 1958 gevoerde beleid ten aanzien van woonschepen vastlegt en dat die slechts betrekking heeft op woonschepen in het landelijk ge bied van de provincie (niet op stede lijke gebieden). In landelijk Zuid- Holland liggen 1009 woonschepen met ontheffing en een handjevol ille gale schepen. Ongeveer 250 woonbo ten worden permanent bewoond, maar drie keer zoveel schepen die nen als recreatieverblijven. Het „uit stervingssysteem" is met name te gen de laatste woonboten gericht, aldus gedeputeerde Borman. Afgesproken werd in de komende weken opnieuw een ontmoeting tus sen de woonschipbewoners en het provinciaal bestuur te regelen. Wel iswaar is de behandeling van de ge wijzigde verordening vooruit gescho ven, maar het thans gevoerde beleid ten aanzien van woonschepen blijft onverkort gehandhaafd. Van onze correspondent LEIDEN - De Werkgroep Milieube heer Lelden is niet enthousiast over de voorrang die de ontwikkeling van de nieuwe wijk Stevenshof blijkbaar krijgt op het Leidse stadhuis. Dezer dagen verscheen een programma van eisen voor de te ontwikkelen wijk Stevenshof. „Het is weer een mooi voorbeeld van doordraven van het ambtenarenapparaat, dat zich blijkbaar weinig gelegen laat liggen aan de besluitvorming in de gemeen- terdaad." aldus Udo de Haas en Evert Melis van de werkgroep. „De gemeenteraad heeft duidelijk ge steld. dat de ontwikkeling van woon gelegenheid binnen de bebouwde kom van Leiden prioriteit geniet in de planvorming. Dan zou de gemeen te ook eerst moeten komen met plannen voor gebieden als Leeuwen hoek en Roomburg. Wij hebben de gemeente al voorgerekend, dat er in Roomburg ruimte zou zijn voor acht tienhonderd woningen in plaats van de vijfhonderd die de gemeente mo gelijk acht. WIJ zouden liever zien, dat ze op het stadhuis hun aandacht richten in de eerste plaats op zulke dingen, zoals ook zou moeten vol gens het raadsbesluit." De Werkgroep die het gemeentelijke plan inhoudelijk „best aardig" vindt, zou ook liever gezien hebben, dat de gemeentelijke nota zich wat ondub belzinniger tegen de geplande rijks weg 11 zou hebben uitgesproken. De rijksweg 11 zou precies langs de zui delijke grens van de nieuwe woon wijk lopen. ..Voorschoten heeft zich tegen die plannen gekeerd; het is van belang dat Leiden dat ook doet." (Van onze sportredactie) DEN HAAG - S.V P T T. heeft gis teravond de competitiewedstrijd te gen Zevenhoven, in de vierde klasse B. van het zaterdagvoetbal, royaal gewonnen Na een ruststand van 3-1 zegevierden de Hagenaars uiteinde lijk met 6-1. Expositie Van Leeuwenhoek open Van onze correspondent DELFT - Het Jaar 1977 ls voor het Delftse museum Het Prinsenhof een uiterst gunstig jaar geweest Met 30 000 bezoekers meer dan in 1976 is het totale aantal gestegen tot 101.000. Oorzaak van dit reCord-aan- tal bezoekers waren vooral de expo sitie rond een album van koningin Sophie en de tentoonstelling „Bijbel en Burgers", die meer dan 40.000 bezoekers trokken. De oude kunst en antiekbeurs was zoals elk jaar weer een topper, die alleen al bijna 25.000 mensen trok. De museumdi rectie kijkt met veel verwachtingen uit naar de antiekbeurs van dit jaar, die extra aandacht zal krijgen om dat het een Jubileumbeurs wordt. In het kader van zogenaamde „leer zame" tentoonstellingen zal van daag „Meekijken met Antonie van Leeuwenhoek" geopend worden door prof. dr. ir. J. W. M. Ia Rivière van het Internationaal Instituut voor Waterbouwkunde en Milieube heer te Delft. De expositie staat in het teken van de Delftse onderzoe ker. die ruim drie eeuwen geleden zijn eerste vergrootglazen sleep. Zijn wetenschappelijk werk trok de aan dacht van vele geleerden uit die tijd, die naar Delft reisden om door de microscopen van Van Leeuwenhoek te kunnen kijken. In de expositie is op documentaire wijze getracht een overzicht te geven van enkele spectaculaire waarne mingen van Antonie van Leeuwen hoek. De bezoeker zal zelf ook door enkele van de authentieke microsco pen, die in het museum staan opge steld, kunnen kijken. Deze educatie ve tentoonstelling is ingericht en sa mengesteld door een werkgroep, die als doel heeft het werken en leven van Van Leeuwenhoek onder de aan dacht van een groter publiek te bren gen. De expositie duurt tot 18 Juni. DE SCHUILPLAATS - In de Kloosterkerk aan het Lange Voor hout in Den Haag wordt zaterdag avond om 8.15 uur een concert voor iedereen gegeven De netto-op brengst hiervan komt ten goede van het evangelisatie en opvangcentrum De Schuilplaats aan de Fluwelen Burgwal le in Den Haag. Aan dit concert werken belangeloos mee het Christelijk Mannenkoor Schevenin- gen. The Young Chappel 8ingers beide onder leiding van Gerard Bré- as>. Sander van Marion (orgel). Caro line van Hemert (alt). Fred Mann (panfluit) en het Tellen Ensemble Ds J W Huisman, voorzitter van de stichting De Schuilplaats, verzorgt het welkomstwoord en leider Harry de Vries zal aan het slot van de avond het woord voeren WANDELING - Het instituut voor Natuurbeschermingseducatie afdeling Den Haag organiseert zater dagmorgen een natuurwandeling door het landgoed Cllngendael. Deelnemers dienen om 10 uur aan wezig te zijn bij de ingang aan de Wassenaarseweg VRIJE SCHOOL - De Vrije School. Kerkebos 14 in Zoetermeer houdt zaterdag Open Dag om ieder eens de gelegenheid te geven kennis te maken met de onderwijsmethode en de achtergronden van de school Het ochtendprogramma van 10.30 tot 1145 uur vindt plaats in de grote zaal van het wijkcentrum Meerzicht, 's middags is ieder welkom aan het Kerkebos RUILDAG- De Nederlandse Ver eniging „De Verzamelaar" afd. Den Haag houdt zaterdag in het Antoni- usclubhuis, Lange Mare 43 in Leiden een ruildag voor verzamelaars. De ruildag duurt van 20 tot 4 uur. Toe gangsprijs is 1.25 voor leden en 2.50 voor niet-leden. DEN HAAG De reis van twee weken, die vijftien jeugd spelers van de Haagse voetbal vereniging Zwart-Blauw deze zomer naar de Verenigde Sta ten zullen maken, is onzeker geworden, nu de vereniging bij de recherche in Den Haag aan gifte heeft gedaan van vermis sing van 10.000 gulden, die de spelertjes met acties en sparen bijeengebracht hadden. De 23- jarige postbode J. K., jeugd trainer van Zwart-Blauw, wordt ervan verdacht dit be drag, dat hij als aanbetaling voor de totale kosten van 29.000 gulden zou storten bij de organisatie Eurosportring, gedeeltelijk te hebben verduis terd. Bij een onderzoek van de postcheque en Girodienst was gebleken dat K. in plaats van de door hem gesuggereerde 5000 slechts 500 gulden heeft overgemaakt. Op de afschrif ten echter had K steeds een nul toegevoegd, zodat het leek of hij Inderdaad 5000 gulden had gestort. Over de resteren de 5000 gulden, die K. in be heer had. tast de politie nog in het duister. De jeugdtrainer is spoorloos. IN DE MARGE Zaterdagmid dag van 1.30 tot 5 uur wordt er op het voorplein van het Rljswljks Museum „Het Tollenshuis" een boekenmarkt gehouden, waar ongeveer twintig le den van de Stichting Drukwerk in de Marge enige van hun bibliofiele uit gaven te koop zullen aanbieden De boekenmarkt is georganiseerd met het oog op de tentoonstelling die tot 30 april In het museum te zien is BEELD IN BEWEGING Vanaf zaterdag is in het Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuisstraat 154 te Den Haag de tentoonstelling „Beeld in beweging" te zien. De tentoonstel ling toont de ontwikkeling en ge schiedenis van de filmtechniek en het materiaal is voornamelijk af komstig van het Nationaal Tech nisch Museum in Praag. De tentoon stelling, die tot en met 10 juni te bezichtigen is. wordt vanmiddag om 4 uur geopend door dr Josef Kuba, directeur van het Praagse museum. ORGELCONCERT - In de Ned Herv Kerk van Wateringen is zater dagavond een orgelconcert te beluis teren. Voor de uitvoering van dit door het Orgelcomité georganiseer de concert zorgt Herman van Vliet. De toegangsprijs is drie gulden. VOORSCHOTEN De mannetjes- ooievaar, die begin april een nest „kraakte" in de reigerkolonie op het landgoed Duivenvoorde in Voor schoten, heeft woensdagavond be zoek gekregen van een vrouwelijke soortgenoot. Het jonge paar zit op een reigersnest aan de rand van de kolonie. Het mannetje heeft waarschijnlijk aan gevoeld dat hij bezoek zou krijgen, want sinds drie weken was hij al doende het nest te verbouwen. De reigers in het bos hebben de ooievaars geaccepteerd. Het is voor het eerst dat een ooievaarsechtpaar nestelt in de veertig jaar oude rei gerskolonie. Wijkcentra LEIDEN De gemeente Leiden kan van het ministerie van CRM een bedrag van 1,5 miljoen gulden te gemoet zien. Het bedrag, dat deze week door ambtenaren van het mi nisterie werd toegezegd, is bestemd voor de bouw van wijkcentra in De Kooi en Noord. In Noord kan nieuw bouw worden gepleegd aan het Spoortje, terwijl in De Kooi waar schijnlijk zal worden gebouwd op het terrein aan de Driftstraat waar vroeger de LOM-school B. D. Arents- horst stond. Openbare Werken DELFT De gemeente Delft gaat op het terrein Poortweg een nieuw gebouw neerzetten voor de dienst openbare werken. De dienst bezit momenteel een gebouw aan het Oostblok. Realisering van nieuw bouw zal volgens het college van Delft tot aanmerkelijk verbeterde arbeidsomstandigheden leiden. De nieuwbouw gaat de gemeente ruim elf miljoen gulden kosten. Comité Seijbel BENTHUIZEN In Benthuizen wordt momenteel door het Comité René Seijbel een geldinzameling ge houden om ter nagedachtenis aan deze gemeentebestuurder een monu ment op te richten. Seijbel was wet houder van Benthuizen toen hij in januari 1977, met wethouder Van Noort en vijf ambtenaren, gearres teerd werd op beschuldiging van het verduisteren van geheime ambtsbe richten van burgemeester Keijzer. Dat was het begin van een affaire waarover het laatste woord eigenlijk nog steeds niet gezegd is. De wethou der werd enige maanden later der mate mishandeld door een dorpsbe woner dat hij aan de verwondingen overleed. Een zaak overigens die los stond van de affaire met burgemees ter Keij'zer. Het Comité denkt aan een zonnewijzer in het Beelaerts- park: „Een waardige afsluiting van een trieste periode." zo schrijft het Comité ter inleiding. SP-Leiden LEIDEN De Socialistische Partij in Leiden heeft Cor Vergeer aange wezen als lijsttrekker voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. De lijst vermeldt verder de namen van Fred Rohda, Loes Waeda, Miep Knöptels en Nel Barnard. Gemeentebelangen WATERINGEN Na de gemeente raadsverkiezingen van Wateringen keert de groepering Gemeentebelan gen niet meer terug. Het bestuur van de partij heeft besloten geen kandi datenlijst in te leveren. Als reden wordt gegeven dat de groepering toch niet voldoende zetels zal halen om voldoende inbreng te hebben. Jongerenhuisvesting VOORHOUT De Werkgroep Huis vesting voor Jongeren in Voorhout heeft een boekje samengesteld, waarin wordt geconstateerd dat de gemeente maar bar weinig doet voor de woongelegenheid voor jongeren in Voorhout. Volgens de werkgroep gebruikt de gemeente de mogelijk heden die de overheid biedt tot het bouwen van huisvesting voor jonge ren onvoldoende. Ook zou de leeftijd die geldt voor inschrijving voor een woning drastisch omlaag moeten. In Voorhout is die gesteld op 30 jaar voor ongehuwden, terwijl in een nota van ex-staatssecretaris Van Dam aan de gemeenten gesproken wordt over inschrijvtngsrecht voor 18-jari- gen. Toezeggingen van gemeentezij de om de leeftijd te verlagen zijn volgens de werkgroep niet nageko men. Er is nu een alternatieve in- schrijvingslljst geopend om alle Voorhoutse jongeren te noteren zo lang de gemeente dit weigert. De brochure is gisteravond aangeboden aan het college van b. en w en de gemeenteraad en zal volgende week huis-aan-huis worden verspreid in Voorhout. Van onze correspondent LEIDEN De bezwaarschriften van enkele instanties tegen EW bestemmingsplan de Camp zijn merendeels afgewezen dooi orri. gemeente Leiden. Het voornaamste verschil tussen het ontvi mer bestemmingsplan en het juist verschenen definitieve plan resi< staat uit enkele wijzigingen in de vormgeving van het Caefcbb) complex. De Camp is de buurt, gelegen tussen de Rijn, de Lange Mare, de Oude Singel en de Prinsessekade. Het plan voor deze buurt, die voor een belang rijk deel in een vervallen staat ver keert, geeft onder andere mogelijk heden aan voor restauratie van het Caecilia-complex, een pleintje op de plaats van de vroegere Vrouwen kerk, enkele bejaardenwoningen en een aantal eengezinswoningen. De functie van parkeerplaats, die het op dit moment heeft (driehonderd par keerplaatsen) is teruggeschroefd naar 175. Het sterk vervallen Caecilia-com plex, dat wordt opgeknapt door de Rijksgebouwendienst, zal uitgebreid mogen worden met een verbindings gebouw tussen twee gedeelten van de gebouwen en met nieuwbouw aan de kant van de Lange Agnieten- straat. Dit op verzoek van de Rijks gebouwendienst die de ruimte te klein acht om er het museum voor de geschiedenis van de natuurweten schap in te huisvesten, zoals de be doeling is. Het bezwaar van de Kamer van Koophandel tegen het terugbrengen van het aantal parkeerplaatsen wordt afgewezen. De gemeente vindt, dat de oplossing van de par- keerproblematiek van deze buurt ge zocht moet worden in parkeergara ges elders. De discussie rond de par keergarages moet nog gevoerd wor den in de Leidse raad. De discussie over het plan in de commissie van ruimtelijke ordening concentreerde zich gisteravond op de problematiek rond de Hoogstraat en de Donkersteeg. De raadsleden waren het allen eens over de onwen selijkheid van de huidige situatie in de Donkersteeg, die vooral op woens dag en zaterdag associaties oproept met een ton haringen. In het bestem mingsplan wordt de suggest» aans daan. een brug te bouwen voor orriji gangers en fietsers tussen het V heb hoofd en de Stille Rijn. Dit i adige zogenaamde Lattabniggetje. en CDA waren niet enthousiast,J 20 dit bruggetje, dat volgens hen |?ere aanzicht van en vanaf de Hoogsl ie cc zou schaden. Deze kritiek word1® zw deeld door de Rijksdienst voo !dere Monumentenzorg. Men kwam gisteravond overeei,os. maquette te doen vervaardigen n ne verschillende mogelijkheden. latei: 1,133 ver( Jongeren bezetten Haags opvangcentrum h :id i DEN HAAG Haagse jongeren ogeli ben gistermorgen hun opvan jde trum, de Sosjale Joenit aar Westeinde in Den Haag bezel fj.jni reden geven zij op het ontslai één van de ongeveer tien med orriji kers van het centrum, waarm loeit» het oneens zijn. Het is hen nie aal t delijk waarom de volgens hen anaa te" medewerker moest vertre n pi De bezetting duurt voort toto e Pai concrete uitspraken over de ui aara; functie gezette medewerker wo .gent gedaan, zo is het plan van de j< nden ren. Ook willen zij dat het on ongedaan gemaakt wordt. Eén de medewerkers van de Sosjale nit die eveneens in het pand aa zig was om met de bezetters te ten, was niet bereid commenta geen. De medewerkers beslissei over benoeming en ontslag. D meente Den Haag subsidieert gedeeltelijk personeels-, appar en huisvestingskosten van de S le Joenit, maar is niet verantwo lijk voor eventuele ontslagen v; sociale werkers. oor Stoer en stevig katoenen salari-pak. Ideaal vrijetijdspak met lekker veel zakken Khaki-groen Zonder riem. mt 116(55.-) t/m 164 (60.-) mt 116 Alleen deze week Grote Marktstraat 34. Den Haag - Rozemari|n 19-23, leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117. Leiden !en ft mg v ïmar ooit ïaar paai 'oor loudt teer e en. I noest, ^orde len vj and z nte t )e af inder iago er va ne. D< ifgezv ipanji K-tuig •rinci] 'n vri ie, zo PCE, tand dp Son :ing k< infcill lus Si iders larlen laar oi Pile ii fillo, d lat ni paar >pgele Deze i coers )unt i

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6