Rolstoel? Twee jaar wachten! DICHTBIJ VERDER 'rouw commentaar yg^Voefproces? £3! we iet verstandig 'olklore Schrijnend zwartboek van invalidenbond en ombudsman Traagheid bij aanpassing van woningen Gunstig weekend gesprek met de mollenkoning kunst pootstandje geen succes illusionist 'zelfs' humanist )AG 21 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 j loefte TTN mi: ij betel te zu mij ui ht." was ich er; hem een i armen it de ei ;elukki j weei n ni ïr warni WO Dp is verheugend dat de Consu- ntenbond weer eens zijn stem eft laten horen tegen de zegenin- van de kabelomroep, die de jloitanten van de centrale anten- inrichtingen ons voorspiegelen. igevat luiden de waarschuwin- van de consumentenbond onge- als volgt: vraag je af of je er wel aan hebt meer program 's in een vreemde taal te ontvan- nen of de kosten tegen die nieuwe j (gelijkheid opwegen, wees kri- :h over kostenberekeningen en Dral ook: laat niemand zich tegen zin de eigen televisie- en radio- enne van het dak praten, zoals nu pl eens gebeurt. goed en juist verhaal van de isumentenbond. Het vervelende illeen dat de CB zich in dit geval t alleen tot de consument dient te len, maar vooral ook tot heel gemeentebestuurders, die er handje van hebben om tegelijk de invoering van een centraal enne-systeem in de gemeente een litici hebben nogal eens moeite it het wijdverbreide misverstand, zij hun functie vooral zouden ruiken om er zelf beter van te den. De meeste politici geloven eenvoudig niet, en bijgevolg is neiging groot weinig of niets te lernemen om dit misverstand uit wereld te helpen. aantal incidenten bracht althans parlement ertoe, zich wat krach tegen de vooroordelen te weer lellen. Op het ogenblik kan iede- burger persoonlijk controleren, Ike nevenfuncties Kamerleden nahouden en zelf beoordelen dit al of niet door de beugel kan. is een belangrijk wapen tegen al ren mie mensen die het politiek hand- we rk maar zo-zo vinden. :t is daarom nogal merkwaardig, het kabinet bij monde van pre- er Van Agt weigert de nevenfunc- r barrJk wiJ minister Van der Klaauw eten geloven (en waarom zouden dat niet doen hij maakt een inlijke indruk en hij heeft zijn ntwintig jarig jubileum in de r*," ilomatieke dienst al gevierd) gaat er maar raar toe in het wereldje de diplomatie en de internatio- betrekkingen. „Als i :nd van lyperei den t de oals: vlucl weilan ekinge g ndstich -Vel ka rwachl W' Ie, be I dé n h Ie 1 minister is niet van plan stappen ondernemen tegen het opnemen de Nederlandse ambassadeur in lenos-Aires in een of ander ereco- ité ter gelegenheid van de Wereld- mpioenschappen voetballen. De lassadeur is iets dergelijks (onge- aagd) ook overkomen ter gelegen- id van het wereldkampioenschap >ckey en als dat nu weer gebeurt het wereldkampioenschap voet dien nou dan is dat kennelijk ivermijdelijk en moet het maar. Is je er tegen gaat protesteren, :ef je de hele zaak een belang dat niet heeft en volgens de minister Dk niet mag hebben. et is dat je het van een minister )ort, want een gewoon mens zou et anders gewoon nooit geloofd :bben. Een erecomité met klinken- namen dat geen enkel belang ceft en waarover we beter zouden verbod uit te vaardigen voor het houden van een eigen antenne op het dak. Gemeentebesturen zouden verstan dig doen nooit een dergelijk verbod uit te vaardigen, maar helaas het aantal verboden neemt nog steeds toe en als het eenmaal zover is, ben je als consument helemaal weerloos tegen de aanbiedingen van de kabel exploitant. In een dergelijk geval heb je zelfs niets meer aan het je door de Consumentenbond ge schonken inzicht; dan is het letter lijk: alles (wat technisch mogelijk is) of niets. Het is te wensen dat de consumen tenbond het daarom niet bij derge lijke goedbedoelde adviezen zou la ten, maar eens in alle ernst een proefproces zou uitlokken om er achter te komen of een dergelijk gemeentelijk verbod zich wel ver draagt met de bepalingen in het Verdrag van Rome over de vrijheid van het ontvangen van inlichtingen. ties van de ministers bekend te ma ken. Met een beroep op de privacy vindt de premier het voldoende, dat alleen het parlement in vertrouwen op de hoogte is gesteld. Ons lijkt dit echter nauwelijks een bijdrage aan de bestrijding van het ruimverbreide politieke cynisme. Voor de meeste mensen is „Den Haag" één pot nat en alleen daarom al zal de indruk blijven bestaan, dat men toch iets te verbergen heeft. Aan het verzwijgen wordt al gauw een betekenis toegekend, waarvoor eenvoudig geen grond bestaat. Bij voorbeeld omdat zo een nevenfunc tie blijkt te bestaan uit het zijn van cantor-organist in een plaatselijke kerk. Zeker nu de affaire-Lubbers nog maar zo kort achter ons ligt, vinden we deze handelwijze van het kabinet niet verstandig. kunnen zwijgen? De minister gooit, door zo te spreken heel wat zekerhe den pardoes omver. Wat moeten we dan voortaan van dergelijke comités voor hotemetoten denken? De ere- comités, erevoorzitters, bescherm heren en beschermvrouwen zit er dan helemaal niets achter en waar om duiken ze dan steeds maar weer op. Ter zake. Misschien is het inderdaad niet verstandig als minister Van der Klaauw op hoog niveau deze kwes tie aankaart of een hoge functionaris er op afstuurt. Maar zit er dan werkelijk niet op onze ambassade in Argentinië een wat lagere functiona ris die een Argentijnse collega op hetzelfde niveau kent en in passende bewoordingen wil laten merken dat die grap van een ongevraagde be noeming in een erecomité zich niet voor herhaling leent? Dat moet natuurlijk heel discreet gebeuren en alle Latijns-Ameri kaanse folklore moet daarbij ont zien worden. Maar van onze kant mogen we toch ook wel verlangen dat de Argentijnen een beetje onze folklore ontzien die onder andere inhoudt dat je niet ongevraagd voor het karretje van een ander gespan nen mag worden. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een brief van 12 november 1977: „Ik heb een gehandicapte zoon van 25 jaar met een progressieve spierdystro fie (Een toenemende aftakeling van de spieren). Voor die zoon ben ik al sinds oktober 1973 bezig met het verkrijgen van een aangepaste rolstoel". Een 34-jarige vader van drie kinde ren: „Ik kan niet lopen, ben op een rolstoel aangewezen, maar ook na een beroep heb ik nog steeds niets gehoord. Ik zit op een flat van vier hoog, waar ik alleen door twee vol wassenen naar beneden kan worden geholpen." de reacties", merken de samenstel lers van het zwartboek op. Schandelijk Twee brieven uit het zwartboek AAW, dat gisteren door de Algemene Nederlandse Invaliden Bond en de Stichting Ombudsman van de Vara is aangeboden aan de vaste Kamer commissie sociale zaken en de bij zondere commissie gehandicapten beleid. In het zwartboek „AAW- ers: de derde wereld van Nederland" is de kritiek samengevat op de uitvoering van de Algemene arbeids ongeschiktheidswet (AAW) door de bedrijfsverenigingen en hun medi sche adviseur: de Gemeenschappe lijke Medische Dienst. Die kritiek spitst zich toe op de on voorstelbare lange wachttijden tus sen het moment van de aanvraag en het al of niet toekennen van de voor ziening. Twee jaar wachten op een rolstoel, anderhalf jaar wachten op een eenvoudige bureaustoel voor ge handicapten: het zijn klachten, die volgens de samenstellers van het zwartboek dagelijks binnenkomen bij de gehandicaptenorganisaties. Met hun zwartboek willen de Stich ting Ombudsman en de invaliden bond de uitvoerende instanties en het parlement doordringen van de ernst van de zaak. Ook in tv-uitzen- dingen is de trage uitvoering van de AAW herhaaldelijk aan de orde ge steld, maar nu gebleken is dat door die uitzendingen wèl de stroom tele foontjes en brieven van wanhopige of woedende mensen toenam, maar dat er verder niets gegeurde, probe ren de ombudsman en de invaliden bond de zaak wat politiek reliëf te geven. Een invalide schrijft: omdat mijn vrouw werkt om wat geld te verdienen en ik honderd procent ge handicapt ben, doe ik zoveel moge lijk in het huishouden. De keuken moest daarom worden aangepast en dus vroeg ik deze aanpassingen aan bij de bedrijfsverereniging. Het ant woord dat ik kreeg was dat de keu ken niet aangepast zou worden, om dat het niet de vrouw was die invali de was De Algemene arbeidsongeschikt heidswet die op 1 oktober 1976 in werking trad wil een inkomen garanderen aan Nederlanders tussen de 18 en 65 jaar. die langdurig ar beidsongeschikt zijn. Een uitkering wordt gegeven nadat de aanvrager één jaar ziek is geweest. Diezelfde wet biedt de mogelijkheid van voorzieningen: Voorzieningen die dienen tot herstel van de arbeids geschiktheid en voorzieningen die strekken tot verbetering van de le vensomstandigheden. Het gaat dan om rolstoelen, aangepaste bedden, taxikosten, kilometervergoedingen, bruikleen van auto's, woning-aan passing enz. Iedereen tot 65 jaar kan zo'n voorziening aanvragen. Problemen Op het moment dat dat gebeurt be ginnen de problemen, want de ver schillende voorzieningen vallen on der verschillende ministeries. Zo ko men aanvragen voor woning-aanpas singen terecht bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening en de gezinshulp valt onder het ministerie van CRM. Voor de voorzieningen, die door de AAW zélf en dus niet door een ministerie worden verstrekt—zouden er aparte regelingen komen. Die aparte rege lingen zijn er nog steeds niet en dat levert voor de uitvoerende instanties de bedrijfsverenigingen, het GAK en de Gemeenschappelijke Medi sche Diensten grote problemen op. De versnippering is groot. Bij een woning-aanpassing bijvoorbeeld zijn de gemeente, de woningbouwvereni ging, de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst, de Sociaal Medische Dienst, een architect, en een aanne mer betrokken. Allemaal hebben ze een klein deel van de beslissingsbe voegdheid in handen. Jungle „De Nederlandse sociale verzeke ringswetgeving mag tot de beste ter wereld worden gerekend. Aan de uit voering schort het echter", merken de samenstellers van het zwartboek Met nadruk zeggen zij dat „de schan delijke traagheid en het totale gemis aan inzicht in de gang van zaken" zich het meest wreekt bij het aan passen van woningen. „Wat is het te wonen in een huis waar Je op de belangrijkste plaatsen toilet, dou che, echtelijke slaapkamer of keu ken niet kunt komen?" Het heeft ook financiële nadelen. Om te begin nen hebben subisidie-aanvragers te maken met bouwprijzen, die met de regelmaat van de klok stijgen, maar elke dag dat iemand langer in een verpleegtehuis of revalidatie-cen- trum moet verblijven, omdat zijn woning nog niet is aangepast, kost ook handenvol geld. Veel van de reacties vertonen het zelfde beeld: Mensen van middelba re leeftijd, gehandicapt geraakt, al of niet daardoor geïsoleerd geraakt en vereenzaamd. Het isolement wordt nog versterkt doordat ze niet kun nen reizen, althans niet met het openbaar vervoer. Bij ziekten, die een snelle achteruitgang tonen, komt dit nog schrijnender naar vo ren. Een man met multiple sclerose een ongeneeslijke, langzaam voortschrijdende ziekte van herse nen en ruggemerg schreef eenvou dig. „In verband met mijn ziekte vind ik het wel nodig dat ik er snel iets van hoor". Hij wachtte al drie kwart jaar. Ook worden veel klachten gehoord over hulpmiddelen, die niet deugen voor de betrokken personen in kwes tie. Er worden elektrische rolstoelen stoelen van zesduizend gulden per stuk afgeleverd, waarvoor niet de maat is genomen en waarvan dan blijkt dat deze rolstoel ongeschikt, te groot, te diep of te smal voor de betrokkene is. Een vijf tig-jarige vrouw, die een taxi vergoeding van de sociale dienst had en die nu met een aanvraag naar de GMD wordt gestuurd: „Ik wil nog zoveel mogelijk mijn bejaarde ouders vader 83, moeder 82 bezoeken. Qmdat ik doof ben en op tweeërlei wijze gehandicapt, sta ik buiten het maatschappelijk verkeer. Bovendien is het niet vol te houden om de lange afstand weer te gaan fietsen. Een busdienst is er niet meer en een om weg met de trein is niet te betalen. Op dit moment is moeder ziek en gaat achteruit. Vader heeft vaatvernau- wing, maar ik verlang nog zo naar hen, nu leven ze nog. Ik heb als ongehuwde verder niets meer om naar toe te leven." HET WEER door Hans de Jong De race naar de magische grens van twintig graden Celsius duurde gisteren voort. Daarvoor moest je vooral in het noordoos ten van het land zijn,in het zuid westen regende het, in Zoeter- meer van half drie af, maar in de vooravond pas matig. De kwik draad in Gorredijk is donderdag tot 18.7 graad Celsius opgeko men (het veldmaximum zal cir ca 17.5 graad geweest zijn). Ook nu weer bleef zuidwest-Neder land achter met Roosendaal op maximum 14 graden. Het weer voelde er wel zacht en groei zaam aan. Het waren zomerach- tige luchten die gisteren over Nederland opbolden. Een week geleden nog bogen struiken soms tot bijna aan de grond door een dik sneeuwpak. Nu kon men woensdag en donderdag in Friesland in overhemd buiten verblijven, maar uit de slanke wolkentorens, die zich in het be gin van de middag van afstand bekeken, als donderkoppen ma nifesteerden, viel lokaal wel een bui om flink nat van te worden: Bolsward 4 millimeter. In de vooravond werd zelfs ver wijderd onweersgekraak ge hoord via de radio. Om 20.00 uur meldden Köln, Essen en vroeger op de middag, Stuttgart onweer. Voor de medewerker in Almkerk (noordwest-Brabant) zal dat geen verrassing geweest zijn. Hij sprak 's middags al van de mo gelijkheid van onweer na het observeren van wolken, die dui delijk „in de lift" verkeerden. Er was op dat moment in zijn woonplaats een soort onstabili- teitslijn gepasseerd, waarbij de wind van zuidoost naar zuid ruimde. In de loop van de mid dag werd dat zuidwest. Het zal, afgaande op de weerkaart, een zwak warmtefront geweest zijn, behorende bij een depressie van 990 millibar ten westen van Schotland. Dit werd gevolgd door een koufrontje, dat vooral in Zuid-Engeland nogal wat re gen had achtergelaten, hier en daar matig, op enkele plaatsen zelfs nog wat steviger. Achter dit front, zal de westelijke wind, geschraagd door een 1025 milli- bar-sterk hogedrukgebied bij de noord-west-punt van Spanje, vandaag een wat dominantere rol gaan spelen, waardoor het vrijdag, en wellicht ook ten dele zaterdag wat frisser zal zijn met maxima van hooguit dertien tot veertien graden. Maar de zon wordt in de loop van de dag wel weer verwacht. Er is verder ook geen reden het weer van het weekend met veel voorhoofd rimpels tegemoet te treden. Het ligt in de lijn van de prognose- kaarten dat een hogedruk-zone boven de Britse eilanden over ons heen komt te liggen en wel licht een beetje contact zoekt met een ander 1030 millibar- sterk hogedrukgebied boven Noord-Rusland en Scandinavië. Dit geeft dan uitzicht op een overwegend droog, vrij zonnig en opnieuw ietwat warmer wee keind. Met name zondag zal de tempe ratuur weer een lichte kick kun nen krijgen als de wind terug zal zijn in de zuidoost-hoek door de zuiging van een volgende Azo- ren-depressie, die belangstelling heeft voor het zeegebied ten westen van Ierland. Hij bedreigt de Britse eilanden met re genachtig weer en kan later op zondag ook in het zuiden en zuidwesten van Nederland meer bewolking teweegbrengen en wellicht wat nattigheid afleve ren. Maar het kan ook best zijn dat door vertraging en ver slapping het weer in ons land overwegend droog blijft. De temperatuur zal als het even meezit in een groter deel van het Weerrapporten land boven de vijftien graden komen. En als het met die hoge- druk-interventie allemaal zo verloopt als hierboven ge schetst, zullen de Amerikaanse weerkundigen toch weer op nieuw een pluimpje verdiend hebben. Dinsdag jl. hadden de computers namelijk die wee kend-opstoot van een Spaans maximum en dat contact zoe ken met dat Scandinavislche hogedruk gebied aangegeven. Dank ben ik verschuldigd aan een abonnee in het Limburgse Valkenburg, die mij op het spoor bracht van een curieus dagverhaal van pastoor Arnold Borret te Herten bij Roermond, dat bol staat over gegevens over het weer tussen 1813 en 1830. U hoort er binnenkort meer van. Amsterdam regen 11 De Bilt regenbui 12 Deelen regenbui 13 Eelde regenbui Den Helder regenbui Rotterdam regen 10 Twente zwaar bew Vlissingen regen 9 Zd. Limburg regen 11 Aberdeen regen 7 regen Barcelona geheel bew Berlijn geheel bew. 8 Bordeaux zwaar bew Brussel regenbui 10 Frankfort zwaar bew Geneve regenbui 10 Helsinki licht bew 13 zwnar bew Klagenfurt regenbui 12 Kopenhagen geheel bew 6 Lissabon zwaar bew 19 zwaar bew Londen half bewolkt Luxemburg regen 8 Madrid half bewolkt Malaga Licht bew 20 Mallorca zwaar bew. 19 onbewolkt Nice regenbui 13 Oslo licht bew Parijs licht bew 14 Rome onbewolkt IS Split 2waar bew 14 Stockholm geheel bew S Wenen zwaar bew ZQrich hall bewolkt IS Zaterdag 22 april: HOOGWATER. Vlissingen 2.16-14.38, Haringvliet- sluizen 2.34-14.52, Rotterdam 4.14- 16.52, Scheveningen 3.32-15.52, IJ- muiden 4.05-15.25, Den Helder 8.22- 20.42. Harlingen 10.45-22.51, Delfzijl 0.01-12.37. [onder redactie van Loes Smit Doelstl ruste v» chniscli ;r Bok* ur. In ven 01 j geda» bi| Wafl idal sen hel lassendi d van d ir ook dl jk Bolde „De Uefde is een krachtige werke lijkheid die een brug doet ontstaan, waarover iedereen kan lopen. Over dreven sentimenten zijn ons vreemd. Als we een stap in jullie richting zetten, doen we dat vol energie en we moedigen Jullie aan hetzelfde te doen. Hoewel je ons niet kunt zien, horen, aanraken, ruiken of proeven, zijn wij bezield van gigantische krachten. Onze hele dynamische wereld is gereed- tot een begrijpend contact met de mensheid die de door God gegeven krachten voor het grote geheel zal aanwenden." Dorothy Maclean die met het echt paar Peter en Eileen Caddy de bio- dynamlsche kwekerij in het Schot se Flndhorn stichtte en daar sinds dien leeft en werkt, zegt vrijwel vanaf het begin van de kwekerij eontacten te hebben met „deva's" wezens van het licht zoals het Woord letterlijk vanuit het Sans kriet vertaald wordt, die voor ieder wiens geest daarvoor openstaat, bij elke plant, elke bloem, elke vrucht en elke boom merkbaar zijn en hun „eigen plant" gestalte geven en in stand houden. Niet dat ze een her kenbare uiterlijke vorm bezitten, maar „als ze communicatie opbou wen met de mens, dan nemen de bewoners van de devische rijken een uiterlijke vorm aan die door ons begrepen kan worden". Iedere plant, zegt Dorothy, heeft een uniek en bezielend „eigen ik". Zo noemt ze de deva van de tuinerwt, de deva van de peer, van de katten staart, van de clematis, de deva van de appel en van de spinazie. Dorothy Maclean is een van de weinigen die ze allemaal wel kan zien door zich in het wezen van een plant te verplaatsen. Al jarenlang krijgt ze boodschappen de eerste alinea is er zo een van deva's waarmee de werkers in de tuinen van Findhorn hun voordeel doea Ze beschrijft dat allemaal in „De tuinen van Findhorn", waarin een aantal leden van de leefgemeen schap hun ervaringen vertellen. Hoe Peter en Eileen Caddy elkaar vonden, hoe Eileen letterlijk ge- inspireerd werd en wordt om haar medebewoners door te geven wat goed en nodig voor hen allen en voor de tuinen is. Hoe een paar mensen daar, op een aanvankelijk slecht, zanderig en rotsig stuk grond abnormaal grote kolen en bloemen kweekten dankzij de hulp van bovennatuurlijke wezens. Te genwoordig gaan leden van Find horn ook wel de boer op om van die wonderbaarlijke samenwerking tussen mens en natuur verslag te doen: een maand geleden nog wa ren vijf „Findhorners" met dat doel een paar dagen in België. Er be staat, zeggen de bewoners van Findhorn, een rijk gestructureerde hiërarchie van hogere wezens, waarvan aardmannetjes, deva's, landschapsregelen, dwergen, ka bouters. elfen, feeën en andere na tuurgeesten deel uitmaken. Zo voert „Roe" Robert Ogilvie Crombie, een al wat oudere man gesprekken met faunen en de bos geest Pan. Dorothy Maclean heeft enkele malen gesproken met de „nogal angstaanjagende Grootko- ,ning van de mollen, die met de kroon op het hoofd in een onder aards gewelf zat". Wie nog nooit van Findhorn heeft gehoord, zal vreemd tegen die voor 99 procent van de mensheid onbe kende wezens als deva's en faun- tjes aankijken. „De tuinen van Findhorn", een boek vol getuige nissen (dat bij H. J. W. Becht in Amsterdam verschenen is en ƒ29,50 kost) kan dan ook beter gelezen worden als een vervolg op „De magische wereld van Find horn", dat een paar jaar geleden bij dezelfde uitgever uitkwam. Daarin beschrijft een buitenstaander, de Amerikaanse journalist Paul Han ken, als het ware met open mond van verbazing zijn ervaringen op Findhorn. en door zijn ogen is het voor mede-buitenstaanders beter te begrijpen. Een deel van dat boek is trouwens opnieuw vertaald in de nieuwste uitgaven terug te vinden. „De tuinen van Findhorn" spreekt wellicht wèl zonder omweg die mensen aan, die boeken als „Het verborgen leven van de plant" gelezen hebben, en „praten" met planten niet als belachelijk terzijde schuiven. „Je denkt toch niet dat je voor televisiedrama literatoren kunt ge bruiken, mensen die denken dat alles wat ze maken kunst is en die deswege claimen dat er zonder hun instemming niets in hun stukken veranderd mag worden." (Rogier Proper, geciteerd ln de Vara-gids). In de dierentuin van de Hongaarse stad Veszprém is een jong olifantje de grote attractie. Het dier ver moedelijk afkomstig uit een circus maakt op verzoek een elegant pootstandje voor het hooggeëerd pu bliek dat zich kostelijk met de lenige olifant vermaakt. Het dier is blijk baar zó gewend gehoorzaam zijn kunstjec to vettenen, dat de oppas ser zijn arm maar hoeft op te heffen of hij staat alweer op één poot en een slurf. Anderhalf jaar geleden kwam Bar bara Walters, de best betaalde vrouw van de Amerikaanse omroe pen, in dienst bij het televisiestati on ABC. Voor het lieve sommetje van dik twee miljoen gulden per jaar was ze bereid de leiding en presentatie van ABC's nieuwsvoor ziening op zich te nemen. Ze is daar nu mee opgehouden, niet omdat ze dat zelf zo graag wilde, maar omdat haar baas haar niet meer zo nodig elke dag op het scherm hoeft. ABC heeft al jaren op te boksen tegen de enorme concurrentie van de andere grote t.v.-stations ln Amerika, CBS en NBC, die veel hogere kijkcijfers halen en dus veel meer reclame zendtijd verkopen waarvan de omroepen daar moeten leven. Om de eigen cijfers op te vijzelen poogt ABC de beste publiekstrekkers van de concurrentie weg te kopen. Zo kwam Barbara Walters van NBC. waar ze met haar nieuwsprogram ma jarenlang hoge kijkcijfers scoorde. Nu gebleken is dat haar komst naar ABC niet het verwach te resultaat heeft, is ze naar een minder in het oog springende post geschoven. Hoewel haar overplaat sing met fraaie volzinnen wordt verhuld als: „ze zal voortaan de prominenten van de wereld inter viewen en hun ongetwijfeld uit spraken ontlokken die een andere verslasge'er er nooit uit zou krij gen" is de zogenaamde behoefte aan een goede verslaggever dus niet de werkelijke reden. Onder de titel „de illusionist" be gint de KRO volgende week met de Amerikaanse serie „the magician",, elke week een aflevering. „Ontzet tend kinderachtig," „de slechtste serie ln de geschiedenis van de tele visie." „arme kijkers, wat zullen die een moeite hebben om wakker te blijven." Dat riepen weet de NCRV-gids de Amerikaanse re- centen toen de serie in hun land was begonnen, en ook de kijkers bleken er niks aan te vinden. Een slechte start dus? Hoeft niet, want in Duitsland bijvoorbeeld yonden ze 'm wèl leuk. Daar hebben ze de hele serie van a tot z afgedraaid, tot grote tevredenheid van de kijkers die wel van de kunsten van de goochelende detective alias misda den oplossende goochelaar hielden. Het ligt er waarschijnlijk aan of de kijker in de ban van de illusie raakt die deze illusionist probeert op te roepen. In mijn leven heb ik verschil lende humanisten leren kennen, die een zeer hoogstaand leven lei den. Eén ervan verborg zelfs Joden gedurende de bezettingstijd." (Brief ln de EO-omroepgids „Visie"). Vijftien invaliden bezetten vorige week woensdag het gebouw van het GAK in Groningen. Aan de gevel van het gebouw kwam een spandoek te hangen: „Wij eisen afschaffing afschuwelijke wacht tijden." op. Zij beschrijven de wetgeving als een jungle van wetten en regelingen. Daarboven is de opbouw van de uit voeringsorganen dermate gecompli ceerd dat het geheel een volledig mistige zaak is. Een 59-jarige man uit Amsterdam: „Ik heb een stijf onderbeen, zeven keer geopereerd, kan de stap van de vloer in het lavet niet maken, die is 80 centimeter hoog. In januari '77 een aanvraag ingediend voor de om bouw van het lavet in een douche. In juni '77 kwam een functionaris kij ken en de maat opnemen van de badkamer: in oktober '77 afgewezen. Via de rechtskundige adviseur van de FNV in beroep gegaan. In februari '78 gekeurd door een specialist van het ziekenhuis, die niet eens wist wat een lavet was. In maart '78 hoorde ik dat het weer afgewezen was. Het is een lijdensweg en het kost maar geld." Onderzoek Uit een enquête, die de ombudsman en de invalidenbond hebben inge steld onder vijftienhonderd gehandi capten blijkt dat een voorziening slechts zelden vlugger dan negen maanden de gehandicapte bereikt; langere wachttijden komen veelvul dig voor. Als een gehandicapte een maal een voorziening prothese, rolstoel, vervoersvoorziening heeft aangevraagd, duurt het voor acht tien procent vier weken voordat zij voor het eerst iets horen. Voor zeven tien procent duurt het tussen de vijf en acht weken. Zo'n 1,6 procent ver klaarde méér dan een jaar op enig bericht te hebben gewacht. Dan kwamen de keuringen; binnen een kwartaal geschiedde dit in 22.2 pro cent van de gevallen; 22 procent moest tussen de drie en de zes maan den wachten alvorens gekeurd te worden: 13 procent moest langer dan een half jaar wachten. Uiteindelijk moest 63 procent van de aanvragers meer dan negen maanden wachten op een voorziening. Wanneer het gaat om een woning aanpassing heeft vijftig procent van de aanvragers binnen negen maan den bericht over het al dan niet toekennen; 44 procent moet tussen een en twee jaar wachten en zes proces zal 4,5 jaar naar dat bericht moeten uitkijken. Wanneer het gaat om een AA W-uitkering verklaarde 17 procent die binnen drie maanden te hebben ontvangen; 12 procent bin nen drie tot twaalf maanden, 50 pro cent wachtte een twee jaar en de rest wacht nog steeds. „Hoeveel leed deze wachttijden be rokkenen en hoe groot de kosten zijn voor de gemeenschap ais iemand die thuis kan zijn ten onrechte in een verpleegtehuis moet verblijven, blijkt niet uit de cijfers maar wel uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5