ianser: CNV gaat geen ehoudend beleid voeren iluikhuisen: 'Insinuatie is absurd' 'SS-groepen moeten worden opgeheven' Teleurstelling over naleving Rijnverdrag Natuurlijk wassen. een verandering door toetreding organisaties' 'Gehandicapten moeten te lang wachten op hulp' Beroep van Marokkanen verworpen een sprake van raggen met delinquenten' CDA en CDU Ingrijpen Franse overheid vertraagd Tachtig verzetsorganisaties morgen bij manifestatie in Keulen: Filmen met geluid? Sankyo Salarissen voor ambtenaren twee procent omhoog DAG 21 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ?edicht a brier en n onze sociaal-economische redactie :EDA CNV-voorzitter J. Lanser vindt dat elke grond ontbreekt voor de Vering dat het Christelijk Nationaal Vakverbond door de toetreding van ■amsaties van ambtenaren een behoudend beleid zal gaan voeren. van het tierf s. Was nd van som ezal ït lij de d van je ier lorden, den in de je iepen Eemnef,^ I: R. (toez spoi burg: zijn personen, die beweren dat CNV door de groei van het aantal jtenaren een meer rechts ge- nteerd beleid zou voeren Bewijs jreekt als regel. Kennelijk, om men zelf niet goed onderscheid t te maken tussen links en lts. tussen kwantiteit en kwali- tussen vooroordeel en werkelij- óntwikkeling", aldus Lanser gis- vond bij de oprichting van de eling Breda van de Algemeen istelijke Federatie van bonden personeel bij de overheid, ge- dheidszorg en maatschappelijk jn (het samenwerkingsverband n de NCBO en de katholieke ld van ambtenaren ARKA). is volgens Lanser ongetwijfeld dat het karakter van het CNV de tste jaren is gewijzigd. „Deze wij- betekent echter een verbre- gln die zin dat door de toetreding een aantal katholieke, organisa- het CNV een algemeen christelij- vakbeweging is geworden. Dat is n reductie, maar een verrijking het karakter van het CNV, zoals christelijke vakbeweging die ook af het begin van haar bestaan :ft gewild. Ik ben dan ook bijzon- blij met die ontwikkeling", aldus ïser. der deze week sprak de voorzitter de Dienstenbond CNV, Pieter M. Wit de vrees uit dat er door de nst van steeds me?r ambtenaren iet CNV spanningen zouden kun nen optreden. Door de toetreding van zoveel ambtenaren een derde van de driehonderd duizend CNV- leden is in (semiloverheidsdienst is volgens hem het evenwicht met de zogeheten CAO-bonden doorbroken. Hij verweet het CNV een gebrek aan werfkracht, omdat de groei nage noeg uitsluitend wordt veroorzaakt door de toetreding van bonden, die tot nu toe buiten de erkende vakbe weging stonden. Secretaris Harm van der Meulen zei bij die gelegenheid dat de voorzitter van de Dienstenbond te zwaar aan deze èaak tilt. Hij wees erop dat sommige bonden binnen het CNV de gevolgen ondervinden van het aan tal werknemers dat verdwijnt in de WW of de WAO en die dan bedanken als lid. Door de toetreding van pro testantse onderwijzers en katholieke bonden met personeel bij de over heid en in de welzijnssector is het CNV tot het ongekende aantal van 294.852 leden gestegen. Die groei zet bovendien nog door. ïwe van n van we et aken ier zo hadigd nten ijfel en Houd tsdat wij kt bent ij na ee kend HAAG - Diepte Lanser wierp in Breda de vraag op of het CNV nu aan diepte en aan visie heeft verloren of dat nog zal doen. Aanwijzingen daarvoor zijn volgens hem niet te vinden. „De organisaties die betrekkelijk recent zijn toegetre den hebben dat gedaan op basis van de uitgangspunten, de visie en het beleid van het CNV. Niemand heeft getracht daar ook maar iets vanaf te doen", aldus Lanser. Hij wees er ook op dat het CNV een democratische beweging is. „Dat houdt in dat amb- tenarenorganisaties, evenals andere bij het CNV aangesloten bonden, voluit het recht en de gelegenheid hebben om het beleid van het ver bond te beïnvloeden en te participe ren in de vaststelling van dat be leid", zei hij. Over de positie van ambtenaren zei de CNV-vooraitter tenslotte, dat te dikwijls en te gemakkelijk over amb tenaren wordt gesproken als over een categorie van mensen waarop de overheid zonder meer moet bezuini gen. „Dikwijls wordt ook vergeten dat de groep ambtenaren wordt ge vormd door mensen die allerlei func ties uitoefenen waaronder ook velen met een bescheiden inkomen", aldus Lanser. Hij verlangde rechtsgelijk heid in de beoordeling van ds positie van ambtenaren en van de werkne mers in het bedrijfsleven. ARKA-voorzitter drs A. M. J. C. Aarts verklaarde zich bereid mee te werken aan noodzakelijke bezuini gingen, maar het opleggen van extra lasten noemde hij onaanvaardbaar. ..Wij hebben er geen behoefte aan thans zinloos met de wapenen te rammelen zij zouden er eens bot van worden maar wij zullen wel een duidelijk geluid laten horen wanneer zou blijken dat de groep ambtenaren dubbel wordt gepakt", aldus drs Aarts. Vertegenwoordigers van de stichting Ombudsman van de VARA en de Algemene Nederlandse Invaliden Bond bieden het „zwartboek AAW" aan aan de commissie sociale zaken van de Tweede Kamer. Gehandicapten, zo blijkt uit het zwartboek, moeten vaak zeer lang wachten op speciale voorzieningen. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Gehandicapten moe ten vaak erg lang wachten op voorzie ningen uit de AAW, zoals rolstoelen, aangepaste bedden, aanpassingen in de woning, telefoonvergoeding. In de helft van de gevallen waarin werd gevraagd om subsidie voor aanpassing van de woning, moest langer dan ne gen maanden worden gewacht. In an- die gevallen moest 63 procent van de aanvragers langer dan negen maan den wachten op een beslissing. Dit staat in het „zwartboek AAW" dat de stichting ombudsman van de VARA en de ANIB (Algemene Neder- Conclusie zwartboek: landse Invaliden Bond) gisteren heb ben aangeboden aan de commissie sociale zaken van de Tweede Kamer. Eind mei zal de commissie de zaak bespreken met staatssecretaris De Graaf van sociale zaken. Die heeft, naar aanleiding van de bezetting van het GAK-kantoor in Groningen door invaliden vorige week. ook al gezegd dat de wachttijden te lang zijn. De ombudsman en de ANIB wijten de slechte toestand niet aan de ambtena ren. Die zijn van goede wil. Aanvra gen voor AAW-voorzieningen moeten echter over te veel schijven lopen. Er zou meer moeten worden gedelegeerd aan regionale instanties. Ook de wet zelf de AAW is goed. Maar de huidige gang van zaken is volgens de ombudsman en de ANIB „een bewijs van onvermogen voor hen die verant woordelijk zijn voor gehandicapten in onze samenleving." (Voor een beschouwing over het zwartboek zie pagina 5». 'Geen verblijfsvergunning' DEN HAAG (ANP) De Raad van State heeft het beroep verworpen dat drie Marokkanen hadden inge steld tegen hun uitwijzing door het ministerie van justitie. De afdeling rechtspraak van de Raad van State meent dat indertijd terecht een ver blijfsvergunning geweigerd is. Het beroep van de drie Marokkanen diende als proefproces voor een groep van ongeveer 180 Marokkanen die eind 1975 in hongerstaking gin gen. omdat zij niet in aanmerking kwamen voor de zogeheten regulari se tiemaatregel. Volgens de Raad van State hebben de drie Marokkanen niet voldaan aan een aantal eisen, om voor de regularisatiemaatregel in aanmer king te komen. In alle drie gevallen ging het om de eis dat de Marokka nen voor 1 november 1974 in ons land moesten zijn binnengekomen en daarna minstens een jaar in ons land moesten zijn geweest. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft zich gisteren onthouden van een oordeel over de regularisatiemaatregel zelf, die door de verdedigers was aangevochten. De maatregel zou volgens de verde digers niet aan het doel, het indam men van de stroom „Illegalen", vol doen. Bovendien zouden de richtlij nen onvoldoende geweest zijn De Raad van State vindt ook niet. dat de Marokkanen op grond van humanitaire overwegingen, alsnog een verblijfsvergunning moet wor den verleend, omdat zij niet gelooft dat de Marokkanen gevaar lopen bij terugkeer in hun vaderland. De ver dedigers vrezen wel voor repressaü- les in Marokko. n een onzer verslaggevers Dr. W. Buikhuisen is geschokt over de reacties op onthulling in het reclasseringsmaandblad Kri dat hij zich als ogleraar in Leiden gaat bezighouden met wat „hersenonder- is genoemd. Hij vindt het ..absurd" te suggereren dat bij bio-sociaal criminologisch onderzoek, waarvan hijzelf iet reekt, „allerlei elektroden in hoofden van mensen" gestopt \den worden. Die suggestie beschouwt hij als een „insinuatie". zijn geweest aan onderzoek mee te werken. Dat de proeven die hem voor ogen staan, een wel wat ingrij pender karakter zullen hebben, speelt naar zijn mening geen rol. uit. Daarom moet geprobeerd wor den op een andere manier zicht op het probleem te krijgen." Reclassering gens Buikhuisen is het traditio- sociaal-wetenschappelijk on- ;oek naar delinquent gedrag op dood spoor gekomen en moeten om de oorzaak van dat gedrag op loren. dwarsverbindingen wor- gelegd met andere, natuurwe- chappelijke disciplines. Het on- k in Leiden moet antwoord ist: vafren op de vraag of behalve maat- Robiji appelijke ook biologische facto- (cl. Ni i van invloed zijn. olten. heeft sociologisch onderzoek, zo hoek: 0 [t Buikhuisen, geleerd dat verhou- trmond igsgewijs meer delinquenten af- jesgrai mstig zijn uit de lagere dan uit de gere sociale klasse, pred. I at kan worden toegeschreven aan leessel atschappelijke omstandigheden, lar je blijft zitten met het gegeven U 1 de meerderheid in die klasse niet Bij; t roineel is. Er moet dus meer aan lans; l hand zijn." out; iude pi ar Buikhuisen meent, kunnen cri- n: mev nologen er, waar sociologisch on- van dRoek te kort schiet, niet langer k her 'heen ook biologische aspecten in te Spij "studie te betrekken Dat daarbij „hersenonderzoek" wordt ge- oken. wekt volgens hem onnodig rust, omdat er vele, ook „onschul- A. Ve >e"- vormen van hersenonderzoek staan, die bovendien ook al dage rs in academische ziekenhuizen rden toegepast. isden:( aarborgen met de delinquenten geëxpe- ihteerd zou worden, vindt Buik- evenzeer een „absurde ge- chte". Hij zegt bijzonder geïnte- 'oelma tseerd te zijn in de achtergronden n agressie. Onderzoek daarnaar Muni u hij naar zijn zeggen bijvoorbeeld looij u der schoolkinderen willen ver- Is, kan hten. j vindt dat 'gedetineerden hele- 3a'niet in aanmerking komen voor p o pï ^ijkend onderzoek, vanwege e uegs t iedere criminoloog bekende spitaliseringseffect, wat wil zeg- n dat de gevolgen van opsluiting J. Begfn vergelijking met „vrije" mensen mogelijk maken. na verloop van tijd ook delinquenten bij het onderzoek zullen worden be trokken. „Het moet niet onmogelijk zijn", zegt hij, „om met delinquenten allerlei dingen te doen, mits je het onderzoek met allerlei waarborgen omgeeft." Buikhuisen voegt eraan toe: „Over de consequenties moet je met jezelf in het reine zijn. Ik ben dat wel, want ik ben een vrij scrupuleus mens". Volgens Buikhuisen moet worden gezocht naar een evenwicht tussen twee uitersten: „Je kunt doen alsof die biologische factoren er helemaal niet zijn, of je kunt maar gaan rag gen met die proefpersonen". Het ene vindt hij niet realistisch, het andere afkeurenswaardig. Het lijkt hem geen probleem, als het zover komt, onder gedetineerden vrijwilligers voor zijn onderzoek te vinden. Daarbij wijst hij erop dat tot nog toe veel gedetineerden bereid De geschoktheid van Buikhuisen vloeit ook voort uit de „zogenaamde zorg over gedetineerden" die hij plotseling ontwaart. Hij noemt het „hypocriet" bezorgdheid te tonen na nooit iets ten gunste van het lot van gedetineerden ondernomen te hebben. Het verwijt dat hij gedetineerden zou willen schaden, treft hem naar zijn mening wel als laatste, omdat hij als hoogleraar in Groningen en daarna als adviseur van de minister van justitie voortdurend uit is ge weest op de verbetering van hun positie. Buikhuisen erkent dat zijn onder zoek in Leiden niet primair het wel zijn van delinquenten zal dienen, maar wijst erop dat die met het tot nog toe verrichte onderzoek en met de hulpverlening ook nooit veel ver der zijn gekomen. „Opyvereldniveau is mij geen enkele studie bekend waaruit zou kunnen blijken dat de reclassering enig succes heeft gehad. Eigenlijk haalt het allemaal niets JONGE OUPBELE %J GRAAN INE VER die moei u proeven, die isqewejdiq ADVERTENTIE Met Vèrnieuwde Stilbépan Shampoo. Stilbépan Kruiden/Herbal shampoo.Tegen vet haar. Stilbépan shampoo met Appelbloesemextract. i Verzorgt normaal haar. Stilbépan Anti-roos shampoo. Met aktief PVP-jodium. Stilbépan Balsam shampoo. v Tegen droog en futloos haar. Stilbépan Shampoo. Doet elk haartype goed. Verkrijgbaar bij drogist en speciaalzaak. Vervolg van pagina 1 ten-democraten bij elkaar opgeteld in het Europese parlement een meer derheid kunnen vormen ten aanzien van links. Misverstand Volgens Hans de Boer is dit echter een misverstand, omdat de christen democraten niet op één lijn zitten. Hij wees er gisteren op dat in de Europese Volkspartij alleen West- Duitsland voor die conservatieve concentratie is. terwijl de Franse christen-democraten aarzelen. De banden met de conservatieven kun nen in de christen-democratische fractie in het Europese parlement ook grote problemen geven. De Westduitse democraten willen een gespreksgroep „met andere conser vatieven". maar de vrees bestaat, dat met die conservatieven ook af spraken over het politieke beleid zul len worden gemaakt. Een deel van de christen-democratische fractie in het Europese parlement zal die coali tie-afspraken ten scherpste afwijzen. „De vraag rijst in zo'n geval wat voor zin het eigenlijk heeft met christen democraten samen te werken die po litiek zover van je eigen opstelling afstaan", zegt De Boer. Hij wijst er wat dat betreft op dat bijvoorbeeld in belangrijke zaken als de leverin gen van verrijkt uranium aan Brazi lië en de neutronenbom het CDA enerzijds en de CDU-CSU anderzijds tegengestelde standpunten inne men. De opstelling van CDU-CSU ten aan zien van de conservatieve concentra tie heeft intussen ook het voorzitter schap van de CDU-er Kai Uwe Von Hassel van de Europese Christende mocratische Unie op de tocht gezet. Von Hassel is enige dagen geleden in Nederland op bezoek geweest om onder meer over zijn kandidatuur voor de komende periode te praten. Hem is te verstaan gegeven dat het voorzitterschap van de Europese Unie van Christendemocraten on verenigbaar wordt geacht met de nauwe banden die Von Hassel zou ortderhouden met de voormannen van de conservatieve Europese De mocratische Unie. Von Hassel moet daarop ijlings in zijn schulp gekro pen zijn en heeft de Nederlandse christendemocraten verzekerd, dat hij zelf niet bij de oprichting van die conservatieve concentratie betrok ken was. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse regering is diep teleurgesteld over het feit, dat in Frankrijk pas aanzienlijk later dan was afgesproken, de zoutlozingen van de kalimijnen op de Rijn zullen worden verminderd. ,,Het is nauwelijks aanvaardbaar, dat het Rijn verdrag op deze wijze door Frankrijk wordt nageleefd", zei minister Tuijnman van verkeer en waterstaat gisteren in de Tweede Kamer. Hij voegde daar meteen aan toe dat hij geen kwade wil bij de Franse overheid veronderstelt. „De loyali teit is verzekerd, wij verwachten dat Frankrijk zijn uiterste best zal doen om te proberen, de achterstand in te lopen" Tuijnman reageerde hiermee op een brief van de Franée regering die hij even tevoren zelf in de Tweede ka mer bekend had gemaakt. Uit die brief blijkt, dat Frankrijk niet, zoals in het Verdrag van december 1976 was overeengekomen, I januari aan staande zal beginnen met de vermin dering van de zoutlozing op de Rijn maar op zijn vroegst pas in septem ber volgend jaar. Over de volgende fasen van de vermindering van zout lozing die voor 1 januari 1980 waren afgesproken, kon Frankrijk in de brief evenmin zekerheid geven Raam-overeenkomst Evenals zijn collega Tuijnman toon de Ginjaar zich weinig optimistisch over een tijdige uitwerking van het verdrag dat de chemische verontrei niging van de Rijn moet terugbren gen. In tegenstelling tot het zout- verdrag is het chemie-verdrag slechts een raam-overeenkomst. die nog geheel moet worden ingevuld. Ginjaar zei dat die invulling een moeizame zaak zal blijken. De beide ministers toonden zich gis teren bereid om te streven naar nieu we verdergaande Rijnverdragen. Tij dens het Kamerdebat diende D'66- Kamerlid mevrouw Lambers een motie in waarin van de regering wordt gevraagd jaarlijks de stand van zaken in het Rijnoverleg aan de Kamer toe te sturen. Het Kamerlid beoogt daarmee een publieke en par lementaire discussie op gang tc ge houden. De Tweede Kamer, die de Rijn verdragen zal goedkeuren, be slist volgende week over de motie Grondinjectie i.v. J. V. ude: «te vo< >unnys Amef I P. ling I werscf erigens wil hij niet uitsluiten dat door Huib Goudriaan Vraag naar de "•euiwc Sanfcyo Sound XI-400S Licht in gewicht Handia.i Automatische ge- •uidsstorkterege 'mg en belichtings- meting 4« Zoom Lens HQ 5 34 en macro en lading Sankyo Sound XL-300S.XL-400S en XL-600S AMSTERDAM Onverhuld nationaal-socialistische en anti-semitische lectuur en nazi-platen, worden in de Bondsrepubliek niet langer beschouwd als het wat onvermijdelijke folkloristische sfeertje, waarmee de eeuwig onverbeterlijke oud-nazi's zich gaarne omgeven. Gisteren, uitgerekend op de verjaardag van Adolf Hitler, werd bekend dat de Westduitse regering gaat optreden tegen militante nazi-groeperingen en nazi-propaganda. inl.ogntol W.OjutsiKut 21? Amsterdam In Bonn werd aangekondigd dat alle mogelijkheden van de wet daarbij zullen worden aangewend. Dit nieuws zal de duizenden nazi-slachtoffers en oud-verzetsmensen, die morgen in Keulen willen de monstreren tegen het „eer herstel van het nazi-regime" en voor de ontbinding van de SS-organisaties, een hart on der de riem steken Het Nederlandse Auschwitz Comité heeft de Nederlan ders opgeroepen zich niet on betuigd te laten bij de mani festatie. waarop ruim tachtig Europese oud-verzetsorgani saties vertegenwoordigd zul len zijn. Mevrouw drs Eva Tas. redactrice van het blad van het Auschwitz Comité zegt echter met grote nadruk dat de manifestatie uitslui tend is gericht tegen de zoge heten „SS-Vérbande". Me vrouw Tas (62) die voor de Nederlandse deelnemende verenigingen in het voorbe reidingscomité zit en in de oorlogsjaren als Jodin werd vervolgd zegt: „Het is een kennelijk al wijdverbreid misverstand dat wij gaan be togen tegen alle toestanden, die kunnen wijzen op nerle- vend fascisme in Duitsland Natuurlijk zijn wij tegen her levend fascisme, maar doel van deze manifestatie is op heffing van de SS-Verbande Deze organisaties houden overal ongehinderd bijeen- kosmten waar allerlei schan delijke dingen worden ge zegd. zoals bij voorbeeld „Wij SS'ers zijn alleen solda ten geweest, zoals alle ande ren" en „In Auschwitz ging het er keurig netjes aan toe en is niets gebeurd, dat het daglicht niet mag zien". Wat zal er precies gebeuren op de manifestatie van morgen? Mevrouw Tas: „Verzetsorga nisaties uit praktisch alle Eu ropese landen, vertenwoor- digd door ongeveer vijftien duizend mensen, zullen naar Keulen komen. Om twee uur 's middags wordt verzameld op de Theodor Heuss Ring bij de Rijn en vandaar zal in alle stilte naar de Neumarkt worden gelopen. Onderweg, zo is afgesproken, zal niets worden gezegd. Aan de kop van de stoet lopen personen met de vlaggen van alle lan den. die tegen de nazi s voch ten, daarna komen de vlag gen van de diverse deelne mende verzetsorganisaties en de spandoeken met de leu zen. Deze leuzen luiden: „Vóór ontbinding van de SS- Verbande", „Tegen eerher stel van het Nazi-regime." Er worden ook borden meege dragen met namen van con centratiekampen en doden cijfers van deze kampen." Zijn er ook Duitse organisa ties vertegenwoordigd? „Duitse oud-verzetsmensen en slachtoffers van de nazi's zullen in groten getale aan wezig zijn. Zij zullen ook vlaggen van groepen meedra gen en heel duidelijk maken dat ze tegen het fascisme zijn. Het initiatief is trou wens voornamelijk van Duit se oud-verzetsmensen uitge gaan Voorzitter van de korte bijeenkomst die om ongeveer half vier op de Neumarkt wordt gehouden, is ook een Duitser: de bekende geeste lijk en ex-verzetsman Ros- saint. Ds. Niemöller behoor de ook bij degenen, die oprie pen tot deze manifestatie. Er zijn vier sprekers, die een heel korte toespraak zullen houden. Dit zijn de voorzitter van het Internationaal Auschwitz Comité, dr Mauri- re Goldstein uit Brussel, de burgemeesters van Marzo- botto en Lidice, twee dorpen waarvan de bevolking door de nazi's werd uitgemoord en een overlevende van Ora- dour. het dorp dat hetzelfde lot onderging tijdens de Tweede Wereldoorlog. Verder zal er een slotverklaring wor den voorgelezen Maar afge zien hiervan streven wij naar eer. volstrekt zwijgende de monstratie In het verdrag was afgesproken dat Frankrijk uiteindelijk zestig kilo gram kaliumzout per seconde min der in de Rijn zou lozen, maar in de Elzas op bijna twee kilometer onder de grond zou injecteren. Nederland draagt van die gTondinjectie een aanzienlijk deel van de kosten. Het geld daarvoor is reeds overgemaakt In Frankrijk is de voorbereiding van de grondinjectie zeer vertraagd door protesten van plaatselijke milieu groepen. Begin deze maand echter is door de Franse overheid de verkla ring van Algemene Wet voor de bouw van de injectie-installaties ver schaft, waardoor het werk nu kan beginnen. Staatssecretaris Van der Mei van buitenlandse zaken meldde in de Tweede Kamer dat hij aan Frankrijk heeft laten weten, dat de uiteindelijke datum van 1 januari 1980 gerespecteerd dient te worden De bewindslieden deden de medede lingen tijdens het Kamerdebat over de Rijn-verdragen (een zout-verdrag en een gemeenteverdrag gemengd- verdrag), die nog door het parlement moesten worden goedgekeurd Van'onze Haagse redactie DEN HAAG De ambtenarensala rissen gaan dit jaar met twee pro cent omhoog met een minimum van 33,33 gulden per maand. Dit is giste ren besloten in de centrale commis sie van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken dat onder leiding staat van minister Wiegel van bin nenlandse zaken. De verhoging zal vanaf 1 juni worden verwerkt in de salarissen. ..Natuurlijk ben ik niet <o naar school gestuurd Ik ging schoon van huis

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3