Jeugdorganisaties bieden hulp bij televisie-kijken Van cipier naar dokter Van goedertierenheid tot sociologie Hi Uit brieven van lezers Europese kerken confereren over (o.a.) ontwapening Tilburgse kerken bezig met vrede Amro Privérekening ee r Ui VANDAAG Voorbijganger »*i VRUDAG 21 APRIL 1978 KERK Trouw/Kwartet 5 OAS Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De landelijke hervormde jeugdraad (HJR), het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk (LCOJ) staan samen met de interkerkelijke omroep Nederland (IKON) aan de wieg van een nieuw blad, dat „Mediatief" heet en dat, kort gezegd, beoogt hulp te bieden bij het kijken naar en beluisteren van IKON-programma's. Het eerste nummer van de eerste jaargang komt dit najaar uit, maar nummer nul is al verschenen en kan gratis besteld worden bij HJR/LCGJ, postbus 114 Driebergen. Ikon-directeur drs. Jan Greven maakt in het woordvoord van het nulde nummer van „Mediatief" dui delijk wat de bedoeling is. Wij citeren: „Mediatief wil voor iedereen die daar belangstelling voor heeft, voor gezin nen, gesprekskringen, jeugd- en jon gerengroepen. katechese-groepen e d. een serviceblad zijn bij het ge bruik van radio en televisie medi- atiehet woord zegt het aleen hulp! Mediatief wil een bemiddelende funktie vervullen tussen televisie- of radioprogramma en de kijker of luis teraar. Om welke programma's gaat het? In de eerste plaats gaat het om IKON-progrmama's. Programma's van andere omroepen worden echter niet uitgesloten. Wat zal dit blad zoal te bieden heb ben? Het blad wil informatie geven over komende IKON programma's. Daarbij kan het bijvoorbeeld gaan om achtergrondinformatie, maar ook om een gesprek met de program mamaker. Naast informatie willen we ook ver- werkingsvormen aanbieden bij ver schillende televisieprogramma's. Televisie kan immers anders ge bruikt worden het kan een hulp middel zijn: een opstapje voor een gesprek, illustratie bij een gesprekst hema, een aanzet van samen kijken naar samen iets doen. Daartoe wil dit blad bijdragen. Zo leren we tege lijk om te gaan met televisie (media- opvoeding wordt dat wel genoemd.) Daarom ook praktische tips over het gebruik van televisie in gezin en groep. Het is de bedoeling dat in het blad ook reakties op programma's wor den opgenomen en er een dialoog, ontstaat tussen de kijkers onderling en tussen de kijkers en de makers." Tot zover drs. Greeven. De medewer king van de IKON aan Mediatief heeft ertoe geleid, dat de IKON heeft besloten de publikatie van zijn blad Ikontekst stop te zetten. Illustraties uit „Mediatief" door Jac. B. Looijen Ooit vroeg ik tijdens een van m'n luchtreizen naar Israël aan de ste wardess een kop koffie bij m'n lunch. Ze serveerde het snel. Maar het was zwarte koffie. Dus vroeg ik er wat melk bij. Ze zei: even wachten. Dat deed ik. Maar de melk bleef uit en m'n koffie werd koud. Daarom herin nerde ik de serveerster nog enige malen aan m'n verzoek. Ze zei steeds: nog een ogenblikje geduld alstublieft. Intussen begon ik maar aan m'n maaltijd en nauwelijks had ik met het servetje m'n mond afge veegd of de juffrouw ruimde m'n tafeltje op en kwam terug met een kop koffie en melk. Tja, ik reisde in een toestel van El Al, het luchtvaartbedrijf van de staat Israël. Dat bedrijf houdt de Joodse tafelmanieren in ere en men neemt daarom in acht hetgeen is opgete kend in het boek Exodus, hoofdstuk 23, het 19de vers: „Gij zult een bokje niet koken in de melk van zijn moe der". Vandaar in El Al geen melk bij de koffie als er een stukje vlees op je bordje ligt Vlees en zuivel worden in de Joodse keuken streng gescheiden gehouden en als het goed is houden de huisvrouwen er twee serviezen op na. Een servies voor zuivel en een servies voor vlees. Dat is een heel stuk extra werk. Maar gewetensvolle Joodse vrouwen hebben het er graag voor over. Die extra moeite heeft merkwaardi ge gevolgen. Want wat moet je nou in de Bijlmerbajes in Amsterdam. Na tuurlijk draait er ook af en toe wel eens een Jood die bajes in. Hoe moet dat dan met het eten? Daar is nogal wat gezeur over ontstaan. Moet er een aparte kosjere keuken komen voor Joodse gedetineerden? Dat wordt een duur zaakje zo meent men bij het departement te 's Gravenha- ge. Maar ze zijn daar in die Haagse kringen leep als het gaat om bezuini gingen. Men kwam op een idee. La ten we de KLM inschakelen. De KLM? Jazeker, want in de keukens van onze nationale luchtvaartmaat schappij worden dagelijks vele kos jere maaltijden vervaardigd, die ge heel voldoen aan de eisen van Joodse luchtreizigers. Waarom zouden we er niet een paar extra laten maken voor onze Joodse landgenoten, die in de nor zitten, zo redeneerde men in Den Haag. Dat is stukken goedkoper dan een kosjere keuken in de bajes. We moeten nog eventjes afwachten waar het op uitloopt. Een beslissing is nog niet genomen. Er schijnen, zo verneem ik. Joden van Oosterse af komst nogal eens achter de tralies te zitten. En sommige rabbijnen in Am sterdam zijn vast van mening dat voor hen een rituele keuken in de Bijlmer moet komen. Thans snel van de gevangenis naar het ziekenhuis. Van de cipier naar de dokter. Na 62 jaar te hebben bestaan sluit namelijk de Centraal Israelieti- sche Ziekenverpleging, het Joodse ziekenhuis aan de Jacob Obrecht- straat te Amsterdam z'n deuren. Het verhuist naar een vleugel van het Nicolaas Tulpziekenhuis te Amstel veen. Daar hoopt men rust te vinden voor de patiënten en ook de moge lijkheden voor een goede, eigentijd se verpleging. Ook hier geldt weer dat een juiste bereiding van de maal tijden overeenkomstig de bijbelse spijswetten een voornaam punt is. Weliswaar is de kok in Amstelveen een niet-jood, maar hij bezit wel een grote kennis van de wetten zodat alles volgens de voorschriften kan worden bereid. Echter meer wetten spelen een rol. Een klein voorbeeld. Zoals bekend, worden in een ziekenhuis dagelijks de kaarten ingevuld, waarop te tem peraturen van de patiënt worden op geschreven. Maar schrijven is een handeling, die orthodox-Joodse ver pleegkundigen op de sabbath-dag niet is toegestaan. Daar heeft men iets op gevonden. Men liet voorbe drukte kaarten maken met tempera turen variërende van 36 tot 40 gra den. Een Joodse verpleegkundige kan dan met een paperclip over het kaartje schuiven om de juiste tem peratuur aan te geven. Dat is een handeling, die wèl is toegestaan. Inmiddels verdwijnt met de sluiting van het ziekenhuis aan de Jacob Obrechtstraat weer een stuk Joodse aanwezigheid uit Amsterdam, dat wel het Jeruzalem van het westen is genoemd. Veel herinneringen zijn aan dit ziekenhuis, in de wandeling het CIZ genaamd, verbonden. Vooral aan de jaren na de oorlog toen zoveel lichamelijk en geestelijk verminkte Joden er werden verzorgd. Van de Joden hebben de christenen geleerd dat je hulpelozen moet helpen, want dat zegt de bijbel. Houdt dit ook verband met het feit dat er in de medische wetenschap in ons land zoveel Joden werkzaam waren? En nog zijn? Nog even terug naar het begin over die koffie zonder melk. Tegenwoor dig maakt men ook melk van plant aardige produkten. Een hele uit komst voor El Al wanneer christelij ke passagiers in het vliegtuig zitten te zeuren om een scheutje room in hun koffie bij de biefstuk. In de Bijlmerbajes Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schiedamsevest 52 TeL 010-115700 (adv.) DEN HAAO/LE1DEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030. Oeze rubnek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten artikelen en commentaren, en met voor gedichten, open brieven, oproepen o' reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubnek dienen zo beknopt mogeii|k te zijn De redactie behoudt Zich het recht van bekorting voor Met is ons helaas met mogelijk over elk gevat van bekorting o» metpiaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus. 859. Amsterdam B-| publicatie worden naam en woonplaats van de SChrnver vprmpld Paragnost (2) Naar aanleiding van uw artikel „Hel derziende: showman of speurder?" in Trouw van zaterdag j.l. wii ik graag enkele bijbelse kanttekenin gen plaatsen: 1. Is het Bijbelse verbod om zich niet met waarzeggerij, wichelarij en andere vormen van heidense divina- tie in te laten alleen voor Israël en niet meer op Gods volk vandaag van toepassing? (Lees o.a.: Deuteronomi- um 18 vers 9-14 en Jesaja 8 vers 19 en 20. 2 Is het fraai-gevonden mode-woord „para-gnost" geen para-psychologi sche mystificatie van wat de bijbel eenvoudig 'waarzegger' noemt, de heidense tegenhanger én tegenstan der van de door God aangestelde profeet en Godsman? 3. Opmerkelijk en tegelijk onthul lend vind ik de uitspraak van prof. Tenhaeff. dat aan de pauselijke uni versiteit in Vaticaanstad zelfs para psychologie wordt gedoceerd, en dat hij voor zijn „verdiensten" zelfs van paus Paulus een lintje heeft gekre gen. Petrus schreef zijn eerste brief uit Babyion (5 vers 13) dat is Rome. Over dit Roomse Babyion staan in Openbaring 17,18 enkele zeer behar- tenswaardige dingen te lezen. 4. Men moet de bijbelse ziener en profeet (1 Samuel 9 vers 9) beslist niet verwarren met de hedendaagse paragnost, zoals door Tenhaeff wordt gedaan. Terecht zegt Gerard Croiset dan ook: „Het is slecht voor de paragnost als men hem gaat zien als een eigentijdse profeet, want dat is hij helemaal niet." 5. Verbijsterend is de onthullende uitspraak van Croiset, dat NAVO en Warschaupact paragnosten gebruik- (t>en, omdat hun spionage-dlensten daarbij gebaat zijn. Ook wijlen A. Hitier maakte gebruik van zijn pri- vé-Elymas! Doet dit ook niet denken aan de escapade van Saul te Endor, volgens 1 Samuel 28? En wat zegt Gods Woord over al deze onheilige praktijken en wat is het uiteindelijk lot van hun beoefenaren? Of gelooft u liever de moderne leugen van de menselijke wetenschap? Kollum(Fr) R. Ferwerda Gehandicapten Gehandicapten kunnen allemaal voor volledige vergoeding van ver- bouwingskosten in aanmerking ka men. Dit lijkt mij nu net iets voor de partij met de mooie naam: De Volks partij voor Vrijheid en Democratie. Die vrijheid wordt dan wel zo gehan teerd, dat de vrijheid van de markte conomie die overal armen armer en de rijken rijker maakt, blijft regeren en dat het volk dan b.v. alleen uit graven, baronnen, meesters en prof fen bestaat mag hen niet hinderen. Dat de democratie dan ook maar een fagade is, hindert hen ook niet. De VVD zou zich nu WGD kurtnen noe men, omdat ze nu blijkbaar ook nog voor gelijkheid is. Want of je nu een arme of een rijke invalide bent, of je nu zelf weinig of veel kunt betalen, of je 6000 gulden of 60.000 gulden nodig hebt, je kan het allemaal terug krij gen. Zo krijgen we straks weer kwes ties over oneigenlijk gebruik. Het past allemaal In dezelfde strategie: Eerst miljarden voor bewapening en multinationals en dan moeten de lonen omlaag. Amsterdam Dirk Veenstra Dzn Solidariteit (2) De koopkracht pioet gehandhaafd worden, maar al$ je ziet wat door velen besteed wordt aan overbodige weelde, dan heb ik de indruk dat degenen die zich zo veel kunnen ver oorloven bestaat zouden kunnen afstaan om v >rkloze medemensen aan een baan te helpen. Daarmee zou de koopkracht wel verschuiven, maar niet onder te lijden hebben. Behoren we als christenen niet vrij willig te helpen? En niet-christenen feitelijk net zo goed? Het schijnt óók voor te komen dat in één gezin zowel man als vrouw werken. Dóór zou de regering in moeten grijpen. Laat de mensen zelf beslissen of de man of de vrouw de kost zal verdienen, maar geen twee inkomens terwijl zo velen géén werk hebben. Rhenen J. Vroon-K. F. Puinruimen (2) Hoe kan Andriessen, na amper vier maanden minister te zijn geweest al GENEVE De conferentie van Eu ropese kerken (KEK) houdt van 26 tot 28 september in Siofoki in Hon garije haar derde „Na-Helsinki-Bel- grado-Consultatie". Thema van het beraad is: „Veiligheid, ontwapening en economie sociaal-ethische uit dagingen voor de Europese kerken en christenen na Helsinki en Belgra do." Dergelijke consultaties vonden eerder plaats In oktober 1975 in het Oostduitse Buckow en in maart 1977* in Gallneukirchen in Oostenrijk. Op het programma van de conferen tie in Hongarije staat onder meer een podiumdiscussie over het hoofd thema met prof. dr.'A. Koetsenkow (Moskou), prof. dr. M. Lindquist (Hel sinki) en prof. dr. H. T. Ruh (Bern). In een plenaire bijeenkomst zullen prof. dr. M. Simai, president van de World Federation of United Nations Associations (WFUNA), over de spe ciale ontwapeningsconferentie vqp de V.N., een vertegenwoordiger van de wereldraad van kerken over het anti-militarisme programma en de ontwapeningsconferentie van de we reldraad, en een vertegenwoordiger van de Praagse vredesconferentie over de nieuwste activiteiten van deze organisatie op dit gebied, spreken. In drie werkgroepen zullen de deel nemers zich verder bezighouden met de volgende onderwerpen: veiligheid van de mensen door middel van een bewapeningswedloop?, de vervlech ting van de bewapening en de econo mie als hinderpaal op de weg naar vrede en gerechtigheid, en, gezamen lijke en verschillende stappen van kerken en christenen in de verschil lende situaties van Europa ter bevor dering van de ontwapening. TILBURG De raad van kerken in Tilburg-Goirle heeft zich naar aan leiding van de vredesweek 1977 (help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland) in een brief gericht tot de landelijke raad van kerken. De Tilburgse raad vraagt zich af hoe de plaatselijke raden betrokken kunnen worden in de pro blematiek van de ontwapening en hoe zij daarin een blijvend aandeel kunnen hebben. De raad wil tevens weten, wat er momenteel gebeurt binnen de wereldraad van kerken aan „contac ten van christenen uit alle wereldde len met betrekking tot ontwapening en duurzame vrede" en vraagt de landelijke raad of deze daarin een actieve rol heeft en daarbuiten even tueel nog eigen initiatieven ontwik keld heeft. worden bestempeld als ongeschikt voor de post van financiën? In het artikel van Trouw (11 april) blijkt deze ongeschiktheid onder andere uit het feit dat van bezuinigingen nog weinig is gebleken, gezien de recente extra uitgaven van de rege ring. Bovendien zou Andriessen niet kunnen opboksen tegen „zwaarge wichten" als Pais en Wiegel, die niet genoeg zouden willen bezuinigen op hun departementen. Tenslotte wordt fijnzinnig opgemerkt dat mi nister Scholten maar beter financiën had kunnen beheren en Andriessen defensie. Uit dit alles blijkt dat kri tiek op Andriessen wordt uitge oefend, terwijl zijn beleid nog moet worden gevormd! De bezuinigings nota verschijnt pas omstreeks juni. Blijkbaar gunt men Andriessen nog niet eens het voordeel van de twijfel. Trouw moet oppassen met het hard oordelen over iemand, die net vier maanden minister is. Het is uiterst gevaarlijk voorbarige kritiek te leve ren. Men moet t.z.t. Andriessen op zijn beleid beoordelen, pas dan kan men een afgewogen oordeel geven. Dit temeer omdat men zich wel eens vaker in de persoon en capaciteiten van Andriessen heeft vergist. Voorburg E. J. Jan$e de Jonge ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (14) Kan ik vu m'n AmroPnvi- nkemng nu ook di acceptgiro i ran gat tv lukt beulen? Heel gemakkelijk, mevrouw Als u even uw handtekening en rekeningnummer op de acceptgiro's invult dan zorgen wq dat het in orde komt S'u heb ik wd een Amro Prh<é- rekenmg bij u geopend maar hot toen ik nou zeat erop gestort wordt cftr afgaat2 U krijgt gewoon rekening afschriften thuisgestuurd waar al die dingen opstaan, meneer (bij dc Amro Bank staan ze altijd voor u klaar i. door dr. C. Rijnsdorp Wat bedoelde de Frans-Joodse, vroe ge socioloog Emile Durkheim (1858- 1917) met zijn lievelingsterm en cen trum van zijn denken, te weten het begrip „moraliteit"? Naar mijn over tuiging is het antwoord te vinden in Hosea 2 vers 18 (in de vertaling van de Katholieke Bijbelstichting van 1972 genummerd als vers 21). Het gaat daar over goedertierenheid, res pectievelijk goedheid Ik citeer de noot op bl. 451 van deze r.k. verta ling. ..Goedheid. Hebr. Chesed, is de houding die aan de basis ligt van elke relatie tussen personen. Iemand toont chesed wanneer hij de ander geeft wat deze op grond van de we derzijdse verhouding rechtens kan verwachten. Bij Hosea gaat het om het verbond tussen Jahwe en zijn volk. Chesed betekent in dit geval enerzijds de goedheid die Ood heeft voor zijn volk en anderzijds de vro me en loyale overgave van het volk van God." Durkheim, met zijn achtergrond van Joodse geleerdheid, was als Jood ge seculariseerd Geplaatst voor de keuze: „God of de samenleving", koos hij volop voor de menselijke gemeenschap, zonder de God van zijn vaderen. Maar zo eenvoudig gaat dat niet. Het Joodse volk heeft God om zo te zeggen in het bloed. Durkheim kan de chesed wel in tweeën kloven en alleen de menselij ke helft behouden (naastenliefde zonder God), maar dan brandt er in wat hij moraliteit noemt een geheim zinnig vuur. Meerwaarde Moraliteit ontspringt aan menselijke samenleving, zegt hij, maar ze heeft een meerwaarde, die in de ontwikke ling van Durkheims denken meer en meer tot een zelfstandige grootheid wordt en eindigt met als een soort platonische idee van „het goede" bo ven de menselijke collectiviteiten te zweven en die te doordringen. Met als resultaat: recht en wet, weten schappen en kunsten, beschaving, cultuur. Durkheim zet zich pole misch af tegen de moraalfiiosofen die de Verlichting tot achtergrond hebben. Zijn denken vindt even een raakpunt bij Kants opvattingen van de plicht óm de plicht Maar Kants pure „je moet" (namelijk je plicht doen, zonder bijgedachten en bijge- voelens) is hem te koud. Kants „du solist" is geen brandend braambos. Durkheims „moraliteit" Is dat wel. uiteraard 2onder Gods stem die eruit kwam. Concreet De Joodse geleerdheid is meer op het concrete gericht dan op bespiegeling in de geest van het Griekse denken, en zo koos Durkheim niet voor een vorm van idealisme, maar voor een „bijgestuurd naturalisme". De Frans-Duitse oorlog van 1870/71 had op dé begaafde en gevoelige puber diepe indruk gemaakt. En de latere jonge geleerde wüde met zijn denken over de menselijke saamhorigheid zijn land In de na-oorlogse periode van dienst zijn. Wat ik hier bespreek is het boek van Emile Durkheim Over Moraliteit, vertaling van K. L. van der Leeuw, onder redactie van en met een uit voerige inleiding door H. P. M. God- dijn. Het is een uitgave van Boom, Meppel/Amsterdam, telt 144 blz. en kost 19,50. Het werk bevat de ver taling van Déterminatlon du fait mo ral van 1906 en van het onvoltooide Introduction d la morale van 1917, afgebroken door Durkheims over lijden. Het boek is, paradoxaal gesproken, tegelijk droog en boeiend. Droog door de abstracte gedachtengang, zonder één voorbeeld of aangehaalde dichtregel, die in een betoog soms zo verhelderend en verfrissend kunnen werken. Boeiend is het boek door dat braambos-achtige karakter van Durkheims denken, bij wie het oude Joodse bloed kruipt waar het niet gaan kan. Ontdaan Zijn moraliteit is officieel ontdaan van alles wat zweemt naar de heer lijkheid des Heren, maar zij door dingt als een soort heilige geest de voorstelling die hij van de menselij ke samenleving heeft. Deze is geen uitverkoren volk van God, maar Durkheims opvatting van moraliteit schept een soort verbond tussen de mensen en wel zo, dat ze niet, zoals dit bij Marx wèl gebeurt, opgaan in de collectiviteit en daarin verdwij nen. maar hun eigen individualiteit behouden, juist als in het Oude Tes tament. Zo zien we hoe het begrip goedertie renheid (mooier woord dan het kale „goedheid") zelfs in geseculariseerde vorm. een sterke en blijvende Impuls kan geven tot de studie van de men selijke samenleving in al haar ver schijningen, met als uitgangspunt die samenleving zelf, wat de inleider bedoelde met „bijgestuurd natura lisme". In de aandrift tot het bijstu ren zit naar mijn gevoel de kern van de zaak: het Joodse ethos, hier be doeld als nobele gezindheid, zoals we die bij grote Joodse denkers aan treffen. Signaal In een oud boek vond ik een gedicht van een zekere Alice de Chambrier H 01 (1861-82), In het Frans, uitgegeven hrpj) door de liga „Voor het christendom"^ te Bausanne. Ik vertaal het een beetje vrij: Voel je je geloof verzwakken in de harde storm wees gerust, God waakt over je. zijn CNV jtena nteer jreek men l te lts. t tuss ontwi ivond eling isteli; pers dheid Er volgen nog drie coupletten van gelijke structuur. Het tweede spreekt van „teder uur dat ii) het niets valt". Kortom een bemoedigend gedicht, van zo'n honderd jaar geleden. Alice stierf toen ze eenentwintig jaar was. Was ze ernstig ziek? Is ze verongelukt? Heeft ze nog de vreugde gekend van haar gedicht, dat bedoeld was om anderen te helpen, gedrukt en verspreid te zien? Haar poëzie zal de "J" kwalificatie literatuur wel niet gehaald hebben. Toch treft mij de eenvoud en ongekunsteldheid van haar woorden. Het is alsof iemand een arm om je een slaat of even je elleboog grijpt. Je hebt uiting gegeven aan je zorg en de ander heeft daarvoor nauwelijks woorden. Heel elementaire dingen worden gezegd. Het komt hierop neer: in de storm, die je niet aan kunt, sta je niet alleen. Het geloven van velen heeft allang niet meer die rotsvastheid en dat eikenhouten gehalte dat we het vroeger toedichtten. Misschien waren we meesters in het dichtknijpen van onze ogen en het dichtstoppen van onze oren. We zagen niets en we hoorden niets. En achter die dichte ogen en oren ging het door: het vragen en het steeds onzekerder worden. We hoeven er geen onzekerheidscultus van te maken om te merken dat niemand hier zo langzamerhand meer onbeschadigd rondloopt. Vlak naast momenten van zekerheid zijn die van twijfel en onzekerheid er. We staan in menige storm. Dreigend is de situatie. Hout' ik het uit? Er zit in dit vers iets dat wij kennen uit een psalm: bezwijkt mijn vlees en mijn hart, toch bent l de rotssteen van mijn hart. Bijna ee paradox. Wat kan een bezwijkend hart? Dit: een signaal geven. Alice d Chambrier formuleerde een soort 'J antwoord op zo'n signaal. Van mens tot mens. weri jani id vai is v flat ht ste jt ng bi gind een het vakbt n ree het 1 chrisl laf ht ft get blij r ïser. der d de D Wit nst V! iet Cl eet n ee :nh onti oglei ik" i t bi En [o nne gens so Soek doot om di Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen Veenendaal: L. Schaap te Eemi buiten; te Oud Beijerland: R. Kuus te Putten; te Leersum (toez gele chai Vaan ber. te Putten; van Goederedt^oek R. van Kooten, ber. te Zeist; vi Kloosterhaar en Sibculo: T. Robijifcappe; ber. te Haulerwljk; van Eist (cl. Ni megen): W. Vons, ber. te Holten. J. Kortleve te Driebergen. Afscheid op 23 april van Aalburg: tE nd pi Intrede te Heerjansdam-Kijfhoek: Th. Grootjans uit Dendermor (Belg te Randwijk: G. Veldjesgrafistig uit Harskamp. (26 april). Intrede: te Haren (Gr.), hulppred. M,at ka, itsch lar je de m heeft Buil Zuidersma. Te Varik en Heessel ia, hulppred. P. Nap. Bevestiging van hulppredikers V predikant: te Hasselte: Tj. v.d. Bij; t mmee Vijfhuizen: G. H. N. Germans; tfhand Drogeham: A. M. Langhout; Hoorn: A. Spaargaren; te Oude kela: E. Woltinge; te Leersum: mev nologi A. M. de Vlieger, secretaris van 2°ek centrale voor vormingswerk her lheen vrouwendienst; op 27 april te Spijpstud (cl. Gorinchem): D. Oskam. EV. LUTH. KERK Afscheid van Amsterdam: A. meulen wegens emeritaat. GEREF. KERKEN Beroepen te Leiden en te Leusden: S. Ridderbos te Goes. Afscheid van Oosterbeek: J. v.d. ber. te Diemen-Watergraafsmi Bijlmeer; van 't Harde: Th. Weersl ber. te Brussel (Bel.). Intrede te Mariënberg: S. Poelmafceerd kand. te Kampen; te Duisburg-R n agri rort (W.Dld): L. Prinsen uit Muni i hij n kenzijl; te Ulrum: C. W. Plooij u der s Dokkum; te Burum: S. Sluis, kanfhten. te Kampen. vind il nie' Bevestiging te Rotterdam-FeU a] noord (zendingspred. te Ruandaf r[,P]iik van Schaardenburgh kand. te Oegl bijJ geest. GEREF. KERKEN VRIJG. spitali n dat Beroepen te Schilwolde: N. J. Beg n verg mann te Assen. GEREF. KERKEN VRIJG. B.V. Afscheid van Amstelveen: H. J. vj Kwast ber. te Dronten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam Centrum: v.d. Schaaf te Dordrecht. Aangenomen naar Damwoude: Plok te Eemdijk, die bedankte vot Westzaan. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelburgen SunnyJ de (USA): J. van Haaren te Amef foort. Bedankt voor Ancaster (Can Vergunst te Veen. VRIJE EV. GEM. Afscheid van Enschede: H. P. Schormans wegens benoeming tl full time leraar aan het Lauwersct lege te Buitenpost (1 aug BAPT. GEM. Intrede te Den Haag: A. Visscheri Veendam. mogeL erigen chte". Vraag i XI-UOO Uht .r gewei Hand;, Autom luidsst

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2