heil: investeringen op toekomst Claimemissie Dagbladunie ABN Bank Met weggaan uit Zuid-Afrika zouden wij niets bereiken NEHEM voor FNV geen heilige koe Vraag onze man in New York. Bos Kalis baggert met vertrouwen Ramp Amoco Cadiz schadepost van ca. 44 miljoen gulden erste kwartaal ziet er wat beter uit - {reen klappen in etrochemie Provisietarief voor handelscheques Dollar hoger Directie: vooruitzichten beter dan ooit Vertrouwen vakbond geschokt Staat leent tegen 6,75% RHS IDAG 21 APRIL 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trniiw/Kwartet P 21 - RHS tor. iker AAN IS 1600. een onzer verslaggevers STERDAM De ramp met de trikaanse olietanker Amoco Ca- 1975.1 c het Kanaal komt de Koninklij- Ihell Groep te staan op een scha- ost van ruim 20 miljoen dollar, is ongeveer 44 miljoen gulden, bedrag vertegenwoordigt de Shell niet verzekerde lading het schip. iyllaan^I verwacht niet, dat zij zal wor- aangesproken voor de schade aan het milieu, veroorzaakt door -uit het schip gestroomde olie. [1 was nl. niet de eigenaar van het lp, maar had het gehuurd van de Standard Oil of Indiana. In het ka der van bestaande internationale verzekeringsschema's kan voor de door het vergaan van de tanker ver oorzaakte schade worden terugge vallen op een speciaal fonds van in totaal 30 miljoen dollar Volgens president-directeur De Bruyne van de Shell zijn er momen teel besprekingen aan de gang (o.m. met de Britse en Franse regering) van de oliemaatschappijen met het doel te komen tot een betere regeling van de scheepvaart in de flessehals van het Kanaal. Gedacht wordt in dit verband aan een soort regeling, zoals men die ook kent in het Euro pese luchtverkeer. Ook wordt beke ken, in hoeverre er verandering dient te komen in de huidige situatie wat betreft het verlenen van sleepboot- assistentie aan in moeilijkheden ver kerende (tank)schepen. 2002 bj 4STERDAM „Wij nemen nu onze investeringsbeslissingen voor straks met alle technische en 1 ace ütieke risico's daaraan verbonden. Onze investeringen, bedoeld om klaar te zijn als ergens ssen 1980 en 1985 de vraag naar olie zoals wij stellig menen weer het aanbod zal overtreffen, 3oo se n dan ook in zekere zin een wissel op de toekomst." deurver< zei drs D- de Bruyne. president glazen icteur van de Koninklijke Neder- notenho dsche Petroleum Maatschappij eoofl ell) in een toelichting op het jaar- peciai ilslag. Vorig jaar werd een record- igen. tel jlrag van 2222 miljoen pond ster- (ruim 8 miljard gulden) aan in- ..„."T^teringen door de Groep uitgege- biedt teeen 1829 miljoen pond ster- Trans (ruim 7 miljard gulden) in 1976. in een onzer verslaggevers Chev wacht mag worden, dat de stij- 8-cii gzich zal voortzetten. Shell moet tall., bj doorgaan met het doen van inves- GTV. ki.i ngen in olie, gas, steenkool en ah nenergie. "Ül el tijd 7250 Ja meeste projecten van dit soort gen naast 6eld veel tijd. Het M.rl 200( ïrt jaren voordat er van enig ren- nent sprake is. „Voordat je wat I mei lgziet van het geld dat erin radio 4£ moet j eerst door een dal 750 peu n", aldus de heer De Bruyne. De etaii bi Be tijd die verloopt tussen het GiuMa ment van investeren in de ontr access keling van energiebronnen en 1300 k moment waarop de investerin- i vruchten gaan afwerpen onder- Drs. D. de Bruyne mede tal van bedrijven te kampen hebben, constateerde hij daarenbo ven een vermindering in het aantal aanvragen van patenten. In het jaarverslag van de Groep wordt als één van de meest teleur stellende ervaringen gewezen op de moeilijke marktsituatie voor chemi sche produkten buiten Noord-Ame- rika. Voor het lopende jaar wordt een aanzienlijk grotere aanvoer van olie uit de Noordzee verwacht dan in 1977 het geval was. Geconstateerd wordt voorts, dat van een opraken van de olievoorraden in de nabije toekomst geen sprake is. Voor primaire doeleinden, zoals bijv. de elektriciteitsopwekking, zal ech ter moeten worden omgezien naar arfdere energiebronnen. In dit ver band streeft Shell ernaar een rol van betekenis te spelen in de ontwikke ling van een internationale steenko lenhandel in de komende tien jaar. „Als andere energiebronnen ook worden benut", aldus het verslag, „dan zal olie tot ver na het jaar 2000 in voldoende mate beschikbaar blijven. De eerste zelfvarende en zeegaande cutterzuiger van de Kon. BKW-groep (onderdeel van Bos Kalis), de „Oranje" nadert haar voltooiing. Eind augustus zal zij in gebruik worden gesteld. 73. eringen bevredigende voorwaar- President-directeur De Bruyne: bj. scheppen voor het doen van luxe esteringen op lange termijn en 4850 i ook daaraan houden, zo zegt het rt skai il clap 521 6' 47d- °A ndat er jaren verstrijken voordat L' rendement van ons geld krijgen is 75 wel zo", aldus de heer De Bruyne, 3004.d t als dat moment eenmaal daar is jgeot di opbrengsten ook flink moeten ,0 wv We hebben deze dan hard nodig, jbishi Si is echter wel het ogenblik, waar om. m /ij politiek kwetsbaar zijn gewor- euw omdat dan wordt gezegd is het ijs. Da nodig dat die opbrengsten zo l zijn?" >el Kade 'bez'in" delijk jaar De noemde 1977 een eoD eli^k goed ^aar voor de GroeP en p erop, dat het bedrijf financieel b ond is. Wat het eerste kwartaal het lopende jaar betreft stelde vast, dat er hoewel het bepaald geen „bonanza" was sprake van een verbetering van de mar- vergeleken met het vierde kwar- van 1977. „Het ziet er nu in elk ral wat beter uit dan in t|et sombe- Ki-Daciajvierde kwartaal." age ba tos geel' oranje' Van een onzer verslaggever AMSTERDAM „Ik geloof niet, dat wij er iets mee zouden bereiken als wij ons uit Zuid-Afrika zouden terugtrekken." Dat is de mening van president-directeur drs. D. de Bruyne van de Shell. „De situatie aldaar zou er beslist niet acceptabeler door worden. ileurstellend Swart, directeur van de Groep, les er op, dat de Shell vorig jaar '5 na 800 miljoen gulden heeft uitge- 'en aan research. Meer dan de I hiervan had betrekking op olie aardgas. Met name wordt hard zerkt aan de ontwikkeling van uwe methoden om meer olie en dan tot nu toe uit bestaande 5000 kr innen te halen. Overigens stelde vast, dat er meer research wordt garlifrïcht op korte termijn, wat hij als gevaar zag. Als gevolg van de nomische moeilijkheden waar- ♦n een onzer verslaggevers 1STERDAM De petrochemi- an Ihe industrie in Nederland zal niet volgende bedrijfstak zijn waar oppen zullen vallen, zoals in de en leepsbouw en in de metaalindu- div. ie Dat is de mening van ir E. G. G. pEfj 'rner, directeur van de Koninklij- it mo Shell Groep. Merci OTORE 'liswaar zijn er zekere vereadi- 0 b. f igspunten bereikt, toch biedt deze 010-77 :tor op lange termijn groeimoge- iheden zij het dat deze minder 'rmachtig zullen zijn dan voor- n een i ïn in elk geval zullen de thans in hal Diji voering zijnde investeringspro- 020-73 lm ma's een gunstige concurren- positie opleveren. Het lijkt erop, -c prijzen voor een aantal petro- Ir3r emische produkten, die in het rde kwartaal 1977 sterk naar be den gingen, thans de bodem heb- i bereikt en dat zij van nu af aan huizei er wat naar boven zullen gaan. lel 12 am t ruim 500 miljoen gulden bereik- i de investeringen van het chemi- 'e bedrijf van Shell in Pernis en lerdijk verleden jaar het hoogste eau in zijn bestaan. Hiermede rdt het vertrouwen geïllustreerd. 1 de Shell heeft in de toekomst op !ge termijn van de chemie Als wij zouden weggaan uit Zuid- Afrika, zoals de Raad van Kerken in Nederland adviseert, dan zouden wij daar veel meer schade doen dan door in Zuid-Afrika op een goede aan vaardbare basis te blijven door werken. Shell zit nu al meer dan 70 jaar in Zuid-Afrika. We hebben daar bijna een half miljard gulden ge ïnvesteerd. Wij voeren er een vooruitstrevend personeelsbeleid met uitstekende sociale voorzieningen en volkomen gelijke regelingen voor blanken en zwarten. Blijvende aanwezigheid van Shell in dat land kan alleen maar gunstig zijn voor de 2500 werk nemers die we daar hebben en tegen over wie wij een grote verantwoorde lijkheid dragen. Trouwens tfok van Zuidafrikaanse zijde zelf („Chief" Buthelezi o.a.) is," zo zegt de heer De Bruyne, „tegeno ver ons verklaard dat wij niet moe ten weggaan uit Zuid-Afrika." Met de Raad van Kerken heeft Shell haar standpunt uitvoerig doorge sproken. .Ook met de Wereldraad van Kerken is zulks geschied. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Mede op grond van de omvang van de orderportefeuille, de stijgende winstmarges bij onderhanden genomen werk, ziet de Bos Ka lis Westminster Group de toe komst met vertrouwen tege moet. In het afgelopen boekjaar werd een winst na belastingen gehaald van bijna 50 miljoen gulden, of 15 pro cent hoger dan het resultaat in 1976. De kasstroom vertoont een nog gro tere stijging, nl. van 164,9 tot bijna 200 miljoen gulden. Bos Kalis ver wacht dan ook, in 1978 geen beroep op de kapitaalmartk te hoeven doen. Zowel de omzet aan opgeleverde werken als de omzet aan verricht werk vertoonden over 1977 een groei en wel van 15,2 procent en 12 pro cent. De omzet aan opgeleverde wer ken steeg tot 1,3 miljard en de omzet aan verricht werk tot 1,4 miljard. De orderportefeuille bedroeg eind 1977 2,5 (1,8) miljard gulden. Van de totale omzet behaalt Bos Kalis 34 procent DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft de banken toestemming verleend een provisie tarief in te voeren voor binnenlandse (handels)chequès. Deze provisie is niet van toepassing op cheques waarmee bij eigen bank contant geld wordt opgenomen en zij geldt ook niet voor betaal- en eurocheques. De chequeprovisie zal steeds aan de trekker van de cheques in rekening worden gebracht. Het tarief be draagt 7: promille met een minimum van 2,50 per cheque en een afron ding van 0,10 naar boven. De belangrijkste overweging bij de invoering van de chequeprovisie is geweest dat de banken een landelijk bankgirosysteem hebben opgezet, dat voldoende mogelijkheden biedt voor vrijwel alle soorten van betalin gen. Daarnaast vergt de chequever werking van de banken een arbeids intensieve procedure, waarmee het bankgirosysteem nauwelijks kan worden ingeschakeld. ren bussel NA De heer F.H. van Veenendaal. Direkteur van het ABN kantoor in New York. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent het dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van Veenendaal en zijn staf zeer goed zijn ingevoerd in de USA. Waar de ABN, buiten New York, ook over vestigingen in Chicago, Los Angeles, Houston, Atlanta en San Francisco beschikt. Indien u zaken doet of wilt gaan doen met de USA, kunt u bij de heer Van Veenendaal en zijn staf terecht voor oriëntatie, introdukties of een goed advies. Dit is zijn adres: Algemene Bank Nederland, 84,William Street, New York, N.Y. 10083, telex: 232445 of 420393. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293823. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. in Nederland, 23 procent in de rest van Europa, 18 procent in Afrika, 6 procent in Australië, 4 procent in de VS en 15 procent in het Midden Oosten. Het dividend is bepaald op een be drag van 8 in contanten per aan deel van 10 (was 7) en een uitke ring in aandelen van 2,5 pet uit de agioreserve of een contant dividend van 3 per aandeel van 10. plus eeh halve gulden in aandelen ten laste van het belastingvrije agio, zo dat op 20 aandelen van 10 een gewoon aandeel van 10 wordt uit gereikt en een uitkering in aandelen van 2.5 procent uit de agioreserve De investeringen bereikten in 1977 een zeer hoog peil. Door de geconso lideerde maatschappijen werd per saldo 152,7 miljoen geïnvesteerd In deelnemingen en Joint ventures werd 45 miljoen besteed, zodat het totale investeringsbedrag uitkwam op 198 miljoen gulden. Voor de ko mende jaren verwacht Bos Kalis in vesteringen op hetzelfde niveau. Het aantal personeelsleden was eind 1977 gestegen met 2.400 man tot 9.800. Bezet meubelbedrijf (120 werknemers)' failliet verklaard HEERLEN ut Maastrichtse rechtbank heeft het door het perso neel bezette meubelbedrijf Frishtho in Heerlen failliet verklaard. De be zetting is daarna opgeheven. Bezetters en bonden zijn zeer teleur gesteld dat minister Van Aardenne van economische zaken het gevraag de overbruggingskrediet van 750.000 gulden heeft geweigerd. Zij vinden dat de minister teveel op de lijn van de LIOF (Limburgs Ontwlkkelings- en Financieringsfonds is gaan zit ten zonder zichzelf op de hoogte te stellen. Van Aardenne had een overbrug gingskrediet voor het in moeilijkhe den verkerende meubelbedrijf zin loos genoemd, omdat er geen serieu ze gegadigden zijn die Fristho (120 man) willen overnemen. De onderne ming heeft volgens hem bovendien problemen met de afzet, produktie en het management Een poging met een bepaalde meubelcollectie de Duitse markt te penetreren, de aan leiding tot de problemen, is mislukt. Van Aardenne zei dit gisteren in het mondelinge vragenuurtje in de Tweede Kamer Bij de werknemers, die nu zonder een afvloeiingsregeling op straat staan, zijn veel oud-mijnwerkers en ook personeelsleden die acht Jaar geleden met Fristho zijn meegeko men uit het Noorden van het land. AMSTERDAM De mededeling in Washington, dat de omvang van de olie-invoer in de VS daalt, heeft gis teren haar uitwerking op de koers van de dollar niet gemist. In Amster dam werd de handel afgesloten op een kors van ƒ2.2075 wat bijna 3 cent meer was dan de ƒ2.1805 van woensdag. In Frankfort ging de dol lar ten opzichte van de mark om hoog van DM 2 0435 tot 2.075 De goudprijs in Londen daalde van 174,65 tot 168.55 dollar. ROTTERDAM De Neder landse Dagbladunie (NDU) gaat het eigen vermogen ver sterken door uitgifte van een claimemissie in de verhouding een op vier. Financieel-techni- sche bijzonderheden wilde de directie op de jaarvergadering nog niet geven, wel werd ge zegd dat de opbrengst van de emissie mede zal worden ge bruikt voor de investeringen, dit jaar 35 miljoen tegen slechts 12 miljoen in 1977. Al leen al de omschakeling van het huidige procédé op de off settechniek kost 25 miljoen, aldus president-directeur Pluy- gers. Het bestuur gelooft dat de NDU zal doorgroeien. „De vooruitzichten zijn beter dan ooit". De gang van zaken tot nu toe in 1978 zijn voor de NDU zeer gunstig geweest. Ten opzichte van dezelfde periode in 1977 steeg de omzet in het eerste kwartaal met 20 procent. Voor het eerste halfjaar ver wacht de heer Pluygers een verdub beling van de winst tot 6,8 miljoen. Ook als het kapitaal door de emissie 50 procent groter wordt, blijft de winst per aandeel dit jaar. naar men voorziet, gelijk. GIST BROCADES Voorlopig zullen de bedrijfsresultaten lager zijn dan in 1977. De daling van de omzetgroei, die inzette in de tweede helft van 1977, was bij het schrijven van het jaarverslag nog niet beëin digd. De diverse factoren, die de re sultaten van 1977 hebben beïnvloed, zijn nog grotendeels aanwezig, aldus de raad van bestuur. De raad van bestuur verwacht dat op langere ter mijn een aantal negatieve factoren aan betekenis zal verliezen, waar door een verbetering van de resulta ten zal worden verkregen. Maatrege len ter verbetering van de rendemen ten zijn waar mogelijk in uitvoering genomen, aldus het verslag. Ondanks de teleurstellende ont wikkeling in de laatste zes maanden van 1977 is de omzet nog gestegen van 926 tot 998 miljoen. De netto winst daalde van 21,1 tot 19,5 miljoen. STEVIN vermeerderde, overeen komstig eerder uitgesproken ver wachtingen de jaarwinst van 21,6 tot 31,3 miljoen. De omzet steeg van 1,7 tot 1,8 miljard waarvan 57 (was 55) procent werd behaald in het bui tenland. De orderportefeuille be droeg eind 1977 2.2 miljard. Voor 1978 wordt een iets hogere winst verwacht. Voorstel is over het bijna 50 pro cent grotere kapitaal een dividend van 5,50 contant uit te keren of naar keuze 1,25 in aandelen uit de agio (v.j. 5,50 contant of 2 con tant en 1 in aandelen). ENNIA wil 7,50 (was 6.50) divi dend uitkereh. De omzet nam toe van 1,52 tot 1,85 miljard en de netto winst van 35,8 tot 42,9 miljoen. In het resultaat is 2,1 (v.j. 4,9) miljoen winst op verkoop van vaste eigendom men begrepen. Het bestuur verwacht een verdere stijging van het resultaat in 1978. HAGEMEYER had een winst van 18,5 (17,5) miljoen. Het resultaat UTRECHT De NEHEM (Nederlandse Herstructureringsmaat schappij) is voor de FNV geen heilige koe. Als de werkgevers niet wat scheutiger worden met het geven van informaties aan de vakbeweging bij de verschillende bedrijfsprojecten wordt het de FNV onmogelijk gemaakt nog verder aan het werk in de NEHEM te hlijven deelnemen In de „Vakbondskrant" van de FNV zegt FNV-bestuurder Joop ter Horst dat de werkgevers bij veel be drijfsprojecten weigeren de vakbon den de nodige informatie te ver schaffen en arbeidsplaatsenovereen komsten af te sluiten. Dat heeft er toe geleid dat de FNV-bonden uit 15 van de 20 structuurcommissies moesten stappen. Dat die commis sies desondanks met hun werk zijn doorgegaan heeft het vertrouwen van de FNV in de NEHEM ernstig geschokt en de positie van de NE HEM is daardoor ondermijnd, aldus de vakbondskrant. Bij de activiteiten van de NEHEM. die zich nu nog vooral bezig houdt met de steun aan hele bedrijfstak ken, moet de positie van de vakbon den bij herstructurering grondig ver beteren. anders kan de FNV binnen de NEHEM geen enkele verantwoor delijkheid dragen, zegt Ter Horst De vakbeweging is volgens Ter Horst beslist niet tegen financiële steun van afzonderlijke bedrijven, zeker niet in een tijd met grote werkloos heid. Daarom schroomt de vakbewe ging ook niet om in voorkomende gevallen te pleiten voor vergaande steun aan bepaalde ondernemingen Dat moet dan wel op een aantal voorwaarden, vindt Ter Horst Een van de voorwaarden waaraan voldaan zou moeten worden is de betrokken vakbond een advies geeft over de steun-aanvraag. Maar dat adviesrecht kan niet los worden ge zien van het recht op de benodigde informatie over de positie van het bedrijf. Het wordt langzamerhand tijd dat die informatieplicht van on dernemingen wettelijk wordt gere geld. Ook vindt Ter Horst dat er een duidelijke controle van het parle ment op de steunverlening aan het bedrijfsleven moet zijn over 1978 za! niet veel van dat over 1977 afwijken. Dividend: 6 contant (v.j. 6 plus 1 In aafidelen. HEEREMA, grootaandeelhouder in Ballast-Nedam en Stevin, is naar de rechter gestapt om de uitgifte van preferente aandelen der Ballast-Ne dam te verbieden. Hij eist terug draaien van de uitgifte. Volgens Heerema wordt de beleggingswaar de van zijn aandelen wel degelijk aangetast door de emissie. Een woordvoerder van de grootaandeel houder zei dat Heerema een aantal malen heeft geprobeerd te praten met Ballast-Nedam maar dat dit is geweigerd..De manier waarop stond ons niet aan", aldus een reactie van Ballast-Nedam Naar aanleiding van beursgeruchten verklaarde de zegsman van Heerema dat zijn maatschappij geen plannen heeft te infiltreren in Hollandsche Beton Groep. Op de beurs zijn enige dagen abnormaal grote omzetten in HBG behaald. Volgens beurskringen worden grote pakketten aandelen uit de markt genomen „op een ma nier die aan Heerema doet denken" INTERN ATI O-MULLER wil 3.80 (3.60) dividend geven. De net towinst bedroeg over 1977 31,5 min. tegen ƒ30,1 min. in 1976 BLUDENSTEIN-WILLINK In 1976 werd een verlies geleden van 2,4 min, na belastingcorrecties. Over 1976 was het verlies bijna 0,6 min. Daar om wordt het noodzakelijk geacht het (eerder aangekondigde) besluit te ne men tot reorganisatie waarmee 270 arbeidsplaatsen zijn gemoeid. VENETA: De Verenigde Neder landse Tapijtindustrie is failliet. De voorlopige surséance (uitstel) van be taling is door de Amsterdamse recht bank omgezet in een faillissement. Nadat de hoofdvestiging van Veneta in Hilversum begin dit jaar werd ge sloten waarbij 145 mensen hun baan verloren kon de vestiging in Dinxper- lo grotendeels worden gered doordat Hollandse Tapijt Industrie in Alk maar dit bedrijf kocht. Namens de bewindvoerder van Veneta is dinsdag middag desgex-raagd meegedeeld dat bet faillissement bet definitieve einde van Veneta betekent. Voor aandeel houders is niets over. DEN HAAG - Het ministerie van financiën gaat over tot de uitgifte van een 6.75 pet staatslening 1978 per 1979-1998 Het bedrag van de lening wordt na inschrijving 26 april as vastgesteld. De ultgiftekoers wordt 24 april bepaald. De lening zal worden afgelost in 20 jaarlijkse ter mijnen, te beginnen 1 juni 1979. Ver vroegde aflossing is mogelijk vanaf 1 juni 1983 tot 1 Juni 1993 tegen een koers van 103 procent, daarna tegen 102 pet De storting moet geschieden uiterljk op 1 juni. De nieuwe staatslening is de derde dit jaar De beide vorige leningen droegen een rente van 7.75 pet. Het bedrag van de eerse lening, die een looptijd heeft van 15 jaar. is vastge steld op 525 miljoen, terwijl de koers van uitgifte werd bepaald op 100,4 pet De tweede lening had een be drag van 625 miljoen en een koers van uitgifte op 100.6 procent

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27