deidooi voor Europees lureau wapenbeheersing J EN WAT NU? O Grote toename van geslachtsziekten v ADVERTENTIES Bestrijding wordt moeilijker Examen voor mensen met buitenlands rijbewijs dviesraad defensieaangelegenheden nderzoek naar ij komen van evaarlijke stof Neergestoken man geïdentificeerd Tsjadische rebellen weer in de slag Humanitas loten Het Parool. Nieuwe opzet van Van Agt Justitie probeert doodstraf Fransman te verhinderen Beurs Sanitair&Hygiëne RAI Amsterdam, stand E 270 Deel Spaanse communisten verlaat partij Debat Buikhuisen ANWB: Omruilen moet niet mogelijk zijn J BAG 21 APRIL 1978 in onze Haagse redactie SN HAAG De Nederlandse instituten die zich bezig houden met de vraagstukken van oorlog vrede moeten actiever naar de overheid toe gaan optreden. Met name zullen zij de regering en rlement moeten wijzen op de gevolgen die beslissingen over wapenaankopen hebben op de emationale wapenwedloop en de verhoudingen tussen Oost en West. De samenwerking tussen betrokken Nederlandse instituten die hievoor nodig is, kan een eerste stap zijn op weg naar de standkoming van een Europees bureau voor wapenbeheersing en ontwapening. TROUW/KWARTET* - RHS 23 k aanbeveling staat in een giste- verschenen rapport van de ad- sraad defensieaangelegenheden r de Europese materieelsamen- :lung op defensiegebied. De ad- sraad bestond ten tijde van de telling van het rapport uit onaf- ikelijke deskundigen en politici; le toekomst zullen de politici niet er in de raad zitting hebben, zo minister Scholten van defensie inige tijd geleden beslist. rapport beschrijft de algemene blematiek dat de Westeuropese VO-krijgsmachten met vele ver- illende wapensystemen zijn uit- ust, die voor het grootste deel omstig zijn uit de Verenigde ten. or de grote verschillen in de bewa- ïing wordt er veel geld verspeeld, het is wat dat betreft, voordelig te even naar meer samenwerking sen de NAVO-landen in West-Eu- bij de produktie van wapens. jvaren adviesraad wijst er echter op, dat tot standkomen van een wolwas- Europese wapenindustrie ook- ite gevaren met zich mee kan 'ngen. Zo 'n industrie, kan gezien ilangen van werkgelegenheid en urrentie met de Amerikanen, len tot opvoering van de bewape- igsspiraal. De Europese industrie namelijk steeds moeten bewijzen 6n goed. zo niet beter te zijn dan Amerikaanse industrie en dat kan ïen door met nog meer uitgekien- wapens op de markt te komen. nationale parlementen zullen vol- is de adviesraad controle moeten - oefenen om zo'n ontwikkeling te )rkomen. e taak kan nog niet aan het Euro- se parlement worden overgege- omdat het daar de bevoegdhe- nog voor mist. Op zichzelf zou t wel beter zijn indien een West- ropees niveau, maar voorlopig is t dus niet mogelijk. nationale parlementen kunnen 8controle alleen maar goed uitvoe- i, indien zij tijdig door de eigen regeringen van nieuwe wapentran sacties op de hoogte worden gesteld. Daarnaast moeten de parlementen de mogelijkheid hebben onafhanke lijk van de regering informatie in te winnn over de gevolgen van de in voering van bepaalde wapensyste men. Daartoe zou dan dat Europese bureau voor wapenbeheersing en ontwapening moeten worden opge richt, voorafgegaan door een Neder landse opzet in die richting. De directeur van het Nederlandse instituut voor vredesvraagstukken, H. J. Neumann, tevens lid van de adviesraad, meent dat het daarom nodig is dat de betrokken Nederlan- se instituten zich kritisch bezinnen op hun taak. Wat daarbij de rol van het NTVV zal zijn (precies) wilde hij niet zeggen, zonder overleg met de andere instituten wilde Neumann op deze gevoelige problematiek niet vooruit lopen. KNEUZEN (ANP) Provinciale terstaat van Zeeland is gisteren gonnen met een onderzoek naar oorzaak van het ontsnappen van chtig kilo broom bij Broomchemie Terneuzen. Dit gebeurde gister- orgen bij het overpompen van oom in containers. Een van de rknemers liep brandwonden op. 8n personeelsleden van omringen- - bedrijven moesten voor hoofdpijn ^andere klachten worden behan- t honderd weknemers van drie Ijl ngrenzende overslagbedrijven irden direct naar huis gestuurd. ikele mensen die een bedrijfswo- ng niet hadden verlaten, na de t Elding yan het lek, hadden last van j ritatie van luchtwegen en tong. |e directie van Broomchemie, een jleuwe vestiging waar 59 mensen I erken, heeft inmidels besloten, ac- piteiten waarbij broom kan vrijko- en, te staken. Op grond van deze ezegging heeft de commissaris van Koningin in Zeeland, dr. C. Boer en afgezien van sluiting van het drijf. e PvdA-fractie van de Temeuzense meenteraad heeft burgemeester C. ckeloen gevraagd een spoedeisen- raadsvergadering bijeen te roe- :n. De burgemeester acht dit ech- r niet noodzakelijk, omdat de raad Jan Terneuzen volgende week don- jerdag de normale agenda houdt. De Novib heeft gisteren een lening van honderdduizend gulden verstrekt aan Joshua Nkomo, leider van het Patriotisch Front in Rhodesië. Op de foto: Nkomo ondertekent de contracten op het kantoor van de Novib in Den Haag. Voldoende hyacinten voor bloemencorso LISSE Dankzij het gunstige weer van de laatste dagen zijn er voldoende hyacinten in bloei gekomen om het bloe mencorso van de Bollenstreek ongeveer volgens de tekenin gen op te sieren. Woensdag avond, een halve dag na de oorspronkelijke opzet, konden de organisatoren het sein ge ven om het opsteken van de, hyacintentrossen op het stro van de 22 praalwagens te be ginnen. Er zal wat geïmprovi seerd moeten worden, maar de problemen zijn niet onoverko melijk. Gisteren zijn de „stekers" aan het werk gegaan in de Hoba- hallen in Lisse, vanwaar zater dagmorgen om zes uur de wa gens naar Haarlem vertrekken. De start vanuit Haarlem is 10 voor 10, van half 12 tot 1 uur wordt in Bennebropk gerust. De aankomst in Hillegom is om 2 uur, in Lisse om kwart voor 2 en in Sassenheim-zuid om 4 uur. Vandaar rijden de wagens zonder figuranten naar Noordwijk, waar de finish om half 6 is. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De man die woens dag levenloos in een kast in een woning in Rotterdam werd aange troffen is gisteren geïdentificeerd. Het bleek de 45-jarige losarbeider V. B. de Moor uit het Belgische Gent te zijn die sedert januari een kamer in het betreffende pand had gehuurd. Sectie heeft verder uitgewezen dat de man door messteken in de hals om het leven is gebracht. PARIJS (AFP) Eenheden van het Tsjadische leger en strijdkrachten van het Frollnat, het bevrijdings front van Tsjaad hebben strijd gele verd om de post Salal. De Tsjadische troepen hebben volgens een commu niqué dat in Parijs is ontvangen, zware verliezen geleden. Aan de kant van de Tsjadische een heden, gesteund door Franse militai re adviseurs, zouden dertig doden zijn gevallen en bij de troepen van het Frollnat 12. Diversen OUDERWETSE FRUITBOMEN 'n allerlei soorten BV BOOMKWEKERIJ UDENHOUT. borstraat 21. Udenhout 04241-2131 Alleen •ends GOEDKOOPSTE VERLICH TINGSZAKEN in Amsterdam Ook onderdelen 's Maandags open na 13 uur Ga naar „ARTISTIKA J. v. Galenstraat 129, A dam W. d. Withstraat 126. A dam zijn verkrijgbaar bij alle kantoren van WEST B.V. Verhuizingen en pianovervoer door geheel Ne derland. Tel. 020-844951' GOEDKOPE VERLICHTING"» REON. Rozengracht 141-145 6 ETALAGES BARSTENS VOL T.k. a. grote W P encyclope die 20 delen van 1975,- Voor 1375,- incl. supple ment. Alles nog geheel nieuw in doos. Tel. 02159-12930. Besteldienst, kleine verhui zingen en meubelvervoer Ook s av en za. 020-360370 ROLSTOELEN vervoer en verhuur JONK - CARS B.V 02990-20456 Tst. 17. Op zaterdag 22 april organi seert de voetbalver. L OC het eerste F-PUPILLENTOER- NOOI van Amsterdam Er doen 8 teams aan mee Deze teams, zijn in de leeftijds groep van 7 tot 8 jaar, dus de kleine voetballer komt nu ook te spelen in een toernooi Wilt U dit kleine spul zien voetbal len kom dan naar het sport park ..DE EENDRACHT Aanvang 10 00 uur Aan dit toernooi doen de volgende verenigingen mee NAS uit Zwanenburg met 2 teams Voorland uit Watergraafs meer Ookmeer uit Osdorp SLTO uit Osdorp ASR Geuzenveld LOC Geuzenveld met 2 teams Vervolg van pagina 1 Als die mogelijkheden er niet op deze door het kabinet Van Agt gedachte termijn zijn, zou in de visie van het kabinet tussen 1980 en het- moment van levering in 1981 nog voldoende tijd zijn om alsnog de op dit moment vrijwel onhaalbae direc te veiligheidsgaranties vanuit Uren- co van Brazilië te eisen. Onhaalbaar Deze lijn die het kabinet Van Agt uitgestippeld heeft, kwam in de mar ge van de topconferentie in Kopen hagen twee weken geleden in eerste instantie als onhaalbaar over bij vooral de Westduitsers, omdat in deze visie aan Brazilië nu in het geheelgeen zekerheid geboden wordt, dat inderdaad in 1981 het beloofde verrijkte uranium van Urenco krijgt. Dat hangt dan in de eerste plaats van de vraag af, of er voor 1980 „wereldwijde" overeen komsten bereikt kunnen worden en in de tweede plaats ook nog eens van de vraag of bij mislukking van die „wereldwijde" overeenkomst er een ad .hoe regeling tussen Urenco en Brazilië komt. Onaanvaardbaar Voor West-Duitsland, dat Brazilië ze kerheid omtrent de levering van het verrijkte uranium (brandstoffen, kerncentrales) in het vooruitzicht heeft gesteld, is die blijvende onze kerheid over de levering in deze vorm onaanvaardbaar voor de Twee de Kamer zou het daarentegen weer onaanvaardbaar zijn als het kabinet, vasthoudend aan de geschetste stra tegie, Brazilië nu reeds zekerheid over de levering zou verschaffen. Een tweede probleempunt in de lijn van het kabinet Van Agt is, dat de Verenigde Staten vooralsnog niets zien in de gedachten van Nederland over de internationale plutonium opslag-afspraken. De Verenigde Sta ten hebben de belangrijkste stem in de „INSAY", de groep van landen waarbinnen de Nederlandse regering in 1979 overeenstemming over de plutoniumopslag wil hebben bereikt. Belangrijkste stem De Verenigde Staten hebben de be langrijkste stem in de „INSAY", de groep van landen waarbinnen de Ne derlandse regering in 1979 overeen stemming over de plutoniumopslag wil hebben bereikt. De Verenigde Staten zien niets in opslagafspraken met onafhankelijke controle van plutonium alléén, maar willen dat de gehele splijtstofcyclus, van het begin tot het eind onder internationale controle komt. Zo richt Amerika zich vooral tegen het feit, dat opwer kingsfabrieken (fabrieken waarin kernafval voor her-gebruik kan op gewerkt en waarbij het gevaarlijke plutonium vrijkomt) over de wereld verspreid worden. Het gegeven dat West-Duitsland aan Brazilië een opwerkingsfabriek le vert, is de Verenigde Staten een doorn in het oog. Of Amerika in de INSAY de Nederlandse plannen ech ter werkelijk zal gaan dwarsbomen, ofwel ervoor zal kiezen als de op één na beste oplossing, is nog niet duide lijk. In Amerikaanse kringen in Den Haag bleef men deze week het ant woord schuldig op de vraag, of men het Nederlandse streven zal afvallen. Wel is duidelijk, dat Amerika niet gaarne onenigheid zal willen hebben met zo een belangrijke non-proflla- tie-partner als Nederland. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ministerie van justitie voert een briefwisseling met de Franse regering over het verzoek om uitlevering van de 26-jarige Fransman Viole Peccate. De Hoge Raad heeft die onlangs toelaatbaar geacht. Alvorens tot uitlevering over te gaan, verlangt Nederland een ver klaring dat de Franse regering zal bevorderen dat Peccate niet de doodstraf krijgt. De Fransman, die onder meer wordt verdacht van een in Frankrijk ge pleegde dubbele moord, is enkele maanden geleden in Nederland gear resteerd. Als hij na uitlevering aan Frankrijk schuldig wordt bevonden aan de moorden, kan hij tot de guil lotine worden veroordeeld. Daaraan zou hij slechts kunnen ontkomen, wanneer de president de doodstraf verandert in gevangenisstraf. Nederland wil pas tot uitlevering overgaan, als van Franse zijde een zo groot mogelijke garantie wordt gege ven dat een eventuele doodstraf niet ten uitvoer wordt gelegd. Die garan tie moet bestaan uit een schriftelijke toezegging van de Franse regering dat zij de president zal adviseren Peccate gratie te verlenen. Bij de beoordeling van de vraag of uitlevering toelaatbaar is, konden de rechter en de Hoge Raad de moge lijkheid dat die tot de doodstraf zal leiden, niet laten meewegen. Alleen de minister van Justitie kan daarin een reden vinden om niet tot uitleve ring over te gaan. Hij ziet zich dan wel voor het dilem ma geplaatst dat hij handelt in strijd met een uit de vorige eeuw stam mend uitleveringsverdrag met Frankrijk, waarin niets te lezen staat over voorwaarden zeals die nu wor den verlangd Als de minister tot uitlevering mocht besluiten, zou de Fransman nog een beroep kunnen doen op de Raad van State of een kort geding tegen de staat kunnen aanspannen Tja. natuurlijk wil iedereen m deze dure tijd zo goed koop mogelijk uit zijn. En wat u met een beetje handigheid zelf kunt doen, is mooi mee genomen Maar pas op Bij verwar ming. sanitair of grotere gasapparaten is een vakkundige en veilige installatie, die aan alle voorschriften voldoet, van het hoogste belang Want als u met brokken komt te zitten of uw installatie wordt afgekeurd, dan kost het u véél geld. Daarom kan het toch wel eens goedkoper zijn om direkt een erkende installateur in te schakelen In ieder geval is het ver standig als u eerst eens bij ons komt kijken, ons - gratis- advies vraagt en onze prij zen noteert Als erkend AVOL installa teur staan wij garant voor vakmanschap en betrouw baarheid i vérgaand verantwoorde lijkheidsgevoel levering van goedgekeur de toestellen en veilige installaties, die aan alle voorschriften voldoen goede service en nazorg redelijke prijzen En wat we zeggen.dat doen we ook Uw erkende AVOL installateur is herkenbaar aan dit merk Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het aantal gevallen van geslachtsziekten neemt de laatste jaren fors toe. Alleen al van gonorroe („druiper") werden vorig jaar ruim negenduizend gevallen geregistreerd en van syfilis 766 gevallen, maar het werkelijke aantal wordt nog veel groter geacht. Nog onlangs werd bekend dat een telefonische voorlichtingsactie van de Rotterdamse GG en GD. waarbij men via een automatisch antwoord apparaat informatie kon krijgen over het oplopen en genezen van met name gonorroe en syfilis, in vier maanden 72.000 reacties opleverde. De bestrijding van geslachtsziekten wordt alleen maar moeilijker. Ruim een jaar geleden werden in Rotter dam een paar gevallen van gonorroe geconstateerd, die zich niet meer op de gebruikelijke manier lieten be handelen met penicilline. De nieuwe gonococcen de verwekkers van gonorroe bleken tegen deze peni cilline bestand te zijn, maar reageer den wel op een ander anti-bioticum. In de poliklinieken kan men af en toe de stroom hulpzoekenden nauwe lijks meer aan en dat, terwijl het aantal patiënten dat zich bij een polikliniek meldt, slechts het topje van de ijsberg ls. Geslachtsziekten zijn net als bijvoorbeeld griep of verkoudheid een infectieziekte Ie dereen kan in feite geslachtsziekte oplopen, behalve degenen die nooit „vrijen" of uitsluitend vrijen met een vaste partner, waarbij er dan van wordt uitgegaan, dat deze partner hetzelfde doet. MADRID (Reuter, AP) Het besluit van de Spaanse communistische partij om zich niet langer als een- marxistisch-leninlstische. maar als een marxistische, democratische en revolutionaire partij te omschrijven heeft ertoe geleid dat een aantal leden de partij vaarwel heeft gezegd. Jose Manuel Torre, een lid van het centraal comité van de partij, stapte op nadat Carrillo in zijn openings toespraak het leninisme verouderd had genoemd. Ook 35 Catalaanse Communisten en 80 leden van het district Asturiè zeiden hun lidmaat schap van de partij op. De 8owjet-Unie heeft de versterking van de Euro-communistische koers van de PCE afgekeurd. Moskou stuurde een groet aan het partijcon gres, waarin het marxistlsch-leninis- me de overwinnende leer werd ge noemd. Een duidelijker kritiek op de politieke lijn van de partij was nau- weljks denkbaar Een beschouwing over het partij congres van de Spaanse communisten staat op pagina 7. Er is echter één groot verschil tussen griep en geslachtsziekten: de laat- sten gaan nooit vanzelf over. Wan neer men zich tijdig door een arts laat behandelen, kunnen alle ge slachtsziekten worden genezen door een betrekkelijk eenvoudige kuur met tabletten of injecties. Wordt de behandeling echter pas in een laat stadium ter hand genomen, dan kun nen de gevolgen ernstig zijn. Daarom is het noodzakelijk dat ie dereen die een branderig of pijnlijk gevoel bij het plassen waarneemt of een slijmerige afscheiding van de geslachtsdelen of een hard aanvoe lend plekje ter grootte van een erwt op of in de geslachtsdelen, zo snel mogelijk naar een dokter gaat. Dit kan de eigen huisarts zijn, maar durft men daar niet heen, dan kan men zich in verbinding stellen met de dienst geslachtsziekter^bestrij- ding van de provinciale kruisvereni ging of de GG of GD met een kliniek van de Rutgersstichting. Vooral bij jongeren komen ge slachtsziekten de laatste jaren in toenemende mate voor. Die toename is zo verontrustend, dat er nu met geld van het ministerie van volksge zondheid een voorlichtingscampag ne is begonnen over geslachtsziek ten. die zich vooral op jongeren richt. Dit gebeurt door het ophangen van affiches in scholen, kazernes, sport hallen en arbeidsbureaus en het ver spreiden van folders met informatie over geslachtsziekten, terwijl ook artsen, maatschappelijk werkers en andere hulpverleners worden inge schakeld. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Tweede Kamer wordt volgende week, waarschijnlijk woensdag, een debat gewijd aan de plannen van prof. W. Buikhuisen voor bio-medlsch hersenonderzoek bij delinquenten Het Tweede-Ka merlid Wolff (CPN) heeft gisteren gevraagd de ministers Pais van on derwijs en wetenschappen en De Ruiter van justitie over de zaak te mogen Interpelleren. De Kamer be slist komende dinsdag over dit verzoek. Volgens Wolff betekenen de plannen van prof. Buikhuisen een koerswijzi ging in het criminologisch onder zoek, die grote ongerustheid heeft teweeggebracht bij mensen die zich met de positie en de bescherming van delinquenten bezighouden. Hij noemde hierbij de reclassering, juris ten en medici. DEN HAAG (ANP) Omruilen van een in het buitenland verkregen rijbewijs voor een Nederlands moet niet zonder meer mogelijk zijn. Er zou eerst een rijvaardigheidsproef moeten worden afgelegd Aldus de ANWB, die verklaart, dat de totale kosten voor het behalen van een rijbewijs in Nederland wel eens hoger liggen dan die van een reisje naar het buitenland om daar een rijbewijs te (be)halen. In de afgelopen jaren zijn er steeds meer mensen op de weg gekomen, die op bijzondere wijze een Neder lands rijbewijs hebben verkregen. De aantallen zijn niet gering: duizen den gastarbeiders hebben hun rijbe wijs uit eigen land ingewisseld tegen een Nederlands. Ook reeds vele hon derden Nederlanders hebben dit be wijs in het buitenland gehaald en konden dit zonder meer inwisselen tegen een Nederlands rijbewijs. Dit laatste verschijnsel neemt vol gens de ANWB steeds grotere vor men aan. Logisch, want het behalen van een rijbewijs ls een kostbare zaak Velen hebben een behoorlijk aantal lessen nodig voor ze enige rijvaardigheid bezitten. Gemiddeld rekent men op tien lessen meer dan de leeftijd in jaren van de kandidaat. Het is de vraag, aldus de ANWB, of aan deze ontwikkeling niet een halt moet worden toegeroepen. De ver keersintensiteit op onze wegen stelt immers hoge eisen aan de rijvaardig heid Het is daarom logisch, dat het Nederlands rij-examen hoge eisen stelt aan de kandidaat. Niet alleen In zijn belang, maar ook in dat van alle andere weggebruikers. Het lijkt de t verkeersveiligheid niet te dienen, in dien men via omwegen een rijbewijs kan behalen door een „examen" te ondergaan, waarbij men slechts één blokje om moet rijden Mazen Het ministerie van verkeer en water staat noemt de gang van zaken „een gebruikmaken van de mazen ln de wet', aldus de ANWB, die oordeelt dat terwille van de verkeersveilig- held deze mazen snel gedicht moe- ten worden. Daarom wel inwisselen, I maar alleen na een rijvaardigheids- proef. De inmiddels afgesloten bilaterale overeenkomsten van Nederland met andere landen zullen op dit punt dan ook moeten worden herzien. Zolang de Internationale harmonisatie ook bulten Europa van de rij examens nog zover weg ligt. is een nationale wettelijke regeling echter nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23