bezetting zonder grauwsluier ongaarse films in Amsterdam De eerste vijf Amstelklassieken zijn nu uit! jrstappens 'Pastorale 1943' Prolongaties en reprises STAAT DER NEDERLANDEN 6%% LENING 1978 Cineast Dupont (69) overleden AG 21 APRIL 1978 Trouw/Kwartet p 17 - RHS 19 Ij ji idelc W. Wielek-Berg it de t sti] «nan ..Pastorale 1943" over klein, provinciaal verzet in Nederland, door Simon Vestdijk in direct na de bevrijdinS- uit de losse P°ls geschreven, kreeg in 1946 de prozaprijs van de stad enH erdam. Het boek is niet vrij van slordige herhalingen, ontoereikende persoonsbeschrijvingen :omst< listorische onjuistheden) maar het vormt nog steeds boeiende lectuur. &erden 56 naai tijdlang praktisch in verge- rante verzonken te zijn geweest entag het de laatste twee jaar een pr «nee: de achtste druk is on- ab« Daaraan zal de reeds lang dit ge ;ondigde verfilming van Wim h&pen tsinds aar en dag Vest- :endee m, hij gebruikte de meester dg ij de verdediging van zijn por- atievo i „Blue Movie" voor de film- bete g, hoewel niemand mij kan tken dat dat geen farce was) het s reemd zijn. mi asyst Goede film iet De t nog lar meteen met de deur in het red.) dse huis te vallen: ..Pastorale luit di s een goede film. voor Neder- |k gel verhoudingen zelfs een uitete nde b veruit de beste die Verstap en ern lil heeft gemaakt (het is zijn de da Nai negende) en eigenlijk de eerste se rieuze. want in voorgaand werk placht hij het publiek verlekkerd en soms zeer intelligent in het ootje te nemen. Het scenario (van de regis seur) kan als voorbeeld dienen voor de jonge en niet meer zo jonge Ne derlandse filmers, die maar al te vaak blijk geven van dit vak geen kaas te hebben gegeten. De essentie van het boek is bewaard gebleven, de gestileerde taal is spreekbaar gemaakt, het kapmes is omzichtig gehanteerd, alles wat niet in beelden uit te drukken viel is eruit gehaald en ook al mis je sommige fragmenten node (de schitterende ontmoetingen met medegevangenen in het Oranje-hotel), je beseft bijna onmiddellijk dat ze weg moesten vallen terwille van het ritme, de vormharmonie van de film. i Kristel t»ls lerares Engels met haar vriend in het verzet av van den Heuvel) in „Pastorale 1943". Het gevolg van deze intelligente werkwijze is een vloeiend, spannend verhaal, zonder inzinkingen, zonder warrigheid. gesleep en chaotisch ge spring. Verstappen heeft een gelukkige hand gehad in het keizen van zijn acteurs, de bekende en de onbeken de. Daar is in de eerste plaats Frede- rik de Groot in de hoofdrol, natuur lijk als het maar zijn kan: geen krampachtig stil spel, geen aardap pel in de keel, men kan daarvoor niet dankbaar genoeg zijn. Een grote ont dekking vind ik Renée Soutendijk in de rol van de boerenmeid Marie: een zwijgzaam object, niet alleen van de lusten der mannen maar ook van haar eigen egoïstische domheid en kurigheid. Ze zet dit wezen met bijna geen tekst feilloos neer, met een blik uit de ooghoek, een halsstarrige loop en nog vele nuances meer. En vlak bijvoorbeeld Leen Jongewaard niet uit als ondermaats, giftig en narrig verzetsmannetje: zo goed is hij nog nooit geweest. Sylvia Kristel als mis kende verzetsstrijdster valt geens zins uit de toon: ze moet maar een maal uit de kleren, halverwege, en dat ook nog voor het goede doel. Klein verzet Het verzet in Pastorale 1943" is klein, stuntelig en eenzaam. De ge- isoleerdheid is uitstekend getroffen: vogr jongeren is een van de minst invoelbare facetten van de bezetting dat je nooit of pas veel later wist wat er. pak weg, op twintig kilometer afstand van je bed gebeurde of werd bekokstoofd. In het imaginaire dorp Doornwijk, ergens in het midden van Nederland (een samenvoeging van Doorn, waar Vestdijk woonde, en Wijk bij Duurstede, maar de film is in alle mogelijke Nederlandse plaat sen opgenomen), dat gezapig ligt te braden onder de zomerzon, scharre len wat verzetsmensen rond. De le raar Schults, van Duitse afkomst maar vol aversie tegen de nazi's, zorgt dat zijn Joodse vriend onder dak vindt op een boerderij, waar nog Sacco van der Made, Bram van der Vlugt en Leen Jongewaard als Duitsers vermomde goede vaderlanders die het vonnis willen voltrekken aan NSB'er Poerstamper (Bernard Droog) in de film „Pastorale 1943". een paar onderduikers zitten, onder andere de leider van een overval op het distributiekantoor. Door verraad (niet van de NSB'er Poerstamper, zoals iedereen vermoedt, maar van een door Marie versmade, weggelo pen onderduiker die niet erg pienter en het allemaal knap zat is» komen de Duitsers erachter. Zij schieten een van de onderduikers dood. ver branden de boerderij, voeren de boer, de boerin. Schults' Joodse vriend en de andere mannen weg. Vergelding is geboden, doch de ver keerde wordt gekozen (al heeft Poer stamper zich wel schuldig gemaakt aan andere verklikkerij). Maar de pianostemmer, de bloemist, de her bergier, zelfs de met het „grote ver zet" verbonden ingenieur en Schults zelf weten eigenlijk niet wat ze moe ten doen: wel wordt er een soort nde week zal er in Cen- 't Hoogt te Utrecht een aarse film week worden uden met louter (voor Ne- nd) onbekende films. over zal u te zijner tijd en bericht, maar of de [aarse koek niet op kan t er in april en mei in de terdamse filmhuizen ook eens een Hongaarse ld gehouden. Er worden vertoond die al een tijdje t vrije circuit circuleren, er zijn deze week ook verse bij, afkomstig van latste Film International 'el ,,De duivel slaat zijn V' van Ferenc Andras en iSpinneweb" van Imre Mi- li. luivel slaat z'n vrouw" is een ge zedenschildering van het aarse platteland. Een hoge Piet op een zomerse feestdag met en dochter de familie van zijn aresse bezoeken die in wel- leeft, twee huizen bezit plus eelderige wijngaard, maar toch :i gunsten en gaven van de gast igt. Aangezien de arme man en maagzweer lijdt, krijgen de ireide drink- en schranspartij- onderdeel van het feestelijke 1 vormen en ook als smeer-eten een lichtelijk demonische aak. Vooral de beroemde taart iladerdeeg, door de vrouwen het snateren van dubbelzinni- bbetjes en geintjes gemaakt, lijzonder slecht, een aardige komedie met tige overtonen maar de docu- aire trekken die hem nogal eens worden aangewreven kan ik er niet in ontdekken. Er wordt overigens zeer wisselend in geacteerd: door sommigen goed, door anderen uitge sproken slecht. Een geheel andere hap is „Het Spin- neweb". Daarin worden we gecon fronteerd met intriges en machina ties rond de voorzitter van een land- bouwcollectief. Veel eerlijker dan we van soortgelijk Sowjetrussisch werk gewend zijn, geheel zonder heroïek en happy ending, maar voor Wester se smaak wel wat saai en weinig interessant. „De Duivel slaat zijn vrouw" wordt 21 en 22 april in Zienema Oktopus vertoond, 21 april in Akhnaton, 22 en 23 april in De Melkweg en 25 april in Filmhuis Uilenstede; „Het Spinne- web" 21 en 22 april in Zienema Okto pus; 23 april in De Melkweg, 25 april in Uilenstede en 26 april in Akhna ton. Het programma is aangevuld met twee oudgedienden die reeds eerder zijn besproken: „Een Hon gaars dorp" van Judit Elek en „Een krankzinnige Nacht" van Ferenc Kardos. proces gehouden, met aanklacht en verdediging en geestelijke bijstand, geheel zoals ze denken dat het hoort, maar ongelukkigerwijs kan niemand schieten. De overval wordt onnoemelijk stun telig uitgevoerd, iedereen barst van de zenuwen, de executie mislukt en wordt pas later, als Poerstamper in het ziekenhuis ligt. ten uitvoer ge bracht. De oorlog gaat verder. Een van Schults' collega's blijkt toteenspio- nagegroep te behoren en wordt gear resteerd, Schults zelf komt voor een wissewasje in het Oranjehotel te recht. Daaruit wordt hij verlost door zijn broer, die nog trots zijn Duitse naam Schulz draagt en het tot een hoge rang in de SS heeft gebracht. Zowel Vestdijk als Verstappen is erin geslaagd, de ironie niet in een parodie te doen ontaarden. De glim lach, die het harkerige gedoe van de verzetsmensen zeker wekt, is niet boosaardig, er zit vertedering in en ook respect, voor de koppigheid die het gevaar niet schuwt. Ernstige bedenkingen Ik heb hierboven veel goeds over de film gezegd, ik mag niet zwijgen over twee ernstige bedenkingen die ik er tegen heb. In de eerste plaats ont breekt volkomen de miezerigheid, de verwaarlozing, de kilte, de armoe, de grauwsluier die door de bezetting over land en mensen werd gelegd; ook daar waar de oorlog niet al te hard toesloeg. In de film staat alles er pront en helder en welvarend bij: goedverzorgde boerderijen, mooi ge restaureerde huizen, glimmende ge vels. Maar zo was het echt niet., alles was aangevreten en besmeurd, niet alleen zichtbaar voor het geestelijke, maar ook voor het lichamelijke oog. Mijn tweede bezwaar geldt het ein de Het is natuurlijk een leuke vondst en een goede grap om Rutger Hauer, ..good guy" in zovele Neder landse films, te casten in de rol van SS-officier en men moet zeggen dat zijn fysiek ervoor geschapen is. Maar als hij, metzijn aura van heldendom, ook nog eens romantisch gaat doen. als hij er blijk van geeft dat hij vecht voor een oorlog die hijzelf verloren acht, dan is dat teveel glamour voor de Nederlandse SS. Temeer omdat er in de film niets tegenover staat: bij Vestdijk denkt Schults. op weg naar huis, dat hij toch door zal gaan met het verzet, maar Verstappen stuurt hem als een geslagen hond de ruimte in. Dat had niet gemoeten, enig tegenwicht moest worden gebo den: tegenover de superioriteit van de blonde ridder in uniform had op zijn minst halsstarrigheid moeten staan, de wil om door te gaan op de gekozen weg. Hobbit-koppigheid. om in de stijl van boek en film te blijven. Amsterdam - Nöggerath en Alhambra I; Rotterdam - Thalia: Den Haag - Metropole I en Corso en nog 27 andere theaters in het land. a.,1. Padre Padrone Indrukwekken de film van de Italiaanse ge broeders Taviani over een Sar- dijnsc herdersjongen die door middel van de taal zijn isole ment doorbreekt. 22 april Filmliga Hoogeveen: 26 april Melkweg Amsterdam L'Affiche Rouge Briljante film van Frank Cassenti over een verzetsgroep in de oorlog, waarin het heden en verleden vloeiend in elkaar overgaan 22 april Club 16 70. Dordrecht. 23 april Mulli Pretii in Rotter dam. 25 april Filmliga Oost brabant. Te gek om los te lopen Schok kende film over nieuwe wegen om krankzinnigen te integre ren in de maatschappij, ge maakt door een Italiaans col lectief. 22 april Filmclub 8' Gemert; 25 april Hilaritas, Am sterdam. 2001. a Space Od> -sey De beste science fiction-film ooit ge maakt. door grootmeester Stanley Kubrick. De gehele week in Centraal. Apeldoorn en Schinkel. Purmerend. Cet obscur objet du désir De nieuwste film van de oude Bu- nuel, waarin hij weer eens de bourgeoisie op de korrel neemt. De gehele week in Tu- schinski 4. Amsterdam; Rem brandt 5. Eindhoven; Cinesol, Breda. La Dentellière Tedere liefdes geschiedenis van Zwitserse re gisseur Claude Goretta over twee mensen die niet tezamen kunnen komen omdat, de woor den hun scheiden De gehele week in Movies I. Amsterdam; Luxor 2. Deventer; Metropole 3. Den Haag; City 2. Zeist Una giornata particular*' Mooie film van Ettore Scola over twee kleine mensen die verma len worden door de molens van Mussolini's regime De gehele week in Tuschinski 2. Amster dam en Metropole 5. Den Haag. Muriel Een van de beste films van Resnais. waarin hij een geraffineerd spel speelt met plaats en tijd. De gehele week in Movies I. Amsterdam. Annic Hall De beste film van de geniale Amerikaanse ko miek Woody Allen, vol humor en droefenis. De gehele week in Alhambra 2, Amsterdam; Os car, Rotterdam; Rembrandt 2, Eindhoven; Studio, Leiden; Rembrandt 3, Utrecht; Euro I, Hilversum. Que la Fète commence Voor beeldige historische film met driedubbele bodem van Bert- rand Tavernier. De gehele week in Camera 2. Tilburg. MEESTERW MEESTERWERKEN UIT DE WERELDLITERATUUR IN LUXE MET GOUD BESTEMPELDE BAND EN DAT VOOR EEN PAPERBACKPRIJS Scène uit „De duivel slaat zijn vrouw" advertentie inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt uiterlijk op .-4 april 1978 vastgesteld jaarlijks op 1 juni in 20 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1979 af vervroegde aflossing is van 1 juni 1988 af mogelijk. Tot 1 juni 1993 tegen 103 daarna tegen 102 26 april a.s, van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 juni 1978 kosteloos bij banken en commissionairs AMSTERDAM (ANP) De cineast Frans J. Dupont is op 69-jarige leef tijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. De crematie heeft dins dag plaatsgehad, naar zijn collega Wim Gerdes heeft meegedeeld. Du pont die aan het instituut voor kunstnijverheidsonderwijs in Am sterdam studeerde, deed zijn filmi sche ervaring op bij Joris Ivens. In 1934 richtte hij in Blaricum een ei gen studio op. Na de bevrijding maakte hij zijn eerste speelfilm „Be zet gebied" Hij was nauw verbonden met de Nederlandse werkgemeen schap voor filmproduktie die in ons land een nieuwe opvatting in het filmmaken vertegenwoordigde. Acht jaar lang heeft hij montage gedo ceerd aan de Nederlandse filmacade mie. Als scenarioschrijver en regis seur heeft Dupont veel films ge maakt waarvan een aantal internati onale erkenning kreeg. Dit zijn ze: BEL-AMI Guy de Maupassant 1/19,50) 30 BEROEMDE VERHALEN Edgar Allan Poe 18,50) WOESTE HOOGTEN Emily Bronté 17.50) DE DODE ZIELEN Nicolaj Gogol «ft (ƒ18,50) VAN OUDE MENSEN, DE DINGEN DIE VOORBIJGAAN Louis Couperus W' 18.50)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19