Proefdiergebruik dijft een kwaad' Het drammerige toontje van Bots Queen maakt het zich gemakkelijk Donald Judd en de kunst van de eenvoud Station van Echteld van sloop gered )iscussiedag van biologenvereniging Eerste slachtoffer milieuramp Brazilië Adoptie Thaise baby's aan banden Experiment met 'belbus' Dorp is stuk onveiliger dan de stad met vakantie erop uit? bij de boekhandel r t IIJDAG 21 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 tan onze redacteur wetenschappen [TRECHT Is proefdiergebruik een noodzakelijk kwaad? „Die raag is verkeerd", concludeerde de Delftse filosoof prof. S. J. morman M.Sc. op een door de Utrechtse Biologenvereniging «legde discussiedag over het onderwerp. „Proefdiergebruik is en kwaad". Dat 'noodzakelijk" suggereert rede- »n waarvan ik denk dat ze voor de degenheid bedacht zijn. Proefdier- ibruik is een kwaad in ieder moreel aardensysteem dat het lijden ern- ig neemt. Maar we kunnen ons van it kwaad niet bevrijden, want we unnen het niet eens inzien", aldus oorman. „We kunnen de discussie rover niet hanteren. Wij knoeien onder het te kunnen motiveren". [et gaat om de moreel-fllosofische raag „Mag ik niet-soortgenoten (of oortgenoten) gebruiken ten behoe- e van de mens (of een andere soort) set als gevolg ongerief, pijn, dood?" )at levert morele puzzels op, zei oorman, zoals die van de generaal Ie door één man (vrijwilliger?) op in zelfmoordmissie te sturen, de jvens van tienduizend soldaten kan edden. Mag dat? Sommige filosofen Ijzen het categorisch af: het „Kan- aanse" standpunt. )e meesten van ons zijn meer ge- leigd tot het utilitaristische stand- mnt: een berekening van het totaal an het gerief afgewogen tegen het otale ongerief. Konden we op dit errein maar behoorlijk rekenen, ver- ichtte Doorman. Om daarna te de- nonstreren dat je dan toch nog in mstige filosofische moeilijkheden unt komen Jaarvoor had hij een verhaal be lacht waarin wij in contact komen (loc for II O* met - ook ethisch - fantastisch 6 intwikkelde buitenaardse wezens. )aar steken we dankbaar veel van alleen van tijd tot tijd zijn er ieens wat planten, dieren en men en weg. Als er per ongeluk een te- ugkomt, barst de bom: zij dienen 'oor de wetenschappelijke studie ran het aardse leven. In een adembe- ïemend vraag- en antwoordspel liet Joorman zien dat de mensen hierte- ;en alleen 'sentimenten en geen ar- umenten tegen in stelling kunnen irengen. Vandaar zijn harde con- lusie. linder extreem )e Utrechtse ethicus prof. dr. J. de ïraaf stelde zich minder extreem In vrijwel alle grote religies be- taat de gedachte van de eenheid ran alle leven. In de oosterse hangt Van een onzer verslaggevers ECHTELD Het negentiende- eeuwse station van het Betuwse dorp Echteld, dat al vele jaren buiten gebruik is en met sloop werd bedreigd, lijkt gespaard te zullen blijven. De directie van het kasteel 'De Wijenburgh' heeft, naar zij ons meedeelt, ter gelegen heid van het eerste lustrumjaar van het iconen-centrum in het kasteel aan de gemeente Echteld de restauratie van het gebouw en plannen voor een nieuwe bestem ming aangeboden. De bedoeling is dat de internatio nale experts die volgens de direc tie regelmatig het kasteel bezoe ken in verband met de iconen, in het gerestaureerde stationsge bouw een gastverblijf vinden. In een van de kamers zal voorlopig nog een overwegwachter op zijn post moeten blijven. Dat zal du ren totdat de spoorbomen auto matisch bediend kunnen worden. Het station is eind vorige eeuw gebouwd, speciaal voor de adellij ke familie Van Balveren die toen het kasteel bewoonde. Nog steeds loopt er een lommerrijk weggetje van kasteel naar station. De Wij enburgh heeft reeds contact op genomen met de eigenaar van de omliggende grond, baron Van Verschuer, om deze inmiddels overwoekerde wandelweg zijn oude luister terug te geven. De restauratie van het station zal zo gebeuren dat het oude karakter terugkomt, mémt perron (ook al zullen er dan geen treinen meer stoppen) overkapping en hefbo men voor de spoorbomen. dat samen met de zielsverhuizing, maar ook in het joods-christelijke denken is het er nadrukkelijk, aldus De Graaf. God sluit een verbond met de mens èn „alle levende wezens, die bij u zijn". De mens is trouwens, op de zesde dag, „in één adem gescha pen met het vee en het kruipend gedierte". Aansluitend bij deze brede culturele traditie pleit De Graaf voor een „dierwaardig leven" voor het dier. Hij spreekt liever niet van „rechten" van het dier, anders ga je over ze denken alsof het mensen zijn. De Graaf is wat de dieren betreft, utili tarist; voor mensen onder elkaar hangt hij het Kantiaanse standpunt aan. Maar de rekenkunde waar Doorman niet aan begon, blijft ook bij hem vaag. Dierproeven ter bestrijding en voorkoming van ziekte zijn voor hem zinvol en dus toelaatbaar. „Daarna wordt het moeilijker." Proeven bij voorbeeld om de veiligheid van cos metica te onderzoeken, zijn hooguit op een lager niveau zinvol. Hier slaat De Graafs balans door naar de ande re kant: „Het aangewezen proefdier is hier de mens. En als die dat niet wil, dan gebeurt het onderzoek maar niet." Wanneer veterinair hoofdinspecteur dr M. J. Dobbelaar later vindt dat die zaak gecompliceerder ligt, neemt De Graaf gas terug: hij bedoelde alleen de aard van zijn glijdende schaal te illustreren, geen uitspraak te doen over het concrete vraagstuk van het cosmetica-onderzoek. Doorman blijft erbij dat de methode van afwe gen niet hard te maken is en dat het utilitarisme daarop stukloopt. „Een filosoof heeft tot taak om grim mige en niet-leuke vragen onder ogen te zien. We moeten onder ogen zien dat dierproeven een niet te re duceren kwaad zijn. Misschien heeft dat enig effect op onze eigen intu ïties. En hoewel ons handelen in het algemeen weinig in overeenstem ming is gebracht met onze waarden en intuïties, hebben de dieren daar misschien nog iets aan." In zijn niet aflatende drang om niets meer van onze maatschappelijke ellende te verdoezelen, lijkt de Eindhovense politieke popgroep Bots voorgoed in een wereld van zwart-op-wit te zijn beland. De in muziek verpakte maatschappijkritiek van Bots, enigszins verwant aan het vormingstoneel van Proloog, was tot nu toe nooit erg genuanceerd, maar de derde lp „Wie zwijgt stemt toe" (Fontana) is van een toon die mij althans doet rillen. Volgens een bijgeleverd drukwerkje is „Botsmuziek" bedoeld om mensen iets te vertellen over hun eigen bestaan, „en hier en daar over de kapitalistische, dus autoritaire verhoudingen die het bepalen". Daar is op zich niets op tegen zolang het collectief Bots zich realiseert tegen wie men praat. Het taalgebruik, de onderwerpen van de liedjes, ze representeren het leefgedrag van een op zich respectabele minderheid. Maar de tragiek van Bots is dat men zo graag de basis wil koesteren zonder van die basis deel uit te maken; men voelt niet aan dat men bij diezelfde „basis" voor schut gaat met het drammerige toontje en de elitaire redeneertrant zoals die groef na groef op deze plaat wordt geventileerd. Er is geen enkel begrip laat staan respect voor mensengroepen die hun leven anders wensen in te richten dan dat van Bots. Dat stoot af, daar hoef je niet rechts of links voor te zijn. „De.uithet leven gegrepen waarheid, voor zover terzake doende" (citaat) mist zodoende zijn Bots doel. De manier waarop in „Klein begonnen" een carrièremaker wordt neergezet, haalt niet bij wat bijvoorbeeld een Robert Long in „Levenslang" wil zeggen, omdat al het subtiele eraan ontbreekt. Humor is er helemaal niet bij, en de muzikale ondergrond is veel te pover om te kunnen bijdragen aan de broodnodige overtuigingskracht. Als Bots zich voor de distributie van zijn platen niet zou kunnen bedienen van het kapitalistische bolwerk Phonogram, zou zijn boodschap ongetwijfeld beperkt blijven tot de kring waaruit de groep voortkomt. En dat lijkt me ruim voldoende. Maria Muldaur Bij gebrek aan Nederlands materiaal over naar het buitenland. Van Maria Muldaur verscheen een nieuwe lp, getiteld „Southern Winds" (WB). Het is opvallend hoe deze zangeres op elk nieuw album (dit is al weer het vierde) een constante kwaliteit weet te handhaven dank zij haar bijna ongerepte en zeker niet stijlgebonden aanpak van muziek. Met een onalledaagse, zeer flexibele stem werpt ze zich op een veelheid van muziektypen (ballads, reggae, rock etc.) en verenigt die telkens weer tot een compacte muzikale lijn waaraan menig vakgenote een puntje kan zuigen. Zo ook weer op „Southern Winds", andermaal een plaat zonder inzinkingen. De begeleiding is in handen van een groepje uitgelezen musici onder wie de klasse-gitarist Amos Garrett, die op Muldaurs enige hit „Midnight at the Oasis" destijds zo voortreffelijk solieerde. Anders is het met de fraai Ogende Yvonne Elliman, ooit door het duo Tim Rice en Andrew Lloyd Webber gestrikt voor de rol van Maria Magdalena in „Jesus Christ Superstar" en nu al weer toe aan haar vijfde solo-album „Night Flight" (RSO). De tien titels op deze plaat vormen op zich geen slechte keuze voor een zangeres die weinig méér pretendeert dan onderhoudende muziek te maken, maar als de voordracht van een beetje raffinement en eigenheid verstoken blijft, is de lol er gauw af. Elliman komt nog het gunstigst voor de dag in de BeeGees-compositie „If I can't have you", maar voor de rest valt er aan dit album niet veel plezier te beleven. Helemaal triest is het gesteld met de Italiaanse zangeres Raffaella Carra, die op haar tweede lp „Raffaella (CBS) niets meer waarmaakt van haar furieuze debuut met „A far l'amore comincia tu", zo we dat al fraai mochten vinden. Billy Swan De heren dan. Allereerst Billy Swan, wiens doorbraak in 1974 kwam met de hit „I can help". Sindsdien maakt hij muziek die aldoor maar dezelfde gemoedelijkheid en potsierlijkheid uitstraalt. De titel van zijn vijfde album „You're O.K., I'm O.K." (A&M) spreekt weer boekdelen. Maar toch is er wel wat te zeggen voor dit soort ongecompliceerde popmuziek. Het ontbreken van pretenties werkt zo nu en dan wel eens verademend, vooral tegen de achtergrond van een sobere muzikale aanpak waarin uitsluitend gebruik wordt gemaakt van „eerlijke" Instrumenten. Wel leuk dus. Een man die we hier nog nauwelijks kennen is de Australiër Peter Allen. Door zijn huwelijk met Liza Minelli werd hij een handje geholpen bij het maken van furore in Amerika. Op het label A&M verscheen onlangs de dubbel-lp „It's time for Peter Allen", een stemmig live-album vol eigen werk. Allen is behalve liedjesschrijver en zanger bovenal een entertainer: hij praat zijn songs geroutineerd en bijna cabaretesk aan elkaar en dat verhoogt het luistergenot. Yvonne Elliman In Kröller-Müller museum door Jac. Lelsz Van de Amerikaan Donald Judd (49) zijn op het ogenblik in Kröller-Müller omtrent 250 tekeningen of studies te zien. Judd was aanvankelijk schilder, maar voelde zich naderhand toch meer tot het 3-dimensionale werk aangetrokken. De gedachten die Judd op papier zette, zijn voor een deel ook in objecten vertaald. Enige daarvan zijn aanwezig op de expositie in Kröller- Müller, dat ook zelf over een enkel stuk van Judd beschikt. Wie van kunst houdt, die traditio neel bepaald is en wie bij schoonheid ook van door traditie bepaalde nor men uitgaat, kan misschien beter thuisblijven. Tenzij hij/zij toch wel eens kennis wil nemen van wat er verder te koop is, zonder de verplich ting er dadelijk hard mee weg te hollen. De vormen zijn bij Judd steeds eenvoudiger geworden, reden waarom men zijn werk ging indelen bij de Minimal Art. Judd zelf heeft dat afgewezen, omdat hij vindt dat hij bij zijn sculpturen de vormen niet reduceert van een veelheid tot een eenheid het minimale. Naar zijn smaak brengt hij juist vele variaties aan. De kwaliteit van die variaties is PORTO ALEGRO (UPI) - De wolk giftig gas die voor de kust van zuide lijk Brazilië uit zee opstijgt, heeft een eerste menselijk slachtoffer geëist. Een dertigjarige arbeider die zes dagen geleden in het ziekenhuis werd opgenomen met klachten over misselijkheid en hoofdpijn, is in San ta Vitoria de Palmar (niet ver van de grens met Uruguay) overleden. Nog drie mensen, onder wie een dertien jarig meisje, liggen in het ziekenhuis met dezelfde klachten. Het is nog niet met zekerheid vast gesteld waar het giftige gas vandaan komt. Aangenomen wordt echter dat^ het gas afkomstig is uit openge scheurde vaten met chemicaliën. In april 1971 zonk in het desbetreffende gebied het vrachtschip Taquari, dat was geladen met 24 ton kwikverbin dingen, 173 ton natronloog, zeven vaten propyleen en zeven cilinders ethyleen. De eigenaar van de vaten, Dow Chemical, waarschuwde des tijds dat de vaten zouden kunnen openroesten, maar de autoriteiten hebben daar niet op gereageerd. Men neemt nu aan dat de vaten inder daad zijn opengebarsten, hoewel het ook mogelijk is dat de gaswolk wordt veroorzaakt door pesticiden die twee maanden geleden in zee kwamen toen een schip waarmee ze vervoerd werden, zonk. echter niet zodanig, dat hij aan de eentonigheid weet te ontsnappen. Vormen Eigentijds is Judd's vormentaal ze ker. Zij speelt in op de vormen, die men ook in de architectuur of in de Industrie ontmoet. Voor hem, zo la zen we, zijn eenvoudige vormen, waar ze ook te vinden zijn, estheti sche bevrediging, maar die schoon heid wordt dan bepaald door de pre cies afgewogen verhoudingen, maten en materiaalkeuze. Hij ziet kunst en niet-kunst als een eenheid. Differen tiaties kunnen het onderscheid tus sen kunst en niet-kunst duidelijk maken. In deze gedachtengang kan, bijvoorbeeld, een industrieel pro- dukt kunst zijn en een als kunst bedoeld produkt niet, of andersom. In een beperkt aantal gevallen heb ben we bij Judd zeker een vleug van schoonheid ervaren, maar het was er één van een kil soort. Het blijft een kunst op niveau eenvoudig te zijn. De tentoonstelling is nog tot 16 mei te bezichtigen. Zij gaat gepaard met op gezette tijden een dia-vertoning. Donald Judd: Studie voor een sculptuur. BANGKOK (Reuter) Het aan het licht komen van een georganiseerde babysmokkel heeft de regering van Thailand bewogen tot het ontwer pen van een wet die de adoptie van Thailandse kinderen door pleegou ders in het buitenland verbiedt, zo heeft een woordvoerder van het mi nisterie van maatschappelijk welzijn bekendgemaakt. Vorig jaar bleek dat Europese pleeg ouders tussen de 1.500 en 3.000 dollar wilden betalen voor een Thailandse baby, waaruit een ware „baby-ex port" was ontstaan. Renu Chotidilik, adjunct-secretaris-generaal van het ministerie van maatschappelijk wel zijn, verklaarde aan verslaggevers dat ondanks de vorig jaar genomen striktere voorschriften, de kinders- mokkel nog steeds doorgaat. Daar om, zei zij, is het wetsontwerp opges teld om de smokkel van kinderen naar het buitenland te voorkomen. UTRECHT (ANP) - Busbe drijven In Groningen, Fries land en Drente gaan experi menteren met „belbussen". Dit is een bus zonder vaste vertrektijden of -plaatsen, die per telefoon kan worden ontboden. Mensen die per belbus willen reizen bellen naar een centrale waar ieder uur een route wordt samen gesteld die langs alle „bel lers" voert. Dit staat in het blad „Versnelling", het perso neelsblad van de Nederland se streekbusbedrijven. Over een jaar wil men met de expe rimenten gaan beginnen. door Geert Kistemaker Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Het verkeer in dorpen is onveiliger dan dat ln de grote steden. Onderzoek in dertig Brabantse dor pen met ongeveer 20.000 inwoners heeft aan het licht gebracht, dat niet alleen de aard van de ongelukken ernstiger is, maar ook dat het aantal verkeersdoden anderhalf tot twee maal het landelijk gemiddelde be draagt. Dit zei gisteren op het verkeersvei- llgheldscongres in Amsterdam ir. K. Zeldenrust van het Bureau voor Ruimtelijke Ordening in Vught. De eigensoortige verkeersproblemen in de dorpen hangen, volgens hem, nauw samen met het karakter van het dorp (onoverzichtelijke boch ten), het dagelijks leven in het dorp (parkeren bij winkels, laad- en los- problemen) en het feit, dat het dorp 'vaak doorsneden wordt door een drukke provinciale weg. Een van de mogelijke oplossingen noemde hij het aanleggen van omleidende wegen. Ir. M. 't Hart van het bureau ver keerszaken van Groningen merkte op, dat de omleiding van het stads verkeer het doorgaande autoverkeer met veertig procent heeft vermin derd. Hij verwacht, dat het aantal ongelukken sterker kan worden te ruggebracht. In buitenlandse steden zijn verminderingen van vijftig tot zestig procent bereikt, zei hij. BRA8ILIA (AFP. UPI, AP) - De Braziliaanse president Emesto Gei- sel is gisteren tijdens een ceremonië le plechtigheid op het ministerie van buitenlandse zaken ln elkaar gezakt. Na een medisch onderzoek kon de president naar zijn residentie wor den overgebracht. De president zou overvallen zijn door een plotselinge verhoging van de bloeddruk. Geisel is zeventig jaar. ROTTERDAM Met een imposant grote kroon vol met spots boven het toneel gaf de Engelse rockgroep Queen woensdag- en donderdagavond in de Ahoy een bijna twee-en-een-half uur durend concert. De groep die voor de derde keer in Nederland was heeft zich dankzij een groot aantal hitsingles en zes lp's waarop een zeer eigen geluid te horen is, vele fans, vooral in de jongere leeftijden verworven. Het gezicht van Queen wordt be paald door zanger Freddie Mercury, die een keiharde tenorstem heeft, en gitarist Brian May, wiens solo's een wezenlijk onderdeel in de composi ties vormen. Het uitstekende drum- werk van Roger Taylor plaatst de groep in de hardrockhoek. Het concert begon met de bekende successen, die de perfectie van de studio-opnamen missen, maar door de inzet van de groep de zaal tot groot enthousiasme brachten. „So mebody to love", „Killer Queen" en „You are my best friend" zijn ijzer- sterke nummers, die zo bekend in de oren klinken dat men niet meer kri tisch naar de uitvoering ervan luis tert. Daarna werden drie rustiger songs gespeeld, onder andere het driestem mig gezongen „Don't you hear my call". Het daarop volgende „White man" verzandde in veel te lang en slecht gespeel met het echo-appa raat. Een half uur lang hielden Mer cury en May het publiek voor de gek met uit de hand gelopen egotrippe rij. Een dieptepunt in het concert dat de groep probeerde op te vijzelen met „Bohemian Rhapsody". Het moeilijke vocale middenstuk hierin werd echter veiligheidshalve door een bandopname overgenomen. Toegift De toegift bevatte naast de herha ling van het begin, „We will rock you" en het hoogmoedige „We are the Champions". In de tweede toe gift kon Queen niets anders meer opbrengen dan een laffe en ramme lende uitvoering van „Jailhouse- rock". Men kon niet aan de indruk ontko men dat Queen drijft op de hitsuc cessen, maar dat er verder weinig moeite is gedaan om een muzikaal verantwoord geheel af te leveren. De heroïsche presentatie, de verkleed partijen en de lichteffecten kunnen het oog misschien tevreden stellen, bij een concert blijft het oor het belangrijkste zintuig Prisma Thrillers wereldvermaarde misdaad romans in paperback Kenneth Royce Operatie VIP desperado's bezetten een ziekenhuis James Anderson Met de dood in je bloed 'doet je ogen uit de kassen vallen' New York Times Book Review Charles McCarry Dossier Miernik per stuk 9,50

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11