Reclame als spiegel rD 1 BOEK VAN DE MAAND: Kan' "SPELEN MET PUZZELS." Fokker peTijd Onze toekomst wordt er niet fijner op Even naar Esso en wie weet wint uw kind een prijs. deTijd Overal waar Esso wat Extra doet. L SPELEN MET PUZZELS I "SPELEN MET PUZZELS? T> Wh J op Franse opdracht Bonden ongerust over werk in gezinsverzorging Weekblad jubileumtentoonstelling in Amsterdam deze week: Geen enkel spoor in moordzaak IRDAG 20 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 oor Leo Kleyn 'ERDAM „De reclame volgt de weg die door politiek en techniek is gebaand. (-) Steeds ;aler nemen de mensen op dezelfde manieren deel aan dezelfde samenleving. De politiek chept de voorwaarden, de reclame laat zien wat de consument daarmee kan doen." Deze jvatting, geformuleerd door de publicist H. J. A. Hofland, vormde het uitgangspunt bij de irichting van een tentoonstelling die is georganiseerd ter gelegenheid van het vijftigjarig itaan van het Genootschap voor reclame. p deze tentoonstelling, „Van klei- e man tot Jan Modaal", die tot 6 iei te bezichtigen Is in de sociëteit et Amicitiae aan het Rokin in irdam, wordt door middel diapresentaties en fotopanelen „spiegel van de maatschappij", reclame wel wordt omschre- in beeld gebracht. Met het ixposeerde materiaal willen de lisatoren duidelijk maken dat veranderende opvattingen over ikheid en vrijheid ook in de ame duidelijk weerspiegeld den". materiaal is overzichtelijk ge- jschikt in vier zalen, waarin een teld wordt gegeven van de recla- in achtereenvolgens de jaren tussen 1927 en 1945, de jaren tussen 1945 en 1960, de jaren zestig en de jaren zeventig. Daarnaast wordt af zonderlijk aandacht besteed aan onder meer de Sire-campagnes, het werk van de retoucheur (waarmee ook de erotiek in de reclame aan bod komt), en tv- en bioscoopre clame. Beperking Ongewild, naar mag worden aange nomen, maakt de tentoonstelling duidelijk dat met name in de jaren zestig, toen zich een „consumptie explosie" voordeed, reclame werd gemaakt voor allerhande artikelen die later als schadelijk voor ge zondheid of milieu werden ge- Dedokter vraagt of't niet een beetje f minder kan. i v\f - 'i T 7 brandmerkt, en dat als gevolg daarvan reclame-uitingen die eerst tot kopen aanspoorden, naderhand beperkingen en zuinigheid pre dikten. De voorzitter van het Genootschap voor reclame, drs. L. de Vries, merkte daarover gisteren op dat reclame ook niet anders kon en kan, omdat er in ondergeschikt heid aan opdrachtgevers wordt ge werkt, en dat derhalve de beschul digende vinger niet moet worden opgeheven tegen het reclamewe zen, maar tegen die „bazen". Maar „dat de veranderende opvattingen over gelijkheid en vrijheid ook in de reclame weerspiegeld worden, is dan niet iets waarop dat reclame- wezen trots kan zijn, wat nu wel min of meer gesuggereerd wordt. Verpolitieken -;,Sï j M Eet minder maar lekker. Echte boter de jaren zeventig kwam er een einde aan de aansporing meer eten. De tentoonstelling is gisteren geo pend door oud-minister drs. J. P. A. Gruijters, die voorspelde dat de reclame zal „verpolitieken", door dat duidelijk gemaakt zal moeten worden dat de ene behoeftebevre diging belangrijker is dan de ande re. Volgens Gruijters zal de reclame met andere, aan het politieke jar gon ontleende, woorden prioritei ten moeten gaan stellen. Daarnaast voorzag Gruijters dat ook belangengroepen steeds meer gebruik zullen maken van reclame. Naar zijn mening zal reclame steeds meer doortrokken worden van elementen die tot nu toe vrij wel uitsluitend zijn terug te vinden in de reclame voor politieke par tijen. De tentoonstelling, al met al zeer de moeite waard, is gratis toegan kelijk: op werkdagen van 12 tot 19 uur, in de weekeinden van 11 tot 17 uur. ADVERTENTIE Dezeconstructie.gemaakt met 114 lucifers, is zo nauwgezet geconstrueerd dat hij niet in elkaar valt, hoewel er toch geen lijm werd gebruikt. Een boek om bij te tandenknarsen en te watertanden, om soms gek en dan weer gelukkig van te worden. Dat is "Spelen met Puzzels!' een schitterend geïllustreerde ver zameling puzzels, variërend van vrij gemakkelijk tot zeer moeilijk. U vindt er meer dan 1000 puzzels in met alle oplossingen, waarvan 100 puzzels om zelf te vervaardigen. Tangrams, meetkundige legpuzzels, polyvor- men.luciferpuzzels.constructie- puzzels, magische vierkanten, ring- touw-en-bal-puzzels, dool hoven en labyrinten, draadpuzzels, getallen- puzzels en verplaatsproblemen. Spelen met Puzzels - nu als Boek van de Maand bij de boek handel. IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F21,50. Na 6 mei f 34,50. f De aanbieding is geldig ■f t/m 6 mei. Echter zolang de voorraad strekt i Graham Greene in gesprek met zijn oude vriend en collega V. S. Pritchett. Over boeken, schrijvers, reizen, verveling, katholicisme, geweld, sex, depressies en vooral de deugd van ontrouw. Een verslag van drie dagen in 'Greeneland'. Gijs Stappershoef opent de rij in een door Frans Boelen geschreven serie gesprekken met Nederlandse TV-makers. Nederland mag 'eigenlijk een uitstekend land voor televisie' zijn. alles zien maakt somber: 'Bij de televisie heerst angst voor kwaliteit'. door mr N. D. Jörg Het kon niet uitblijven: met de groei van de wetenschap om trent de hersenen in de veel heid van hun facetten raken criminologen, dat wil zeggen deskundigen op het gebied van het misdaadverschijnsel, ge ïnteresseerd in lichamelijke verklaringen van crimineel ge drag. Het was in de vorige eeuw dat de persoon van de delin quent en niet de daad voor werp van onderzoek is gewor den, hetgeen een nieuw tijd perk inluidde. De Turiinse arts Lombroso verricht te in de tweede helft van de vorige eeuw onderzoek naar het lichaam van duizenden gevangenen. Hij kwam tot een opzienbarende theo rie. Bij veertig procent van de onder zochten had hij lichamelijke afwij kingen gevonden, zoals afwijkende UTRECHT De Utrechtse recher che is nog geen stap verder in de moordzaak Judith Kroonbergs. Deze 33-jarige alleenwonende vrouw werd op 31 maart in haar flat aan de Ibisdreef gewurgd, maar van de da der ontbreekt elk spoor. De recher che heeft al achthonderd tips nage trokken en al vierhonderd mensen gehoord, maar heeft momenteel geen verdachten op het oog. schedelomvang. Die afwijkingen zouden volgens hem, beïnvloed als hij was door de selectietheorie van Darwin, degeneratieverschijnselen zijn. Deze zienswijze is uiteraard niet on bestreden gebleven. Zo ging de Fransman Manouvrier de ideeën van Lombroso te lijf. Anderen (de Franse milieuschool) zochten de belangrijkste verklaring van criminEiliteit in het sociale mi lieu met als consequenties dat de samenleving de misdadigers heeft die zij verdient. De hoge vlucht van de menswetenschappen, zoals de psychologie, psychiatrie en pedago gie, in deze eeuw en vooral na de oorlog hebben bijgedragen aan het inzicht dat het verklaren van crimi naliteit nog veel ingewikkelder ligt dan dat dit in de vrij grove categori eën „lichamelijk" of „sociaal" en zelfs niet zo jnaar in een mengsel van beide kan worden ingedeeld. Een moeilijk te weerleggen aanval van sociologische kant is vanaf de jaren zestig gedaan op de definitie van criminaliteit. Werd dit tot dan toe het strafbaar gestelde gedrag be schouwd, sindsdien is de band met het strafrecht losser gemaakt door het inzicht dat het de strafwetten zelf kunnen zijn die criminaliteit produceren, terwijl die strafwet dan bovendien nog de uitdrukking ple gen te zijn van de „heersende klasse". Je hoeft niet alleen naar dictaturen te wijzen maar je kunt ook aan de strafbaarheid van bijvoorbeeld sta ken door spoorwegpersoneel ontdek ken dat strafwetten niet steeds de uitdrukking zijn van de wensen van de lagere klassen, standen, groepen of welke naam men ook wil geven aan de mensen die het niet voor het zeggen hebben. Werden tot hier strafwetten ge noemd, ook de strafrechtspleging zelf zorgt ervoor dat zij haar klanten regelmatig terugziet. Het verklaren van het verschijnsel misdaad is dus geen eenvoudige zaak, laat staan het voorkomen of beperken ervan. Onaangenaam Wanneer men leest dat er met de benoeming van dr. W. Buikhuizen tot hoogleraar in de criminologie in Leiden een nieuwe richting in de criminologie wordt ingeslagen (Buikhuizen gaat een team samen stellen voor onderzoek van de her- senhuishouding en andere biologi sche kenmerken van de delinquent) dan bekruipen een eenvoudige jurist die van biologisch onderzoek weinig verstand heeft, onaangename gevoe lens. Want wat hij wel weet, is dat mensen het slachtoffer plegen te worden van geavanceerd onderzoek. In de ivoren torens van de weten schap wordt waardenvrije weten schap bedreven die behalve veel goeds ook veel kwaads kan brengen. Blijkens berichten zullen onze mis dadige medemensen in laboratoria worden geanalyseerd met betrek king tot de invloed van de hersenen op het misdadige gedrag. Zij zuilen het zijn, die de biologische bouwstoffen moeten aandragen voor controle over misdadigers, met mooie woorden: voor preventie en behandeling van deviantie en devi- anten. Zijn technische methoden om men sen zich aangepast te laten gedragen in onze samenleving niet verre te verkiezen boven jarenlange opslui ting? Het is maar van welke kant je het bekijkt: zachte middelen die op weinig weerstand stuiten en heil zaam zijn voor de individuele mens komen de functionarissen die tot taak hebben onze samenleving zo goed mogelijk voort te laten hobbe len. beter uit dan hoge gebouwen waarvan iedere treinreiziger kan zien dat daar mensen tegen hun zin wor den opgesloten. Voor wie „1984" niet alleen in zijn agenda, maar ook in perfectionering van de controle op en de beïnvloe ding van ieder mens ziet naderen, is het nieuwe team geen geruststelling, dat de toekomst fijn wordt. Het wordt steeds duidelijker: kennis is macht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De kans. dat Fok ker toch nog F-28 Fellowships aan de Franse luchtvaartmaatschappij zal kunnen verkopen, lijkt groter gewor den nu de Franse maatschappij heeft laten weten af te zien van de optie op dertien vliegtuigen van het type Boeing 737. Eerdere onderhandelingen tussen Fokker en Air France sprongen vorig jaar af op het besluit van de Air France-directie verder in zee te gaan met de Amerikaanse vliegtuigfa briek Boeing. Dat men dit besluit nu weer onge daan heeft gemaakt, komt doordat de vakbond van het vliegend perso neel het onverantwoord vindt, dit 130 stoelen tellende vliegtuig met slechts twee vliegers te bemannen. De bond heeft geëist, dat bij de be manning ook een boordwerktuig kundige op wordt genomen en dat heeft Air France nu geweigerd. Met deze ontwikkeling is de maat schappij in een vrij precaire situatie geraakt, omdat de vloot van 28 ver ouderde Caravelles dringend aan vervanging toe is. Er is al besloten met afstoting van de toestellen in de loop van volgend jaar te beginnen en een alternatief heeft men nog steeds niet. Fokker acht daardoor zijn kansen gestegen, vooral omdat de Franse vliegersvakbond al te kennen heeft gegeven er geen bezwaar tegen te hebben de Fellowship met twee vlie gers te bemannen, omdat het toestel slechts 85 passagiers kan vervoeren. Ervaring Daarbij komt dat Air France, even als troüwens de Franse maatschap- peij voor het binnenlands vervoer T.A.T. en Air Inter al ruime ervaring met Fokker-produkten hebben. Bij deze maatschappijen vliegen al vier Fellowships en 44 Friendships. In vorige onderhandelingen heeft Fokker als tegenprestatie voor een eventuele order aangeboden een deel van de produktie te laten uit voeren door de Franse vliegtuigindustrie. Tot het aanbie dingenpakket behoort ook de toe zegging. dat de Franssn de Fellows hip te zijner tijd kunnen inruilen tegen de nieuwe versie, de Super- Fellowship, die 105 stoelen krijgt, economischer vliegt en waarschijn lijk in 1983 op de markt komt. Dit aanbod zal waarschijnlijk gestand worden gedaan. Als de Franse order zou doorgaan en onderhandelingen daarover kun nen binnenkort worden verwacht zal het waarschijnlijk gaan om tien tot twintig toestellen, waarmee een bedrag van tweehonderd tot drie honderd miljoen gulden gemoeid zou zijn. Verder: De emoties van Emmy van Overeem Onderwijsbonden stellen eisen Zwakzinnigenzorg: 'Endegeest' in opspraak Schilderkunst: Constant terug bij het protest Film: Magistrale Pastorale Jan Mulder: Ezeltje prik Dit keer een Extra voor kinderen tot en met 12 jaar. Tijger-tekenwedstrijd. Met 1.000 prachtige tijgerprijzen. Komt u op een Esso Bon voor proefabonnementen «wfcvn tW Tijd VOO» t guidon •Hits Zon<J«f postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer S. Amsterdam leiahng na ontvangst van acceptgiro todirkMp l?M Tr-16« iel Ut 2JJ1H Van onze Haagse redactie DEN HAAG De bonden van over heidspersoneel zijn ernstig ongerust over het verdwijnen van enkele hon derden arbeidsplaatsen in de gezins verzorging. Als gevolg van de vorig jaar afgekondigde vacaturestop voor gezinshulpen zijn er thans naar ver houding te veel leidsters. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) wil deze verhouding weer recht trekken. Op het departement verwacht men een heel eind te ko men via de natuurlijke afvloeiing van leidsters, maar de bonden zijn erg bang dat er ook gedwongen ont slagen zullen vallen. Volgens de bonden, die vandaag op het ministerie overleg hebben ge voerd over de problemen in de ge zinszorg, gaat het om 400 a 500 ar beidsplaatsen. Een woordvoerder van het ministerie heeft deze cijfers niet tegengesproken, maar weec erop dat voldoende inzicht ont breekt door het grote aantal part tune-helpsters dat in de gezinsver zorging werkzaam is. Die zouden ook bij de getallen inbegrepen moeten worden. Volgens de woordvoerder is het her stellen van de norm van een leidster op 15 gezinshulpen of 30 part-time hulpen noodzakelijk om het verlies in de sector gezinszorg van 70 mil joen gulden te kunnen wegwerken. De bonden menen daarentegen, dat de werkgelegenheid in de gezinsver zorging niet mag worden aangetast. Men wijst erop, dat de behoefte aan gezinshulp nog steeds toeneemt. Vooral bejaarden doen een toene mend beroep op de gezinszorg. Voorts wordt aangevoerd, dat de taak van de leidsters de laatste tijd aanzienlijk is verzwaard. Tijdens het kortgeleden gehouden Kamerdebat over de CRM-begroting is ook vanuit het parlement gewezen op de groeiende behoefte vanuit de maatschappij aan gezinszorg. Staatssecretaris Wallis de Vries wil de echter niet op voorhand verklaren dat deze sector bij de komende be zuinigingsronde zou worden ontzien. station, waar wat Extra wordt gedaan (let op het affiche!), vraag dan meteen het eratis wedstrijdpapier. Alle infor matie staat erop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9