Kritiek bestemmingsplan Seinpostduin houdt aan Misschien nieuwe woonwijk in Leidse Stevenshofjespolder Nota over toekomst Residentie Orkest tid Schoolkinderen vegen Den Haag Prins opent unieke sporthal 'Olympus' Haagse wethouder gaat plan nog eens herzien. Plannen voor vierduizend woningen 'Meer samenwerking ander orkest' NABEZ0RGING VAN DE KRANT Start bouw Haags Vrijetijdscentrum KORT NIEUWS ra J DONDERDAG 20 APRIL 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H ide f DEN HAAG De Haagse wethouder Hardon (stadsontwikkeling) wil proberen het ontwerp- bestemmingsplan Seinpostduin zodanig bij te werken dat het wantrouwen en de onrust bij de Scheveningse bevolking zoveel mogelijk kunnen worden weggenomen. Hij gaat daarvoor ook nog eens praten met de bevolking. Dat moet allemaal op korte termijn gebeuren, want de wethouder hoopt het herziene ontwerp nog voor de zomervakantie ter visie te kunnen leggen. Hardon zei dit gisteren tijdens de bespreking van de brief van het Haags college aan leden van de com missie stadsontwikkeling over Sein postduin Het ontwerp-bestem- mingsplan. dat half februari ter visie werd gelegd, heeft veel losgemaakt bij de Scheveningse bevolking. Vol gens hen biedt het plan alle ruimte oor een verdere ontwikkeling van de badplaats, wat ten koste zal gaan an goede en betaalbare woningen in Seinpostduin. In een maand tijd bereikte de gemeente een grote hoe veelheid bezwaarschriften, voor het merendeel door meerdere personen ondertekend. In de brief van het college werd ingegaan op een aantal bezwaren tegen het ontwerp, maar bewoners groeperingen lieten inmiddels al we ten de voorgestelde wijzigingen „vol strekt onvoldoende" te vinden. Van bewonerszijde is gewaarschuwd dat desnoods harde acties zullen volgen. Ook de raadscommissie liet zich gis termorgen negatief uit. Het plan, zo viel te beluisteren, kwam onvoldoen de tegemoet aan de wensen van de bewoners Het ontwerp ging boven dien niet in op de huidige situatie in Seinpostduin en nog steeds was vaagheid troef. Geconfronteerd met deze bezwaren beloofde de wethouder aan het werk te zullen gaan om te proberen deze alsnog weg te werken. Hij benadruk te nog eens dat besloten was tot snelle tervisielegging met het oog op dreigende ontwikkelingen voor dit gedeelte van Scheveningen. De wet houder verzekerde dat er „geen spra ke is van aantasting van goede en redelijk goede bebouwing in Sein postduin." Hardon wü proberen zo snel moge lijk weer bij de commissie stadsont wikkeling terug te komen met een preadvies. Als de commissie dan nog van mening is dat het ontwerp-be- stemmingsplan onvoldoende is. moet maar eens bekeken worden of het inderdaad niet wat te snel ge gaan is. Hardon waarschuwde echter voor de gevolgen voor Seinpostduin als er niet snel een ontwerp-bestem- mingsplan ter visie wordt gelegd. Als blijkt dat het herziene plan wel tege moet komt aan de wensen van bevol king en raadscommissies wil de wet houder proberen het nog voor het zomerreces door de raad te laten behandelen. Zo'n drieduizend Haagse jongeren hebben onder aanvoe ring van wethouder Vink gisteren de bezem gepakt en zijn de residentie gaan aanvegen. De wethouder gaf bij het clubhuis het O'Nlok in de Vlielandestraat in Schevenin gen het startsein voor de actie, die uitgaat van de Stichting Milieubeheer en die bedoeld is om de jeugd meer te betrekken bij de zorg voor een schoon milieu. Op het strand tussen de Scheveningse Haven en de grens van Wassenaar hebben 2000 Haagse natuurverkenners voor een grote schoonmaakbeurt gezorgd. Her en der in de stad deden 500 kinderen mee aan de actie. Van onze correspondent LEIDEN De Stevenshofjespolder zal wellicht over een aantal jaren woonruimte gaan bieden aan ongeveer 12.000 mensen. Daarvoor zouden in dit gebied vierduizend woningen neergezet moeten worden, waarvan het merendeel in de beschutte sector. Daarnaast zou er ruimte moeten komen voor een aantal kleine arbeidsintensieve bedrijven en voor een aantal kantoren. De bebouwing zou gefaseerd moeten plaats vinden. Daarbij zou de mogelijkheid om slechts een gedeelte van de wijk te bebouwen moeten blijven openstaan. De bouw van deze zgn. ..Stevenshof" zal zeker niet voor 1980 op gang komen Dezer dagen kwam er een program ma van eisen uit voor de Stevenshof jespolder dat samengesteld is door een gemeentelijke werkgroep. In deze nota wordt uiteengezet welke ontwikkelingen in de Stevenhofjes- polder gewenst zijn indien de Leidse raad tot bebouwing zal besluiten. Dat besluit zal afhangen van het antwoord op de vraag of de voor Leiden noodzakelijke woonruimte ook gerealiseerd kan worden door renovatie en nieuwbouw binnen de bebouwde kom. Deze laatste moge lijkheid verdient volgens de raad de voorkeur. Wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening en voorzitter van de werkgroep Stevenshofjespol der wijst er echter op dat de polder een van de weinige gebieden is in Zuid-Holland, waar nog een nieuwe wijk gebouwd zou kunnen worden. Het gebied grenst aan de uiterste zuidwestelijke rand van de gemeen te Leiden en wordt aan de west-kant begrensd door de rijksweg 44, in het noorden door de Rijn en in het oos ten door de spoorlijn Leiden-Den Haag. Het ligt nogal geïsoleerd van de rest van Leiden. De oppervlakte bedraagt circa 145 hectare Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Residentie Orkest zou meer moeten samen werken met de andere grote orkesten in Nederland. Het veelvul dig spelen in eikaars series zal de traditionele concurrentie tussen de grote orkesten op het Juiste vlak brengen. Dit is een van de conclusies van een discussienota over het beleid ten aanzien van het Residentie Orkest, die B. en W. van Den Haag hebben gestuurd aan de Raadscommissie voor Kunstzaken Uw krant onverhoopt niet ont vangen1 Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445 In DELFT nummer 015-132519. b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent Laagbouw De nieuwe wijk zal volgens de werk groep een zogeheten extrovert ka rakter moeten dragen. Dat houdt in dat ze niet als een blok uit het land schap oprijst zoals bijvoorbeeld de Bijlmermeer, maar dat zij erin ge ïntegreerd is. Daarvoor zal het onder andere noodzakelijk zijn dat de be- ORGELCONCERT In de Nieu we Kerk van Delft is donderdag avond om 8.15 uur een orgelconcert te beluisteren. Voor de uitvoering zorgt de Naaldwijkse organist Ge rard Bal. oud-leerling van Jan J van den Berg. De toegangsprijs is 3.50 (reductie voor CJP'ers en 65+'ers). bouwing niet een rechte iijn vormt, maar onderbroken wordt door stro ken groen in de vorm van bebossing. Ook zal de aanleg van de Stevenshof vooral in de vorm van laagbouw moeten plaatsvinden. Niet meer dan twee tot vier procent van de bebou wing zal in hoogbouw van maximaal zes lagen uitgevoerd worden. Het is de bedoeling de verschillende bouw vormen (hoogbouw, gestapelde wo ningen van vier lagen en eensgezins huizen) met elkaar te vermengen om een gedifferentieerd beeld te doen ontstaan. Twintig procent van de woningen zal bestemd zijn voor kleine huishou dens. De overige zullen vier kamers of meer bevatten. Niet meer dan tien procent van de woningen zal uit koophuizen in de vrije sector be staan. Het is in de eerste plaats de bedoeling inwoners van Leiden goe de en goedkope woongelegenheid te bieden in de vorm van woningwet woningen en premiekoopwoningen. Daarvoor zullen zogeheten lokatie- subsidies verkregen moeten worden. Lokatiesubsidie houdt in dat het Rijk het verschil tussen wat een wo ningwetwoning zou moeten kosten en wat ze werkelijk kost, bijlegt. Het verschil is op het ogenblik ongeveer 15.000 gulden. Als de overheid deze subsidie niet zou toekennen, zou de bouw van de Stevenshof waarschijn lijk niet doorgaan. Ze stelt als eis dat de weg laag gesi tueerd zou moeten zijn en dat de grond eromheen verhoogd zou die nen te worden. Op deze wijze zou de geluidshinder beperkt blijven en zou het uitzicht ook iets dragelijker zijn. Verder eist de werkgroep gelijkvloer se kruisingen van de weg en wijkwe- gen, zodat het verkeer van en naar de Stevenshof gemakkelijk van de R-ll gebruik zou kunnen maken Het programma van eisen zal de komende maand nader toegelicht worden. Op 25 mei zal er een infor matieavond worden gehouden in de Stadsgehoorzaal. Rijksweg 11 Bij de gewenste extroverte opzet zou de werkgroep niet gelukkig zijn met de geplande Rijksweg 11 over de eventuele aanleg waarvan nog be slist moet worden. De rijksweg 11, die een verbinding zou moeten gaan vormen tussen de rijkswegen 44 en A-4 zou pal langs de zuidelijke grens van de Stevenshof gaan lopen. De gemeente Voorschoten heeft zich al tegen de aanleg gekeerd. De werk groep heeft ondanks haar kritische houding rekening gehouden met eventuele aanleg. DEN HAAG De Haagse wet houder L. van der Weide heeft gistermiddag door het storten van een kubel beton voor het binnenbad het officiële start sein gegeven voor de bouw van het Vrijetijdscentrum op de Scheveningse boulevard. Van der Weide deed dit in zijn func tie van bestuurlijk coördinator voor Scheveningen. In het centrum komen een groot aantal voorzieningen, waaronder een zwemhal met golfslagbad. wervel-bruisbad en uit-zwembad. Daarnaast is er een restaurant met terras sen, een speelhal voor binnen sporten en een sauna en sola rium. De gemeenteraad van Den Haag heeft eertijds een bedrag van 22,5 miljoen gulden uitge trokken voor de bouw van dit centrum. Het wordt gebouwd op het terrein van het voorma lig Grand Hotel vóór het flat gebouw Princelandt. De archi tecten hebben het gebouw zo ontworpen dat het een over gang vormt tussen de boule vard en de achterliggende be bouwing. Verwacht wordt dat het cen trum in juni 1979 geopend kan worden. Het aantal gebruikers voor de eerste jaren wordt, ge zien de ervaringen met derge lijke centra in Geefeld, Weln- heim en Dortmund, geschat op 400.000. Agrarische structuur. DEN HAAG - Zuid-Holland een provinciale adviescomm agrarische structuurverbeteri richten. Daarin komen woordigers van het agrarisch 1 drijfsleven, de provincie en rijkf stellingen. De taken van de com sie moeten worden gezien als 1 poging de tuinbouw te helpen, f in het bijzonder begeleiding va jonge tuinder die veel moeilijkhi ondervindt bij het beginnen van| nieuw bedrijf. Officieel is de taaki schrijving: het adviseren van i puteerde staten over algemene a rische structuurproblemen in Zul Holland, advies uitbrengen aanf over het gebruik van het on. ingestelde fonds agrarische tuurverbetering en hetstimulere coördineren van regionale activf ten op het gebied van de agrari structuur. Zwembad VOORSCHOTEN - Binnen enl maanden kan aan de Richard nerlaan in Voorschoten begoi^ worden met de bouw van een zw badcomplex. Hoewel de raad nog definitief uit moet spreken bli deze week bij een gecombinee commissievergadering het mei y deel van de raadsleden voor het p R* te zijn. B. en w. van Voorscho SV hebben inmiddels een bedrag mji zeven miljoen gulden uitgetrokl voor het zwembadcomplex. Het hele complex omvat een overdi binnenbad met daaromheen een creatieterrein. Daarin is tevi plaats voor een buitenbad, een r getgolfbaan en een restaurant 1 huidige instructiebad in de Vliet** zal. na ingebruikneming van nieuwe complex, worden geslote! Hondenstudie DEN HAAG Ambtenaren staatsbosbeheer houden op ogenblik nauwlettend de bewei gen van honden in het Haagse Bos het oog. Men probeert na te gaan hoeverre het gedrag der viervoet invloed heeft op de vogelstand efi plantenwereld. Bij de vogels voorbeeld is het denkbaar dat gestoord worden in het broedA de zoen. Of er maatregelen genora ne f zullen worden om de vrijheid van honden te beperken, zoals in ov< e gens niet van Staatsbosbeheer 'ustl komstige berichten is gesteld, har af van de resultaten van het ond re z< zoek. Los hiervan bestaat wel !e'1 1 plan om honden om hygiënische ;?on denen te weren uit de speel- en weiden. rij mde de nkri] nd s en Schilderswijk DEN HAAG De Haagse gemeen e raadsleden Duivesteijn (PvdA) Van de Ven (CDA) dringen er schriftelijke vragen bij het colli van B. en W. op aan iets te doen i de „erbarmelijke toestand", waa 7 bepaalde delen van de Schilders** zich bevinden als gevolg van sla werkzaamheden. De raadsleden n men met name de hoek Van Ra steinstraat-Jacob van Campenpl! verder de Tenierstraat, Jan de Ba straat-Jan van Gojenstraat en R< brandstraat en tenslotte het wijkseplein. Zij wijzen er op 1 sloopresten hier wekenlang blij* liggen en dat daardoor de jeu opa wordt uitgelokt tot het stichten v j jn branden en het aanrichten van v nielingen, niet alleen aan dicht ,ens spijkerde of leegstaande huiz jjAV maar zelfs aan bewoonde woning! „Haagsche Paarde dagen" ten au F teru DEN HAAG Het voortbestaan v )00 r het evenement „Haagsche Paardi 1 dagen" is volgens de organisatoi ir ve verzekerd. Door omzetting van len bestuursvorm van een zelfstand 1 de 1 stichting in een werkcommissie d ze< het Algemeen Haags Comité, zijn voor vorig jaar ontstane financiële en p eten sonele problemen opgelost, deel Haagsche Paardendagen zuil die n voortaan jaarlijks in de laatste v( FR-1 week van juni worden gehouden, wek lijktijdig met het Zomerfeest Bui leren schap Centrum 2005. Dit jaar st dse z de hippische manifestatie in het ken van het vermaarde Friese Pa denstamboek. bij waa t ersw i 1 slq y 2 "i n ta pl« 1 s pR ne: de De nota is bedoeld als aanzet tot een discussie over het functioneren van het orkest B en W stelde de Ge meenteraad de nota reeds in novem ber 1976 in het voorult2icht, omdat het college de tijd genomen achtte dat de raad zich zou uitspreken over de toekomst van het orkest In het stuk stellen B en W onder meer een (kleinschalige) uitwisseling van musici met de ..buur-orkesten" voor om te komen tot een veelzijdig muziekaanbod In verband hiermee zal onderzocht worden of de grootte en de samenstelling van het orkest zal moeten worden herzien Op het ogenblik telt het Residentie Orkest 114 musici Verdere verbetering van „het be reik" van het muziekaanbod wordt aanbevolen. Hierbij dient volgens het college de nadruk te vallen op de benadering van de jeugdige toehoor ders. Een ander punt is de ontwikke ling van een groter kamerorkest-mu ziekaanbod vanuit Den Haag met behulp van het Nederlands Kamer orkest Wethouder Vink van kunst zaken noemde dit bij een toelichting op de nota „een belangrijk punt". Het Rijk overweegt het Nederlands Kamerorkest op te heffen, omdat de grote orkesten wel in staat zouden ztjji met een kamerorkest muziek aanbod van kwaliteit te verzorgen Het Haagse college betwijfelt dit en zal zo nodig in overleg treden met alle betrokken partijen Buitenland Wethouder Vink toonde zich verder een warm voorstander van het geven Meer regionaal nieuws op pag. 15 van zoveel mogelijk concerten in het buitenland Volgens hem stimuleert dit de musici en komt het de naam van zowel het orkest als de stad ten goede. In de nota wordt ten slotte aandacht besteed aan de aan de raad jaarlijks ter goedkeuring voor te leggen jaar planning (op den duur meerjaren planning'. waarbij wordt ingegaan op de inhoudelijke en ook financiële aspecten. Toegevoegd aan het discussiestuk is een reactie van het bestuur van het Residentie Orkest, dat de nota in een eerder stadium mocht ontvan gen en er ook enige inbreng in had. Het R O zet kritische kanttekenin gen bij tal van punten. De Commis sie voor de Kunst zal er zich in haar vergadering van 11 mei over buigen. Zes jaar eis tegen heroïne-handelaar DEN HAAO (ANP) Zes jaar eiste de officier van justitie bij de recht bank in Den Haag tegen een 32- jarige Fransman wegens verkoop en aflevering van heroïne. Volgens de officier, mr. C van Steenderen, gaat het om een belangrijke handelaar in heroïne, die de schakel vormde tus sen twee in Den Haag opgerolde he rolnecentra in de Gerard Doustraat Tegen zes illegaal in Nederland ver blijvende Chinezen, aan wie de Fransman op twee adressen afgelo pen winter heroïne zou hebben gele verd. celstraffen variërend van 15 maanden tot vierenhalf jaar Op 10 januari van dit jaar deed de Haagse politie een inval op het adres in de Gerard Doustraat en arresteerde daar de Fransman en drie Chinezen Zoetermeer houdt hele week feest Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER De gemeente Zoetermeer gaat vandaag een unieke sporthal in gebruik nemen: de Olympus, die veel aan dacht trekt vanwege de koepelvorm. Onder het ronde aluminium dak zijn diverse sportaccommodaties en boven elkaar gelegen zwembaden samengebracht. Tot nu toe zijn er in Nederland slechts twee bouwwerken met een koepeldakconstructie volgens het meetkundig systeem dat de nu 82- jarige Amerikaanse technicus en ar chitect prof dr. R. Buckminster Ful ler heeft uitgedacht. Deze twee bouwwerken zijn het luchtvaartmu seum Aviodome op Schiphol en de sporthal in Budel (N Br). Zoetermeer is de derde in de rij. Ook in Deurne komt een sporthal met koepeldak, echter zonder zwembad In de Verenigde Staten zijn welis waar zeker twintig gebouwen met een dergelijk koepeldak tot stand gekomen, maar de twee bouwlagen zoals in Zoetermeer onder de koepel met een middellijn van 63 meter en rustend op zes steunkolommen zijn gebouwd, bezorgen Zoetermeer een wereldprimeur Het dak van de Olympus bestaat uit geprefabriceer de alununiumelementen en is gecon strueerd door Internationale Bouw compagnie BV (IBC) te Best. Prins Bernhard zal vanmiddag de Zoetermeerse hal officieel openen. De naam Olympus is gekozen na een prijsvraag onder de bevolking. Alle uren voor gebruik van de zwemba den, de sporthal (15x28 meter vloer oppervlakte) en de andere sportac commodaties zijn al „uitverkocht". De bouwkosten van het project be droegen 10,5 miljoen gulden. De mi nisteries van sociale zaken, volks huisvesting en ruimtelijke ordening en CRM droegen zes miljoen bij. De rest betaalde de gemeente Zoeter meer. die thans meer dan 50.000 in woners telt. Om de Zoetermeerse bevolking ken nis te laten maken met de Olympus wordt van morgen tot zaterdag 29 april een feestweek gehouden met tal van evenementen. Morgen wordt een feestavond georganiseerd Zater dag is er een sportinformatiemarkt met diverse demonstraties; 's avonds is er turnen. Zondag worden wed strijden voor rolstoelbasketbal en handbal gehouden. Maandag vinden activiteiten voor bejaarden plaats, terwijl 's avonds gevoetbald wordt tussen diverse teams (o.a. het Neder lands Militair Elftal). Dinsdag wordt er school-gezwommen en zijn er 's avonds wedstrijden tussen verschil lende buurten en wijken. Woensdag is er weer schoolzwemmen en wor den er activiteiten georganiseerd voor geestelijk gehandicapten Don derdag wordt er gezwommen en wor den diverse sporten gedemon streerd. Vrijdag word er eerst ge zwommen en daama een instuif ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6