inister wijst suggesties »ver ruimtelijk beleid af freüld Wat doe je met spaarbewi jzen als je nu geld nodig hebt? de Femis-Bank toch even anders Scherpe uithaal naar Rusland WBÊÊÊ^1 1 We weten te weinig van de voetganger onze Gesprek stelt teleur Ongerustheid gebruik Sieeldscherm onterecht De derde wereld ^dichterbij in Onze Wereld, maandelijks opinieblad feinig wijzigingen in verstedelijkingsnota lbeda zegt richtlijnen over gebruik toe In het mei-nummer ondermeer: 275 D'66 mag niet meedoen in Leiderdorp Kritiek Van der Klaauw op optreden in 'Hoorn' van Afrika Zeventig procent van verkeersdoden valt binnen bebouwde kom Huurstaking tegen hinder spaanplaat INDERDAG 20 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet i onze parlementsredactie iEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland wil vrijwel geen belangrijke wijzigingen fcreneen in de verstedelijkingsnota. Zowel suggesties van de oppositie als van de regeringsfrac- rijnS in de Tweede Kamer, vooral over de vraag waar in Nederland nieuwe huizen moeten worden r deed dat bij een bespreking van ruim vijftig moties, die de Kamer- en de afgelopen weken indienden de dagenlange vergaderingen van Kamercommissie ruimtelijke or- over de verstedelijkingsnota. t afvoeren van Purmerend als eikern. vooral door de WD voor- jteld, achtte de minister onmoge- i, iedet, bij gebrek aan een alternatieve oei juwplaats in Noord-Holland op ite termijn. Haarlemmermeer- zicSord vond de minister wel een goe- ;epak plek, maar hij legde er de nadruk gave. dat gezien de woningbehoefte, er achte et nze e et lingei van tigt de en, dl zangi ui onze sociaal-economische redactie 15eeD EN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) vindt de onge- ^vo stheid over dreigend oogletsel bij het werken met beeldscher- en onterecht, en een gevolg van onjuiste interpretatie van etenschappelijke gegevens. Wel overweegt de minister een ïblikatieblad uit te geven met aanbevelingen en richtlijnen >or het gebruik van beeldschermen. wee inister Albeda antwoordt dit op van PvdA-Kamerleden. Die g5nJrgen werden gesteld naar aanlei- ng van berichten over medische pporten van onder meer bedrijfs- tsen. Daar stond in dat het dage- ks werken met beeldschermen gafwijkingen kan veroorzaken, en oral zulke afwijkingen verergert mensen die ze al hebben. naai wind we nijn der le iet al dzijjL; >P rde /aar enen eld. zou isberg amen p: T. bedac Zul pping r. v. ot vo over en veld v i vervi ictda aan sl K)uwd, werden gisteren door de minister van de hand gewezen. zowel in de Purmer als in de Haar lemmermeer gebouwd zal moeten worden. Over de mogelijkheid van een ver hoogde bouwactiviteit in Amster dam zelf waren de verwachtingen van de minister nog niet hoog ge-' spannen, terwijl hij ook een nog snel lere groei van Almere en Lelystad afwees, omdat dan de stedebouw- kundige zorgvuldigheid daar in het gedrang zou komen. De VVD-motie om Purmerend te schrappen als groeikern ontraadde minister Beel aerts ten sterkste. Dat deed hij ook. NieUWCgëill in iets minder afwijzende woorden, met een CDA-motie die vroeg om de locatie-Purmerend nog eens nader te overwegen. „Niet wenselijk, de pro vincie heeft daaraan geen behoefte, en de bouw kan en moet in 1979 starten," aldus de minister. Ook een PvdA-motie die de tweede fase van de bouw in de Purmer (na de eerste 8500 woningen) pas in een lateV sta dium wilde bediscussiëren, werd door minister Beelaerts afgewezen, omdat dat nieuwe onzekerheid zou scheppen. minister zou het onverantwoord iden als wordt overgegaan op ge- uik van beeldschermen zonder dat voren is nagegaan wat de mogelij- effecten zijn op de gezondheid n de werknemers. Diverse weten- happelijke instituten zijn volgens minister al bezig met het onder zoek naar dergelijke effecten. Bij TNO is hiervoor een werkgroep inge steld waarin ook de arbeidsinspectie van het ministerie van sociale zaken deelneemt. Tot nu toe hanteert de arbeidsin spectie geen richtlijnen voor het wer ken met beeldschermen, zo deelt Al beda mee. Ook zijn er geen wettelij ke voorschriften voor een medische keuring of ogentest voor werkne mers die met beeldschermen moeten gaan werken. De minister is ook nog niet van plan dergelijke voorschrif ten uit te vaardigen. Wel zal in het vermoedelijk komende publikatie- blad aandacht worden besteed aan medische keuring en ogentest. Namibië vrij of vazalstaat? Volgens de plannen zal Namibië eind van dit jaar onafhankelijk 36dan worden. Maar wat houdt die on afhankelijkheid in? En wie gaan de nieuwe regering vormen? Wordt Namibië een werkelijk on afhankelijk land met een rege ring. gevormd door de vrijheids beweging SWAPO? Een dossier van zestien pagina's ten behoeve van de landelijke aktie ..Namibië vrij, steun SWAPO". e Lisij Nederlands elftal uitgedaagd Argentijnse politieke vluchtelin gen reageren op de argumenten tegen een boycot van de^ wereldkampioen^ schappen voetbal. Ze dagen het ie in Nederlands Ds ^elftal uit. De groene revolutie in een Javaans dorp De kloof tussen rijken arm in In- donesië wordt ibond» steeds groter. onderzoek rder f een Javaans dorp innei toont aan wat de gevolgen van de groene revolutie zijn voor de landloze plattelandsbevolking. Nog meer in dit nieuwe nummer De rijke-landen-club heet OESO De eskaders des doods in Guatemala en zoals elke maand nog veel meer informatie over de derde wereld en de gevolgen van nieuwe ontwikkelingen daar en hier. Onze Wereld is een uitgaue van de NOVIB, de Nederland se organisatie voor internationale ontwikkelingssamen werking. die onder andere ook de aktie Gast aan Tafel voert. Het mei-nummer 9. A.1 doof ieide kingi sbife dat la de derde wereid dchtotai ligt vanaf vandaag bij de opinie bladen. Of. bel voor een abonnement naar NOVIB, telefoon 070-624081 Een motie van de CDA-fractie om in de provincie Utrecht de bouwlokatie Houten nog eens nader te bezien, en in plaats daarvoor Nieuwegein nog groter te maken dan al de bedoeling is, achtte minister Beelaerts van Blokland ook hoogst ongewenst. Nieuwegein kan niet groter, aldus de bewindsman, en het is mogelijk om in Houten de nieuwbouw ondanks ecologische problemen verantwoord op te zetten. Moties die veranderingen zouden moeten aanbrengen in de keuze-mo gelijkheden voor bouwlokaties rond Den Haag wees de bewindsman ook af. Hij wil het provinciebestuur de volledige vrijheid laten zelf te kiezen uit de reeks geopperde bouwloka ties. De WD had voorgesteld om Wateringen en het gebied Pijnacker- Nootdorp als bouwmogelijkheid te schrappen, en het CDA stelde in een motie voor om het gebied van de Hofplein spoorlijn (tussen Rotter dam en Den Haag) niet als bouwlo katie aan te wijzen. Van dat laatste gebied zei de minis ter dat hij het niet tot het groene hart van Holland wil rekenen. „Als we eerlijk zijn moeten we constate ren dat het al een stedelijk gebied is", vond Beelaerts. Een motie van de VVD om Leidschendam als groei kern meer accent te geven ter voor koming van bouw in tuinbouwgebie den, kreeg wel gehoor bij de bewindsman, maar ook hier zag hij problemen. Het zal naar zijn mening nog lang duren voordat er met de voorbereiding van bouw in Leid schendam begonnen kan worden, omdat het gemeentebestuur nog overgehaald moet worden en omdat er problemen zijn met geluidshinder van de langsgelegen rijkswegen. Roosendaal Een VVD-voorstel om Roosendaal en Bergen op Zoom meteen aan te wijzen als groeistad, omdat de beide plaatsen hebben laten weten daar voor te voelen, ging de minister te ver. „Het tijdstip voorzo'n beslissing is te vroeg". De minister wilde ook niet ingaan op een voorstel van de WD-fractie om de bouwlokatie Duiven-Westervoort bij Arnhem weer op losse schroeven te zetten. De WD wilde dat de mi nister ging zoeken naar een andere lokatie ten zuidwesten van Arnhem. Minister Beelaerts van Blokland had ook weinig goede woorden voor voor stellen van de WD. maar ook van het CDA. om Emmen en Leeuwar den aan te wijzen als groeisteden. Hij vond de geplande groei van die ste den lang niet groot genoeg om hen de faciliteiten van de groeistad te geven, en vreesde bovendien dat met een aanwijzing valse verwachtingen in beide plaatsen zouden worden ge wekt. LEIDERDORP (ANP) D'66 mag in Leiderdorp niet mee doen aan de gemeenteraadsver kiezingen, omdat de kandida tenlijst drie minuten te laat op het hoofdstembureau is ingele verd. De voorzitter van het hoofdstembureau, burgemees ter Van der Have, was onverbid delijk: „Vijf uur is vijf uur, en hoe erg het ook is, de lijst kan niet mee." Het stembureau had D'66 tegen sluitingstijd laten weten wat er op het spel stond als de lijst niet op tijd zou worden ingeleverd. De voorzitter van de afdeling Leiderdorp van D'66, de heer Jolly, is van plan om in beroep te gaan. „Dat is het enige alter natief dat wij op dit moment hebben." Op grond van de uitslag van de Statenverkiezingen zou D'66 in Leiderdorp twee van de zeven tien zetels behalen. Eenvoudig binnenstappen bij een van de kantoren van de Femis-Bank. Daar kunt u alle spaarbewi|zen aan toonder van alle Nederlandse banken tussentijds wèl verzilveren. De Femis-Bank pakt geldzaken nu eenmaal anders aan. Dus u hoeft niet tot de einddatum van uw spaarbewijzen te wachten met die verbouwing, die nieuwe keuken, die droomreis, caravan of andere wensen. Ze kunnen morgen waar worden, als u vandaag bij ons binnenstapt. U kunt ook eerst bellen of een folder aanvragen bij Femis-Bank. antwoordnummer 3000 Rotterdam. Rotterdam: Westblaak 141, tel. 010-333310 Zeist: Montaubanstraat 21, tel. 03404-24100 Baarle-Nassau: Hoogbraak 1, tel. 04257-9518/8167 wij zijn elke dag geopend van 09.00-16.00 uur vertegenwoordigd door owel co s internationale registered trust company n.v.. hoogbraak 6. baarle-hertog Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zakeni heeft gisteren scherp uitgehaald naar de Sovjet-Unie wegens het Russische militair optreden in de „Hoorn" van Afrika. De leider van de Russische delegatie, Vitaly Roeben, samen met andere leden van de delegatie. DEN HAAG De Tweede Kamer-commissie voor buitenlandse zaken heeft gisteren een hard en teleurstellend gesprek gehad met de delegatie uit de Sowjet-Unie die momenteel een bezoek aan Nederland brengt. Kenmerkend daarvoor was de weige ring van zowel de leider van de Sow- jet-delegatie Vitalij Roeben als van de socialist Van der Doef over de mensenrechten in ontvangst te ne men. Hoofdonderwerpen van het ge sprek tussen beide delegaties waren het proces van ontspanning tussen Oost en West, de problemen rond de mensenrechten in Oost-Europa en de neutronenbom. Wij hebben, zo klaagden Kamerleden na afloop, op geen enkele vraag werkelijk ant woord gekregen. Het was alleen een zaak van afhouden aan Russische kant. De Russische delegatie toonde zich met name geïrriteerd, toen vanuit de commisie de zaak van de mensen rechten werd aangesneden. PvdA- Kamerlid Ed van Thijn vroeg aan dacht voor de prolemen van de Jo den in de Sowjet-Unie, die naar Is raelii willen emigreren en daarna op allerlei wijzen gepest worden. Van Thijn wees daarbij met name op de uitzichtloze situatie waarin de Rus sische Joden Anatolij Sjaranski en Wladimir Slepak al jaren verkeren. Vragen hierover leidden echter tot bitse antwoorden van Russische zij de, dat het hier om een interne aan gelegenheid van de Sowjet-Unie gaat, waar Nederlandse parlementa riërs zich niet mee behoren te be moeien. Neutronenbom De Russische delegatie toonde zich wel verheugd over het feit, dat de neutronenbom althans voorlopig niet in produktie wordt genomen in het Westen en de houding die het Nederlandse parlement daartegeno ver heeft aangenomen. Op de vraag echter, of van Russische zijde ook een gebaar te verwachten zou kun nen zijn, bleef men echter het ant woord schuldig. Door de Nederland se parlementariërs werd de stelüng van de Russen, dat het neutronen wapen het allergevaarlijkste nucle aire wapen tot nu toe is, bestreden. Zij wezen erop, dat zowel NAVO als Warschau Pact veel gevaarlijker wa pens in hun arsenalen hebben en noemden daarbij als voorbeeld de nieuwe Russische atoomraket. SS 20, die een veel grotere kracht heeft dan de neutronenbom. Op dat ver haal kwam van de zijde van de Rus sische delegatie nauwelijks een in houdelijke reactie. Voorts benadrukte de minister, in een rede over de oost-west betrek kingen voor het Nederlands genoot schap voor internationale zaken gis-^ teravond in Den Haag, dat er op korte termijn geen al te hoge ver wachtingen moeten worden gewekt over de verdere ontspanning tussen oost en west Van der Klauw zei: „Het uitermate bedenkelijk karakter van het optre den van de Sowjet-Unie, samen met Cuba in de Hoorn van Afrika geeft reden tot grote bezorgdheid". Hij meent dat voortzetting van dit op treden of gelijksoortige acties op an dere plaatsen, onvermijdelijk een negatieve invloed zal hebben op de- oost-west-verhouding. Die negatieve invloed behoeft niet te leiden tot een „totale ontwrichting" van die ver houdingen. maar „het is geenszins denkbeeldig dat ook andere sectoren van de oost-west-betrekkingen on der druk zouden komen te staan. Ik hoop dat aan Sowjet-zijde het gezon de verstand zal prevaleren en dat Moskou zich in zijn beleid met be trekking tot Afrika en de derde we reld in het algemeen, zal weten te matigen, want er staat wel het een en ander op het spel. Ontspanning Van der Klauw vindt het overigens onjuist te constateren dat de déten te, de ontspanning tussen oost en west, in een impasse is geraakt. Hij was met name niet zo teleurgesteld over de ontwikkelingen rond de pnt- spanning omdat hij die altijd als een beperkte zaak heeft beschouwd.„Er is volgens Van der Klauw geen spra ke van een grote doorbraak in die zin dat de politieke systemen meer naar elkaar toegroeien. De Sowjet-Unie heeft altijd aan de vreedzame coëxistentie vastgehouden en dus aan de eigen ideologische strijd te gen „kapitalisme en imperialisme Van der Klaauw meent dat hetzelfde onterechte optimisme heeft geheers- over de akkoorden van Helsinki over Europese veiligheid en samenwer king en de gunstige invloed die daar van zou uitgaan op het probleem van demensenrechten in Oost-Europa „Er is de laatste tijd een duidelijke ontnuchtering in het westen opge treden ten aanzien van de perspec tieven voor een ingrijpende verbete ring van de oost-westverhouding". Volgens Van der Klaauw wordt die verbetering een zaak van lange adem, waarbij de V.S. en West-Euro pa in zo groot mogelijke eenheid moeten opereren op militair maar ook op economisch terrein. „Zowel het interne als het externe beleid van de Sowjet-Unie vormt nog een duidelijk beletsel voor een wezenlij ke verdieping van het proces. Het lijkt er enigszins op dat wij de ge makkelijkste fase achter de rug heb ben en dat wij thans op drempels stuiten die veel moeilijker te over schrijden zullen zijn. rO\epl ^aspirine-C laHlW* 1 bruistabletten .*1^ O 1 met vitamine C? ^^bev^acetosal^i^ Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het is opmerkelijk, dat er in dit land van cijferaars, waar we alles weten en meten, van wasmiddelenverbruik tot politieke voorkeur we over verkeersactiviteiten van voetgangers, fietsers en bromfietsers geen systema tisch verzamelde gegevens hebben. Met andere woorden: we weten niet hoeveel voetgangers hoeveel kilometers per jaar lopen, wdar ze lopen, in de verblijfsge- bieden of in de verkeersruimten, in de steden of in de dorpen. i moeder vraagt of ze een kopje v heerlijke bonbons kan lenen!" Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Een aantal bewo ners van tweehonderd vernieuwde woningen in Eindhoven zal vanaf 1 mei geen huur meer betalen uit pro test tegen de hinder die wordt ver oorzaakt door spaanplaat. Bij de ver nieuwing, die vorig jaar juni gereed kwam, zijn spaanplaten gebruikt met het bindmiddel ureum-formal- dehyde, waardoor de bewoners last krijgen van tranende ogen, hoofd pijn en ademhalingsmoeilijkheden. Met de actie hopen de bewoners te bereiken dat de woningbouwvereni-' ging het probleem de wereld uit zal helpen. Deze klacht kwam gisteren op de eerste dag van het tweedaagse nationale ver- keerscongres, georganiseerd door ANWB, de „Stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid" (SWOV) en elf andere organisaties op het gebied van het verkeer, van SWOV-directeur ir E. As- Meer licht in deze zaak te krijgen noemde hij daarom zo belangrijk omdat zeventig procent van alle verkeersdo den binnen de bebouwde kom een voetganger, fietser of bromfietser is (hoe gToot dit aantal is. wordt duidelijk als men weet, dat veertig pro cent van alle verkeersdoden binnen de bebouwde kom valt, voor de gewonden is dit 71 procent). Voor de organi satoren van het congres was dit reden om deze categorie weggebruikers centraal te stellen. De laatste jaren zijn deze to taalcijfers nauwelijks gewij zigd. Wel deden zich ver schuivingen binnen het to- Ook hij heeft recht op bon taal voor: het aandeel van de bromfietser neemt ai (van 20 tot 15 procent), terwijl dat van de fietser toeneemt (van 25 tot 28 procent). Om maatregelen te kunnen treffen ter verlaging van deze cijfers is niet alleen een lan delijk beleidsplan nodig, maar vooral ook een effectief samenspel tussen overheid en de gemeenten, zo vond drs P. Allewijn, directeur voor de verkeersveiligheid van het ministerie. De Eindhovense wethouder mr H. de Kok vond het nood zakelijk, dat bij het opzetten van gemeentelijke circulatie- en bestemmingsplannen een hoofdstuk over veiligheid verplicht wordt gesteld. Voorts bepleitte hij een meer doelgerichte bestuurlijke coördinatie voor de bestrij ding van de verkeersonveilig heid tussen de gemeenten. Ir W. Wessels van de afdeling verkeer en vervoer van Am sterdam noemde het onbe grijpelijk. dat men in veel ge meenten nog niet bij machte is een duidelijk veiligheids beleid op te zetten. Hij signa leerde een tekort aan doel stellingen, die in concrete maatregelen kunnen worden omgezet. Toezicht Sprekend over het verkeers toezicht door de politie, zei de Eindhovense commissaris D. de Jaeger, dat dit toezicht pas een heilzaam effect heeft als weggebruikers de zeker heid hebben dat de politie op de weg aanwezig is en ook in actie komt ais er een inbreuk op de verkeersorde wordt ge pleegd. De uitwerking wordt vrijwel nihil als de kans op betrapping klein is. Door personeelstekorten is de politie gedwongen het ac cent te leggen op opsporing van ernstig verkeersgevaar- lijk gedrag en politieoptre- Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat, die het verkeersveiligheldscongrcs opende, liet zijn auto voor het gemak op de stoep rijden. den te concentreren op plaat sen waar de meeste ongeval len gebeuren. Hoewel optre den van de politie tegen voet gangers. naar zijn mening iets onwezenlijks heeft, vond hij het toch noodzakelijk dat ook zij bekeurd worden „Ze hebben er recht op." zei hij

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3