'ersoneelsbestand Akzo noet 10 procent terug Hoogovens blijft bij saneringsplannen Winst Albert Heijn duidelijk hoger Uitstel van betaling voor Grofsmederij Fusies verwacht in levensmiddelenbranche Ormas data- [systemen v Amsterdam en Rotterdam noeten ook deelnemen scheepsbouwcommissie' jrwachting: eind dit jaar uit rode cijfers NAM met Philips in zee Hypotheekrente per 19 april- De ABN in brochure: Advies Ondernemingsraad van de hand gewezen Winkelwagens als konijnenhok ERDAG 20 APRIL 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet p 19 - rhs 21 i een onzer verslaggevers NHEM Zo spoedig mogelijk, maar zeker binnen drie jaar, zal het personeelsbestand bij Akzo eens met 10 procent teruglopen. Voor het concern als geheel betekent dat een verlies van ruim 00 arbeidsplaatsen, voor de Nederlandse bedrijven kost het 2.500 banen. Dat bleek uit een lichting op het jaarverslag van jhr. G. Kraaijenhoff, de scheidende voorzitter van de Raad van stuur. itenverlagende maatregelen zul- naar verwachting een zodanige istige invloed uitoefenen op de g van zaken dat tegen het eind dit jaar weer positieve resulta- bereikt kunnen worden. Het jaar in zijn geheel zal nog wel rode ers vertonen maar voor 1979 voor- het bestuur weer winst. drie verliesgevende jaren is de aldus het verslag in een anige situatie terechtgekomen ingrijpende maatregelen nood- :lijk zijn. Op divisieniveau zijn forden saneringsplannen ontwik- i, overwegend in de sectoren che- che vezels en chemische produk- in West-Europa. Ook wil men het van de algemene kosten aan- an eringen vérdere personeelsvermindering van dit ingrijpen het gevolg is, zal atsvinden via nog lopende en ve maatregelen: operaties die zover het bestuur dat nu kan reien echter wel de laatste zullen om het concern weer econo- gezond te maken. „Ons beleid op gericht om zelfstandig, zon- directe financiële hulp van de id de groep weer op een renda- basis te brengen." zo zei de heer jenhoff. Hij merkte in zijn toe- ig op „gedwongen ontslagen >1 mogelijk te voorkomen door nvulllng van natuurlijk ver en interne overplaatsingen. rode cijfers te helpen is een prijsstij ging van 5 procent nodig, om dit Akzo-onderdeel verantwoord rende ment/te geven, zou de verkoopprijs zelfs 15 procent hoger moeten worden. Intussen heeft Enka in de jaren 1975- '77 ruim een miljard verlies geleden waarbij meer dan de helft te wijten was aan buitengewone lasten door de saneringen. Met de verdere Enka- reorganisatie zal het bestuur niet wachten op de besprekingen met de concurrenten in Brussel; die een ge zamenlijke produktievermindering van 20 procent beogen. De Enka- produktie is (inclusief de afstoting van het Belgische Fabelta) 36 pro cent lager dan in 1974. Met het feit dat Enka ingrijpender gesaneerd heeft dan de meeste concurrenten, zal zeker rekening worden gehouden, verklaarde de heer Kraijenhoff. Nog niet helemaal duidelijk is evenwel wat de peildatum zal zijn voor die verrekening. Hoe verder die terug ligt, des te gunstiger het is voor Enka. Overige produkten Wat de overige divisies van Akzo betreft, bij de chemische produkten ging het bedrijfsresultaat achteruit van 182 tot 137 miljoen. Vooral de chemiscne oaslsprodukten werden getroffen door een stagnatie in West- Europa. De omzet van de farmaceutische produkten handhaafde zich op het peil van 1976 nadat de voorafgaande jaren steeds groei hadden gekend. Oorzaak is volgens het verslag een stagnerende vraag naar medicijnen op recept en dat is weer een gevolg van bezuinigingen in de gezond heidszorg. Dr H. J. Kruisinga, de financiële man in de raad van bestuur, merkte nog op dat ook zonder een strak financieel beleid (nodig door de ver liezen, red.) de investeringsuitgaven vermoedelijk op een laag peil had den gelegen. Door de sterk vermin derde groei van de wereldeconomie en door de structurele problemen bij de chemische vezels en de chemische produkten kwamen onvoldoende in vesteringsprojecten in het vizier met aanvaardbare rendementsvooruit zichten. Zoals eerder gemeld bedroeg het net toverlies (inclusief buitengewone lasten 166 miljoen tegen 153 mil joen in 1976. Het personeelsbestand liep ook in 1977 aanzienlijk terug: van 91.100 tot 84.400. In Nederland van 27.600 tot 25.400. Voor de bewaking van de onbemande produktie-platforms van aardgas in de Noordzee, heeft de Nederlandse Aardolie-Maatschap pij (NAM) gekozen vóór Philipsapparatuur. Op de foto: In de controlekamer in Den Helder komen de beelden van de platforms, die zo'n honderd kilometer ver in zee staan, binnen. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 15 15 8.0 7.75 80 7.75- AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.9/1.* 1.5/2.- 80 7.75 8.0 775 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 15 1.5 1.5 84 80 78 84 80 7.S Centraal Beheer 10 jaar - 8.3 83 Ennia 10 jaar - 89 8.3 Nat. Nederl. 10 jaar 8.3 83 Rabo Bank adviesrente variabel 125 8.0 8.0 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.25 825 RPS 5 jaar 1 - 'ffs 7 75 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1 2 7.75 675 775 675 Stad A dam 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 510 jaar variabel 2- 2 - 2 - 82 8.7 82 80 84 82 Oeldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die Ud zijn van de NVBL Een aantal banken heeft de hypotheekrente verlaagd. Het laagste percentage voor leningen met gemeentegarantie en een vijf jaar vaste rentevoet is nu 7.75 procent. Ongetwijfeld zullen nog meer banken de renteverlaging volgen (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort» die overplaatsingen had Akzo gens nogal eens problemen. De n willen niet weg uit hun ver- sVetT wde omgeving; in sommige ves- tot 50 fngen heeft het concern daarom brek aan mensen. Ook is het jk (met name bij Silenka in igezand) om personeel voor de egendienst te krijgen. Noodge- ingen worden gastarbeiders aan- omen. de op handen zijnde inkrijnpin- DIS istraat. 8904 jizingei r geheel •844951 lichti! 141 BARS" zijn onder meer begrepen de al gekondigde sluiting van een van ;wee Enka-fabrieken voor polya- textielgarens. Bij beide pro- jbeivèr\ftie'eenheden (Emmen en Wup- 020-360 tal-Barmen in West-Duitsland) ken 700 mensen. BS efl Hes len Startr van op DDAG UUR T ZIJN AMSTERDAM De groei van de afzet van levensmiddelen in Nederland zal in de komende jaren gering zijn. De groothandel in levensmiddelen zal in een dalende conjunctuur echter niet te maken krijgen met een dramatische terugval van de omzetten Een zekere stabiliteit ligt dan ook in de lijn van de verwachtin gen, aldus de Algemene Bank Nederland in een brochure „De groothandel in Levensmiddelen". ADVERTENTIE #\ORMAS BV Van een onzer verslaggevers VELSEN Hoogovens houdt onverkort vast aan de oorspronkelijke reorganisatiemaatregelen van september vorig jaar. Daarbij zal het staalconcern trachten de inkrimping zonder gedwongen ontslagen te realiseren. ies van werkgelegenheid in de iduktiesfeer van de vezelsector op korte termijn eveneens te fachten in Obernburg (W. Duits- en Wenen, in de indirecte sfeer Duitsland en Nederland. Samen het hier om circa 2.000 banen, rimpingen beperken zich overi- is niet tot de vezelpoot van Akzo. in de divisie chemische produk- enties gaat werk verloren. Er zijn daar sing oi uwens al een aantal maatregelen 10eten igekondigd :lf lemische vezels ik in 1977 waren de chemische ils weer de grootste veroorzakers de magere bedrijfsuitkomsten. nettoverlies op vezels was 250 ljoen tegen 300 miljoen in 1976. liswaar kon de omzet van garens industriële toepassingen met 4 icent toenemen tot 1 miljard, de :t voor textiele vezels liep met 9 icent terug tot 2,6 miljard. ir de verder groeiende import- om van textielprodukten had- enkele sluitingen in de bedrijfs- geen merkbaar effect, zo staat in verslag. Het prijsniveau werd ■der aangetast. Volgens dr. H. G. mpelin, eerste man van Enka en van de raad van bestuur van zijn de Europese vezelprodu- iten er nu eindelijk van overtuigd verdere prijsverlaging hun om- toch niet kan stimuleren. beschouwd zit de Europese vezel- inche inderdaad in het diepste van het dal. Om Enka uit de De stijging van de loonkosten zal in de eerstkomende jaren blijven, maar niet zo sterk als voorheen. De groot handel zal dan ook nog steeds de noodzaak blijven voelen om de om zet op te voeren. De bank verwacht daarom voor de komende jaren een voortzetting van de concentratieten dens. De grotere groothandel heeft naar de mening van de ABN goede toekomstmogelijkheden. Het aantal groothandels in levens middelen in Nederland is in de afge lopen jaren steeds kleiner geworden, terwijl de omzetten juist zijn toege nomen. Thans zijn in de totale groot handel ongeveer 20.000 bedrijven werkzaam met een gezamnelijke ge schatte omzet van 160 miljard in 1977. De gemiddelde omzet per groothandel is dus ca. 8 min. In de levensmiddelengroothandel zijn on geveer 300 bedrijven (in 1961 waren dit er nog 521) werkzaam met een gezamenlijke omzet van ca. 8 mil jard. Hier ligt de gemiddelde omzet op ruim 20 min. De concentratie in deze groothandelssector is onver minderd doorgegaan. Het verdwijnen van de kleinere groothandels is veroorzaakt door de opkomst van de zelfbedieningsgroot handel. Maar vooral omdat veel klei ne kruideniers de concurrentiestrijd niet meer konden volhouden. Met name deze verdwenen „winkeltjes op de hoek" waren de klanten van de kleinere groothandel, aldus de ABN. Het aantal verkoopplaatsen in de detailhandel in kruidenierswaren is ook vorig jaar gedaald en wel van 12.595 tot 12.181. Voor de onderne mingen met een verkoopplaats trad een daling op van 9.768 tot 9.217, ITTERDAM Ook Amsterdam, Rotterdam en het Openbaar ihaam Rijnmond behoren deel uit te maken van de Beieids- ""nissie Scheepsbouw, die de gezondmaking van scheeps- r en zware metaalindustrie bestudeert. Rotterdamse wethouder voor de ven en economische ontwikkeling van der Pols, betreurde dat dit v et het geval is. Hij benadrukte, in vergadering van de PvdA, dat inmond en de twee steden er zowel het kabinet-Den Uyl als het kabi- k-Van Agt voortdurend op hebben "rezen, dat deze drie lagere overhe- u In de commissie vertegenwoor- [d moeten zijn, omdat scheeps- uw en zware metaal van vitaal lang zijn voor de werkgelegenheid Amsterdam en Rotterdam. terwijl het aantal vestigingen van filiaalbedrijven steeg van 2.827 tot 2964 De gemiddelde omzet per levensmid delengroothandel van ƒ20 min is volgens de ABN niet groot genoeg. Wil een bedrijf in deze sector een voldoende rendabele toekomst heb ben, dan zal de omzet ten minste 30 min moeten bedragen. De groothan dels, die zich onder deze grens bevin den, lijken tegenwoordig allemaal potentiële fusiekandidaten. zo 'meent de bank. De toenemende concentratie in de levensmiddelengroothandel moet volgens de ABN in het algemeen positief worden beoordeeld. In de branche gaan ook stemmen op om te komen tot het oprichten van geza menlijke distributiecentra Door de grote schaal waarop dergelijke pro jecten verwezenlijkt kunnen wor den, zullen voordelen op het gebied van efficiency ontstaan. De proble men die echter aan het opzetten van dergelijke projecten kleven zijn der mate groot, dat niet verwacht mag worden dat het op korte termijn tot een dergelijke samenwerking zal komen. BONN In de reeks van landen, waar Duitse particulieren en bedrij ven vorig jaar investeerden, neemt Nederland de zevende plaats in. De meeste marken stroomden naar de VS (1,3 miljard). Dan volgen Brazilië (588 miljoen mark), België/Luxem burg (478 miljoen), Frankrijk (413 miljoen), Canada (371 miljoen) en Mexico (229 miljoen). Naar Neder land kwamen 222 miljoen marken. De totale investeringen van West- Duitsland in het buitenland bedroe gen 5,09 miljard mark, tegen 5,06 miljard in 1976. Nederland staat na de VS en Zwitserland op de derde plaats van de reeks investeerders in de Bondsrepubliek, en wel met een bedrag van 468 miljoen mark, zo heeft het Westduitse ministerie van economische zaken bekendgemaakt. ZAANDAM De wagentjes die in de zelfbedieningswinkels en de supermarkts worden ge bruikt en waarvan er Jaarlijks vele in Nederland worden ge stolen blijken ook geschikt als konijnenhokken. Daarom wor den ze soms dan ook „meege nomen". Maar ook als barbe cue zijn ze goed te gebruiken, zo is op de jaarvergadering van Ahold verteld. De directie van Hoogovens heelt dit gisteren bekendgemaakt in een reac tie op het advies van de onderne mingsraad over de saneringsplan nen. De overnemingsraad wees die plannen af. Daarbij adviseerde ze. dat het aantal arbeidsplaatsen bij Hoogovens op het huidige peil moet worden gehandhaafd, zolang er niet een nauwkeurig ondereoek is ver richt naar de noodzaak van inkrim pingen bij het staalconcern. De on dernemingsraad is er allerminst van overtuigd, dat de moeilijkheden bij Hoogovens niet van tijdelijke aard zijn. Teneinde de winstgevendheid te her stellen, gaat Hoogovens, in overeen stemming met de oorspronkelijke plannen, het kostenniveau met min stens 200 miljoen gulden op jaarba sis verlagen. De helft kan worden gerealiseerd door technische bespa ringen en meer doelmatigheid. De andere helft door vermindering van het aantal arbeidsplaatsen met 2.250 (van de 20.000) Zware opgave Van de 2.250 arbeidsplaatsen die moeten vervallen, is al ongeveer de helft verdwenen als gevolg van na tuurlijk verloop. In de produktie - sfeer zouden, volgens de plannen van september j.l. 400 mensen moeten verdwijnen, maar hier is het verloop de 400 al'te boven gegaan, zodat er weer personeel moet worden gewor ven. „Dit is overigens een zware op gave". meent de directie van Hoog ovens In de overhead-sector (administra tie, kaderluncties e.d.i zouden 1.850 arbeidsplaatsen moeten vervallen. 650 mensen zijn al vertrokken, zodat er nog voor 1.200 een oplossing moet worden gevonden. De onderhande lingen over een sociaal plan zijn gaande met een aantal vakbonden De ondernemingsraad is teleurge steld over de negatieve reactie op ztjn advies. De raad wijst het beleid als „onevenwichtig" af. De gekozen leden van de ondernemingsraad zul len zich binnenkort gaan beraden of- zij op de voorstellen van de directie met betrekking tot de overlegproce dures kunnen ingaan. ZAANDAM Het Ahold-concern (Albert Heijn) heeft het tot nu toe dit jaar goed gedaan De verkoop steeg -r vergeleken met de overeenkomstige periode vorig jaar met niet minder dan 33 procent, zo bleek gisteren in de jaarvergadering. De in ons land behaalde winst lag op een iets hoger niveau dan vorig jaar om deze tijd en de resultaten van Ahold International waren bevredi gend. De gecombineerde winst was als gevolg hiervan „duidelijk hoger". De eerder uitgesproken verwach ting, dat de nettowinst in 1978 zal stijgen, werd nog eens onderstreept. OCÉ V. D. GRINTEN: Vooral als gevolg van de overneming van het Engelse bedrijf Ozalid, ging de ver koop met 57 procent omhoog van 751,3 min tot 1176,1 min. De net towinst nam toe met 15,6 procent van 32,6 min tot 37,7 min, of per aandeel van 20 nominaal van 21,93 (gecorrigeerd voor de claime missie van 1977) tot 21,53. Het divi dend wordt verhoogd van 6,80 tot 7,20. Het aantal medewerkers ging omhoog van 6894 naar 13.480. Gezien de onzekere monetaire en conjuncturele situatie, worden voor dit jaar geen spectaculaire ontwik kelingen verwacht. Op een winst die het resultaat van het vorig jaar eve naart meent men te mogen rekenen, aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur, Ir. J. J. Kaptein bij de pre sentatie van het jaarverslag 1976- 1977 (per 30 november). De vooruit zichten op iets langere termijn wor den optimistisch bekeken. HOEK LOOS: De gang van zaken is in de tweede helft van 1977 enigs zins achtergebleven bij de verwach tingen. Daardoor beperkt de omzet stijging over geheel 1977 zich tot 3,3 pet, hetgeen niet voldoende was om de kostenstijgingen te compenseren, aldus het tussentijds bericht. Het gevolg hiervan was een daling van het winstcijfer met 7,5 pet van 9,43 min in 1976 tot 8.72 min in 1977. Voor 1978 wordt een tenminste ge lijkblijvend resultaat verwacht. Voorgesteld wordt over 1977 een di vidend uit te keren van 3,40 per aandeel van 10 (v.j. 1,80 alsmede een stockdividend van 10 pet uit de agioreserve). VAN OMMEREN: Mede door de winst op verkochte schepen en enige andere bijzondere omstandigheden werd over 1977 een positief netto resultaat behaald van 2,2 min te gen 11,4 min in 1976. Voorgesteld wordt het dividend te passeren, zo heeft het bestuur, vooruitlopende op het Jaarverslag, medegedeeld. Over 1976 bedroeg het dividend 8 per aandeel van 100,-. DELIMIJ: Heeft over 1977 een de finitief nettoresultaat behaald van ruim 14,6 min tegen bijna 13.3 min in 1976. De winst per gewoon aandeel van 75 bedroeg 21,52 te gen 19,44. Voornamelijk door hoge re prijzen van koffie en thee steeg de omzet van 1.379 min in 1976 tot 1.734 min In 1977 Het bedrijfsre- -- wethouder noemde het „een z'n- leste zaak" dat volgens de nu ter ïl liggende plannen een groot deel i de off-shorecapaciteit wordt Isgegeven Hij had de indruk, dat C en RSV niet bereid zijn alles te lom de hoogwaardige scheeps- V als de off-shore-prod uktie te len. Ronduit verbijsterend noemde Van der Pols het, dat het tot nu toe niet is gelukt RSV en IHC tot samenwerking te bewegen, opdat de off-shorecapaciteit zoveel mogelijk behouden kan worden. Het PvdA-kamerlid Van der Doef pleitte met bétrekking tot die sa menwerking voor wat meer dwang van de kant van de regering- Van der Doef zei begrip te hebben voor het plan van de ondernemingsraad van de Amsterdamse NDSM om een ge deelte van de 1.400 arbeidsplaatsen bij de werf te behouden, die grotere capaciteitsinkrimping bij RSV in het Waterwéggebied tot gevolg heeft. Over dat plan is bij de Rotter damse kaderleden van de industrie bonden grote beroering ontstaan Het kamerlid zei bang te zijn voor regionale tegenstellingen binnnen zijn partij en de vakbonden. Bezetting blijft, overheid wil duidelijkheid Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/ZOETERMEER De president van de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag, mr Rutgers, heelt een voorlopige surseance van betaling verleend aan de Koninklijke Nederland se Grofsmederij (KNG) in Zoeterwoude. Directie en raad van commissarissen van de onderneming hadden gisteren surseance aangevraagd. Tot bewindvoerders zijn benoemd mr A H G Blankenstein en mr De Ranitz De bezetters van het bedrijf zullen hun actie vooralsnog voortzetten. De actievoerders houden vast aan hun eis, dat directeur Schut moet worden ontslagen. Gistermorgen Is op het ministerie van economische zaken overleg gevoerd over financiële steun. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft in dat ge sprek de bonden en de KNG laten weten, dat de overheid geen kredie ten kan geven (gevraagd is ren mil joen gulden) voordat duidelijkheid bestaat over de bedrijfsvoering. De vakbonden gaan zich nu met de raad van commissarissen beraden over de stappen, die zij moeten nemen om tot de vereiste duidelijkheid te ko rnet Overigens, aldus de districts bestuurder Nederveen van de Indu striebond CNV, stelt de raad van commissarissen zich op het stand punt dat de positie van de directeur onaantastbaar Is. Niettemin ziet hij mogelijkheden om tot een vergelijk te komen met de raad. Na afloop van het overleg op econo mische zaken verklaarden de partij en dat „het voortduren van het hui dige conflict niet in het belang is van de KNG en de werkgelegenheid bij het bedrijf De KNG (120 werkne mers) wordt sinds 6 april door het personeel bezet. De belangrijkste eis is dat directeur Schut wordt ontsla gen. Het bedrijf, waar de produktie normaal voortgang vindt, lijdt sinds 1975 verlies, dat vorig jaar opliep tot een totaal van 2.1 miljoen gulden Directie en personeel geven elkaar de schuld van de slechte gang van zaken. Nadat eerder minister Wiegel van binnenlandse zaken de beschuldi ging van de vakbonden, dat de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) de telefoons van de bezette grofsme derij afluistert, had ontkend, heeft ook de PTT dit nu gedaan Volgens de secretaris van het telefoondistrict Dm Haag, G. Verstraaten. zijn geen telefoonlijnen afgeluisterd. Hij zei gisteren desgevraagd dat de PTT geen opdracht „van hogerhand" had gekregen om werkzaamheden in de grofsmederij te staken, zoals door de vakbonden was beweerd De vak bonden blijven overigens bij hun standpunt, dat de BVD de telefoon lijnen sinds 9 april heeft afgeluis terd sultaat verbeterde van 33,2 min tot 35,8 min, zo heeft de maatschappij bekend gemaakt. WRSSANEN: De resultaten heb ben in het eerste kwartaal een verho ging te zien gegeven ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1977. Het is echter onverantwoord al nu te stellen dat de lijn kan worden doorgetrokken voor het hele Jaar. Wat KSH betreft, werd In de Jaarver gadering opgemerkt, dat het de be doeling is mede als gevolg van de aansluiting van de tarwe-activitei- ten bij Wessanen het maïszetmeel- bedrijf onder te brengen in een nieu we vennootschap, waarin Avébé in Veendam, Suiker Unie In Breda en Wessanen ieder voor 1,5 min en de staat voor 3 min zullen deelnemen. Daarbij is overeengekomen, dat alle werknemers in dienst van de nieuwe maatschappij komen, en dat de sa menwerking voor drie Jaar zal gel den. In deze drie jaar zal een her structurering plaatsvinden, met de mogelijkheid deze periode met twee jaar te verlengen. De overheid is bereid voor de direct nodige finan ciering middelen beschikbaar te stel len. Verder zal een Investeringspro gramma worden uitgevoerd en de staat is bereid leningen te ver strekken. BOLS: De omzet Is vorig jaar met een kwart gestegen van 501 min tot 624 min. Het bedrijfsresultaat ging van 26,2 min nadr 41,6 min (plus 58,8 pet) en de nettoconeernwinst na belastingen van 16,7 min naar 24,6 min (plus 47,3 pet). De winst per aandeel steeg met 18,6 pet van 5,86 (gecorrigeerd op basis van 40 pet agio- honus) tot 7,01, uitgaande van de tot de winst over 1877 gereehtigde ruim 3.5 min aandelen. Het dividend zal 3,60 per aandeel bedragen. Het (ge corrigeerde) dividend over 1976 ua> 3.02. ARM De geconsolideerde winst na belasting van Amsterdamse Rijtuig maatschappij is In 1977 gestegen van 2,3 min tot 3,35 min. Het dividend wordt verhoogd tot 14 procent, waar van desgewenst I proeent in aandelen 1976: 3 procent, waarvan 9 procent in aandelen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21