A ''/////////////////////AT' de Bijenkorf over reizen als 'n vorst door de wereld of prinsheerlijk zitten in je tuin de Bijenkorf ELEKTROTECHNISCH OPZICHTER UIT DE WEEKBLADEN Communisme Eén kiloton 'Overeenkomst' Luns Uranium VAD T V-makers Argentinië CEBECO-HANDELSRAAD DONDERDAG 20 APRIL 1978 TROUW/KWARTET P 6 - RHS De Nieuwe Linie: De Nieuwe Linie besteedt zeer veel aandacht aan het communisme. In het omslagartikel signaleert Gerard van den Boomen een opmerkelijk nieuw elan bij de Communistische Partij Nederland na de Jongste ver kiezingsnederlagen. Het partijbe stuur houdt andere beschouwingen die een nieuw begin en een nieuw program aankondigen. ..CPN is uit gehuild en opnieuw begonnen," al dus de Nieuwe Linie. In de Nieuwe Linie wordt ook aan dacht besteed aan communisme, so cialisme en de confrontatie met christen-democraten in andere lan den In Spanje en Frankrijk zijn diepgaande discussies gaande over veranderingen. De Nieuwe Linie gaat in op het deze week te houden congres van de PCE, die zich buigt over de relevantie van het Leninis me Ook in Italië blijft de ontmoe ting christen-democraten commu nisten van belang. Voorts een ge sprek met een benedictijn die com munistisch stemde en een verslag van een openbaar gesprek van drie CPN-ers Dick Boer, Joop Wolff en Rudi van der Velde. Elseviers Magazine Ook in Elseviers Magazine nog veel over de neutronenbom. Er wordt ge sproken over een explosieve kracht van 'maar één kiloton'. zonder te vermelden dat dit aanzienlijk meer is dan de totale hoeveelheid explo sieven die op Rotterdam neerkwa men in mei 1940. EM heeft een vraaggesprek met mi nister Van Aardenne van economi sche zaken, die niet pessimistisch is over onze economie, en een verhaal over het Nederlandse Urencobeleid dat door het Weens atoombureau overtrokken" zou worden genoemd. Voorts in EM: Manusama. en zijn ideaal met de RMS Manusama's halsstarrigheid wordt verklaard door zijn streven naar overeenkomst met Djakarta. Bij de onheilsprofeten betreffende onze energie heeft zich nu ook de koninklijke Shell-groep gevoegd: een nieuwe oliecrisis in de Jaren tachtig. West-Europa zal op den duur gedwongen zijn olie en gas in de Sowjet Unie te kopen, aldus EM. Haagse Post In de Haagse Post filosofeert H. J. A. Hofland na over de actie tegen de neutronenbom, de demagogie en het ongenuanceerde dat nu eenmaal in publieke massabewegingen mee komt. „Er is steeds meer overeen komst in het gedrag van medici, priesters en be- en ontwapeningsex perts." Voorts een artikel over hoe het el- land Texel werd verkocht aan de toeristenindustrie, en de rol die het CDA daarin heeft gespeeld. Politiek heeft HP ook de Jongerenorganisatie van de WD op de korrel genomen. Deze organisatie gaat een beetje mo dieus de richting op van D '66. Oljs de Vries, de voorzitter van de JOVD zegt ..Het liberalisme heeft voor mij de betekenis ervoor te zorgen dat Je zowel uitkijkt naar wat er links ge beurt als naar wat er rechts ge beurt" In HP ook de onthullingen van Ed ward Epstein over de achtergronden van de moord op Kennedy (nog nooit opgelost) en het netwerk van spiona ge en contraspionage-activiteiten waarin je dan verzeilt. Aandacht ook voor de verborgen guerrilla, die de Papoea's nog steeds vanuit hun ein deloze oerwouden voeren tegen de Indonesische overheersers. Op literair gebied een portret van Luce bert. die thans in 8panJe woont Hervormd Nederland Joseph Luns in Hervormd Nederland: „Ik heb helemaal geen bezwaar te gen het feit dat ieïnand niet in trans substantiatie gelooft Ik heb er wel bezwaar tegen dat iemand zich dan nog katholiek noemt." In HN prof. N. W. de Smit over het gevangeniswezen. Uitbreiding van de capaciteit van gevangenissen heeft weinig zin, zo zeggen sommi gen omdat de rechterlijke macht dan automatisch meer vrijheids straffen oplegt Prof. Smit acht die theorie Juist Hij Is dan ook voor bevriezing van de capaciteit van ge vangenissen. HN heeft verder een voorpublikatie uit het boek „Trouw, een ondergrondse krant," dat deze week verschijnt. De Groene Amsterdammer klassemaatschappijen van een nieuw type. door bureaucraten be heerst. De Groene heeft het over de meest omvattende marxistische analyse die de Oosteuropese opposi tie tot dusverre heeft voortgebracht Aandacht verder voor de handel in bekende tv-persoonlijkheden. In Hil versum is een nieuwe bv opgericht onder leiding van onder andere Mary Schuurman. Viola van Emmenes en Peter van Dijk. Doel van de firma: geld slaan uit reclame-optredens van Nederlandse en buitenlandse tv-ster- ren. Vrij Nederland: Vrij Nederland gaat nog eens in op de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Het weekblad noemt de po ging van Van Agt tijdens de topcon ferentie in Kopenhagen om alsnog de Duitse bondskanselier Schmidt te overreden de motie Van Houwe- lingen te aanvaarden een zielige ver toning. „Van Agt liep een blauwtje en het heeft iets zieligs hoe Van der Klaauw stad en land afreisde om de Tweede Kamer te kunnen vertellen, dat hij toch écht wel zijn best heeft gedaan". Er is maar een oplossing volgens Vrij Nederland: Nederland besluit de uraniumverrijkingsfa- briek in Almelo te sluiten en zegt de nucleaire samenwerking met Duits land en Engeland op. In Vrij Nederland wordt De Gaay Fortman senior uitgebreid aan het woord gelaten, over zijn gemiste mi nisterschap, de abortuswetgeving de verschillen tussen de premiers Van Agt en Den Uyl en het huidige onder nemersklimaat. De Gaay Fortman zegt onder meer over Van Agt. dat het een zeer intelligent man is. maar dat hij te lang weinig geïnteresseerd is geweest in sociaal-economische problemen. Voorts een artikel over de bekende tv-maker Barend Boudewijn die sinds kort benoemd is tot directeur van de Amsterdamse Stadsschouw burg. en een interview met acteur Frederik de Groot die de hoofdrol speelt in de nieuwe Nederlandse speelfilm Pastorale '43. De Tijd In De Tijd opent Gijs Stappershoef de rij in een door Frans Boelen ge schreven serie gesprekken met Ne derlandse tv-makers. De Tijd zoekt in de serie antwoorden op vragen als. is de tv in Nederland echt zo slecht als doorgaans wordt beweerd, hoe ziet de gemiddelde tv-kijker eruit en is er sprake van eigen stijl? „Neder land is eigenlijk een uitstekend land voor televisie zegt Stappershoef, do cent aan de school voor de journalis tiek en tv-maker bij de VARA van het eerste uur. Maar concludeert Stappershoef ook: „Bij de televisie heerst angst voor kwaliteit". De Tijd gaat in op de „ruzie" tussen minister Pais van onderwijs en An- driessen, de man van financiën. Joan Smithuls inventariseert prognoses en argumenten. Verder besteedt de Tijd aandacht aan de conflictsituatie in psychiatri sche inrichting Endegeest en vertelt de nog altijd produktieve schrijver Graham Greene dat hij veel reist om de verveling te verdrijven, dat hij zichzelf een katholiek atheïst noemt en geenszins de cynicus is die hij volgens zeggen zou zijn. Accent: Accent geeft de cabaretiers van Neer- lands Hoop, Freek de Jonge en Bram Vermeulen andermaal een stoot on der de gordel. In een commentaar rakelt Accent de boycot-actie tegen de WK voetbal weer eens op als een publiciteitsstunt van de komieken en worden de optredens van Neer- lands Hoop gezien als een verkie zingsstunt voor de PvdA, begeleidt door dé „rooie" VARA. Accent vindt het zo langzamerhand de hoogste tijd een objectief beeld te geven over Argentinië. Mensen gevangen ne men zonder enige vorm van proces, gevangenen martelen, het zijn zaken volgens het weekblad die tegen onze rechtsopvattingen indruisen, maar het is ook belangrijk de andere kant eens te bekijken". Conclusie van G. B. J. Hilterman: er is een andere historische ontwikkeling en de men sen zijn er gewoon anders. In Accent wordt verder aandacht besteed aan de snelheids-valkuilen van de politie, de moeilijkheden van WAO'ers, de problemen van blinden en de eenvoud van tophockeyer Ties Kruize. i Cebeco-Handelsraad is een onderneming waarin meer dan 150 Aan- en verkoopcoöperaties voor de Land- en Tuinbouw zijn verenigd. Samen met zijn leden-coöpera ties verzorgt Cebeco-Handelsraad onder meer de leve ring van grond- en hulpstoffen en apparatuur aan boeren en tuinders. Voor onze afdeling Ingenieurs- en Bouwbureau, die de complete ontwerpen (installaties en gebouwen) verzorgt voor mengvoederfabrieken, silo's, magazijnen e.d., vra gen wij een De taak van deze medewerker zal bestaan uit het zelfstandig verrichten van inspecties van electrische installaties en houden van toezicht op electrotechni- sche montagewerkzaamheden. De gedachten gaan uit naar een funktionaris die woonachtig is in de omgeving van Apeldóorn-Deventer, in de leeftijd van 25-30 jaar. Zijn theoretische kennis dient te liggen op M.A.V.O. en M.T.S.-niveau, bezit rijbewijs noodzakelijk. Ervaring in electr. installatietechniek is vereist, terwijl aan goede contactuele eigenschappen grote waarde wordt gehecht. Deze verantwoordelijke en ambulante werkkring wordt overeenkomstig leeftijd en bekwaamheid gehonoreerd. Schriftelijke sollicitaties gelieve U te richten aan Cebeco-Handelsraad. Afd. Personeelszaken, Postbus 182 te Rotterdam l CDA •ren ii Van fn po *entei furteli rwijl i actielt antjes loep gel" am-Pf Drdspe rheids ingeki Dmen Nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniging voor land- en tuinbouw ba. De Groene Amsterdammer beschrijft het geharrewar over de vermogens- aanwasdeling (VAD) als het roemlo ze einde van een hervormingsvoor stel De VAD is. in de huidige vorm. voor vakbeweging en socialisten vol ledig van de baan. zelfs al komt het collectieve deel er binnen afzienbare tijd De Groene heeft het over de VAD-er moord van Albeda. De Oroene schetst een portret van Rudolf Bahro. sinds 1954 lid van de communistische partij van de DDR en thans in Oostduitse gevangen schap. Een van de aanleidingen tot zijn arrestatie Is zijn vorig Jaar in West-Dui tsl and verschenen boek Die Alternative", waarin hij analy- «eert hoe de sociaal-politieke syste men in de Sowjet-Unie en Oost-Eu ropa zich hebben ontwikkeld tot De koffers en tassen zitten ook niet stil. Die proberen u 't reizen steeds makkelijker en aardiger te maken door meer in vorm en kleur bij elkaar aan te sluiten, zodat u als 'n vorst door de wereld kunt reizen. En als u niet op reis gaat of in de buurt blijft, niet somberen, we hebben uitstekende tuinstoelen, waarin 't zeer aangenaam verpozen is. Met natuurlijk de daarbij behorende tafels en parasols U zult aan ons denken als u straks prinsheerlijk in uw tuin zit. 1. Set van geïmpregneerd hout, fauteuil, normaal 119.- Als prijswinner 89.-; kussen, normaal 4i.95 Als prijswinner 32.95; tafel, normaal 139.- Ajs prijswinner 119.-; parasol, normaal 119.- Ajs prijswinner 89.- 2- Set met metalen frame (zwart), fauteuil, incl. kussen 179.-, tafel 0 100 cm 159.-, parasol 0 180 cm 159.-, bijpassende schommelbank 675.- 3. Set met metalen frame (bruin), met geïmpregneerd hout, stoel 99.-, tafel 198 - Luxe set kunstleer flyboy 67,95 weekender 69.95 koffer 76.95

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14