inniger gebruik licht is mogelijk in gebouwen Vroege aardappelen Honig-Utrecht gaat niet dicht Gom presenteert: multi-onderhoud; één bedrijf vooral't onderhoud. schoonhouden multi-onderhoud AFDELINGSHOOFD HOOFD VAN EEN AFDELING I Congres over verlichting en energiegebruik TYPISTE Geen gedwongen ontslagen Multi-onderhoud: Eén bedrijf,één kontaktman. Meer informatie. RHS OENSDAG 19 AP1IL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ;j -|van onze redarteur wetenschappen 53»/! g ROTTERDAM— Om in Nederland de lampen brandende te houden is eenvijfde van de produktie 40 n de elektricleitscentrales nodig. Weliswaar kost dat maar vier procent van de nationale 2? )randstofrekering, maar er kan best zinnig op bezuinigd worden, was de conclusie gisteren op een ucongresdag ovjr verlichting en energieverbruik. S Het is niet de beloeling dat we met 'n allen gaan sclemeren, maar licht kan zinniger gebuikt worden zonder "ide bestaande nemen af te knabbe- De beschouvingen richtten zich >ral op kantoEn, openbare gebou- i<7, jen en industrii. omdat de huiselij- 48'/! ke sector nauwelijks voor beleids- 7* maatregelen vabaar is. Die omvat trouwens nog jeen kwart van de itionale lichtEkening. jf' Maar in de kartorensector viel heel is* wat te beleven.Ir P. A. de Geus van J de Rijksgebouvendienst nam onder 20-J praktij kmensei grote verwarring waar over de g;ldende normen voor verlichting (501 tot 1000 lux op de werkplek „en ii de praktijk van de afgelopen tiei jaar: die onder grens"). Door eb gedetailleerde tekst wat ongelukkif te lezen, „installeert B tweemaal zeveel lampen als A". 610.12 21830 *05 72 69 34 354.50 363 38 809 4' 300 14600 1 00 14300 50 205.50 52240 00 130 5e 0 0 360.00 494.00 280 00 50 179 50 00 67.0C 60 50 '02 30 99 30 96 60 94 40 95 30 96 80 96 70 9700 96 00 03 70 94 80 94 80 95 40 96 50 De Geus betoogde daarna dat ook deze A nog eens met gemak de helft kan bezuinigen, door niet „automa tisch" zoveel TL-buizen tegen het plafond te plakken dat die verlich tingsnorm in alle hoeken en gaten gehaald wordt. In overleg tussen ar chitect, installateur en gebruiker (voor alle drie onwennig en moeilijk) moet het mogelijk zijn om het licht wat te concentreren op de plek waar het nodig is: het bureau. De rest van de ruimte is zeer wel leefbaar met indirecte verlichting op een wat la ger niveau. Om de indeling niet voor eeuwig vast te leggen zouden de hangende arma turen uit stroomrails moeten worden gevoed. Het lijkt duur maar het be taalt zichzelf. Die pendelarmaturen moeten nog wel ontwikkeld worden, zei De Geus, want de modellen die twintig jaar geleden in onbruik raak ten. deugden lichttechnisch echt niet. „Voor de fabrikant die het aan durft, zit er een grote markt in." Verwarming Op het bondskaritoor van de Industriebond CNV is plaats voor een Van de 5 danes op de typekamer wordt verwacht, dat zij vlot kunnen typen en een grote rrate van zelfstandig werken aan de dag leggen. Naast het gebruikelijk typewerk, zoals brieven, rapporten e.d. verrichten deze medewerksters secretaressewerkzaamheden voor een lid van het hoofdbestuur, zoals het bjhouden van de agenda en het archief. In dit verband wordt het zelfstandig kunnen werken als een belangrijk feit geacht. Uiteraard wordt een goede kennis van de Nederlandse taal verondersteld, alsmede voldoende type-ervaring. Het bezit van MAVO of LEAO opleiding wordt op prijs gesteld. Voor de personeelsleden geldt een eigen C.A.O., waarin gunstige arbeidsvoor waarden 2ijn vastgelegd. Sollicitaties kan men richten aan de algemeen secretaris van de Industriebond CNV, Postbus, 400, Utrecht. Ir W. H. Knoll, vooreitter van de Technische vereniging voor verwar ming en luchtbehandeling, liet zien dat in een modern kantoorgebouw da verlichting tientallen procenten van het energieverbruik kan bes laan. TL-buizen als elektrische ver warming dus: een dure bijdrage aan de behaaglijkheid. Modelberekenin gen tonen aan dat er aanzienlijke besparingen mogelijk zijn door het licht alleen aan te doen als het nodig is. Oud nieuws natuurlijk, maar het scheelt slokken op een borrel wan neer lampen en zonwering (dan des noods maar automatisch) behendig worden bespeeld. Energie besparen is glibberig werk. Knoll demonstreerde dat zijn model kantoor, door „verdedigbaar ver schillende uitgangspunten" veel zui niger werkte dan een soortgelijke papieren oefening van TNO. „Zij hebben permanent het licht aan, wij maar dertig procent van de tijd." Dat een ongeluk in een klein hoekje zit, demonstreerde ook drs. H. J. Rang, directeur van het mede orga niserende Bouwcentrum. Het voor stel om auto's overdag met dimlicht te laten rijden, zou volgens zijn bere kening net zo veel extra brandstof kosten als we nu besparen door het (begin van een) isolatieprogramma voor woningen. In die isolatie is tot nog toe ruim 800 miljoen gulden ge ïnvesteerd, waarmee jaarlijks 135 miljoen kubieke meter aardgas wordt bespaard. De energievoorziening is kennelijk zo omvangrijk, dat kleine ingrepen grote gevolgen hebben (en grote in grepen erg veel tijd en moeite kos ten). Daarom is het wel degelijk zin vol om te morrelen in de marge van die vier procent waarop de lampen branden. Dat vonden kennelijk bouw- en verlichtingsmensen ook, want de opkomst was voor een der gelijke bijeenkomst groot: meer dan 350 man. Vroege aardappelen zijn er nog niet; daar moeten we nog even op wachten. Maar wat zijn dan die „vroege aardappelen" die nu al hier en daar bij de groenteman aangeboden worden? Ook „krieltjes" zijn er te koop. Geschild en wel. Hoe kan dat? De meeste aardappelen die als „nieuwe" aangeboden worden zijn malta's. Ze worden steeds goedko per, maar zijn toch nog een stuk duurder dan die van Nederlandse boden. Dat is tegenwoordig niet allemaal meer import van het zonnige eiland Malta. Ze worden ook op de Spaanse eilanden Menor- c& en Ibiza gekweekt en ze komen ook uit de „laars van Italië". Ze smaken wel een beetje naar Neder landse „nieuwe" aardap pelen en daarom worden ze dan ook niettegen staande de prijs ge kocht. De kleinste Malta's zijn de lekkerste. Malta's kunnen beter gebakken dan gekookt worden. Ze laten bij het koken erg veel vocht los. Poffen kan ook, maar wie dat nooit gedaan heeft, ziet er mis schien tegenop. - Zoet De zoete aardappel is geen malta maar komt uit Zuid-Amerika. Wie wel eens over de makrt loopt, ziet dat er nu ook veel zoete aardappelen te koop zijn. Ze zijn wat langwer pig. Deze aardappel bevat veel koolhydraten, pro teïne en suiker. Kook de aardappelen (mag, mits goed gewassen, in de schil), doe er wat zoetzure room bij, wat radijs en een sausje van kwark. De aar dappelen kunnen ook koud als salade opgediend worden. Geef er dan wel wat zuurs bij. Bijvoor beeld zure augurkjes. He lemaal lekker smaken zo zoet bij zure, of nieuwe haring. Gevuld Borstel de aardappelen schoon in plaats van ze te schillen. Laat ze op de bakplaat in een voorver warmde oven in ongeveer een half uur gaar worden. Snijd er een kapje af en hol de aardappelen voor zichtig uit. De aardappe len zijn nu „gepoft". Dat Is dus toch niet zo moeilijk als het lijkt Vul de „gepof te" aardappelen met een mengsel van geraspte kaas (pittig is Gruyère), doe er fijngehakte tuin kruiden bij, garnalen met wat mayonaise doen het ook best. evenals fijnge snipperde ham. of een an dere worstsoort. Bestrooi de gevulde aardappelen met wat maïzena, doe er een klontje boter of mar garine op. zet de afgesne den kapjes er weer op en schuif het allemaal in een voorverwarmde oven. Ge bruik wel een vuurvaste schotel. Laat het eten in ongeveer een kwartier gaar worden. Soep We hoeven die wat dure malta's natuurlijk niet te kopen. Er zijn nog genoeg bintjes en wellicht ook Ei genheimers te krijgen en andere soorten, die welis waar „oud" zijn maar daarom best ook nog lek ker. Maken we er een soep van: Een halve kilo geschilde aardappelen. 15 gram bo ter, 1 fijngesnipperde ui en wat fijngesnipperde prei. 1 liter bouillon (die kunnen we zelf trekken, maar een blokje kant en klaar is ook best). Een halve liter melk. wat peper, zout en 3 eetle pels fijngehakte péterse- lie. Laat de aardappelen, die eerst in blokjes gesne den zijn, even doorkoken tot ze niet al te gaar wor den. Giet het water af en voeg de bouillon toe. De melk erbij en even door laten koken. Breng de soep op smaak met peper en zout en roer er vlak voor het serveren de ge hakte peterselie door. UTREHT (ANP) Het is vrijwel zeker, dat Honig-Utrecht (228 werknemers), onderdeel van de merkartikelengroep van het Koninklijke Scholten Honig-concern, niet dicht zal gaan. Be stuurder Ton Simonis van de voedingsbonden FNV heeft dit gisteravond meegedeeld. Aanvankelijk dreigde Honig-Utrecht bij opsplitsing van het KSH-concern door overneming van de verschillende vestigingen door verschillende andere ondernemingen, uit de boot te vallen. Bij de presentatie van het reddings plan voor KSH, dat in surseance van betaling verkeert, liet minister Van der Totaalölan Stee (Landbouw) weten dat de vestiging in Utrecht dicht moest omdat dit F bedrijf voor wat de rentabiliteit betreft te weinig perspectieven bood. traie Suiker Maatschappij in de gele genheid stelt om Honig-Utrecht te .herstructureren en voort te zetten zonder dat er gedwongen ontslagen behoeven te vallen. De herstructurering van deze vesti ging houdt in, dat de fruitverwerken- de afdeling wordt opgeheven. De be trokken personeelsleden krijgen an der werk binnen het bedrijf. Volgens Simonis heeft directeur-ge- van landbouw tijdens een gesprek neraal De Zeeuw van het ministerie laten weten dat de overheid de CenJ Bestuurder Jan Schenner van de in dustriebond NW zei desgevraagd, dat CSM gisteren als enige van de overnemende concerns al een totaal plan op tafel heeft gelegd. Daaruit blijkt, dat CSM nog afgezien van de voor Utrecht gevonden oplossing de levensmiddelengroep van KSH wil overnemen zonder dat er ontsla gen vallen en zonder dat er iets ver andert aan de arbeidsvoorwaarden van de betrokken werknemers. Het gaat hierbij om de fabrieken van merkartikelen in Koog aan de Zaan (60 werknemers) en in Nijmegen (362), de drukkerij in Wormerveer (23), het hoofdkantoor van de mer kartikelengroep in Koog aan de Zaan (202), de pelmolen in Vlaardin- gen (ongeveer 80), Bulsman In Zwart sluis (33), Honig foods bv in Koog aan de Zaan (16) en de bakkerij Varo pa in Tilburg (150). verpleeghuis nieuw graswijk" Nieuw Graswijk een verpleeghuis voor ruim honderd psycho-geriatrische patiënten heeft een vacature voor de functie van van plm. 25 psycho-geriatrische patiënten. Voor deze functie vinden wij noodzakelijk: - het diploma B en/of A verpleegkundige: - belangstelling en ervaring in het verplegen van psycho-geriatrische patiënten; - het diploma van de kaderopleiding of de bereidheid deze opleiding te gaan volgen. Taakaspecten zijn o.a.: - het scheppen van een goed leefklimaat op de afdeling; - het geven van goede verzorging en begelei ding aan deze psycho-geriatrische patiënten; - samenwerken met andere functionarissen, die participeren in de verpleging en behan deling. Aanstelling zal plaatsvinden afhankelijk van opleiding en ervaring in de rang van eerste verpleegkundige of eerste verpleegkundige A. Nadere informaties worden gaarne gegeven door de directeur Verpleging en Verzorging. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur Verpleging en Verzorging. Beiler- straat 149, Assen, telefoon 05920-16533. Gemeente Groningen Bestemmingsplan „Hoogkerk lil" DE BURGEMEESTER VAN GRONINGEN maakt be- Jwnd, dat het besluit van gedeputeerde staten van Gro ningen van 2 januari 1978, nr. 1214/39. 2e afdeling tot goedkeuring van het besluit van de gemeenteraad van 1 november 1976, nr. 18. tot vaststelling van het bestem mingsplan „Hoogkerk lil" onherroepelijk is geworden Dit plan omvat het gebied dat begrensd wordt door de Jan Ensingiaan, de Zuiderweg en de Jcb Hansenstraat Voormeld bestemmingsplan ligt ter gemeente-secretarie (kamer 33. stadhuis) voor een ieder ter inzage GRONINGEN. 19 april 1978 Alles in één hand, heren. Multi-onderhoud is een nieuw begrip in Nederland. Het betekent: alle onderhoudswerkzaamheden onderbrengen bij één bedrijf. Van schoonmaakwerk tot schilderwerk. Van technisch onderhoud van centrale verwarming of air-conditio ning tot water-, sanitaire en elektro technische voorzieningen. Multi-onderhoud vereist vakman- schaf op 'n breed gebied. Gom voldoet daaraan, want Gom is erkend schoonmaak-, gasfitters-, watèrtechnisch installateurs-, loodgieters-, elektrotechnisch installateurs-, schilders- en afwerkingsbedrijf. Multi-onderhoud betekent zakendoen met één bedrijf, één kontaktman. Hetgeen in de praktijk neerkomt op snelle service, want de kontaktman weet de weg: in uw gebouw èn in het bedrijf dat achter hem staat. Service ook, die op geen enkel onderdeel te wensen overlaat. Omdat prestaties op elk onderdeel bepalend zijn voor de kwaliteit van het totale onder- houdspakket.Gom biedt zo'n pakket en garandeert daarmee kwaliteit-altijd. Gom geeft u graag meer informatie over z'n organisatie en z'n manier van werken. Dat kan met behulp van dokumentatie of in een gesprek. Via 'n telefoontje naar één van onze vestigingen of naar 't hoofdkantoor. Ook via een briefje aan Gom b.v, Westvest 26-28, Schiedam, kunt u laten weten wat u wenst. Gom Hoofdkantoor Nederland: Gom b.v., Westvest 26-28, Schiedam (010 260134). België: General Office Maintenance n.v„ Rubenslei 6, Antwerpen (031-330031). Vestigingen te Alkmaar (072 229796), Amsterdam (020-134892), Arnhem (085-629221), Bergen op Zoom (01640-44976) Boxmeer (08855-1049), Groningen (050-130445). Den Haag (070 986568). Hengelo (0540014388), Leeuwarden (05100 27035) Rotterdam (010-139288), Schiedam (010-260870), Tilburg (013-554994). Utrecht (030-945945), Zwolle (05200-11390)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9