Israël stelt VN gerust Owen houdt er de moed nog in Nieuwe werktuigen maken het werk voor vrouwen lichter Ophoop van regen I Warschau Pact bijeen in Sofia Rellen in Turkse stad na dood burgemeester Milities nemen heft in Beiroet weer in handen Navon (57) president van Israël Thatcher voor macht bonden gewaarschuwd Waldheim in Jeruzalem en Zuid-Libanon Meningen Rhodesië zeer verdeeld Argentinië laat journalist vrij Grigorenko wil asiel in Amerika Militairen in kanaalzone van Panama paraat Vance naar Moskou i! WOENSDAG 19 APRIL 1978 BUITENLAND T rouw/Kwartet Ira, let, n nsU nodj Del ?n tr on jn wert )eidi 7inci h« :elin ngi LONDEN (Reuter) Een groep be langrijke Britse conservatieven heeft haar leider Margaret Thatcher er voor gewaarschuwd dat een toe komstige Tory-regering in het geval van een directe confrontatie met be paalde machtige vakbonden het on derspit zal delven. De Conservatieve commissie, onder leiding van de To- ry-voorman in het Hogerhuis lord Carrington, heeft over deze proble matiek een geheim rapport opge steld, aldus het dagblad The Times. De commissie van voormalige minis ters en adviseurs heeft het bewijs materiaal voor haar opvattingen ver iameid onder top-zakenmenscn cn hoge ambtenaren. De groep stelt dat een Conservatieve regering vakbon den van mensen op kwetsbare plaat sen in de economie en het dagelijkse leven zoals mijnwerkers en werkne mers in elektriciteitscentrales niet op de knieën kan krijgen, zelfs niet als het leger zou worden ingescha keld. Met haar conclusie haalt de commissic-Carrington ook een forse streep door de opvatting dat de ne derlaag van Thatchers voorganger Ted Heath in de confrontatie met de bonden in 1973 en 1974 het gevolg was van diens politieke onbekwaam heid. Het rapport is niet volledig berus tend. Zo wordt gezegd dat men in tijden van politieke en industriële rust veel meer dan nu wordt gedaan plannen moet ontwerpen voor nood situaties en dat er speciale groepen ambtenaren voor moeten worden vrijgemaakt. Eén van Heaths fouten is geweest dat hij dit soort dingen pas op het allerlaatste moment is begonnen. The Times vraagt zjch af of Carring- tons commissie niet té pessimistisch is. Zij wijst erop dat ook Labour lang heeft gedacht dat de bonden niet zijn aan te pakken. De redelijk goe de wijze, waarop vorig jaar. de sta king van de brandweer is opgevan gen heeft daar echter verandering in gebracht. JERUZALEM (Reuter, UPI) De Israëlische regeringhheeft secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties de verzekering gegeven dat Israël zich uit het zuiden van Libanon zal terugtrekken, zodra dat mogelijk is. Israël wil alleen niet dat er in Libanon een vacuüum ontstaat dat door Palestijnse guerrillastrijders gevuld wordt. De secretaris-generaal zei door de Israëlische regering gerustgesteld te zijn en kondigde aan dat hij van plan is het aantal militairen van de VN- vredesmacht in het zuiden van Liba non van 4000 op 6000 te brengen. De eergisteren in functie getreden nieu we staf-chef van het Israëlische le ger, generaal Eytan, die generaal Gur is opgevolgd, onderhandelde gisteren met de commandant van de VN-vredesmacht. de Finse generaal Siilasvuo over het tijdschema van de Israëlische terugtrekking. Waldheim reisde gisteren ook naar het zuiden van Libanon om zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. In de niet door de Israëli sche militairen bezette stad Tyrus voa ;riti» vezen ie in. 'iete ielni Ca 'entf 1 vier als lija artet :endr er den ïni* LONDEN (Reuter, UPI, AP) De Britse minister van buiten landse zaken David Owen heeft na zijn terugkeer in Londen het Britse parlement verteld dat er zwakke tekenen van vooruitgang zijn met betrekking tot de Rhodesische kwestie. n di ent* e ge gaan jst v vord: t Ad- 1 Ho orzit ukki erug In een sobere verklaring zei Owen dat men in zuidelijk Afrika alge meen de mening is toegedaan dat een mislukken van de Amerikaans- Britse bemoeienis met de zaak uit eindelijk zal leiden tot een bloedig conflict dat niet alleen Rhodesië maar ook de omringende landen zal raken. Owen erkende wel dat hij en zijn Amerikaanse ambtgenoot Van ce grote verschillen van mening heb ben aangetroffen tussen de nationa listische bewegingen binnen en bui ten Rhodesië. Laatdunkend Zowel Owen als de Conservatieve oppositie in het Britse parlement hadden geen enkel goed woord over voor de laatdunkende manier waar op één van de leiders van het radica le Patriottische Front Robert Moe- gabe zich in Mozambique heeft uit gelaten over de missie van Owen en Vance. Moegabe beschuldigde het tweetal ervan dat zij er door hun onverzettelijkheid en niet toegeven aan de eisen van het Front voor hebben gezorgd, dat de algehele con ferentie van alle partijen, die bij de kwestie-Rhodesië zijn betrokken er niet zal kunnen komen. Voor de Mo- zambikaanse radio zei Moegabe dat Vance en Owen in feite de interne regeling van Smith en de gematigde zwarte leiders zijn en dat ze niet naar een werkelijke regeling streven. Van daar dat onze wapens de vijand moe- WENEN (Reuter) De ministers van buitenlandse zaken van het War schau Pact komen de komende twee weken in de Bulgaarse hoofdstad Sofia bijeen voor onderlinge consul taties. Deze vinden voor de eerste keer plaats volgens de verbeterde voorwaarden voor de onderlinge con sultaties zoals die in 1976 werden overeengekomen. De Russische mi nister van buitenlandse zaken Gro- miko zal verslag uitbrengen over de besprekingen over de beperking van de strategische kernwapens (SALT). De laatste keer dat de ministers van buitenlandse zaken van het PACT bijeen waren, was in mei van het vorig jaar. ten blijven vernietigen in de naam van het volk en met de macht van het volk, aldus de Frontleider. Hoopvol In Londen verklaarde de Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenig de Naties Andrew Young hoopvol te zijn in die zin dat alleen al praten er toe bijdraagt dat een politieke oplos sing tevoorschijn zal kunnen komen uit iets dat thans een gewapend con flict is. Een vooraanstaande woord voerder van het Patriottisch Front binnen Rhodesië is vorige week doodgeschoten toen hij zich niet hield aan de avondklok. Aldus heeft een legerwoordvoerder in Salisbury meegedeeld. Een Panamese student koelt zijn woede op de Amerikaanse ambassade in Panama-Stad. werd zijn auto omstuwd door woe dende bewoners van de stad die de onmiddellijke terugtrekking van de Israëli's eisten. De Egyptische president Sadat zal binnenkort de Egyptische Veilig heidsraad bijeen roepen voor een bespreking van de jongste ontwikke lingen in het Midden-Oosten. Vol gens sommige politieke waarnemers zou Sadat een nieuwe stap overwe gen om het vredesproces in het Mid den-Oosten weer op gang te helpen. Volgens anderen is het wachten op de Amerikaanse president Carter. Volgens woordvoerders uit het ge volg van de over de wereld rondrei zende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance, zou presi dent Carter bezig zijn met de voorbe reidingen van een nieuwe bemidde ling. Dit zou gebeuren zodra het de bat over het Panamakanaal voorbij is. Zowel in Amerikaanse als in Egyptische politieke kringen werden de recente Israëlische uitlatingen over de 242-resolutie niets nieuws gevonden. BUENOS AIRES (AFP. AP) - De bekende Argentijnse journalist. Ja- cobo Timerman, die een jaar geleden om politieke redenen gevangen ge nomen werd. is gisteren vrijgelaten Hij werd vorig jaar vast gezet omdat hij een van de leden van de Graiver- clan zou zijn. een economische groep die door Monteneros geroofde gel den lucratief belegd zou hebben De komende veertien dagen heeft Ti merman huisarrest. Daarna verhuist hij naar Israël. Timerman zou tij dens zijn gevangenschap gemarteld zijn. MALATYA (Reuter, UPI) De dood van burgemeester 'Hamit Fendolgoe van de Turkse stad Malatya, die 500 kilometer ten zuidoosten van Ankara ligt, heeft geleid tot ernstige politieke ongeregeldheden. Daarbij werden tenminste 60 mensen gewond. De burgemeester kwam om het le ven toen hij een pakketje opende dat een bom bleek te bevatten. Ook de schoondochter en twee kleinzoons van de burgemeester kwamen bij de ontploffing om het leven. De 58-jari- ge burgemeester stond aan het hoofd van een tamelijk grote clan. die onmiddellijk na het bekend wor den van de aanslag de straat op ging. Bij de ongeregeldheden die uitbra ken. werden verschillende winkels in de as gelegd en werden aanvallen ondernomen op regeringsgebouwen. De Turkse regering heeft inmiddels militaire versterkingen naar Mala tya gestuurd. Volgens een woord voerder van de politie zouden bij huiszoekingen in de stad meer dan 1000 mensen aangehouden zijn. Burgemeester Fendogloe werd in de cember met steun van rechtse partij en gekozen. De betogingen naar aan leiding van zijn dood ontaardden daardoor onmiddellijk in tegen de regering gerichte rellen. Ook gebou wen van linkse politieke partijen moesten het ontgelden. De Turkse premier Ecevit heeft het nucleaire energiecentrum in de hoofdstad Ankara gesloten. Het is namelijk komen vast te staan dat de pakketbom daar gefabriceerd is. mo gelijk door een vroegere medewerker van dit centrum, de rechtse jeugdlei der Maharram Samsek, die in ver band met de aanslag gearresteerd is. De afgelopen vier jaar zijn in Turkije 420 mensen om het leven gekomen bij gewelddadigheden met een poli tiek karakter. Sedert premier Ecevit begin dit jaar aan de regering kwam vielen er 120 doden. Oppositieleider Demirel. voor wiens partij de omge brachte burgemeester parlementslid is geweest, gaat naar Malatya om de begrafenis van de burgemeester bij te wonen. NEW YORK (UPI) De Russische dissident Pjotr Grigorenko, die door de Sowjet-Unie van zijn staatsbur gerschap beroofd is. heeft in de Vere nigde Statenom politiek asiel ge vraagd. Grigorenko (70), die ooit ge neraal was in het Rode Leger is mo menteel in de Verenigde Staten. PANAMA (Reuter, UPI) De Amerikaanse militairen in de Pana makanaalzone werden gisteren in staat van paraatheid gehouden in ver hand met mogelijke reacties op de discussies in de Amerikaanse senaat over het verdrag over het Panamaka naal. Afgelopen maandag besmeur den demonstranten de Amerikaanse ambassade in Panamastad met verf. Dit gebeurde, nadat de Panamese mi nister van buitenlandse zaken, Nicoa- las Gonzalez, had verklaard dat de houding van de Amerikaanse senaat een test zou zijn voor de mate waarin de Verenigde Staten de rechten van andere staten respecteren. Gisteravond kwam de Amerikaanse Senaat bijeen om het uiteindelijke oordeel te geven over het kanaalver drag dat president Carter en president Torrijos vorig jaar sloten. Inmiddels is er verandering gebracht in de bewoor dingen van de passage die de Ameri kanen het recht zou geven militair in te grijpen in het geval de neutraliteit van het kanaal na het jaar 1999 in gevaar komt. Aanvankelijk wilde de Senaat de Amerikanen het recht voor behouden onder alle omstandigheden te mogen ingrijpen: Men heeft nu aan het interventierecht de zinsnede toe gevoegd, dat dit recht niet inhoudt dat de Verenigde Staten zich kunnen be moeien met binnenlandse aangele genheden. Voor de Panamezen zou een dergelijke formulering acceptabel zijn. BEIROET (Reuter, UPI) De rechtse milities in Beiroet hebben gisteren zelf weer het heft in handen genomen, omdat zij niet langer hun veiligheid gegarandeerd achten door de Libanese autoriteiten. De commandant van de christelijke milities in Libanon, Basjir Gemayel, deelde gisteren mee dat de rechtse christenen voortaan zelf weer voor hun veiligheid zullen zorgen en 24 uur per dag gewapend in hun wijken zullen patrouilleren. De dood van twee Libanese politie mensen leidde gisteren weer tot een vergroting van de spanningen in Bei roet. De twee agenten, die een aantal gewapende mannen wilden aanhou den. werden onder vuur genomen. De gewapende mannen, vermoede lijk Palestijnen, zijn ontkomen. Dit incident leidde in verscheidene de len van Beiroet weer tot schietpartij en tussen moslims en christenen. Mi nister van binnenlandse zaken Salah Salman riep alle partijen op zich rustig te houden. Hij deed met name een beroep op de jongeren het recht niet in eigen hand te nemen. Vooral van de kant van de christelij ke milities bestaat ernstige kritiek op de voornamelijk uit Syriërs be staande Arabische vredesmacht, die sedert de burgeroorlog in Libanon gelegerd ls. Deze vredesmacht zou bij pogingen om eeneinde te maken aan schietpartijen zich steeds aan de kant van de linkse moslims op stellen. LONDEN (UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cy rus Vance vliegt vandaag uit Londen naar Moskou voor besprekingen met de Russische autoriteiten over be perking van de strategische kernwa pens (SALT). De verwachting is dat het moeilijk zal zijn voor hem om Russische concessies voor een twee de SALT-akkoord los te krijgen. Ver der zullen ook allerlei wereldproble men. zoals de situatie in zuidelijk Afrika en in de Hoorn in Afrika de revue passeren. Gisteren woonde Vance in Londen een vergadering bij van de CENVO. de Centrale Ver dragsorganisatie. waarbij Groot- Brittannië. Iran, Pakistan en Turkije zijn aangesloten. door James Dorsey Israël kiest vanmiddag zijn nieuwe president. Voor de eni ge kandidaat, de 57-jarige poli ticus Jitzhak Navon. is het pre sidentschap veilig gesteld Misschien het meest opmerkelijke aan deze verkiezing is het feit dat Navon. lid van de Israëlische arbei derspartij. het hoogste ambt in zijn land gaat bekleden dankzij het Li- koed-blok. In 1973 slaagde Navon er niet in om onder het bewind van Golda Meir tot presidentskandidaat van de Arbeiderspartij genoemd te worden. Voor de zoveelste keer zorg de zijn eigen partij ervoor dat hij in de hiërarchie van de Joodse staat niet hogerop zou klimmen. Een jaar voor de presidentsverkie zingen van 1973 slaagde hij er even eens niet in om voorzitter van het Israëlische parlement te worden In januari 1976 bij de verkiezing van de voorzitter van het Jewish Agency gaf oud-premier Jitzhak Rabin de voor keur aan Jozef Almogi boven Navon Pas toen verleden jaar Likoedleider Begin aan de macht kwam en op nieuw verkiezingen in de Jewish Agency plaats vonden, stelde de Ar beiderspartij zich achter de kandida tuur van Navon op Deze keer werd Navon verslagen door de kandidaat van de Likoed. Arie Dulzin Nederlaag voor Likoed Navon trok toen lering uit zijn erva ringen. Pa$ nadat de Cheroetpartij van premier Begin en de Liberale Partij, die beiden deel uitmaken van het regerende likoedblok, het over een presidentskandidaat niet eens konden worden, stelde Navon zich beschikbaar Navon's verkiezing be tekent een nederlaag voorde Likoed Behalve dat Begin niet in staat was om een eigen kandidaat-president naar voren te schuiven, is het voor de premier niet erg plezierig een van de belangrijkste woordvoerders van de Arbeiderspartij een weliswaar sym bolische, maar toch formeel het hoogste ambt in het land te zien bekleden. In één opzicht voldoet Navon aan de eisen die Begin stelde aan de nieuwe president van Israël: hij is van sefar dische. dat wil zeggen oriëntaals- Joodse afkomst. Navons uit Marok ko afkomstige grootouders speelden reeds een belangrijke rol bij de ver krijging van land voor Joodse neder zettingen in Palestina. Van 1952 tot 1963 diende Navon Israels „oude man" David Ben Goerion als politie ke secretaris. Onder het bewind van Jitzhak Rabin werd hij voorzitter van de Knesseth-commissie van bui tenlandse zaken en defensie nu- door Nico Kussendrager Op het platteland in het Westaf^ikaanse land Boven-Volta doen de vrouwen het werk. Zij stampen de gierst tot meel, sprokkelen hout, halen water, koken eten, zorgen voor de kinderen, moeten naar de markt en gaan het veld in om voedsel te zoeken. „De vrouwen in de Afrikaanse dor pen hebben het erg zwaar." zegt Ma rie Touré. En zij kan het weten. Deze Senegalese, die tegen de dertig oogt, maar rond de vijftig moet zijn. groei de op op het Senegalese platteland. Haar vader, een metselaar, stierf toen zij nog jong was. Maries moeder wist het uiteenvallen van het gezin te voorkomen, en verdiende de kost met het verven van kleding. Een zuster voedde de kleinere kinderen op. en zo kon Marie Touré naar school. Op de vrije donderdag echter leerde zij het maken van verven uit bladeren en as, en het koken van een evenwichüge maaltijd met schaarse middelen. Later ging Marie Touré naar de uni versiteit van Dakar, waar ze kinder geneeskunde en voedingsleer deed. In tegenstelling tot veel andere afge studeerden in ontwikkelingslanden, bleef ze niet In de stad „hangen", maar ging terug naar het platteland. Aankomende artsen leerde ze in de Weine dorpen te werken, buiten het ziekenhuis, bijna zonder medicijnen, en gebruik te maken van de lokale mogelijkheden en de lokale medi sche kennis. Kinderfonds Nu verlet M»rie Touré voor UNICEF •het kinderfonds van de Verenigde Naties) op het platteland van Boven- Volta. Zij heeft er 'n programma opgezet voor voedingsvoorlichting en scholing aan vrouwen. Ook is ze betrokken bij het ontwerpen van ge reedschappen en werktuigen, die het werk van de vrouwen wat lichter moeten maken. „Aangepaste tech nologie", en dan nu eens niet gericht op de man. „De gemiddelde vrouw op het platte land staat om vijf uur 's ochtends op en is 's avonds rond een uur of elf pas klaar", weet de Senegalese uit onder vinding. „In de tussentijd heeft ze dan niet alleen erg hard moeten wer ken, maar ook kilometers gelopen naar de waterput, en om voedsel en brandstof te zoeken". Er zijn toch veel fietsen in Boven- Volta, hoe arm het land ook is. Wat al die rijwielen betreft, waan je je bijna in Nederland. „Die fietsen zijn er wel", zegt Marie Touré. „maar ze zijn erg duur en de vrouwen mogen er daarom van de mannen niet op. Ze moeten maar lopen met de emmers water of de bossen sprokkelhout op het hoofd. Wij zijn nu bezig met het ontwerpen van eenvoudige, goedko pe karretjes waar een paar vrouwen gebruik van kunnen maken om wa ter en hout te halen, maar ook om produkten naar de markt te bren gen. Iets anders is het maken van kleine graanmolentjes, zodat de vrouwen en kinderen niet urenlang hoeven te stampen op de gierst. Een zeer tijdrovende en vermoeiende be zigheid". UNICEF richt zich vooral op kinde ren en vrouwen, en probeert een ont wikkeling op gang te brengen waar ook zij voordeel van hebben. Marie Touré: „Tot nu toe is dat veel te weinig gebeurd. Neem de mecha nisatie. Alle materialen die er kwa men een tractor of een ploeg waren bestemd voor de man. Er werd niet gedacht aan machines die het werk van de vrouwen vergemakke lijken". Minder waard? Wel bestaat mogelijk het gevaar dat vrouwen door mechanisatie „minder waard" worden. Als de machine het werk doet, hoeft de man aan de vrouwen nog minder aandacht te geven dan hij al deed. Er zijn streken bekend waar na enige mechanisatie de sterfte onder meisjes steeg. Ze kregen minder te eten, omdat vrou wen niet meer zo „nodig" waren voor het werk. „Dat gaat hier niet op", zegt Marie Touré. „De vrouwen hechten erg aan het invoeren van eenvoudige gereed schappen, die het leven van alledag wat draaglijker voor hen maken. Er komt tijd vrij voor de opvoeding van de kinderen of bijvoorbeeld het vol gen van lessen in voeding en hygiëne. Die voorlichting is belangrijk, „want voor vergroting van de landbouwop- brengsten moet je de voeding verbe teren, moeten de mensen goed ge zond zijn, maar voor betere voeding is meer produktle nodig. Het werkt op elkaar in", zegt Marie Tóuré. „Je kunt niets afzonderlijk aanpakken. Schoon water en gezondheidszorg zijn nodig, want anders is een goede voeding van de kinderen zinloos. Voorlichting in hygiëne heeft alleen zin als de mensen die ook in praktijk kunnen brengen, en ook dat bete kent goed water en afvoer van het vuil. Het heeft geen nut als „ontwik kelingswerkers" zich maar op één onderdeel toeleggen. Je moet alles tegelijk doen". Struikelblok in Bo ven-Volta is het gebrek aan mensen die voorlichting en scholing kunnen, geven. Met steun van UNICEF is aan een paar honderd jonge meisjes een korte cursus gegeven waarna zij in de eigen dorpen 'als „animatrice" aan het werk gaan, en proberen de vrou wen daar bij elkaar te brengen, maar het blijft mondjesmaat. Ramp dreigt Marie Touré komt in alle uithoeken van Boven-Volta, en vreest een nieu we hongersnood, net als een paar jaar geleden. „Tussen 1973 en 1975 was de toestand rampzalig, daarna kwam een lichte verbetering, maar door de huidige droogte staat een nieuwe ramp voor de deur. In de gehele Sahel dreigt een tekort van 600.000 ton. Ik ken de dorpen waar nu al gebrek ls". Is dat voor iemand die in Boven- Volta werkt niet om moedeloos van te worden? Iedere keer komt er een nieuwe terugslag. „Desondanks moet de ontwikkeling doorgaan", zegt Marie Touré. „Met name voor de vrouwen, want zij zijn er tot nu toe amper aan te pas gekomen. En bij een nieuwe hongersnood zullen vrou wen en kinderen weer de eerste slachtoffers zija Dat moeten we voorkomen". Dit is het laatste van zes artikelen over de Kaapverdische eilanden, Se negal en Boven-Volta. De vorige ver halen stonden 1, 5, 8, 12 en 15 april in de krant. Marie Touré

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7