Psychiatrisch ziekenhuis 'Endegeest' in opspraak 0 d 'M'n lievelingsgebakje, dat heette Frou-frou' Volwaardige opleiding voor Haagse migranten 'We hebben nu tenminste warm en koud stromend water' Vrijspraak voor Haagse afperser Haagse wijken krijgen grote schoonmaak Zelfde kansen op arbeidsmarkt Extra steun voor jonge werklozen in Zuid-Holland Kort nieuws r< Me Expositie over Haagse theesalon Krul REGIO DEN HAAG WOENSDAG 19 APRIL 1978 Dt Leidsr gemeenteraad is er nog niet over uit of voor het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest verbouwingsplannen gefinancierd moeten worden. Veel raadsleden hebben kritiek op het feit dat wethouder Oosterman (volksgezondheid) nog steeds niet het al lang beloofde beleidsplan voor Endegeest heeft uitgebracht. Trouw/KwartetwQEN, Mojet: „Ik heb sinds mijn aanstel ling. ruim twee jaar geleden, stad en land afgelopen voor betere behui zing. Enige vorderingen heb ik ook wel gemaakt. Er is nu op Voorgeest tenminste warm en koud stromend water. Maar ja. het is niet gemakke lijk om een politiek lichaam als een gemeentebestuur boven je te heb ben. Daar gaat een ton per jaar naar toe vanuit Endegeest en er komt niets voor terug behalve lange wachttijden en kritiek. Alles wat hier gebouwd wordt, wordt door de patiënten zelf betaald. Ik zou er heel wat voor over hebben om te mogen werken met een gewoon, niet poli tiek instituut." De werkgroep: „Mojet heeft inder daad best wel veel gedaan voor de verbetering van de gebouwen. Het enige wat de directie vergeet, is dat je eerst moet bedenken, hoe je de verpleging precies wilt organiseren, en dan pas een daaraan aangepast gebouw kan gaan neerzetten. Als er nu weer zo'n groot gebouw neergezet gaat worden, waar veel te grote groe pen bij elkaar zitten, dan verbetert er eigenlijk nog niet veel. Wij zijn voor een veel kleinschaliger aanpak van de verzorging." DEN HAAG (ANP) De 23-jarige Haagse marktkoopman, die heeft bekend een fabriek van frisdranken te hebben gechanteerd, is dinsdag door de rechtbank in Den Haag vrij gesproken. De rechtbank verklaarde de dagvaarding nietig, waardoor de ten laste gelegde afpersing niet kon worden bewezen. Op grond van over treding van de vuurwapenwet kreeg de marktkoopman een gevangenis straf van 110 dagen, gelijk aan het voorarrest, opgelegd. De man heeft bekend de frisdran- kenfabriek te hebben gechanteerd met een zwaar vergiftigde Des cola. Hij dreigde de fles, met het etiket van de fabriek, tussen andere cola flessen in supermarkten te plaatsen. Hij vroeg de fabriek een bedrag van 95.000 gulden. Het geld moest in een koffer op het Scheveningse strand bij een gemarkeerde paal worden ingegraven. De fabriek volgde de in structies. maar stopte oude kranten in de koffer. De Haagse politie wist de man. die zich verdacht in de buurt van de paal ophield, te arresteren. Hij was toen in het bezit van een vuurwapen. Motief voor de afpersing was zijn faillissement. Inspraakronde over vestiging terminal LNG op Maasvlakte DEN HAAG De provincie Zuid- Holland. het Openbaar Lichaam Rijnmond en de gemeente Rotter dam hebben een gezamenlijke in spraakprocedure opgezet over de vestiging van een terminal voor vloeibaar aardgas (LNG) op de Maas vlakte. Zij gaan een informatiebor- chure uitgeven, voorlichtingsavon den houden (2 mei in Oostvoorne. 3 mei in Hoek van Holland) en een hoorzitting (9 mei. 20 15 uur, ge meentehuis Rotterdam). Ook wordt de gelegenheid geboden schriftelijk te reageren. Daarna zullen Provinci ale Staten van Zuid-Holland, de Rijnmondraad en de gemeenteraad van Rotterdam elk hun standpunt bepalen. De regering wil deze stand punten vóór 1 juli weten Provincie. Rijnmond en Rotterdam zullen hier mee reageren op het voorlopig standpunt van de regering, dat voor de aanvoer en opslag van vloeibaar aardgas de voorkeur uitgaat naar vestiging van een terminal op de Maasvlakte boven Delfzijl. door Henk Meulenbeld LEIDEN/OEGSTGEEST Het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest in Oegstgeest is de laatste weken verscheidene malen in de publiciteit geweest. Eerst werd de directeur-geneesheer, dr. G. Mojet, met een luchtdrukpistool bedreigd door een leerling- verpleegkundige. Deze zou ettelijke keren getracht hebben op een vredelievender manier tot de directeur door te dringen. Dat laatste wordt overigens door Mojet ontkend. Vervolgens deelde de actiegroep „Pet met de Zwakzinnigenzorg" pamfletten uit aan de poort van het ziekenhuis, waarin een hoofdbroeder ervan beschuldigd werd, bezittingen van Endegeest ontvreemd te hebben. In beide gevallen kwam de politie eraan te pas. Op Endegeest worden 560 patiënten verzorgd. Het personeelsbe stand bedraagt 600. Inmiddels is de rijkspolitie een on derzoek begonnen om na te gaan, inhoeverre die aanklacht op waar heid stoelt. De gemeente Leiden, be stuurster van Endegeest, onderzoekt de interne situatie op de door een muurkrant tot „EUendegeest" omge doopte inrichting. Verder gaat de ABVA (Algemene Bond Van Ambte naren) op 19 april een vergadering houden voor de leden die op het ziekenhuis werken en zal de Bewe ging van Werkende Jongeren KWJ binnenkort een besloten bijeen komst organiseren, waar leerling- verpleegkundigen hun grieven zul len kunnen uiten. Tenslotte heeft bovengenoemde acUegroep een „Werkgroep Endegeest" opgericht, die een aantal punten van kritiek op papier heeft gezet. In die werkgroep zit een achttal vaste leden, onder wie drie mensen die op Endegeest wer ken. en een vertegenwoordigster van de KWJ In dit artikel komen beide partijen onafhankelijk van elkaar aan het woord om hun commentaar te geven op door de werkgroep aangevoerde grieven. Voor het ziekenhuis is dat dr. Mojet. voor de Werkgroep Ende geest Marjan van den Berg. die de laatste drie maanden van het vorig jaar op Endegeest gewerkt heeft, en DinJe Craane van de KWJ. Intimidatie Het is niet duidelijk hoeveel werkne mers van Endegeest nu precies ach ter de kritiek van de werkgroep staan. Volgens Mojet zijn dat er maar weinig. „Deze zaak is bijna helemaal aangezwengeld door men sen van buiten Endêgeest. Op het ziekenhuis zelf heb ik alleen maar geluiden van verontwaardiging over de actie gehoord." De werkgroep echter is van mening dat veel men sen zich niet durven uiten, omdat ze door de leiding geïntimideerd wor den. Mojet over die beschuldiging: „Ik zou niet eens weten hoe ik de 600 mensen, die hier werken allemaal zou moeten intimideren. Ik zou eerst wel eens wat concrete klachten van de werkgroep willen vernemen." Marjan van den Berg heeft die con crete klachten: „Mojet heeft het hele personeel van de afdeling 'Jongens- Voorgeest' uitdrukkelijk verboden, kritiek naar buiten te laten komen. Ook heeft hij op 22 maart twee men sen met ontslag gedreigd om ze de mond te snoeren." Overlegorganen De werkgroep is ook van mening dat er te weinig mogelijkheden tot over leg bestaan binnen Endegeest. „Eris wel een commissie voor overleg tus sen de vakbondsleden en de directie, maar daarin zitten ook afdelings hoofden. zodat leerling-verpleegkun digen en ander personeel van de af delingen hun mond niet durven opendoen uit angst voor represailles. Er moeten op Endegeest een onder nemingsraad, een leerlingenraad, een jongerenraad en een patiënten- raad komen." Mojet: „We hebben op Endegeest een Intern Contact Or gaan, waarin vertegenwoordigers van alle geledingen binnen Ende geest zitten. In de nieuwe wet op de interne organisatie van overheidsin stellingen, krijgt dat de status van ondernemingsraad. Een leerlingen commissie hebben we hier verschei dene keren gehad, maar is elke keer weer in elkaar gezakt bij gebrek aan leerlingen die er in willen gaan zit ten. Ook een patiëntenraad hebben we meermalen van de grond gepro beerd te krijgen, maar dat bleek niet te gaan. Overigens hebben patiënten wel degelijk inspraak in een aantal dingen. De noodzaak van een jonge- repraad zie ik niet in. Als een leerlin genraad al mislukt, waarom zou zo iets dan wel succes hebben.?" Diefstal Over de beschuldiging van diefstal kan Mojet kort zijn: „Ik wil niet vooruitlopen op de uitslag van de rijkspolitie. De paar beschuldigin gen die ik heb laten onderzoeken, bleken allemaal onjuist te zijn. De hoofdbroeder in kwestie is een ui terst kundig man. en persoonlijk ben ik ervan overtuigd dat de klachten niet op waarheid zullen blijken te berusten." Of de daaraan toegevoeg de aanklacht waar is. dat de hoofd broeder in kwestie medicijnen zou laten uitdelen door de patiënten, weet de directeur niet. „Dat kan ge beurd zijn. Het is wel een ongebrui kelijke handelwijze." De Werkgroep Endegeest: „Het is gewoon een publiek geheim dat die hoofd broeder levensmiddelen uit de inrichting meeneemt. En hij is niet de enige. We zijn nu bezig met het verzamelen van feiten om de aan klacht hard te maken." Huisvesting Een onderwerp tenslotte, waar alle partijen het over eens zijn, is de bar slechte kwaliteit van de huisvesting. Vooral het gebouw van de afdeling „Jongens Voorgeest" verkeert in er barmelijke staat. Het is de vraag of de onlangs door het rijk goedgekeur de renovatie voldoende soelaas zal bieden. Vorige maand heeft de ge meente Leiden plannen voor vervan gende nieuwbouw goedgekeurd, zo dat er enige verbetering in zicht is. Dr Hu|if G*me«nlereinigingsdien»t heeft een aparte vrrfpfoeg in het leven geroepen die. uitgerust met ver- •rhillendr soorten materieel, de stad wijk voor wijk een extra grote keurt gul geven. Tot het materieel behoort o m. oen onkruidtproeier en een vuilwegblazer, waarmee het vuil onder pep*beerde «uto's kan worden weggebla- sen. In principe zal de ploeg alle wijken eens in de vier weken aandoen. De reinigingsdienst zal tevens binnen kort een „minihuisvuilauto" introduceren, die zal worden ingezet in moeilijk bereikbare gebieden, zoals b.v. straten met woonerven. Donderdag zal de wethouder van Econo mische Zaken, L. van der Weide, het nieuwe hoofdkan toor plus werkplaats van de Dienst Gemeentereiniging aan de Newtonstraat officieel openen. DEN HAAG De bedrijfstraining voor migranten, zoals die gegeven wordt in het trainingscentrum aan de Zichtenburglaan in Den Haag, heeft zich inmiddels ontwikkeld tot een volwaardi ge opleiding. De gemeente Den Haag startte, in samenwerking met het rijk. twee jaar geleden met deze bedrijfstrai ning in een speciaal daarvoor ge bouwd pand. Met het oprichten van het centrum werd ingesprongen op de vele problemen, die er voor de migranten lagen na hun vestiging in Den Haag. Een van de belangrijkste problemen bij het vinden van werk bleek de achterstand ten opzichte van de Nederlandse werkzoekenden. Die achterstand was er niet alleen door het gebrek aan kennis van de Nederlandse taal of door een gebrek kige opleiding. Ook onbekendheid met het andere werktempo en de eisen van het bedrijfsleven speelden een rol. In de praktijk komt het er op neer dat migranten uit Suriname en de Nederlandse Antillen zodanig bege leid en getraind worden dat ze op de arbeidsmarkt dezelfde kansen als de Nederlanders krijgen. In het trainingscentrum richt men zich vooral op migranten in de leef tijd van 17 tot 35 jaar. Ze worden geselecteerd aan de hand van een aantal tests om het kennisniveau en de handvaardigheid vast te stellen. Vervolgens krijgt de cursist een trai ning die, afhankelijk van z'n niveau, zes tot twaalf maanden kan duren. De werktijd is acht uur per dag, vooral bok om te wennen aan de geregelde werktijden in het bedrijfs leven. Het lesrooster omvat twee on derdelen, te weten vorming en ar- beids training. In het begin beslaat vooral vorming het allergrootste deel van het pro gramma, maar dat loopt terug tot 25 procent. Het arbeidstrainingspro- gramma traint de deelnemers op het gebied van metaal, montage en tech nisch rekenen. Sinds kort is daar ook een type-training voor vrouwelijke migranten bijgekomen. Wie de cursus goed afsluit, ontvangt een getuigschrift, waarna met be hulp van het Gewestelijk Arbeidsbu reau geprobeerd kan worden een daadwerkelijke stap in het bedrijfs leven te zetten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Albeda (so ciale zaken) heeft vijfenhalf miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de opvang van jeugdige werklozen in Zuid-Holland. Via de interim-maat regel jeugdige werklozen kunnen overheidsorganen als gemeenten en instellingen zonder winstoogmerk subsidie krijgen (vaak tot honderd procent) om jeugdige werklozen, die langer dan twee maanden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau staan in geschreven, tijdelijk in dienst te ne men. Tot 1 juli kunnen zij bij het Regionaal-Coördinatie-College voor Openbare Werken in Zuid-Holland (gevestigd in het Provinciehuis te Den Haag) aanvragen indienen om voor deze subsidie in aanmerking te komen. Het RCOW verwacht onge veer honderd instellingen op velerlei terrein met het nu toegekende be drag van 5,5 miljoen aan tijdelijk extra personeel kunnen helpen en zo ongeveer 185 jongeren werk te kun nen bieden. Werkgelegenheid DELFT Verbreding van het draaj vlak der werkgelegenheid kan dan gebeuren als er middelgrote fe drijven worden aangetrokken kantoren in de Delftse binnenste gebouwd worden. Daardoor is nod dat de huisvestingssituatie in Del wordt verbeterd en dat er een nuiuv ci uc ici u c li uq, vi ccii hectare groot bedrijfsterrein won aangelegd. Deze conclusies zijn lezen in een rapport van de wert groep Zuid-Holland West, dat de oni wikkelingen volgt van de arbeid markt van dit deel van de provinci tot 1990. De werkgroep kent ho| prioriteit toe aan de ontwikkelt van industrie en dienstverlening Delft. CPN-Delft DELFT De CPN-Delft heeft voa de komende gemeenteraadsverkfc zingen Nico Notenboom aangeweza als lijsttrekker. Notenboom, die ia middels al 28 jaar in de Delftse raai zit, wordt gevolgd door Arie-Piete Hoogendam. Siem van der Helm Maarten Combrink en ir. Ca Hordijk. Gemeentebelangen MONSTER De partij Gemeente belangen Monster heeft voor de vier de maal Rem. Keizer aangewezen al lijsttrekker. Keizer wordt op de lijst gevolgd door nieuweling Maarte van der Zwan en de reeds zittend» raadsleden Aad van der Knaap ei Jacques de Backer. Willem van dei Ende is op eigen verzoek op een niet verkiesbare plaats gezet. VVD/GB-Noordwijk NOORDWIJK De VVD en plaatselijke groepering Gemeente belang in Noordwijk hebben beste ten hand in hand de komende ge meenteraadsverkiezingen in te gaan Lijsttrekker van de VVD/GB-lijst ii wethouder Ted Jansen. Hij wordt gevolgd door Klaas Rubingh, At M miraal, Fieke van Dam en Jan Ho gervorst. De huidige fractievoorzit ter Korbee keert wegens drukte werkzaamheden niet meer terug Het motto voor de verkiezingen wordt „Samen Doorgaan". LON1 tenpi heeft er vo< koms van e paald dersp torn n ry-vof matie steld. De w Iers mate ra me lin "m den sen ii LON land: Brits zijn In c dat r meen een n Britst einde confli maar raken zijn l eegre ben a Ustisc ten F Laa Zo\ OPPO! hadd voor op le Pa gabe gelat Vanc tweet onvei aan hebb feren kwes niet 2 zamt Vanc regel zwari een v „Die sfeer van toen, die is niet te vertellen.." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Het zoete leven", daar is de geschiedenis van theesalon Krul mee getypeerd. Zo heet dan ook de tentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum, die de 136 jaar belicht waarin zich de „opkomst-bloei-ondergang" voltrok van een bedrijf dat niet alleen in Den Haag maar ook in Nederland en ver daarbuiten een begrip was. „De sfeer van toen, die is niet te vertellen. De rust, het voorname en de tevredenheid van de mensen. Zoals de dames hun bontmantel lieten afglijden en hun voile oprol den... De dames die bij Krul kwa men waren wel van standing, hoor. Het was de elite, dat voelde je niet. maar toch was 't zo. Het was de welstand van de Surinamestraat. van het Belgische Park. de Laan Copes, 't Voorhout, de Bezuiden- houtseweg. Daar woonde klasse, mensen met een huisknecht Het hofleven was toen ook veel rijker. En jé had veel verlofgangers in die tijd. En natuurlijk de dames uit Wassenaar die door hun chauffeurs werden gebracht." Nostalgische herinneringen van een oud-bezoekster van de theesa lon. Verder: „Toch had je ook da mes van „goeden huize" die eerst een potje speciale Krul thee bestel den en later een potje heet water om van ëen zelf meegebracht buil tje thee een tweede potje te trek ken. Dat was de Haagse zuinigheid ten top!" Noordeinde De geschiedenis van theesalon Krul begint in 1834. In dat jaar kocht Cornelis Hendricus Krul. ei genaar van een graanhandel, een koek- en banketbakkerij, die „De Zoete Inval" heette en aan het Noordeinde lag. Zijn zoon Johan nes Lambertus mocht het bedrijfje exploiteren. Twee van zijn zoons traden tussen 1900 en 1940 als di recteur op, waarna Gerardus Leo- nardus en Johannes Antomus, zoons van een der directeuren, de leiding hadden tot in 1970 tot spijt van zeer velen het bedrijf gesloten moest worden. Achter de fraaie Jugendstilgevel aan het Noordeinde lag de in de zelfde stijl ingerichte winkel en de Salon de Rafraichissements („Ver- verschings-Salon"). die beide een eigen ingang hadden maar ruimte lijk in elkaar overliepen. Daar kon men de heerlijkheden krijgen, waardoor Krul zo beroemd is ge worden: koek. wafels, cakes, pud dingen. ijs, pasteitjes, en vooral na tuurlijk de taartjes. „Bij Krul waren er allemaal spie gels aan de muur. En die serveer sters renden wel. Die waren alle maal in 't zwart gekleed met witte schortjes en een wit bandje. Die kende je allemaal bij naam. Ze wa ren er allemaal heel lang Ze ken den jou ook. Ze wisten afstand te houden. Vooral die voorgeschreven kleding maakt een hoop uit." „Mijn lievelingsgebakje heette 'Frou-Frou'. Oh zalig gewoon, heer lijk; als ik er weer aan denk. proef ik het nog. Het was een rond choco ladegebakje. Twee verrukkelijke plakjes van een iets taai soort deeg. daartussen en omheen een chocola de-crème. Een chocolade-glazuur erbovenop met hagelslag." Rode cijfers Vooral na de Tweede Wereldoorlog ging het steeds slechter met Krul. De tien opgebouwde filialen moes ten een voor een worden afgestoten en de laatste tien jaar kwam men niet meer uit de rode cijfers. Toen de sluiting openbaar werd ge maakt, haastten zeer velen zich naar Krul om als vaste gast af scheid te nemen of om de laatste kans te grijpen tenminste eenmaal de sfeer en de taartjes geproefd te hebben. De laatste zaterdag stond een ge duldige rij te wachten tot er een plaatsje vrij kwam. Souvenirjagers beijverden zich om koffiekopjes, hopjesblikjes en andere relikwieën te bemachtigen. De gebroeders Ge rard en Jan Krul liepen de hele dag door de zaak om te vertellen dat het echt niet meer ging. Het was waar dat de omzet steeg en de theesalon druk bezocht werd, maar de produktiekosten waren zo hoog geworden dat doorberekening in de verkoopprijzen de clientèle te zeer zou afschrikken. Het was ook niet meer mogelijk om voldoende jon ge. geschoolde banketbakkers aan te trekken, die het zeer arbeidsin tensieve werk willen doen. „Ze hebben de halve stad afgebro ken. Alles is zakelijk nu. er is geen charme meer in het leven. Er is nu toch niks meer in Den Haag waar je kunt gaan zitten. Er is alleen het Gouden Hoofd nog en Corona. Al les is egaal nu. 't Is net een pudding waar geen smaak aan is." Tot 28 mei in het Gemeentemu seum. doe Opl de v hou' naai pen 1 rieT Bene maai de oj Haai toen wist te vc met zust< op. scho leerd blad- even midc Late versi gene In te stud bleel maa Aan! kleir dekt en g mog sche Kir Nu i (het Nati Volt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6