Zeven christelijke partijen bij raadsverkiezing in Urk tekening van een lezer Trouw commentaar persoonsbewijs Vaak liggen de verschillen erg subtiel Ook klooster gekraakt in Den Bosch Zal kreet over 'pseudo-religie' slecht vallen? Kamer wil van der Feltz niet berispen Goed gaat'ie. antonia aardbei nu onmogelijk felicitatie de verkeerde kringloopkrant aardig fOENSDAG 19 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Toegegeven, de berichten over de invoering van een Europees per soonsbewijs zijn nog schemerig. De Europese Commissie in Brussel „acht het niet uitgesloten, dat de invoering van een uniform identi teitsbewijs zal worden overwogen" als de zaak van een Europees pas poort eenmaal in kannen en kruiken De formulering is rijkelijk vaag. Toch bevat zij aanknopingspunten genoeg om nu alvast de hoop uit te spreken dat een dergelijk Europees identiteitsbewijs het stadium van een nadere overweging nooit zal bereiken. Het mag niet eens de vraag zijn hoe zo'n persoonsbewijs er dient uit te zien. De vraag dient te zijn of er hier dan ook een persoons bewijs moet worden ingevoerd met de daaraan verbonden plicht van iedere burger zich op verzoek te legitimeren. Die laatste vraag moet, althans voor Nederland, ontken nend worden beantwoord. De argumenten om zonder enig voorbehoud tegen een dergelijke maatregel te zijn, kunnen ontleend worden aan het uitgebreide hoofd stuk over het persoonsbewijs in het vijfde deel van de Geschiedenis van de jaren 1940-1945 van de hand van professor L. de Jong. Al voor de oorlog (in maart 1939) adviseerde een ambtelijke commis sie de toenmalige regering-Colijn met nadruk een legitimatiebewijs in te voeren met het argument dat een dergelijk bewijs in het maatschappe lijk verkeer allerlei nuttige diensten zou kunnen bewijzen. Van een in voering onder Nederlands regime is niets gekomen, want in maart 1940, één jaar na de indiening van het advies, wees het toenmalige kabi net-De Geer het advies af. De moti vering was dat door de invoering van een dergelijk persoonsbewijs in feite iedere burger als een potentiële mis dadiger zou worden beschouwd een houding, die in strijd werd ge acht met de Nederlandse tradities. Wat er ook veranderd is; dat argu ment geldt nu nog onverkort en het moet door dik en dun heen door de Nederlandse instanties in Brussel- worden uitgedragen. Ten overvloe de kan dan misschien ook nog door de betrokken Europese instanties een overdruk worden verspreid van De Jong's beschrijving hoe dit met veel ambtelijk perfectionisme en fa natisme in 1941 toch ingevoerde per soonsbewijs voor heel wat goede Nederlanders in de meest letterlijke zin een dodelijke bedreiging is ge worden. Het argument uit maart 1940 van de Nederlandse traditie is door de ervaringen na mei 1940 alleen maar verdiept. Een persoons bewijs, al of niet uniform met de andere landen van de Europese ge meenschap, hoort niet thuis in Ne derland. door Jac. Lelsz DEN BOSCH In Den Bosch is nu ook het voormalige Sint-Jan Bap tistklooster gekraakt. Zoals bekend is in de stad maandagmorgen al het voormalige ziekenhuis St. Johannes de Deo gekraakt. Zowel ziekenhuis als klooster ston den leeg en zijn nu gekraakt door jongeren die woonruimte willen vrij maken voor leeftijdgenoten. De ac tie van gistermorgen, is evenals die van maandag wederom door tachtig jongeren ondernomen. De acties worden gesteund door het Comité jongerenhuisvesting Den Bosch en door het Landelijk overleg kraak- groepen. Volgens het actiecomité dat de krakingen uitvoert, zijn er in Den Bosch vijftigduizend jonge mensen die woonruimte zoeken. Het klooster is eigendom van een bouwcombinatie, die het gebouw te duur zou willen verkopen aan de gemeente. De krakers willen met hun actie protesteren tegen een ze kere laksheid van de gemeente ten aanzien van de huisvesting van jon geren. De actie is ook een protest tegen verlaging van de rijkssubsidie voor jongerenhuisvesting. Intussen zegt de gemeente Den Bosch dat het klooster niet te koop is aangeboden door de bouwcombinatie. Maar de gemeente wacht wel op een offerte. Er zijn bij de gemeente plannen om het klooster te bestemmen voor een- en tweepersoons huishoudens en voor de huisvesting van gastarbei ders. URK In Urk hebben zich met het oog op de 31 mei te houden gemeenteraadsverkie zingen zeven politieke partijen laten registreren. Alle christe lijke partijen, en dat is een uni cum, waarschijnlijk. Een der gelijke ruime keus heeft Urk wel nodig, want men let er be halve op de beginselen ook scherp op de mannetjes, die deze moeten omzetten in poli tieke daden. Volgens de Heidel- berger heeft immers zelfs de allerheiligste nog maar een klein beginsel van de vereiste gehoorzaamheid? De groepen, die zich lieten registre ren, zijn de Anti/Revolutionaire Par tij. de Christelijk-Historische Unie, de Staatkundig Gereformeerde Par tij, het Gereformeerd Politiek Ver bond. de Rechts Politieke Partij, de Reformatorisch Politieke Federatie en Gemeentebelangen. Ook partij en, in wier naam het adjectief gere formeerd niet voorkomt, of een ster ker (resp. zwakker) synomniem hier van, zijn in Urk, blijkens hun grond slag (danwel doelstelling), christelij ke partijen. Bijvoorbeeld, de enige man, die voor Gemeentebelangen in de raad zit, is lid van de Christelijke Gereformeerde Kerk. Het is de heer K. L. Koffeman, die op een bank werkt. Zijn vader heeft Gemeentebelangen in 1932 opge richt. Waaróm? De heer Koffeman: „Er was destijds in Urk onvrede met allerlei toestanden. De gevestigde partijen deden te weinig. Toen zijn wij gekomen. Op ons hoogepunt hadden we vier raadsleden, nu nog één. Toch gaan we maar door. Er blijft plaats voor kleine partijen tus sen de grote, die soms fel tegenover elkaar kunnen staan. Wij vijlen de scherpe kantjes er wat af." Subtiel Vaak liggen de verschillen tussen de partijen in Urk erg subtiel. Men kan in het algemeen zelfs niet zeggen dat ze. zoals elders, door zuiver persoon lijke factoren worden bepaald. Neem nu de ARP en Gemeentebelangen. Burgemeester A. P. Buijs, die nu vier jaar in Urk is, zegt: „Ik zie geen onderscheid" en gemeente-secreta ris S. Bakker, een ras-Urker, zegt dat hij het ook niet kan ontdekken. V Burgemeester A. P. Buijs van Urk: „Kwetsbaar Een partij, die zich niet heeft laten registreren, is Visserljbelangen. Deze zit op het ogenblik met één man in de raad. Zij werd opgericht omdat de vissers destijds vonden dat hun be langen onvoldoende aandacht kre gen. Uiteraard is deze bedrijfstak van veel gewicht voor Urk. Het voor malig eiland heeft nog een forse vloot, al legt bijna geen schip in Urk meer aan. De kotters lopen in Harlin- gen, Dlefshaven en Lauwersoog bin nen en de vjs wordt dan per vracht wagen naar de afslag in Urk ge bracht. Weggestemd Omtrent een jaar of acht geleden begon de havenkwestie te spelen, die Urk in twee kampen verdeelde. We zullen daar niet weer diep induiken. Het komt er op neer dat vier jaar geleden de nieuwe raad een voorstel verwierp om samenwerking aan te gaan met de provincie Overijssel in zake de toekomst van de havens. Bij die gelegenheid werd de AR-wethou- der, die vóór was, ook omdat hij het in het belang van de werkgelegen heid vond, weggestemd. Hoewel de ARP de grootste fractie vormde, gin gen de wethouderszetels naar de CHU en naar de Rechts Politieke Partij. Die rechts Politieke Partij schijnt nogal wat aanhang in CNV- kring te hebben. Hoe merkwaardig de dingen in Urk kunnen liggen blijkt ook weer uit het feit dat de wethouder van de Rechts Politieke Partij bij de laatste Statenverkiezin gen lijsttrekker was van de Reforma torisch Politieke Federatie en hij zal dat bij de raadsverkiezingen ook zijn. Variatie De gemeente Urk heeft intussen de haven van het rijk overgenomen. Te lang dreef Urk alleen op de kurk van de visserij. Men is het er, onder meer, na een ETIO-rapport, wel over eens, dat ook op meer passende industrie moet gemikt. Enige „toevalstreffers" zijn er al, zoals de komst van een confectie-ateller, een vleesverwer kingsbedrijf en een industrie van Franse herkomst voor de produktle van halffabrikaten op het gebied van soepen (uien). Burgemeester Buijs: „Maar dat is lang niet genoeg. We hebben veel meer industrieën nodig. Vooral in het belang van de jeugd moeten we meer variatie in de werk gelegenheid brengen. We zijn nu erg kwetsbaar." Vroeger hebben velen gedacht dat er van Urk niet veel meer zou overblij ven dan een aardig, dommelig, folk loristisch dorp. Na de oorlog bouwde Urk echter een vloot op, die klonk als een klok. In de stoutste ogenblikken werd gesproken van „het wonder van Urk". Nu, dat heeft men ln latere jaren wel wat gerelativeerd. Het is bepaald niet allemaal meer rozegeur en maneschijn in de visserij. Met die vangstbeperkingen en zo. Niettemin haalt Urk mogelijk volgend jaar zijn tienduizendste inwoner. Het aantal raadsleden wordt dan vijftien. Nu zijn het er dertien. Als volgt ver deeld. ARP vier, CHU twee, SGP drie. Rechts Politieke Partij twee, Visserijbelangen één, Gemeentebe lang één. CDA Partijen als de Boerenpartij, D'66, PPR. CPN en PvdA krijgen in Urk geen been aan de grond. Bij de jong ste statenverkiezingen bleken deze partijen er stemmen te hebben ge kregen, waarvan de percentages va rieerden van 0.1 tot 1.2. De WD bracht het tot 3.4 procent SGP be haalde 25.1 procent, het CDA 40.4 procent en de Reformatorisch Poli tieke Federatie 25.5 procent. In Urk bestaat nog geen CDA. Burgemees ter Buijs acht het mogelijk dat men er niet zozeer behoefte aan heeft. KVP'ers zijn er niet en ARP en CHU trekken toch al veel met elkaar op. „Maar misschien komt het nog wel eens". Zingende Urkers. De koorzang bloeit op Urk. Foto ontleend aan een door de gemeenten Urk en Noordoostpolder uitgegeven boekje. de raadsverkiezingen gelooft hij daar niet in. Bij de statenverkiezin gen was de Urker wethouder van de Rechts Politieke Partij, de heer A. Verhoeff, lijstaanvoerder van de Re formatorisch Politieke Federatie. Dat heeft een groot aantal Urkers wel aangesproken. Maar als het, zo als bij de raadsverkiezingen, om het kiezen tussen Urkers en Urkers gaat, •kan het wel eens heel anders gaan. Bakker L. Kramer, fractievoorzitter van de ARP, vertelt dat het 'm in het verleden zit. De ellende met de ha ven. Veel deining in de raad „Smij ten met asbakken, bij wijze van spre ken". De ARP-wethouder weg. Een wethouder van de CHU ervoor in de plaats, hoewel die kleiner was. „Het zou onverkoopbaar zijn te doen alsof nu alles koek en ei is door ineens met een CDA voor de dag te komen". Volgens de heer Kramer hopen ARP en CHU in 1980 met een gezamenlij ke verklaring te komen over nauwe re samenwerking. Nu dat hete hang ijzer de haven er niet meer is. kunnen ze het samen best vinden. Met de SGP is de verhouding ook goed. Ontsticht Minder tevreden is de heer Kramer over het optreden van de Reformato risch Politieke Federatie. Die kreeg bij de statenverkiezingen in Urk twaalfhonderd stemmen, maar voor Bepaald ontsticht is de heer Kramer over een ingezonden stukje van het plaatselijk bestuur van de Reforma torisch Politieke Federatie in het weekblad „Het Urker Land" dezer dagen. Onder de kop „Zeg aan het volk" werden daarin vragen gericht aan de christen-democraten. Het moest het karakter hebben van een „getuigenis" en men kon er onder meer in lezen „Wij kunnen en mo gen niet met een pseudo-religieuze richting meegaan" De heer Kramer: „Kijk. zoiets kun je op Urk niet maken". DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof ln Den Haag, mr Van der Feltz, niet op de vingers willen tik ken voor zijn optreden in de zaak- Kalma. Met ruime meerderheid werd gisteren een motie van de PvdA ver worpen, waarin het beleid van de procureur werd betreurd. De socia listen kregen steun van PPR. CPN en PSP. Ook andere moties, van PSP en PPR, waarin het voor de Rotterdam se hoofdinspecteur aan wie per 1 juli eervol ontslag is verleend werd-opgenomen. leden schipbreuk. De conclusie van de regeringspartij en was dat Kalma geen juiste afwe ging heeft gemaakt tussen zijn per soonlijke vrijheid van meningsuiting en zijn persoonlijke verantwoorde lijkheid als lid van het Rotterdamse politiekorps. Een motie van D'66 waarin minister Wiegel (binnenland se zaken) werd gevraagd per circulai re de richtlijn uit te geven dat bij promotie of verandering van functie van ambtenaren alleen de taakuitoe fening als maatstaf zou dienen werd ook verworpen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, iury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon kar 4 van FrTan* riie-fc HET WEER door Hans de Jong De Bilt ook gisteren maar weer praten over twaalf graden. Maar ik dacht.ze weten er daar lekker niks van, want kijkt u nou eens naar de thermometer in Gorredijk. Kwam de kwik- draad maandagmiddag nog niet hoger dan 11.3 graad Celsius, gistermiddag bereikte de ther mometer bijna de 15 graden- grens (14.6 graad Celsius). Die hoogste waarde werd waargeno men op een moment vroeg in de middag, toen de zuidoostenwind nog slapjes was. Later op de dag ging die er wat harder aan trek ken en toen werd het vooral voor het gevoel frisser. M'n tuin is beschut door coniferen en de daar waargenomen tempera tuur is natuurlijk representatief voor dit stukje grondgebied. In het open veld rondom Gorredijk zou na aftrek van een door IJn- sen berekende correctie van 0.9 graad Celsius de uitkomst 13.5 graad Celsius geweest zijn. Deze waarde is direct vergelijkbaar met die gemeten op de verschil lende vliegvelden in Ned.erland. Van de Tegenaanval door een uitlopen van een diepe Atlanti sche depressie zal in ons land niet zo veel terechtkomen. Al leen het zuiden van Nederland zal er vandaag wat nattigheid door kunnen krijgen, maar de hoofdbestanddelen van die nat tigheid werd van de Britse eilan den afgeleid naar Frankrijk. In Noord-Nederland blijft april zijn droge image handhaven, vooral nu zich boven Finland een krachtig hogedrukgebied mani festeert (1025 tot 1020 mlllibaar). Dit zal de komende dagen de wind in samenwerking met een depressie boven Zuidoost-Euro pa van de zuidoost meer in de oosthoek brengen. De Waddeneilanden houden het daarbij beslist nog fris, maar landinwaarts is juist een gelei delijk hoger worden van de tem peratuur te verwachten, ook in het. midden en zuiden nu zich warmere lucht van het conti nent in de richting van Neder land gaat verplaatsen. Die lucht wordt aangevoerd langs de noordrand van de Zuideuropese depressie. De Amerikaanse kaarten voor zaterdag en zondag geven aan, dat Nederland ook dan onder een hogedrukzone zal liggen: •m- een soort brug tussen Noord- Europa en Noord-Afrika. Geen enkele depressie kan ons wat maken zou je zo zeggen. De rea liteit is echter dat hoogtestorin gen soms onverwachts toch nog wel kunnen toebijten. De Engelse weerkundigen voor spellen tot half mei een voortdu rend op- en afgaan van koud en warmer weer met het accent op de lage temperaturen. Het is dus volgens hen een kwestie van val len en niet direct weer opstaan. Vorst zal vaker, stormachtige wind minder vaak voorkomen dan volgens het boekje. De duur van de zonneschijn zal in zuid oost-Engeland tussen half april en half mei ongeveer normaal zijn. Vergelijkingsjaren zijn 1890, 1902,1903én 1968. In geen enkel geval bracht de temperatuur het in de eerste meihelft van dit jaren in Utrecht of De Bilt tot 20 graden en dat is bepaald niet veelbelovend. De neerslag op die vijftien meidagen was res pectievelijk 12, 34, 38 en 64 milli meter ook weer geldend voor De Bilt. In de voorafgaande vier we ken is de zeewatertemperatuur in het grootste deel van de At lantische Oceaan warmer dan normaal geweest. Wrerrapporten va ti weer temp Amsterdam zwaar bew 12 De Bilt zwaar bew 13 Declen half bew 14 Eelde zwaar bew 13 Eindhoven zwaar bew 13 Den Helder h.ilf bew 12 ?n.,ar bew 12 Twente licht bew 13 Vllssingen zwaar bew 10 Zd Limburg twaar bew Aberdeen zwaar bew 9 rw..ar bew 16 half bew 11 Bordeaux regenbui 13 Brussel /waar bew 12 Frankfort half bew 15 Geneve regen HeKunk geheel bew 6 Inr.sbruck half be» 13 Kiagenfurt licht bew 11 Kopetlhagen onbewolkt 9 nt bew 15 Luxemburg fwaar bew 10 Madrid half bew 21 Malaga zwaar bew 25 Mn Mores half bew 17 onbewolkt 9 zwaar bew 12 Oslo regen 5 regen 5 Rome onbewolkt 14 Split hall bew 13 Stockholm 8 r waar b»w II licht be» 11 onbewolkt 18 Istanbul licht bew 13 Tunis licht bew - 17 HOOOWATER, donderdag 20 april Vlisslngen 13.24- - HarlngvUctsluizrn l 12-13.30. Rotter dam 2 49 15 30. Schevetungen 2 12 14 32. lJmul- den 2 51-15.09. Den Helder 6 31 18 51. Harllngen' 9 07-21 10. Delfzijl 1107-23 12 In dezelfde tijd dat de Chinezen lieftallige namen voor hun vonde lingen bedachten Hemeldauw, Bloem van de Nacht, Bosviooltje, Dagsterretje, Zoon van de Morgen of Verlangen mijner Ziel gaven de regenten van het toen nog Stadsbestedelingenhuis gehten Burgerweeshuis in Amsterdam te vondeling gelegde kinderen afschu welijk klinkende namen als Anto nia Aardbei en Karei Krentebrood. En daar mochten ze het hun verde re leven mee doen. Willekeurig en onverantwoordelijk gekozen, vindt de heer J. H. Krui- zinga, die in het Amsterdamse ge meente-archief schrijnende voor beelden van deze liefdeloze, smake loze naamgeving heeft opgedoken. Vooral zo in het begin van de vorige eeuw werd er blijkbaar niet zo se rieus nagedacht ten behoeve van een vondeling; het kind moest een naam hebben en daarmee uit. Heel anders in elk geval dan in februari van dit jaar het geval was, toen er op het ijs bij het Zuidhollandse Wateringen een baby werd gevon den; dat jongetje kreeg een naam waar het zijn hele leven fatsoenlijk mee voor de dag kan komen: Dick IJsbrand van de Wetering. En het meisje dat op 12 februari vorig Jaar voor de deur van een huis aan de Rotterdamse Heemraadsingel in een kartonnen doos werd gevon den, heet nu Francisca Heemraad. In de archieven vond de heer Krui- zinga nog meer van die vroeger gegeven wrede namen: behalve de al genoemde Antonia Aardbei en Karei Krentebrood ook Cornelia Sinaasappel, Dirkje Eyerkoek en meer van dat fraais. Niet alleen de namen van vruchten, vissen en ge rechten werden aan vondelingen gegeven, maar ook die van uitvin dingen en gebeurtenissen; Lucas Lichtgas, Johannes Stoomboot of Elisabeth Spoorwegen. Enkele kin deren kregen historische namen Hector Hippocrates, Dirk de Twee de. Abraham de Aartsvader. Gele genheidsnamen waren ook bijzon der in trek. Zo kreeg een op nieuw jaarsdag gevonden meisje de naam Dina Eersteling, Elisabeth Hekslui ter was op oudejaarsavond gevon den en Jacob Hervorming het kan niet missen op 31 oktober. Het kon ook zijn dat de heren re genten vondelingen noemden naar wat ze Juist hadden gegeten, of naar onderwerpen waarover ze toe vallig gepraat hadden: Geertje Geldzak. Gerharda Pijpekop, Pie- ter Podepijp (het omgekeerde van Pijpedop). Of ze hadden een huis dier. dat ze wel eens wilden vernoe men. en dan kreeg je namen als Pietje de Kater, Jacob Kanarie of Jozef Hazewind. In sommige landen staan kloosters met een speciaal loket in de mum- naast de poort, waar nog altijd ra deloze moeders hun kindje in kun nen leggen. Dan komt er zeker een zuster die het kleintje liefdevol op neemt en voor een goede, draagba re naam zorgt. Net als Dick IJs brand van de Wetering en Francis ca Heemraad krijgen vondelingen in ons land tegenwoordig vaak na men naar de plaats waar ze zijn aangetroffen. Namen als Van der Hoeve, Van der Weghe, Van de Wa ter. Verbrugge, Van der Stad of Van der Poorten wat natuurlijk niet wil zeggen dat alle mensen die zo heten, van vondelingen afstammen of zelf gevonden zouden zijn. Om óp te vreten, zo vertederend ziet dit diertje er uit. Maar als het vol wassen is zal het zelf niets liever willen althans in de natuur niet anders kunnen dan mededieren opvreten. Het is een heus roofdier, een tijgerkat, die een dutje doet op de hand van de oppasser. Twee we ken voordat deze foto werd gemaakt is het (nauw aan de ocelot verwante) katje in de dierentuin van Londen geboren. Het 'thuisland' van de tij gerkat ligt in Zuid- en Middcn-Ame- rika. De J5e mei 1948 is de geboortedag van de staat Israël, dit jaar dus precies dertig jaar geleden. Wie het land wil feliciteren met zijn dertig ste verjaardag kan dat op een heel persoonlijke manier doen. met een bloemetje via het Israël Comité Ne derland Dat zorgt er dan voor dat er een kaartje met naam en adres van de afzender aan de bloemen komt te hangen en dat de felicitatie met een speciaal „bloemenvlieg- tuig" naar de jarige gaat. Dat vlieg tuig zal op 14 mei in Israël landen, waarna de bloemen aan oud-pre mier mevrouw Golda Meir worden overgedargen. De bloemen zullen verdeeld worden onder zieken, be jaarden en invaliden in ziekenhui zen. Meedoen kost 6,50, welk be drag moet worden gestort op post giro 3924878 van de Solidariteitsak- tie Nederland-Israël.Den Haag Jarenlang hebben ze in Peru ge dacht het lichaam van de zestien- de-eeuwse Spaanse veroveraar Francisco Pizarro in de kathedraal van Lima te hebben bewaard, maar nu blijkt het een heel ander li chaam, in elk geval niet van de Spanjaard, te zijn. Historici, an- thropologen en radiologen hebben een schedel en beenderen onder zocht die vorig jaar bij graafwerk zaamheden in de grafkelder van dezelfde kathedraal gevonden zijn. Ze zijn er nu van overtuigd dat die van de echte Pizarro zijn, die sa men met ene Diego de Almagro Peru heeft ontdekt en veroverd; dezelfde De Almagro liet Pizarro in 1541 vermoorden. Het stoffelijk overschot was ln de kathedraal van Lima begraven, maar in 1661 raak te het op een duistere manier zoek. De schedel en delen van het skelet zijn nu teruggevonden en Peruvi aanse deskundigen zullen proberen er achter te komen wie de 'valse Pizarro' geweest is die jarenlang in een kapelletje ln de kathedraal als de enig echte is gekoesterd en vereerd. Nog maar kort nadat het Christe lijk Lyceum ln Alphen aan den Rijn in een nieuw gebouw was ge trokken, zag je er na iedere pauze hopen weggegooid brood, plastic, papier en andere rommel in de aula. Een stuk of wat leerlingen wilden daar wat tegen doen en richtten de milieugroep Gompie op. Die bestaat nu bijna een jaar en heeft al heel wat geprobeerd: plas tic bekertjes afwassen zodat ze nog eens gebruikt kunnen worden, kringloop; (al eerder gebruikt) pa pier voor proefwerken, idem schrijfpapier, enveloppen en schrif ten verkopen, wilgen knotten en een stuk vervuilde Oude Rijn schoonmaken. Ook de schoolkrant Papyrus bestaat nu helemaal uit kringlooppapier. Met al die ictivi- telten hoopt Gompie ton n :nstc medescholieren te stimuleren ,-org vuldiger met het milieu 'e springen, maar dat blijkt, m maar een tiende deel van c' leerlingen is lid en er zijn c 'i die Gompie expres dwar ter „De aula ligt wéér iedere due. vol rommel", schrijft per. iu. r Plet Nieuwboer teleurgesteld Mis schien zijn er scholen waar milieu groepen meer succes hebben? In Utrecht zijn de'mensen van het openbaar vervoer echt aardig voor iedereen Dat is makkelijk af te leiden uit twee opmerkelijke be richten die het Utrechts Nieuws blad kort na elkaar plaatste. Het eerste betrof een grote groep men sen die voor niks met de bus dach ten mee te kunnen. Controleurs die hen betrapten, boden ze toen nog een gratis nt aan. weliswaar naar het politiebureau (nadat de beta lende passagiers op een andere bus waren overgezet), maar toch gratis. Pas na die traktatie moesten ze boete betalen. Het t* ede bericht ging over een zwartrijder, maar dat Was een hond die geheel zelfstandig aan het liften was Nu was het nog niet eens een probleem dat het dier bij een winkelcentrum opstapte en er pas bij de eindhalte uitging, maar wel dathet vervolgens tussen df achterwielen onder de bus een tukje bliefde doen Een half uur heeft de chauffeur zijn bus opge houden uit angst het dier te overrij- n. .'ermoedclijk houdt hij er zelf lieren op na He dier was rMik mo» ree stok ónder vaii ..an u .rijgen. Pas een voorbijganger zo vrien- i ,'ti was zijn hond van de ande- rnne als de zwartrijder even uit te lenen, liet de 'onderduiker' zich uit zijn schuilplaats lokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5