Weinig enthousiasme voor Rijnverdragen Glimmerveen doet naamloos mee aan raadsverkiezingen Vluchteling moet eerder het land uit Nooteboom en de pensioenregeling 'Betere milieumentaliteit noodzakelijk' CDA in Sprang-Capelle nu erg vroeg met lijst BVD Russen gevraagd naar Joden Ridder van Rappard wil terug in gemeentepolitiek Russen in Rotterdam ers Weer patiënt overleden na besmet infuus Geen risico na fout in '74 Staatssecretaris Haars wijzigt beleid van voorgangers Plan tot uitbreiding provinciale colleges valt slecht ENSDAG 19 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer vindt de verdragen tussen de Jkïl WJnoeverstaten over een beter milieu voor de Riln slechts een minimum, en in feite niet meer dan een eerste aanzet tot échte milieuverbeterende verdragen. ek. En laaréér t haar. an i meng t me ?nding hniek.1 laarwt lar n brenge te ig ik /an len ken b| eevoer pde Het oeien :d irdend rteld zijn inde Dit was de algemene teneur gisteren In het eerste deel van het Kamerde- bit over de in 1976 overeengekomen Rijn-verdragen over het tegengaan ran zout- en chemische vervuiling rin de Rijn. Die verdragen worden pas van kracht wanneer de nationale parlementen deze hebben goedge keurd. De Tweede Kamer zal de verdragen goedkeuren, zo bleek gisteren uit het Kamerdebat, maar slechts met ui terst weinig enthousiasme. Alge meen heerste de mening dat de af spraken veel verder zouden moeten gun. maar ook werd erkend dat er door de tegenzin van sommige Rijn- oeverstaten voor het moment niet reel meer te halen viel. Daarbij werd ook wel gewezen op het feit dat ook in Nederland nog een betere milieu mentaliteit ten aanzien van de Rijn dient te groeien. hebben aan het overgemaakte geld. De verdragen noemde hij „uitermate belangrijk, maar slechts het begin van een heel lange moeizame weg". Namens D'66 zei mevrouw Lambers dat de regering moet streven naar minder onverplichtende regelingen, door zich in de onderhandelingen hard op te stellen. Nederland moet een voortrekkersrol vervullen, zei zij. De ministers Tuijnman (verkeer en waterstaat) en Ginjaar (milieuhygië ne) en staatssecretaris Van der Mei (buitenlandse zaken) antwoorden aanstaande donderdag op de be schouwingen van de Kamerleden. *4 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Vaste Kamer commissie van buitenlandse zaken zal vandaag tijdens het werkbezoek van de Russische delegatie aan Ne derland vragen naar de huidige situ atie van dissidenten en Joden ln de Sowjet-Unie. Volgens rabbijn A. Soe- tendorp van het Joodse Solidari- teitscomité zijn er bewijzen dat ln de Sowjet-Unie meer dan tweehonderd duizend Joden verhinderd worden te emigreren naar het westen of Israël. Ze zouden iedere dag de kans lopen opgepakt te worden. In Rusland zou volgens Soetendorp openlijk een an- ti-semitische campagne worden ge voerd. Bovendien zou het Joodse studenten onmogelijk gemaakt wor den een universitaire studie naar be horen te volgen. Verder hebben tal van mensen, die al jarenlang op een visum wachten, inmiddels hun baan verloren, en worden zij gezien als „verraders van het vaderland", aldus Soetendorp. 'Open riool' en boe het n ande vertelt aal mij a arte iten even te het et :ich ls ze ralse naar leken „Een stap in de goede richting", noemde CDA-woordvoerder Evers- dijk de Rijn-verdragen, maar hij voegde er meteen aan toe dat die overeenkomsten nu met kracht moe ten worden ingevuld en verbeterd, omdat anders de verdragen toch „papieren overeenkomsten" zullen blijken te zijn. De Rijn noemde Eversdijk een „levensader van zeer grote betekenis, die echter is verwor den tot een open riool". „Beter iets dan niets", kenschetste PvdA-Kamerlid mevrouw De Boois de verdragen. Zij had twijfels over toetreding van de EEG tot het ver drag van Rijnoeverstaten. „Bestaat daarmee niet het risico dat de lan den met de laagste normen als uit gangspunt gekozen zullen worden?", vroeg zij zich af. Mevrouw De Boois doelde hierbij op landen die in het geheel niet op rivieren lozen, maar direct op zee. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Joop Glimmerveen, de leider van de tot verboden organisatie verklaarde Nederlandse Volks Unie, heeft zich in de drie grote steden kandidaat gesteld voor de gemeente raadsverkiezingen op woensdag 31 mei. Zowel in Amsterdam, Den HaagHaag zowel als Rotterdam heeft Glimmerveen een naamloze lijst ingediend, een mogelijkheid om het verbod te ontduiken. waar de Partij van de Arbeid met een stand stond voor de raadsverkie zingen. hebben Jongelui gistermor gen deze stand „afgebroken". Ook molesteerde deze groep een oliebol- lenkraamhouder. Zie ook pagina 5. De delegatie van de Op perste Sovjet uit de Sovjetunie heeft gisteren diverse uitstapjes ge maakt, waaronder ook een bezoek aan het mu seum Boymans van Beu- ningen in Rotterdam. Op de foto: Delegatie-leider V. P. Roeben bewondert een schilderij van Jeroni- mus Bosch. Kosten WD-Kamerlid Tripels vestigde ster ke nadruk op de 24 miljoen gulden dJe Nederland al naar Frankrijk heeft overgemaakt als aandeel in de kosten voor zoutopslag onder de grond, in plaats van de huidige zout- lozing door de kalimljnen in de Elzas op de Rijn. Met dat geld is nog niets elkaM *daan en Tripels verweet de rege ling geen voorwaarden gesteld te I tl dat dere naarü Hen Kik H. vj iten; Nleu Hoel \msUf Plugl Jmalir, tum:I :hie t ?noss< n H. elle ai elmoü Beijet uier K .vi len. I s pre< kertt ens Land gingt schoa merit aldli stud rtótf gon ide vi vortl Fr.», instf lerit* Op vrijdag 21 april zullen de hoofd stembureaus bekijken of de lijst gel dig is. Als dat zo is, kunnen de kie zers tot maandag 24 april bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van de betrokken provincies tegen de lijst of namen van personen die op de lijst voorkomen. De rechtbank van Amsterdam wees op 8 maart de vordering tot ontbinding van de Ne derlandse Volks Unie op formele gronden af, maar constateerde toen wel dat de NVU een verboden karak ter droeg. De Kiesraad verklaarde daarna dat deelname van de Volks Unie aan de verkiezingen niet kon. Ook sprak de Kiesraad uit dat deelname van een „Lijst Glimmerveen" niet mocht, omdat aangenomen mocht worden dat personen die op die lijst staan dezelfde uitgangspunten hebben als de verboden NVU. Het enige wat Glimmerveen nog kon doen was deelnemen met lijsten die uitslui tend een nummer, maar geen naam hebben. Kalma In Amsterdam zijn alle ingediende- zeventien lijsten gisteren reeds geac- A8SEN (ANP) In het academisch ziekenhuis in Groningen is gisteren de 58-jarige mevrouw E. Stijkel-de Wilde uit Assen overleden. Zij was een van de patiënten aan wie op 1 maart jl. in het Wllhelminazieken- huis in Assen besmet infuus zou zijn toegediend. Op 3 maart overleed de 72-jarige heer D. Tatipata uit Assen, eveneens een patiënt die dat infuus was toegediend. Van de overige acht patiënten ver blijven er nog twee in Groningen en een in de Weezenlande in Zwolle. Hun toestand is wisselend en van een patiënt in Groningen zorgwek kend, aldus dr H. Pot, directeur van het Wllhelminaziekenhuis in Assen. Van de patiënten die in Assen wer den verpleegd, is de laatste zaterdag jl naar huis gegaan. cepteerd. In Rotterdam zijn twaalf lijsten ingediend. De naamloze lijst van Glimmerveen'doet niet mee aan de Rijnmondraadsverkiezingen. Een niet in de raad van Rotterdam verte genwoordigde partij, die deze keer naar de kiezersgunst dingt is de PSP, op welke lijst de omstreden ex- hoofdinspecteur van politie Kalma als nummer zes staat genoteerd. Mr L. R. J. Ridder van Rappard, die 32 jaar lang burgemeester van Go- rinchem ls geweest, wil zich weer in de gemeentepolitiek storten. Bij de komende raadsverkiezingen is hij lijsttrekker voor de partij „Stadsbe lang", die uit voornamelijk DS'70- aanhangers bestaat. DS'70 opereert ook nu in de gemeenteraad van Go- rinchem onder naam Stadsbelang. Ridder van Rappard is bij Stadsbe lang terecht gekomen nadat de WD hem geen onderdak wilde geven, om dat hij geen lid van de WD is. Van Rappard heeft een rumoerig politiek verleden achter zich door zijn „rechts-liberale" opstelling en zijn strijd tegen de zedenverwildering. Adviesraad In totaal 831 gemeenten moesten gisteren lijsten worden ingediend voor de komende raadsverkiezingen. Er zullen op 31 mei geen verkiezin gen zijn in Buren, Geldermalsen, Tiel en Neerijnen. Daar is vorig jaar gekozen. De 2150 bewoners van Al- mere in Zuidelijk Flevoland zullen naar de stembus gaan om de plaatse lijke adviesraad te kiezen. Aangezien Almere en Lelystad, in tegenstelling tot Dronten, nog niet de status van gemeente bezitten, zal in Lelystad ook eert adviesraad worden gekozen. Zowel Lelystad als Almere hebben landdrost Lammers als voorzitter van de adviesraad. Op de jaarmarkt van Staphorst. Van een onzer verslaggevers SPRANG-CAPELLE De anti-revo lutionairen en ehristelijk-histori- schen in het Brabantse Sprang-Capel le hebben geen enkel risico genomen: toen gistermorgen om half negen de gemeentesecretarie openging stond de beer J. T. de Vos in gezelschap van twee anderen reeds te wachten om de kandidatenlijst (ditmaal onder de naam CDA) voor de raadsverkiezing in te dienen. De vroege komst van de CDA'ers (zeg maar: de a.r. en de c.h., want de KVP had geen zitting in 4e raad) is onge twijfeld een reactie op wat in 1974 gebeurde. Degene die tot taak had toen de kandidatenlijst in te dienen stak die 's morgens vol goede bedoe lingen bij zich en vertrok vervolgens DEN HAAG (ANP) Afgevaardig den van centrales van overheidsper soneel en daarmee van het Neder lands Genootschap van Leraren (NGL) zijn gisteren boos geworden op het ministerie van onderwijs en wetenschappen over onjuiste gege vens en valse voorlichting. De gege vens dienden voor het onderhande len over de aanvangssalarissen van jonge academici. De beraadslagin gen worden vandaag voortgezet. Minister Pais van onderwijs zal dan zelf het georganiseerd overleg over de rechtspositionele zaken in het on derwijs leiden. naar Amsterdam om daar zaken te doen. Toen hij 's avonds half zes thuiskwam en hem naar zijn wederva ren op bet raadhuis gevraagd werd herinnerde hij zich die lijst en rende naar het raadhuis, waar hij echter te laat aankwam om de lijst alsnog kwijt te kunnen. Beroep op gedeputeerde staten had geen resultaat: de lijst bleef geweigerd. Ook vragen die door het Kamerlid J. N. Scholten aan (toen minister De Gaay Fortman gesteld werden leidden er niet toe dat de a.r. en de c.h. alsnog in de raad vertegen woordigd konden worden. Vier jaar lang heeft de gemeenteraad van Sprang-Capelle dus zonder A.B. en C.H.-leden moeten werken, maar met bijzonder veel SPG-leden. Deze laatste fractie, die als regel maar «én of twee leden telt, was nu vijf man sterk.) Dat zal nu wel weer verande ren, want A.R. en C.H. zorgen als regel voor de bezetting van het meren deel van de raadszetels. Na afloop van deze vier merkwaardige jaren meent men op het raadhuis van Sprang Ca- pelle dat er door het ongelukje in 1974 geen rampen gebeurd zijn; de zaken zijn redelijk geregeld. De heer J. T. de Vos, die de lijst kwam indienen, staat zelf nummer één. De gene aan wiens slordigheid het onge lukje van vorige keer te wijten was heeft zich teruggetrokkén. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) heeft zich bij alle problemen rondom het omstreden VAD-wetsontwerp ook nog diepgaand bezig gehouden met een interventie van staatssecretaris Nooteboom (belastingen), die erop gericht was de vakbewegingen het beheer van het VAD-fonds uit handen te spelen. De vooretellen van de staatssecre taris kwamen erop neer een recht streeks verband te leggen tussen, de invoering van een algemene pensioenregeling voor alle werk nemers, die wellicht medio 1985 gestalte zou krijgen en de vermo- gensaanwasdeling. Bedrijven zouden volgens de staatssecreta ris jaarlijks alvast wat geld moe ten reserveren dat dan bij de tot standkoming van de algemene pensioenregeling beschikbaar zou moeten worden gesteld. Met be hulp van de invoering van een vermogensaanwas belasting zou vastgesteld kunnen worden hoe veel elk bedrijf opzij zou moeten leggen. De voordelen van dit systeem zijn volgens mr Nooteboom, dat zo een belangrijke stap wordt gezet, op weg naar de door iedereen ge wenste algemene pensioenrege ling. Een voordeel is volgens de staatssecretaris ook, dat het geld zolang mogelijk in de bedrijven blijft en niet in een door de vakbe weging beheerd collectief fonds. Bij invoering van de algemene pensioenregeling zou het vrijko mende geld Immers meteen ln het pensioenfonds kunnen worden gestoken. Aarzeling Minister Albeda vond de plannen van de staatssecretaris wel zoda nig de moeite waard, dat hij afge lopen vrijdag mede daarom be sloot de discussie in het kabinet over de VAD te staken. Eerst moest het voorstel van Noote boom op zijn merites worden be keken. In CDA-kring bleef deze aarzeling van de minister niet on opgemerkt, Men herinnerde zich daar echter bijtijds dat de plan nen van de staatssecretaris wel erg veel leken op de bezwaren die destijds zijn broer, het ex-D'66- kamerlid dre Goovert Noote boom, tegen de VAD ontwik kelde. In een Interview met de Telegraaf in mei 1975 beschuldigde het toenmalige Kamerlid het kabi net-Den Uyl ervan „met boeren bedrog en slimme trucs de vak bonden in ons land de macht te willen toespelen vla het Instru ment van de vermogensaanwas- deling. Het argument dat de VAD gebruikt zou worden ten gunste van de werknemers is je reinste misleiding. Het gaat hier puur om een breep naar de macht door vakbonden", aldus het Kamerlid. Nooteboom verdedigde zijn boute uitspraken met de stelling, dat de VAD wordt berekend over de overwirtst. Over dat bedrag zou eerst 48 procent vennootschaps belasting moeten worden betaald. Dit zou dan betekenen dat het bedrijfsleven met het zelfde geld twee keer zoveel voor de werkne mers zou kunnen doen, als ze dat bedrag zelf rechtstreeks in het pensioenfonds zou mogen storten voor de belastingaftrek. Geen oplossing Minister Albeda heeft de plannen van de staatssecretaris inmiddels grondig nagerekend en is tot de conclusie gekomen dat dit niet de oplossing is voor de VAD-proble- men. De interventie van de staatssecretaris ls daarmee een intermezzo gebleken. De moei lijkheden van de VAD zijn daar mee nog allerminst opgelost. De PvdA-fractle bijvoorbeeld overweegt een interpellatie over dit onderwerp, omdat premier Van Agt woordbreuk zou hebben gepleegd. Volgens Dolman (PvdA) ls in de regeringsverkla ring aangekondigd, dat het VAD- wetsontwerp van het kabinet- Den Uyl gewijzigd zou worden. Nu komen er echter twee wetsont werpen en dat was beslist niet de bedoeling, aldus Dolman. Prinses Margriet heeft gisteren de gerestaureerde Nederlands Hervormde kerk in Heumen op nieuw in gebruik gesteld. door Leo Kleyn Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat niet zonder meer akkoord met het regeringsvoorstel om in de pro vincies het aantal gedeputeerden, thans overal zes, uit te breiden tot leven of acht. De PvdA diende giste ren tijdens het Kamerdebat een voorstel ln om deze uitbreiding al leen toe te staan aan provincies met «neer dan één miljoen Inwoners. Het CDA wil deze grens trekken bij 1,5 miljoen inwoners. heb gebeerd ven een sulUa, die vrouwen beeft. Kunt u er niet de afwas te *«tje bKnice» daea?" Vervolg van pagina 1 de werknemers op geen enkele wijze een gevaar voor de staatsveiligheid vormt. De bonden hebben een be roep gedaan op de volksvertegen woordigers om van de verantwoorde lijke minister (Wiegel) tenminste de garantie te krijgen dat het afluiste ren onmiddellijk wordt gestaakt. Het fractiebestuur van de PvdA in de Tweede Kamer heeft al toegezegd de nodige Initiatieven te zuUen on- ploolen", aldus de woordvoerder. Ontslag directeur De werknemers van de Grofsmederij hebben gisteren bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden het ontslag van hun directeur gevraagd. De ont slagaanvrage kan echter niet inge willigd worden, zo deelde een woord voerder van het ministerie van Soci ale Zaken mee. De wetgeving voor ziet daar niet in. De werknemers zijn zich ervan be wust, dat hun verzoek niet zal lelden tot het ontslag van de directeur. Niettemin meenden zij toch een aan vraag te moeten Indienen, „omdat het een zeer vreemde zaak is, dat een directeur wel 98 procent van de werknemers kan ontslaan terwijl die grote meerderheid van werknemers niet in staat ia de directeur de laan uit te «turen,zo werd gisteren ge zegd. Op het ministerie van Econo mische Zaken zijn gisteren zowel de vakbonden als de raad van commis sarissen van het bezette bedrijf geboord. AMSTERDAM De staatssecretaris van justitie, mevrouw mr. E. A. Haars, is van plan zich jegens vluchtelingen die in Nederland asiel aanvragen minder inschikkelijk te tonen dan haar voorgangers. Volgens de in Amsterdam geves tigde Stichting Vluchtelingenwerk Nederland heeft zij daarvan ondubbelzinnig blijk gegeven tijdens een vorige maand gehouden kennismakingsbijeenkomst met medewerkers van deze stichting. De staatssecretaris neemt het standpunt in dat vluchte lingen die naar haar mening niet in aanmerking komen voor asiel, direct over de grens moeten worden gezet, ook al ligt er nog een verzoek de weigering te herzien. Haar voorgangers, mr. J. H. Gros heide. mr. J. F. Glastra van Loon en mr. H. J. Zeevalking, verleenden een herzienings verzoek ln het algemeen een zogeheten schorsende wer king, wat wil zeggen dat de; vluchteling in Nederland' mocht blijven, totdat het ver zoek was behandeld. Volgens de Amsterdamse ad vocaat mr. W. J. van Benne- kom, pleitbezorger van tallo ze vluchtelingen, raakt dit standpunt van de staatsse cretaris het vluchtelingen probleem in het hart. Hij voorspelt dat het korte ge dingen zal gaan regenen, als de schorsende werking Inder daad overboord wordt gezet De wijziging ln het beleid op het departement van Justitie bracht Van Bennekom giste ren ter sprake tijdens een kort geding waarmee hij wil voorkomen dat een Chileense vrouw en haar twee kinderen op transport naar Frankrijk worden gesteld, terwijl het herzieningsverzoek dat werd ingediend nadat de vrouw asiel was geweigerd, nog in behandeling is. Vingerwijzing De Chileense is een van de eerste vluchtelingen die het slachtoffer dreigt te worden van de koerswijziging op het ministerie van Justitie. Vol gens een medewerker van de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland, Jan Willem Wes- seldijk, die de kennisma kingsbijeenkomst met de staatssecretaris bijwoonde, is de zaak van de Chileense „een vingerwijzing dat het roer om moet". Van Bennekom betoogde tij dens het kort geding, dat diende voor de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, dat met de beleidsuitgangs punten van de vroegere staatssecretarissen van Justi tie behoorlijk kon worden ge werkt, maar dat met het be leid van mevrouw Haars „veel schade kan worden toe gebracht aan de porselein kast die het vreemdelingen recht is". Daarbij wees hij erop dat onder de vorige staatssecretarissen van justi tie geen enkel kort geding hoefde te worden gevoerd. Verbijsterd De Chileense, Silvia Perez Correa, voor wie Van Benne kom gisteren pleitte, is asiel geweigerd, omdat zij volgens de staatssecretaris zonder bezwaar kan terugkeren naar Frankrijk, waar zij na haar vertrek uit Chili vier dagen heeft gewoond. Volgens Van Bennekom staat allerminst vast dat de vrouw zich met haar kinderen in Frankrijk kan vestigen. Navraag bij het consulaat-generaal in Am sterdam had hem geleerd dat er geen enkele garantie be staat dat zijn cliënte door Frankrijk zal worden geac cepteerd. De landsadvocaat, mr. H. Th. Bouma, zei gisteren dat Frankrijk al in Juni vorig jaar het departement van Justitie de verzekering had gegeven dat de Chileense zou kunnen terugkeren. Van Bennekom vroeg zich daarop verbijsterd af waarom dan pas in januari de asielaanvrage werd gewei gerd. Mr. van Bennekom houdt zijn pleidooi. Op de achtergrond Silvia Perez Correa met haar kinderen Enrique (vijf jaar) en Jaime (drie jaar). Als regel geldt dat over een asielaanvrage binnen veer tien dagen wordt beslist. Van Bennekom constateerde dat die termijn niet alleen, en zonder excuus, met tien maanden was overschreden, maar dat zijn cliënte ook in het ongewisse werd gelaten, toen blijkens de mededeling van de landsadvocaat al be kend was dat zij welkom zou zijn ln Frankrijk. Toen zij haar beslissing ten «lotte bekend maakte, voeg de de staatssecretaris daar aan slechts de mededeling toe dat de Chileense het land op korte termijn zou moeten verlaten, en dat van schor sende werking van een her zieningsverzoek geen sprake zou zijn. Van Bennekom con stateerde dat verwijdering van de vrouw en haar kinde ren op dit moment vanwege het lange uitstel van de be slissing onrechtmatig zou zijn. De president van de Amster damse rechtbank zaJ op 27 april uitspraak doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3