^akje koffie wordt goedkoper sAardgas levert veel meer op Rolinco im Bijzondere leerstoel consumenten-belang D Hove a dole with Datapoint Stroomverbruik koelkasten kan de helft omlaag Meer zekerheid bij klacht AANGESLOTEN BIJ DE GESCHILLENCOMMISSIE Lappenman levert lapwerk Wol- en wolblendmerk Het tussentijds belicht is tut Zeg maar weegMÖLLER. jjJSjiouwe Egberts misschien naar de beurs S%oo™ 'rognose Groningse scheikundigen T Vissers gebeten op Britten OPEC-gesprek niet op 4, maar op 6 mei Extra „duw" voor fabrieken van huishoudelijke apparatuur Mening over reclame Wolmerk V\folblendmerk 2- Rh ens NSDAG 19 APRIL 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 - RHS 15 aart- Pii ntie naar urg, - speeltuig uin, Koning ,el m een onzer verslaggevers jtRECHT De winkelprijs van een pakje koffie gaat de komende twee jaar (1978 en 1979) waarschijnlijk met eenvijfde tot eenkwart omlaag. Het ziet er namelijk naar uit, dat de koffieprijs kampeorü >p de wereldmarkt de komende twee jaar een daling van 20 a 25 procent te zien zal geven, als zich portugi enminste geen verstoringen voordoen als gevolg van vorstschade of oorlogshandelingen in 585.- - - isier. Bree i, 02510-J offielanden. mededeling deed de heer L. van gen, voorzitter van de raad van tuigen|^tuur van Douwe Egberts, giste ren in Utrecht bij de presentatie van het eerste openbare jaarverslag van het bedrijf. RDMOTOll pk. 2 cy 695.-. f 2250. 1 visboi r-speed. met 5. Oude| 125 A c 5 Zaterc computersystemen gnecentralen Rotterdam/Koningslaan 200/Telefoon: (010) 21 62 44 iholen Noon* Tevens het |j beginn holi Hoorn uitgegaan van het hoge btw-tarief (18 procent). Ook nieuwe inzichten over de te winnen hoeveelheden gas en de extra opbrengsten uit export (door „heronderhandelingen')' zijn verwerkt. >ns »om J [Van een onzer verslaggevers lïtTng! wii AMSTERDAM De inkomsten uit aardgas zullen tot het jaar typetaf 2000 aanzienlijk hoger zijn dan tot nu toe werd geschat, zo meent r Mn ^roeP Groningse onderzoekers. Huns inziens zal de verkoop- 150. si Priis van bet Nederlandse aardgas de komende 25 jaar gemid- hines i deld met 60 procent toenemen. Gebaseerd op guldens van 1975 e reken zou dat een meeropbrengst van 13 miljard betekenen. Elektron 675 Al c De berekening is afkomstig van een aantal medewerkers van de vrije stu- er dierichting scheikunde van de Gro- ningse universiteit en verschijnt in 3 800. |jet weekblad Economische Statisti- jche Berichten van deze week. Zowel bij het ministerie van economische rders laken als bij de Nederlandse Gas- inie zet men overigens een aantal ITS 95 rraagtekens bij de conclusies, bij Ball) tbus 9 Van de hogere opbrengst zal de staat 3445, ooi het meest profiteren want van de Nederlandse aardgasopbrengsten ENT Z(j, ging in 1975 al vijf zesde naar de EEN schatkist. Niet alleen door de prijs SEN DEI uitgaande van vaste guldens le vert aardgas meer op, zeggen de we tenschappers. Voor een belangrijk deel is dat ook het gevolg van de verschuiving van export en binnen landse grootverbruikers (industrie) naar de huishoudens. In 1975 ging 50 procent naar het buitenland, 30 pro cent naar de binnenlandse grootver- likcrs en 20 procent naar de huis- ïdens maar al geruime tijd streeft overheid er naar het aandeel van eerste twee groepen op middel lange termijn te verminderen. Dat gebeurt om energietechnische rede nen maar het bijkomende voordeel van de overheid is dat huishoudens per kubieke meters meer betalen dan buitenlandse afnemers of de in dustrie. De Groningers noemen in dit verband een voorbeeld: wanneer het geëxporteerde aardgas in 1975 legen binnenlandse prijzen was ver kocht, dan zou de meeropbrengst in dat jaar 2 miljard hebben be- In verband met de ontwikkeling van de koffieprijs zei hij overigens nog te hopen (en te verwachten), dat het niet nodig zal zijn de consumenten prijs voor koffie nog eens tussentijds te moeten verhogen. De ontwikkeling van de koffiemarkt vorig jaar, had intussen een veel sterkere (negatieve) invloed op de gang van zaken bij Douwe Egberts dan werd voorzien. De abrupte da ling van de koffieprijs op de wereld markt, leidde tot een stagnatie van de winkelverkoop omdat handel en consument hun extra voorraden gin gen aanspreken Verlies In deze marktsituatie was Douwe Egberts gedwongen de lagere we reldmarktprijzen al aan de consu ment door te geven, voordat de dure koffievoorraad was verwerkt. Dit- had tot gevolg dat een aanzienlijk verlies er werd een kleine ƒ40 miljoen op de koffievoorraad afge boekt moest worden genomen. Voor de belangrijkste andere pro- dukten, zoals thee, tabak, wijnen en gedistilleerd was er wel een bevredi gende stijging van de verkoop. Maar tegenover hogere resultaten op kerf tabak, wijnen en sterke drank, ston den beduidend lagere resultaten op koffie, thee en sigaren. De netto winst op de normale bedrijfsactivi teiten viel zodoende terug tot 21,7 (was ƒ59,5) miljoen. Aangezien wederom een forse inci dentele bate aan de resultatenreke ning kon worden toegevoegd van 20.5 (was 20.4rmiljoen, kwam de nettowinst uit op 42.2 (was 79.9) miljoen. De incidentele bate In 1977 kwam uit de herstructurering van het bedrijf in Frankrijk, terwijl de eenmalige bate in 1976 was te dan ken aan' de verkoop van een „be- drijfsvreemde" activiteit. Voor 1978 wordt een herstel van de winst verwacht, met name omdat wordt aangenomen dat de verkoop van koffie zich zal herstellen en de winstmarge daarop zal verbeteren. Het streven is overigens in de toe komst minder afhankelijk te zijn van koffie. Vandaar dat wordt ge zocht naar een verbreding van het pakket en wel in merkartikelen „rond het drinken". Daarbij wordt veel verwacht van de samenwerking (over en weer) met Consolidated Foods. Amerikanen Deze Amerikaanse onderneming heeft een belang verworven in Dou we Egberts van 65 procent van de aandelen, waarvoor 340 miljoen werd betaald. Dit belang van de Amerikanen bestaat voor 26 procent in stemgerechtigde aandelen en voor 39 procent uit certificaten van aan delen die zijn uitgegeven door een (onafhankelijk) administratiekan toor, dat ook het stemrecht heeft. Aangezien in het kader van de trans actie met Consolidated Foods 90 procènt van de aandelen Douwe Eg berts werden aangeboden, moet te zijner tijd nog 25 procent van de aandelen worden geplaatst. Het is niet uitgesloten, aldus de heer Van Dongen, dat Douwe Egberts daar voor notering aanvraagt aan de ef fectenbeurs van Amsterdam. Deze aandelen (althans een deel daarvan) gaan niet naar de werkne mers. De meerderheid van het perso neel wil ook geen aandelen. Voor het personeel is door de aandeelhouders 5 min beschikbaar gesteld. Het staat nog niet vast op welke wijze dit bedrag zal worden uitgekeerd. Er zal wel enig verband worden gelegd met het aantal dienstjaren. in het als u ■nente an park* (gar) A'veen. l k Jam» 9 st. izg. 1 900. I jr oufi 1000. met 2ji wanl Jam-Zi ïgen ls pakktf 10 a c» t 6 ui/ [ei? sdréo een di jive* hard"' 30 LOC m ut I6 Lf A i Stookolie Verkoop aan het buitenland tegen de internationale stookolieprijs zou zelfs een extra som van 3 miljard hebben opgeleverd, menen de schei kundigen. Een exportprijs op stook- ollepeil kan Nederland ieder jaar en kele miljarden extra in het laatje brengen. Een woordvoerder van de Gasunie zet hier trouwens vraagte kens bij, want zo zegt hij de stookolieprijzen zijn vaak van natio nale fiscale maatregelen afhankelijk, de Nederlandse prijs is zeker niet maatgevend. Over de geschatte 60 procent hogere prijs van de Groningse scheikundi gen zei de woordvoerder van de Gas unie daar geen uitspraak over te kunnen doen. Iedere vijf jaar wordt de nieuwe gasprijs opnieuw vastge steld in onderhandelingen tussen de Gasunie en de Vereniging van gasex- ploitanten in Nederland (VEGIN) Bovendien, merkte hij op, als de export afneemt betekent dit nog niet dat er voor binnenlands verbruik meer beschikbaar komt. (Naar ver wachting zal minder gas gewonnen worden, de verschuiving naar klein verbruikers is percentagegewijs, niet in absolute hoeveelheden, red.). Kosten Zelfs Indien de voorspelde 60 pro cent prijsstijging uitkomt, dan nog is dat niet hetzelfde als 60 procent meeropbrengst. Levering aan huis houdens levert wel meer op, het kost ook meer, legde een woordvoerder van het ministerie van economische zaken uit. Verder zal Nederland op middellange termijn gas uit Algerije en Noorwegen gaan importeren waarbij de prijs nog niet vastligt. De verschuiving van groot- naar klein verbruikers komt na 1985 pas goed op gang. Op dit moment is zij nog gering. Extra opbrengsten voor de schatkist (waardoor de bezuinigings operaties zouden kunnen worden verminderd) zijn er nog weinig. In de meerjarenramingen in de mil joenennota wordt wel rekening ge houden met de aardgasopbrengsten maar daaruit is niet af te lezen of met de verschuiving is rekening ge houden. Wel is in de ramingen gère- kend met een jaarlijkse verhoging van de kleinverbruikerstarieven per 1 januari 1979, 1980 en 1981 met 3 cent per kubieke meter. Daarbij is Vraag het volledige 6-maandsverslag per I maart aan. ROLINCO. Antwoordnr. (6035). 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711. toestel 157. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er komt een bijzondere leerstoel ter bestudering van sociale en economische vraagstukken van het consumentis me aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Deze mededeling deed prof. dr J. M. Dirken, voorzitter van de Consumentenbond, in de jubileumvergadering van deze consumentenorganisatie. Hij ziet dit niet alleen als een weten schappelijke erkenning van het be lang en het professionele niveau van de consumentenbelangenbeharti- ging, maar ook als een mogelijkheid van ondersteuning en verdieping en als een middel tot het doorgeven van verzamelde kennis aan toekomstige werkers op het gebied van consu mentenvoorlichting. Het Is nog niet bekend welke hoogle raar (of hoogleraren) daarvoor zal (zullen) worden aangezocht. Er is ook nog niemand benaderd. De procedu re kan nog geruime tijd duren, maar gehoopt wordt dat voor september volgend Jaar de zaak rond is. Voorts werd meegedeeld, dat de ''Lichting Wetenschappelijk Onder zoek Consumenten-Aangelegenhe den (SWOCA) waarschijnlijk nog dit jaar zal worden opgericht. Eerder zei staatssecretaris Haze- kamp (Economische Zaken) in een toespraak, dat de regering het be lang van een geïntegreerd consu mentenbeleid onderschrijft. Hierbij tekende hij aan. dat in deze con sumptiemaatschappij tot dusverre te weinig belang is gehecht aan za ken als milieu en grondstoffen. Hij vroeg zich af. of de primaire behoefte thans niet de leefbaarheid zou kun nen zijn. Directrice mevrouw drs A. G. Fran sen van de Consumentenbond werd in de jubileumvergadering benoemd tot ridder In de orde van Oranje Nassau Meer banken met lagere hypotheekrente AMSTERDAM - Meer banken heb- ben dinsdag hun hypotheekrente verlaagd en wel met een half pro cent. Het zijn de Nederlandse Cre- dietbank, de Amro Bank, de ABN, Van Lanschot en de Spaarbank Rot terdam. Maandag verlaagden reeds het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, de RPS en de Westland-Utrecht Hypotheekbank hun hypotheekta rieven. DEN HAAG Voorzitter K. Hoek stra van het Visserijschap heeft zich gisteren in de bestuursvergadering beklaagd over het uitblijven van een duidelijk Europees visserijbeleid en als hoofdoorzaak daarvan „sabotage door onze Britse vrienden" genoemd. De Britten wensen de macht over hun deel van de EG-zee exclusief uit te oefenen en willen daarbij geen rekening houden met andere EG- landen, aldus de voorzitter. Volgens Hoekstra heeft het uitblij ven van een definitieve vangstrege ling (er is nu een tijdelijke, die door acht lidstaten wordt nageleefd) en het opvangen van de economische gevolgen daarvan een verlammende invloed op het functioneren van het visserijbedrijf. De voorzitter is het overigens niet eens over de voorlopige vangstrege ling, die door Engeland niet wordt gedeeld. De overeengekomen vangstquota betekenen volgens hem. dat de Nederlandse vissers het grootste offer moeten brengen (een vangsterlies van 30 procent), terwijl de Britten slechts een half procent inleveren. Maandag en dinsdag a.s. worden de onderhandelingen over het EG-visserijbeleid heropend. Wenen De informele vergadering van de olieministers van de dertien OPEC-landen zal niet, zoals eerst de bedoeling was, op 4 mei in Taif (Sa- oedi-Arabië) worden gehouden maar op 6 mei. Dit is door het hoofdkan toor van de organisatie in Wenen meegedeeld. Zoals bekend, zullen de ministers zich beraden over de vermindering van de inkomsten van de OPEC- landen uit de export van olie, die het gevolg is van de koersdaling van de. dollar. In juni komen de ministers opnieuw bijeen om over de prijzen van de ruwe olie te praten. VISSERIJNIEUWS IJMUIDEN - 21 ki<ten kabeljauw. 143 kiftten koolvtft, 218 kiftten schelvis, 325 kisten wljtinu. I kist schol, 5 kisten schar. 26 kisten diversen. PRIJZEN PER KILOORAM schelvis 1123-144, schelvis II 100-96. schelvis III 112-110. schelvt* rv 73-50. schol IV 128. wlJUng UI 72-58. schar 94- 66. schartong 90, kool vis 164, II 78-71, ID 81-79,. IV 75, kabeljauw I 98-92. H 140-84, m 112-79, IV 94-76. V 100-51, steenbolk 57. poontjes 83. haai 133 ADVERTENTIE We hebben èlles op het gebied van weegapparatuur iEn dan uiteraard alles wat wegen licht maakt Noem ons maar weegMÖLLER möller&co En bel even als u deltechn.ek wenst die méér gewichl in de schaal legt H,M„maaKch3p01| Moller Co. b Oude Boekeloseweg 31. Hengelo (O), aid weegapparatuur ^e' 05400 -15933* Postbus 10. Tele* 44318 Er zijn nog altijd mogelijkheden om de huishoudelijke apparaten te verbeteren. Het zal echter maar zelden voorkomen, dat daarmee het energieverbruik met méér dan vijftig procent kan worden terugge drukt, zoals met koelkasten mogelijk is Het stroomverbruik van dit apparaat kan met de helft worden verminderd door een verandering van de constructie. Voorts kan er nog (meer) stroom worden be spaard door een verbetering van de isolatie. Zodoende is er weer een extra stimulans voor de fabrieken van elektrische huishoudelijk apparatuur. Dit goede nieuws ont leen ik aan het onder zoek van de KEMA in Arnhem naar de „warm- tehuishouding" van een koelkast. Het (verdere) verhaal is enigszins tech nisch, maar niettemin ook interessant voor de leek op dit gebied. Bij een koelkast moet de warmte uit de koelkast naar buiten worden ge pompt. Hierbij wordt in een gesloten circuit een gas als warmtetrans portmiddel gebruikt, dat daartoe moet worden sa mengeperst. Dit gebeurt met een compressor, die door een motor wordt aangedreven. En deze motor verbruikt stroom. Rendement De verhouding tussen de aan de koelkast onttrok ken warmte en de elek trische energie die de motor daartoe gebruikt, wordt de koudefactor ge noemd. Naarmate die hoger is, is het rende ment van een koelkast beter. Bij metingen werd een koudfactor van 0.7 gevonden, terwijl die theoretisch 1.5 tot 2 zou kunnen zijn. Bij het onderzoek bleek voorts, dat de lage kou defactor en het evenre dig hoge stroomverbruik wordt veroorzaakt door dat de warmteverliezen van motor en compres sor vrijkomen in het ge sloten koelcircuit, dat voor de afvoer van warmte uit de koelkast moet zorgen. Deze warm te moet dus óók nog eens afgevoerd worden Door nu de aandrijfmo- tor buiten het koelcircuit te plaatsen en de aan drijving van de compres sor beter te lageren waardoor minder wrij- vingsverlies ontstaat werd de genoemde ener giebesparing van onge veer de helft bereikt. Wanneer daarnaast de isolatie van de wanden zou worden verbeterd, kan eenzelfde prestatie worden geleverd voor nóg minder stroom. Nog: jaren Wanneer een dergelijke zuinige koelkast in de produktie zou worden genomen, duurt het nog vele Jaren voordat het ef fect daarvan op het huis houdelijke elektriciteits verbruik dat voor ne gentien procent door het gebruik van koelkasten wordt bepaald merk baar zal zijn. Zo tempert de KEMA een al te groot optimisme. Want net als bij andere besparingsmogelijkhe den geldt ook in dit ge val. dat het bestaan van de mogelijkheid één ding is en het realiseren daar van een ander Veel meer Op dit gebied is overi gens nog veel meer te doen. Een bekend voor beeld is de stofzuiger, waarvan het motorver mogen len daarmee het stroomverbruik) in de loop van de jaren steeds meer is opgevoerd. De fa brikanten gebruiken daarvoor het (verkoop)- argument, dat het zuig vermogen afhangt van het motorvermogen. Deze stelling is echter aanvechtbaar, omdat het zuigvermogen van een stofzuiger beslist niet alleen wordt be paald door de zwaarte van de motor. Een goede constructie van het ap paraat zélf (o.a. de motor en de luchtstroom door de stofzak) en van de hulpmiddelen (de slang en de zuigermondi. is minstens zo belangrijk. Zo is een draaitop-appa- raat, waarbij de slang in een scherpe hoek van ne gentig graden op de stof zuiger is aangesloten, niet erg gunstig voor de zuigkracht, omdat de luchtverplaatsing in die constructie yeel weer stand ondervindt Een stofzuiger van bij voorbeeld 500 watt hoeft daarom niet onder te doen voor een stofzuiger van 900 watt Zeepsop Een ander voorbeeld is nog de wasautomaat Vele wasautomaten spoelen namelijk een deel van het waspoeder ongebruikt weg. omdat meer of minder waspoe der met de eerste liters water wordt meegevoerd en daardoor in de af voerslang onder de „kuip" terecht komt Dit deel van het wasmiddel gaat daarmee verloren Deze vorm van verspil ling die zowel voor de gebruiker als voor het milieu een slechte zaak is kan oplopen tot en kele tientallen procen ten, terwijl dit manco door een eenvoudige technische verandering van de constructie te verhelpen is. De bij de Geschillencom missie Woninginrichting aangesloten woningin richters dat zijn er een kleine duizend op de ruim vierduizend zijn voortaan duidelijk her kenbaar aan een grote raamsticker (zie foto). Voor de consument bete kent dit (iets) meer ze kerheid bij klachten. Deze sticker is overigens niet alleen bedoeld voor de woninginrichtings branche, maar kan ook in andere bedrijfstakken worden gebruikt. Want op de sticker staat „Aan gesloten bij de Geschil lencommissie". zonder die branche nader te om schrijven Sinds de oprichting in mei 1976 heeft de Ge schillencommissie Wo ninginrichting 138 uit spraken over klachten gedaan. In 78 gevallen kreeg de consument ge heel of gedeeltelijk ge lijk, terwijl in 60 gevallen de klacht van de consu ment werd afgewezen In 58 gevallen was het een woninginrichter, die het initiatief tot indiening van een klacht nam Er werden in die bijna twee jaar overigens veel meer klachten name lijk 589 ingediend dan er uitspraken konden worden gedaan. In 164 zaken kon de klacht niet in behandeLing worden genomen, omdat deze woninginrichters niet waren aangesloten bij de Federatie van Meubile ringsbonden De woning inrichters die bij deze fe deratie zijn aangesloten (zo'n 2.700), verwijzen in hun leveringsvoorwaar den ook naar de Geschil lencommissie Woningin richting en wel in die zin, dat zij zich vrijwillig künncn onderwerpen aan de uitspraken van deze geschillencom missie. In Utrecht en omstreken ten misschien ook el ders?) blijkt de laatste tijd een „lappenman" aktief te zijn. Deze man die gebroken Neder lands praat tracht aan vooral oudere mensen lappen stof te verkopen. Desgewenst kan deze man ook, zo zegt hij, er voor zorgen, dat van deze (durei lappen stof een kostuum wordt gemaakt. Hiervoor waarschuwt het Maatschappelijk Ad vies en Informatiecen trum MAI in Utrecht, waarbij nog wordt opge merkt dat de verwerking van de lappen stof in de praktijk een zeer dure en langlopende geschiede nis is, die bijna altijd uit draait op een teleurstel ling voor de consument. Als een huis-aan-huis verkoper aanbelt is het verstandig op de volgen de punten uit deze wet te letten Een colporteur moet ingeschreven zijn bij een Kamer van Koophandel en moet dat ook kunnen aantonen, Een colporteur is ver plicht direct te vertellen, dat hij een produkt komt verkopen. Wanneer de aankoop prijs 75.- of meer is, dan moet de colporteur sa men met de koper de koopakte invullen en on dertekenen. Zonder deze akte is de koop ongeldig; Er bestaat een afkoe lingsperiode van acht dagen. Op grond hiervan kan de koop wanneer de opzegbrief die aan de koopovereenkomst vast zit binnen vijf dagen aangetekend wordt ver zonden ongedaan wor den gemaakt Een uitspraak van de Reclameraad heeft ertoe geleid, dat het Internati onaal Wol Secretariaat Nederland het publiek gaat inlichten over het verschil tussen het „wol- merk" en het „wolblend merk". Beide etiketjes lijken zo op elkaar ze ker als de consument ze niet naast elkaar ziet dat er verwarring over kan ontstaan. Het getekende knotje met zwarte streepjes op een (innaai)etiket wil zeggen, dat het produkt van zuiver scheerwol is gemaakt. Het getekende knotje met de brede zwarte band betekent A. Mooy-Ranrijn (Huisvrouw) Ik heb niets op reclame tegen. Ook op de tv vind ik het leuk, vooral als er bekende mensen bij betrokken tijn. Ik vind ook dat het nodig is voor de huisvrouw om bij te blijven met al de nieuwe artikelen in de winkels. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). dat er. behalve wol. an- I geval bestaat het artikel dere vezels in het pro- uit tenminste 55 procent dukt zijn verwerkt In dit I scheerwol Zuiver Scheerwol Scheerwol met bijmenging

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15