Nu draaien de zaken nog goed. Maar ook de baas wordt 65. Watdan? Wij helpen. ABN Bank E; iritiek op acties n woonwagenkamp Coupon Wilt u contact met mij opnemen? \rlementparlementairparlementariërparlementarismeparlementenparlementerenl parlementparlementairparle ment Rijnvervuiling Moslemrebellen doden 43 mensen op Filippijnen AR-bezwaar Agenda rismeparlementenparlementeren 1TET - 50AG 18 APRIL 1978 TROUW/KWARTET tctle: Ferry Mingelen; bijdrage Gerard van der Wulp iloeilijke overgang cht ex-ministers en zeven ex- latssecretarissen proberen sinds id vorig jaar in de Tweede Ka- »r een zinnige inhoud te geven n hun verdere politieke bestaan, zijn afkomstig uit het kabinet- in Uyl en niet onverwacht, maar ch, van de ene dag op de andere, ar het Binnenhof overgeplaatst, it betekende ook: geen dienstau- met chauffeur meer die je na iende werkdagen 's avonds it in een glanzende comfortabele imobiel naar huis rijdt (Den Jyi en Lubbers bijvoorbeeld rijden ïomenteel in onopvallende auto's •t een bouwjaar dat ver terug at voor het ontstaan van het binet-Den Uyl.) ik geen ambtelijke staf en secre- esses meer om zaken uit te zoe- ii (uitsluitend een zogeheten II.K.-kracht (bewerktuiging indi- lele Kamerleden) die door is parttime werk verricht) en het tegenzit geen behoorlijke ikruimte. De meeste K&merle- en aan het Binnenhof delen hun ite met een of twee collega's, meeste ex-bewindslieden heb- gekozen voor het historisch id Vijverhof aan de overzijde het Binnenhof waar nog wel ust en ruimte is maar wat als na si heeft dat het ver van de verga- lerzaal afligt. )e overgang zal door deze nadelen r niet gemakkelijk op zijn gewor- len, dit temeer niet daar vrijwel Üe ex-bewindslieden hun post niet rijwillig hebben verlaten. Het is lan ook niet verwonderlijk dat de x-bewindsüeden moeite hadden in hun draai te vinden; sommigen, o blijkt bij navraag, zijn nog teeds op zoek, lopen lichtelijk ver in waasd rond en vragen zichzelf af: P Wat doe ik hier eigenlijk?" Een ex- h taatssecretaris verzuchtte recent: K „Je zit rustig te werken, er gaat een bel en dan moet je ineens naar de fergaderzaal om te stemmen. Je 7iTOVi ractiegenoten staan op, dat doe je an ook maar en dan blijkt ineens at je voor iets hebt gestemd waar e nog nooit van hebt gehoord". loeilijke ivergang (2) ft moeilijkste voor de nieuwe Ka- erleden blijkt echter het werk, of lever het gebrek daaraan: „Het er- ste vind ik, zegt ex-minister van conomische zaken Lubbers CDA). „De dagen dat je zegt, ei- enlijk heb ik niks gedaan. Als mi- ister nam je iedere dag besluiten, n de Kamer heb je vaak het gevoel lleen maar een spel te spelen naarbij je ervoor moet zorgen dat Ie bal binnen de lijnen blijft. Het nerk is veel meer verdedigen, er ;aat veel tijd zitten in het vormen van een oordeel over andere perso nen en andere inzichten en het pra len daarover met weer andere men- len. Het Binnenhof lijkt wat dat «treft wel eens op een dorps- ■o mc oor Lubbers was de overgang niet b moeilijk omdat hij direct een drukke baan kreeg: vice-voorzitter van de CDA-fractie. Hij probeert zijn werkritme als minister nu ook te handhaven, is als een der eersten 's ochtends in het Kamergebouw aanwezig. „Het is ook erg chaotisch hier, je moet je met zoveel verschil lende zaken bezighouden, diep gaande studie daarop' is niet moge lijk." Lubbers heeft ook de frustra tie van menige PvdA-bewindsman niet dat een ander „onrechtmatig" op zijn post zit. Toch kan ook hij soms de aandrang niet onderdruk ken om Van Aardenne te bellen en hem te wijzen op een paar belang rijke zaken die hijzelf heeft laten liggen. „Ik beheers me daarin zo veel mogelijk, maar ik heb toch al een paar keer gebeld." Wel onder vindt Lubbers van zijn Kamerlid maatschap minder stress dan toen hij nog minister was. „Ik lig er nu niet meer wakker van," aldus de CDA-vicefractievoorzitter. Ex-minister van ontwikkelings hulp Pronk, bezeten van zijn vak, lag er, naar algemene indruk, wel wakker van. Zelf zegt hij dat dat nog wel meevalt maar zo bena drukt hij, het is gemakkelijker he lemaal uit de politiek te stappen dan dit werk op een andere plaats te blijven doen. Met De Koning heb ik niet zoveel moeite, het is een van de betere bewindslieden, het had veel slechter gekund." Toch geeft Pronk toe moeilijke tijden achter de rug te hebben: „Je liep maar zo'n beetje rond, het ergste is dat je politieke rendement tot minder dan tien procent daalt. Er wordt hier veel tijd verleuterd. Als ik niet had beloofd in de Kamer terug te komen zou ik net als Van Huiten <ex-PPR-staatssecretarls) wel een baan in een ontwikkelingsland wil len hebben. Ik doe er nu ook heel wat bij, internationale commissies, ik ga een boek schrijven over ont wikkelingshulp, ik ga wellicht ook doceren." Dat zoeken naar andere bezigheden is niet toevallig, zegt Pronk, evenmin als het toevallig zal zijn dat ook Van Kemenade weer in Groningen les gaat geven, dat Duisenberg financiële adviezen in Peru geeft en dat Schaefer PvdA-lijsttrekker wordt in Amster dam bij de komende gemeente raadsverkiezingen. Uw buurman gooit iedere week zijn volle vuilniszakken over de schut ting in uw tuin. U vindt dat niet leuk, want de plantjes hebben er onder te lijden. De buurman wil aanvankelijk niet ophouden met zijn opmerkelijke manier van af- vallozing. Pas als u hem belooft voortaan de helft van de kosten van de normale huisvuilophaal dienst voor hem te betalen is hij bereid in het vervolg slechts half volle vuilniszakken over de schut ting te werpen. Een zeer vreemde buur-verhou- ding, die dan ook in de kleine schaal van de gewone woonstraten niet voorkomt. Maar het is wel exact de situatie waarvoor Neder land zich geplaatst ziet in de ver houding met de andere Rijnoever- nsdag- dag 20; ng tot Vervolg van pagina 1 lertegenwoordigers van het Eindho- 39 8 ense woonwagencentrum Dool- lein, met burgemeester mr J. van anonsltf Lee van Eindhoven, hebben be ter enloofd dat geen harde acties meer uilen volgen. Zij betuigden hun pijt erover dat de demonstraties om e aandacht te vestigen op de slech- woontoestanden uit de hand wa- fn gelopen. >e burgemeester besloot gistermor- en tegen zijn aanvankelijk voorne- ïen in, toch met een afvaardiging an de bewoners te praten. Hij stelde ls voorwaarde dat niet over het «leid zou worden gesproken. Vol- ens een gemeentevoorlichter heeft e burgemeester ten aanzien van de oonwagenbewoners geen bevoegd eden. Deze zijn in handen gelgd van et woonwagenschap Zuidoost-Bra- ant. Burgemeester Van der Lee be- ong ook dat het gesprek vrij zou ijn van iedere bedreiging tot verde- verstoring van de openbare orde. lij beloofde aan de woonwagenbe- 'oners dat de inhoud van het ge- prek ter kennis zou worden ge- 'racht van de officier van justitie in ten Bosch. «1kt Tweede Kamerlid Van der Spek ril van de ministers weten waarom ie wensen van de bewoners wat be- orcic reft de ruimte op de kampen, de uur m anitaire voorzieningen en de inrich- 1 stede, ing niet eerder zijn ingewilligd. Vol- de ;ens hem waren de acties die de ie Be-woonwagenbewoners vrijdag heb ben ondernomen het blokkeren de *an een kruispunt en van de spoor- un Eindhoven-Roermond het ge- ojg van het uitblijven van maatre- Hij meent dat de overheid ve anders had moeten reage- dan met een massale politie taal in het Elndhovense kamp. Tekort Nederland komt op dit moment dui zend woonwagenplaatsen tekort en van de vierduizend bestaande plaat- *en voldoen er twaalfhonderd niet ean de eisen van de wet. Dat is de °orzaak van de explosieve situatie in veel kampen, zo verlaarde mr L. S. J. Buis gisteren in Den Bosch. Mr Buis i» directeur van de stichting Lande- ujk Woonwagenwerk. Aanleiding voor de onrust onder de 4800 woonwagengezinnen is de brand die enkele weken geleden woedde in een kamp bij Rotterdam. Daarbij verloor een kind het leven. Omdat de wagens dicht op elkaar, stonden was de materiele schade groot: zeven caravans en een aantal auto's gingen verloren De woonwagenbewoners wachten volgens mr Buis al jaren op uitbrei ding. Het ministerie van CRM streeft er sinds 1972 naar kleine „subkam pen" in te richten om de grote centra te ontlasten. Maar de provincies ma ken volgens Buis geen haast met dit spreidingsbeleid. Nog geen enkele provincie heeft de spreidingsplan nen uitgewekt, aldus Buis. Van de honderd extra kampen zijn er pas negen klaar Zie voor een achtergrondartikel pagi na 5 MANILLA (Reuter) Opstandige moslems hebben vorige week don derdag in het zuiden van de Filippij nen 43 oldaten en burgers om het leven gebracht, zo heeft het ministe rie van defensie in Manilla gisteren bekend gemaakt. De rebellen beschoten ongeveer 900 kilometer ten zuiden van Manilla vanuit een hinderlaag een bus met arbeiders en hen begeleidende solda ten. Zeker dertien soldaten en 30 arbeiders werden gedood. Twee op standelingen kwamen om in het vuurtgevecht dat op de aanslag volg de. De opstandelingen maakten deel uit van het moslemse Moro-bevrij- dingsfront dat naar autonomie streeft voor de moslemse minder heid op ae zuidelijke Filippijnse ei landen Ex-minister Lubbers: gedaan worden daarbij niet ingediend om dat dat het van kracht worden van de verdragen nog langer zou op houden. De Kamerleden zullen zich er dan ook vooral toe beperken te bena drukken dat het verdrag nu snel tot stand moet komen en dat het nog maar een begin is van wat er uitein delijk met de Rijnoeverstaten over eengekomen zou moeten worden. Verder zal iedereen ook de hand even in eigen boezem steken. De vervuiling van de Rijn in Neder land zelf moet verder aan bandén. Suggesties daartoe zijn van bijna alle fracties te verwachten. „niets Rijnvervuiling (2) staten Frankrijk, West-Duitsland. Zwitserland en Luxemburg in de problematiek van de Rijnvervui ling. Vijfentwintig jaar onderhan delingen was ervoor nodig om op 3 december 1976 tussen de regerin gen van de vijf landen overeen stemming te bereiken over drie ver dragen, waarin een aantal afspra ken over de vermindering van de Rijnvervuiling is vastgelegd. Ver geleken bij de situatie van het ver leden hebben die verdragen een duidelijke verbetering tot gevolg, maar gerelateerd aan wat de ideale situatie zou kunnen zijn, geven ze nog maar een schijntje van hoe het zou moeten worden. De overeenkomst tussen de rege ringen van december '76 is nog niet van kracht. Hij moet nog door de parlementen van de betrokken lan den worden goedgekeurd. Dat ge beurt voor wat Nederland betreft vandaag en donderdag in de Twee de Kamer. Wijzigingsvoorstellen De Rijnovereenkomst bestaat uit drie verdragen: een overeenkomst tegen chemische vervuiling (nog slechts een kaderovereenkomst die verder moet worden ingevuld), een overeenkomst tegen vervuiling door zout (compleet met getallen waarmee de zoutlozing in de Rijn dient te worden teruggebracht) en een overeenkomst waardoor de Eu ropese Gemeenschap voortaan ook aan de Rijnonderhandelingen deel neemt. Het meest in het oog lopende van deze drie verdragen is de zoutover- eenkomst. Dat regelt dat de zoutlo zing op de Rijn vooral door de kalimijnen in Frankrijk op den duur drastisch moet worden terug gebracht (maar niet In zijn geheel, zo verbijten de milieu-organisaties zich). Dit kan gebeuren door een deel van het Franse afvalzout niet langer in de Rijn te dumpen maar op een diepte van 1800 meter onder de grond te injecteren in poreuze grondlagen. De meerkosten daar van zullen voor het belangrijkste Ex-minister Pronk: „rende ment gedaald deel door Nederland worden gedra gen (Nederland 34 procent, West- Duitsland en Frankrijk ieder 30 procent, Luxemburg zes procent). Nederland heeft zelfs al 24 miljoen gulden naar Frankrijk overge maakt voor de eerste fase van de zout-injecteriung, onder de toezeg ging dat er begin volgend jaar mee begonnen zou worden. Naar het zich echter laat aanzien kan Fran- rijk die toezegging niet waarma ken, omdat nu ook milieu-organisa ties en boeren in de Elzas tegen de zout-injectie hebben geprotes teerd. Een formele Franse over- heidstoestemming voor het injecte ren van het zout is er daardoor nog steeds niet. De plaatselijke prefect heeft die beslissing nog steeds niet genomen. In de Tweede Kamer is men nu dan ook zeer bemeud naar de medede lingen van staatsscretarls Van der Mei van buitenlandse zaken over de voortgang van de procedure in Frankrijk. Op de achtergrond van het Kamer debat van deze week speelt de' vraag in hoeverre er in de politiek echt blijvende resultaten zijn te bereiken voor een schonere Rijn. De Stichting Reinwater. die na mens drie Westlandse tuinders met bruine zoutrandjes aan de geteelde sla processen aanspant tegen de kalimijnen meent dat politiek niets te bereiken valt. omdat er bij de andere landen domweg sprake is van onwil en overheersende econo mische belangen. De' Stichting meent dat er met het aanspannen van procedures bij de rechter, en met een voortdurend op tafel leg gen van schadeclaims, veel meer effect te behalen valt. Die mening wordt bij mensen die hun hoofd taak in de politiek vinden niet ge deeld. PvdA-Kamerlid mevrouw Boois, die vandaag namens haar fractie de Rijnverdragen be spreekt: „Als het politiek niet lukt, lukt het met processen ook niet. Dat zijn dan steeds processen te gen één vervuiler en tegen één ver vuilende stof. Je kunt het milieu niet regelen met het aanspannen van processen, maar uitsluitend met het gezonde verstand. Politiek is daarom echt de enige uiteindelij ke weg, al heb ik ook weieens mijn twijfels of die weg niet alleen maar mislukkingen oplevert". In anti revolutionaire kring blijft men het moeilijk houden met de verheerlijking van premier Van Agt als de grote leider van het CDA. In een commentaar wijst het AR-blad Nederlandse Gedachten deze week op „een van de bekende eigensoor tige interviews" die CDA-voorzitter Piet Steenkamp weer eens heeft afgegeven. Op de vraag: „Wat is nou dat eigene van het CDA, wat is uw geheim?" antwoordde Steen kamp: „oecumene, mentaliteit, program en Dries". Ditmaal, aldus Nederlandse Gedachten, slechts een vraag daarbij: „Hoe zit het dan met bijvoorbeeld Wlm (Aantjes), Ruud (Lubbers), Gerard (van Leij- enhorst, en Piet (Steenkamp) zelf? Steenkamp zelf blijkt overigens ge schrokken te zijn van het verdriet dat hij Aantjes berokkende bij het spreken over mogelijke opvolgers voor Van Agt door CDA-liJsttrek- ker wel Andriessen en Lubbers, maar niet Aantjes te noemen. Na lezing van onze rubriek van vorige week hierover heeft Steenkamp di rect met het AR-kamp gebeld om te verzekeren dat hij „de volle hon derd procent" achter Aantjes staat. Behalve de goedkeuring over de drie verdragen over het schoonma ken van de Rijn is de agenda van de Tweede Kamer van deze week nogal dun. De Kamer behandelt verder nog een wijziging van de provinciewet om het aantal gede puteerden per provincie (de dage lijkse bestuurders) van zes tot acht uit te breiden. Voorts zal er van daag een aantal stemmingen plaatsvinden over moties betref fende de zaak van de Rotterdamse politie-inspecteur Kalma en zal het wetsontwerp wisselkoers van de gulden worden afgehandeld. De Kamer vergadert morgen niet. Ook voor een ondernemer is het zeker niet denk beeldig dat hij op latere leeftijd financieel een stap terug moet doen. Wat dan? Het is goed om tijdig voor een beetje evenwicht te zorgen tussen nu en later. Praat er eens over met de ABN, een bank die zich ook sterk maakt voor het Midden- en Kleinbedrijf. Over een goede regeling in uw geval. Over de bijdrage van de fiscus. Over eventuele financiële problemen rond de opvolging in uw zaak. Maak een afspraak met de directeur van uw plaatselijke ABN-kantoor of gebruik de coupon. i Stuur mij gratis de brochure: De ABN en het Midden- en Kleinbedrijf De ABN en de zelfstandige ondernemer Naam: Adres: Woonplaats: Tel.: Deze bon in ongefrankeerde envelop verzenden aan: ABN Bank, Afd. O.D. 50, Antwoordnr. 1555, 1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9