Politie liet klacht tegen burgemeester Keijzer liggen Tramviaduct bij Den Haag CS Kritiek op beleid Endegees: Te weinig grote koopflats in Den Haag W oonbootbe woners willen niet uitsterven Wachtmeester Hazerswoude te druk met gijzelingen Rectificatie Kort Nieuws Z V Meerderheid b. en w. wil korte Koekamplus Bank opgelicht: drie arrestaties Pi Hofwijck dringen aan reparatie toe ft OINSDAG 18 APRIL 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet NSW Van een onzer verslaggevers BENTHUIZEN Naar pas nu is gebleken heeft de rijkspolitie van Hazerswoude een klacht die op 6 juni van het vorige jaar ingediend werd tegen de voormalige burgemeester van Benthuizen. I. J. P. Keijzer maandenlang op het bureau laten liggen. Het betreft hier een klacht van een van de destijds gearresteerde ambtenaren van Benthuizen, die zijn vroegere burgemeester beschuldigt van het doen van valse aangifte. Volgens de wet zou de politie ver plicht geweest zijn de klacht onver wijld aan de officier van justitie door te geven. Dit is nu pas eind januari begin februari van dit jaar gebeurd, nadat de indiener van de klacht nog eens telefonisch naar de zaak gein- Burgemeester Keijzer. LEIDEN In de krant van zaterdag is een verkeerde foto geplaatst bij een stukje over de ingebruikneming van de vernieuwde Arentshorst- school. In plaats van deze lom-school (die is uitgebreid met een aula en een gym nastiekzaal) stond op de foto de eveneens aan de Ter Haarkade gele gen scholengemeenschap De Noor- derwiek. formeerd had bij de groepscomman dant. Het verzuim van de Hazerswoudse politie is vooral zo pikant, omdat de Benthuizense ex-burgemeester op 17 januari van dit jaar benoemd werd tot burgemeester van het bij Eindho ven gelegen Waalre. Zou er op dat moment een klacht tegen hem in behandeling zijn geweest bij de offi cier van justitie, dan zou het nog maar de vraag zijn geweest of deze benoeming er zonder slag of stoot doorgekomen was Een veroordeling voor het hem ten laste gelegde zou zeker zijn kansen voorgoed ver knoeid hebben. Menselijke fout Volgens de groepscommandant van de Hazerswoudse rijkspolitie, de heer G. van 't Hoog. ligt aan het verzuim een heel gewone menselijke fout ten grondslag. Op het moment dat de klacht mondeling ingediend werd. op 6 juni 1977 waren namelijk nog steeds de Molukse gijzelingen bij Bovensmilde en De Punt aan de gang. „In die periode moest de wachtmees ter van de Hazerswoudse rijkspolitie, waarbij de klacht ingediend werd. regelmatig voor extra bewakings diensten van ministeries en andere objecten naar Den Haag. Bij alle drukte is het er toen gewoon bij ingeschoten. Maar toen wij eind ja nuari aan de zaak herinnerd werden, hebben wij de klacht onmiddellijk doorgestuurd," aldus de heer van "t Hoog, die verder ernstig betwijfelt of de klacht tot iets zal leiden. Die klacht berust gewoon nergens op, aldus de groepscommandant. Het verzuim van de Hazerswoudse politie kwam aan het licht in een rapport dat de Benthuizense com missie voor algemens zaken gister avond behandelde, en dat gaat over de afwikkeling van de destijds op 24 januari 1977 gedane zeer geruchtma kende arrestaties van twee wethou ders en vijf ambtenaren van Bent huizen. Het zevental werd verdacht van het verduisteren van geheime ambtsberichten van de burge meester. Later bleken de beschuldigingen op niets te berusten. Naar aanleiding van de kwestie werd burgemeester Keijzer niet herbenoemd. Hij en de gemeentebode van Benthuizen wer den door enkele van de gearresteer de ambtenaren beschuldigd, valse aangifte gedaan te hebben. Schadevergoeding Inmiddels hebben de ambtenaren nog steeds geen schadevergoeding voor het hun destijds aangedane ontvangen. Wel heeft een van hen een week geleden een brief van se cretaris-generaal Mulder van het mi nisterie van justitie ontvangen waar in staat dat hem de juridische onkos ten vergoed worden. De commissie algemene zaken heeft gisteravond B. en W. van Benthuizen geadviseerd de bevindingen en het rapport door te sturen naar de vaste commissie van justitie uit de Twee de Kamer. Naar verwacht wordt zul len b. en w. dit advies opvolgen. zat a De Koekamp, gefotografeerd vanaf het Centraal Station. Op de voorgrond de Bezuidenhoutseweg. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een meerderheid in het Haagse college van b. en w. wil tramlijn 9 vanaf station Den Haag Centraal via een viaduct met een korte lus doortrekken in de richting van Scheveningen. Slechts drie PvdA-wethouders (Vink, Van Lier en Hardon) willen een gelijkvloerse kruising, waarbij lijn 9 dwars door het toekomstige woon-kantorengebied Forum zal lopen. De VVD- en CDA-wethouders, hun PvdA-collega Van Hagen en burge meester Schols hebben niet de stede- bouwkundige bezwaren tegen het viaduct, die de minderheid in b. en w. bezit. De meerderheid kiest voor een ongelijkvloerse kruising die de Koekamp niet aantast, als gevolg van de ervaringen, die in het Duitse Mannheim zijn opgedaan met een soortgelijk tracé. Aanvankelijk was een dergelijke kruising met een kor te lus als te gevaarlijk ervaren, maar het vorig jaar in Mannheim in ge bruik genomen viaduct (met extra stevige leuningen) heeft de doorslag Boerderij uit 17e eeuw in Oud Ade krijgt opknapbeurt OUD ADE Het oud ste monument in de ge meente Alkemade een zeventiende ecuwse boerderij in Oud Ade wordt gerestaureerd. De boerderij, die aan de Boekhorsterweg staat, is opgekocht door een projectontwikkelaar en zal nu weer in de oor spronkelijke staat terug gebracht worden. Daar voor moeten muren gro tendeels vernieuwd worden, gewelven gere noveerd en het bakhuis- je in ere hersteld. Vol gens oude boeken en ge schriften behoorde de boerderij vroeger tot de heerlijkheid De Lage en Vrije Boeckhorst. Tot 1976 werd het pand nog als boerderij (met kaas makerij) gebruikt. gegeven. De variant met de korte lus kan gerealiseerd worden op een ma nier waarbij aan alle veiligheidseisen wordt voldaan. Een belangrijk argument om de ge lijkvloerse kruising (waarbij de tram van het Spui naar de Kalvermarkt afbuigt en voorbij de Wijnhaven/ Herengracht afbuigt naar de Sche- deldoekshaven) af te wijzen is het verlies van de té bebouwen opper vlakte in het plan Forum, hetgeen van invloed zal zijn op de financiële exploitatie van het Forumgebied. „In het belang van de stad als geheel weegt het nadeel voor Forum bij de aanleg van een gelijkvloerse kruising dan de geringe schade die bij de uitvoering van een viaduct met kor te lus aan de Koekamp zal worden toegebracht," aldus de meerderheid in b. en w. Ongehinderd doorgang De meerderheid vindt het ook be langrijk dat het tramverkeer voor het Centraal Station ongehinderd doorgang kan vinden. Bij een gelijk vloerse kruising zou een vlotte ver keersafwikkeling in gevaar kunnen komen, zeker gezien de mogelijke toekomstige ontwikkelingen nabij het station (Utrechtsebaan). De financiële gevolgen van een keu ze vóór de oplossing met het viaduct zijn moeilijk te vergelijken met een gelijkvloerse oplossing: in het laat ste geval komen extra kosten in Fo rum ten laste van de gemeente bo ven de voor deze variant geschatte 36 miljoen gulden. Bij de eerste vari ant zijn die kosten niet aanwezig. Tramlijn 9 loopt nu van Vrederust via het centrum naar Scheveningen. Het is van meet af aan de bedoeling geweest dat deze tram die dwars door Den Haag rijdt het Centraal Station zou gaan aandoen, omdat CS het nieuwe knooppunt van ver- voersverbindingen moet worden. In 1973 nam de gemeenteraad het be sluit om de „Koekamplus" aan te leggen: met een grote boog door de Koekamp. De nieuwe raad toonde in 1974 de nodige twijfels en in juni vorig jaar werd aan b. en w. gevraagd de varianten gelijkvloerse kruising en viaduct-met-korte-lus te onder zoeken in plaats van de ingrijpende lus. Raadsbesluit Is in het college van b. en w. een meerderheid voor een kleine Koe kamplus, in de raad zijn de verhou dingen nog niet erg duidelijk. VVD neigt naar de variant met het via duct. terwijl PvdA die oplossing als een barrière in het stadsgezicht ziet. Vorig jaar koos een meerderheid in de CDA-fractie liever voor een gelijk vloerse kruising, maar fractieleider Du Chatinier kon niet garanderen dat zijn fractie bij de behandeling van het meerderheidsvoorstel van b. en w. een dergelijk standpunt hand haaft: ,,We moeten eerst van deskun digen informatie hebben over de mo gelijkheid van een viaduct en de gevolgen voor bijvoorbeeld Baby- Ion". Volgens het vergaderschema van b. en w. zal de raad het voorstel in juni moeten behandelen, na de verkiezingen van 31 mei. Het PPR- raadslid Verduyn Lunel heeft b. en w. gisteren al tevergeefs gevraagd het Kóekampplan toch voor de ver kiezingen te houden. Du Chatinier: „Dat zou onmogelijk zijn. Een be langrijke beslissing als deze, die voor 20 of 30 jaar het aangezicht van de stad bepaalt en zoveel emoties op roept, kunnen we niet op twee ach ternamiddagen nemen. Misschien moeten we de beslissing zelfs wel aan de volgende raad overlaten. Die kan er wel heel anders over denken, net als in 1973 en 1974 gebeurd is." Neutronenbom DEN HAAG Aanstaande zat; wordt in Den Haag een manifej tegen de neutronenbom gehc Deze is georganiseerd door de! se werkgroepen van het Interi lijk Vredesberaad en de Haagi iALL tiatiefgroep Stop de Neutronei &inist De bijeenkosmt wordt gehoud !ebbe de aula van het le V.C.L.. Vani [nerd weg 35. aanvang 12 uur. Hei \Lat gramma vermeldt o.a. een toesj door een vertegenwoordiger v Landelijke Initiatiefgroep Su wen e Neutronenbom, een rede van p: hore D. W. van Bekkum, hoogleraar! ekracl biologie, over de medische gev este g van de straling van deze bo ime o toespraken door ds C. M. Overd seerde (gereformeerd predikant), ds lellen ten Cate (hervormd predikar iê. dii pastor G. F. van Egmond (ro entie i katholiek). Wim van de Mei igde d Frans Eisen en andere kunste Klleal' verlenen medewerking. atriot i aflo e niei Verkeersvrij «Jjjj ZOETERMEER In de zaalj unnei café-restaurant De Meert )'n b wordt 27 april een hoorzittingg dat bi den over de plannen om de D hiizen straat verder verkeersvrij te rr. ij de i B en W. hebben een voorstel irszir diend om door de week alleen i oorsto toe te laten tot elf uur 's mor ramt Ontheffingen voor na die tijd ijn de den slechts bij hoge uitzond jjf uu gegeven, en alleen aan die bear ief ge die kunnen aantonen dat ze a enze zo'n ontheffing niet kunnen bl jnferi bestaan. Ook invaliden die i jegezi Dorpsstraat wonen krijgen eec p zuil heffing. Burgemeester en wei eook ders willen alle nu bestaande on dlijk fingen. waarvan er volgens heijet no te veel in omloop zijn, intrekl Informatie leger DEN HAAG In Den Haag isf richt de Werkgroep Informatiel (WIL). Deze werkgroep stelt doel een bijdrage te leveren kritische bezinning op het 1 de militaire dienst. De WIL uit leden van de Verenigii Dienstplichtige Militairen VVI Bond voor Dienstplichtigen Bi de Vereniging Dienstweigerai De nieuwe werkgroep zal een lijks spreekuur houden waaro] viduele hulp wordt verleend (v dags van 20 tot 22 uur, Zieke tel. 89.07.71). Verder wordt vtx ting gegeven op scholen, cenl buurthuizen en worden thema den georganiseerd. Bibliotheek Delft DELFT Als de hoofdbiblii in Delft zoals in april 1 besloten wordt uitgebreid vierkante meter in 1981 is een. deel van de achterstand in theekruimte teniet gedaan. nieuwe centrale bibliotheek zi de volgende onderdelen moeti men: een volwassenen- en jei bliotheek, een muziekbibli een discotheek en een kunst Verder zou een filiaal Tant stand moeten komen, eerder v uitbreiding van het filiaal Vi Buitenhof. Dit staat in het gi telijk bibliotheekplan van DeL vandaag wordt besproken in raadscommissies. Het bestui de stichting samenwerkende, bare bibliotheken is het met he. ste onderdeel niet eens, het wi Het p leder veren i de pi olc uuunucci met eens, nei wi; uc F1 het filiaal Voorhof-Buitenhof v nefr° rang krijgt. tusse lukt; Bij nieuwbouw betere differentiatie Van onze correspondet LEIDEN De gemeenteraad van Leiden is niet tevreden over het beleid van het college inzake het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest. In de vergadering van gisteravond stuitte een plan van wethouder B. Oosterman van volksgezond heid op veel wantrouwen. Zijn voorstel om geld beschikbaar te stellen voor aankoop en verbouwing van een schoolgebouw om er in de toekomst de opleiding voor verpleegkundigen van Endegeest te huisvesten, kwam niet zonder kleerscheuren door de raad. DEN HAAG Er is een grote vraag naar koopflats met vijf of zes kamers en naar eengezinswoningen met maximaal zes kamers. De prijzen voor deze woningen zijn de laatste jaren echter zo hoog opgelopen dat zij nog maar voor een klein deel van de bevolking te betalen zijn. Deze ontwikkeling is één van de oorzaken dat het jonge, onvolgroeide gezin de stad verlaat en naar andere gemeentes gaat. Dit is een conclusie uit de door de dienst van stadsontwikkeling opge stelde nota over de prijsontwikkelin gen op de Haagse koopwoningen- markt gedurende de periode 1970 tot en met 1977. Het onderzoek is gehou den om een leidraad te kunnen op stellen voor het gewenste aantal ka mers in nieuwbouwprojecten. De ge gevens van de nota zullen worden gebruikt in de deelnota Woningdiffe- rentiaties. die b. en w aan het voor bereiden zijn als vervolg op de nota Mensen en Huizen Andere conclusies van de dienst voor de stadsontwikkeling zijn de prijzen van flatwoningen met minder kamers zijn relatief het minst gestegen; dit komt niet zozeer doordat er geen vraag naar is maar doordat deze woningen vaak nog net binnen de premie-subsidiegrenzen vallen. de noodzakelijke doorstroming in de koopmarkt wordt sterk afgeremd door de relatief steeds grotere prijs verschillen tussen de kleinere en gro tere woningen. er is een toenemende belangstel ling voor woningen in wijken die voor 1920 zijn gebouwd. Meer regionaal nieuws op pagina 11. voor woningen met erfpachtscon tracten die binnen de komende twin tig jaar aflopen is er een dalende belangstelling. Driehonderd procent Uit het onderzoek blijkt dat de prijs stijging bij de kleinere woningen althans gemeten naar het aantal ka mers in de periode 1970-1977 onge veer 135 procent is geweest. De vijf- kamerflatwoningen daarentegen stegen zo'n 300 procent in prijs. Voor de eengezinswoningen is de prijsont wikkeling anders de kleinere wo- DEN HAAG De Haagse politie heeft drie mensen gearresteerd die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij het stelen van geld van een Haagse bank. In Zoctermeer werd het twintigjari ge meisje A. G aangehouden, dat volgens haar onder chantage zo'n 25 000 zou hebben verduisterd bij de bank. Zij zou dat gedaan hebben o.a ten gunste van de 33-jarige win kelier W F M uit Den Haag. die erachter was gekomen dat zij in het verleden betrokken was geweest bij het vervalsen van paspoorten. ning (maximaal zes vertrekken) is met ruim 280 procent in prijs geste gen. de grotere (zeven of meer ka mers) met 215 procent. De kleinere eengezinswoning is overigens pas vanaf begin 1976 gaan stijgen in prijs. De gemiddelde flatwoningen, met drie of vier kamers, zijn in de onderzoekperiode met bijna 200 pro cent in prijs gestegen. De prijsstijging van de grotere flat woningen is pas na 1972 begonnen, na 1975 is de tendens nog toegeno men. Aan het eind van het vorig jaar was er sprake van een lichte afzwak king. Over het algemeen kan gesteld worden dat de prijzen van flatwonin gen nog steeds in de hoogte gaan. maar minder dan de laatste twee jaar het geval was. De oorzaak daar van ligt, aldus stadsontwikkeling, in het thans aanwezige ruimere aanbod op de Haagse koopwoningmarkt. De oorzaak van de hoge stijging bij de grote flats en de kleinere eengezins woningen ligt bij het te eenzijdige aanbod tot dusver, aldus de nota. De raad stelde wel bijna zes ton beschikbaar voor de aankoop maar niet nog eens hetzelfde bedrag voor de verbouwing, zoals het college wenst. Dat betekent dat zij in een later stadium alsnog gelegenheid zalkrijgen om invloed uit te oefenen op de gang van zaken bij de verbou wing. Veel raadsleden uitten kritiek op het feit dat de wethouder tot nog toe niet gekomen is met een duide lijk beleidsplan voor Endegeest dat hij reeds geruime tijd geleden be loofd heeft De gemeente Leiden vormt het bestuur van Endegeest. Schoutte (VVD) verweet Oosterman een „wrakkig beleid". Höppener (PvdA) diende in eerste instantie een motie in waarin de goedkeuring van het gehele voorstel opgeschort werd. totdat het beleidsplan van de ge meente besproken zal zijn. Evenals Schoutte vroeg hij zich verder af of de geplande regionale samenerking tussen de opleidingsinstituten van vier verschillende ziekenhuizen waaronder Endegeest geen onvoor ziene eisen zou stellen aan de behui zing van de opleiding op het ta van Endegeest. Deze laatste antwoorddde de wethouder da nieuwe opleidingsruimte in elkg nodig. Politiek geklungel Tenslotte kwam de raad tot de lossing alleen geld beschikbar stellen voor aankoop en verder te dringen op bevordering vat regionale samenwerking. CDA SGP/GPV keerdcen zich tegen voorstel. Van der Meij (SGPG sprak van „politiek geklungel" Geus (CDA) meende dat de i Endegeest dat dringend betere I vesting behoeft, op die manier kou laat staan. Van der Horst er Koning (PvdA) hadden dermate te bezwaren tegen het achten blijven van het beleidsplan voor degeest dat zij ook aan het gewi. de voorstel hun stem onthielden rest van de raad stemde toe. DEN HAAG Bewoners van woonschepen in Zuid-Holland heb ben er bij de leden van Provinciale Staten op aan gedrongen aan staande donderdag geen nieuwe „woonschepenverordening' vast te stellen. Zij willen dat het provin ciaal bestuur eerst overleg pleegt met de organisaties, die de woon schipbewoners vertegenwoordigen Op de agenda van de Statenverga dering van donderdag staat een voorstel tot wijziging van de woon schepenverordening Volgens de verontruste woonbootbewoners is er ogenschijnlijk weinig aan de hand. maar „in werkelijkheid blijkt in een enkele bestemming het lot van de woonschipbewoners in de hele randstad bezegeld te worden." In het voorstel van GS wordt open lijk gesproken over een te hanteren ..uitstervingssysteem" voor woon schepen en wordt GS de mogelijk heid gegeven uitstervingsgebieden aan te wijzen. „Aan het feit dat op die woonschepen vaak al jaren lang duizenden mensen wonen, wordt gemakshalve maar voorbij ge- Protest tegen wijziging provinciale verordening gaan", stellen het Landelijk Woon schepen Overleg en het Zuidhol lands Woonschepen Overleg (p/a woonschip 't Smurfje, Westering dijk. Moordrecht, tel. 01827-3695) Volgens de actievoerders, die don derdagmorgen om half tien met zoveel mogelijk lotgenotervwoon- bootbewoners naar het Provincie huis m Den Haag willen komen, kunnen de woonschepen met hun bewoners op grond van discutabele en vaak opgeklopte criteria (bij voorbeeld ontsiering van het land schap. aantasting van het milieu of belemmering van de recreatie) zon der scrupules gedeporteerd wor den „Met wezenlijke aspecten als huisvesting, sociale en economi sche gebondenheid wordt geen en kele rekening gehouden" menen zij. Volgens de beide actiegroepen moet Zuid-Holland de handelswij ze van de provincies Utrecht en Noord-Holland volgen, die eerst de belangen van de woonbootbewo ners willen waarborgen alvorens tot verdere sanering over te gaan. „In Noord-Holland werd geëist dat de woonschipbewoners door mid del van inspraak in het woonsche- penbeleid betrokken zouden wor den. In Zuid-Holland is daar geen enkele sprake van geweest", aldus de woonbootbewoners. „Over de hoofden van de bewoners heen wordt over hun opruiming beslo ten." De bewoners van woonboten vrezen dat wanneer Zuid-Holland de verordening wijzigt, Noord-Hol land en Utrecht die de boot nog afhouden wel gedwongen wor den terwille van een uniform beleid te volgen. Gedeputeerde drs. J. Borgman, dit verantwoordelijk is voor het woon schepenbeleid, begrijpt de opwin ding van de overlegorganen niet, „In wezen is er niets aan de hand. Het uitstervingssysteem is al in 1958 voor een aantal gebieden van kracht geworden, en in 1964 voor andere gebieden. Het systeem be staat zo n twintig jaar. Wat wij nu doen is het aanpassen van de veror dening. hetgeen betekent dat wij de bestaande situatie in de veror dening vastleggen. Ik denk dat het Zuidhollands Woonschepen Over leg. dat nog maar pas bestaat, daar nog niet van op de hoogte is. Bo vendien moeten ze de zaak niet vergelijken met Noord-Holland en Utrecht: wij zijn al twintig jaar bezig en daar niet". Het gelb vatie datei 6a C der i stuui voor posit echt partl wijl tuur part Het VOORBURG - Het huis Hol in Voorburg verkeert in een d slechte toestand dat met de ratie van het pand onverwijld begin gemaakt moet worden vloer in de grote zaal dreigt U zakken. De gemeente wil dl snel toestemming geven aandf niging Hofwijck om de herstek zaamheden te laten aanvangen over de subsidiëring van het rtf geen duidelijkheid. Voorburi 507e van de kosten voor rijk* ning laten komen. CRM wil s> 4091 betalen. Dat verschil zit uitgangspunt: de vereniging wijck meent dat zij in begirüd behoud van het pand als moniü ten doel heeft: het rijk vindt <J vereniging niet uitsluitend dit nastreeft maar ook het Huygen-' seurn, dat in het gebouw gevestl in stand wil houden. De totak ten voor de restauratie wordt® groot op 362.000. doe Het Tru het elk ver] Par VOO van De t m was Uelc Be Ind een van ovei en i los Pop ton «ter

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6