Spreidingsbeleid valt slecht tekening van een lezer 'rouw commentaar Woonwagenbewoners uiten onzekerheid met acties <C. VHU£n'M£elf- kleren van de keizer «zetting Utrechts instituut opgeheven Lang gewachttoch zacht jong met oud niet altijd leuk gered nationale elvis-dag gevraagd BAG 16 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet lister Albeda verdedigde zater- dc poging van. het kabinet om de vele technische en politieke blemen rondom de vermogens- wasdeling (VAD) te komen met beroep op het bekende sprookje Andersen: de kleren van de ter. Het oude nog door het kabi- Uyl ingediende wetsont- was volgens de minister wel Alleen er ontbrak iets aan. collectieve fonds, dat bestemd zijn voor alle werknemers zou grotendeels leeg blijven. Of an- gezegd, de keizer had geen ren aan minister kon toen echter in de ste verte nog niet bevroeden dat naakte keizer zozeer de ergernis zijn collega Wiegel zou oproe- dat hij deze ogenblikkelijk van toneel wilde laten verdwijnen. VAD-plannen van het kabinet- Uyl vol dogmatisme zijn van de in, zo riep hij gisteravond op een izingsbijeenkomst van de uit. Iigel verkeert met deze polarise- ide taal op zijn minst op gespan voet met wat hij elders in zijn noemde het „met respect voor ar het regeringsbeleid uitdra- -4- n". Alsof de CDA-partners in het rrige kabinet werkelijk hebben egewerkt aan hervormingsvoor- ;n die „onredelijk en vol dog- le" waren. Maar nog afgezien van zal Wiegel toch niet willen ennen dat de gerechtvaardigde nspraak van werknemers op een d heeft e| van jg vermogensaanwas in gSt°gejij drijven ook maar door iemand in zij een t land is tegengesproken. Ook des- !dworif jds door de VVD niet! ■U had an die aanspraak vorm en inhoud let hor u. dl k denk zijn all op een dat m< zei >it hi ond. te willen geven kleeft daarom niets dogmatisch, niets onredelijks en be hoeft daarom ook zeker niet te wor den „geontmythologiseerd" om nog maar eens een andere term uit de woordenschat van de heer Wiegel te gebruiken. Het is natuurlijk een heel andere zaak dat er over de vorm en de inhoud van de VAD verschil van mening mogelijk is. Wanneer we Albeda zaterdag goed hebben be luisterd wil hij het principe van de len in de overwinst, de vermogens- aanwas in ieder geval voor de werk nemers in bedrijven, waar overwinst gemaakt wordt, handhaven (het zo genaamde individuele deel van de VAD). Ten aanzien van het collec tieve deel van de VAD dat bestemd is voor alle werknemers heeft hij echter twijfels of dat wel genoeg zou opleveren. Vandaar zijn voorstel dit deel van de VAD te financieren met een verhogenspercentage op de ven nootschapsbelasting. Of deze doorbreking van het princi pe van overwinstdeling op dit punt terecht is, laten we hier nog in het midden. Waar het ons vooral om gaat is dat deze poging van Albeda de keizer van kleren te voorzien wel even wat anders is dan Wiegel wil doen geloven. Trouwens er moet in het kabinet nog het een en ander gebeuren om de VAD definitief af te ronden. Wiegel sprak dus ook nog eens voor zijn beurt en dat getuigt van wel erg weinig respect voor zijn collega-bewindslieden. Kortom, Wiegel heeft weliswaar een keizer van het toneel willen laten verdwij nen maar roept vervolgens luid hoe ra voor een keizer die al evenzeer in zijn hemd staat. door Barend Mensen EINDHOVEN De bewoners van het woonwagenkamp Dool plein in Eindhoven zijn geschrokken en tegelijkertijd diep ver ontwaardigd over de reactie van de politie bij het blokkeren van een kruispunt vorige week en het belemmeren van het treinver keer op de lijn Eindhoven-Roermond. Ze geven toe dat die acties ver gingen. Tegelijk vinden ze echter dat er hun geen ander middel ter beschikking stond om de aandacht te vestigen op de onleefbaarheid van hun kamp. Er vallen grote woorden en er wor den bedreigingen geuit maar wie dat doen houden zich veiligheidshalve anoniem. De arrestatie van zeven kampgenoten, die zaterdag door de politie met groot machtsvertoon uit hun woonwagens werden gehaald, heeft verbittering en ook angst gewekt. In kringen die zich met de proble men in woonwagenwerk bezig hou den vraagt men zich af hoe de zaak weer tot normale afmetingen kan worden gebracht. Men ziet in de on geregeldheden eerst in Helmond en nu ook in Eindhoven een symp toom van een groot onbehagen dat op veel woonwagenkampen in Ne derland aanwezig is. De vraag is dan ook of de Brabantse uitbarstingen niet zullen overslaan naar elders. Die kans bestaat omdat er bij verschillende centra familiere laties bestaan. Om dat overslaan te voorkomen zal er in een kalme sfeer overleg moeten worden gepleegd en zal formalisme moeten worden uit gebannen. In Eindhoven heeft men de ordever storingen begrijpelijkerwijs hoog opgenomen. Door gesprekken te weigeren en daarbij te verwijzen naar het zogeheten woonwagen schap, hebben de demonstranten de indruk gekregen dat men zich toch eigenlijk niet veel aan hen gelegen laat liggen. CHT (ANP) De bezetters het instituut voor pedagogische andragogische wetenschappen in :ht hebben maandag de al vier •n durende bezetting op advies hn een ingeschakelde geschillen- leding' Bmmissie opgeheven. neroP e studenten protesteerden met hun etie tegen de afwezigheid van twee ocenten wier werkzaamheden op zt tt instituut volgens de bezetters Gis- jor het subfaculteitsbestuur na een :w nzlene taakomschrijving onmoge- i belde k zjjn gemaakt, bracht zU toor de afwezigheid van de twee mij kwam een gedeelte van het onder wijs voornamelijk een onderzoeks project stil te liggen. De studenten zagen dit als een bedreiging van de pluriformiteit van het onderwijs en eisten de terugkeer van de twee do centen om onder hun leiding het onderzoeksproject weer voort te kunnen zetten. De geschillencommissie heeft nu het subfaculteitsbestuur geadviseerd de taakomschrijving van de twee do centen weer de oude vorm te geven zodat er voor de twee weer een aan vaardbare basis is om hun werk op het instituut te hervatten. Zorg Het in 's-Hertogenbosch gevestigde „Landelijk woonwagen werk" slaat de ontwikkelingen met zorg gade. De heer H. Braks, die als een van de vier consulenten van deze instellingen zijn arbeidsterrein in het zuiden van het land heeft meent dat de proble men veroorzaakt worden door het gewijzigde beleid ten aanzien van de vestiging van de woonwagenbewo ners. „Men heeft getracht orde te schep pen in de situatie door de woonwa genbewoners op regionale kampen te concentreren. Men overwoog daarbij dat het eerst dan mogelijk zou zijn goede voorzieningen te scheppen als er voldoende mensen zouden zijn. Een bezetting van zo'n centrum door 80 gezinnen werd ide aal bevonden om bijvoorbeeld een school te stichten, maatschappelijke zorg te laten functioneren, gelegen heid te bieden een eigen broodwin ning instand te houden. Die opzet heeft niet aan de verwachtingen be antwoord, men heeft het idee van de regionale kampen dan ook opgege ven. Men streeft na wijziging van de woonwagenwet nu Juist een sprei dingsbeleid na. Daarbij gaat men ervan uit dat kleine groepjes door deel te nemen aan de normale voor zieningen betere kansen op integra tie hebben dan grote. Dit gewijzigde beleid, waarvan de woonwagenbewo ners ervaren dat het wordt doorge zet, veroorzaakt veel onzekerheid". Verschillen Het spreidingsbeleid houdt globaal genomen in dat elke gemeente weer haar eigen zorg over de eventueel nodige plaatsingsmogelijkheid voor woonwagens moet hebben. Voorts, dat, op hun beurt, de bewoners te ruggaan naar de gemeenten waar ze van oudsher vandaan komen. De be trokkenen zelf denken daar verschil lend over. Er zijn er die op een kamp bij elkaar willen blijven en er zijn centra waarvan dertig procent of zelfs de helft van het aantal bewo ners wel naar kleine kampen in in de omgeving liggende dorpen wil. In Helmond wordt al geruime tijd aan de ontwikkeling van die kleinere lo- katies in het zogeheten „woonwa- genschapsgebied" gewerkt. Daar ontstond groot ongenoegen door het misverstand dat de bewo ners van het bestaande kamp over drie kampjes verdeeld zouden moe ten worden terwijl deze zelf dachten dat de ontoereikende capaciteit met die kleinere accommodaties zouden worden vergroot. De honderd gezin nen die op het bestaande kamp wil len blijven voorzien nu dat de verbe tering van hun versleten woonoord in de verdrukking komt. Die vrees is niet geheel onjuist want Een beeld van de moeilijkheden die vorige week ontstonden toen de mobile eenheid optrad bij acties van woonwagenbewoners. De bewoners protesteerden tegen het beleid en sloten met brandende autowrakken wegen af. volgens „Landelijk Woonwagen- werk" staat CRM bepaald niet te springen om veel geld te stoppen in noodvoorzieningen voor grotere lo- katles die men immers wil opheffen. De heer Braks: „CRM wil integratie en ziet daarvoor de beste kansen door de vorming van kleine leefeen heden. Er zijn woonwagenbewoners die daar gewoon anders over denken. Ook in Eindhoven is dat het geval. Velen zien het als een sprong in het duister om het eigen kamp. hoe slecht ook, te verlaten om elders te gaan wonen. Daarbij komt dat men op het ogenblik met zo'n kleinere voorziening Veldhoven geen al te beste ervaringen opdoet. Zij ligt geïsoleerd en men voelt aan dat men daar als mensen wordt weggestopt. Vandaar dat er nauwelijks tien ge zinnen wonen terwijl er dertig te recht kunnen". Allerlei factoren werken er mee de toestand op sommige kampen chao tischer en minder leefbaar te maken. Dat maakt het er voor de overheid niet gemakkelijker op. Voor de be woners grijpt het een in het ander. Concrete voorzieningen blijven uit. De veelal uit autosloop en schroot- handel bestaande broodwinning biedt eigenlijk geen perspectief. De onzekerheid over bestaan en wonen groeit. Door dit alles voelt men zich verlaten. Er ontstaat een zekere frontvorming tegen de maatschappij en dat die tot een gevaarlijke uitbar sting kan leiden is in Eindhoven he laas gebleken. Niet serieus De woonwagenschappen waaraan de samenwerkende gemeenten verant woordelijkheden hebben overgedra gen en die voor de betrokkenen als een extra bestuurslaag fungeren spreken de mensen niet aan omdat zij hun beleid over maar zonder hen bepalen. Dat geeft de bewoners het gevoel dat zij niet serieus worden genomen. Dit wordt dan nog ver sterkt door hen op formele gronden te verwijzen naar zo'n schap, wan neer zij met het bestuur van hun eigen gemeente willen praten. Er zit dus meer achter die op zichzelf af te keuren ongeregeldheden. Meer zelfs dan de mensen, die primair tegen de vaak erbarmelijke en de soms ook gevaarlijke woontoestan den protesteren, zelfs overzien. De vraag is of het spreidingsbeleid koste wat kost moet worden doorgevoerd met de ongetwijfeld te voorziene consequenties. Met de verplichte centralisatie zijn niet al te beste er varingen opgedaan. Men hoeft daar om echter nog niet in dezelfde fout te vervallen, door nu tot versnippering te verplichten. De 3500 In woonwagens levende ge zinnen (circa twintigduizend mensen met een jaarlijkse groei van 3.5 pro cent) begrijpen zo'n beleid niet. Zij hebben bezwaar tegen verhuizing naar een kleine lokatie en het zich op den duur in een „vaste" woning ves tigen zoals in Deume een aantal woonwagenbewoners hebben ge daan. Zij zien alleen hoe de door gaans overvolle kampen er aan toe zijn. Ze willen dat daaraan èn aan het landelijke tekort van meer dan duizend staanplaatsen iets gedaan wordt. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon ervoljd Hl ER 81) RETOUR, één WEEK OP ZICHT se HAD M«AR MieTöe- Korte verkiezlngsroes op de Filippijnen HET WEER door Hans de Jong Het weer droeg gisteren een veel minder sombere muts. Er bouw den zich nog wel stapelwolken op maar die groeiden in de meeste gevallen niet uit tot wat groots. Je kon zien dat ze hun hoofd stootten tegen een war mere laag op grotere hoogte. Gunstig was, dat deze de wolken nog in een koppige toestand liet voortleven en dat er geen uit breiding in horizontale richting plaatsvond. Als dat was ge beurd, zou de zon zich ongetwij feld veel minder hebben laten zien dan nu het geval was. Door die zonneschijn en de belangrijk afgenomen noordenwind die ge leidelijk meer de westhoek op zocht. kon vlak nadat de radio 's middags voor dinsdag maxi ma van negen graden Celsius had aangekondigd het kwik in Gorredijk al tot boven elf gra den Celsius uitkomen. Dat was de hoogste temperatuur sinds veertien dagen. Normaal is voor m'n station echter vijftien tot zestien graden. We waren er dus nog niet. Met aanwezigheid van een vlak hogedrukgebied boven het con tinent ben ik niet bang dat het oceaanfront, dat de Britse eilan den is binnengetrokken, bij ons lelijke streken gaat uithalen. Het maakt geen al te sterke in druk en tenslotte ligt de moe derdepressie waarmee het fami liebanden onderhoudt, een heel eind westelijk van de Britse ei landen midden op de Oceaan: 970 millibaar. De regenzone die ermee annex was, was overigens wel bijzon der uitgebreid en langgerekt. Op foto's van de Amerikaanse satel liet NO AA 5 strekte die regen zich uit van het zeegebied tus sen Groenland en IJsland naar het gebied ten westen van en inclusief Ierland, het uiterste westpuntje van Bretagne, de Golf van Biscaye en ik zou zeg gen zes-achtste deel van het Ibe rische eiland. Vandaag boog de zich steeds verbredende neerslagzone af naar het zuidwesten. Verder re gende het door een storing uit Zuid-Noorwegen (vooral in de hogere lagen goed te zien) op het noordoostelijk deel van de Noordzee en hier en daar in Jut land. Tenslotte tekende zich ook een groot neerslaggebied af van de randstaten tot de Zwarte Zee en omgeving. In de komende dagen zal de zachtere oceaanlucht het conti nent wel binnendringen wat ge paard kan gaan met wat regen maar waarbij de zon zich beslist niet onbetuigd zal laten. Vooral woensdag en donderdag kan het wat nattig zijn maar de tempe ratuur zal dan een niveau van 15 17 graden bereiken. Of deze ontwikkeling tenslotte uitloopt op een echte lentetemperatuur van 20 graden moet nog even worden afgewacht. De kans hierop wordt wel groter nu de noordenwind vervangen is door de wind met een zuidelijke com ponent. Zoals kortgeleden aangekon digd zal de Wereld Meteorologi sche Organisatie in 1981 in het Spaanse Valladolld proefnemin gen met het kunstmatig opwek ken van regen uitvoeren. Voor die proeven is een termijn van vijf jaar uitgetrokken. In dit verband is wel aardig een berichtje uit „The Journal of Meteorology" maart 1978. „De mogelijk sociale en legale geva ren van het zaaien van zilverjo dide-kristallen in wolken teken den zich in midden februari in alle duidelijkheid in Californië af. Het inzaaien werd gevolgd door stormen, die twintig men sen doodden en 45 miljoen dol lar schade aanrichtten. Enkele uren daarvoor had men de wol ken bezaaid met die kunstcon- densatiekernen. Wccrrapportrn (Ulcravood 17 station Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingon Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm •Wenen Zurich Casablanca Tunis licht bew licht bew half bewolkt half bewolkt half bewolkt licht bew. licht bew zwaar bew licht bew licht bew. geheel bew onbewolkt licht bew licht bew half bewolkt half b licht b half bewolkt zwaar bew zwaar bew half bewolkt half bewolkt half bewolkt licht bew. 17 HOOGWATER woensdag 19 april Vllssln- gen 12 35 - HarlngvheUlulzen 0.20-12.42, Rotterdam 1 58-14 42, Schevenlngen 1 20- 13.47. IJmulden 2.04-14.20. Den Kelder 5 17-16 40. HarUngen 7 50-20.04. Delfzijl 10 07-22 16 onder redactie van Loes Smit Knusse huisjes, zeventien op een rijtje. Er wonen bejaarde mensen in, echtparen en alleenstaanden. Ze hebben allemaal nog een tuintje ook, voor de deur. Tot zover zijn ze er best tevreden mee. Maar vlak achter dat tuintje begint de ellen de. Daar is een zandbak en een kinderspeelplaats op het plein, waar van de ochtend tot de late avond kleine en grote kinderen met hun spel de rust verstoren. Op z'n zachtst gezegd dan. Want het jonge spui móet tegenwoordig wel zo no dig zowat bij de bejaarden op «choot omdat oudere mensen dat zo reuzeleuk zouden vinden, maar zijn die daar nou echt zo gelukkig mee? En zijn die kindertjes echt allemaal zo gebrand op oude men sen? „Lelijk oud rotkreng, gaan jul lie maar gauw dood. Ouwe wijven!" riep een klein meisje, nadat ze dwars door het tuintje van een ou dere dame was gefietst, en een an der kleintje meende een bejaarde te moeten toevoegen: „Ik zal m'n vriendje eens halen, dan slaan we je zo tegen de grond." Zulke dingen gebeuren in het Zuid hollandse dorp Ter Aar. Daar staan die zeventien huiSjes, waarvan de bewoners tegenover het tijdschrift ..Leef tijd" een boekje over hun situatie hebben open gedaan: de kleuters en peuters bezetten de speelplaats overdag en 's avonds komt de opgeschoten jeugd. Soms is het net een gekkenhuis: piepklei ne kinderen rennen door de tuin tjes en vertrappen alles wat voor hun voetjes komt. Ze gooien met zand en stenen en vloeken tussen door de ouderen uit. „Je wordt er dol van tussenbeide. Ik wilde een plantje in de grond zetten Beng! De hele plant lag aan stuk ken. Een van de kinderen had er een bal tegenaan geschopt. Zo'n bal komen ze dan niet uit je tuin hólen, ze schoppen hem er uit, zo dat de kluiten en bloemen m net rond vliegen. En dan hebben we hopen zand in de tuin van die zand- bak. Als het waait lijkt het hier soms wel de Sahara." En een ander: „Of ze maken het zand nat en gaan dan met die modderballen je ra men bekogelen." De bewoners vin den het niet erg, als er eens kinde ren komen spelen, want ze houden echt wel van kinderen. Maar „wij worden wat ouder en we willen graag wat rustig zitten maar reken maar niet dat Je één stap buiten kunt zetten." Het zit de bewoners zo hoog, dat ze met z'n allen een brief naar de gemeente stuurden, waarin ze be leefd verzochten de zandbak en an dere speelattributen voor de huis jes op te ruimen, „omdat de grote overlast die bejaarden regelmatig van de kinderen ondervinden, hun het leven zuur maakt en tot schade is van de gezondheid van de bejaar den." Ze kregen een brief terug waarin stond, dat het geheel Juist was aangelegd om de bejaarden te integreren in de gewone samenle ving. Maar dat hoeven we niet zo nodig, protesteerden de bejaarden. Antwoord: „U had het van tevoren kunnen weten," wat niet waar is, omdat de hele opzet door de jonge ren is bedisseld, 's Avonds, als de peuters en kleuters in bed liggen, komen de tieners. Ze rossen op brommers rond, maken pret in de zandbak („het is dan meer een seksbak") en in de tuintjes worden zelfs de Jonge boompjes finaal plat getrapt. Het zal wel zó zijn: kinderen en jonge mensen willen zoveel moge lijk vrijheid, door niemand belem merd en ouderen willen op z'n tijd ook wel eens van hun rust genieten. „Leef tijd" heeft al eerder zo'n ge val van gedwongen samengaan ge signaleerd, in het Gelderse Putten. Daar is de speelplaats uiteindelijk verplaatst. Misschien gebeurt dat in Ter Aar ook nog wel eens. Vierenzeventig dagen dobberden ze stuurloos rond in de Atlantische Oceaan, zonder eten of drinken, bedreigd door haaien en ruw weer. Na die 2maand werden de Italia nen Ambrogio Fogar (37) en Mauro Mancini (50) totaal uitgeput opge pikt door een Grieks vrachtschip. Voor Mancini kwam de redding te laat; hij stierf nog geen dag later. Fogar ligt in een ziekenhuis in de Zuidafrikaanse stad Kaapstad („voor het eerst sinds drie maanden lig ik weer in een echt bed") op krachten te komen. De twee deden een poging met Fogars zeiljacht de Zuidpool te bereiken, toen ze in het zuidelijk deel van de oceaan in bot sing kwamen met een walvis. Het schip was in zes minuten in de golven verdwenen. „Het ging alle maal zo vlug, dat we niet eens tijd hadden om voedsel en water te pakken," vertelt Fogar. „Ons red dingbootje blies zichzelf zo razend snel op, dat de noodvoorraden overboord vielen. Alleen een beetje water en medicijnen bleven op hun plaats en verder lagen onder in het bootje nog twee pond suiker en evenveel spek. Vanaf het eerste moment hebben we op heel kleine rantsoenen geleefd". Ze redden het daar de eerste maand mee. Toen was het eten op en deden ze het met elk een vogel, die ze vingen en rauw opaten. Een enkele keer vin gen ze een paar mosselen. Zeewater was hun enige drinken. Toen de dagen van doelloos ronddobberen weken en vervolgens maanden wer den, vervloog hun hoop op redding. „We waren volkomen radeloos en toen lk het schip zag en riep: Mau ro, Mauro, daar komt een schip! dacht Mauro dat ik gek geworden was. Hij kon het niet geloven om dat we elke dag, 74 dagen lang. hadden uitgekeken naar een schip dat niet kwam opdagen." Van heinde en ver waren hel afgelopen weekend enkele honderden vereer ders van de overleden zanger Elvis Presley naar het Witte Huis in Washing ton gekomen om president Carter en de congresleden een petitie aan te beiden. Daarin verzoeken ze de regering om de achtste januari, de geboorte dag van Elvis, tot nationale feestdag uit te roepen. Ze droegen spandoeken met zich mee, waarop leuzen stonden als: „De koning was hier, en nu is hij dood. Laat ons zijn verjaardag herdenken om door te kunnen leven". Een van de Presley-fans verklaarde: „Het gewone volk heeft een band met Elvis. Ik bijvoorbeeld voel absoluut geen band met George Washington, Christo pher Columbus of president Carter, maar wel met Elvis Presley". De 33- jarige ex-echtgenote van Elvis, Priscilla Beaulieu, was er niet bij. Ze is vijf jaar geleden van hem gescheiden en had trouwens een reden om thuis feest te vieren: haar eis om een stuk van Elvis' erfenis is haar toegewezen Elvis had niet haar, maar alleen hun dochterje Lisa in zijn testament bedacht en nu krijgt ze de beschikking over een dikke anderhalf miljoen gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5