_Jallast-Nedam niet ang voor Heerema ^ubliek leent meer Rorento HBG, wapent zich tegerj overvaller(s) Minister daagt ondernemer uit 'Nehem staat beslist niet op springen' rormasS Sharpfax kopieer machines het jaarverslag is uit ijsontwikkeling woningen rustiger Nederlandse bedrijven in oostelijke Achterhoek willen naar Duitsland Aantrekkelijker vestigingsvoorwaarden tevin kiest voor overlegmethode #\ORMAS BV eel vraag naar verzekeringen aar L'Oreal gen importen lan cosmetica Nederland heeft meeste artsen uit buitenland PEC-conferentie iu in Saoedi-Arabië Directeur Lagerweij: berichten zeer overtrokken Engelse pond „kost" Shell geld Zuidafrikaans staal via Israël in EG Onderzoek naar richtlijnen zwakzinnigenzorg Handelsakkoord tussen China en de Sow jet-Unie RHS c 18 APRIL 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 RHS 15 CHT De prijsont- jng van bestaande is in opmerkelijk vaarwater geko- £r zit weliswaar nog Ken stijging in, maar J gemiddeld in het jaar niet groter in de stijging van de van levensonder- Dit blijkt uit een ge- met de econoom E. J. a van de Nederlandse van Makelaars etekent, dat de prijs- ig van bestaande hui- l jaar beperkt zal blij- it 5 a 5'/i procent. Het- aanzienlijk minder is dan de prijsstijgingen in de afgelopen jaren (1976: 30 procent, 1977: 24 procent). Intussen is de gemiddelde (verkoop)prijs van be staande woningen dit jaar opgelopen van 187.800 in januari tot 194.200 in fe bruari. De doorsnee-prijs over maart is nog niet be kend maar, aldus de heer Peelen, die zal waarschijn lijk wel weer iets hoger lig gen dan 194.200. Hij voegt hieraan toe, dat het gemid delde landelijke verkoop prijzen betreft en dat de prijzen en de stijgingsper centages van gebied tot ge bied uiteen kunnen lopen. Uitkijken De heer Peelen vindt het niet zo vreemd, dat de prij zen van huizen blijven stij gen. Er bestaat namelijk nog een sterke vraag, die het aanbod overtreft. Hij verwacht dat het „vraag- overschot" blijft bestaan, tenzij het inkomen van het publiek achteruit zou gaan. Ondanks de belangstelling voor een woning, is het pu bliek wel wat terughouden der geworden. Werd tot voor een tijdje terug grif en zonder meer de vraagprijs betaald, nu is ket publiek wat terughoudender. Van daar dat de aangeboden wo ningen tegenwoordig lan ger leeg staan dan een tijd je geleden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Donkere wolken pakken zich samen boven de oostelijke Achterhoek Niet alleen loopt de werkgelegenheid met name in de textielindustrie steeds verder terug, ook dreigt de laatste tijd het gevaar van het wegtrekken van bedrijven naar Duitsland, zo bericht „Data Oost", een uitgave van het Gewest Twente en het Samenwerkingsverband Oost-Gelderland". ELVEEN De Ballast-Nedam Groep is weinig onder de indruk van het dreigement van de rt .«rema-groep de rechter te hulp te roepen, indien Ballast-Nedam niet de motieven bekendmaakt plaatsing van preferente aandelen vóór de aangekondigde aandeelhoudersvergadering op ig van april. Be week besloot Ballast-Nedam Meerman. met terzijdestelling van het sta- Stevin RIJSWIJK In navolging van Bal last-Nedam, gaat het grote bouw- en aannemersconcem Hollandsche Be ton Groep zich via de uitgifte van preferente aandelem beveiligen te gen ongewenste inmenging van bui tenaf. i Per 1 mei zullen 1.0*36.427 preferente aandelen HBG worden uitgegeven, elk groot 20 en luidende op naam. Deze uitgifte geschiedt tegen pari aan de te Rijswijk gjevestigde „Stich ting ]HBV" en 101 procent van de voorzitter Raad van commissarissen waarde zal worden gestort, zo heeft HBG en prol. mr. W. C. L. van der HBG zaterdagochtend bekendge- Grinten, voce-voorzitter raad van maakt. j commissarissen HBG. De preferente aandelen hebben di rect na uitgifte stemrecht. Het bestuur van de „Stichting HBG" wordt gevormd door de heren mr. J. H. O. Graaf van den Bosch, oud directeur van De Nederlandsche Bank, mr. C. A. Baron Bentinck tot Buckhorst, oud-president van de Na tionale Investeringsbank, P. J. S. de Jong, oud-premier, mr. P. A. Ursone, Met name de gemeente Winterswijk lijkt wat dit laatste betreft het slachtoffer te worden. Voor zover be kend heeft op dit moment al een drietal Winterswijkse bedrijven in Vreden, gelegen in de Duitse grens streek, grond aangekocht om daar een bedrijf te vestigen. De bedrijven die zich in Vreden ves tigen kunnen rekenen op vestigings- facillteiten die aantrekkelijker zijn dan in het aangrenzende Nederland se gebied. Zo staat hen een investe ringspremie van 15 procent te wach ten, een lening tot de helft van het te Investeren bedrag tegen een rente van zes procent met een looptijd van tien jaar, een grondprijs van 3 5 gulden per vierkante meter en meer van dergelijke zaken. Zwakke structuur Het gemeentebestuur van Winters wijk, de Kamer van Koophandel voorkeursrecht van bestaan- ieelhouders, 15.243 preferente en van 1000 uit te gevan ,i 10 pet zal worden gestort. Dit erken werci Benomen ter bescher- tegen groot-aandeelhouder An- Holding, de houdstermaat- ppij van belangen van ir. P. S. erna, die de helft van de aande- Ballast-Nedam in bezit heeft, ni-pg-ir de uitgifte van de prefs is de bens enschaP verbonden aan de par- in ei, ,atle van Heerema terugge- st metcht 101 ongeveer 35 pet. „Wij heb- leeft Heerema een brief terugge- ird met een naar onze mening Dend antwoord op de gestelde zo zei financieel directeur i. M. Meerman desgevraagd. Hij er aan toe dat de aandeel- Iers op 28 april terdege zullen en geïnformeerd. „Het gaat niet dat aandeelhouders worden be- rdeeld door ze eerder in te lichten de anderen," aldus de heer ADVERTENTIE Stevin, waarin Antillan Holding een belang van onbeveer 40 procent be zit, is niet van plan preferente aande len uit te geven, mede omdat de huidige statuten deze mogelijkheid niet bieden. Secretaris mr. A. C. van Wijk die dit desgevraagd meedeelde zei, dat Stevin hieraan ook geen be hoefte heeft op dit moment. „Wij hebben goed constructief overleg met de Heerema-groep gepleegd en wij zijn tot de overtuiging gekomen dat er best te praten valt. We hebben gekozen voor de overlegmethode." Twee punten spelen hierbij een be langrijke rol, volgens de heer van Wijk. In de eerste plaats dat de erfge namen van Heerema zich aan de toezeggingen zullen houden en ver der de belofte dat Heerema zijn pak ket aandelen niet aan een concur rent of een ons onwelgevallige partij zal verkopen. kopiëren, ook op gewoon papier Van onze parliinentsredactie UTRECHT ilk weet," zo zei minister Van Aardenne (Economische Zaken) gisteren in Utrecht, „dat het Nederlandse bedrijfsleven soms met lede ogen aanziet, dat opdrachten van de overheid in andere EG-landen worden geplaatst. Het is zaak. dat de Nederlandse aanbieders en toeleveran ciers zodanige/kwaliteit en doelmatigheid leveren tegen concurrerende prijzen, dat de overheids opdrachten mjeer in eigen land kunnen blijven dan nu het geval is," zei de bewindsman. (zonder scheepsbouw en zware appa raten industrie) bepaald geen gek figuur heeft geslagen, in vergelijking met vele andere industrie landen. „De gemiddelde groei van produktie in de jaren 70-77 circa 2,5 procent tegen 2 procent in de hele EG en bijvoorbeeld 1.5 procent ln West- Bij de opening v«an de Techno-Beurs en de Vakbeursi Algemene Toeleve ring zei de minister „begrip te heb ben voor klemmende verzoeken uit het bedrijfsleven om een aankoopbe leid, dat meer gericht is op het aan bod uit eigen lajid. De overheid kan niet zonder meer aan die verzoeken tegemoet komejn. Nederland ls ln EG-verband verplichtingen aange gaan, die er cap neer komen, dat overheidsopdrachten worden aanbe steed zonder pdat er „gediscrimi neerd" wordt," 2o betoogde Van Aar denne. Niet gek j De minister ofirdeelde, dat de Neder landse metaalverwerkende industrie 1 HAAG Aan consumptief krediet hebben banken en financieringsinstellingen in de eerste ReCOrdbeZOek maanden van dit jaar aanzienlijk meer verstrekt, dan in de eerste twee maanden van het j ige jaar. Volgens gegevens van het CBS beliep het in de eerste twee maanden van dit jaar kjj Hlli'ïhniirlhpiir« Irekte consumptief krediet 1375,6 miljoen gulden of ruim een kwart meer dan de 1.089,8 U,J muioiiuuuucuiu en krediet, die in overeenkomstige periode van 1977 werd verstrekt. IROORN (ANP) „Het voortbe- van L'Oreal Nederland (cosme- il wordt in gevaar gebracht, als er fn paal en perk wordt gesteld aan ongebreidelde parallelimporten." zei mr. R.M. van der Meulen, ecteur van het bedrijf gisteren bij officiële opening van het nieuwe orlichtingscentrum van L'Oreal in hoorn. meende, dat de Nederlandse erheid daarvoor een zeer grote ver- twoordelijkheid heeft. Met alle be- ip voor het principe van het vrije rkeer van goederen binnen de EG, het onaanvaardbaar dat buiten- idse of medische artikelen op de tierlandse markt kunnen worden bracht zonder een minimale ge- ulksaanwijzing in het Nederlands de verpakking. r van der Meulen adviseerde de fderlands wetgever om te rade te tan bij zijn Westduitse collega, eze heeft voorgeschreven dat een paald minimum aan informatie in landstaal moet worden gegeven, •dat zowel de consument als de itionale industrie een bescherming ordt geboden. >it jaar hoopt L'Oreal Nederland •et circa 200 medewerkers een om it van ruimschoots 50 min te be aten tegen ƒ42,3 min in 1976 in elk jaar 2,2 min nettowinst werd emaakt Het doorlopend geldkrediet steeg daarbij van 316,8 miljoen naar 460,2 miljoen gulden. Voor autofinancie ring werd 142 miljoen gulden krediet aangegaan (v.j. 127 miljoen). In vergelijking met een jaar geleden zijn de geldlenende Nederlanders een stuk dieper in de schuld komen te zitten: eind februari jl. bedroeg het uitstaande consumptief krediet in totaal 5,7 miljard gulden tegen 4,5 miljard gulden een jaar eerder. De produktie van levensverzekerin gen met inbegrip van pensioenveree- keringen e.d. in Nederland is in de eerste twee maanden van dit jaar met ongeveer tien procent gestegen. Zij bedroeg volgens het CBS 7,76 miljard gulden, tegen verleden jaar zeven miljard gulden. De produktie van de Nederlandse maatschappijen steeg van 5,6 naar 6,9 miljard gulden en die van de buitenlandse maatschappijen daal de van 1,34 miljard naar 0,84 miljard gulden. RORENTO, het obligatiefonds van de Robeco-groep zal over het boekjaar 1977/'78 ƒ4,65 per aandeel uitkeren met daarnaast een uitke ring in aandelen van 5 procent (v.j. 4,50 en eveneens 5 procent). Mede doordat 12,6 miljoen aandelen zijn uitgegeven, nam het vermogen toe van 683 miljoen tot 2,26 miljard. De waarde per aandeel steeg van 125 tot 129. Bussum en Roermond) had zich daartegen verzet. AMAS het vroegere Ngombezit) had een winst van 0,85 (0,47) mil joen. De omzet bedroeg 45,8 (46) miljoen. Dividend: ƒ0,40 over het aandeel dat vorig jaar werd afge stempeld van 10 naar 4. Vier jaar geleden was voor het laatst dividend uitgekeerd^ Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De Internationale Huishoudbeurs, die zondagavond werd afgesleten, heeft een record aantal bezoejeers getrokken. Er kwa men er dit ijaar ongeveer 294.000, tegenover vorig Jaar 274.444. De ex posanten blijken uitermate tevreden te zijn over de resultaten. Volgend jaar, zo wortlt nu al meegedeeld, zal de Huishoudbeurs worden gehouden van 20 tot 29 april. DEN HAAG (ANP) - Van alle negen EG-staten is Nederland het land waar zich de meeste buitenlandse artsen hebben gevestigd: 121, tegen 69 in West-Duitsland. Dit blijkt uit het antwoord van de Europese com missie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap, op vragen van een socialistisch lid van het europees parlement, de Luxemburger Willy Dondelinger. Op 20 december 1976 is een EH- regeling over de vrije vestiging van artsen van kracht geworden. In okto ber 1977 tusen hadden veertig bui tenlandse artsen zich ln België ge vestigd, elf in Denemarken, 57 in Frankrijk (van wie dertig Fransen van oorsprong waren of de Franse nationaliteit hadden verkregen) één in Ierland, zeven in Luxemburg en 29 in Engeland. Over Italië zijn geen gegeven beschikbaar. Duitsland." Van Aardenne voegde daar direct aan toe, dat de Neder landse metaalverwerkende industrie te weinig doende is om groeiende markten buiten de EG aan te boren, zoals de olieproducerende landen. Voorzitter J. L. Bienfait van de Vere niging Technisch Centrum stelde vast, dat ook in de metaalindustrie nu sprake is van verbetering van afzet en de winsten. Hij noemde het daarbij „echter zeer reëel" dat de Nederlandse industrie door andere landen overvleugeld wordt. Samkalden voorzitter Europese beweging DEN HAAG (ANP) De oud-burge meester van Amsterdam en oud-mi nister van Justitie, dr. Ivo Samkal den, zal J. H. C. Molenaar opvolgen als voorzitter van de Europese bewe ging in Nederland. Zaterdag a.s. wordt in Rotterdam het congres 1978 van de Europese beweging gehouden. Samkalden is de enige kandidaat voor de post van voorzitter. Samkalden is van 1962 tot 1965 voor zitter geweest van de Nederlandse raad van de Europese beweging, die met de beweging van Europese fede ralisten is opgegaan in de Europese beweging in Nederland. Vraag hel volledige verslag per I maart aan. ROKI NTO. Antwoordnr. 1957 (6025). 3000 VB Rotterdam. Bellen kan ook: 010-650711, toestel 157. regelrecht rendement 'EIROET (UPI) De bijeenkomst an de OPEC (Organisatie van Olie toducerende en Exporterende Lan- tni, die eerder deze maand werd iitfesteld. zal nu op 4 mei a.s. wor- tn gehouden in Taif in Saoedi-Ara- j* Dit bericht het toonaangevende lad Middle East Economie Survey. k Informele bijeenkomst van olie ministers zal zich bezig houden met fn groot aantal zaken. w.o. de gevol- *n van de daling van de dollar op de alutamarkten in de wereld voor de komsten van de olielanden. Vol- ®ns het blad zullen echter geen be dingen in Taif worden genomen. jdsPr°nkelijk zouden de ministers 3 april in Genève vergaderen. PRINS DOKKUM (dat in het op 30 september geëindigde boekjaar 0,7 miljoen verloor, hoopt het lo pende boekjaar met een positief re sultaat af te sluiten. In het eerste kwartaal werd winst geboekt en het orderbestand ontwikkelt zich gun stig. De Noordelijke Ontwikkelings maatschappij (NOM) is in principe bereid haar aandeel ln hec risicodra gend vermogen van Prins verder uit te breiden. Prins neemt voor een derde deel in een bedrijf, dat op den duur geluidswerende schermen langs de wegen en materiaal voor de geluidsisolatie van huizen gaat ma ken. De andere deelnemers zijn Cle- ton Insulation in Vlaardingen en NBM. LANTANA BEHEER, dat 45 pro cent heeft verworven van de aande len in de Industrieele Maatschappij is er op de aandeelhoudersvergade ring van IM gedeeltelijk in geslaagd bestuursmacht in handen te krijgen. Het lukts Lantana twee commissa rissen benoemd te krijfcen. Het be stuur van Industrieele Maatschappij (exploitant van de waterleidingen in Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Zeer over trokken." Aldus de reactie van drs. F. Lagerweij, directeur van de Nederlandse Herstructure ringsmaatschappij (Nehem), op berichten als zou de Nehem op het punt staan „uit elkaar te vallen". Het zal duidelijk zijn, zo zegt de heer Lagerweij, dat er bij de herstructure ring van een bedrijf nogal wat pro blemen om de hoek komen kijken. Vandaag de dag misschien meer dan ooit* nu de vakbeweging bij een her- strüfcturering vrijwel steeds de eis op tafél legt, dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Van de kant van de werkgevers komt daarbij steevast de vraag: wie be taalt dat? Het komt er dan op neer, dat de overheid bereid moet worden gevonden de benodigde bedragen voor een herstructurering te ver- De [Nehem is in 1972 door het mi nisterie van Economische Zaken in bet leven geroepen en is in feite cem semi-overheidslichaam. In het bestuur zijn werkgevers, werkne mers en overheid vertegenwoor dig^. Redene voor de oprichting: de groite verschuivingen in de econo mie, waardoor sommige bedrijfs takken in de knel kwamen. I Een jaar of tien geleden werden ook wel herstructureringsonder- zoeken verricht, maar die kregen vaak geen vervolg. De Nehem laat het niet bij onderzoeken, maar tracht herstructureringen (weer gezond maken van bedrijven, vaak door het geven van een wat andere opzet) met behulp van de betrokke nen daadwerkelijk door te voeren. schaffen. Maar ook speelt nog mee, dat de ondernemers meestal niet be reidt zijn hun plannen op tafel te leggjen („de concurrent kijkt mee"). de Nehem ondanks de hete hangij zers die er bestaan tussen werkge vers en werknemers haar werk moet voortzetten. „Van een op sprin gen staan van de Nehem is beslist geen sprake." aldus de heer La- gerwey. En zo is het dus begrijpelijk dat er de noc$ge problemen liggen. Zowel werkgevers als werknemers doen er echlter alles aan om uit deze proble- Niet overhoop ms^iek te komen. Maar hoe dan ook, 1 alle partijen zijn het er over eens dat Dat de Nehem overhoop zou liggen met Economische Zaken ontkent hij ten enenmale. Met name met de heer Molkenboer. de directeur-generaal van Economische Zaken, bestaan de beste relaties, zo zegt hij. Aan de andere kant is het wel zo, dat we met de minister van Economische Zaken een constructieve discussie hebben over de vraag of een wat vlottere manier van herstructureren wellicht mogelijk ls. Volgens de heer Lagerwey staat een verhuizing van de Nehem van Den Bosch naar Den Haag nog steeds op het verlanglijstje van de Nehem Dit punt dat twee jaar geleden sterk speelde, ls door de Nehem opnieuw bij de minister neergelegd en wel omdat de Nehem meent, dat het gemakkelijker is om in Den Haag de noodzakelijke contacten te leggen dan in Den Bosch. Maar zo voegt hij er aan toe, een aanzienlijk deel van het personeel is voorstander van de vestiging van de Nehem ln Den Bosch. voor noord-oost Gelderland hebben bij herhaling de mogelijke uittocht van Nederlandse bedrijven in „Den Haag" onder de aandacht gebracht. Daarbij is er met name op gewezen, dat de economische structuur van Winterswijk erg zwak ls. De bedrij ven in de textielsector zorgen samen voor ongeveer 35 procent van de industriële arbeidsplaatsen. Als de sterkere bedrijven hun activi teiten geheel of gedeeltelijk naar Vreden zouden verplaatsen zit Win terswijk, volgens de Kamer van Koophandel, binnen een tijdsbestek van vijf jaar in een zeer moeilijk parket. Maar ook Groenlo, Eibergen en Lichtenvoorde, waar ook bedrij ven contacten hebben gelegd met de „andere kant" worden bedreigd. Niet bereid Inmiddels zouden topambtenaren, zo zegt Data Oost", hebben laten doorschemeren, dat het ministerie van economische zaken niet bereid is Nederlandse bedrijven in Winters wijk financieel tegemoet te treden. Van de kant van de Kamer van Koophandel wordt er in dit verband op gewezen, dat praktisch de hele oostgrens van Nederland met uitzon dering van de Achterhoek tot stimu leringsgebied is verklaard. Als „Den Haag" dus in een plaats als Winters wijk stimuleringpremles zou geven, wordt daarmede echt geen prece dent geschapen, zo meent de Kamer. ROTTERDAM Nadelige omreke ningsverschillen door de koersbewe- gingen van het pond sterling in de afgelopen maanden, kunnen op de resultaten over het eerste kwartaal van de Koninklijke-Shell Groep eer nadelig effect hebben van 200 tot 300 miljoen pond sterling (om en nabij de één miljard gulden), zo heeft Kon. Shell bekendgemaakt. Wanneer de sluitingsdatum van het kwartaal 23 in plaats van 31 maart was geweest dan zou het nadelig effect ongeveer 100 miljoen pond sterling minder hebben bedragen. DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap, heeft geen ant woord gegeven op een vraag van het PvdA-Tweede Kamerlid Piet Dan- kert, hoe zij zich voorstelt een einde te maken aan de invoer van Zuidafri kaans staal ln de EG via Israël. Dankert had, als lid van het Euro pees parlement, verwezen naar een bericht in een Zuidafrlkaanse blad, „The star weekly", dat Zuid-Afrika in toenemende mate de EG-maatre- gelen ontduikt om de import van goedkoop staal uit niet-EG-landen te beperken. Het doet dit door ge bruik te maken van een tussen de Zuidafrikaanse staalproducent „Is- cor" en de „Koor metal industries of Israel" opgerichte joint venture, „Is- koor" UTRECHT (SNP) - Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de wenselijkheid, tot een verfijning of aanpassing van de richtlijnen voor de zwakzinnigenzorg te komen. Staatssecretaris Veder-Smit heeft dit meegedeeld ln een mondeling overleg met de vaste Kamercommis sie voor volksgezondheid, waarvan nu het verslag ls gepubliceerd. Aanleiding tot het overleg vormden de knelpunten die het toepassen van de COZ-richtlijnen in de zwakzinni genzorg veroorzaakt. BELGRADO (AP) - De Chinese Volksrepubliek en de Sowjet-Unle hebben een handelsovereenkomst voor 1978 afgesloten, zo heeft giste ren het Joegoslavische persbureau Tanjoeg uit Peking gemeld. In de overeenkomst wordt voorzien In een toename van de handel tussen beide landen met 20 procent ten opzichte van het vorige jaar, toen China en de Sowjet-Unie voor bijna 240 miljoen dollar ln- en uitvoerden, aldus Tan- joeg. De overeenkomst werd onder- lekend door de Chinese onderminis ter van buitenlandse handel, Wang Joensjeng, en zijn Russische collega Iwan Grisjin. Volgens een woord voerder van de Russische delegatie waren de besprekingen over de nieu we overeenkomst „in een werksfeer" verlopen. Niet verwonderlijk, aange zien de politieke betrekkingen tus sen beide landen aan hartelijkheid niet overhouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15