Meer armslag voor gevangeniskliniek la a De unieke vondst van Mees Hope: de Kaoitaalrente-rekening. Bank Mees Hope nv Zelfstandige gaat in inkomen vooruit Groot financieel schandaal in China Kort geding therapie voor druggebruikers I POK onder andere naam in nieuwe behuizing Nederlander in Zuid-Afrika veroordeeld Situatie blijft zorgelijk Grote campagne voor onderwijs zuidelijk Afrika AmroPrivérekening IJS ;ev Zwembad Hoogland geheel uitgebrand gen an c Hoge rente! Géén opzegtermijn! Voor wie? Voor inlichtingen ofvoor De Kapitaalrente-rekening een profijtelijke,individuele spaarvorm. iPE u ii iG 18 DINSDAG 18 APRIL 1978 TROUW/KWARTET P 12 RH! ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank.(13) Van een onzer verslaggevers UTRECHT Met de verhuizing naar een nieuw gebouw, neerge zet naast het bestaande aan de Gansstraat in Utrecht, krijgt de Psychiatrische observatiekliniek van het gevangeniswezen (POK) meer mogelijkheden tot onderzoek van verdachten. De nieuwe behuizing, die op 8 mei in gebruik wordt genomen, biedt plaats aan 36 gedetineerden, 20 meer dan het oude gebouw. Deze uitbreiding maakt het mogelijk het aantal rapporten op te voeren van 100 tot 250 per jaar. De in 1949 opgerichte POK zal ook van haam veranderen: de nieuwe kli niek gaat Pieter Baan Centrum he ten. Met die benaming wordt de na gedachtenis geërd van een van de grondleggers van de Utrechtse crimi nologische school, de hoogleraar mr. dr. P. A. H. Baan. die ook de nieuw- bouwplannen mede gestalte heeft gegeven. In de kliniek worden mannen en DURBAN (AP) - Een 23-Jarige Ne derlandse staatsburger is gisteren in de Zuidafrikaanse stad Durban ver oordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie Jaar omdat hij had nagelaten zich bij een militair opleidingscentrum te melden. De jongeman, René Borchert uit Pi- netown. heeft verleden jaar zijn Zuidafrikaanse staatsburgerschap opgegeven en is sindsdien officieel Nederlander. Hij verklaarde voor de poliUerechter dat hij daarom van mening was niet langer voor de Zuid afrikaanse dienstplicht in aanmer king te komen. Hij zei dat hij had gelezen dat Nederlanders hun staatsburgerschap verliezen als zij in vreemde krijgsdienst treden en dat dat een reden te meer was geweest om zich niet te melden vrouwen die van een strafbaar feit worden verdacht, gedurende zes tot acht weken psychologisch en psychi atrisch onderzocht. Het onderzoek moet de rechter antwoord geven op de vraag of en in hoeverre een ver dachte toerekeningsvatbaar was op het moment waarop het ten laste gelegde delict werd gepleegd. Mede van dat antwoord, dat de vorm van een advies heeft, hangt het af of de verdachte, schuldig bevonden, ter beschikking van de regering zal wor den gesteld (tbr krijgt opgelegd). De kliniek wordt daarnaast gevreesd een advies uit te brengen over de weg die met de verdachte moet wor den ingeslagen. Dat advies kan wor den gegeven aan de rechter of, over hem heen. aan de reclassering. Het kan onder meer betrekking hebben op een bepaalde wenselijke geachte behandeling. Beveiliging DEN HAAG (ANP) Voor het midden- en kleinbedrijf kan voor 1978 enige verbetering in de inkomensontwikkeling voor zelf standigen worden verwacht. Dit meldt het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) in een rapport over 1977 en 1978. Het geeft een beeld van de verwach tingen over de gang van zaken in deze sector en een voorlopig verslag over 1977, mede gebaseerd op het onlangs gepubliceerde Centraal Eco nomisch Plan 1978. Het EIM schat dat in de detailhandel de winst nog enigszins terugloopt. In de nijverheid neemt daarentegen de winstgevendheid een weinig toe. Uit het EIM-rapport blijkt dat het inkomen van een zelfstandige in het midden- en kleinbedrijf een verbete ring zal vertonen, niet alleen nomi naal (in guldens) maar ook reëel (in koopkracht). ..Indien met name de loonontwikkeling de veronderstelde stijging in 1978 niet te boven gaat. zal de stijging van het zogenaamd nominaal overige inkomen per zelf standige in 1978 acht en een half procent bedragen tegen elf procent in 1977. Het reëel beschikbaar inko men van een zelfstandige is in 1977 toegenomen met twee 2,5 procent". Voor 1978 verwacht het EIM een toeneming met 2,5 drie procent. Verschillen „De onderscheiden sectoren geven uiteraard verschillen te zien", zo stelt het EIM. „Bij het vervoer is, mede onder Invloed van de herstruc turering van de cao van het binnen lands goederenvervoer over de weg, in 1977 zelfs een negatieve inko mensontwikkeling opgetreden. In de detailhandel zal het nominaal inko men per zelfstandige in 1978 achter blijven bij dat in de overige sectoren in het midden- en kleinbedrijf", al dus het EIM. De rendementsontwik keling van het midden- en kleinbe drijf blijft nog zorgelijk. Dit com mentaar geeft het Nederlands Chris telijk Ondernemers Verbond (NCOV) op het rapport van het EIM. De verwachting van het EIM, verbe tering van het inkomen van de zelf standige in deze sector voor 1978, betekent volgens het NCOV dat het inkomen van de ondernemers „voor het eerst na vele jaren niet meer zou achterblijven bij dat van grote delen van onze bevolking". Het NCOV stelt dat matiging van de kostenontwik keling en verdere verbetering van de opbrengsten, zullen moeten leiden tot het voor de toekomst van midden en kleinbedrijf vereiste rendements herstel. BOEDAPEST (AP) Functlonans- sen van de communistische partij, de regering en het leger in de noord oostelijke Chinese provincie Liao- ning hebben een bedrag van 144 mil joen Yuan. (ongeveer 215 miljoen gulden) dat bedoeld was voor de bouw van scholen en ziekenhuizen, misbruikt voor de inrichting van luxe clubs, zo heeft het Hongaarse persbureau MTI gisteren bekend gemaakt. In een bericht van de MTI-corres- pondent in Peking werd gezegd dat de betrokken functionarissen zich niets hadden aangetrokken van het staatsplan en de richtlijnen van de partij en de regering Volgens de correspondent betrof het hier het „grootste financiële schandaal van de afgelopen tien Jaar" in China. Nadat bij de Chinese staatsraad en bij het militair comitë van de partij klachten waren binnengekomen over de malversaties van de betrok ken functionarissen, werd een 600 leden tellende commissie van onder zoek naar de provincie Liaoning ge stuurd. aldus MTI. Inmiddels is een groot aantal plaatselijke funcUonarissen ont slagen. Een aantal van hen werd boven dien gearresteerd op beschuldiging van corruptie. Het Hongaarse persbureau identi ficeerde slecht twee van de functio narissen die bij het schandaal be trokken waren. De eerste was Lioe Te-caj. de commandant van het gar nizoen van Loeta. die tevens de plaatselijke partijleider was. Hij werd uit al zijn functies gezet De tweede was Hsoean Si-ming. de (se cretaris van de partij-afdeling van Loeta. Hij verloor zijn post en werd gearresteerd. AMSTERDAM (ANP) - De anti apartheidsbeweging Nederland (AABN) gaat de komende maandag een grote campagne houden voor steun aan onderwijsprojecten van ANC (Zuid-Afrika). Swapo (Namibië) en Patriottisch Front (Zimbabwe). De actie begint op 20 april onder het motto ..Onderwijs tegen apartheid". De bedoeling is tot en met komend najaar in geheel Nederland inzame lingsacties te houden voor de tiental len grote en kleine projecten. Ik wilde hs vragen. Die Eurocheques, kan ik daarmee gewoon in de winkel "n paar schaatsen kopen? Vanzelfsprekend mevrouw. Samen met uw pasje zijn ze even goed als contant geld. Kan mijn vrouw nu ook geld van mh Privcrckeningopnemen, als ik een keertje ziek ben of zo? Dat kan zeker, meneer. Als u haar even machtigt Zal ik even in orde maken? (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). CHT - is in vaai Èr rit v ten sti lemi U jaai m de si i van Dit blij met de nvan di van rieken» og van I ijaarb iSèsv Uitzien Evenals andere moderne penitenti aire inrichtingen (het nieuwe huis van bewaring in Maastricht, de „Bijl merbajes") is het Pieter Baan Cen trum elektronisch beveiligd. In een centrale observatiepost kan met be hulp van monitors een groot deel van het gebouw in de gaten worden gehouden. Anders dan in eerder ge noemde inrichtingen is er overigens geen sprake van een „alziend oog", om met directuer prof. dr. F. H. L. Beyaert te spreken: in sommige ruimten ontbreken de tv-camera's. Volgens directeur Beyaert heeft de kliniek „iets huiselijks, in weerwil van die centrale post". ArchitectW. A. S. Witlox zegt ernaar gestreeft te hebben in het ontwerp, de materiaal keuze en de kleurtoepassing het ge bouw meer te doen lijken op een Een door Marte Röling versierde gang in het Pieter Baan Centrum in Utrecht. ruimte waarin wordt gewoond dan op een „gevangenis", „zonder daar bij de eerlijkheid geweld aan te doen." Om de „relationele menselijke mo gelijkheden", waarvan Beyaert spreekt, zoveel mogelijk tot hun recht te laten komen, heeft een groep beeldende kunstenaars, in het kader van de zogeheten eenprocentsregeling, bijgedragen aan dé" vormgeving van het interieur en het exterieur van de kliniek. Jur- riaan Schrofer, die als coördinator optrad, heeft daartoe ook met de gedetineerden („observandi", zoals ze daar worden genoemd) gesproken om hun verlangens op het onderha vige terrein te leren kennem. De opvallendste artistieke bijdrage werd geleverd door Marte Röling uit Amsterdam, die de roodgeverfde muren in het hart van de kliniek voorzag van veelsoortige zelfpor tretten. De bouw van de hieuwe kliniek, waarmee in augustus 1975 werd be gonnen, heeft ruim twaalf miljoen gulden gekost. De oude behuizing, waarin voortaan nog'slechts het Se lectie-instituut voor ter beschikking van de regering gestelden gevestigd zal zijn, zal mogelijk worden ge sloopt. Ook het Selectie-instituut zal dan in een nieuw gebouw worden gehuisvest. HOOGLAND Het overdekte zwembad in Hoogland (bij Amers foort) is gistermorgen vroeg geheel uitgebrand. Toen de brandweer rond half zes de eerste tip ontving, stond de kap van het gebouw al over de volle lengte in brand. Het zwembad, dat pas acht jaar oud was, moet als verloren worden beschouwd. Er is voor 1,7 miljoen gulden schade aan gericht. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Vorige week is er nog in het gebouw ingebroken en zijn er papieren verdwenen. UTRECHT (ANP) Verschillen van mening over de te volgen therapie ter behandeling van druggebruikers hebben binnen de stichting ARTA in Zeist een conflict veroorzaakt tussen het bestuur van de stichting en vier medewerkers. Het viertal is ge schorst en heeft in een kort geding, dat gisteren voor de Utrechtse recht bankpresident prof. mr. V. J. A. van Dijk diende, geëist dat deze schor sing ongedaan wordt gemaakt. De vier medewerkers werden, samen met twee anderen, begin deze maand geschorst toen bleek dat zij niet ak koord gingen met het beleid van ARTA. De moeilijkheden tussen het bestuur en de medewerkers ontstonden eind vorig jaar. Binnen de groep mede werkers van „de Witte Hull" in Zeist, een pand waar geprobeerd wordt ex- druggebruikers te helpen weer zelf standig te worden, ontstond een streven naar een minder hiërarchi- TEI sche structuur. Volgens de rai er j1?? man van ARTA, mr. G. A. A. ConJraef leidde dat tot ondergraving van april, huisregels. „Grote hoeveelhed (is eehaald drank werden in huis gehaald. L,, vond seksueel verkeer tussen de woners plaats en tenslotte zelfs binnenshuis verdovende delen gebruikt", aldus mr. Volgens geschorste medewerken er nooit overleg geweest tussen bestuur en de betrokken mede kers. „Het bestuur van ARTA niet tot schorsing bevoegd om»„ol,oc het geen duidelijkheid had over de overigens opgeblazen meningsv schillen", aldus mr. J. Ebbens. meent dat het bestuur ook in sti ist met met de arbeidsovereenkomst betrokken medewerkers heeft handeld. De Utrechtse rechtbankpi prof. V. J. A. van Dijk doet 25 uitspraak. i Rente: hoog. Opzegtermijn: geen. voo: •11 en t 101 wei tegen Hol lij v: it tot Heer» ffd me lend a M.r er en gei dat a£ rdeeld de a Deze is gelijk aan het maandelijks berekende rendement van 3 langlopende staatsleningen; dus zeer hoog. De rente kan derhalve elke maand variëren. Voor de maand mei bedraagt hij 7'/2% op jaarbasis. Op elk gewenst moment kunt u elk gewenst bedrag opnemen, waarover terstond 3% rentekorting wordt ingehouden. De jaarlijkse geboekte rente is gedurende eeni maand vrij opneembaar. De Kapitaalrente-rekening is een hoogst individuele spaarvorm. De manier waarop u er gebruik van maakt bepaalt het uiteindelijke rendement. *t Is dan ook met name een ideale rekening voor hen die zonder risico en dagelijkse zorg een hoog rendement willen behalen over het geld, waarvoor zij geen directe bestemming hebben en dat zij toch te allen tijde beschikbaar willen houden. Bijvoorbeeld: Voorde effecten-bezitter. Voor effectendepots van niet te grote omvang, waarin vele verschillende soorten effecten zijn opgenomen, is de Kapitaalrente-rekening een zeer attractief alternatief. Het onmiddellijk beschikken over de liquiditeiten is dan geen probleem meer. Het aanhouden van een Kapitaal- renterekening betekent het zorgeloos tegen een hoog rendement beleggen van uw gelden. Schenkingen aan kinderen. Maakt u gebruik van de fiscale vrijstelling voor schenkingen aan (klein)kinderen tot f2000,- per jaar? Op de Kapitaalrente rekening groeit dit geld sneller, en blijft toch beschikbaar. Stichting- en verenigingsgelden. Giften en contributiegelden liggen maaral te vaak laag te "verrenten", omdat ze snel vrijgemaakt moeten kunnen worden. De Kapitaalrente-rekening biedt de ideale oplossing voor dit probleem. Aanvulling op uw inkomen. Deze spaarvorm is speciaal geschikt voor diegenen,die het rendement van hun vermogen als aanvulling op hun inkomen gebruiken. De Kapitaalrente-rekening geeft uw vrije liquiditeiten een hoog rendement zonder risico of dagelijkse zorg. Ook als u niet in de buurt van Mees Hope woonachtig bent, kunt u toch gemakkelijk van deze aantrekkelijke spaarvorm profiteren. het aanvragen van onze uitgebreide folder kunt u telefonisch contact met ons opnemen Wilt u langs komen dan bent u van zelf sprekend van harte welkom. Kantoren: Amsterdam, Herengracht 548.tel. 020-5 2791 11; Rotterdam. Coolsin|el 93, tel. 010-63 29 11; 's-Gravenhage, Kneuterdijk I3,tel. 070-92 40 31. Voortste: Alblasserdam, Arnhem. Delft, Eindhoven,Groningen. Haarlem, Heerlen, Schiedam, Vlaardingen en Zaltbommel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14