Jan de Vaal bezorgd over ons gefilmde verleden Competitie Tenniskleren zijn nu ook modieus UW PROBLEEM 00K HET ONZE „Amateurfilms wegwerpartikel op lange termijn" door Annemarie Lücker MAANDAG 17 APRIL 1978 VARIA Trouw/Kwartet iaani door Fred Lammers AMSTERDAM ..Amateurfilms zijn een wegwerpartikel op lange termijn. Zoals de zaken er nu voor staan, zal een vader in het gunstigste geval zijn op film vastgelegde familieherinnerin gen aan zijn zoon kunnen overdragen, maar dat latere generaties nog veel plezier aan die filmbeelden zullen beleven moet hij maar vergeten". Jan de Vaal. directeur van het Ne derlands Filmmuseum ln Amster dam. zal met deze uitspraak geest driftige amateurfilmers doen schrik ken. Sterker nog. de kwaliteit van films loopt na tien a vijftien jaar al duidelijk zichtbaar terug. Dat geldt vooral voor kleurenfilms, en die zijn tegenwoordig toch het meest gang baar. „Ze verkleuren zo dat ze nauwelijks interessant meer zijn en ook worden ze perkamentachtig, waardoor ze gauw breken. Onze moderne, cen traal verwarmde huizen versnellen dat proces. Een donkere kast op een niet verwarmde kamer of een kelder is daarom een goede bewaarplaats. Je zou films zelfs het beste in de koelkast kunnen stoppen. Deskundi gen hebben een aantal jaren geleden uitgedokterd dat Je films eigenlijk bij een temperatuur van min acht tien graden zou moeten opslaan. Dat zou betekenen dat Je ze eerst moet ontdooien als Je ze wilt vertonen, en zo iets is natuurlijk niet haalbaar. Op die gedachte is men dan ook teruggekomen. Maar feit is wel dat je films van tijd tot tijd eens goed nat zou moeten maken. Zo iets kun Je beter niet zelf doen" Niet alleen voor amateurs is het tij delijk houdbaar zijn van films een probleem. Degenen die professioneel met het medium film te maken heb ben, maken zich er waarschijnlijk nog groter zorgen over. ..Sinds ruim tachtig jaar geleden de film werd uitgevonden, is er enorm veel op die manier vastgelegd Veel ervan is Inmiddels ook weer verdwe nen. vaak omdat erg onzorgvuldig met dat filmmateriaal wordt omge sprongen. Alles wat is vastgelegd, in welke vorm dan ook. zowel Jour naals, documentaires als speelfilms, is van belang omdat het tijdsdocu menten zijn. Als Je een speelfilm uit de Jaren dertig terugziet, ook als het niet zo n geslaagde film is geweest, ben Je al gauw geneigd vertederd te zeggen: wat leuk, of: het valt toch best mee. omdat Je nu voor die film beelden andere maatstaven aanlegt. Soms werd op lokatle gefilmd en dan zie Je een stukje Nederland van vroe ger terug met de mode van die tijd en met acteurs en actrices die je in vele gevallen alleen van naam kent. Je kunt oude foto's bekijken en schilderijen, maar filmbeelden heb ben toch een extra dimensie, omdat je de beweging erbij ziet, soms zelfs het geluid hoort en dat maakt het contact met het verleden dieper," vindt Jan de Vaal. Naatje De oudste Nederlandse filmopna men dateren uit 1898. Ze werden gemaakt bij de inhuldiging van ko ningin Wilhelmina, „Ook is er een Juweel van een filmpje uit 1900 van de Dam, met het standbeeld van Naatje, de paardetram en de beurs van Zocher. die stond op de plaats waar nu de Bijenkorf is. Ze duren maar een paar minuten. Maar in die paar minuten trekt een soort leven de Breitner langs je heen. Onlangs heb ik voor een gezelschap hier ln het museum oude opnamen gedraald van het Amsterdam uit de jaren twintig. Daarop zie je de Cein tuurbaan, de Stadhouderskade en het Leidse Bosje met bijna geen au toverkeer, wel fietsers die toen nog de beleefdheid hadden als ze een bocht omgingen hun hand uit te steken. Het is een verdwenen wereld. De mensen aan wie ik die film ver toonde waren verbluft. Ik zou wel eens willen zien hoe ln het Jaar 2000 de filmbeelden uit het begin van deze eeuw overkomen. „Dat is een dimensie waar de gebroeders Lumlè- re toen ze hun eerste filmpjes draai den geen besef van hebben gehad. Dat je iets kunt zien en terugzien, dat fascinerende tussen realiteit en verbeelding! Als je bij voorbeeld de oude films ziet die we hebben over de vrijwillige landstorm, die zo vooruit strevend was landdagen te doen ver filmen, de ellenlange parades die zij hielden met overheldsfiguren en vaak met koninklijke personen erbij en hun marsen door steden, dan be sef je ineens dat film iets op mensen overbrengt, dat het boven elke ande re uiting staat" Filmoperateurs De nu 55-jarige Jan de Vaal was daarvan al jong doordrongen. „Mijn ouders waren erg geïnteresseerd in het culturele gebeuren. Ik ben ze nog steeds dankbaar dat ze zo lief waren mij mee te laten genieten. Het hele artistieke gebeuren, zowel toneel, re vue als film boeide mij daardoor als kind al. In Zwolle, de stad waar ik opgroeide, sloot ik al gauw vriend schap met de portiers en filmopera teurs van de Buitensociëteit en bio scoop „De Kroon". Van hen kreeg ik wel eens stukken film die voor de* vuilnisbak waren bestemd. Ze waren in die tijd erg makkelijk. Op mijn hulsprojectortje draaide ik die stuk jes journaal uit den treure. Zo had ik een stuk film over een ijshockeywed- strljd in Canada. Ik merkte al snel dat er een spanningsveld ontstond tussen publiek en spelers, dat ging ik analyseren." In de oorlog raakte Jan zijn verzame ling oude films, affiches en foto's kwijt, maar ln 1946 begon hij met frisse moed. geholpen door een paar vrienden, weer een collectie op te bouwen. Het mondde uit ln het Ne derlands Filmmuseum. Van een een mansbedrijfje. gevestigd in een ka mer aan de P C. Hoofdstraat, groeide het uit tot een instelling waar mo menteel 28 mensen werkzaam zijn. Behalve het hoofdkantoor, een im posant gebouw ln het Amsterdamse Vondelpark, zijn er nog filmklulzen in Overveen en C as tri cum. Daar ligt meer dan tien miljoen meter film opgeslagen, bij elkaar zo'n 25000 ti tels van korte en lange filmsRe gelmatig komt daar uit binnen- en buitenland materiaal bij, dankzij de goede contacten die er tussen de vijftig filmmusea die er thans, ver spreid over de hele wereld, zijn. Films uit 1914 „Over en weer helpen we elkaar aan materiaal. Daarbij gaan we ervan uit dat oude films in de eerste plaats thuishoren in het land van her komst. Heel onverwacht komen soms oude films te voorschijn. Dat is een paar Jaar geleden nog gebeurt met de uit 1914 daterende film „Weergevonden", waarin Enny de Leeuwe als heel jong meisje een be langrijke rol speelde. Die film heb- Jan de Vaal twintigjarenplan ben we kunnen conserveren. Hetzelf de hebben we niet lang geleden ge daan met de films Boefje, waarin Annie van Ees een hoofdrol had. „Ergens ln Nederland" met Lily Bouwmeester en „Dood water", een prachtige film over de Zuiderzee. Op het ogenblik zijn we druk bezig het filmoeuvre van de Nederlandse- Amerikaan Joris Ivens, die zijn hele collectie aan ons museum heeft over gedragen, veilig te stellen. Als Ivens in november tachtig wordt, zullen we daar op grote schaal aandacht aan schenken in de vorm van een ten toonstelling en het vertonen van door hem gemaakte films." Er zijn nog veel oude Nederlandse films spoorloos. „Zo zijn we nog steeds op zoek naar en film met de actrice Annie Bos. We vragen ons ook af of er nog exemplaren zijn van de films „Majoor Frans". .Mooi Juul- tje van Volendam', .Terra Nova' en .Drie wensen'. Of we ze ooit zullen vinden? Vroeger werden er maar wei nig kopieën gemaakt en bij bios- coopbranden is veel verloren gegaan. Als ze nog eens boven water komen, wacht ons mogelijk alleen maar een "grote teleurstelling. We krijgen wel oud filmmateriaal aangeboden waar bij we als we de deksel van de doos waarin het is opgeborgen opendoen al ruiken hoe laat het is. Er is dan geen redden meer aan." Hoewel Nederland in tegenstelling tot landen als Engeland, Duitsland en zelfs Denemarken nooit een echte filmcultuur heeft gekend, zien steeds meer mensen de laatste tijd ln. dat het Filmmuseum niet alleen van be lang is voor de omroepverenigingen. Ook het onderwijs is ermee gediend. Acht miljoen Het gevaar dat Jan de Vaal nee moet zeggen als er verzoeken komen om (foto: Dirk Ketting) bepaalde oude films te mogen zien wordt steeds groter. Alleen het meest urgente is gecon serveerd. Een speciaal team van des kundigen bepaalt welke films veilig gesteld moeten worden en welke nog moeten wachten. Omdat de financië le middelen ontbreken om de zaken fors aan te pakken, moeten we regel matig onvervangbaar materiaal af schrijven. Er is nog veel te redden, maar dan moet er snel iets gebeu ren," meent Jan de Vaal. Het twin tigjarenplan dat hij heeft opgesteld om „onze culturele filmerfenis" te redden vergt een bedrag van acht miljoen. Een bijkomende moeilijk heid is dat er eigenlijk nog geen doeltreffende manier bestaat om films voor lange tijd te bewaren. „Er moet iets gebeuren willen wij op een of andere manier behouden wat we hebben en wat er nog steeds bijkomt. Daar wacht men in de hele wereld op. Dat moet dan een heel revolutionair idee zijn", oppert Jan de Vaal. In dit opzicht verwacht hij veel van de videoplaat, die binnen afzienbare tijd op de markt zal ko men. Het is een vinding waarbij beeld en geluid op een plaat worden opgenomen. Een laserstraal zorgt voor de weergave. Daarbij ontstaat geen slijtage, zodat zo'n plaat eeu wen meekan. Dat laatste kan je van videobanden niet zeggen. Daarmee is het maar een riskante zaak. Het kan voorkomen dat wanneer je met een videotape op straat loopt en in een bepaald spanningsveld terecht komt. bij voorbeeld in de buurt van veel tramdraden, alles wat op de band staat wordt uitgewist of ernstig verminkt zonder dat je er een hand naar uitsteekt. De beelden die daar op worden vastgelegd zijn dan ook nog kwetsbaarder dan de amateur films waar we het al eerder over hadden. door Mink van Rijsdijk Het begint al in de wieg. De ene baby lacht eerder, ontwikkelt zich sneller dan de andere. Weliswaar heeft de kleine wereldburger er zelf nog geen weet van, maar alle prestaties worden terdege geregis treerd door de ouders en vergeleken met die van andere zuigelingen. In de wieg dringt het menselijk competitie-systeem nog niet tot je door, maar het wordt je zo jong mogelijk bijgebracht. Voordat je het zelf nog beseft, doe je al mee met de traditie van baas boven baas. Mijn vader is sterker dan de jouwe. Mijn vader is de sterkste van de hele wereld. Je eigen moeder torent met haar verdienstelijkheden huizen hoog boven andere moeders. Ben je eenmaal van de kleuterschool af, dan is er geen weg meer terug. De realiteit van leren is niet dat je lekker kunt lezen, maar dat een acht meer waard is dan een zes. De slome die de zes gescoord heeft, zal dat weten ook. En met een tien kan je natuurlijk helemaal niets meer gebeuren. Als uitblinker zit je altijd goed. Overal gaat de meetlat langs om klaar en duidelijk te vergelijken, goed, beter, best. Niet alleen op school moet je concurreren, ook daarbuiten. Een snellere fiets, harder zwemmen, meer speelgoed, een eerste prijs, royaler zakgeld. Of het om kennis gaat of om bezit doet er niet toe, altijd zijn er de goeden en de slechten, winnaars en verliezers. Je houdt geen wed strijd met jezelf, winnen doe je altijd van een ander, van iemand die niet zoveel waard is als jij. Zo groeien kinderen naar volwassenheid en het is eigenlijk een wonder dat niet iedereen een openlijke snoever wordt. Maar toch gelukkig dat ik niet zo stom ben als die en die, ik dank u heer dat ik niet ben als deze. Tussen de bedrijven door worden we goed gedresseerd om bescheiden te lijken. Zo nodig heb ben we een nederige glimlach paraat, maar in de krochten van onze ziel vlechten we alweer een lauwer krans voor ons volgend succes. Niet om het een of ander hoor, maar nou ja, de mensen weten ook niet beter, ze doen maar wat. Ik denk toevallig na, mijn auto is trouwens ook groter dan de jouwe en mijn huis rianter. Onze spaarpot is dikker dan die van onze vrienden, wij beheren oq geld ook veel beter dan zij. Mijn was is witter en mi politieke partij is beter dan de jouwe. loor -■jo j hojb01 in» >v( Zo jagen we, fier scorend of schlemielig verliezet naar de middelbare leeftijd. We zijn nog niets wijj geworden, onze concurrentiedrift draait nog op hi toeren. Status, carrière en relaties worden de ii En vergeet de condities niet. De mijne is beter dan van jou en ik heb ook veel minder rimpels hoor. uw figuur? Veel jeugdiger dan dat van uw vriei meneer. Maar hij doet er ook niets aan, de oen. bent zo wijs om naar kantoor te fietsen toch, nou geen suiker meer in de koffie scheelt ook geweldijfiei djvan ÊF Ach, een mens is maar een mens en de ouden komt met gebreken, maar ik heb nog geen leesl hoor. U bent al aan uw derde hè? Zo troeven we jaren door, we kunnen het nooit meer laten. ■do ïa( h resu '"fomer Neem nou Paul en Frits, gezworen vrienden al mensenleven lang en nu tegelijk met pensioen. In studententijd maakten ze lange bergtochten sami Ze praten nu ze ineens zoveel tijd hebben oi vroeger. Het plan groeide om er samen weer eens uit te gaan. Bij die bergtochten had Frits altijd beetje achterstand op Paul gehad. Eigenlijk was hij alle dingen de mindere van Paul. Zo was dat eenmaal. Niemand voelde zich daar vervelend Of toch? edpeni 4-1 „M onde Na veel overleg kozen ze de Franse Alpen als doel. inspecteerden eikaars schoenen. Het ene paar beter dan het andere. Ze prikten een datum maakten zich reisvaardig. Toen begon Paul ineens ernstig te sukkelen met zi knie. Een ommetje na het avondeten was het eni| dat hij nog kon en mocht. Een bergtocht zat er ni meer in. Frits zei triomfantelijk: „Eindelijk heb eruit getippeld, kerel." Paul hoorde het bezeerd aan. Hij sloeg zijn vriend-concurrent hard terug. „Hoe het met jouw doofheid, de laatste tijd?" letb iver c d dis Arr ijn be voer t or ;aat. I icht .tal leril andse ilosko leperfe iiting ibbei 'eten, e ;enhei 'v^ussis he r :nd. i ran M ijken rebbel oord' eeren< let be j wm i w :er rven tn. 1 ook al wel in -jigenoiT emoti< mente sing v jtje vaardi ■k S Atoi Het v aange Je net Al een paar seizoenen zijn er in de mode verschuivingen te constateren, waarin leger, werk- en sportkleding ineens opduiken in de straatdracht. Kleren zoals werkmanshemden, overalls, veredelde gymschoenen of badstoffen truien worden gedragen en gecombineerd met de meest uit eenlopende accessoires. Aan de an dere kant is met name de tenniskle- ding duidelijk beïnvloed door de hui dige mode. Dat begon na de witte rage van de film „The great Gatsby". Was Jiet de laatste jaren nog erg „in" om zo nonchalant mogelijk op de tennisbaan te verschijnen, in oude slobberbroeken, verwassen t-shirts en zelfs afgeknipte spijkerbroeken, er is nu een nieuwe behoefte naar een smetteloos witte dracht die mis schien hier en daar is voorzien van een kleurig streepje of van een be scheiden vignetje. Het is aandoenlijk te zien hoe jeugdi- ge beginnertjes, volledig in het nieuw gestoken, elkaar kritisch be kijken tijdens hun eerste gezamen lijke les. Er is weken gesproken over de Juiste wijdte of lengte van het rokje. Van broekrokken of shorts is bij de meisjes geen sprake, want het móet een rokje zijn. Daar zullen ze in de toekomst nog wel op terugkomen, want witte bermuda's, broekrokken en shorts met omslagen en zelfs de korte overall, zullen naast de beken de plissérokjes de grote mode wor den op de tennisbaan. Een iets lan gere broekrok staat de meeste niet meer zo jonge vrouwen veel flatteu zer dan zo'n kort rokje. Sweaters, truien en bloussons, van velours of van geruwde flanel, zijn volgens de huidige mode ook zeer wijd en lang, een ideale dracht over een t-shirt tijdens koudere dagen. Sokken wor den langer, van halverwege de kuit tot zelfs kniekousen. Wie van plan is zich dit seizoen in de tenniskleren te steken is niet uitsluitend aangewe zen op speciaalzaken, maar kan ook uitstekend slagen op modeafde lingen. Voorbeeld uit de tenniscollectie van Vroom en Dreesmann. Het short is wijd, lang en heeft omslagen en wordt gedragen met een v-hals shirt en een badstof velours blousson. Op het hoofd een wit katoenen jockey petje. VRAGEN uitsluitend in envelop sturen naar postbus 507. Voorburg Per vraag een gulden in postzegels het liefst in waarden van 55 e 45 ets bijvoegen en beslist niet aan de buitenkant opplakker Geheimhouding verzekerd Briefkaarten worden terzijde gelegd - VRAAG: Ik kocht op een antiek markt een oude 20 liter-melkbus. Op de hals staat: Ruwet saive. Weet u wat dat betekent? ANTWOORD: Wij hebben overal ge vraagd en gezocht en wenden ons in arren moede tot onze lezers Wte weet wat dit zou kunnen betekenen? Reactie van onze lezers: Naar aanlei ding van een vraag ln een van de vorige rubrieken: Wie weet een cen traal adres voor 65+ers, die graag een leegstaand huls ln de vakantie voor de eigenaars willen verzorgen en bewonen, kregen we heel wat ant woorden van onze lezers, die allen wezen naar hetzelfde adres. Voor we dit adres publiceerden, zochten we contact We kregen te horen, dat wie daarvoor Interesse had, moest lezen, wat er in het januart-nummer van de Kampioen (ANWB), op bladzij 43 op genomen is ln een Ingezonden stuk je. Wij begrijpen, dat meer publici teit te veel zou kunnen worden. VRAAG: WUt u nog eens vermelden hoe het boekje „Vermageren in drie weken" te bestellen is? ANTWOORD: Eigenlijk zouden we moeten zeggen ten overvloede pu bliceren we het nog eens. maar als men nu toevallig net een poos naar Canada is geweest of zoiets, kan het toch gebeuren dat men het met on der ogen heeft gehad (en het is ook zo'n enig boekje, dat het best nog eens genoemd mag worden) Maak zes gulden over (inclusief verzend kosten) op giro 91133 of gemeentegi ro X 260 ten name van Trouw/Kwar tet BV, onder vermelding „Drie we ken vermageren". Waarschuwing van een lezeres: Zorg dat er een richel rondom uw tulnvij- vertje is. Als er in een plastic vijver- bak een egel of een poes terecht komt. zijn de randen te glad om ex weer uit te krabbelen. ALBERT SCHWEITZER: U heeft waarschijnlijk gelezen over de huldi ging van zuster Lagendijk op 29 maart in Deventer Veertig jaar heeft zij gewerkt ln Lambarene. de eerste tijd als rechterhand van de dokter en na zijn dood is zij daar rustig doorge gaan met dit mooie werk. Namens de trouwe breisters, velen hoogbejaard, anderen chronisch ziek, stuurden we een telegram naar zuster Lagendijk en binnenkort hopen we een auto vol zwachtels, handdoeken en ander breiwerk naar het A S.-centrum te Deventer te kunnen brengen. Het is alles keurig afgewerkt en de briefjes die er soms bijgevoegd worden, zijn ontroerend. VRAAG: Is het mogelijk voor ie mand, die een paar tenen mist en niet goed kan lopen, een passend stukje vervangend materiaal aan te schaffen? Men is tegenwoordig zo knap met die 'dingen. ANTWOORD: Dit is geen vraag die aan een krant wordt gesteld, maar die men wèl kan stellen aan de dok ter of aan een wijkzuster van een Kruisvereniging. Als de „vakmen sen" de patiënt gezien hebben, we ten zij hoe het verder moet, kunnen de nodige aanwijzingen geven om voorbereidingen te treffen voor hulp verlening. VRAAG: Waar kan ik (in de buurt van Hilversum) goede kleren en meubilair, alles keurig en goed on derhouden, kwijt, zodat een ander er nog iets aan heeft? ANTWOORD: zou een afspraak kunnen maken (03407-1540) met of kunnen schrijven naar de Emmaus- communiteit. Eikstraat 14. Haarzui- lens. Schrijft u vooral over welke artikelen het gaat. dan kan men re kening houden met welke wagen men moet komen. Regelmatig wor den in Haarzuilens verkopingen ge houden en daar gaan heel wat men sen heen. De communiteit wordt ge vormd door mensen die naar het voorbeeld van Abbé Pierre de ellen de van de medemens proberen te verminderen of op te heffen uit de overvloed van de wegwerpmaat schappij. Zij komen heel graag spul letjes weghalen, die men om allerlei redenen niet meer in huis kan hou den, maar die men ook „aan de straatstenen niet kwijt kan". VRAAG: Ik heb een hele boel kurken gespaard en nu wil niemand ze hebben ANTWOORD: Het heeft weinig zin kroonlcurken te sparen misschien wil een opkoper ze voor de schroot hoop meenemen of misschien wil ie mand er met touwtjes nog wel een soort gordijn van maken, al vermoe den we dat die rage weer voorbij is. In elk geval zijn de grossiers en fabri kanten beslist niet blij met deze spullen De importeurs van de Mas cotte worden steeds weer bedolven door vrachten wikkels, eveneens ge spaard voor een goed doel; ze sme ken ons toch nog eens te vertellen dat het sparen van wikkeltjes geen zin heeft. Het enige waar sparen en zuinigheid nog wèl zin heeft en zelfs noodzaak is, is energie en op dat gebied zijn er nog mogelijkheden genoeg. VRAAG: Ik heb onlangs een paar 18de-eeuwse duiten en'een paar oude wandtegels gekregen. Ik ben be nieuwd wat ze waard zijn. Waar kan ik iets meer te weten komen over dergelijke zaken? ANTWOORD: U schrijft niet wat voor duiten u heeft en ik vermoed dat dit muntjes zijn met een eenvou dige provinciewapen aan de ene kant en de naam van de provincie en het jaartal aan de keerzijde Deze muntjes werden veel gebruikt; de meeste zijn dan ook afgesleten. Ze werden en worden dikwijla gevon den en hebben niet veel waarde. De naam leefde tot voor enige tientallen jaren voort in de halve stuiver: de vlerduit. Vier van deze duiten waren dus een halve stuiver. Men stuurt ze wel eens aan ons en we geven ze dan meestal wel aan een onderwijzer als beloningsmateriaal. De kinderen vinden zo'n „ouwe cent" geweldig. Over Nederlandse munten kunt u heel veel lezen in het prachtige boek van Jacques Schulman (vijfde druk bij J. Schulman BV. Amsterdam) „Nederlandse munten 1795-1975", en natuurlijk in de Spectrumpocket (1970) „De Nederlandse munten" van dr H. Enno van Gelder, dat al begint met de munten uit de Jaren 500-1250. Dit boekje hebben we al snuffelende voor deze rubriek volkomen aan flar den gewerkt! Er Is een leuk boekje over tegels van Petra darijs: „Een huis vol tegels", dat helemaal gaat over het museum in Otterloo. Verder is er een pocket van Dingeman Korff: „Tegels". Het zou een mooie dagtocht zijn dit museum eens te gaan bezichtigen en dan uw tegeltjes eens te laten zien. VRAAG: Ik heb een paar munten, "Waar ik niets van weet. Ik zou graag willen weten wat voor munten het zijn, hun functie, of ze enige waarde hebben en waar ze vandaan ko men en dan komen ze alle negen. ANTWOORD: U vraagt wel wat veel in één brief. Enfin, we strijken de hand maar eens over het hart en kijken hoever we komen. (Voor ik verder ga zou ik alle moeders met kinderen op kleuterscholen aan de juffrouw willen laten vragen het ma ken van doordrukjes van munten op dun papier in het programma op te nemen. Van deze eenvoudige tech niek zullen de kinderen hun hele leven plezier hebben en blijde ge zichten van probleemrubriekers ach ter hun bureautje weten.) Taxeren doen we niet, daarvoor moet men bij de munthandel zijn en als u daar komt met de 45 centjes, die wij over houden van uw gulden, zal hij wel eens vreemd kunnen kijken. Gaten in munten komen vaak voor: Ge makkelijk om in het donker te vin den in portemonee of jaszak. Goed te onderscheiden van andere munten van hogere waarde en hetzelfde ma teriaal. Primitieve volken dragen gaatjesmunten aan een touwtje. Dan is er een aardige speelpenning bij (fiche). In de vorige eeuw werden er '<ui* m°cht crèche prachtige exemplaren van gem j, Een paar duiten, die we zo" p hebben besproken, dat het niet hoeft. Een vierstuiverstuk uit geslagen in de tijd van Frie Wilhelm II van Pruizen. Een A kaanse dollarcent uit 1801 muntje) een Duitse 10-pfei uit 1873, ook wel iets om te Tenslotte een Duitse erepe: slagen ten wijde van de Boei log. Niet alleen in Nederland ook in Duitsland was de hierop beelde Paul Krüger zeer poi Met het oorlogsschip Gelderlan Koningin Wilhelmina de oude dent naar Nederland halen, wa geruime tijd op de Maliebai Utrecht woonde. Hij stierf in seriand te Montreux. Voor ven laars waardevol. Och, als je dl zig bent, is het toch wel een genoeglijk werk al die muntje

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6