einig kans op brede hodesië-conferentie Sowjet-arbeider goed beschermd door vakbonden ËÈevolking Soweto )oycot verkiezingen aan picrpn hitIpo* van 242 Portugese minister afgetuigd op Azoren Treinbotsing bij Bologna ance en Owen vandaag in Salisbury Vredesvrouwen uitreden terug Grasduinen in de Russische pers Vaticaan wil verwerping abortuswet BUITENLAND i WOAG 17 APRIL 1978 ÜJSBURY De Brits-Amerikaanse pogingen om een conlerentie te beleggen met alle trokken partijen over de kwestie Rhodesië maken weinig kans. De zwarte Rhodesische leiders rbegin maart een akkoord ondertekenden met premier Ian Smith voor een interne regeling, die örziet in de overgang naar zwart meerderheidsbestuur, zijn niet van plan aan zo'n conferentie el te nemen. t Amerikaanse minister van bui- nlandse zaken Cyrus Vance en zijn ambtgenoot David Owen Tl vandaag naar de Rhodesische wfdstad Salisbury om te praten 1?t premier Ian Smith en de gema- jde zwarte leiders, bisschop Moezo- wa, dominee Sithole en stamhoofd lirau. Moezorewa verklaarde giste- tn dat het volk van Rhodesië niet an plan is te buigen voor Brits- merikaanse druk om af te zien van et bereikte akkoord dat voorziet in zwarte meerderheidsregering het einde van dit jaar. Dominee ithole noemde de gedachte van een jnferentle, waaraan alle partijen moeten deelnemen, een inathema". ■xistisch o en Moegabe, de twee leiders het patriottisch front, zijn dit eekeinde wel akkoord gegaan met' nieuwe Rhodesië conferentie. Zij ;n echter niet spreken over de :rne regeling die Smith met de rie andere nationalistische leiders PRETORIA Zuid-Afrika verwerpt de westerse voorstellen voor de onaf hankelijkheid van Namibië. Dit is gis teravond na afloop van de besprekin gen tussen Owen en Vance enerzijds en de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Botha anderzijds, door de Amerikaanse minister meege deeld. De Britse en Amerikaanse mi nister waren bijzonder teleurgesteld over de Zuidafrikaanse afwijzing. De regering in Pretoria maakte met name bezwaren tegen de snelheid waarmee de Zuidafrikaanse strijdkrachten zich uit Namibië zouden dienen terug te trekken volgens de westelijke voor stellen. Volgens Zuid-Afrika zou dit inhouden dat bepaalde delen van Na mibië onmiddellijk onder controle van de onafhankelijkheidsbeweging SWAPO komen te staan. bereikte. Robert Moegabe zei giste ren in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-es-Salaam dat het patriottisch front van Rhodesië een marxistische ns we E niet reegde tegen in het zei len." en en en chtige OHANNESB.URG (Reuter, AP) De bevolking van de zwarte uidafrikaanse woonstad Soweto heeft zaterdag de verkiezingen roor een vertegenwoordigende raad geboycot. Slechts zes pro ent van de kiesgerechtigden kwam naar de stembus. De massa- boycot zal waarschijnlijk de positie van de militante leiders in lekker e woonstad versterken. De regering-Vorster had de „ge- neenteraad" ingesteld om de ver- daar iouding met Soweto, die na de bloe- zorgd. lige oproeren van 1976 zeer slecht )p een ras, te verbeteren. De verkiezingen wijze ran dit weekeinde waren nodig om- enk je dat bij een eerste gelegenheid, in ebruari, een aantal kandidaten door wist pe regering was afgewezen. Boven- of lien bleken voor enkele zetels geen e. dan Landidaten beschikbaar te zijn. en keerdijDe reden voor de geringe opkomst ;on UI ran zaterdag is nog niet bekend, i meen naar vermoed wordt dat het een kelei I tmbinatie is van apathie en een nortzetting van de boycot van fe- De blanke bestuurder van [8oweto. Manie Mulder, was niette- rbank min tevreden over de gang van za- e voor ken. „Deze mensen bekijken verkie- hij er zingen niet zoals wij Europeanen dat en, en doen", zei hij. De raad zal de blanke ij om autoriteiten adviseren en heeft be- Zij voegdheden op het gebied van huis- louder vesting, onderwijs, sport, toekenning van beurzen en stadsvernieuwing. staat willen maken die bestuurd wordt door één partij. Moegabe noemde een meerpartijenstelsel een luxe die het land zich niet kan per mitteren. Het patriottisch front wenst een overgangsperiode, waarin het huidige Rhodesische leger wordt ontbonden, waarna het patriottisch front voor een nieuw leger zal zorgen. Moegabe bleek meer vertrouwen te hebben in de Verenigde Staten dan in het Verenigd Koninkrijk. Hij zei te vertrouwen in de oprechtheid van de Amerikaanse wens om te komen tot een dekolonisatie van Rhodesië, maar wantrouwde de voorkeur van de Britse minister Owen voor de reeds bereikte interne regeling in Rhodesië. Ondanks de weinig gunstige per spectieven zetten de Amerikaanse en Britse minister gisteren hun mis sie voort. Ze reisden van Tanzania naar Zuid-Afrika om in Pretoria te spreken over de kwestie Rhodesië en over de onafhankelijkheid van Na mibië. Kennelijk willen Owen en Vance Zuid-Afrika ertoe bewegen Rhodesië onder druk te zetten om mee te doen aan een conferentie waaraan alle partijen kunnen mee doen, zonder dat voorwaarden voor af gesteld kunnen worden. Gevaar De beide ministers achten een nieu we conferentie noodzakelijk vanwe ge het dreigende gevaar dat de guer rillastrijders van het patriottisch front en de aanhangers van de inter ne regeling in een onderlinge oorlog verzeild raken. „Als de vier partijen die bij de interne regeling betrokken zijn zo'n conferentie afwijzen, dan komt dat neer op de afwijzing van Een treinongeluk bij de Italiaanse stad Bologna heeft het afgelopen weekeinde aan 50 mensen het leven gekost. Er zijn ongeveer 100 gewon den, zo hebben de autoriteiten mee gedeeld. Van de doden zijn er tot nu toe 21 geïdentifeceerd: 20 Italianen en een Libiër. Ek kon ek dat iar nu ;t mij BELFAST (Reuter, AP) De leiders van de Noordierse vredesbeweging Betty Williams en Mairead Corrigan - winnaressen van de Nobelprijs voor de vrede 1976 en de journalist Ciaran McKeown hebben zaterdag verklaard dat zij zich zullen terug trekken uit de leiding van de bewe ging. Het drietal heeft de vredesbe weging 2Vi jaar geleid. Volgens de verklaring wil het drietal meer ruimte scheppen voor anderen in de beweging om hun aandeel te leveren. Een grote rol heeft ongetwij feld ook het geslonken vertrouwen van de Noordierse bevolking in de vredesbeweging gespeeld. De exprestrein Venetië-Rome boor de zich zaterdag met een snelheid van meer dan 100 kilometer per uur in de ontspoorde wagons van de trein Lecce-Milaan. Deze was ont spoord doordat er na zware regenval modder op de rails was gekomen. De trein uit Lecce was omgeleid omdat op de gebruikelijks route een brug was beschadigd. De meeste slachtoffers vielen in de eerste klas-wagons van de expre strein naar Rome. Vier van de acht wagons van deze trein stortten 20 meter omlaag op de autosnelweg, die naast de spoorlijn loopt. De twee machinisten in de locomotief waren op slag dood. Ondanks de goede transportmogelijkheden duurde het tot gistermiddag voor alle slachtof fers waren geborgen. Een arts, die in de trein zat heeft waarschijnlijk ver scheidene levens gered door met ser vetten uit de restauratiewagen nood verbanden aan te leggen. Op het traject bij Bologna zijn vaak reparaties nodig vanwege aardver schuivingen. Een dagblad heeft al bij de autoriteiten aangedrongen op maatregelen ter bescherming van de spoorwegen tegen grondverschuivin gen. Op de foto: de gekantelde wagens van de exprestrein. door Louis Smit PRAAG In de Russische pers wemelt het van artikelen over de •schaamteloze willekeur" waarmee grimmige kapitalistische on dernemers in het Westen arbeiders op straat zetten voordat de vakbonden ook maar een kik hebben kunnen geven. De Litera- toemaja Gazeta publiceerde laatst een artikel over de inspraak van de vakbonden in de Sowjet-Unie, waaruit moet blijken dat de Russische arbeider er beter aan toe is dan zijn Westerse Massegenoot. Het weekblad memoreert het geval van een arbeider die op het fabrieks terrein afval op het groene gazon deponeerde en daarbij gesnapt werd door de directeur, die in een auto Stoeten inspectie hield. De directeur nep de arbeider, liet hem instappen zette hem buiten de poort van de fabriek uit zijn wagen met de mede deling dat hij was ontslagen. Dit is ton verhaal van dertig jaar geleden en dertig jaar geleden kon zoiets nog gebeuren in Rusland. Maar nu zou ton directeur het niet moeten probe- ton om één van zijn werknemers zo narteloos te ontslaan: hij zou meteen de vakbond aan zijn broek hebben In de Grondwet van de Sowjet-Unie is vastgelegd dat geen enkele werk nemer zonder de toestemming van de vakbond de zak kan krijgen. Ver der is het de inspecteur van een vakbond toegestaan om op elk wille keurig moment een fabriek stil te leggen, wanneer hij constateert dat iemand gezondheid schadende ar beid moet verrichten. Begin 1977 kregen de vakbonden er nog een verordening door over het nóg veili ger maken van het werk in een fa briek. Tenslotte dragen de vakbon den zorg voor de recreatie en de sociale verzekering van de werkne mers. Zij zijn spreekbuis voor 113,5 miljoen werkers: handarbeiders, landarbeiders én administratief per soneel Als je in de Sowjet-Unie op je werk lanterfant, kun Je ontslagen worden, maar de vakbonden kunnen een goed woordje voor je doen. Dit ge beurde bijvoorbeeld in het geval van een zekere Petrow. Deze Petrow was aangesteld bij een fabriek in Lenin grad, nadat hij juist zijn straf had uitgezeten voor een wat al te hippie achtige levenswijze. Omdat hij zich vaak versliep en lanterfantte op zijn werk, wilde de directieraad hem ont slaan, maar de vakbond verhinderde dat met het argument dat hij ner gens anders terecht zou kunnen. Pe trow mocht blijven en werd beter opgevangen in zijn werkkring. De vakbond kan echter ook streng zijn. Zo bewerkstelligde hij het ont slag van Prodan, een plaatsvervan gend fabrieksdirecteur, en Klopen- ko. een produktiechef. Pordan had erin toegestemd dat Klopenko via de fabriek raamkozijnen bestelde voor een familielid van hem. Deze diefstal kostte de twee leidinggevende func tionarissen hun baan Watersnood Watersnood is niet alleen een pro bleem van Italië. Bangladesj of onze geling", aldus Owen. jr ##-| rj "B O p a» J Volgens het persbureau Reuter zou I C Cl éC' ITü 11 "1 T F VU Cl iF 1 1 ft de meerderheid van de zwarten in JLÖF Git* JLrml I JL 1/ V CFO WI. Vr UU^^M Rhodesië achter bisschop Moezore- F wa's streven naar uitvoering van de 9 9 noemde nationalistische leider. Nko- i|(|l| VifcA VI1 tllLlVfc^ CF F 1 mo volgde na hem. T rouw/Kwartet5 PARIJS (AFP) De Fransman Christian Masse en de Zwitser An- dré-Pierre Kummerling zijn het afge lopen weekeinde vrijgelaten door de opstandelingen in de Afrikaanse staat Tsjaad, die hen sinds 18 janua ri gevangen hielden. De regering van Nigeria heeft bemiddeld bij de vrijla ting. In een communiqué heeft de Zwitserse regering de bij de vrijla ting betrokken regeringen voor hun hulp bedankt. Volgens de verklaring zijn de twee zonder voorwaarden vrijgelaten. door James Dorsey JERUZALEM Israël erkent resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties als basis voor vredesonderhandelingen met Egypte, Syrië, Jordanië en Libanon. Dit werd gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad in Jeruzalem bekendgemaakt. In antwoord op vragen van journalisten beklemtoonde de regeringswoordvoerder, dat de Israëlische interpretatie van resolutie 242 onveranderd is gebleven. De in november 1967 door de Veilig heidsraad aangenomen resolutie 242 eist de terugtrekking van de Israëli sche troepen uit tijdens de Zesdaag se Oorlog veroverd gebied. Uit de toelichting van de regering blijkt, dat Israël niet bereid is de onduide lijkheden en tegenstrijdigheden in zijn standpunt op te helderen. Op verscheidene bijeenkomsten tij dens het afgelopen weekeinde bena drukte minister van buitenlandse za ken Mosje Dajan dat de resolutie 242 van toepassing is op vredesonder handelingen met Jordanië. Dajan blijft echter volhouden dat resolutie 242 Van Israël niet eist om zich „op alle fronten" terug te trekken. Hoe resolutie 242 als basis voor onder handelingen met Jordanië kan die nen, gezien het feit dat Dajan uit drukkelijk stelde dat Israël resolutie 242 niet van toepassing achtte op de „discussie over de toekomst van Ju- dea en Samaria" (de Israëlische beti teling van de westelijke Jordaan oe ver) liet de minister van buitenland se zaken in het midden. Hierdoor lijkt de Israëlische aan vaarding van resolutie 242 als basis voor onderhandelingen met Jorda nië niets meer te zijn dan een schijn beweging, bedoeld om de menings verschillen met Washington over de interpretatie van de VN-resolutie te bedekken en om een handgreep te bieden voor de hervatting van de Amerikaanse bemiddelingspogin gen. Dit laatste lijkt echter nauwe lijks een kans van slagen te hebben, aangezien Egypte slechts akkoord wil gaan met een gemeenschappelij ke beginselverklaring waarin Israël zich verplicht zich „op alle fronten" terug te trekken, dus ook van de westelijke Jordaan-oever. Het gaat Israël niet om een inhoude lijke wijziging van het tot nu toe door de regering-Begin gevoerde be- LISSABON (Reuter, UPI) De Portugese regering zal harde maatregelen nemen tegen degenen die afgelopen zaterdag vice- premier Almeide Santos een pak slaag gaven tijdens diens bezoek aan de Azoren, een eilandengroep die tot Portugal behoort. Het Portugese kabinet kwam gister ochtend in spoedzitting bijeen nadat bekend geworden was dat minister Almeida Santos na een aframmeling genoodzaakt was de wijk te nemen naar een ander eiland van de Azoren. De regering acht de leden van het zogeheten Bevrijdingsfront voor de Azoren verantwoordelijk voor het af tuigen van de minister. Het kabinet stuurde twee ministers naar de Azo ren om zich bij de gewonde vice- premier te voegen. Minister Almeida Santos vluchtte afgelopen zaterdag in een gechar terd vliegtuig nadat hij door 200 de monstranten uit het kantoor van de plaatselijke afdeling van de socialis tische partij werd gesleurd en door de betogers werd afgeranseld. De betogers wilden dat de minister met hen zou praten. Toen de minister dit weigerde en de benen wilde nemen, werd hij afgeranseld. Zijn bril werd stuk geslagen, zijn kleren ver scheurd en hij liep tal van schram men en builen op. Almeida Santos werd daarop ontzet, naar het vlieg veld gebracht, achtervolgd door een woedende menigte en ijlings overge vlogen naar Santa Maria, een van de andere eilanden van de Azoren. De minister is overigens van plan zijn bezoek aan de eilanden gewoon voort te zetten. leid. maar om een verzachting van het Israëlische taalgebruik, terwijl tegelijkertijd de principes die aan dit beleid ten grondslag liggen be vestigd worden In feite blijft Israël weigeren zich van de westelijke Jor- daanoever in het kader van een alge mene regeling van het conflict in het Midden-Oosten terug te trekken. Is raël is echter bereid Arabische te genvoorstellen in overweging te nemen. Herhaaldelijk benadrukte Dajan het afgelopen weekeinde dat het door premier Begin in december verleden jaar gelanceerde vredesplan aan de eisen van resolutie 242 voldoet. Dit plan voorziet in verlening van het recht op zelfbestuur aan de Pales tijnse bevolking van de westelijke Jordaan-oever, opheffing van het mi litaire bestuur en herziening van de situatie binnen vijf jaar. Volgens het Begin-plan houdt Israël veiligheids zaken en zaken van de openbare orde in eigen hand. De door Israël uitgewerkte formuleringen zijn zo doende bedoeld om de bestaande problemen te bedekken in plaats van op te lossen en om het verlies van steun van de kant van de inter nationale publieke opinie tegen te gaan. Het is dan ook niet verbazing wekkend dat de Israëlische regering een nieuw missive voor de versprei ding van Informatie over de Israëli sche interpretatie van resolutie 242 aan alle Israëlische ambassades met een na afloop van het kabinetsbe raad heeft uitgevaardigd. In kringen van de Israëlische Arbei derspartij verklaarde men gisteren dat de nieuwe formuleringen van de regering Israëls grootste problemen niet oplossen. Volgens de Arbeiders partij vormen lege frasen geen alter natief voor een duidelijk omlijnd be leid. Naar schatting 30.000 Israëli's be tuigden zaterdagavond in het cen trum van Tel Aviv hun steun aan het beleid van de Israëlische regering. De door Begins Likoedpartij ge steunde „beweging voor een veilige vrede" organiseerde de bijeenkomst in Tel Aviv, die een sterk anti-Ameri kaans karakter droeg als tegenhan ger van de twee weken geleden ge houden demonstratie van de „Vrede- nu-beweging". Lage Landen. In Rusland kampen ze soms ook met teveel aan water. Het Leningradse Avondblad deelt mee dat de rivier de Newa geregeld bui ten zijn oevers treedt. De laatste keer dat de Newa dat deed was op 7 september verleden jaar. Het water steeg 2 meter 19 centimeter en zette vele Leningradse straten, pleinen en kelders blank. Dank zij energiek in grijpen verdronk er niemand, maar de materiële schade was niet gering. Oorzaak van de overstromingen zijn de machtige cyclonen van de Atlan tische Oceaan. Via Baltische Zee en Finse Golf werkt het effect daarvan door tot in de monding van de Newa, waar per seconde 100.000 kubieke meter water in wordt gejaagd. Ge leerden en ingenieurs hebben een plan opgesteld om Leningrad voort aan van watersnood te vrijwaren. Langs de Finse Golf willen zij een gigantische dam van beton en me taal aanleggen over een afstand van 25.4 kilometer. In deze dam worden zes sluitbare openingen van vierhon derd meter elk aangebracht, opdat de Newa haar water kwijt kan. Men heeft uitgerekend dat een cycloon niet langer dan zeven a acht uur duurt In de acht uur dat de dam tijdens zo'n cycloon wordt gesloten, zal het water in de Newa maximaal 1,8 meter stijgen, en dat levert voor Leningrad geen enkel gevaar op. Punk De Londense correspondent van de Literatoernaja Gazeta, Tsjeporow, maakte in de Engelse hoofdstad ken nis met de nieuwe jeug.dmode punk. Met afgrijzen zag hij hoe punkgroe- pen het op het podium te dol maak ten en hij zag punk-aanhangers met de ene helft van hun gezicht rood en de andere helft wit geverfd en hij zag meisjes die kettingen door mond en oren hadden geregen om er hele maal bij te horen. Hij sprak ook met Malcolm McLaren, eigenaar van een winkel waar je kleren met leuzen als „Er is geen toekomst" kunt kopen. „in deze winkel verzamelt zich de ijdele, geïrriteerde punk-jeugd". al dus Tsjeporow. McLaren is ook de geestelijke vader van de Sex Pistols, wel de bekendste punk-groep De Russische reporter ontmaskert McLaren als een op geld en persoon lijke macht beluste handelaar in mode en muziek Tsjeporows conclu- Meiu x*n»T«nMcr«. p-£i Af##»#. Cartoon uit de Russiche pers om te laten zien hoe de kapitalistische ondernemer met de arbeider omspringt. sie is „Tegenwoordig manifesteert toe te geven dat in de Westerse de zgn. punk-cultuur zich in uiterst maatschappij het probleem van de monstrueuze vormen De ideologen verloren jeugd één van de nijpendste van de bourgeoisie zijn gedwongen is." De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance (rechts) babbelde genoeglijk met Joshua Nkomo, een van de leiders van het patriottisch front, tijdens een pauze in de besprekingen in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-es-Salaam. waaraan werd deelgenomen door de frontlijnstaten en de radicale nationalistische leiders van Rhodesië. ROME (Reuter. AFP. AP) - Het Vaticaan heeft de Italiaanse senaat gevraagd het vrijdag door de kamer van afgevaardigden goedgekeurde abortuswetsvoorstel te verwerpen. In een radio-uitzending heeft het Va ticaan het ontwerp, dat vrouwen van 18 jaar en ouder de gelegenheid geeft een zwangerschap, die niet ouder is dan 90 dagen, af te breken. Als de senaat het met 308 tegen 275 stemmen goedgekeurde ontwerp zou verwerpen moet het Italiaanse volk op 11 juni in een referendum over de abortus stemmen. Twee jaar geleden leidde een verwerping van een abor tuswetsvoorstel in de senaat tot een politieke crisis en algemene verkie zingen. Momenteel is er in de senaat een theoretische meerderheid van drie stemmen voor het voorstel. Het Vaticaan deed zaterdag in een reactie op de uitslag van de stem ming in de kamer van afgevaardig den een felle aanval op de parlemen tariërs. die voor het ontwerp haden gestemd. 'Het geweten van een grote meerderheid van de Italianen is ge weld aangedaan en men is in een tijd van crisis voorbijgegaan aan de kans opnieuw duidelijk te maken dat het recht van allen op leven een funda menteel en onloochenbaar recht is', aldus de Vaticaanse radio.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5