SECTIEBESTUUR MOET GAAN PRATEN I lil i Nico Jansen ontspoort met 'rood' AZ gretig na miskleun in Deventer Druk voor PEC weer te groot? Over drietal in motie neergelegde bezwaren tegen rapport 'Gezonder betaald voetbal' eg] Wanbeleid Feyenoord oorzaak van incident FC Köln: beker nu al binnen Roda JC zonder inzet Uj0 rusi MAANDAG 17 APRIL 1978 SPORT Trouw/Kwartet 1 *NDAI door Erik Oudshoorn AMERSFOORT - Met nog drie wedstrijden in het vooruitzicht be gint de lucht boven PEC steeds meer te betrekken. Terwijl de tltelkansen na het gelijke spel van MW (tegen Willem II 1-1) van zaterdagavond aanzienlijk waren toegenomen, lie ten de Zwollenaren zich gisteren on verwachts twee punten ontfutselen. Het was notabene het onderaan staande SC Amersfoort die de dreun toediende: 1-0. MW heeft daardoor weer alle mogelijkheden gekregen om de koppositie in de eerste divisie te heroveren. Het lijkt wel of de Zwollenaren een patent hebben op het maken van fatale misstappen in de beslissende fase van de competi tie Immers, vorig seizoen nog greep PEC op drie fronten mis: het eerste divisiekampioenschap, de KNVB- beker en promotie via de nacompe- titie De trieste balans van vorig jaar blijkt de Zwolse ploeg nog steeds parten te spelen. Frits Korbach. de trainer, onderstreepte dat tenminste na de ontluistering tegen Amers foort: „Psychologisch gezien is het inderdaad nog van grote invloed. Veel spelers zijn bang dat ze straks weer een dergelijke deceptie moeten verwerken. Je kan het in 't veld dui delijk zien: er heerst topspanning en dat gaat ten koste van het voetbal spel. De komende weken zal ik moe ten proberen om die nervositeit weg te nemen. Hoe"> Ik weet het echt nog niet. Je moet een methode zien te vinden, waardoor ze intuïtief van hun zenuwen worden verlost." Korbach kan zich troosten met het feit dat tenminste een speler uit zijn ploeg het hoofd koel hield: Rinus Israel. De routinier ontpopte zich in het duel tegen de keistadbewoners als de rust zelve. Maat als een roe pende in de woestijn begin je weinig. Ook Israeli kon de steeds vastlopen de aanvalsmachine van PEC niet van de nodige stuwkracht voorzien. Bovendien moest hij knarsentan- dend toezien hoe Jan Veldhuizen in de tweede helft met een fraai af standsschot de Amersfoorders op een definitieve voorsprong zette. Na de dit keer weinig verkwikkende douche was de teleurstelling dan ook van Israels gezich te lezen. „Voor een aantal jongens is de druk te groot geworden", echoéde hij de woorden van Korbach. Maar verder. „Bijna het hele team viel me behoorlijk tegen. De meesten toonden boven dien geen inzet." Inderdaad viel de inzet van de PEC- spelers tegenover die van de Amers foorders in het niet. Toen de forma tie van Nico van Miltenburg eenmaal de eerste aanvalsgolven van PEC had afgestoten, roken sommige spe lers mogelijkheden voor een stuntje. Alle reserves werden daarvoor aan gesproken. Met name Maiwald, Van Sloten en verdediger Van Loon leken niet meer te temmen Middenvelder Evert Hooyer ging zelfs zo te keer. dat hij in z'n speldrift tot viermaal toe een grove overtreding maakte. Scheidsrechter Oetelmans maakte er slechts een notitie van. Nico van Miltenburg over de impo nerende inzet van zijn pupillen: „De jongens wilden als presentje voor mijn afscheid (Van Miltenburg wordt trainer van Spakenburg, red.) nog eenmaal laten zien wat ze kon den. Het was me voor de wedstrijd al beloofd. Ik moet zeggen, dat ze woord hebben gehouden. Overigens levert deze overwinning hun een ex tra premie van honderd gulden op." Het is best mogelijk dat enkele spe lers een dergelijke premie bij SC Amersfoort voor het laatst hebben ontvangen Niet dat de Amersfoortse voetbalvereniging in de toekomst geen winstpremies meer uitkeert, in tegendeel. Het bestuur van de hek- kesluiter uit de eerste divisie wil juist afscheid nemen van het zuinige beleid zoals dat de laatste jaren is gevoerd. Voorzitter Kruisveldt: „Het is de bedoeling dat negen spelers aan het einde van dit seizoen hun ontslag in de bus krijgen. We bezitten nu 24 contractspelers. Uitgaande van het rapport „gezondmaking betaald voetbal" kunnen we in ruil daarvoor vijf nieuwe voetballers aantrekken. We zullen in de komende maanden niet zozeer meer met een smalle beurs gaan werken als andere jaren. Als we niet investeren komt het pu bliek hier nooit meer terug Amers foort moet nu wakker worden. En daarbij mag de financiële huishou ding niet prevaleren." Overigens is er nog weinig concreets bekend over de opvolger van Nico van Miltenburg De nieuwe SC Amersfoort-trainer dient in elk geval ook als topvoetballer ervaring te hebben Hoog op de prioriteitenlijst staat niemand anders als Frans de Munck. Wageniaf*» VUanlinren 16 (M). 76 Ment) 1-0. Scheidsrechter Barrevoets Toeschouwer* MM 6-1 (6-1) IS Van Dijk 0-1. 89 Van Dijk 0-2. Scheidsrechter EtUkoven Toeschouwera 5000 GrulKkaaHtfitnvttn H (16) 1 Brink 1-0, 56. Brink 2-a 61 Brink 5-0.68 Bosman 5-1 Scheids rechter Th oma» Toeschouwera 2000 Waar schuwing Seegen (Heerenveent wetens spelbe derf SVV-Dew Beteti I I (6-1) 31 Plasman 0-1. SI Hoogmoed 11 67 Wessel ran den Bosch 1-1 Scheidsrechter Bakker Toeschouwera 1500 HerarlevHelmond Spart M (1-6). 31 Poell 10. 43 Geestman 2-0. 67 Burhenne 2-1 Scheids rechter Bosman Toeschouwera 3200 r«inbaar-Fortuna SC M (l-l) 33 Ruys 0-1. 41 Van der Ham l 1. 57 Kusmanovtc 3-1. 61 Ent benen 2 2 Scheidsrechter Severem Toeschou wera 3500 M\v.Willem II II (1-6) S meets I AT® Haver mans strafschop I I Scheidsrechter Draauma Toeschouwers 6200 EsreMwr-Dsrtrecbt 36(1-6). 20 Wasland er IA. 57 Pattinaini 2 0. «7 Ernst 3-0, 75 Van Dtggele 4-0. 64 S wanen burg 5-0 Scheidsrechter Manu el Toeschouwera 2900 ZEIST De buitengewone vergade ring van de sectie betaald voetbal van de KNVB is het zaterdag in Zeist niet volledig eens geworden met het rapport ..gezonder betaald voetbal". De drie belangrijkste bezwaren van de clubs waren: het aantal contractspelers per club. dat in het rapport op twintig is ge steld; de clubs vinden dit aantal te laag. de zaterdagavond, waarop volgens het rapport het competitieprogram ma afgewerkt moet worden; de clubs willen eerst een uitgebreid marke- ting-onderzoek naar deze verschui ving van zondagmiddag naar zater dagavond. Het financieringssysteem, zoals dat in het rapport naar voren gebracht wordt Deze drie punten waren de belang rijkste in een motie, die door twaalf verenigingen was ingediend. Die ver enigingen zijn: Ajax. FC Amster dam. AZ *67. SC Amersfoort, Hera cles. Sparta. PSV, Haarlem. FC Den Haag. Feyenoord, FC Twente en NAC De motie werd door de verga dering aangenomen. Het sectiebe- stuur betaald voetbal kreeg de op dracht nader overleg te plegen met de externe geldgevers. Voor niemand van de afgevaardig den van de Nederlandse ere- en eer ste divisieclubs kwam de motie nog als een verrassing. Ook niet voor sectievoorzitter Jacques Hogewo- ning. Na precies drieeëneenhalf uur vaak oeverloos geklets kreeg uitein delijk Sparta-voorzitter Cor van Rijn het laatste woord. Een coup waar een leder op zat te wachten. Toen Van Rijn opstond en zich naar het katheder begaf, zei Hogewoning: „Ach Cor. ga je gang maar. Ik wist dat dit ging gebeuren. De muren hebben oren." En zo kwam het alsnog tot een pak kend slot van een vergadering die toch niet de spanning en emoties had gebracht waar een ieder op had gerekend. De uitspraken in het rap port waren duidelijk, zeker van de overheid c.q. de geldgevers: „U slikt dit rapport of u kunt stikken." Zo en niet anders moet men dit nieuwe structuurplan over het betaalde voetbal zien. De overheid was het gezeur om meer steun van deze noodlijdende bedrijfstak moe. Ech ter de sectievergadering van het be taalde voetbal is niet gezwicht voor dit dreigement. Alsnog heeft men een vuist willen maken. Gedachtig aan de kreet van de feministen „Baas in eigen buik", moet het parle ment van het betaalde voetbal gere ageerd hebben. Misschien dat Dé Stoop het standpunt van de verga dering het best verwoordde: „Waar kletsen we nu toch al uren over. Allemaal ingewikkelde structuren zijn er bedacht. Als ik kijk naar de financieringsmethode kom ik tot de conclusie dat we in vier jaar „slechts" een kleine elf miljoen meer kunnen krijgen. Nee, denk nou niet dat ik dit een luttel bedrag vind. maar we moeten voor die elf miljoen wel iets teruggeven. Is het ons dat waard? We krijgen over een periode van vier jaar al zo'n 20 miljoen. Als we die pikken blijven we baas in eigen huis. Ik vind dat ik jullie daar op moet wijzen." Emotionele woor den van een voetbalbaas die zo op het oog meer voor zichzelf bezig is dan voor het gezond maken van het betaalde voetbal. Inderdaad, zo lijkt het, maar Stoop de grijzende praeses van FC Amsterdam is wel een figuur die een discussie op gang kan zetten en een vergadering niet doet indut ten. Vooral de manier waarop Stoop en niet te vergeten Van Rijn (Spar ta), die bovendien voorzitter is van de financiële commissie, hun huis werk hadden gedaan leverde soms aardige steekspelletjes op met de even radde en gladde voorzitter Jac ques Hogewoning. Hogewoning een handig debatter. die supersnel zijn opposanten van het veld wil vegen had in Stoop een tegenstander die niet met zich liet sollen. Misschien een brok oud-zeer dat bovenkwam (Stoop heeft ook enige jaren in het sectiebestuur gezeten en kent Hoge woning zeer goed), dat kan; in ieder geval ging de prijs voor de gewiekste debatter zaterdag niet naar Hogewo ning. maar wel naar het duo Stoop- Van Rijn. Zij waren de woordvoer ders van de totale groep. Interessant waren de discussies die zich ontwik kelden over het voorstel van de stuurgroep om het aantal profs per vereniging terug te brengen tot 20 aangevuld met enige amateurs. Jaap van Praag, nog altijd voorzitter van Ajax, maar lang niet zo fel meer als in zijn beginperiode zwengelde het onderwerp aan. „Laat ik op voor hand stellen dat als we dit voorstel niet meteen schrappen Ajax zich verder op geen enkele manier kan conformeren aan dit rapport. Voor een vereniging als Ajax. ik denk ei genlijk dat dit voor iedere vereniging geldt, is het ondoenlijk om met 20 prof spelers van start te gaan. Je krijgt zo een scheve situatie. Denk aan schorsingen, denk aan ziekten, denk aan blessures. Waar halen we het arsenaal vandaan? Amateurs, dan maar zegt het rapport. Larie. Men verwacht van ons prestaties. Dachten we nou echt dat het publiek op amateurs afkomt. Kunnen we be ter meteen de poort sluiten en voor het Ajax-stadion een bordje hangen met de tekst „bezichtig de Ajax- rulne". Deze woorden van Van Praag bleken te werken. Van Feyenoord-zijde (Van Zandvliet). Stoop wie anders, en Fransen, voorzitter van Twente, at taqueerden het sectiebestuur. De koppen waren geteld, dat bleek aan. het einde van de vergadering en er werd duidelijk tegengas gegeven. Stoop bijvoorbeeld: „Wat wil de mi nister nou. Moeten we evenals in andere bedrijfstakken zwart gaan betalen. Zou de minister van sociale zaken daar blij mee zijn? Ik wil best een CAO; ik wil mijn spelers een minimum-inkomen garanderen, maar ik heb wel spelers nodig om rond te komen en te kunnen spelen." Jacques Hogewoning voelde de op positie groeien en beloofde dat het sectiebestuur dit punt nog eens zeer duidelijk met de „tegenpartij" zou bespreken. „Niet bespreken." riep Stoop, „het is niet anders. Wat zijn we hier nou aan het doen Jacqeus. Jullie krijgen opdrachten van ons mee. Zo moet je het zien." Dat ook het sectiebestuur nogal ge- scTxrokken was van een aantal van 20 profspelers bewezen de woorden van Choufour. „Ik denk zelfs aan meer dan dertig spelers. Nee daaronder zitten geen amateurs. Als de vereni gingen binnen hun budget blijven moeten ze zelf maar bekijken waar eventueel dat extra geld vandaan komt." Budgettering en het BBI (budget bewakingsinstituut) waren zaken die de geachte afgevaardigden niet of nauwelijks raakten. Ze begrepen dat overheidsgelden niet als sneeuw voor de zon kunnen verdwijnen. Als de overheid er geld inpompt zal er controle uitgeoefend moeten wor den. Wel vroeg men het sectiebe stuur erop aan te dringen dat een aantal „deskundigen" in het BBI worden opgenomen, omdat het on doenlijk is zaken te doen met men sen die volledig buiten de voetbal maatschappij staan. Hamerstukjes voor Hogewoning. ook al moest hij het met zijn knuis ten doen omdat de hamer weg was. die niet de minste problemen ople verden. Ook het voortbestaan van de 37 clubs viel in goede aarde. Het aangaan van een driejarige verbinte nis met een oefenmeester werd om gebogen in een verbintenis voor „on bepaalde" tijd. In overleg uiteraard met de aan te nemen trainer. Een formulering die door de aanwezige trainers met goedkeuring werd ont vangen. Meer tijd vroeg het knel punt financieringsmethode. Een on overzichtelijk voorstel en het was overduidelijk dat vele afgevaardig den zich op voorhand niet hadden verdiept in deze problematiek. Goed dat Van Rijn (Sparta) dat wel had gedaan en zich gesteund in de rug door Stoop erg sterk voelde toen hij sprak: „Ik sta positief achter dit rap port. In zijn totaliteit dan. Laat ik dat ook zeggen. Maar over het punt financieringsmethoden gaan mijn stekels rechtop staan. Met name de 6.9 miljoen die gefourneerd wordt aan verenigingen die nog geen lich tinstallatie hebben is bij mij en onze commissie in het verkeerde keelgat geschoten. Wat te doen met de clubs die al een lichtinstallatie hebben en zich blauw betalen aan aflossing en rente. Mogen die dan niet een be paald bedrag als vergoeding terug krijgen? En wat te denken van een subsidie voor gesubsidieerde clubs van zo'n 650.000 gulden. Waarom zijn ongesubsidieerde verenigingen daar niet bij? Zo krijgen de sterkste ver vuilers het meest. Het financiële plan behoeft een koerswijzigi „Moeten we soms voor negen joen gulden meer al onze reel overboord zetten. Nee toch.'" Opnieuw applaus. De vergader, I had zijn keuze bepaald. En de twi van het snode plan. lees motie, i ten dat ze erg sterk stonden. I bleek even later. Van Rijn. Stoop anderen hadden toch een paar i gers tussen de deur kunnen krijg Het woord beter de daad is aan het sectiebestuur en de ov heid. Volgens de laatste zou over niet meer mogelijk zijn. Hogewoni dacht van niet. „Als je het rapp Of JG goed leest," zo zei hij. „valt er noi praten over detailpunten. Daa^aRT zal het wel lukken. Ze kunnen o niet helemaal passeren. Ik ben 1 v.e e nieuwd wat het parlement gi Uisclul zeggen." Dat parlement, althans twee van e van ja: 150. waren zaterdagmorgen in Z< lurmr"1 liteit grada ian c gist aanwezig. In het sectiebestuur nu». Tripels (WD), en als toehoordi ^ei Hans de Boer (CDA) die zich no| in Ha« druk had gemaakt om dit rapport rd er gaan bespreken in de Tweede mer. Hij was in Zeist om zich alv onti te oriënteren. Echter al te lang bl gezj hij niet. Vlak na de pauze was ,(üitwe Boer verdwenen. Toen Hogewoni az67 gevraagd werd waar het geachte 1 )r de e merlid was gebleven zei de praes jnder „de heer De Boer heeft bij mij z itejt excuses gemaakt dat hij eerder w van moest. Hij moest voetballen." E ek toé homerisch gelach was de read )t Hans de Boer heeft dat niet gehoord. Die holde op dat momen achter de bal. Maar hij en die and 149 hebben wel het laatste woord. KNVB. maar vooral de sectie leen zoi taald voetbal hopen dat ze met li n gewe amendementen bij de Tweede Ifoen ha mer gehoor vinden. door Kees Jansma ROTTERDAM Het was eigenlijk een doodnormale wedstrijd. Feyenoord en Amsterdam ploeterden zich naar een logische 1-1, waarmee vooral de laatste zich gelukkig voelde. Méér was er niet over te vertellen geweest, ware het niet dat Vujadin Boskov, Feyenoords coach, het „durfde" om 17 minuten voor de tijd de verguisde Nico Jansen het veld in te sturen. Ruim een kwartier daarna mocht Nico Jansen al weer naar de kleedkamer: Hij had Tonie Kamphues neergeslagen, de rode kaart van scheidsrechter Geurts was terecht. Nico Jansen, „de beul" wordt eindelijk gepakt, zullen velen wellicht gedacht hebben maar dan kennen zij het drama rond Nico Jansen niet. Vorig seizoen immers, toen Nico Jan sen met Feyenoord tegen Espanol moest voetballen in het UEFA Cup toernooi. zette hij zich strompelend over de problemen van zijn kniebles sure heen „Omdat ik veel geld ver dien." zei hij in een gesprek met VARA's FC Avondrood. „Ik heb ver plichtingen tegenover de club." Nico Jansen deed zichzelf geen goed met dat doorspelen ondanks alles. La ter. vóór en na zijn operatie, werd van verschillende kanten benadrukt dat Jansen zich geforceerd had Het werkte ook remmend op zijn uitein delijke genezing. En toen Boskov na vele maanden dan toch weer een beroep op zijn spitsspeler dacht te doen. toen had Nico Jansen veel tijd nodig om zich opnieuw in te spelen. Feyenoord en Boskov hadden die tijd niet. Nico Jansen werd wissel speler. mocht af en toe invallen, maar hervond zijn vroegere vorm nimmer. En wat deed de leiding van de club om die dure full-prof weer op zijn gemak te stellen? Niets, of eigen lijk integendeel. Feyenóord was te leurgesteld in zijn „vedette" en zette zich tegen hem af. Er waren ruzietjes op de training, Boskov ventileerde meer dan ontactische uitlatingen in kranten (afgelopen vrijdag in het Vrije Volk: „Nico Jansen is te slecht voor de eredivisie") en Nico Jansen gooit zijn kop in de wind. Dé Stoop, de voorzitter van FC Amsterdam, verklaarde al eens dat Nico Jansen „een simpele ziel" is en het is dus meer dan verklaarbaar dat hij mak kelijk ontspoort. Te meer daar Feyenoord Nico Jan sen de afgelopen week een contract aanbood dat nauwelijks meer is dan vijftig procent van het voorgaande. Nog genoeg om van in leven te blij ven, maar toch? Vrijdag speelde Jan sen in het C-elftal tegen FC Utrecht en scoorde drie maal. Gisteren liet Vujadin Boskov hem. in het duel tussen Feyenoord en zijn vroegere club FC Amsterdam, langs de kant Om hem precies 17 minuten voor tijd te laten invallen. „Dat is schofterig." verklaarde Nico Jansen na afloop en daarin heeft hij gelijk. Ongelijk had-ie door één minuut voor tijd eerst ..blind" in te lopen op Amster- o ns- GELSENKIRCHEN De 1 FC KI f heeft het eerste deel van de zo geerde dubbel binnen. De aanvi der van de Bundesliga zegevier! zaterdag in de 35ste Duitse bekend er nale met 2-0 over Fortuna Duss di dorp en verdedigde daarmee m succes de vorig jaar gewonnp" trofee. pen wi larta n itbal g de con tal ein mpetit; dendra r te zoi ardoor Dde Hi jeite e *n reg: tnederl: beurtei nden p !n recor Eindh larlem en de lat de bed uzien. Het heeft er alle schijn van, dat scheidsrechter Geurds de rode kaart aan Stout geeft, maar in werkelijkheid is het strafsymbool bestemd voor Nico Jansen (vierde van rechts). ROTTERDAM Kees-Jan Snoeck, de 22-jarlge Feyenoorder die hartklachten heeft, gaat drie dagen naar hel ziekenhuis St Annadal te Maas tricht. Professor H J J Wellens, die als cardio loog grote faam heeft, zal hem onderzoeken en observeren. Snoeck zegt geen enkel risico te willen nemen Desnoods stopt hl) met voetbal len en zet zijn studie aan de hogere hotelschool voort. dam-doeman Paul van der Meeren en om. nadat Ton Kamphues hem van achteren een por had gegeven, een vuistslag uit te delen. Scheids rechter Geurds gaf de rode kaart. Nico Jansen ging lachend af, om zichzelf een houding te geven. Later, in de kleedkamer, klapte Nico Jansen ineen. Huilend bereikte hij de zaal. waar de spelers na afloop een borrel drinken. Vanachter de „plan ten". de afscherming tussen de plaats waar de spelers verblijven en de bestuurskamers, keken Feye noords bestuursleden al gillend toe. Nico Jansen had zich misdragen en verdient daarom straf. Formeel heb ben ze gelijk maar het wordt hoog tijd dat ze voor één keer eens naar een tegenzijde kijken. Feyenoord voert een wanbeleid. Zo wel op het sportieve als het menselij ke vlak. O ja: Voor Feyenoord scoorde Not- ten. voor FC Amsterdam Co Stout vanaf de penaltystip. Niemand sprak daar na afloop nog over. Het incident rond Nico Jansen had ieders middag verpest. Feyenoord-FC Amsterdam I I (66)47 Notten 1 0. 54 Stout 1-1 (strafschop). Scheidsrechter Geurds. Toeschouwera 7179 Feyenoord: Treytel. Mansveld. Van de Korput. Rijsbergen. Wijnstekers, Notten (Brard). Jan sen. Budding (Nico Jansen). Van der Lem. Kreuz. Kristiansen. FC Amsterdam Van der Meeren; De Jong. Koopman. Siverssen. Swart, Van der Merkt, Kampues. Otto; Wetzel. Stout. Wiggemansen (Bianchi) KERKRADE Voor Roda JC is de competitie afgelopen. Dat mag men concluderen uit de „vertoning" die de Kerkraadse formatie zondagmid dag opvoerde tegen Volendam, de enige ploeg die Roda in feite nog de zesde plaats op de eindrangschik king afhandig kan maken. Roda JC-Volendam 1-4 (0-1) 4 Kramer 0-1 53 Tol 0-2. 56 Kramer 0-3. 72 Nanninga 1-3, 82 Sonneveld 1-4 Scheidsrechter Gans Toeschou wers: 4 500. Roda JC Jongbloed; Broeks. Ziegler. Degens. Ehlen. Meuser iToonstra). De Jong. Lees (De Wit). Kolding, Nanninga. Koster Volendam: Hoek; Ouyt. Andre, Kwakman (Tuip). De Boer, Welling. Van Wensveen, Bond; Tol (Sonneveld). Braam. Kramer. De op het oog gladde zege hing a ^pT"| een zijden draad, want de rivaal /CIJ het Rijnland had lange tijd een t gesproken veldoverwicht en ook - r betere scoringskansen. Toen fc; 70.000 bezoekers in het sinds wek| uitverkochte Gclsenkirchen Pi Stadion rekening begonnen te den met een verrassende ont ping. viel de beslissing ten van het elftal van Weisweiler. Ve diger Konopka stuurde in de minuut de bal uit een vrije trap het hoofd van Bernd Cidlmann de Fortuna-doelman Daniel kans liet. Het vorig jaar betekëi een soortgelijke scène in Hanno het succes voor Köln. Toen was Dieter Mviller. die een vrije trap Konopka benutte voor de 1-0 Hertha BSC. Ditmaal was het anders. Geprikkeld door de acht stand ging de gehele Fortuna-ven pr f, diging naar voren. De daardoor of„ stane gaten benutte Van Gooi in 90ste minuut voor 2-0. De beste Ier van het veld was de laatste i bij Fortuna Gerd Zewe. Zijn oj den maakte meer indruk dan van de internationals bij Köln. W de licht heeft hij daarmee kort voor I n°PPen wereldkampioenschap een kans v diend bij bondscoach Heinde itrf.c Schön. BASTIA Bastia, dat in de fin c van het toernooi om de UEFA-C i tegen PSV uitkomt, heeft zal op Corsica de eerste wedstrijd de kwartfinales van de Franse bek^i competitie met 2-1 gewonnen Monaco. ;aterd J BRUSSEL Met nog twee wedsti den te spelen is het kampioenscip van Club Brugge in België toch meer zo zeker als algemeen s weken werd aangenomen. And lecht en Standard wonnen zatei avond van Charleroi (3-0) en bij keren (3-1), maar Club Brugge mo zondagmiddag de punten laten Beringen, dat alle andere top] ook al had verslagen in dit seizo^inni Brugge heeft nog twee punten sprong op zijn beide concurrent t schot W door Theo Reitsma ALKMAAR - „Voor mij mag het afgelopen zijn, er is toch geen eer meer te behalen." Epi Drost zei dat na afloop van de door Twente met 4-1 verloren wedstrijd uit bij AZ. Spitz Kohn, zijn trainer, verweet die instelling aan zijn spelers en deed dat al voor de wedstrijd. AZ vermoedde die vermoeid heid van de tegenstander, sprak veel energie aan om het uit te buiten en haalde onder tussen het volle pond uit de chaotische strijd. De deceptie van Twente in de halve finale van het Europese bekervoet bal werd in de dagen na die gebeur tenis en voor het weekeinde gevuld met berekeningen over het Neder landse bekervoetbal. Toen Ajax Sparta elimineerde vatte bij Twente de mening post. dat de strijd aan de kop van de eredivisie niet meer fout kon gaan. AZ zou de zaak met Excel sior (woensdag halve finale KNVB- beker) wel gunstig afwikkelen en dan samen met Ajax uitzoeken wie de beker zou winnen. Bovenaan in de competitie konden AZ. Ajax en Twente dan tevreden ademen. Het doel: internationaal voetbal volgend seizoen was veiliggesteld voor alle drie. Kohn bestreed die gemakzucht. Ieder punt is meegenomen, stelde hij. terwijl hij de komende jaren met moeilijkheden op zich af zag komen, omdat de afbraak van enkele carriè res bij Twente harder gaat dan er vernieuwingen voor de deur staan. AZ stelde zich voor gisteren heel anders in. De nederlaag bij Go A- head was vorige week een vergissing, die het Alkmaarse kapitaal niet kon accepteren De vermoeidheid en de Twentse drukte in het Europese spel waren redenen om flink uit te pak ken in het compeUtieduel van giste ren Twente werd dan ook ver terug gedrukt in de Alkmaarse Hout. Arntz, op het middenveld met Peters en Nygaard. streed voor een ruime voldoende voor dat trio. Achterin speelde Van Hanegem als laatste verdediger met de wens vooral een extra pion op het middenveld te zijn. Pressie, dat was de opzet. Twente zag de gaten overal vallen. Onbegrij pelijke individuele missers volgden elkaar in een hoog tempo op. Het wachten was op de klap. Maar die viel pas na de hervatting toen de strijd door een doelpunt van Twente voor rust een geheel andere wending leek te hebben genomen. Thoresen. de sterke spits, zorgde voor die verrassing. Tweemaal had hij zelf een kans gekregen bij slordig heden van AZ's opgedrongen defen sie De derde maal legde hij een kans neer bij Mühren. die minder scrupu les bij het benutten kende Thoresen speelde Van Hanegem uit. toen die hapte, terwijl Van Rijnsoever een afwachtende houding aannam. De Noor benutte de gretigheid van de oude meester door hem uit te spelen en in de bres die geslagen was. ver scheen Mühren voor de afronding Door het doelpunt in de 30ste mi nuut was AZ van slag. maar het geluk lachte het vlak voor rust toe. Nygaard zond een bal hoog door de lucht naar het centrum van de aan val. Van Marwijk drukte er een voet tegenaan, en met al dat opportunis me rolde de bal vlak langs de paal in het doel. Dat doelpunt vlak voor rust was meegenomen en nuttig bij het uit werken van de plannen voor de twee de helft. Van Hanegem maakte die periode overigens niet mee. Hij was geblesseerd geraakt, toen Meskovic bij een voorzet van Twente uit het doel was gekomen en Van Hanegem een knie in de rug drukte AZ leek hem niet te missen. Het middenveld bleef inventief en actief en er school wat meer overleg in de activiteiten. Ook het uitvallen van Hovenkamp i knieblessure) zou AZ zonder proble men opvangen via de wissel met Vonk In de twaalfde minuut schoot Ny gaard sterk in. maar toen kon Drost de goede doelman Van Gerven op de doellijn nog assisteren. Tien minu ten later echter kreeg de wedstrijd een wending, die volkomen logisch was. Overweg probeerde de bal na een voorzet uit het doelgebied weg te koppen, maar deed dat zonder kracht. Het presentje kwam voor Arntz neer en die schakelde doelbe wust Kees Kist in. Kist liep nog in dezelfde minuut weer Juichend naar het midden terug. Na de aftrap van Twente namelijk kende de Oostelij ke ploeg zoveel zwakte, dat Nygaard heel simpel de bal oppikte en Kist wegstuurde. Het werd via de twee doelpunten van Kist een ruime 3-1 en in de laatste minuut zelfs nog 4-1. Derks zag een overtreding in een buiteling van Peters, toen hij in het strafschopgebied Pasveer, vervanger van de geblesseerd geraakte Van Gerven. tegenkwam. Metgod schoot van elf meter raak. AZ'47-FC Twente4-1 (l-l)28 Mühren0-1.42 Van Marwijk 1-1.67 Kist 2-1. 67 Kat 3-1. 89 Metgod 4-1 Scheidsrechter Derks Toeschouwera 13000 AZWT-. Meskovic. Van Rijnsoever. Arntz. Van Hanegem «Uraemi. Hovenkamp (Vonk). Spelbos. Petera. Nygaard. Meigod. Kist, Van Marwijk FC Twente Van Gorwen (Pasveer); Van lerssel. Drost. Overweg. Pahlplatz. Thijssen. Van der Vall Mühren. Wildschut. Grttter. Thoresen ilstar n ide var lngheti leve ove -o A HE AI BELGIe La Louviere-RWD Molenbeek 1-0. Standard Luik 1-3. Antwerp-Beerschot Boom-Waregem 0-2, SC Anderlecht-SC O in< rol 3-0, Kortrijk-Llerse 0-2. FC Luik-Bever' Beringen-Club Brugge 3-0, Cerkel Brugge terslag 1-3. De stand: 1. Club Brugge 48 pnt. 2 Andd en Standard Luik 46.4 Lierse 43.5. Beven J[ 7<X" S) spanje Athletic Bilbao-Valencia 4-1. Rayo Valln r«eidsrect Real Sociedad 1-0. Elche-Betis 2-1. Oijon-B lona 1-0, Burgos-Atletico de Madrid 2-2. Madrid-Cadiz 2-0, Sevtlla-Hercules 2-1. manca-Las Palm as 0-0, Espanol-Santande Vusi drver De stand; 1. Real Madrid 43 punten; 2. B« 1 STA R na 37, 3 Valencia 36; 4. Gtjon 36. ITALIË Bologna-Juventus 1-1. Vicenza-Genua 14 Milan-Atalanta 0-1. Napoli-Ftorenttna 0-0.' gia-Foggu 3-1. Pescara-Inter 2-1. Torino» l'TREC Van Mi iyk Vla i Sta DES H ir. Zond Alber a 'EVENT toes 'ingt legrad uitslaf en tocl ip 500 t flAIIEAD leweges De stand 1 Juventus 39 punten. 2. Torino 4 Vicenza 35. 4. AC Milan 34. 5. Inter 31. ENGELAND Arsenal-Newcastle United 2-1, Aston Vill» sea 2-0. Bristol City-Liverpool l-l, Everttl wtch Town 1-0. Leicester City-Blrmingha 1-4. Manchester City-West Bromwkch Albl Norwich-Manchester United 1-3. Noltli Forest-Leeds United 1-1. Queens Park R« Coventry City 2-1. Westham United- County 3-0. Wolverhampton Wanderer* lesborough 0-0. De stand l Nottingham Forest 56. 2.1 52, 3 Arsenal 48. 4 Liverpool 47 5 Maik City 46

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10