Helderziende: showman of speurder? Moeder werkt bij nacht en ontij SOCIAAL Politie bepaald niet gelukkig met „eigentijdse profeet" immi WÊÊttÈlÈtÊÈi Nieuwe boeken 2ATERDAG '5 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet UTRECHT Volgens mensen die het kunnen weten is iedereen para-normaal begaafd. We zijn allemaal vatbaar voor emoties: sommigen boven, anderen on der de gangbare normen. Ook onder bijzonder begaafden zijn er tal van gra daties te vinden. Kwaadwillende charle- tans zijn er niet zo veel, maar het aantal mensen dat wel eens een spontane ervaring heeft en zich daardoor meent te moeten inzetten voor de mensheid en hun diensten aan de politie aanbiedt, is aanzienlijk groter dan de club van echt begaafde paragnosten. Peter van der Hurk (inmiddels beter bekend als mister Hurkos) is een lich tend voorbeeld van een paragnost die zijn gave exploiteert als entertainer. Na dat „Hurkos" in de eerste aflevering van TV'Privé, terwille van het show-effect, de ouders van een op Corsica zoekge- door Jan van Galen raakte jongen nuchter mededeelde dat hun zoon dood was (waarvoor ze dank baar waren, want het ontnam hun de onzekerheid) trachtte de helderziende in de tweede special een nieuw licht te werpen op de tot nog toe onopgeloste zaak-Caransa. Van der Hurk onthulde dat de schuilplaats van de ontvoerde multi-miljonair niet in de Bijlmer, maar in Slotervaart gezocht moest worden. De heer G. J. Toorenaar, chef van de centrale recherche in Amsterdam is niet bepaald gelukkig met dit soort activitei ten. „We hebben zijn tips wel nagetrok ken, maar het heeft ons geen steek geholpen. Het kost je weer de nodige dagen en je bent een aantal recher cheurs een tijd lang kwijt. En dat terwijl we van te voren eigenlijk al wisten dat het niets op zou leveren." Ook van wetenschappelijke zijde zijn er bezwaren tegen Van der Hurk. De be kende para-psycholoog Rrof. W. H. C. Tenhaeff ziet zijn tv-optreden als boe renbedrog en wetenschappelijk gezien van nul en gene waarde. Tenhaeff: „Hurkos is een handige jongen, een op en top showman. Hij zal best wel spon tane ervarigen hebben die boven de norm liggen. Zover ik weet maakt de politie in de VS wel gebruik van hem, maar hij heeft zich nooit beschikbaar gesteld voor een streng wetenschappe lijk onderzoek, zoals bijvoorbeeld Ge rard Croiset. Deze vertoning is een aan fluiting, van te voren geheel in scène gezet. Ik weet dat hij dagenlang in Amsterdam heeft rond gereden. Deze shows zijn fnuikend voor de ware parag nost." Para-psycholoog Tenheaff prof. Paragnost Gerard Croiset Chef centrale recherche Amsterdam G. J. Toorenaar Hoewel de Amsterdamse politie ont kent (direct) gebruik te maken van paragnosten voor politiedoeleinden is het een publiek geheim dat over heidsinstanties meer dan eens de hulp inriepen van para-normaal be gaafden. In,zijn boek „Beschouwin gen over het gebruik van paragnos ten" voor politiële en ander prakti sche doeleinden beschrijft prof. Ten haeff vele voorbeelden waarbij men sen als Croiset bijdragen leverden voor de oplossing van misdaden. Croiset zelf reageert nogal verbaasd als we hem de uitspraak van Toore naar voorleggen. „Ik heb pas nog drie vermiste kinderen voor ze ge vonden." Volgens Tenhaeff staat het onomsto telijk vast da^ de politie (en ook justitie) wèldegelijk gebruik maakt van paragnosten. In zijn lange loop baan (hij is nu 84 jaar) is hij doorlo pend geconsulteerd door hogere po- iitie-functionarissen. „Die terughou dendheid kan ik best wel begrijpen. Onwetendheid op dit gebied en angst voor de ondoorgrondelijke ma terie spelen een belangrijke rol en daarbij is de publieke opinie een doorslaggevende factor. Para-normaal begaafde mensen zijn voor velen nog steeds van de duivel bezeten individuen. Dat is natuurlijk nonsens. De wetenschap heeft die mythe ontmanteld. Maar als recher cheurs openlijk bekennen wel eens met een paragnost in zee te gaan, dan kan dat hun geloofwaardigheid L lantasten. Wat dat betreft zijn het raak rare mensen, ze komen dan >rivé." Religie Iet heeft natuurlijk ook met religie Ie maken. Het vak tast het begrip „wonder" aan. Inmiddels zijn we daar wel een beetje vanaf. Bij katho lieken vind je die angst' niet meer Aan de pauselijke universiteit in Va ticaanstad wordt zelfs para-psycho- bgie gedpceerd. Voor mijn verdien sten heb' ik van paus Paulus een onderscheiding gekregen. In de bij- bel zijn trouwens verhalen te vinden waarin men een „ziener" raadpleegt. Ik kan mij wel goed voorstellen dat de politie voorzichtig is met het naar buiten brengen van mededelingen van para-psychologische aard. Vaak kloppen de „indrukken" van de pa ragnost wetenschappelijk, maar hebben ze voor de politie geen feite lijke betekenis, of ze dragen maar ten dele een oplossing aan." Ook Croiset bevestigd dat laatste. Hij zegt dat zijn indrukken in de meeste gevallen para-psychologisch gezien „fenomenaal" zijn, maar voor de politie geen enkele waarde heb ben. Hij beschrijft kort enkele geval len waarbij kinderen inderdaad ge vonden werden, maar bijvoorbeeld links in plaats van rechts van het door hem beschreven gebied en ver moord waren en niet verdronken. Croiset: „De politie heeft aan die gegevens in principe niets, al is het verbluffend hoe dicht ik er soms bij ben. Ze kunnen dan eenvoudig con cluderen dat ik er naast zat, maar vaak bellen ze dan toch op. omdat ik ze in de juiste richting geholpen heb. Op erkenning zit ik helemaal niet te wachten. Ik weet wat ik kan. het zit me wel ontzettend dwars als ik er naast zit. Dat is het geval bij de ontvoerde Beligsche baron Charles Victor Bracht Ze hebben mijn „in drukken" gevraagd. Ik heb toen een tekening gemaakt en aangewezen waar hij zich moest bevinden. Achteraf bleek dat te kloppen maar voor de politie was de aanduiding te vaag Ik was ook te laat. Als je hoort dat hij vermoord op een vuilnisbelt is gevonden, dan ben je ontzettend teleurgesteld Je hebt gefaald. Het ligt buiten mijn macht." Over de laatdunkende houding van de politie maakt Croiset zich nauwelijks druk. Hij stelt dat het een „gentlemens- agreement" is om over elkaar geen mededelingen te doen. „Natuurlijk wordt ik benaderd, maar we hebben afgesproken om alles buiten de pu bliciteit te houden. Daar is niemand bij gebaat Als de publiciteits-media erken dat ik met concentreer op en geruchtmakende zaak dan heb k geen moment rust meer. Het zou On ritme verstoren en dt oplossing adelig kunnen beïnvloeden rchief roiset laat zijn archief zien. kasten ol met documenten, foto's die zijn trokkenheid en samenwerking met de politie over de hele wereld bevestigen. Uit een lade duikt hij uit een onge kende hoeveelheid krantenpublika- ties een mapje op. met artikelen uit het Duitse blad Bunte. „Kijk hier staat het. Toen die jongens hier wa ren. werd dominee Martin Luther King vermoord. We dineerden op dat moment in het restaurant van mijn zoon. Carel Enkelaar (hoofd-tv bij de NOS en vriend van Croiset, red.) belde op, stelde me op de hoogte en vroeg mijn „indrukken." Ik heb toen een nauwkeurige beschrijving van de moordenaar gegeven, zijn leeftijd, lengte, gedragscode enzovoorts. Ik heb toen meteen gezegd dat het om een complot ging, het had te maken met wapensmokkel, er moest een gewelddadige opstand onder de kleurlingen gearrangeerd worden. Ze zijn opnieuw in die zaak gedoken, omdat ze nu eindelijk aan een com plot denken." Als er over de zaak Moro gesproken wordt, sputtert Croiset heftig tegen. „Ik ontken niet dat ik met de ontvoe ring van Moro bezig ben, maar laten we de discussie hierbij alstublieft laten. 'Eigentijdse profeet' „Er zijn voorbeelden, waarvan de juistheid onomstotelijk vast staat. Maar je mag van de politie niet ver wachten dat ze en plein public hoera gaan roepen. Het is slecht voor de paragnost als men hem gaat zien als een eigentijdse profeet, want dat is hij helemaal niet. Ieder mens is para normaal begaafd, de een misschien meer dan de ander. Twee van mijn kinderen hebben het ook. Het is erfe lijk. Ik heb het van mijn vader, maar rijn wereldbeschouwelijke kijk op het leven liet het hem niet toe. Hij was een atheïst, anarchist, een volks menner. Hij had grote invloed op de mensen om hem heen. Hij was be vriend met de anarchist Domela Nieuwenhuys. Zijn kinderen zijn ook sterke persoonlijkheden geworden. Kijk maar naar mijn broer Max, de toneelspeler, en zijn zonen Jules en Hans." „Waar het om gaat is dat de para gnost zijn gaven in dienst stelt van de mensheid. Het is niet alleen een kwestie van misdaden oplossen, maar ook mensen genezen op mo menten waarbij een arts of psycho loog machteloos staat." „Kijk eens. ik zoek de publiciteit niet. de publuciteit zoekt mij. Van een man als-Hurkos kan ik zeggen: dat is een echte showman. Daar kun je niet omheen. Ik wil ook niet zeg gen dat hij een bedrieger is, hij heeft die gave. dat staat voor mij vast. Al zou hij dagenlang door Amsterdam gereden hebben, dan blijft het nog knap. Caransa, toch een rasechte Amsterdammer, was na twee straten al de kluts kwijt, dus als de heer Hurkos geblinddoekt punten weet te herkennen midden in de nacht dan is dat meer dan show alleen. Ik kijk niet naar het positieve of negatieve, het is meer." Overdag zorgde zij net als zoveel moeders voor haar twee jonge kinderen. Maar op het moment dat andere moeders op één oor gingen, begon zij nog eens aan een volledige dienstbetrek king. Van half twaalf 's avonds tot vijf uur in de morgen werkte ze als magazijnbediende in een grote bakkerij. Week in week uit. De rechters die zich later over deze zaak bogen, spraken verbaasd over „een goede organisatie en over een grote persoonlijke inzet, gecombineerd met enige hulp van haar echtgenoot." Dat was overigens wel de enige positieve opmerking, die hen over de lippen kwam, want de werktij den. die de magazijnbediende maakte, zijn voor vrouwen wettelijk niet geoorloofd en er zou zelfs geen ontheffing voor worden verleend De dagindeling van de magazijnbediende zag er als volgt uit. Als zij om vijf uur thuis kwam, ging zij tot acht uur slapen, daarna verzorgde zij haar twee kinderen van twee en zeven jaar. 's Middags als de kleinste zijn slaapje deed, sliep ze zelf ook ongeveer twee uur en ten slotte sliep ze 's avonds van acht tot elf uur. Op de tussenliggende daguren deed zij haar huishou den. Dat duurde zo bijna twee jaar. Toen ging het mis. Haar werkgever vroeg haar 's morgens een uur langer te blijven. Tot zes uur dus Geschrokken rekende de magazijnbediende hem voor. dat dat niet kon. Haar man vertrok elke morgen om vijf voor zes naar zijn werk. in Aken de zaak speelde in Zuid-Limburg zijzelf had met de fiets of het bedrijfsbusje ongeveer een kwartier nodig om thuis te ko men. zodat de kinderen dan 's morgens in alle vroegte twintig minuten alleen zouden zijn. Haar werkgever wenste daar echter geen reke ning mee te houden en hij ontsloeg zijn protes terende magazijnbediende Goede raad was duur, want de magazijnbe diende was haar nachtelijke arbeid begonnen, omdat haar man voor het vervoer naar zijn werk in Aken afhankelijk was van derden. Om die reden was er een auto aangeschaft De ontslagen vrouw wendde zich tót de bedrijfsvereniging en vroeg om een WW-uitke ring. Die uitkering kreeg ze niet„want." schreef de bedrijfsvereniging, „iemand die een normale dagtaak vervult kan voor de Werk loosheidswet niet als werkloos worden be schouwd. Uw gezin bestaat uit vier personen. zodat er na het wegvallen van uw betrekking bij de bakkerij een volledige gezinstaak over blijft. Zo'n gezinstaak moet worden beschouwd als een normale dagtaak en dat betekent dat u voor de wet niet werkloos bent en dus ook niet in aanmerking komt voor een WW-uitkering." De magazijnbediende liet het er niet bij zitten en stapte naar de Raad van Beroep. Van de Raad van Beroep kreeg ze gelijk, maar toen zocht ook de bedrijfsvereniging het hoger op. De zaak kwam voor de Centrale Raad van Beroep. Allereerst merkte de centrale raad op. dat uit een aantal andere zaken al was gebleken dat nachtarbeid door vrouwen bij tenminste drie ondernemingen in Zuid-Limburg werd ver richt. Volgens de magazijnbediende werkten er in de bakkerij waar zelf in dienst was 's nachts wel 40. merendeels gehuwde vrouwen „Dat neemt niet weg. zei de centrale raad, dat dit werk wanneer het meer dan twee nachten achtereen wordt verricht, wettelijk niet is ge oorloofd Dat leverde voorde magazijnbediende al direct een probleem op, want toen zij eenmaal werk loos was, stelde zij zich bij het gewestelijk arbeidsbureau alleen voor avond en nachtar beid van acht uur 's avonds tot vijf uur 's morgens beschikbaar Ze vroeg dus een WW-uitkering in afwachting van werl dat haar op grond van de wet niet mocht worden aangeboden. Dat was bezwaar lijk, maar het raakte niet de kern van de zaak Uiteindelijk ging het erom of de nachtarbeid van de vrouw als een normale dienstbetrekking was te beschouwen. Volgens de wet kan ie mand. die een normale dagtaak heeft, daar naast niet nog eens werkloos worden, ook niet ten dele. Zou de rechter van mening zijn dat een huishouden een normale dagtaak oplevert, dan zou zij over haar „abnormale" nachtelijke arbeid geen uitkering krijgen. De centrale raad constateerde dat de vrouw het werk nog niet lang deed, althans nog geen twee jaar. en dat zij het werk verrichte buiten de in het algemeen als normaal beschouwde arbeidsuren. Maar zelfs al zouden haar nachte lijke werkzaamheden in zekere zin gangbaar zijn. dan nog kon volgens de raad niet worden gezegd dat deze combinatie van huishouden en werk zo vaak voorkomt, dat er van een normaal arbeidspatroon kan worden gesproken. En daar kwam het punt. dat het ging om wettelijk niet geoorloofde arbeid, nog bij. Nee. zei de raad. hoewel de vrouw door een goede organi satie en door een grote persoonlijke inzet in staat is gebleken haar huishouden te combine ren met nachtarbeid heeft die gecombineerde arbeidsverrichting niet het karakter'van een normale dagtaak. Pas toen het nachtwerk weg viel, bleef er een normale dagtaak over. „Nu de vrouw na het verlies van haar nachtbetrekking aan haar huishouden een normale dagtaak overhoudt, is zij niet werkloos in de zin de werkloosheidswet, besliste de raad. Geen uitkering dus voor de nijvere magazijn bediende. Maar ze bleef niet lang bij de pakken neerzitten. Na een paar maanden werkte ze een paar achtenden per week als bejaardenhulp. Het oudste kind ging naar school en voor het jongste vond zij met enige moeite een opvang- mogelijkheid Bovendien begon zij aan een avondopleiding aan de kappersarademie Ook na het behalen van het kappersdiploma zal het wel puzzelen blijven, aangenomen tenminste dat zij geen cliëtelc vindt die zich in het holst van de nacht een permanentje laat aanleggen. Want voor werk bij nacht en ontij draait zij haar hand niet om De Amsterdamse politiecommissa ris Toorenaar laat doorschemeren dat de contacten met paragnosten er wel zijn. maar volgens hem heeft het haast nooit iets concreets opgele verd. Toorenaar: „Zelf schakelen we so wie so geen helderzienden in. Van der Meyden heeft ons gesmeekt mee te werken aan zijn programma, maar daar zijn we vanzelfsprekend niet op ingegaan. Er kunnen best mensen zijn die paranormaal begaafd zijn, maar dacht u nu werkelijk dat wan neer deze mensen ons ech^ van dienst konden zijn dat we een man als Croiset niet voor een vofstelijk salaris in zouden huren? Wij hebben onze eigen methodieken bij bijvoor beeld het opsporen van vermiste kin deren. Ouders komen wel aanzetten met paragnosten. We trekken de ge gevens na. net als iedere andere mo gelijke hint. Er zal meer zijn tussen hemel en aarde, maar we moeten kijken naar het rationale, daar moe ten we ons voordeel mee doen." Dat parapsychologie, zoals Tenhaeff stelt, opgenomen zou moeten wor den in het studiepakket van hogere politiefunctionarissen ziet Toore naar helemaal niet zitten. „Zolang wij in de wetenschap verkeren dat het ons nog nooit een echte oplos sing heeft gebracht, moeten we daar ook niet aan beginnen." Prof. Tenhaeff komt deze stelling op zijn zachtst gezegd vreemd voor, om dat hij „regelmatig lezingen heeft gehouden voor het hogere personeel en gevallen kan noemen waarbij re chercheurs en ook commissarissen hem of Croiset consulteerden." Croi set daarover: „Dit verbaast me niets. Ze zullen het altijd ontkennen, vaak ook omdat „indrukken' niet de ech te waarheid aan het licht brengen, al brengt een tip hun uiteindelijk dicht bij een oplossing. Dat geldt ook voor defensie NAVO en Warschau-pact gebruikten paragnosten, hun spio nage-diensten zijn daarbij gebaat Je zult het ze echter nooit horen zeggen Ik wil er ook liever niet over praten Show Voor bewijzen wijst Croiset steeds' weer naar zijn archief „Daar zit het allemaal in. het is er voor mijzelf. De politie cf de pers ben ik geen verant woording schuldig Toch heeft hij enige „glasheldere documenten' in handen die hij ter verduidelijking gebruikt als hij lezingen in het land houd? Vorige week trad Croiset op in het dorpshuis in Houten iwaar hij sinds een jaar woonti De belangstel ling was overweldigend Sinds het bestaan voor het eerst uitverkocht En over show gesproken de toe schouwers kregen daar een staaltje entertainment te zien van de Japan se televisie in samenwerking met Croiset. waarbij vergeleken Privé van Van der Meyden Merijntje Gij zen Is. Croiset komt aan op een vliegveld in Jap,an. Cameramensen leggen zijn bezoek van de eerste tot de laatste minuut vast. In de lounge wordt de paragnost een fotootje voorgelegd van een meisje dat vermist is Het is zijrx enige hpuvast Om te beginnen stelt hij. dat de foto niet klopt. Later blijkt dat het plaatje drie jaar verou derd is. Het kind is inmiddels zeven jaar. Croiset krijgt meer „indruk ken". Hij tekent de omgeving van het ouderlijk huis. de plaats waar het kind heeft gespeeld, hoe het is verdwaald. „Ze is verdronken." zegt Croiset. Hij tekent een rivier en zegt „daar ligt het." De volgende dag zal Croiset de plek, die Inderdaad over eenkomt met zijn beschrijving, gaan bezoeken. De cameraploeg is er die ochtend al vroeg om de juiste loka- ties te zoeken. Vóór Croiset aankomt kunnen de tv-mensen de zaak al af- rónden. Een van hen heeft het lijkje opgemerkt. In een close-up zie je het drijven. iv, i De show wordt de volgende avond compleet. De stoelenproef. Croiset heeft twee maanden eerder een be schrijving gegeven van de persoon die die avond op een beoaalde stoel gaat zitten. Een heer. met de uiterlij ke frisheid van Fred Oster leidt het spel. Eerste worden genummerde ballen, die corresponderen met de stoelen, door onder andere een aan tal bekende persoonlijkheden uit een aquarium' gevist. De'Japanse Willy Alberti. Fred Emmer. Willy Dobbe nemen plaats. Spanning in de zaal. Zal het uitkomen0 Tromgerof- fel-stilte. Na enig geharrewar blijkt de voorspelling van Croiset uit te komen. Het betreffende meisje woont inderdaad in een huls met een puntdak, haar vader loopt echt mank en ze is volslank Bij zijn ver trek krijgt Croiset een fraai beeldje en een oorkonde overhandigd. Het hangt nu in zijn spreekkamer Hysterie Croiset zegt daar nu over „Natuur lijk is het show, maar ik heb het niet gedaan ter meerdere eer en glorie van mijzelf. Die stoelenproef klopte inderdaad en u heeft zelf het bewijs gezien van dat geval van het vermis te meisjH. ik zie dit als een van mijn best gedocumenteerde zaken. Als showman stel ik niets voor. In de,VS ben ik mislukt of op zijn Hollands gezegd: ze hebben me er ingeluisd. Ik moest daar. dat dacht ik tenminste, een lezing houden voor Mae West en een groep danseressen. Toen ik mijn lezing begon Scandeerden ze: We want show, we want show". Ik heb ze verteld dat ik zé dat niet kon bieden Na de nodige hysterie ben ik vertrok ken. Hurkos kan dat wel, Uri Gelier ook, maar ik niet. Geiler ls mislukt met proeven ln laboratoria, maar voor publiek mag je nooit falen Dan moet je iets anders verzinnen." AO-boekje 1709 Schilderen met /and. door J H. Kruizinga. ultg Stichting IVIO. Lelystad. 20 blz, 1.75 Bij uitgeven; K.uwer te Deventer verscheen Politiek Memo 1978. Aller lei informatie .nzake personen, in stanties die binnen de politiek een rol spelen. 71 bi/ Prijs voor abon nees jaarabonnementi 11.50. Losse nummers 14 Een tweede druk van het boek Mi chael Kohlhaas (herzien door G vam Suchteleni door H. von Kleist is ver schenen bij de Wereldbibliotheek te Amsterdam 152 blz ƒ- 14.90 Olie in het veen, roman van M. de Munck Ultg Calienbach. Nljkerk 3e druk 296 blz 17 50 Christine, roman van C' Cookion Ui'g De Boekeru B.tarn 236 blz ƒ22.50 Bit ri»* Zuidhrdlandse uitgeverij te Baarn zijn verschenen Dan» van de moordenaars, roman van M Fagvas '314 blz ƒ29.50 en Virginia de kleine leeuwin, roman van M Hor bach, spelend in het Afrika van de I9e eeuw (268 blz - - 28.50».

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9