ver2ekert maar ook uw Israël broedt op nieuwe formules Japan ruziet met China orsters etalage-ruit spontaan gebarsten mÜl ?n reis Ethiopië dreigt Somalië met inval Labour het sterkst in Schotland lunigarant Vijfde Libanese bevolking weg tijdens oorlog India bezorgd over plutoniumtoestel van CIA in Himalaya Soepeler over Jordaan-oever )ntploffing bij nieuwe moskee in Jakarta Ongewenste club Afrikaan dood na marteling Arrestaties in Ghana Ruzie met Transkei pijnlijk voor Zuid-Afrika UïTÉRDAG 15 APRIL 1978 BUITENLAND •Trouw/Kwartet GLASGOW (Reuter) De Britse Labour-partiJ heeft deze week een •pkikkertje gekregen door een over winning bij tussentijdse verkiezin gen in een Schots district. In de itrijd om de parlementszetel van een grbeidersdistrict in Glasgow bleef de Labour-kandidaat ruim voor op zijn naaste belager, een kandidaat van de Schotse Nationalisten. De socia list Donald Dewar veroverde de zetel in het lagerhuis met 16.507 stemmen, de nationalist Keith Bovey behaalde 11.955 stemmen. De verkiezing was nodig geworden in verband met het overlijden van de Labour-afgevaardiede Willie Small. De stembusstrijd in dit Schotse dis trict was interessant als graadmeter voor de krachtsverhoudingen tussen de Nationalisten en Labour. In het Britse parlement is de afgelopen ja ren slag geleverd over wetsvoorstel len waarin Schotland een grotere mate van zelfbestuur werd gegeven. De Labour-regering heeft tot nu toe weinig succes gehad met haar beleid over deze gevoelige kwestie. De onte vredenheid daarover in Schotland heeft de nationalistische partij ech ter niet veel verder geholpen. Zij won ten opzichte van 1974 maar 1,7 pro cent. Dat is beduidend minder dan de winst die de Conservatieven in dit typische Labour-district boekten: 5,7 procent. BEIROET (AFP) In de twee jaar van de Libanese burgeroorlog heeft twintig procent van de bevolking het land verlaten en sinds het einde er van heeft anderalf procent gevraagd om de papieren voor vertrek naar de Herenigde Staten en Australië, aldus s gebleken uit een rapport van de Jbanese dagblad „Le Reveil". Volgens dit rapport, opgesteld „in «menwerking met de buitenlandse diplomatieke missies", hebben 125.760 Libanezen op een bevol- dng van ongeveer drie miljoen zie- en gedurende de burgeroorlog lun land verlaten. Hiervan waren 53.260 man op 1 april weer terugge- eerd. ADVERTENTIE NEW DELHI (DPA, UPI) De Indi ase regering maakt rich ernstige zor gen over het bericht dat de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA in 1965 op cén van de hoogste toppen van het Himalaya-gebergte een op plutonium werkend toestel heeft neergezet. De Indiase minister van buitenlandse zaken Atal Bihari Vajpayee vertelde gisteren een woedend parlement dat hij de Amerikanen om opheldering zou verzoeken. Hij had de Amerikaan se ambassadeur in New Delhi, Robert Goheen, al bij zich op het matje geroe pen en hem van de Indiase bezorgd heid op de hoogte gebracht. Het bericht stond in het Amerikaanse blad „Outsider" en het wordt kenne lijk door de Indiase regering volstrekt serieus genomen. Volgens het blad had een spionage-groep van de CIA in 1965 op de bijna 8000 meter hoge Nan- da Devi in het Indiase deel van de Himalaya een toestel geïnstalleerd dat werkte op plutonium en dat gegevens moest verzamelen over Chinese atoomproeven en het lanceren van raketten. Toentertijd waren spionage- satellieten voor dat doel nog niet be schikbaar. Het toestel was echter na de plaatsing verloren gegaan. In de ontoegankelijke Himalaya is het toestel alleen op te sporen als het straling uitzendt, maar dat gebeurt pas als het omhulsel kapot gaat. Dan kan het echter al te laat zijn. Het gevaarlijke plutonium kan dan al via zijrivieren in de Ganges terecht zijn gekomen en talloze mensen aangetast hebben. ANWB VERZEKERINGEN door James Dorsey JERUZALEM Dit weekeinde wordt in Israëls hoogste rege ringskringen druk gepraat over een aanzienlijke verzachting van Jeruzalems beleid ten aanzien van de Westelijke Jordaanoever. Volgens berichten in de Israëlische pers en hoge regeringsfuncti onarissen, is de regering-Begin bereid om een compromis voor de Westelijke Jordaanoever (in het kader van een algehele vredesre geling in het Midden-Oosten) te bespreken. JAKARTA (Reuter) De vrijwel- Seuwe Istiqlal (vrijheid) moskee in ie Indonesische hoofdstad Jakarta, én van de grootste ter wereld, is isteren voor een deel in puin gelegd oor een krachtige explosie, die tien llometer verder kon worden ge loord. Volgens de politie werden een lantal mensen gearresteerd. Ook ikten enkele mensen bij de ont- loffing, waarschijnlijk veroorzaakt, oor een tijdbom, gewond. Het ge- ouw dat rond de vijftig miljoen lilden heeft gekost werd in februari topenc*. door president Soeharto. Er linnen ruim 85.000 mensen in. De oskee werd na de ontploffing door Et leger afgegrendeld. In eerste instantie gaat het om een verzachting van het officiële Israëli sche taalgebruik ten aanzien van de Westelijke Jordaanoever. Vlak na zijn verkiezingsoverwinning in mei verleden jaar beschreef premier Be gin de Westelijke Jordaanoever als „Judea en Samaria" en als „bevrijde gebieden". Begin's onverzettelijke houding dóarna, zijn weigering om afstand te doen van de Westelijke Jordaanoever, het voortdurend ves tigen van nieuwe Joodse nederzet tingen in bezet gebied leiden niet alleen tot de impasse in de Egyp- tisch-Israëlische onderhandelingen maar ook tot een van de botsingen tussen Jeruzalem en Washington. Deze situatie noodzaakt tot een her ziening van de Israëlische standpun ten. Gedurende de afgelopen weken heeft de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Mosje Dajan her haaldelijk in het openbaar ver klaard, dat de resolutie 242, die Is raël opdraagt zich uit in 1967 bezet gebied terug te trekken, wel van toe passing is op de Westelijke Jordaan oever. Dat is in tegenstelling tot Be gin's opvattingen. Dit standpunt werd in het verleden door Begin verworpen omdat het de Israëlische terugtrekking uit de Wes telijke Jordaanoever zou kunnen be tekenen. Na zijn terugkeer uit Was hington verleden maand heeft Dajan herhaaldelijk op Begin ingepraat om alsnog met zijn formuleringen ak koord te gaan. Volgens goedingelch- te kringen in Jeruzalem zijn Begin en Dajan het nu „vrijwel eens ge worden". verlening van beperkt zelfbestuur aan de Palestijnse bevolking. Vijf jaar na afsluiting van een akkoord met de Arabieren kan alles opnieuw worden bezien. In Jeruzalem hoopt men dat deze nieuwe formulering van het Israëli sche standpunt in elk geval de Ver enigde Staten er toe zal brengen hun bemiddeling tussen Israël en Egypte te hervatten. Tenslotte hoopt Jeru zalem dat de nieuwe formulering voor een doorbraak kan zorgen in de vastgelopen besprekingen met Egypte over een beginselverklaring, die als grondslag moet dienen voor een regeling voor het hele Midden- Oosten. Daarom zal premier Begin nog dit weekeinde zijn akkoord met Dajan voorleggen aan zijn naaste medewerkers. Voordat minister van defensie Weizman weer naar Egypte gaat zou de formulering van het nieuwe standpunt rond moeten zijn. Guerrilla in Ogaden-woestijn NAIROBI (UPI, Reuter) Ethiopië heeft gisteren gedreigd buurland Somalië binnen te zullen vallen als er geen einde komt aan de guerrilla in de Ogaden-woestijn. Ethiopië beschuldigt de Somaliërs ervan de guerrillastrijders in de Ethiopische woestijn daadwerkelijk te steunen. Bewoners van de Londense wijk Battersea demonstreren hier voor een pas geopende dure gelegenheid tot ontspanning. De demonstranten willen dat de wijk bewoonbaar blijft voor gewone mensen en ze hebben daarom niets op met de komst van een dure club. Pikante bijzonderheid: de club is mede-eigendom van Roddy Llewellyn, de jonge zanger die nationale bekendheid geniet als de minnaar van prinses Margaret. De dreiging met een Invasie werd gisteren uitgesproken door de Ethio pische ambassadeur in Nairobi. Me- nigste Desta. Hij zei dat Somalië na de militaire nederlaag in de Ogaden- woestijn zijn politiek, gericht op ver overing van de Ogaden, niet heeft veranderd. Als Somalië met „deze agressie tegen ons land" doorgaat, zo waarschuwde de ambassadeur, zal Ethiopië maatregelen nemen om zo'n harde klap uit te delen, „dat zij hun lelijke hoofd nooit weer zullen bewegen." „Deze keer zal de slag niet worden geleverd binnen de Ethiopi sche grenzen", aldus Desta. Vorige maand versloegen de Ethiopiërs, ge steund door Cuba en de Sowjet- Unie, de Somalische strijdkrachten in de Ogaden. „Volgens welke aardse of hemelse wet zou Somalië's grens wel onschendbaar moeten zijn en die van Ethiopië niet," stelde de ambas sadeur om een Ethiopische inval bij voorbaat te rechtvaardigen. Sinds de beslissende Ethiopische veldtocht in de Ogaden is de rust niet volledig hersteld in dit omstre den gebied. Het Bevrijdingsfront voor West-Somalië, dat de Ogaden los van Ethiopië wil maken, is terug gekeerd tot de guerrillatactiek. De Somalische radio maakt, net als voor de grote strijd, regelmatig melding van successen die de strijders van het front zouden hebben geboekt. Gisteren werd gemeld dat zi j eerder deze maand 39 Cubaanse militairen hadden gedood. Somalië zegt geen directe zeggenschap te hebben over de guerrillastrijders. Bovendien is de Somalische regering van mening dat het Bevrijdingsfront een gerecht vaardigde strijd voert waarvoor ze steun verdienen. De schermutselin gen in de Ogaden zijn voor Ethiopië erg lastig, omdat een deel van zijn strijdkrachten daardoor voortdu rend bezig wordt gehouden Dat heeft het land totnutoe belet een grootscheeps offensief te lanceren tegen de afscheidingsbeweging in het noordelijke Eritrea. Deze Eri- treërs zitten overigens veel steviger genesteld dan de guerrilleros in de (oostelijke) Ogaden Weglopers Mengeling Israëli's nieuwe standpunt in voor bereiding is een mengeling van de opvattingen van Begin en Dajan. Het komt er op neer dat Israël de resolutie 242 (waarin dus Israëls te rugtrekking wordt geëist) nu wel wil laten gelden voor de Westelijke Jor daan-oever, zij het met een aantal verzachtingen. Die verzachtingen zijn elementen uit het vredesplan dat premier Begin december vorig jaar lanceerde. Zo wil Israël afschaf fing van het militair bestuur, ver mindering van Israëlische strijd krachten in het bezette gebied, en' JOHANNESBURG (AFP) De 25- jarige Jankie Mahlomola Matobako is 19 maart in een Zuidafrikaans politiebureau overleden na te zijn gemarteld. Dit heeft het dagblad Rand Daily Mail gisteren onthuld. Er is na het overlijden van Matobako een onderzoek ingesteld. Het slachtoffer werd 11 maart samen met vier andere Afrikanen gearres teerd in de boerderij van een blanke op beschuldiging van Inbraak De vier anderen zijn na hun arrestatie ernstig gewond geraakt. Het hoofd van de politie in het betreffende ge bied, John Visser, heeft verklaard dat de verdachten zonder twijfel bloot hebben gestaan aan geweld. In een document dat aan de justitie is overhandigd staat dat Matobako's lichaam op. verschillende plaatsen was opgezwollen en sporen van zweepslagen vertoonde. De officier van justitie zal moeten beslissen of de verantwoordelijke politiemensen vervolgd zullen worden. Over eilanden in Zuidchinese Zee TOKIO (UPI, Reuter) De Japanse marine heeft versterkingen gestuurd naar de omstreden Senkakoe-eilanden in de Zuidchine se Zee, waar een aantal gewapende Chinese vissersboten weige ren de Japanse territoriale; wateren te verlaten. Regeringskrin gen in Tokio meldden gisteren dat Japan zelfs vaststelde bespre kingen met Peking over een vriendschapsverdrag heeft uitge steld. Inmiddels zijn twaalf Japanse pa trouilleschepen in de wateren rond de eilanden aangekomen, waar ze volgens een regeringswoordvoerder geen actie zullen ondernemen. Ja pan probeert het geschil langs diplo matieke weg te regelen. De Senkakoe-eilanden, die onbe woond zijn. liggen ongeveer 150 kilo meter ten oosten van Taiwan (Natio nalistisch China) Japan kreeg de ei landen in 1972 terug van de Verenig de Staten, maar ook China en Tai wan maken er aanspraken op. Men gelooft dat er grote voorraden olie te vinden zijn in de buurt van de el- landen. In Japan vraagt men zich af wat de Chinezen plotseling bezield met dit vertoon van macht rond de eilanden, temeer daar de Chinezen graag met Japan een vriendschapsverdrag wil len sluiten. Vorige maand nog liet de Japanse premier Takeo Foekoeda weten dat de besprekingen met Pe king spoedig hervat zouden worden. Gisteren zei de Japanse minister van buitenlandse zaken, Soenao Sonoda, volgens kringen, dat de besprekin gen niet hervat konden worden zo lang het geschil rond de eilanden niet was opgelost. Voor Japan houdt dat in dat de Chinese vissersboten terug worden getrokken. Tokio zei het gisteren niet te aanvaarden door Peking onder druk te worden gezet wat betreft het sluiten van het vriendschapsverdrag. Besprekingen over dit verdrag zijn al ruim drie jaar aan de gang. De groot ste moeilijkheid is de zogenaamde anti-hegemonie-clausule, die China in het verdrag opgenomen wil zien. Moskou ervaart deze clausule als di rect gericht tegen de Sowjet-Unie en Japan aarzelt omdat het de Sowjet- Unie niet tegen zich in het harnas wil jagen. Inmiddels heeft het Taiwanse minis terie van buitenlandse zaken in Tai- peh laten weten dat welke actie dan ook door welk land dan ook de soeve reine rechten van Taiwan op de ei landen, hoe dan ook, niet kunnen aantasten. Het strijdgewoel in de hoom van Afrika zorgde gisteren voor een di plomatiek conflict in een heel ander deel van de wereld. In de Chinese hoofdstad Peking verheten diploma ten van Oostblok-landen een recep tie ter ere van de Somalische presi dent Siad Barre. De afgevaardigden van de Sowjet-Unie en aanverwante landen liepen weg nadat de Chinese vice-premier Li Sjen-nen Barre had geprezen voor zijn verzet tegen ,de apessie in de Hoorn van Afrika van die wilde, ambitieuze grote mogend heid'. Dat was een aanduiding van de Sowjet-Unie die de diplomaten niet over hun kant wilden laten gaan ACCRA (Reuter) De militaire heersers van Ghana hebben de arres tatie gelast van zeventien vooraan staande politici. Dat heeft het pers bureau van deze Afrikaanse staat gisteren bekend gemaakt. De arres tatie-bevelen zijn 5 april al uitgege ven. maar pas gisteren is er bekend heid aan gegeven. Of alle zeventien Inmiddels zijn aangehouden is niet bekend gemaakt. Gezegd werd dat de aanhoudingen in het belang zijn van de veiligheid van de betrokke nen en van de staat. Naar verluidt zouden de zeventien zich verzet heb ben tegen de plannen die de militaire leider Acheampong heeft voor het toekomstig bestel in Ghana Deze generaal, die in 1972 de macht greep, won vorige maand een referendum voor een plan om het huidige militai re bestuur te vervangen door een bestuur van burgers en militairen. door Hennie Serfontein le breuk in de diplomatieke betrekkingen tussen Transkei en Zuid-Afrika een ernstige zaak. Het is zeker niet een tevoren in elkaar gezette Dnfrontatie om de geloofwaardigheid te vergroten van de Zuidafrikaanse olitiek die streeft naar onafhankelijke thuislanden. oe zwaar de Zuidafrikaanse regering de ak opneemt is wel gebleken uit de felle inval die zij afgelopen maandag deed op 't staatshoofd van Transkei, keizer Ma- nzima. Deze reactie maakte wel duide- dat de Zuidafrikaanse regering volle- verrast was door de stap van Transkei, [gelopen dinsdag kwam het kabinet zelfs speciale zitting bijeen om over de zaak praten. Het kabinet besloot een volledig iderzoek in te stellen naar de gevolgen in de stap van Transkei en maatregelen nemen om de eventuele negatieve gevol- in van de verbreking van de betrekkin- in te ondervangen. Verontschuldiging e Citizen, een krant die op de hand van Zuidafrikaanse regering is, kwam deze *ek uit met een grote kop op de voorpagi- t Verontschuldigingen of anders Vol te een hoge regeringsfunctionaris die in t krant aan het woord kwam, waarschijn- ik een van de ministers, is de breuk teen Zuid-Afrika en Transkei definitief Ij Matanzima persoonlijk naar Kaap- komt om zich tegenover de Zuidafri- ®nse regering te verontschuldigen voor paalde delen van zijn verklaring. n voormalig commissaris-generaal voor Transkei noemde Matanzima een paar- handelaar, die Zuid-Afrika naar zijn nd wil zetten. De Zuidafrikaanse eerste bister haalde in het parlement keihard naar Matanzima. Hij noemde hem een leugenaar omdat hij beweerd had dat vele miljoenen in Zuid-Afrika zijn gedood we gens de apartheid. Hieruit wordt wel dui delijk dat de Zuidafrikaanse regering niet alleen maar woedend is maar ook danig met de zaak in haar maag zit. Uitstalkast Transkei is door de Zuidafrikaanse rege ring steeds naar voren geschoven als de uitstalkast van de apartheidspolitiek van de regering. In de regeringsgezinde pers komt nu de vrees tot uitdrukking dat de Transkei nu in de communistische wereld om hulp zal aankloppen, wanneer het wes ten niet bereid is dit land te steunen in de confrontatie met Zuid-Afrika. De voornaamste reden voor de stap van de Transkei om de betrekkingen met Zuid- Afrika te verbreken wordt de weigering van Zuid-Afrika genoemd om de enclave van Oost-Griqualand bij Transkei te voe gen. In plaats daarvan werd de zeggen schap over dit gebied van de Kaapprovin cie overgeheveld naar de provincie Natal. Toch vragen velen zich af of dit de werke lijke reden is voor de stap van Matanzima. Het is buiten twijfel dat een van de voor naamste politieke obsessies van keizer Ma tanzima de kwestie van het grondgebied van Transkei is. Dit gebied zou uitgebreid moeten worden tot zijn historische gren zen van de Grote Visrivier in het Westen, tot aan de grens met Natal in het oosten. Sedert het begin van de jaren zestig heeft Europese hulp Keizer Matanzima, leider van Transkei. Matanzima consequent om meer land ge vraagd. Toen Matanzima achttien maan den geleden de onafhankelijkheid van Transkei accepteerde, onderstreepte hij dat hij de aanspraken op de aanpalende gebieden niet opgaf. Premier Vorster stem de er toen mee in dat na de onafhankelijk heid de onderhandelingen over uitbreiding van Transkei voortgezet zouden worden. Maar Matanzima ontstak in woede toen Vorster deze aanspraken klaarblijkelijk negeerde, verzoeken om verdere onderhan delingen naast zich neer legde en Oost- Griqualand op 1 april overdroeg aan Natal. Matanzima's harde aanval op Vorster van de afgelopen week was een duidelijke blijk van diens frustraties en bitterheid. Hij noemde Vorster een slachtoffer van de negentiende eeuwse mentaliteit van blan ke superioriteit over zwarte overheerste mensen. Een bijkomend motief is klaarblijkelijk de internationale erkenning van Transkei. Hoezeer Matanzim ook lippendienst be tuigt aan de zaak van de zwarten in Zuid- Afrika, zijn bedoeling is toch kennelijk alleen om Transkei als onafhankelijke staat erkend te krijgen. Het is veelbete- kend dat zijn onverwachte stap volgde kort na het bezoek van verscheidene wes telijke diplomaten. Volgens diplomatieke kringen In Pretoria zouden de landen van de Europese Ge meenschap overwegen Transkei de facto te erkennen en ook aanzienlijke financiële hulp willen geven, waaronder de ontwikke ling van een haven om aan de volledig van de zee afgesloten staat Lesotho een levens lijn te bieden, zodat dit land een eventuele olieblokkade van de kant van Zuid-Afrika kan overleven. Franse maatschappijen zijn betrokken bij studies voor de bouw van een haven bij Port St. Johns. Volgens een Europees on derzoek zou namelijk Lesotho als enig Afrikaans land een olieboycot tegen Zuld- Afrika niet kunnen overleven. Transkei is economisch geheel afhankelijk van Zuid-Afrika. Wanneer Zuid-Afrika zou besluiten tot economische sancties tegen Transkei, dan zou dit land het niet zonder uitgebreide buitenlandse hulp kunnen stellen. Bijna 60 procent van het netto nationaal inkomen (607 miljoen rand in 1975) wordt verdiend door arbeiders die in Zuid-Afrika werken. Bovendien reizen alle burgers van Transkei op een Zuidafri kaans paspoort. Matanzima's manoeuvre was een slag voor de geloofwaardigheid van de thuislanden politiek. De zaak van het grondgebied vormt een belangrijk verschil van mening tussen de thuislanden en de regering Vos- ter. Slechts 13 procent van het grondge bied van Zuid-Afrika is toegewezen aan de thuislandstaten. Zes stukken Stamhoofd Lucas Mangope, de president van Bophoetatsawana komt met een nog. groter probleem te zitten omdat hij moet proberen zes of zeven verspreide stukken land tot een eenheid te smeden. Ook hij heeft de wens te kennen gegeven na de onafhankelijkheid verder te onderhande len met Vorster. De ervaringen die nu met Transkei worden opgedaan tonen aan dat andere thuislanden, die ook onafhanke lijkheid aan sturen bij onderhandelingen met Zuid-Afrika geen enkel gewicht in de schaal kunnen leggen. Zowel Vorster als Verwoerd hebben er door de jaren heen steeds hardnekkig aan vastgehouden dat het totaal voor de Bantoestans beschikba re land de dertien procent niet te boven mag gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7