De waarschuwing van Albeda i mtmhnad tekening van een lezer Trouw commentaar Geen uitweg als werkgevers en werknemers 't niet eens worden De Postbank en de sprookjes Overheid moet belangrijke rol spelen Apothekers verhogen tarief Meer zonneschijn voor predikheren en -dames dracula nietig stuur een brief schrijven helpt roken verboden ZATERDAG 15 APRIL 1978 ^^<1 111H11 Vtl 11 IIUUK Trouw/Kwartel such ft wal stek zl Het is een sprookje te geloven' dat de klant ook echt koning zou zijn. Het is alleen daarom al niet waar omdat het juist de instellingen zijn die het van de klanten moeten heb ben die dit sprookje hardnekkig in stand houden. Zij hebben er alle belang bij en de meeste klanten vielen zich erdoor gevleid en daar gaat het nu juist om. Volgens datzelfde sprookje is het juist en vooral het bedrijfsleven dat dit principe het best in stand kan houden. Wanneer de overheid zich ermee zou bemoeien zou al gauw concurrentievervalsing optreden, die eerst weliswaar in het voordeel van de klant werkt, maar die daarna al gauw leidt tot een onevenredige macht van de overheid, zeer ten nadele van de klant. De Postbank die zich als overheids instelling op het terrein van de parti culiere banken zou moeten gaan bewegen, kreeg daarom van meet af aan uit de bankwereld de wind fors tegen. De Postbank werd al gauw gereduceerd tot een paradepaardje van Duisenberg. De kritiek heeft echter niet kunnen verhinderen dat het vorige kabinet een wetsontwerp ter zake bij de Kamer heeft inge diend. Deze weck heeft de opvolger van Duisenberg minister Andriessen echter aangekondigd zich over de inhoud van het wetsontwerp op nieuw te zullen beraden. De ver wachting is daarom dat de plannen met betrekking tot de Postbank aan zienlijk zullen worden terugge draaid. De vraag is nu of dit verstan dig is. i mt Het js daarom wellicht nuttig nog n? eens duidelijk vast te stellen dat de klant geen koning is (en dat ook niet spoedig zal worden). Banken zijn nu at hi eenmaal geen liefdadigheidsinstel- Di iute zoal De* heel froui nog al eens aardig de bal kunnen iSloltoespelen. Bijvoorbeeld toen het ^Jfcing' om de vraag zoveel mogelijk .^inkomenstrekkers van de giro naar ik banken te trekken. Onder motto ha lingen, al doen sommige adverten ties wel eens het tegendeel veron derstellen. Tegelijkertijd moet wor den vastgesteld dat banken elkaar dat zij wèl en de giro géén rente betaalde. Met de rentepret bleek het al gauw gedaan toen genoeg klanten het overstapje naar de banken had den gemaakt. De bestaande overheidsinstellingen hebben alles op alles moeten zetten het verloren gegane terrein terug te boeken. De klant heeft daarmee zijn voordeel kunnen doen. Bij voor beeld is het opnemen van geld in het buitenland via de giro voordeliger (geen koersverlies, geen kosten) dan via de bank. En de Rijkspostspaar bank loopt ook nogal eens voorop als het gaat om een verlaging van de hypotheekrente. De finaleslag lijkt zich nu toe te spitsen op de vraag of de nieuwe Postbank ook kredieten mag ver strekken aan het bedrijfsleven. De tegenstanders van de Postbank ver dedigen dit laatste privilege van de particuliere banken hardnekkig. Te vrezen valt dat Andriessen daaraan toe zal geven. Als meest zwaarwe gende argument wordt in stelling gebracht dat een overheidsinstelling op dit terrein concurrentieverval send zou gaan werken. Het komt ons echter voor dat dit niet het geval behoeft te zijn. Het is gebleken dat de overheid op het terrein van de dienstverlening aan particulieren ook een belangrijke bijdrage kan leveren aan het principe: De klant is koning. De overheidsinstellingen terzake hebben juist concurrentiebevorde- rend gewerkt en het verwijt dat de overheid daarbij profiteerde van een voordelige uitgangspositie is niet ge grond gebleken. Mits voldoende garanties worden ingebouwd van mogelijke concur rentievervalsing, valt niet in te zien dat de overheid (lees: de Postbank) in het geval van kredietverlening aan het bedrijfsleven voordelen heeft boven een particuliere bank. De voordelen zien we vooralsnog alleen voor de consument. Wat dat betreft ware het aan te bevelen da- tAndriessen het wetsontwerp nog eens grondig vanuit die hoek zou willen bekijken. door Willem Breedveld DEN HAAG Een bos is een bos. Maar het maakt nogal een verschil of een planteliefhebber, een vogelkenner dan wel een wildstroper over hun ervaringen in één en hetzelfde bos vertel len. Zo ongeveer liggen de kaarten er ook voor als partijen zich uitspreken over zeker niet het eerste het beste bos, namelijk dat van onze Nederlandse economie. bij it Dat gebeurde deze week ook weer aan de hand van de uitermate som bere prognose van het Centraal Planbureau, volgens welke de werk loosheid verder zou oplopen, de eco nomische groei wellicht blijvend zou stagneren, met als enige troostprijs dat er dit jaar nog wel enige inko mensverbetering mogelijk zal zijn. Het koor spraakmakers viel dit keer ruwweg uiteen in twee delen. De groep die haar wijsheid voorname lijk put uit de kennis omtrent de functie van de broekriem - werkge vers. de VVD en in mindere mate het CDA onderstreepte de noodzaak van beleidsombuigingen in de sfeer van de overheidsuitgaven. De over heid moet de broekriem aanhalen omdat het bedrijfsleven meer ruimte krijgt en bijgevolg meer kan investe ren met als gevolg meer werkgele genheid. De redenering heeft de charme van de eenvoud en steekt bijgevolg dui delijk af bij de spraakmakers uit het andere kamp: vakbeweging. PvdA. PPR, die zo langzamerhand ernstige twijfel hebben over deze traditionele kijk op de zaak. Wordt de meerdere ruimte voor het bedrijfsleven echt wel benut voor arbeidsscheppende investeringen? Is niet veel meer sprake van groeiende afzetproble- men? Moeten we ons niet duchtig bezinnen op het onuitroeibare geloof in de economische groei? Bovendien kijkt deze groep nogal bezorgd naar bezuinigingsoperaties van de over heid. Niet alleen kap je ook daarmee een stukje werkgelegenheid weg, maar het gaat ook nog eens ten koste van voorzieningen die we toch eigen lijk allemaal niet graag missen. Links-rechts De laatste jaren is die verschillende kijk op de economie uitgegroeid tot een verschil dat globaal samenvalt met links en rechts in de politiek. Zo'n tweedeling maakt de oplossing van het probleem er niet eenvoudi ger op. Het betekent bij voorbeeld dat links rechts voor geen dubbeltje vertrouwt en omgekeerd. Maatrege len die het ene kamp voorstelt, zul len dan door het andere kamp wor den verworpen en omgekeerd. Het zou nog niet zo'n vaart lopen, als hetzij links, hetzij rechts kon bogen op een beduidende meerderheid. Maar ook dat is in de meeste Europe se landen niet het geval. De Nederlandse situatie vormt in zoverre een gunstige uitzondering dat hier sprake is van drie stromin gen. In theorie is het daarom moge lijk bruggen te slaan tussen beide kampen. Tijdens de kabinetsforma tie bij voorbeeld bleek nog overeen stemming mogelijk tussen de PvdA en het CDA over de voornaamste sociale en economische uitgangs punten. Het belang daarvan mag niet onderschat worden. Het leverde bijvoorbeeld een minimale vertrou wensbasis op in de relaties kabinet vakbeweging en werkgevers. Zware druk Omgekeerd zijn die relaties in het uiteindelijk tot stand gekomen kabi net CDA-VVD onder zware druk ko men te staan. Het vooroordeel heeft ruim post gevat dat een kabinet van deze kleur de vakbeweging eenvou dig niet ziet zitten. Het regeerak koord werd met groot wantrouwen in deze kring begroet. Het giganti sche steunplan van de scheepsbouw en het VMF-concern leverde aan zienlijke problemen op met de vak beweging. Premier Van Agt moest onlangs (toen hij de vakbeweging op het Catshuis ontving) uitvoerig uit de doeken doen wel degelijk oog te hebben voor de belangen van de vakbeweging. Daarbij komt nog dat binnen de PvdA steeds meer stem men opgaan het CDA en de VVD rechts te laten liggen om op eigen kracht een linkse meerderheid na te streven. Of anders gezegd: nu al uit te gaan van een feitelijke tweedeling in de Nederlandse politiek, waarbij CDA en VVD gemakshalve in de rechterhoek worden gedrukt. Het zal duidelijk zijn dat deze ten densen de oplossing van het wer kloosheidsprobleem er niet eenvou- Minister Albeda diger op maken. In dit verband is het interessant nog eens na te lezen wat de CDA-minister Albeda (sociale za ken) over deze problemen deze week op een bijeenkomst van het weten schappelijk comité van de Navo in Brussel te berde heeft gebracht. In een boeiend referaat signaleert de oud-hoogleraar arbeidsverhoudin gen onder meer dat de politiek zich op een keerpunt bevindt, waarbij links en rechts elk ongeveer even sterk zijn gewordea De politieke situatie wordt daar door. aldus Albeda, minder stabiel. Dit veroorzaakt een onzekerheid die het investeringsklimaat en de werk gelegenheidssituatie ongunstig be- invloedt. Er ontstaat daardoor een sterke neiging bij werkgevers en werknemers om zich vast te bijten in defensieve structuren, een proces dat, indien het zich voortzet, de op lossing van het werkloosheidspro bleem naar ver in de toekomst kan verschuiven. Sterk is de drang aan beide zijden om gevestigde inko mensposities veilig te stellen. Mijns inziens zal daarom zonder een ge combineerd werkgelegenheids- en inkomensbeleid de oplossing niet kunnen worden bereikt. Werkgevers en werknemers zullen naar mijn stel lige overtuiging de sleutel moeten aanreiken waarmee de weg naar een nieuw ondernemerschap kan worden ontsloten. Vastbijten Albeda laat er ook weinig twijfel over bestaan waarin werkgever en werknemer zich zoal vastbijten. Voor de vakbeweging geldt, aldus de mi nister, dat zij zich niet te ver van de achterban kan verwijderen. Bestuur ders kunnen niet het odium op zich laden niet de belangen van hun le den te vertegenwoordigen. Maar. zegt Albeda. die belangen zijn strij dig. Ze zijn zowel loongericht als arbeidsplaatsgericht. Daardoor wordt het voor de vakbeweging moeilijk altijd de redelijkheid te handhaven. Omgekeerd geldt voor de ondernemers dat zij in hoge mate kostenbewust zijn. Elke stijging in de loonkosten vormt voor de onder nemer een grote bedreiging. Hij ziet bij de loonvorming de vakbeweging een belangrijke rol spelen. De hoge lonen die daarbij ontstaan, staan in zijn visie de oplossing van het werk gelegenheidsvraagstuk in de weg. Zij dwingen hem om arbeid te besparen, hoewel het hem aan het hart gaat mensen te moeten ontslaan. Het is volgens Albeda een micro-beschou wingswijze. De ondernemer is niet in een positie dat hij zich kan realise ren dat wat voor hem geldt, ook voor zijn concurrent geldt en dat als ie dereen tegelijk arbeidsbesparende methoden doorvoert, de werkgele genheid in gevaar zou komen. Gevaar tweedeling Samenvattend ziet Albeda dus in feite geen uitweg uit de problemen als werkgevers en werknemers het niet op enigerlei wijze met elkaar eens kunnen worden. Tegelijkertijd vindt Albeda dat de overheid daarbij een belangrijke rol moet spelen. Die conclusie is des te interessanter om dat de minister juist op politiek ni veau in klimmende mate de gevaren ziet van een politieke tweedeling, die met name werkgever en werknemer nog verder uit elkaar dreigt te spe len. Wat Albeda daarop verder zegt over de rol die de overheid zou moe ten spelen, krijgt daarmee een drei gende ondertoon. Zo van: als dat niet kan gebeuren, dan kunnen we de oplossing van het werkloosheids vraagstuk voorlopig wel vergeten. De overheid Wat de minister in dit verband vraagt van de overheid liegt er overi gens niet om en het zal met name in het VVD-kamp en bij de werkgevers nogal wat wenkbrauwen doen fron sen. In de eerste plaats vindt Albeda het terecht dat de vakbeweging niet zonder meer tot loonmatiging bereid is. Hij gaat ermee akkoord dat daar tegenover een inkomensbeleid komt te staan waarin zowel de materiële als de immateriële verlangens van de vakbeweging een plaats behoren te krijgen. Het betekent onder meer dat meer vorm en inhoud zal moeten worden gegeven aan openbaarheid van inkomens en een rechtvaardiger inkomensverdeling. Tegelijkertijd vindt Albeda dat de vakbondseis van meer medezeggenschap ruim ge honoreerd moet worden. In dit ver band verwijt hij de onderpemers tot nu toe de kant van de industriële democratie te zeer te hebben afge houden. Vraagstukken van medezeggen schap en medeverantwoordelijkheid in en bij het drijven van de onderne ming, humanisering van de arbeid, problemen van nieuwe produktiewij- zen en alles wat hiermee samen hangt, van veiligheid tot en met werkgelegenheid, horen volgens Al beda volledig in het overleg thuis. Omgekeerd zouden de werknemers, volgens Albeda, in de gelegenheid moeten worden gesteld een stuk on dernemersrisico te dragen/Wellicht bieden, meent hij, daarvoor winstde- lingsregelingen en VAD-regelingen de benodigde aanknopingspunten. Door het hele betoog van Albeda heen klinkt eigenlijk de waarschu wing dat een eenzijdige aanpak van het werkloosheidsprobleem bijvoor beeld via de traditionele aanpak geen afdoende oplossing biedt. Er is meer voor nodig. Maar voor dat meerdere is het nodig dat werkge vers en werknemers elkaar hoe dan ook vinden. Daarvoor is ook nodig dat een tweedeling in de Nederland se politiek wordt voorkomen. Voor het meerdere zijn nu eenmaal offers nodig, met name in de inkomens sfeer. Bereidheid daartoe kan echter alleen worden opgebracht bij een minimaal vertrouwen in elkaar Zo bezien bevat Albeda s referaat een erntige waarschuwing aan: a) het kabinet om toch eventuele bruggen naar links niet op te blazen, b) aan links-Nederland om de oplos sing niet te zoeken in een linkse meerderheidsvorming en c) aan zichzelf om in een kabinet dat de schijn van de vakbeweging tegen zich heeft, niet al te ver af te dwalen. Met name ten aanzien van het laat ste punt zal Albeda het de komende periode nog erg moeilijk krijgen. DEN HAAG Minister Van Aarden- ne (economische zaken) en staatsse cretaris mevr, Veder-Smit (volksge zondheid en milieuhygiëne) hebben na overleg met de koninklijke Neder landse maatschappij ter bevorde ring der pharmacie (KNMP) besloten aan apothekers een verhoging van 2,5 pet toe te staan op de vergoedin gen voor de geneesmiddelenver strekking aan particuliere patiënten. Tekeningen, bij voorkeur in liggend (ormaal. sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon rvol; ot etuASTiNGeeTALtR Rijk komt casino's met 40.000.000 tegemoet HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Dit weekeinde verbetert het weer Het s niet zo dat op korte termijn de overjas vergeten kan worden, maar met name de zon zal zich meer doen gelden. Een handicap blijft nog wel de kou de bovenlucht. De stromingen uit noord tot noord-west hand haven zich daar en dat betekent te lage temperaturen en nog al tijd kans op enkele plaatselijke buiten. Ook van de nachtvor sten zullen we direct nog niet verlost zijn. De Zweedse weerdienst heeft voor zondag een storing juist in de buurt van ons land. Komt dit uit dan zal de bestendigheid ook morgen te wensen over laten. Voor volgende week handhaaf ik mijn gisteren al gelanceerde prgnose van zachter weer. Het wordt dan bij wind uit west tot zuidwest, later wellicht zuidelijk lente-achtiger met temperatu ren van 12 tot 15 graden, maar het doordringen van die zachtere lucht kan tijdelijk nog wel weer enige regen opleveren. Peter van Wely in Zoetermeer nam donderdagmiddag na da genlang in spanning gewacht te hebben, de eerste boerenzwaluw waar. „Eé zwaluw maakt nog geen zomer," natuurlijk, maar met lenteweer zijn we toch ook dubbel en dwars teve- reden. Tenslotte wijst de kalen der nog altijd april. Deze natuurvriend zag diezelfde middag ook nog hoe een ooie vaar, een hier garriveerde over winteraar uit afrika. zich gedu rende 25 minuten liet zweven op stijgende bellen lucht, zogehe ten thermiek, waar ook de zweefvlieger gebruik van maakt. De ooievaar is anders dan de blauwe reiger trouwens een ech te thermiekvlieger. Daarom mijdt hij de betrekkelijk koele Middellandse Zee op zijn afro- eurovluchten en kiest zijn weg via Gibraltar of Griekenland. Weet u wat het koudste plekje van de afgelopen winter is ge weest? Temaard in noord-Fries land met -15.3 graden C. op de 20ste februari. Het staat te lezen in het KNMI-overzicht en ook in het goed verzorgde particuliere overzicht van de weeramateurs F. J. en J. A. Kooy te Oegst- geest, dat gisteren bij binnen kwam. En terwijl uit de Arden nen 10 cm verse sneeuw gemeld werd en het ook in midden-Eu ropa wit werd door een depres sie boven Hongarije is het nog steeds roerig op onze zon. Vol gens de laatste gegegevens van het Amerikaanse instituut Boul der is het aantal zonnevlekken opgelopen tot 212 tegenover woensdag 168. De 10-cm-flux (straling) nam echter af van 180 tot 145. Er deden zich nog errup- ties voor in de noordoostelijke quadrant van de zon respectie velijk op 24 graden oosterlengte. 16 graden noorderbreedte en 9 graden oosterlengte en 15 gra den noorderbreedte en in de zuidwestelijke quadrant op28 graden westerlengte en 27 gra den zuiderbreedte. U kunt voor uzelf zo ongeveer bepalen op welk deel van de zonnenschijf die uitbarstingen zich hebben voorgedaan. Teken een cirkel, die de zon voorstelt. Verdeel deze door twee lijnen via het middelpunt in vieren en u krijgt dan vier kwartcirkels of quadranten. Het deel linksbo ven is even aan wennen het noordoostelijke quadrant, rechtboven het noordwestelijke, rechtsonder het zuidwestelijke en linksonder het zuidoostelij ke. Nu nog 0 graden bij het mid delpunt en 90 graden bij de vier Weerrapporten giMcren Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente V'iissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Burssel Frankfort Genève Helsinki Insbruck Klagenlurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga MaHorca München Nice Oslo Parijs- Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca hagelbui regenbul half bew regen zwaar bew. zwaar bew. regenbui zwaar bew regen licht bew regenbui zwaar bew zwaar bew zwaar bew. half bew licht bew zwaar bew zwaar bew half bew half bew zwaar bew regenbui regen zwaar bew geheel bew licht bew regenbui regenbui onbewolkt regenbui zwaar bew. zwaar bew geheel bew zwaar bew licht bew regen zwaar bew. jnijpunten op de clrkll en u cunt de plaats van de errupties self bij benadering intekenen. da: in mijn preektasje bevindt zich een agenda; op een bekende plaats hangt een weekkalender. Zowel in de agenda's als op de weekkalender worden de verzoeken aangetekend. Wie zijn agenda kwijt is. kan zo altijd nog op een andere aanteke ning teruggrijpen." aldus de heer Voogt. die zijn adviezen presen teert als „tip voor predikheren en - dames". Nu al twee dominees zijn hun preekrooster kwijt en wie weet hoeveel nog meer die stilletjes ho pen dat de preekbeurten .vanzelf' wel weer opduiken. In elk geval is zoek raken van zo n rooster ner gens voor nodig schrijven ons een scriba en een evangelist. .Zelf heb ik al jaren het genoegen om gastpredikanten uit te nodigen (het is vaak een heidens karwei) en wanneer een predikant kan toezeg gen om op een bepaalde datum bij onS te komen dan stuur ik hem altijd enkele dagen er na een vesti ging door middel van een briefje schrijft de heer Kooij uit Oegst- geest Daar laat hij het trouwens niet bij omdat hij elk risico iedere vergissing absoluut wil voorkomen. Vandaar dat hij een week voor de afgeproken datum nog eens een briefje naar de uitgenodigde predi kant stuurt met een herinnering aan de afspraak plus de nodige nuttigt mededelingen. Er kan een voudig niets mis gaan meent de heer Kooy. als de kerkeraad iedere afspraak schriftelijk vastlegt („dat gebeurt blijkbaar nog te weinig"); de predikant van zijn kant moet elke bevestiging van elke afspraak zuinig bewaren. .Mocht dan de agenda zoekraken dan kan hij op zeer eenvoudige wijze terugvinden *in welke gemeenten hij wordt ver wacht. Geen oproep nodig, geen noodkreet en geen gebel. Ik kan mij moeilijk voorstellen dat zo'n bevestiging niet wordt bewaard en derhalve door de predikant in de prullenbak wordt gedeponeerd, te meer omdat het mij nogal eens overkomt dat de uitgenodigde pre dikant zelf om een bevestiging van de gemaakte afspraak vraagt." Wel een dubbele administratie dus voor de predikanten maar er zijn er vermoedelijk genoeg die het toch zo doen. Evangelist Voogt uit Hollandsche Rading noteert zijn afspraken zelfs tot driemaal toe Hij doet het op deze manier: Bij mijn telefoon ligt een bureau-agen- De Roemeense partijleider Nicolai Ceaucescu heeft Dracula, de legen darische vampier uit Transsylvanië die zich volgens de verhalen tegoed placht te doen aan het bloed van zijn slachtoffers, in bescherming genomen. Dracula. hoogst populair in de Verenigde Staten, kwam ter sprake in de persclub van Washing ton, waar de Roemeense leider op bezoek was. Ceaucescu kwam on middellijk voor het fantoom met de lange vlijmscherpe hoektanden in het geweer: de echte Dracula. zei hij. was helemaal geen graaf, maar een zachtmoedig en vriendelijk man een held die tegen de Turkse bezetters vocht voor de vrijheid van zijn volk Ceaucescu doelde op vorst Wlad de Vijfde uit de vijftien de eeuw. die model stond voor de romanfiguur die de Ierse schrijver Bram Stoker in 1897 bedacht naar die figuur ontstonden tal van fan tasievolle verhalen en films over de bloeddorstige .graaf Geen beeld uil een Amerikaanse science fiction-film maar een beeld van de werkelijkheid: de nietige mannetjes op de (voor-)grond zijn echt zo klein, doordat hel wiel achter hen echt zo groot is. De mannetjes zijn werknemers van overigens nor maal. zelfs enigszins robuust pos tuur. van een Poolse bruinkoolmijn in Bclchatow in midden-Polen, die voor het kolossale wiel van een graafmachine even een praatje maken. In Bulgarije kunnen mensen die „het doel nastreven de macht van de Bulgaarse volksrepubliek te ver zwakken. fascistische en anti-de mocratische ideologieën te propa geren, activiteiten gericht tegen de volksrepubliek te steunen of open lijk tot deze activiteiten aan te zet ten, of ongunstige berichten te ver spreiden die de sociale orde aantas ten. ofwel lectuur te verspreiden waarin het plegen van dergelijke daden aangemoedigd wordt" tot maximaal acht jaar hechtenis wor den veroordeeld. En zij dié „valse geruchten verspreiden die verwar ring of wantrouwen tegen de macht van de staat stichten" kunnen twee jaar gevangenisstraf krijgen. Een hele mond vol, maar zo staat het in de Bulgaarse wet. Op grond van die wet is de 50-jarige Stefan Wladimi- row Goesenko op 18 september 1976 gearresteerd en tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij „anti-communistische lec tuur" verspreid zou hebben. Voor zover Amnesty weet stoelt die be schuldiging alleen op het feit dat Goesenko westerse lectuur in zijn bezit had en die ook aan zijn vrien den gaf Op zijn werk en onder vrienden was bekend dat hij kri tiek had geleverd op de arbeidsom standigheden en op de schending van mensen- en burgerrechten in Bulgarije. Tot zijn proces, eind de cember 1976, werd hij In de centrale gevangenis van de hoofdstad Sofia in eenzame opsluiting gehouden, maar waar de heer Goesenko nu gevangen zit, is niet bekend. Zijn vrouw en andere familieleden wor den voortdurend door agenten van de geheime politie in de gaten ge houden. Beleefde brieven met het verzoek om onmiddellijke invrijheldsstel- ling van de heer Stefan Wladimirov Gusenko (zo niet zijn naam in de brief gespeld worden» kunnen ge richt worden aan Mr Todor Zhi- vkov. Chairman of the State Coun cil Sofia, Bulgaria, en aan de Bulgaarse ambassadeur in ons land: Z.E. de heer Ivan Kulev. Duinroosweg 9. Den Haag. De brief aan de ambassadeur kan in het Nederlands worden geschreven, die aan de heer Zhivkov in Duits of Frans. De Israëlische procureur-generaal prof. Aharon Barak heeft Amnesty International op de hoogte gesteld van de vrijlating van Taisir el-Aru- ri voor wie een aantal maanden geleden een oproep tot schrijven gedaan werd De heer el-Arur zat sinds april 1974 krachtens de nood wet van 1945 in een Israëlische ge vangenis. zijn detentie werd perio diek herzien, maar steeds werd tot verlenging besloten. Op 1 decem ber vorig Jaar moest hij weer voor de commissie van beroep verschij nen; in deze zitting werd besloten hem vrij te laten. In de brief aan Amnesty werd gerefereerd aan „de duizenden brieven" van Amnesty- leden die ten behoeve van de ge vangene waren ontvangen; die brieven hebbeni dus wel degelijk invloed gehad. Wie op of na 1 juli waar ook in de Amerikaanse staat New Jersey een school, restaurant, theater, zieken huis. museum, bejaardenhuis, ver gaderzaal of bioscoop binnenstapt of welke andere ruimte maar te bedenken valt die gebruikt wordt voor religieuze, recreatieve, politie ke. opvoedkundige, sociale of ande re openbare bijeenkomsten, moet wel eerst zijn sigaret uitmaken. De Staatsoverheid heeft namelijk be sloten dat vanaf die datum in de meeste openbare gelegenheden niemand meer mag roken, zelfs de president niet als die toevallig langs zou komen Ook de speelza len vallen onder de nieuwe bepa ling. en geen toerist komt er onder uit. Een strop voor met name de horecabedrijven die vrezen dat het verbod hun zaken zal ruineren Hun protest heelt nog niets uitge haald. maar wellicht heeft de VVV van New Jersey meer succes die wil de zaak voor de rechter gooien

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5