Leprakwestie kan ons schaden, zegt Simavi ais vraagt olidariteit eerkrachten Vijftig miljoen brandschade in winkelcentrum Wet investeringsrekening voor FNV onaanvaardbaar biljarten gezien door kunstenaars T. WEVER B.V. Algra's DISPERSER? NIET Rijksrecherche ingeschakeld voor onderzoek l^oor beperking werkloosheid e<, Twaalf zaken verwoest Meer exportorders Een geschiedenis mei vele pluspunten, maar vooral: boeiend, betrouwbaar, boordevol illustraties! entoonstelling op kasteel Middachten Ontstaan van sport is nog duister Wie er nu op intekent, kan (45,- besparen! kTERDAG 15 APRIL 197a BINNENLAND Trouw/Kwartet Han een onzer verslaggevers AMSTERDAM De inschake- ing van de rijksrecherche in ien onderzoek' naar mogelijke itrafbare handelingen, die zou- len zijn gepleegd door het be duur van het Leprafonds, vordt als schadelijk ervaren loor de Simavi die deze week en collecte houdt. Ook de Ne- lerlandse Lepra Stichting te Amsterdam (NSL) ondervindt van de smet die op de erdei eprabestrijding in het alge meen is geworpen. C. van Steenderen, officier van ustitie in Den Haag, heeft de rijksre- herche opdracht gegeven een on- erzoek in te stellen naar mogelijke rafbare handelingen door het be- lur van het Leprafonds. Hij heeft nd tra !P> de opdracht gegeven naar aanlei ding van een brief, die enkele oud bestuursleden van het fonds, onder wie de Rotterdamse zakenman P. Derksen hebben gestuurd aan het ministerie van justitie. Zij dringen aan op een onderzoek. Volgens mr. Van Steenderen is de rijksrecherche inge hakeld omdat het onderzoek ziel waarschijnlijk buiten de grenzen van de gemeente Wassenaar zal begeven, waarin het fonds is gevestigd. De rijksrecherche neemt in zijn onderzoek ook onder de loep of er bij het fonds sprake is van wanbeheer. De schrijvers van de brief vragen namelijk ook schorsing van het bestuur wegens wanbeleid. Simavi, de vereniging die zich even als de leprabestrijding bezighoudt met medische hulp maar dan meer algemeen aan de derde we reld, houdt deze week de jaarlijkse collecte. Volgens directeur S. Keu- ning van de vereniging zal de op brengst van de col'ecte wel eens min der kunnen zijn dan andere jaren. „Vele mensen zien gauw een verband tussen Simavi en het Leprafonds, al is dat er in het geheel niet. Wij zullen dit ongetwijfeld voelen. Dat is jam mer, temeer omdat onze vereniging meer veiligheidskleppen heeft tegen financieel wanbeheer dan welke or ganisatie ook", aldus de heer Keuning. De Nederlandse Lepra Stichting in Amsterdam heeft al boze brieven en telefoontjes ontvangen, die waren bedoeld voor het Leprafonds. „De negatieve reacties zijn nog niet schrikbarend, maar wel merkbaar", aldus een woordvoerder van de NSL. die opmerkte dat er nog geen sprake is van een vermindering van de fi nanciële bijdragen. Het Leprafonds is al eerder in op spraak geweest, In 1975 stelden de PvdA-Kamerleden Voogd en Roet hof vragen over het fonds, die even eens leidden tot een onderzoek van de rijksrecherche. Aanleiding was een ruzie tussen het Leprafonds en de NSL. Het openbaar ministerie zag toen na het onderzoek geen aanlei ding om in te grijpen. jrde eweg an onze onderwijsredactie ^voo' UNTEREN Minister Pais van onderwijs heeft gisteren een kudd eroeP gedaan op de solidariteit van leerkrachten, om de groei- :ien. nde werkloosheid in het onderwijs te beperken. Hij deed dit op lordt e vergadering van de secties beroepsonderwijs van de protes- )este ints-christelijke onderwijsvakorganisatie PCO. m 1 erla iarh< talli t Huisman, voorzitter van de Ne- rlandse Federatie van Onderwijs- „„dakorganisaties (NFO- 120.000 leer- ,18 "trachten), toonde zich bereid met In achterban over extra offers te iten, maar hij verbond daaraan el de voorwaarden, dat de regering gemoet komt aan gerechtvaardig- onderwijskundige eisen. ook. zegt: ntiei )ppin| rh. W icaten Oudei Van een onzer verslaggevers LELYSTAD Het eerste gedeelte van het nieuwe hoofdwinkel centrum De Gordiaan (een dozijn zaken) is nog slechts goed voor de sloop na een brand in de nacht van donderdag op vrijdag De schade wordt ruw getaxeerd op vijftig miljoen gulden. Hoewel de tweede fase van het plan, 46 winkels, thans zo ver gevorderd is. dat deze begin juni in gebruik kunnen worden genomen, is de snel groeiende bevolking in de hoofdplaats van de polder Ooste lijk Flevoland door de brand ernstig gedupeerd. De panden, die gehuurd werden, zijn eigendom van De Boer Vastgoed te Beilen. inljowel minister Pais als NFO-voorzit- Huisman deden een groot aantal ;gesties voor de bestrijding van de 'kloosheid, die omstreeks 1983 al J t meer dan 30.000 zal oplopen, uisman liep daarbij vooruit op het >eidsplaatsenplan dat zijn federa- volgende week woensdag zal aan- JjO||eden. De minister gaf een voor- 9 hot op het actieplan, dat hij in mei publiceren. RK eer lessen in van de nieuwste suggesties van NFO is om de lesweek voor scho ren in het voortgezet onderwijs uit te breiden van 30 tot één- of tweeën- rtig uur. Deze uitbreiding zou bij voorbeeld ten goede kunnen komen aan de expressievakken. Een extra lesuur zou reeds 3.000 arbeidsplaat sen kunnen opleveren. Huisman kwam met een lange lijst onderwijskundige eisen voor de mi nister. Hij noemde onder andere kleinere klassen, extraleerkrachten op stimuleringsscholen, uitbreiding van het volwassenenonderwijs en nascholing van leerkrachten. Daar naast deed hij voorstellen om het bestaande werk beter te verdelen. Dat zou bij voorbeeld kunnen door de vrijwillige pensionering van oude re docenten te stimuleren en het overwerk te beperken. Huisman hield de minister tenslotte voor, dat er met de onderwijsbonden alleen te praten is over een verdere matiging van de salarissen, als dit gebeurt binnen een algehele inko menspolitiek. Prinses Beatrix heeft gisteren in Bergen, Noord-Holland, het nieuwe gebouw van de Europese school geopend. Hier wordt prinses Beatrix hartelijk verwelkomd door de schoolkinderen. Rechts de heer R. Rook, directeur van de Europese school. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De FNV vindt de nieuwe opzet van de wet investeringsrekening, één van de hervormingsvoorstellen van het vorige kabinet, onaanvaardbaar. De vakcentrale oordeelt dat het kabinet Van Agt de WIR „niet wil gebruiken als een instrument voor een gerichte aanval op de werkgelegenheidsproblemen". Zoals we enige dagen geleden meld den. wil de „stichting nationaal brand preventie instituut" op korte termijn voorschriften voor winkel centra om het brandgevaar te beper ken. Aanleiding hiertoe was een vrij groot aantal branden in winkelcen tra in de laatste maanden De laatste brand die in een winkelcentrum woedde, speelde zich begin deze week af in het Overijsselse Dedems- vaart. Het in vlammen opgaan van De Gordiaan in Lelystad heeft de. noodzaak om spoed te maken met brandveiligheidsregels voor winkel centra nog weer eens onderstreept. De brand in De Gordiaan. zo ge noemd naar de „knopen", die in de architectuur van het nieuwe hoofd winkelcentrum van Lelystad zijn ge legd. brak 's nachts om ruim half drie uit in een zaak voor verf en behang. Omtrent de oorzaak tastte men gisteren volkomen in het duis ter. De technische recherche stelt een diepgaand onderzoek in. Toen de brand werd ontdekt, sloegen de vlammen reeds uit het twee-verdie pingen-gebouw. dat geheel was over kapt. maar waarvan de eenheden wel van elkaar waren gescheiden. Hoewel vijftig brandweerlieden van het Openbaar Lichaam IJsselmeer- polders, uit Dronten, Swifterbant en Biddinghuizen het vuur met vele stralen aanpakten, was'er geen hou den aan. Om half zes in de morgen was het geblust, maar het winkelcen trum moest toen wel als verloren worden beschouwd: een supermarkt, een meubeltoonzaal en een twaalftal kleinere winkels. Smeulen Enige uren later laaide de smeulende puinhoop weer op. Pas in de loop van gisteren lukte het. de hoog opschie tende vlammen geheel te doven Daarbij werd het vuur onder meer met een waterkanon uit Almere te lijf gegaan Instortingsgevaar door verpulverde muren, en explosies door vermoedelijk spuitbussen maakten het noodzakelijk de brand weerlieden terug te trekken De 46émaa$t gelegen winkels van de tweede fase konden behouden wor den. waarbij geprofiteerd werd van de situatie dat de wind in de andere richting blies. Alleen al de bouwkos ten van de eerste fase van de Gordi aan hebben 23,5 miljoen gulden be dragen; inclusief de voorraden komt men op een geraamde schade van vijftig miljoen gulden. Met de her bouw zal twee jaar gemoeid zijn. Omdat er nu in het geplande winkel- patroon een flink gat is geslagen, zal bekeken worden of er een noodvoor ziening moet komen. Binnen drie weken komt er een noodgebouw voor de winkeliers, die hun bedrijven in vlammen hebben zien opgaan. Het winkelcentrum moet worden gesloopt. Bezuinigingen {advertentie) zand ng en ormee drs. J benoe keling! dr. C. agglo cla voor i heeft blema ten te voor n vai hij alsir der de wereld commi ng geves in de g isden. I en tt ten mi an het Kam de fun Wending, hei maandblad voor evange-< lie. culluur en samenleving In dit nummer: - Tien jaar na Martin Luther King - Gesprek met Uta Rankc-Heinemann - Is anti-democratie fascisme? - Wat is materialistische exegese? - Het ontwikkelingsmodel van India Tc bestellen bij: Boekencentrum. Postbus 84176. 'Den Haag; tel.: 070-512111. O Stuur mtj I exemplaar van het april nummer van Wending 4.75 ver zendkosten) ■P Stuur mij een proefabonnement van 4 maanden voor 10. Naam Adres II Plaats li Minister Pais vroeg de in Lunteren vergaderde docenten begrip te heb ben voor de grote bezuinigingsopera tie die de regering nodig vindt. De groei van de overheidsuitgaven moet verder worden beperkt en ook het onderwijs moet daarin bijdragen, zei hij. Desondanks is minister Pais in een hard gevecht gewikkeld met minis ter Andriessen van financiën over een bedrag van ongeveer 450 mil joen extra ter bestrijding van de werkloosheid. Meer part-time Als concrete mogelijkheden noemde de minister behalve kleinere klassen, vervroegde pensionering en beper king van de overuren, ook de vergro ting van het aantal part-time banen. Wel wil hij laten nagaan, of het met name voor jonge kinderen niet be zwaarlijk is dat ze met meer dan een leerkracht te maken krijgen. EINDHOVEN (ANP) -Manschap-' pen van de mobiele eenheid van de Eindhovense gemeentepolitie heb ben gistermiddag met geweld het kruispunt De Berenkuilen op de uit valsweg van Eindhoven naar Hel mond vrijgemaakt. Het kruispunt was door woonwagenbewoners met' auto's en caravans geblokkeerd om aandacht te vestigen op de overvolle woonwagencentra in de omgeving. De WIR is bedoeld om investeringen te bevorderen, sommige meer dan anderen (selectieve groei). Het NCW (christelijke werkgevers) is ongerust over het plan van de Tweede Kamer om de WIR later te behandelen. De werkgevers zijn bang voor „frustra tie van investeringsactiviteiten", bij het nog langer uitblijven van de wet. Eerder deze week toonde werkge versvoorman Van Veen zich onge duldig over de vertraging. De jongste versie van het wetsont werp is in de ogen van FNV-vice- voorzitter Spit niet meer „dan een simpele overheveling van gemeen schapsgelden naar ondernemingen, zonder dat deze bedrijven gehouden worden van deze gelden een maat schappelijk verantwoord gebruik te maken". Was het oorspronkelijke wetsontwerp een voorzichtige stap in de goede richting, de wijzigingen doen die stap geheel teniet, aldus „Met dat beetje zakgeld, kan ik u geen brief schrijven." Spit in een brief aan de Tweede Kamer. Het is hem vooral een doorn in het oog, dat de arbeidsplaatsentoeslag waar werkgevers en vakbeweging het in de SER niet over eens konden worden „naar de verre toekomst verschoven wordt". Het kabinet meent dat een „grondige heroverwe ging" van de voorgenomen toeslag nodig is. Zo'n toeslag zou een inves tering een hogere premie opleveren naarmate er meer nieuwe arbeids plaatsen mee gemoeid zijn. Het standpunt van het kabinet is „èen onderschatting van de werkgelegen heidsproblemen", meent Spit. De FNV hoopt dat de Kamer met wijzigingsvoorstellen zal komen om de toeslag, zij het in een voorlopige vorm. toch in de WIR te krijgen. De PvdA-fractie in de Kamer heeft al laten weten ernstig teleurgesteld te zijn over het uitstel voor deze toeslag. DEN HAAG De orderontvangst van de Nederlandse industrie is in maart toegenomen; er kwamen voor al meer exportorders binnen. Het centraal bureau voor de statistiek maakt dit op uit zijn maandelijkse conjunctuurenquête, die ongeveer tachtig procent van de industrie (uit gezonderd de voedingsmiddelen- en genotmiddelenindustrie) doorlicht. De bedrijvigheid in maart bleef dooreengenomen op vrijwel onver anderd niveau. Voor de periode april tot en met juni wordt nauwelijks enige wijziging verwacht. ir Jac. Lelsz S STEEG Tot in gereformeerde bejaarde- &?iiSü orden toe vindt men tegenwoordig een biljart Gedaoi lar het is nog niet zo lang geleden dat het jardspel vanwege zijn associaties met het café een puur wereldse aangelegenheid werd be- Jiouwd. De christelijk gereformeerde legerpredi- ,"«'1 "t P. M. Jonker, die later de Christian Refor- si churches in Canada ging dienen, werd eens ".V een zwaartillende collega in de kerkbode kapitteld, omdat hij in een militair tehuis met ige soldaten een partijtje had gebiljart. heotog* is overigens niet dit as- jewezen tt. waaraan de tentoon- Uing „Het biljartspel in ^ndinósM 'ld" die ,n de kelcters van teel Middachten te De Jeg (gemeente Rheden) moe gehouden, aandacht ft. Uit een particuliere og.e <r. dictie is daar een vijftig- jw De' oude prenten en een hoe- in oe ov iheid boeken opgehan- I len uitgestald, die alle te jken hebben met het bil- en Dit materiaal, vooral illustratieve, is veelal VV^Rpal en politiek georiën- waarbij de biljarter eens met een humo- ifsch oog werd bekeken —rvaak ook door een ironi sche bril. Aanleiding tot de expositie was het wereld kampioenschap biljarten ankerkader 47/2, dat zich dezer dagen in Rheden heeft afgespeeld Over het ontstaan van de biljardsport tast men in het duister. In ieder geval was er in de veertiende eeuw in Engeland al een soort bil jartspel bekend. Twee eeu wen later werd het biljarten in verschillende landen in Europa beoefend. Spaanse emigranten hebben het in 1565 naar Amerika geëxpor teerd. Aangenomen wordt dat het biljart gegroeid is uit het kolfspel. Een voorlo per van de biljartsport in Nederland is mogelijk het zogenaamde klosbalspel ge weest. Het moderne biljart spel ontstond in 1827 toen een Fransman de pomerans uitvond, de dop op de keu, die het aantal mogelijkhe den om de bal te spelen belangrijk heeft vergroot. Deftig Aanvankelijk was het bil jart een deftig spel. slechts weggelegd voor weinigen In de achttiende eeuw begin het populair te worden Het komt naar cafés, sociëteiten en andere plaatsen van ont moeting. Er zijn dan zalen, waar vele tientallen biljart tafels staan opgesteld, zoals te zien is op een prent van het Grand Café Parisienne. Bekend is dat er alleen al in Parijs in de negentiende eeuw zo'n 20.000 biljarts zijn. Een destijd ingevoerde belasting op biljarts deed het bezit vrijwel teniet. Tamelijk veel kunstenaars, meestal vrij onbekende, hebben zich in de loop der jaren met het biljart bezig gehouden. Op Middachten krijgt men er een goede in druk van. Het zijn heel vaak sociaal gerichte prenten, waarin vooral de Fransen meesters waren De Engel sen waren sterk in politieke afbeeldingen. Het biljart leende zich zowel voor het een als het ander. De hele sfeer, waarin het plaats heeft, de wonderlijke stand jes die men moet maken, de terminologie die er bij hoort, de mannetjes zelf vooral die er zich met passie aan overgeven (trouwens, bij de collectie is ook een plaat, die ons biljartende dames toont) Een van de Nederlandse prenten gezien de stijl zou deze van Alexander Verhuell (1822-1897) kunnen zijn laat een lange, schra le man zien. die de indruk geeft dat zijn spel omge keerd evenredig is aan de perfecte wijze waarop hij zich voor het biljartavondje heeft gekleed. Iets heel an ders is de gravure, waarop men het biljart gebruikt ziet als tafel om er (Napole on heeft de slag bij Leipzig verloren en is naar Elba ver bannen) de kaarten op uit te spreiden tot verdeling van Europa. Daumier Aanwezig is ook een aantal voorbeelden van de voor het biljart geldende spelre gels zoals die vroeger in de cafés enz. hingen. Vaak in fraai handschrift en om rankt door plaatwerk. Het geheel doet nogal eens kari katuraal aan Natuurlijk ontbreek de taltentvolle spotboef Honoré Daumier (1808-1879) niet. Hij heeft een serie etsen aan het bil jart gewijd. Daarvan zijn er enkele present, waarbij op valt hoe hij door woordspe lingen dingen soms in een heel ander licht zet. Om be paalde redenen is de ten toonstelling alleen te zien op vrijdag, zaterdag en zon dag, 's middags van twee tot vijf uur. voor het laatst op 23 april. DE MENING VAN VIER DESKUN DIGEN „DISPEREERT NIET behoort tot de allerbeste populansalies van onze historie Niet alleen is het boeiend en duidelijk geschreven, maar het ademt bovendien een positief-reformaton- sche geest, die wij in onze tijd be paald wel nodig hebben." Drs. H. G. Leih, historicus „Deze boeken zijn zo rijk dat men er avonden in verzonken blijft en er de radio en tv voor vergeet, wat op zichzelf al een weldaad kan zijn. Juist jonge mensen, die tegenwoordig over een ruim zakgeld beschikken, kunnen zich door het aanschaffen van deze vijf delen enorm verrijken. De boeken zijn bovendien uitmuntend geïllu streerd en voornaam uitgegeven P. J. Risseeuw, romanschrijver „Wij kennen geen geschiedeniswerk dat de weg van ons volk zó boeiend, zó illustratief en vanuit een zó bewo gen positieve overtuiging beschrijft als dit En in wat een fraaie uitga- vel Wie dit boek niet in zijn bibliotheek heeft staan, doet zichzelf te kort Drs. T. M. Gilhuis, onderwijsdes kundige „Wie z'n zoon of dochter over „het vak geschiedenis" heeft horen mur mureren of de afkeer van deze weten schap in het rapportcijfer ziet uitge drukt. moet het eerst beslist nog eens met de Algra's proberen, alvorens aan het omslaan der stemming op dit stuk te wanhopen De kans is groot dat zij. deze boeken lezend, er in verzinken, als ware het een roman." Piet Terlouw, journalist Geschiedenis schrijven? Da s een vak. Eft DISPEREERT NIET? Oat is vakwerk Inderdaad vakwérlj. Als dat ergens van gezegd kan worden, dan van DISPEREERT NIET Twintig eeuwen historie van de Nederlanden door A en H Algra, waarvan binnenkort de ACHTSTE DRUK verschijnt Kompleet in vijl torse delen, fraai uitgevoerd in linnen stempelbanden mei geplastificeerde stofomslagen Mei zijn 2 200 tekstpagina's is DISPEREERT NIET één van de meest uitvoerige standaardwerken over onze vaderlandse geschiedenis. Het is bovendien verlucht met 500 bladzijden illustraties In totaal dus 2.700 pagina's Daarnaast heeft deze uitgave nóg een aantal belangrijke pluspunten. Wisl u b v dat DISPEREERT NIET het enige werk is waarin ook de geschiedenis van het voormalige NEDERLANDS-INDIÉ en „DE WEST" uitvoerig is beschreven? En dan niet alleen de politieke geschiedenis, maar ook die van KERK on ZENDING in deze gebieden. Er is zelfs een heel deel aan gewijd in totaal ca. 600 tekstpagina's en 156 bladzijden illustraties. Een ander belangrijk pluspunt: het vijfde deel is volledig bijgewerkt (lol en mei de jongste kabinetsformatie1) en bevat bovendien een uitvoerig alfabetisch register, dal de vindplaatsen vermeldt van ca 2 000 namen en trefwoorden Ziedaar enkele van de vele pluspunten die DISPEREERT NIET op andere geschiedenisboeken vóór heeft. Geen wonder dat het al weer aan z e ACHTSTE DRUK toe ts en daarmee een totale oplaag van 32 000 exemplaren heeft ber^kt! Tot aan de verschijning (in september a sgeldt voor de ACHTSTE DRUK een voorintekenprijs van 39.50 per deel (kompleet 197.50): daarna wordt de prijs 48.50 per deel (kompleet 242,50) Met andere woorden wie nu intekent geniet een prijsvoordeel van maar liefst 5 x 9.- 45.- in totaal U kunt bovendien m termijnen betalen tot een minimum van 5 x 40 - per maand In dal geval betaalt u slechts een kleine vergoeding van 2.50 (5 x f 0,50) voor de extra administratiekosten LAAT DIT DUBBELE VOORDEEL U NIET ONTGAAN! Profiteer van de lage voormte- kenpnis én van de soepele batalingsregeling door gebruik te maken van de VOORDEEL COUPON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel ol (in open envelop, zonder post zegel) aan UITGEVERIJ ANTWOORDNUMMER 5 8800 VB FRANEKER Tel. (05170) 31 47; bij geen gehoor 2436. Zend m»j bij verschijning tegen voormtekenpnis rechtstreèks/via boekhandel DISPEREERT NIET Twintig eeuwen historie van de Nederlanden, door A en H Algra Kompleet in vijf delen 197.50 Ik betaal hei gehele bedrag ineens/in 5 termijnen van minim 40.- per maand Naam Straal Plaats Datum Bankrek - of g(ronummer Doorhalen wat u met wenst TR-3 VOORDEELCOUPON

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3