Soepeler exportkrediet hoodzaak voor industrie Aardgasreserve licht achteruit Hoogleraar valt jaarverslagen aan Geen gedwongen ontslagen Hoechst Nederland betere klant Duitse boer Spoorwegen werven zomerpersoneel withjM er versterking concurrentiepositie de Plan voor proefproces Ondernemingskamer Na 1980 aanbod van chemici niet meer te groot Galeries Modernes nadert liquidatie BMW-importeur wordt overgenomen Boring in nieuwe gebieden nodig Besomming in beslag genomen Tuchtcollege duikt in verklaring van accountantskantoor Premier Australië woedend op EG rERDAG 15 APRIL 1978 rtet bv FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 35 'ks srk mts an een onzer verslaggevers MSTERDAM Het overgrote deel van onze export gebeurt op krediet Die uitvoer neemt üinen onze nationale economie een zeer vooraanstaande plaats in, daarom is het voor de ederlandse concurrentiepositie belangrijk dat de voorwaarden verbeteren waaronder export ;n rediet gegeven kan worden en waaronder een exportkredietverzekering wordt afgesloten. ip'icant r w j Ford. directeur van de ilact us jratie van xport Financierings Maatschappij jet in dit verband de suggestie aan e handde exportkredieten vaker et karakter te geven van gemengde redieten. Dat wil zeggen dat ze niet :eer 100 procent commercieel zijn ïaar gedeeltelijk een ontwikke- iskarakter hebben, wanneer het leveren kapitaalgoed naar een and in de derde wereld gaat. Gewo- zoekjjje exportkredieten zijn namelijk internationale afspraken gebon- len. Zo mogen ze bij levering aan rme landen hooguit een looptijd 0 lebben van tien jaar en bij verkoop van goederen aan rijke landen 8'<: jaar Bij kredieten, die langer dan jjf jaar lopen moet aan rijke landen h ninimaal een rente van 8 procent in •tassis ekening worden gebracht en aan irme landen minstens Th. procent. elding c Door nu de kredieten een gemengd hterescommercieel-ontwikkelingskarakter daar a te geven, kunnen de exporteurs on- got der deze voorwaarden uit. Voordeel aanbewjis dan aldus dr. Ford. dat het ontvan gende land zijn aankoop volledig ge- inancierd kan krijgen. Verder opent dit mogelijkheden tot een langere looptijd van het geleende geld. een In ontwikkelingslanden zeer popu laire faciliteit waar men in ons om ringende industrielanden vaker aan it r. ijn een I en a chikba Dr. W. J. Ford tegemoet komt dan in Nederland. De gunstige voorwaarden die dat het gevolg zijn van het ..gemengde'' kre diet zijn uiteraard ook in het belang van het ontwikkelingsland. Afspraken over kredieten zijn mooi omv verzorg werksle rvanger in ollega's Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Prof. dr. R. Slot hoogleraar bedrijfseconomie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is van plan via een proefproces *|de Ondernemingskamer antwoord te laten geven op de principië le vraag of de financiële verslaggeving van bepaalde grote ondernemingen wel zo realistisch is als de wet voorschrijft. Prof. Slot, schrijvend in het weekblad Economisch Statistische Be richten (ESB), wil het proefproces beginnen na overleg met "en zi,desbetreffende onderneming. ip de 'S. stratiel inkele n9 kennis laris er IC. 'and<# 1 poru* e op* ie Isa' Hij heeft bij vijftig grote onderne mingen nagegaan in hoeverre zij bij hun financiële verslaggeving reke ning houden met de inflatie (inflati on accounting). Zonder rekening te louden met prijsstijgingen wordt pen getrouw beeld gegeven van het rermogen en het resultaat. In een tijd van inflatie schiet een zuiver nominalistische jaarrekening (waar in winst en. vermogen worden bere kend op basis van de historische kostprijs) doorgaans te kort in haar taak. Vijf van de ondernemingen, die in de beschouwingen zijn betrokken, blij ken in hun jaarverslagen over 1976 nog het pure nominalisme toe te passen. Dit zijn Fokker. Hunter Douglas. KNSM, OGEM en Van Om meren. Ook na de versnelling van de inflatie sinds het begin van de jaren zeventig geven deze ondernemingen er blijkbaar de voorkeur aan daar mee bij hun gepubliceerde winst- en vermogensbepaling op generlei wijze rekening te houden, aldus prof. Slot. Wet Volgens de hoogleraar is het de vraag of de wettelijke bepalingen omtrent de jaarrekening dit extreme nominalisme nog toelaten. Artikel Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het te grote aanbod van academisch opgeleide chemici zal tot 1980 aanhouden. Daarna slaat de situatie om: tot 1985 studeren er dan jaarlijks minder chemici af dan overheid, bedrijfsleven en onderwijs nodig hebben. Dit voorspelt de cömmissie arbeids markt van de Koninklijke Neder landse chemische vereniging 'KNCVl op grond van haar tweejaar lijkse enquête naar verwachte vaca tures Dit instrument bleek sinds 1968 een behoorlijke precisie te heb ben Op grond van haar prognose dringt de commissie aan op maatre gelen om tot 1980 zo veel mogelijk werkloze chemici in training worden gehouden, zodat die daarna het ver wachte tekort kunnen opvullen. Er staan op dit moment ongeveer 430 afgestudeerde chemici bij de ar beidsbureaus ingeschreven. AMSTERDAM De liquidatie van net warenhuisbedrijf Galeries Mo dernes is bijna voltooid. Dat is ver klaard op de jaarvergadering van Kon Bijenkorf Beheer, de moeder maatschappij van Galeries Moder nes. dat nog slechts twee vestigingen omvat. Bij een positieve beslissing over een vestiging van Magazijn De Bijenkorf in Utrecht zal het personeel van GM daar over kunnen gaan naar het nieuwe bedrijf. 2.309 van het Burgerlijk Wetboek schrijft voor. dat de jaarrekening grootte en samenstelling van vermo gen en resultaat weergeeft, en wel getrouw en stelselmatig. Artikel 2,308 van het BW verlangt onder meer dat de jaarrekening een zoda nig inzicht geeft, dat een verant woord oordeel kan worden gevormd omtrent het vermogen en het resul taat. De hoogleraar constateert, dat er hier en daar wel ondernemingen zijn. die hun cijfers wel voor inflatie corri geren. Maar bij deze ondernemingen (zoals Philips) is slechts sprake van een eerste aanzet tot inflation ac counting. Prof. Slot zet dan ook vraagtekens bij hetgeen de heer J. Korthals Altes onlangs bij de uitreiking van de Hen ri Sijthoffprijs opmerkte, n.l. dat deze ..het voorbeeld geeft van datge ne. dat onder werkelijke voorlichting moet worden verstaan". De heer Slot is daarentegen van mening, dat Ne derlandse ondernemingen, wanneer zij veel grotere winsten en opbreng sten per aandeel melden dan zij in werkelijkheid hebben verdiend, bij dragen tot de vijandige en verkeerd geïnformeerde houding van de bui tenwereld tegenover bedrijfsleven en winsten. Volgens Prof. Slot bedraagt bij toe passing van inflation accounting de winst tweederde van de winst vol gens de historische kostprijsbereke ning. De rentabiliteit van het eigen vermogen is bij inflation accounting minder dan de helft van die welke van die welke verkregen wordt bij berekening volgens de historische kostprijs. als iedereen zich daaraan ook houdt, vindt dr. Ford. De praktijk leert ech ter dat men bijzonder vindingrijk is in het uitdenken van omzeilingsma noeuvres. Nederland heeft evenals enkele andere landen voor het beantwoorden van die omzeiling een speciale pot. het zogeheten „Mat- ching-fonds". Wanneer een bedrijf kan aantonen, dat een buitenlandse concurrent zich niet aan de afspra ken houdt, dan kan het ministerie van economische zaken een subsidie geven ter overbrugging van het ver schil met de buitenlandse boosdoe ner. In 1977 bijvoorbeeld, zijn dank zij een steun van 8.6 miljoen aan steun uit het matching-fonds alsnog 504 miljoen aan orders binnenge sleept. die aan werk 2.815 manjaren vertegenwoordigen. Nadeel van het fonds is. dat het Nederlandse bedrijf moet reageren op een initiatief van een buitenland se concurrent en daardoor een slag achterligt. Mede daarom deed dr. Ford in een toelichting op het jaar verslag van de Export Financie ringsmaatschappij enkele suggesties ter verwijdering van „knelpunten". Risico Behalve een intensiever gebruik ma ken van het gemengde krediet zou den bedrijven bij levering aan lan den met een zwakke economie ook minder eigen risico moeten dragen. Een bedrijf verzekert zijn uitstel van geldontvangst op een levering (door gaans bij de Ned. Credietverzeke- ringsmaatschappij) maar is ver plicht een stuk eigen risico te nemen. Hoe groot dat is. blijft een interne Nederlandse beslissing, er zijn daar over geen internationale afspraken en juist daarom bestaat hier speel ruimte, meent de heer Ford. De ge woonte is dat het deel eigen risico hoger wordt naarmate de economie van een land zwakker is. Een verla ging komt eerder in aanmerking, zei de heer Ford. Een beperking van het risico zou zijns inziens aan de kre dietverzekering van de uitvoer een exportbevorderend element kunnen geven. Een ander knelpunt is in de ogen van de heer Ford het valuta-risico. Er zijn wel technieken om dat te ver minderen maar geheel wegnemen is niet mogelijk. Ook hier verzekert de Credietverzekeringsmaatsc.happij. De premies zijn soms echter onover komelijk hoog. zoals bij het Engelse Pond. De exporteur betaalt een pre mie van 3'/: procent van het krediet- bedrag voor het eerste jaar en 0.7 procent voor volgende jaren. Dr Ford stelt hier dat in overleg met de Nederlandse bankiersvereniging de premies voor de eerste twee jaar worden verlaagd zonder dat de kre- dietvereekeringsautoriteiten de va lutamarkt waar die twee jaar worden gedekt, concurrentie zou willen aandoen. Teruggelopen UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen moeten de ko mende zomer zeker dertig tijdelijke krachten inzetten als conducteurs om de bezettingsproblemen op te vangen, die ontstaan door het verlene van achterstallige verlofdagen aan NS-personeel Aanvulling van het dreigende tekort door werving van „hulptroepen" uit eigen gelderen levert de NS te weinig tijdelijk personeel op. mingsraad twee mogelijkheden op tafel om het tekort in de zomer op te vangen met minder perso neel rijden dan de norm voor schrijft. of het werven van tijdelij ke krachten De directieraad van de NS gaf de voorkeur aan wer ving. „Het is inmiddels te laat om nog wat anders te doen," aldus mr M G de Bruin, president- directeur van de NS tot de onder nemingsraad „Het gaat slecht met het reizigersvervoer. We moe ten het risico, dat we door te weinig mensen lopen, zo klein mgelijk houden. Liever nog moe ten we ruimte scheppen voor ex tra-treinen om onze plaats In de markt niet te verliezen. Daarom ook moet de dienstregeling over eind blijven." Het resultaat van de wervings actie onder de gepensioneerden en niet-roostergebonden NS-ers blijkt teleurstellend, meldt „De Koppeling", het personeelsblad van de NS. Slechts negen perso neelsleden bleken zin te hebben om een deêl van de zomer als ..zomerconducteur" te werken. Omdat de meerderheid van de ondernemingsraadsleden het on aanvaardbaar vindt dat de dienstverlening van de NS wordt aangetast door onderbezetting, zal nu via rechtstreekse werving of via arbeidsbureaus naar tijde lijk personeel worden gezocht De ondernemingsraad wil niet dat de NS in zee gaan met uitzendbu reaus. Aanvankelijk legde de onderne- In de centrale hal van VFW-Fokker is het eerste rompstuk van de F-16 geplaatst. Op 7 april zijn de assemblagewerkzaamheden van de F-16 bij Fokker begonnen. Van onze autoredacteur DEN HAAG De Duitse autofa- briek BMW zal met ingang van vol gend jaar alle aandelen van het Ne derlandse importbedrijf Alimpo overnemen. Het bedrijf, dat in 1961 werd opgericht, was sindsdien Ne derlands familiebezit. Het telt 110 werknemers in Den Haag en Raven- steln. Voor het bedrijf zelf zullen uit de overname geen veranderingen voort vloeien. aldus verkoopdirecteur H E Schonbeck van BMW uit Mun- chen. De heer R'M. Esser blijft direc teur. in de raad van commissarissen blijft de meerderheid bestaan uit Ne derlanders. Alimpo bereikte vorig jaar met een import van 11.500 auto's een omzet van 280 miljoen gulden en is een goed winstgevende onderneming De ruim honderd BMW-dealers in Ne derland tellen 1200 werknemers DEN HAAG De totale Nederlandse gasreserve is in het afgelopen jaar bij een produktie van iets meer dan 100 miljard kubieke meter slechts met ongeveer 33 miljard kubieke meter verminderd. Dit heeft minister Van Aardenne van economische zaken in een rapport aan de Tweede Kamer medegedeeld. Het rapport is opgesteld door de Rijks geologische dienst. jard (bewezen en onbewezen) be vindt zich ruim 1.996 miljard kubie ke meter op het vasteland en iets minder dan 363 miljard kubieke me ter onder de zeebodem. Produktie De totale gasproduktie bedroeg in 1977 100,6 miljard m3. een verminde ring met 0.8 mld (0,8 procent) ten opzichte van 1976. Dit komt door een verminderde produktie van het vas teland. De produktie van het conti nentaal plat nam toe met ruim 77 procent (van circa 3 mld m3 tot bijna 5.5 mld m3). Tot 1 januari 1978 is sinds het allereerste begin 656.4 mld m3 gas gewonnen Vorig jaar zijn op het vasteland 8 De moeilijkheden die de Nederland se exporteurs in 1977 ondervonden bij het krijgen van buitenlandse or ders weerspiegelden zich in een te ruglopen van het totaalbedrag aan afgesloten kredieten De Export-Fi- nancierings-Maatschappij (EFM) sloot contracten af voor 91 min. tegen ƒ119 min. in 1976. Per saldo steeg de post uitstaand krediet van 413 min. tot ƒ417 min. De EFM verstrekt vooral kredieten aan de kapitaalgoederenindustrie. De scheepsbouw neemt meestal 40 tot 50 pet. van het totaal voor zijn rekening, maar dit aandeel loopt terug. De EFM hield over 1977 een winst ter verdeling over van 1,75 min. tegen 1.90 min. over het jaar daarvoor. Aandeelhouders van de EFM zijn de Nationale Investeringsbank, de Am- robank. de ABN. Mees en Hope. Pier- son. Van Lanschot en de Midden- standsbank. De geringe vermindering van de re serve is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan een wat hogere waardering van de Groninger gasbel en voorts aan toeneming van de re serve elders in ons land en op het continentaal plat. De totale reserves bedroegen op 1 januari j.l. 2.359 mil jard kubieke meter tegen 2.397 mil jard kubieke meter een jaar eerder. De bewezen reserve verminderde met bijna 49 miljard kubieke meter t r\r,m /rrn tot 1.710 miljard kubieke meter en KLM vervoerde meer in 1977/78 de met-bewezen reserves namen met 11 miljard kubieke meter toe tot 649 miljard kubieke meter. De toeneming van de bewezen reser ves vond plaats op het continentaal plat en in Nederland zelf buiten de Groninger gasbel. De bewezen reser ve in het Slochterenveld daalde met ongeveer 70 miljard kubieke meter tot 1.497 miljard kubieke meter. Bij de niet bewezen reserves deed zich een toeneming voor op het Ne'- derlandse vasteland en een achte ruitgang op het continentaal plat Van de totale reserve van 2.359 mil- AMSTERDAM Bij Hoechst in Vlissingen waar 1.050 mensen werken, zullen geen gedwongen ontslagen vallen. Dat heeft de raad van bestuur de vakbonden laten weten DEN HELDER Gistermorgen is beslag gelegd op de besomming van de HD-4 en de HD-24. die voor res pectievelijk 36.500 en 17.500 gulden aanvoerden De Algemene Inspectie dienst had geconstateerd, dat de for mulieren waarop de besomming moet worden ingevuld, niet op tijd waren ingeleverd. Dit dient binnen een half uur na aankomst van het schip te geschieden. Onder de vis sers heerst ongerustheid over de vraag of dit een eenmalige actie is, of dat de controle weer extra wordt opgevoerd. Vrijdag werd in Den Hel der weer de meeste vis normaal via de klok (de veiling) verkocht. Het bestuur zou volgens de bonden ook hebben toegezegd de produktie van fosfor en van DMT (een grond stof voor de kunstvezelindustrie) ze ker tot 1982 te handhaven in Vlissin gen. Aan de produktie voor beide stoffen werken 900 van de 1050 arbei ders. De overige 150 werken in de polycondensaat-fabriek. Hoechst was van plan deze fabriek te sluiten. Onder meer na afweging van de sociale aspecten en de mogelijke kans op een onevenredige druk op de overige onderdelen als deze fabriek zou worden stilgelegd, heeft de raad van bestuur besloten de definitieve stillegging voorlopig op te schorten. Eerst wil de raad weten wat de uit slag is van het onderzoek door een commissie van ondernemingsraads leden naar het verschil in kostprijs tussen de fabriek in Vlissingen en eenzelfde fabriek in Duitsland Mocht de kostprijs in Nederland aanzienlijk hoger uitvallen dan in Import steeg sterker dan export BONN De Nederlandse consument is een goede klant van de Westduitse boer geworden. Vorig jaar kocht Nederland voor ongeveer twee miljard mark (een mark is iets meer waard dan een gulden) aan agrarische produkten in West-Duitsland Hiermee werd Nederland né Ialië en vóór Frankrijk de tweede afnemer van landbouwprodukten en levensmiddelen uit de Bondsrepu bliek. Het leeuwedeel van de export, twee derde. gaat naar de Europese Ge meenschap Wél stijgt de export naar derde landen nu sneller dan die naar de Europese Gemeenschap Voor de Nederlandse, boer was en bleef West-Duitsland overigens een nog grotere klant. Vanuit Nederland werd immers voor ruim negen mil jard gulden aan agrarische produk ten naar de Bondsrepubliek uitge voerd. Over een periode van zes jaar bere kend, is de Duitse boer er echter naar verhouding meer op vooruitge gaan dan de Nederlandse. De Duitse export van landbouwprodukten naar Nederland verdrievoudigde in die tijd; de Nederlandse export naar Duitsland kwam nog niet aan een verdubbeling. Verwonderd Het bureau tot stimulering van dc Westduitse agrarische export CMA is verwonderd over de groei van de Int6r6SSant agrarische uitvoer naar Nederland Want het komt er nu op neer dat Nederland vijftien procent van de Duitse landbouwexport opneemt en daardoor op de tweede plaats staat na Italië als eerste met 25 procent en voor Frankrijk als derde. Wij kopen volgens de gegevens van de CMA van onze oosterburen melk en melkprodukten in allerlei vormen vooral gecondenseerde melk en lang houdbare consumptiemelk. Verder erg veel groenten en fruitconserven en vruchtensappen, veel gebak en zoetigheid, vrij veel wijn. kleine hoe veelheden kaas. bier en vleeswaren, en ook groenvoer voor het vee. Anderzijds, aldus het CMA. blijken hoog ontwikkelde landbouwlanden hun produkten bijna even intensief te ..ruilen", als hoog ontwikkelde in dustrielanden De Bondsrepubliek is voor levens middelenexporteurs alom ter wereld nog altijd Europa's interessantste af zetgebied Want er is een geweldige voedselimport vorig jaar zo n 35 miljard mark en de Duitse boeren staan op hun eigen binnenlandse markt al sinds jaar en dag in een verdedigingspositie. Als ze hun bin nenlands marktaandeel maar kun nen behouden, is de CMA al blij voor aanvullende afzet moet er wor den geëxporteerd. Dat heeft de Bondsrepubliek de af gelopen tien jaar met veel succes gedaan. De levensmiddelenexport, in 1950 nog 195 miljoen, in 1960 nog een miljard en in 1970 nog vier mil jard mark. is vorig jaar tot dertien miljard mark gestegen. De inflatie heeft met die geweldige toeneming ook wel wat te maken want naar hoeveelheid gerekend, was er tussen 1973 en 1977 een groei van veertien tot zestien miljoen ton. heel wat bescheidener dus Compensatie Hebben behalve de Europese Ge meenschap. ook de monetair com penserende bedragen (MCB's) waar mee men in de gemeenschap voor boer of consument de gevolgen van koersverschillen probeert te ver zachten, tot het Duitse succes bijge dragen? Dat is nogal eens gedacht, ook bij het Nederlandse ministerie van Landbouw. De Europese Commissie, aldus Ne derlands landbouwraad in Bonn. ir L Hertog, gelooft dat de MCB's die voor West-Duitsland als export subsidie werken er wel een rol bij spelen, maar niet de belangrijkste Steunmaatregelen voor de Duitse landbouw, daardoor bevorderde rati onalisatie van die bedrijfstak en de activiteit van de voedingsmiddelen industrie hebben er volgens ir Her tog ook wel wat mee te maken Duitsland, dan zal de fabriek in Ne derland alsnog worden gesloten HOOGOVENS zal geeft dividend uitkeren. Dit besluit (niet onver wacht) viel naar aanleiding van de verliezen van Estel (Hoogovens- Hoesch) en de beslissing van Estel geen dividend aan de werkmaat schappijen te geven. Ook Hoesch passeert het dividend. Een jaar gele den betaalde Hoogovens nog 2.05 per aandeel van 20 Dc KLM heeft in het op 31 maart geëindigde boekjaar een veel hogere beladingsgraad bereikt dan in 1976- '77. Nu was 58,2 (v.J. 55,2) procent van de capaciteit bezet. Het totale ver voer steeg van 1.811 tot 1.988 miljoen tonkilometers Op de lijndiensten groeide het passagiersvervoer met 11 procent en het vrachtvervoer met 17 procent. Het chartervervoer daalde echter met 26 procent. WIENERWALD zal nog dit jaar vijf nieuwe restaurants in Nederland openen. Momenteel heeft het Duitse concern zes zaken in Nederland maar het is de bedoeling dat het er veertig tot vijftig worden. Over de hele wereld zijn er 542 „Wiener- walds" De zes huidige bedrijven in Nederland werken volgens de fran- chiseformule. Wienerwald heeft mo menteel in Nederland 110 werkne mers en een omzet van 7.3 miljoen DUIKER Apparatenfabriek had een winstje van 22.000 na een ver lies van 1.58 miljoen in 1976 Op nieuw wordt het dividend gepas seerd In 1978 verwacht men een verdere verbetering van de resulta ten. De orderpositie is bevredigend IIVA heeft vorig jaar 0,8 miljoen verdiend tegen nog 2,2 miljoen in 1976. Dit resultaat is nog aanzienlijk slechter dan in januari werd aange nomen. Toen werd een winstdaling van 30 procent verwacht. Oorzaak: alsnog te nemen voorzieningen over 1977 Voorstel is het dividend op nieuw te passeren. De gang van za ken in 1978 is tot dusverre teleurstel lend. uitgezonderd de agro-indu- striële activiteiten. Ook het Zuenou- laproject in Ivoorkust ontwikkelt zich bevredigend Het bestuur kan nog niet overzien of de resultaten van de afgelopen maanden het ver lies van de afgelopen periode kan compenseren Voor de Ethiopische belangen worden de nodige maatre gelen getroffen om de rentabiliteit van het concern te verbeteren proefboringen verricht en tien borin gen om eerdere vondsten op hun waarde te testen Op het continen taal plat waren dat 23 respectievelijk 5 boringen. De stijging van ruim 43 procent ten opzichte van 1976 kan voor een groot deel worden toege schreven aan de noodzaak om extra verkenningen te doen, omdat dit jaar de vergunningen, die in het eer ste kwartaal van 1968 zijn verleend, verplicht gedeeltelijk moeten wor den teruggegeven De succesverhou ding in de boringen nam af van 1 3 in 1976 tot 1 8 in 1977 Stabilisatie moeilijk De Rijks geologische dienst wijst in het rapport op de negatieve ontwik keling in de totale, jaarlijks resteren de aardgasreserve, die in 1976 is in gezet. Zij verwacht dat stabilisatie of vertraging van deze ontwikkeling ui termate moeilijk zal zijn. De dienst acht in dit kader van groot belang de openstelling van een tot voor kort voor exploratie gesloten gebied op de Noordzee, de aanvang die is ge maakt met ultra-diep onderzoek op het vasteland en de gedetailleerde economisch-geologische herwaarde ring die momenteel door verschillen de maatschappijen worden verricht. Verslag KSH 1974/75 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Nederlands Instituut van Registeraccountants (NIVRAi laat de Raad van Tucht onderzoeken, of ten onrechte een goedkeurende verklaring is afgege ven bij het jaarverslag 1974 1975 van Koninklijke Scholten-Honig (KSHi Het betrokken accountantskantoor Moret Limperg heeft bij de NIVRA eveneens uitdrukkelijk de wens geuit, dat dit wordt vastge steld. Verwacht wordt dat hierdoor duide lijkheid zal ontstaan over de vraag, of de accountants van KSH terecht of ten onrechte ln opspraak zijn ge raakt door de uitspraak van de On dernemingskamer Zoals bekend heeft de Ondernemingskamer m een recente uitspraak de jaarrekening 1974/1975 van KSH „vernietigd" en de bestuurders van KSH opgedra gen een nieuwe jaarrekening op te stellen. De Raad van Tucht is een onafhan kelijk orgaan met het doel. eventue le misslagen van registeraccoun tants te beoordelen SYDNEY (Reuter) De Australi sche premier Malcolm Fraser is hef tig uitgevallen tegen de Europese Gemeenschap. In een rede noemde hij de EG een enghartige groep, die alleen op het eigen belang uit Is en de rest van de wereld naar zijn pij pen wil laten dansen. Fraser vertelde zijn gehoor dat vorig jaar was afgesproken dat Australië met de EG ondermeer over de han del in voedingsmiddelen zou praten De Australische voedsel export naar de EG is de laatste vier jaar met 80 procent teruggelopen De afgelopen week kreeg Fraser echter te horen dat de besprekingen moesten wor den uitgesteld Volgens de premier zijn er elementen in de Europese Commissie die helemaal niet met Australië willen praten

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 35