ï'Orthodoxe Joden meer jin dialoog betrekken' Weet u wat een Koopsompolis is? Assurantieconcern Stad Rotterdam anno1720 NV Aantal religieuzen daalt snel Gereformeerde gezindte: leesuitvoer met 11 procent omhoog Indonesische vrouw mag niet bij haar dochter wonen viumvanToorn De lotgevallen vein SebeKtuuwTerti Tennisclub wil ook op zondag spelen Regeling voor vestiging reisbureaus ULS PEN ma r j t ^TEROAG 15 APRIL 1978 BINNENLAND T rouw/Kwartet 13 an een onzer verslaggevers PUTTEN In de gereformeerde gezindte is de laatste jaren sprake van een groeiende bezinning rond de vragen naar de verhouding tussen kerk en Israël. Sinds enige tijd bestaat er een jezinningscomité, overwegend bestaande uit gereformeerde- jonders En gisteren had ook het contactorgaan van de gerefor meerde gezindte (COGG), onder voorzitterschap van prof. dr K Runia, zijn jaarlijkse conferentie aan dit thema gewijd. advertentie U, lezer, vindt nu in iedere boekhandel de nieuwe gedichtenbun del van Gerrit Kouwe- naar. volledig volmaakte oneetbare perzik is weer een triomfvan tast- baars-in-taal. Lees dit boek. Koop het voor f27,50. U, nu. DE 1 42 C. 115. ek- AM op querido Querido van Singel 262 U*v boekverkoper heeft ookSalamanders De referent, dr. C. A. Tukker, her vormd predikant te Noordhorn, be nadrukte de ootmoed en het gedurig zelfonderzoek, die voor de kerk no dig zijn in haar contact met Israël. De gemeente is niet gekomen en zal niet komen in de plaats van Israël, maar heeft Israël tegenover zich en is zonder Israël niet volgroeid. Hij gebruikte zelfs het beeld van een Siamese tweeling. De toekomst van de gemeente is onlosmakelijk ver bonden met de toekomst van Israël, maar dat te weten is een zaak van geloof. Dr. Tukker drong vooral aan op ge sprek mnet de orthodoxe Joden. Hij had de indruk, dat die steeds minder voelen voor de dialoog met christe nen, maar pas zij zijn in staat die dialoog werkelijk op niveau te bren gen. De openheid van vooral het liberale Jodendom om te spreken over het messiasschap van Jezus en de geringe belangstelling van het orthodoxe Jodendom voor deze aan spraak bemoeilijkt zijns inziens de dialoog tussen Israël en de kerk. Als onderwerpen, waarover gespro ken zal moeten worden, noemde hij onder meer de drie-eenheid van God en met name de vleeswording des Woord, wat volgens Grolle sr. geen on-Joods dogma is. Toekomst Over de eindtijdverwachting ten aanzien van Israël toonde dr. Tukker zich zeer terughoudend. Hij hield het met de 17e-eeuwse Engelse puritein John Owen, die de» toekomst van Israël noemde „een geheimenis, ver borgen in God". Dr. Tukker verwon derde zich erover, dat de Joodse den kers niet of nauwelijks gereageerd binnenland nodig was. RIJSWIJK De Nederlandse leesexport is vorig jaar met elf pro ent gestegen. Hiermee kwam de ioeveelheid uitgevoerd vlees op 172.000 ton; bijna 29.000 ton meer an de binnenlandse consumptie, iet jaar tevoren werd ruim 60.000 minder uitgevoerd, dan in het De vleesconsumptie per hoofd in ons land daalde vorig jaar iets. en wel met een procent tot 60.9 kilo. Aan rund- en kalfsvlees werd ruim 21 kilo per man gegeten en aan var kensvlees 31.5 kilo. hebben op het christelijke chiliasme (christenen, die in de eindtijd een duizendjarig rijk verwachten, waarin zij een grote plaats toekennen aan het Joodse volk). Hoewel hij het wel eens was met prof. dr. C. Graafland, dat het chili asme ervoor gezorgd heeft, dat de aardse aspecten van de overdenking van het toekomende leven in het gereformeerd protestantisme nooit geheel verloren zijn gegaan, geloofde dr. Tukker wel, dat het gesprek met Israël de kerk kan zuiveren van over spannen chiliastische verwach tingen. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het ministerie van justitie heeft afwijzend beslist op het veraoek van de 77-jarige Indonesi sche mevrouw F. Ruhulessyn, om zich bij haar laatst overgebleven 45- jarige dochter in Nederland te mo gen vestigen. De bejaarde vrouw, weduwe van een KNIL-militair, verblijft momenteel reeds met een 7-jarige kleinzoon bij haar dochter in Apeldoorn, maar zal onverwijld naar Indonesië moeten terugkeren indien de staatssecreta ris van justitie ook een verzoek om herziening afwijst. Volgens justitie heeft de familie aan vankelijk ontkend dat er nog ver wanten in Indonesië zijn. Uit nadere verklaringen bleek dat de moeder van de kleinzoon er nog moet wonen. Het zou volgens justitie in het be lang van de jongen kunnen zijn als hij met zijn moeder werd herenigd. Daar dient in elk geval vanuit ge gaan te worden, ook „vanwege de precedent-werking". In een verder stadium zou bekeken kunnen worden hoe de toestand in Indonesië werkelijk is. Wanneer de herziening van de aanvankelijke af wijzing ook wordt afgewezen, dan kan nog een nadere herziening bij de Raad van State worden aange vraagd. ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu in iedere boekhandel de nieuwe roman van Willem van Toorn. In De lotgevallen van Sebastiaan Terts wil de hoofdpersoon vrij wor den, maar allerlei ban den zijn veel te sterk. Lees het boek. Koop het voor f18,90. U, nu. Straks meer gepensioneerden dan 'werkers' DEN HAAG Het aantal r.-k. religieuzen in Nederland is in vijf jaar met bijna vijftien procent gedaald tot 34.601. Bij vrijwel alle orden en congregaties is er sprake van daling vanwege geringe aanwas, uittredingen en sterfgevallen. Het ledenbestand is de laatste tijd zo snel verouderd, dat binnen enkele jaren het aantal religieuzen dat niet meer in actieve dienst is de „werkers" zal overtreffen. Dit blijkt uit twee rapporten van drs. H van Zoelen, gepubliceerd door het KASKI (instituut voor sociaal-religieus onderzoek en studie in Den Haag). ADVERTENTIE U, lezer, vindt nu in iedere boekhandel het nieuwe, nog nieuwere boek van Gerrit Krol. Over het huiselijk geluk en andere gedachten (er staat geen roman, ver haal of gedicht in) is wat het zegt te zijn: een gedachtenbundel. Lees dit boek. Koop het voor f 17,90. U, nu. Querido van Singel 262 Uw boekverkoper heeft ookSalamanders ZWOLLE (ANP) De tennisvere niging Vale Ouwe in Putten wil van de gemeente Putten toestemming om ook op zondag te mogen spelen. De vereniging heeft dit gisteren in een kort geding, dat diende voor de rechtbank in Zwolle, geëist. Tijdens de zitting bestreed de vereniging de voorwaarde in de huurovereenkomst met de gemeente, dat er op zondag niet getennist mag worden. Volgens de advocaat van Vale Ouwe, mr H. van Zaaien, is deze voorwaarde in strijd met de vorig jaar gewijzigde zondagswet. Daarin is vastgelegd dat de lokale overheid de eigen op vattingen over de eerbiediging van de zondagsrust niet dwingend mag opleggen. De advocaat van de ge meente, mr A. H. Cante, bracht daar tegen in. dat de overeenkomst voor de huur van het gemeentelijk sport terrein zeker niet was aangegaan met de tennisclub, als zij toen niet akkoord was gegaan met de voor waarde om niet op zondag te spelen. Het aantal vrouwelijke religieuzen (22.481 per 1 januari 1977) liep de laatste tien jaar terug met ongever twee procent per jaar. In de periode 1976-1977 stonden tegenover één toe treding vier uittredingen en vijftien overlijdens. Het aantal broeders (van broederscongregaties) is tussen 1968 en 1977 gedaald met bijna 40 procent tot 2410. Bij de priester-religieuzen (6486 per 1 januari 1977) staan tegen over één wijding drie ambtsverlatin- gen en elf sterfgevallen (bij de secu liere priesters: één wijding tegenover zes ambtsverlatingen en negentine sterfgevallen). Welke taken? Het KASKI tekent bij de rapporten aan dat enerzijds de religieuzen ken nelijk niet in staat waren voldoende nieuwe leden aan te trekken en dat anderzijds veel besturen en leden van religieuze orden en congregaties actief zoeken naar nieuwe vormen en bezig zijn het religieuze leven te her- rijken. Volgens het KASKI is het echter tevens dringend nodig te bezien wel ke taken het dalend aantal religieu zen nog kan vervullen. Ook dienen enige congregaties de vraag te stel len, of ze kiezen voor uitsterven of voor samengaan met een gelijkge- aarde groep. Kiest men voor uitster ven, dan dienen er goede voorzienin gen te zijn voor de oudere en zieke leden, gesteund door de solidariteit van andere orden en congregaties. Vijf leden Van de 88 instituten voor actieve vrouwelijke religieuzen tellen er 37 minder dan honderd leden, waarvan 27 zelfs minder dan vijftig leden. Het kleinste instituut heeft vijf leden, het grootste ruim tweeduizend. Een jaar geleden was 47,6 procent van de zusters boven de 65. Bijna 1200 zus ters wonen alleen, ongeveer 2250 in groepjes van twee a vijf en de overige 17.400 in kloosters of tehuizen met zes of meer zusters. Bijna een derde deel van het ledenbestand woont in het bisdom Den Bosch. De 1238 monialen (beschouwende zusters) zijn minder „vergrijsd", waardoor hun aantal minder snel daalt door sterfgevallen. In 1976 stonden zestien intredin gen tegenover twaalf uit tredingen. In 1977 was nog ruim zestig procent van de 2410 leden van broederscon gregaties in actieve dienst. Binnen vier a vijf jaar zal echter ruim de helft met pensioen zijn. Bijna 42 procent van de broeders is tussen de 50 en de 64 jaar. In tien abdijen wonen naast 238 priester-monniken 158 broeders, terwijl 1590 broeders en fraters lid zijn van instituten voor priesters en broeders. Missionarissen De 6486 priester-religieuzen behoren tot 33 orden en congregaties, waar van de grootste 760 priesters telt en de kleinste achttien. In de loop van 1976 daalde het totaal met 226. Te genover de zestien wijdingen en „overschrijvingen" uit andere lan den stonden 33 uittredingen, 131 overlijdens en 78 overschrijvingen naar het buitenland. 23,4 Procent van de priester-religieuzen is boven de 65. Van hen is één op de acht nog actief. Relatief gezien is het aantal missionarissen het snelst teruggelo pen. Indien deze trend zich voortzet zullen er over twintig jaar vrijwel geen Nederlandse priester-religieu zen meer als missionaris werken. Ongeveer 900 paters bedienen in to taal 455 parochies, 35 rectoraten en 18 vicariaten; nog ongeveer 750 zijn werkzaam in parochies van seculie- ren (priesters van het bisdom). Dit betekent dat in meer dan de helft van de Nederlandse parochies pries ter-religieuzen werkzaam zijn. BOGOTA (UPI) De politie in de Colombiaanse hoofdstad Bogota heeft gisteren vijf mannen en twee vrouwen doodgeschoten, die ver dacht werden van de ontvoering van een rijke bloemenexporteur. De schietpartij brak uit toen de politie het huis wilde binnengaan waar de verdachten verbleven, zo werd alt hans door de politie meegedeeld. De ontvoerde man werd niet gevonden. Querido van Singel 262 Uw boekverkoper heeft ook Salamanders Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten tot een vestigings vergunningen-regeling voor reisbu reaus, ter vervanging van de be schikking van november 1976. Be staande reisbureaus, die hun bedrijf wettig uitoefenen, zullen in het alge meen een nieuwe vestigingsvergun ning krijgen. De vergunningen moe ten worden verleend door de Kamers van Koophandel. Eisen voor een ver gunning zijn: Kredietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. nders oop SKoa >r> AND E BONE I - LES ERIJ MT r 25 k9 oort B.V. GA2W AT 5. "el 011 magerr kopte i 45 Cm ave RAAT twi MARK' GES I U RTJES a ft INGE strek* 10 exci. Oirscli AN «oen huis I580. cr c g e 0 Na alle nonsens hierover die over u de laat ste tijd is uitgestort, zoudt u kunnen denken dat zo'n polis iets engs, vies, louche of in ieder geval een smerige belastingtruc is. En dat terwijl het hier gaat om een dood gewone levensverzekering waarvan de premies vooruit betaald worden. Een gegarandeerde uitkering van een levensver zekering met jaarlijkse premiebetaling, die bij ons na 25 jaar afhankelijk van de hoogte van staats fondsenrente samen het dubbele is van wat u in totaal betaalde was en is ook nu nog belastingvrij. Betaalde u de premies vooruit (koopsom) dan was op de einddatum een klein bedrag aan belasting verschuldigd. Klein omdat uw buurman die de premies per jaar betaalde, niets behoefde en behoeft te betalen. Velen sloten zo'n koopsomverzekering na zware keuring op oudere leeftijd om het risico van inflatie wat in te dekken. Mogen ze s.v.p. Zij hebben geen welvaarts-waardevast pensioen. Nu het mag niet meer. Het zij zo. De bestaande verzekerden werden dank zij felle pro testen, vooral van ons, althans niet volledig afge slacht. O ja?maar de meesten leenden toch de koopsom? Is dat een misdaad? Men mag in dit land geld lenen voor een huis, een boot, een vakantiereis, een auto, kortom niemand heeft er mee te maken waarvoor men leent. De rente is aftrekbaar. Waar om zou de rente van het lenen van de koopsom voor een doodnormale levensverzekering dan niet aftrekbaar mogen zijn? De rel werd door de Vereniging van Belastinginspecteurs ontketend en beheerste de media. Een hoogtepunt in de rel was de erkenning in het openbaar door deze Vereniging dat een koop sompolis al dan niet met geleend geld betaald, geens zins in strijd met de wet is. Deze erkenning werd wel afgedwongen, na dreiging met een kort geding door onze President van de Raad van Bestuur, de Heer P. van Steensel, als privé-persoon. Zij betreur den zelfs de hem berokkende narigheid! En nu de 46 kamerleden en ministers waar van er zich 40 bij ons in november 1975 collectief zouden hebben verzekerd. Dit lasterpraatje deed opgeld in bepaalde Haagse kringen. Nou die 40 bestaan gewoon niet. Duim! Wat recht overeind bleef: Onze verdediging van uw "privacy", hoezeer we ook werden belaagd en onder druk gezet door diverse media. Dit was gewoon onze plicht. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13