Zuid-Afrika Iwil Namibië niet afstaan Bondsdag steunt Carter Nieuwe Turkse voorstellen over Cyprus ^Slieuwe koers Italiaanse socialisten §vr' t r kvZy Pinochet benoemt burger tot minister binnenlandse zaken n Bikini te gevaarlijk voor bewoners Na debat over neutronenbom: Cambodja biedt Vietnam aan om te onderhandelen Cbij de boekhandel Doden bij rellen onder sikhs in India Ontvoering Moro beïnvloedt politiek congres iffilJOAG 14 APRIL 1978 ds BUITENLAND Trouw/Kwartet WASHINGTON (AP. Reuter) - De 112 bewoners van het eiland Bikini n de Stille Oceaan moeten voor de tweede keer weg. De eerste keer ge- jeurde dat In 1947, toen zij moesten wijken voor proefexplosies met zwa re kernwapens, die tot 1958 werden roortgezet. Met kunst en vliegwerk werd het atol in het begin van de aren 70. toen de radioactieve be smetting was afgenomen, weer voor )ewoning geschikt gemaakt. Maar dat blijkt onvoldoende te heb ben geholpen. Drie jaar geleden werd de eerste abnormale verhoging van radio-actief materiaal in het li chaam van de bewoners geconsta teerd. Vorig jaar begon de Ameri kaanse regering hen van geïmpor teerd voedsel te voorzien. Maar de besmetting blijft zodanig toenemen dat ze weer naar een ander eiland moeten. Opnieuw tegen hun zin. Volgens redacteur Howard Kohn van het tijdschrift Rolling Stone heeft de Amerikaanse regering nog een radio-actief probleem: een waar nemingsinstrument dat de CIA in 1965 door bergbeklimmers in de Hi malaya liet neerzetten om Chinese atoomproeven te volgen. Voor de stroomvoorziening was het instru ment uitgerust met 4.5 kilo plutoni um. Een poging om het later onder een lawine vandaan te bergen, zou zijn mislukt. De omhulling van het plutonium zou in tien tot dertig jaar vergaan. Het plutonium, dat overi gens slecht oplosbaar is. zou daarna ooit het water van de Ganges kun nen bereiken. De CIA weigerde com mentaar. en ,eerd 1 het prt tiebi oket' jf. jorgr CAAPSTAD (UPI, Reuter) De Zuidafrikaanse premier John v°c torster heeft gisteren verklaard dat Zuid-Afrika zijn troepen iSÜ oorlopig niet zal terugtrekken uit Namibië. Ook wil Zuid-Afrika jle Walvisbaai, de enige diepzeehaven in Namibië, niet overdra- en aan een toekomstige Namibische staat. ;e verklaring van Vorster heeft de ^en komende dagen in de Tanza- is op een regeling voor Namibië, niaanse hoofdstad Dar-es-Salaamm- als vijf westerse landen nu al een tensief overleg over Rhodesie. De ele tijd nastreven, een flinke deuk Jege «geven. Het komende weekeinde c" b^al de kwestie-Namibië juist weer forden besproken tussen de minis- ers van buitenlandse zaken van de Raa erenigde Staten, Engeland en Zuid- "r( Ifrika. De Amerikaan Vance en de '$rit Owen zullen daarvoor zondag- 1 vond hun Zuidafrikaanse collega erecr Botha in Pretoria opzoeken. Een 'n.Se'nelle regeling voor Namibië (dat *ioor Zuid-Afrika wordt bezet tegen e zin van de Verenigde Naties) is in belangrijk doel van de Ameri- lanse Afrika-politlek. Struikelblok d ërmindering van het aantal Zuidaf- kaanse troepen in Namibië is tot- utoe steeds één van de struikel- 'dl lokken geweest bij het overleg dat ^7oor de Verenigde Staten, Engeland, anada, West-Duitsland en Frank- ,k gaande wordt gehouden. Pre- iier Vorster maakte gisteren in het arlement duidelijk dat hij op dit unt niet tot grotere soepelheid be- eid is. „Zuid-Afrika kan zijn troepen Namibië niet verminderen, laat taan terugtrekken als niet duidelijk gebleken dat daar geen geweldda- en en geen moorden meer worden epleegd," legde hij uit. Over de Wal- isbaai zei de premier dat het hier m Zuidafrikaans grondgebied gaat, -vaarover niet kan worden onderhan deld in internationaal verband. Pas lis het Zuidafrikaanse parlement at wil kan er over dat gebied wor- en gepraat. De Waivisbaai behoort iet tot het gebied waarover Zuid- frika krachtens een mandaat van e Verenigde Naties het beheer reeg. (Een mandaat dat inmiddels mg verstreken is). Aardrijkskundig n historisch hoort het echter wel bij t nu Namibië wordt genoemd. Bo- •ndien is het als haven praktisch imisbaar voor een toekomstige on- y ^jfhankelijke staat. Domper ie harde verklaring van de Zuidafri- taanse regering betekent een eerste lomper op dc vreugde die de Ameri kaanse minsiter Vance zou kunnen (eleven aan zijn grote reis, die roensdag begon. Vance eerste grote leisdoel is zuidelijk Afrika, waar zijn Iritse collega Owen zich vandaag bij lem zal voegen. Beide ministers heb- Optimisme meeste belangstelling gaat uit naar hun ontmoeting met Nkomo en Moe- gabe, de leiders van het Patriottisch Front. Dit „Front" voert in Rhodesië de guerrilla tegen het blanke be wind. De organisatie is niet betrok ken bij de zogenaamde interne rege ling, de afspraken over machtsover dracht die de blanke premier Smith heeft gemaakt met drie gematigde zwarte leiders. De Amerikaanse re gering heeft na enige aarzeling deze interne regeling (voorlopig) links la ten liggen en concentreert zich nu eerst op een overeenkomst met het Patriottisch Front. Deze Amerikaan se beleidslijn werd duidelijk ge maakt door president Carter bij diens bezoek aan Nigeria. Minister Vance borduurt daar nu op voort. Nigeria is de komende dagen ook bij het overleg betrokken. Een bus met vluchtelingen stopt bij een controlepunt in Libanon. Nu de Israëli's xich geleidelijk uit zuid-Libanon terugtrekken begint de stroom van terugkerende vluchtelingen op gang te komen. Naast de bus met vluchtelingen staat een Israëlische soldaat en rechts achter wappert de Israëlische vlag. BONN (Reuter, DPA) Het Westduitse parlement heeft zich gisteren aangesloten bij het standpunt van de Amerikaanse president over de neutronenbom. Het nieuwe wapen moet worden ingebracht bij de besprekingen over ontwapening tussen Oost en West. In afwachting daarvan moet het nog niet in produktie worden genomen. Nu de Amerikanen (en in hun keilzog de Britten) Nkomo en Moegabe de voorrang geven worden de kansen op een vergelijk over Rhodesië wat ho ger aangeslagen. Totnutoe hebben Nkomo en Moegabe steeds overluid nee gezegd tegen de Amerikaans- Britse plannen voor Rhodesië. Zij hebben daarvoor steeds steun ont vangen van de zogenaamde frontsta- ten, de Afrikaanse landen die het nauwst bij de Rhodeslsche kwestie betrokken zijn. De kans bestaat dat deze landen nu wat meer naar de VS en Engeland zullen overhellen. BANGKOK (Reuter) Premier Pol Pot van Cambodja heeft de voor waarden genoemd voor vriendschap pelijke betrekkingen met Vietnam, welk land hij beschuldigt van voort durende aanvallen met als doel de overneming van Cambodja en de vorming van een regering onder con trole van Hanoi. In een vraaggesprek, waarvan radio Phnom Penh een weergave gaf, deed Pol Pot een beroep op Vietnam de vriendschap van Combodja te aan vaarden, maar Hanoi zou dan wel de Cambodjaanse onafhankelijkheid en grenzen moeten aanvaarden. Deze mening is neergelegd in een motie die de Westduitse bondsdag met 240 tegen 224 stemmen aannam na een debat van ruim vier uur over de neutronenbom. Tegen de motie stemden de christen-democraten, de oppositie in West-Duitsland. In zijn bijdrage voor het debat zei bondskanselier Helmut Schmidt dat hij zes maanden geleden al aan pre sident Carter had gezegd dat West- Duitsland de neutronenbom eventu eel wel binnen zijn grenzen wilde laten opslaan. Die bereidheid is er nog, maar de bondskanselier her haalde de twee voorwaarden die daaraan zijn verbonden: de hele NAVO moet het eens zijn over invoe ring van het nieuwe wapen en ten minste nog één land moet het projec tiel op zijn grond tolereren. Schmidt onderstreepte dat er tussen hem en Carter geen grote meningsverschil len bestaan over de ontwapenings- politlek. Hij betuigde opnieuw in stemming met Carters besluit de neutronenbom voorlopig.niet in pro duktie te nemen. Ook minister van buitenlandse zaken Genscher deed zijn best de indruk weg te nemen dat er een conflict tussen West-Duits land en de Verenigde Staten zou zijn op dit punt. De minister zei dat de vriendschap met Amerika „het be langrijkste fundament" was voor West-Duitslands bestaan als een vrij land. De christen-democratische lei der Helmut Kohl vond dat Schmidt zich eerder duidelijker over de neu tronenbom had moeten uitspreken. Hij vermoedde dat de Amerikaanse beslissing dan anders was uitgeval len. Kohl verweet de bondskanselier dat die teveel toegaf aan „linkervleu gel" van de sociaal-democratische partij. Schmidt zinspeelde ook in de bonds dag op een nieuw initiatief van het westen bij het ontwapeningsoverleg. Dat zal waarschijnlijk het eerst wor den gelanceerd bij de onderhande lingen in Wenen waar de landen van oostelijke en westelijke militaire blokken al jaren praten over vermin dering van de troepen in centraal Europa. In Wenen werd gisteren be kend dat de NAVO-landen nieuwe voorstellen hebben ingediend om de beroemde musea grote kunstgidsen nu thuis verkennen wat u straks tijdens uw vakantie bezichtigt Louvre Parijs British Museum Londen Vaticaanse musea Rome Prado Madrid National Gallery Washington Pinakothek München Rijksmuseum Amsterdam Museum Boston per stuk 41.50 Kabinet Chili afgetreden SANTIAGO (UPI, Reuter) Nadat het gehele Chileense kabinet deze week was afgetreden heeft generaal Pinochet voor het eerst sinds de staatsgreep in 1973 een burger als minister van binnen landse zaken benoemd. Chileense regeringswoordvoerders wilden geen reden opgeven voor het aftreden van het kabinet. Pinochet benoemde kort daarop een nieuwe minister van binnenlandse zaken en een nieuwe minister van defensie Als minister van binnenlandse zaken is de thesaurier-generaal Sergio Fer nandez aangewezen. Fernandez die niet uit de gelederen van de militai ren afkomstig ls volgt generaal Cesar Benavides op. die minister van de fensie is geworden. Het ls de bedoe ling dat Fernandez binnen enkele dagen een lijst met namen van de andere ministers aan Pinochet zal voorleggen. Fernandez werd vlak voor het refe rendum in januari in Chili tot the saurier-generaal benoemd. Daarvoor diende hij ais minister van arbeid. In deze functie werd hij zeer impopulair bij de Chileense vakbeweging door zijn weigering om te onderhandelen. In regeringskringen in Santiago ver luidt dat de Chileense regering is afgetreden om generaal Pinochet de vrije hand te geven om hervormin gen in te voeren. Deze hervormingen moeten leiden tot de „autoritaire de mocratie" die het Chileense staats hoofd voor ogen staat. Bij de beëdiging van de ministers Fernandez en Benavides verklaarde Pinochet, dat de nieuwe minister van defensie vooral tot taak zal heb ben, het door de Verenigde Staten begonnen onderzoek naar de moord op de voormalige Chileense minister van buitenlandse zaken Orlando Le- telier te bespoedigen. Een Ameri kaanse balling. Michael Vernon Townley, werd zaterdag door Chili naar de VS uitgewezen. Daar wil een rechtbank hem horen over de zaak- Letelier Hij was in Chili opgepakt nadat hij na een bezoek aan Ameri ka daar was teruggekeerd met valse papieren. Het Amerikaanse onderzoek naar de moord op Letelier die in september 1976 in Washington om het leven kwam doordat er in zijn auto een bom was geplaatst, heeft aanwijzin gen opgeleverd dat de huidige machthebbers in Chili meer van de zaak moeten weten conferentie (bekend onder de afkor ting MBFR) nieuw leven in te blazen. Over de inhoud van die voorstellen is niets bekend gemaakt. Waarschijn lijk is dat het westen bij de Oosteu- ropese landen opnieuw zal aandrin gen op drastische vermindering van het aantal tanks in midden-Europa. Het oostblok heeft daaraan een enorm overwicht. WENEN (UPI, Reuter) Turkije heeft gisteren aangeboden om zijn troepen uit het gebied dat de Turkse van de Griekse gemeenschap op het eiland Cyprus scheidt, terug te trekken. Het aanbod maakt deel uit van nieuwe Turkse voorstellen om de kwestie Cyprus op te lossen. De nieuwe voorstellen werden giste ren door vertegenwoordigers van de Turks-Cypriotische gemeenschap aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, die momenteel in Wenen verblijft, overhandigd. Volgens professor Moemtaz 8ojsal, die adviseur is van de Turks-Cypriotische leider Raoef Denktasj, is Turkije bereid zijn troe pen, die in 1974 een deel van Cyrpus bezetten, terug te trekken zodra de Grieks- en Turks-Cypriotische ge meenschappen overeenstemming hebben bereikt over de grondwette lijke toekomst van het eiland. Volgens de Turkse voorstellen zal Turkije bij overeenstemming zich op zes punten langs de wapenstilstandslij n terugtrekken. De Grieks-Cyprioten zouden dan het beheer mogen overnemen van het niemandsland dat de beide gemeen schappen op het eiland scheidt. Niet bekend is hoeveel gebied van de 36 procent van het eiland dat zich mo menteel in Turkse handen bevindt, teruggegeven zal worden. Maar vol gens welingelichte kringen zou het om vijf procent gaan van het gebied dat nu onder Turks beheer staat. De Grieks-Cyprioten eisen dat de Tur ken achttien procent van het gebied retourneren. VN-secretaris-generaal Waldheim vond het „voorbarig" commentaar te geven op de Turkse voorstellen. NEW DELHI (Reuter) Minstens acht mensen zijn om het leven geko men en 200 gewond bij ongeregeld heden onder Sikhs in Armitsar in de Indiase staat Pendsjaab. Het pers- burau „Samachar" meldde dat min stens 50 gewonden er ernstig aan toe zijn. De moeilijkheden begonnen toen twee vrachtwagens met Nihang- Sikhs, die doorgaans bewapend zijn met speren en in het hele land heilig dommen van de Sikhs bewaken, een religieuze bijeenkomst, georgani seerd door een andere Sikhsgroepe ring, overvielen. De politie loste schoten in de lucht en maakte ge bruik van traangas om een eind te maken aan de ongeregeldheden. oor J. den Boef er uur 62 het door terreur, stakingen, werkloosheid en toenemende ontevreden- ïid verscheurde Italië, dat door besluiteloosheid van politieke partijen ;enlijk niet geregeerd kan worden, heeft zich vorige week het begin (getekend van wat wel eens een belangrijke verandering teweeg zou innen brengen in de politieke verhoudingen ter linkerzijde zij het niet korte termijn. iag 3445. Italiaanse Socialistische partij (PSI) ;ft op haar 41ste congres in Turijn (de fd waar het proces tegen leden van de le Brigades" wordt gevoerd) haar on- ïchtbare dogmatische houding opgege- Zij deed dit door afstand te nemen de Communistische partij (PCI) en het ip „Eurocommunisme" te vervangen .Eurosocialisme". Met dit laatste be- elt de PSI een socialisme naar Frans, tugees en Spaans voorbeeld, dat een zou moeten slaan naar het democrati- socialisme, dat zich In de noordelijke len van West-Europa sterk heeft kun- maken. koerswijziging binnen de PSI zou week niet mogelijk zijn geweest, als antvoering van de christendemocratl- partljvoorzitter Aldo Moro zich niet hebben voorgedaan en als de poging de Franse socialisten, samen met de lunlsten in Parijs de macht over te ïn, niet op een mislukking zou zijn elopen. Om met het laatste te begin- succes voor links zou de PSI ervan ïn weerhouden, een weg te kiezen die t haar mogelijk kan maken zich te profi- i als een beter alternatief dan de com- stlsche partij, die ideologisch op twee ichten blijft hinken. noodsituatie waarin Italië zich als ge- van de ontvoering van Moro bevindt, het de leiding van de P8I gemakke- genaalct, een meerderheid voor de IJzlglng te verkrijgen. Zij heeft er ook toe geleld, dat het congres voor de toekomst samenwerking met de christen democraten niet meer uitsluit, terwijl tot voor kort nog kon worden vernomen, dat dit „nooit meer" het geval zou zijn. Voor het laatst hoorde ik deze opmerking nog uit de mond van de socialistische senator Aldo AJetto, met wie ik een interview had op de dag van de ontvoering van Moro. Grote fouten Achteraf ls de PSI tot de conclusie geko men dat zij een grote fout maakte toen zij in het begin van de Jaren zestig ministers leverde aan een door de christen-democra ten beheerste regering. De partij, die toen nog onder leiding van Pietro Nenni stond, wilde met het aanvaarden van regerings verantwoordelijkheid bereiken dat in de Democrazia C ris tl ana de invloed van de linkervleugel zou toenemen. Het resultaat was negatief, want de DC bleek te sterk te zijn georganiseerd. Wèl ging de aanhang van deze partij achteruit, maar daarvan profiteerden de communisten en niet de socialisten Nadat de samenwerking met de christen democraten was beëindigd kreeg de groe pering binnen de PSI die voor nauwere samenwerking met de communistische partij was, meer invloed op de standpunt- bepal.ng binnen de partij. Met name nadat PCI-leider Enrico Berlinguer met zijn „his torische compromis" naar een regerings- verbond met de Democrazia Cristiana ging Na de door de PSI gekozen koerswijziging staat partijleider Bettino Craxi in het centrum van de belangstelling. streven, groeide binnen de PSI de hang naar een „alternatief": de vorming van een volksfront tussen PCI en PSI binnen vijf of tien jaar, een periode waarin volgens sena tor AJetto beide partijen in de oppositie zouden moeten blijven Bij de verkiezingen van 20 juni 1976 bleek ook dit alternatief geen goede keus te zijn geweest De PSI die kort na de tweede wereldoorlog nog goed was voor ongeveer 32 procent van de stemmen, verloor twee jaar geleden opnieuw en moest genoegen nemen met nog geen tien procent van de stemmen. „Wij hadden een deel van onze potentiële kiezers ook nu weer recht streeks doorgestuurd naar de communisti sche partij", aldus AJetto, die er rekening mee hield dat deze fout zijn volgende ver kiezingen nog stemmen zal kosten. Dat kan volgende maand al blijken als in een deel van Italië plaatselijke verkiezingen worden gehouden. Uit opiniepeilingen dié gehouden werden voordat de PSI haar congres in Turijn hield, moest worden afgeleid dat de partij tot een dieptepunt van zes procent van de stemmen zou zijn weggezakt, als er verkie zingen gehouden zouden zijn. Dit verlies zou voor een deel verklaard kunnen wor den door het feit, dat Italië de laatste jaren op weg lijkt te zijn naar een twee-partijen systeem, dat tot een toenemende confron tatie tussen de christen-democraten en communisten kan leiden. In de P8I is men tot de ontdekking gekomen, dat de partij gedoemd is een snlpperpartij te worden, als zij geen duidelijk eigen gezicht gaat vertonen. Meer afstand In het gesprek met senator Ajetto werd vorige maand al duidelijk dat er binnen de PSI een ontwikkeling gaande was om wat meer afstand te nemen van de communis tische partij, met uitsluiting echter van de mogelijkheid om naar hernieuwde samen werking met de christen-democraten te streven. „Wij geloven", aldus Ajetto, „dat de veranderingen in de strategie van de PCI goed gemeend zijn. Maar het aanvaar den van deze partij als regeringspartner betekent nog niet dat zij meer stemmen zal krijgen. Eerst moet het éën en ander veranderen in de internationale relaties van de PCI." Zij kan niet tegelijkertijd democratie en vrijheid aanhangen en tegelijkertijd goede betrekkingen onderhouden met de Sowjet- Unie en andere Oosteuropese landen, die geholpen hebben om Tsjechoslowakije te bezetten", aldus de opvatting van de sena tor. die op het P8I-congres terug te vinden was in de rede van partijleider Bettino Craxi. die na de nederlaag van 1976 de weifelende Francesco de Martino opvolg de. Craxi oefende kritiek op de houding van Berlinguers PCI tegenover „autoritai re systemen met een 8owJet-stempel" en nam de PCI-leider kwalijk, dat hij met zijn democratisertngsmaatregelen halverwege was blijven steken. Met Craxi heeft een nieuwe generatie die der veertigers de leiding van de PSI in handen genomen. De nieuwe leiding, die een meerderheid van 65 procent achter zich weet, wil blijkbaar gebruik maken van het feit dat de communistische partij ei genlijk wat in haar maag zit met het begrip „Eurocommunisme", dat aanvankelijk in haar voordeel leek te werken. Blijft van zelfsprekend de vraag of het door Craxi ingevoerde begrip „Eurosocialisme" in Ita lië wèl tot de verbeelding van de kiezers zal spreken. De verkiezingen van volgende maand geven misschien al een aanwijzing Langere termijn Of de behoedzaam door te voeren nieuwe koers van de PCI werkelijk zoden aan de dijk zal zetten, kan echter pas op langere termijn worden beoordeeld. Uit plaatselij ke verkiezingen valt met name in de Italiaanse situatie niet altijd een be trouwbaar algemeen beeld op te maken Het nieuwe begin is er echter en dat bete kent al heel wat als men weet, dat de PSI altijd meer dan een debatingclub dan van een politieke partij heeft weggehad Voorlopig is de PSI gebaat bij politieke rust in eigen gelederen om begrip te win nen voor haar veranderde koers. Het stre ven naar een volksfront met de communis ten is in feite in de ijskast gestopt De partij wil echter ook geen regeringsverant woordelijkheid dragen en stelt zich om zeer pragmatische redenen op het stand punt. dat Italië in de komende Jaren het best kan worden geregeerd door een chris ten-democratisch minderheidskabinet, dat aangewezen is op steun van commu nisten en socialisten in het parlement Zelfs voor een kabinet van christen-demo craten, communisten en socialisten voelt de PSI nu niets meer, formeel omdat een goede democratie niet buiten een krachti ge parlementaire oppositie kan. maar toch ook in belangrijke mate omdat de partij in zo'n coalitiekabinet geen rol van betekenis zou kunnen spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7