Bureaucratie belemmert hulpverlening 'Lager beroepsonderwijs verschraalt' lie tekening van een lezer frouw commentaar A m asinos Gehandicapten bezetten GAK-gebouw in Groningen fspefH™- Nieuw bierflesje gelijk drinkglas Volgende week lente? en klas maakt een krant luciferspuzzel vriendschap de baas beroep kindertaal punk ÜDAG 14 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet derhalf jaar is er nu in Nederland tgenheid legaal in een speelhuis gokken (sedert 1 oktober 1976 in ndvoort en sedert 1 mei 1977 in enburg). In die korte spanne heeft de stichting, die de casi- 's beheert, kans gezien een belas- ;chuld van veertig miljoen gul- te maken. sen en een jarenlange pressie van allerlei belangengroepen. Bij de be handeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp zei het AR-Kamer- lid Schakel: „In de pressiegroepen die al jaren in Nederland bezig zijn met hun poging de casino's er door te drukken, vindt men niet de spe lers maar de jongens met de keihar de zakelijke belangen. In die krin gen hoort men gewoonlijk de kassa's rinkelen." Om die belangen wat af te remmen heeft de Tweede Kamer toen ook op initiatief van mevrouw Haas-Berger van de PvdA bij amendement be paald, dat de inkomsten uit de casi no's niet bij particulieren maar bij de algemene middelen in de staats kas terecht zouden komen. Het ziet er naar uit, dat er toch nog een groepje mensen is, dat onder het mom van onkosten-nota's, ho noraria voor dienstverlening en huurpenningen voor de casino's toch grote persoonlijke voordelen uit het lagele gokwezen heeft gehaald. Wel ke voordelen hebben de heren Bou- wes en Huynen (in wier etablise- menten de casino's in rësp. Zand- voort en Valkenburg zijn gevestigd) genoten en wat is de aard van de overeenkomst met de Oostenrijker Leo Wallner, die bij contract zijn know-how op het gebied van het gokwezen voor vijf jaar aan de Ne derlandse stichting heeft verhuurd. Het zijn vragen waarop de Kamer ledden een duidelijk antwoord moe ten hebben alvorens zij besluiten te kijken naar regeringsvoorstellen om de veertig miljoen belastingschuld kwijt te schelden en voortaan genoe gen te nemen met een-derde van de omzet van de speelhuizen. En als er dan toch schijnbaar zo makkelijk over kwijtschelding wordt gedacht, dan zou het in alle opzich ten te billijken zijn als de belasting schuld van naar schatting enkele honderden miljoenen guldens van amateursportverenigingen eerder aan de beurt kwam om doorgehaald te worden. Daarmee is een groter sociaal goed gediend dan met kwijt schelding aan casino's. regering wil nu omwille van de :3rkgelegenheid (er zijn zo'n hon- \i mensen bij casino's betrokken) belastingschuld kwijt schelden een nieuwe regeling maken om staat naar de bedoeling van de l een kans te geven toch nog enig brdeel te halen uit die gokhuizen. ^schaffen, dat hele gedoe en pro- ren die veertig miljoen alsnog uit -^failliete boedel binnen te halen," li de beste reactie van de Tweede mer zijn want die gokwet is een Ijing. Maar als dat er niet in zit, •)óe Tweede Kamer toch minstens grondig onderzoek door accoun- i en deskundigen moeten eisen zjzich niet zonder meer door het «ment van de werkgelegenheid én inpakken. Het laatste rapport I de rekenkamer is om ons er aan '[herinneren hoeveel kwaad kan ■jrden gesticht met dat argument. zal duidelijk moeten worden taakt hoe een bedrijf met zo'n jzet als de casino's (een jaarver- ig is nog nooit uitgebracht, al is in april van elk jaar daartoe •licht, maar volgens tellingen er tot 1 januari 1978 ruim .000 bezoekers geweest, elk goed een omzet van zeker hondeïd len) zich in zo korte tijd in de ten heeft kunnen werken. Wat ld was als een winstgevend :ct voor de overheid, is in feite h verliespost van veertig miljoen i uur i teiaafbuitenstaander ^an ie Je n'et aan bescjndruk onttrekken dat er geweldi- aarWbedragen aan de maat- en strijk- vareni Van allerlei betrokkenen zijn p3n jvcn hangen. De wet tot legalise- )ijHep> van 's er indertijd jten tornen door een initiatief van de vat léierleden Van Schaik en Geurt- it Dordeh eft h i Jacldkemngen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres .erkg^n de achterzijde vermeiden. Voor geplaatste prenten is er een boeken boa Of w- s voof eluid j i dat I kerk* moed \nnie lie avi eer w| door Fred Lammere HAARLEM-GRONINGEN „Die gehandicapten in Gronin gen hebben groot gelijk dat ze tot actie zijn overgegaan. Hun streven heeft onze volledige sympathie, want het is meer dan triest hoe de hulpverlening aan gehandicapten in Neder land op het ogenblik is gere geld. Dagelijks komen hier brieven binnen van mensen die dezelfde ervaringen opdoen als de actievoerenden in Gronin gen. Elke dag opnieuw vraag ik me als ik die brieven heb gele zen weer af: hoe is het moge lijk?" De heer F. W. van Deelen, directeur van het bondsbureau van de ANIB (Algemeen Nederlandse Invaliden- bond) in Haarlem zou zonder moeite urenlang met voorbeelden uit de harde praktijk kunnen aantonen hoe noodzakelijk het is dat de hele aan pak van de uitvoering van de sociale wetgeving in ons land op de helling komt. „Dat er momenteel 21 handtekenin gen van verschillende personen no dig zijn wil een gehandicapte einde lijk de beschikking krijgen over een rolstoel is toch bureaucratie in uiter ste vorm. Met keuringen van gehan dicapten is het eveneens droevig ge steld. De ene week krijgt men een oproep door een arts te worden ge keurd terwijl de betrokkene soms veertien dagen later bij dezelfde arts moet komen om zich opnieuw te laten bekijken. De eerste keer is het dan een keuring voor formulier A, de tweede keer voor formulier B, dat net weer even anders is gesteld. Populair kun je zeggen dat die arts bij het ene onder zoek naar het rechteroog moet kij ken en bij het volgende naar het linker," aldus de heer van Dellen. In opstand Het is tegen dit soort praktijken dat een groep gehandicapten in Gronin gen in opstand is gekomen. Vijftien leden van de Werkgroep manifesta tie lichamelijk gehandicapten heb ben om deze redenen woensdagmid dag de hal van het Gemeentelijk administratiekantoor aan de Dieren riemstraat in Groningen bezet. „We zijn van plan hier voorlopig te blij ven totdat wordt voldaan aan onze eis dat de top van het GAK uit Amsterdam hier in Groningen met ons komt praten. Ze willen ons af- Bij de bezetting van het GAK in' Groningen door gehandicapten staat de woordvoerder van het actiecomité Wim Venema be langstellenden te woord. schepen met de directeur van het GAK hier, maar daar voelen we niets voor. Directeur Sets is ook maar een knechtje van de hoge heren in Am sterdam, die het beleid uitstippe len," vertelde Kees van der Vorm, een van de gehandicapte actievoer ders in Groningen, gistermiddag. Na een dag actievoeren hebben de bezetters van de Gak-hal in Gronin gen zich nu enigszins geïnstalleerd in hun tijdelijke behuizing. In de hal zijn matrassen neergelegd, waarop degenen die de kastanjes uit het vuur halen af en toe een dutje probe ren te doen. Sympathisanten zorgen er voor dat er regelmatig maaltijden worden afgeleverd in de Dierenriem- straat. „We zijn zeker van plan het een paar dagen vol te houden. Deze actie zijn we niet zo maar begonnen. We heb ben er onze laatste hoop op geves tigd, omdat maanden lang praten niets heeft opgeleverd. Dat wij niet voor ons eigen standje praten maar dat mensen elders in het land die in dezelfde omstandigheden verkeren soortgelijke ervaringen opdoen is voor ons een belangrijke steun," vindt Kees van der Vorm. Vernederend Op stencils die aan bezoekers van het GAK en voorbijgangers op straat worden uitgereikt zegt de werkgroep dat het „schandalig" is dat inplaats van de dertien weken die er wettelijk voor staan het meest al 26 weken of nog lager duurt eer een rolstoel wordt toegewezen. Kees van der Vorm: „Het is ook belachelijk dat bij tal van gehandi capten elke morgen een wijkver pleegster over de vloer komt terwijl dat overbodig zou zijn als ze de be schikking kregen over een paar toi- letsteunen. Als je die aanvraagt moet je ook maandenlang wachten. Als buitenstaander heb je er geen idee van wat lichamelijk gehandi capten allemaal moeten doormaken. De wijze waarop zij in dit land wor den behandeld is ronduit gezegd ver nederend. Dit is allemaal het gevolg van het feit dat de ene instatie niet weet wat de andere doet." De heer Van Deelen kan dit slechts onderschrijven. „Er wordt veel werk dubbel gedaan. Daardoor wordt veel geld verknoeid. Ik heb de indruk dat een groot aantal uitvoerenden met deze gang van zaken niet zo gelukkig is. Het schijnt in dit bureaucratische landje echter niet anders te kunnen." Dat het in de toekomst anders moet zal ook duidelijk worden uit het zwartboek dat de Algemene Neder landse Invalidenbond maandag sa men met de VARA-ombudsman over dit vraagstuk gaat aanbieden aan de vaste commissie voor sociale zaken en de bijzondere commissie gehandi captenbeleid uit de Tweede Kamer. „Die actie in Groningen staat daar los van, maar is erg belangrijk om hetgeen in dat zwartboek staat te onderstrepen. Wij als grote instelling kunnen niet zo gemakkelijk tot be zettingsacties overgaan. Zoiets kan beter plaatselijk gebeuren. Wat het resultaat daarvan ook zal zijn het werkt in elk geval uit dat veel men sen er over horen en mogelijk over gaan nadenken. Voor de gehandi capten zelf is het van belang dat zij zien dat ze niet achter de gordijntjes moeten blijven zitten om lijdzaam af te wachten maar dat het goed is evenals voor de neutronenbom de straat op te gaan om tegen het on recht dat hen treft te protesteren." Gesprek Mr. G. van 't Hul, president-direc teur van het GAK in Amsterdam, is niet van plan de reis naar Groningen te ondernemen. Via een vertegen woordiger die namens hem naar Groningen is gegaan heeft hij de bezetters duidelijk proberen te ma ken dat hij zo'n gesprek niet zinvol vindt. Wel wil hij een deputatie uit Groningen in de hoofdstad ont vangen. „Het is inderdaad zo dat de uitvoe ring van de sociale wetgeving in Ne derland langzamerhand een com plex geheel is geworden. De klachten van de gehandicapten zijn niet ge- haal onterecht Wij vinden ook dat er het nodige moet veranderen. Maar dat hangt niet alleen van het GAK af. Je kunt die niet als de boosdoener aanwijzen, het GAK is een uitvoe rende instantie met name voor de bedrijfsverenigingen. Daarom kun nen actievoerders net zo goed naar de betrokken minister of naar Ka merleden stappen" is de reactie van de zijde van het GAK in Amsterdam. De gehandicapten worden echter niet helemaal met een kluitje in het riet gestuurd. Het GAK en de GMD (Gemeenschappelijke medische diensten) maken sinds enige tijd. zo is gisteren bekend geworden, studie van de problematiek. Een speciale commissie houdt zich er mee bezig en hoopt nog dit jaar met uitgewerk te plannen te komen om de wachttij den van de aanvragers belangrijk te verkorten. Van onze onderwij sredactie UTRECHT/ROTTERDAM Als er niet snel iets wordt gedaan, zal het lager beroepsonderwijs steeds verder verschralen. Een van de remedies kan zijn het lager beroepsonderwijs en de mavo meer op elkaar af te stemmen. Dit zei de heer G. H. J. Blom gisteren in Utrecht op de jaarvergadering van de katholieke bond van besturen van scholen voor beroepsonderwijs. De heer Blom is overigens niet de enige die zich zorgen maakt over de toekomst van het lager beroepson derwijs. In de regio Rotterdam heb ben verontruste leerkrachten een ak- tiegroep opgericht om de problemen aan de orde te stellen. Drsf, Blom wees gisteren op de snel teruglopende belangstelling voor het lager beroepsonderwijs. Steeds meer kinderen gaan na de lagere school naar mavo, havo of vwo. Het aandeel van het lager beroepsonderwijs bin nen het totale voortgezet onderwijs is daardoor in tien jaar teruggelopen van 43 tot 33 procent. De lagere technische school (lts) en de huishoudschool hebben nog extra te lijden van deze ontwikkeling. Bin nen het lager beroepsonderwijs is het economische en administratief onderwijs sinds 1968 sterk gegroeid. De teruggang bij lts en huishoud school komt daardoor extra hard aan. Ging in 1968 nog 33 procent van de jongens naar de lts, nu is dat slechts 24 procent. Het percentage meisjes dat naar de huishoudschool gaat daalde zelfs van 37 tot 21. De heer Blom is bang dat deze ont wikkeling zich verder doorzet. Daar- x de t >nd op t vervi in 1077 be?1"*®* geiamelijbe bicr- breuweiT iï ibupet nwtloMaMeWame. »j wilde*, meehelpen eev, einde te malie*, aa*, het te heen op geloften diewKgaiwWt tv^ior jdY^eee*,. DEN HAAG Er komt een bierflesje, dat tegelijk drink glas is. Een flesje dus met een wijde hals. Voor Nederland Iets nieuws, maar in Amerika al sedert 1970 in gebruik. Met de nieuwe flesjes hoopt men voor al de „jonge consument" te trekkenT-8 De Verenigde Nederlandse glasfabrieken, die het flesje produceren, zeggen dat het in een handomdraai kan worden geopend. HET WEER door Hans de Jong Als de computers van de lange af stand het goed uitlijnen, zal de tem peratuur in de eerste helft van vol gende week op lentepeil komen Bij wind uit zuidwest tot zuid en dus luchtaanvoer uit Frankrijk en bij het zich tegelijkertijd formeren van een hogedrukuitloper over de lage lan den, zou dit weertype wel eens over wegend beheerst kunnen worden door de zon bij kwikstanden van vijftien graden, later in zuid-Neder land, België en Frankrijk wellicht twintig graden. Persoonlijk zie ik ook wel wat in de toekomstige han del en wandel van het Azoren-maxi- mum, dat van plan schijnt naar de Middellandse Zee door te gaan. Er is meer van te verwachten dan van een ander, boven Rusland gele gen, maximum. Dit bewerkstelligt op het ogenblik op de Balkan wel zomerse temperaturen van 25 gra den. Het blijft echter te ver af om hier iets aangenaams tot stand te brengen. Trouwens de hoogtecir culatie is er helemaal niet naar. Deze blijft vooreerst Atlantisch georiën teerd, eerst noordwestelijk, tijdens het weekeinde meer westelijk en wanneer de natuur dit stukje leest en zich eraan houdt, in de eerste helft van volgende week zuidweste lijk, vooral na het zich vormen van een troguitloper van lage druk ten westen van de Britse eilanden. Ook nog even de scorekalender van dr. M. A. J. Visser in Breda geraad pleegd: de dertigjarige gemiddelden voor het tijdvak zondag 15 tot en met zaterdag 22 april zijn respectie velijk 43, 47. 54. 52, 57. 58, 52 en 59. In die getallen, die een maatstaf zijn voor het meer of minder mooi zijn van het weer, zit een duidelijk op gaande lijn en dat geeft een weifelen de weerman moed. Er zijn gisteren twee telefoontjes binnengekomen: één uit het noorden van het land (Drachten) ging over een dinsdagavond waargenomen poollicht. Gedurende enkele uren was er een zich weinig verplaatsend, enigszins roodachtig aandoend licht verschijnsel. betrekkelijk laag boven de westelijke tot noordelijke horizon. Verder was er de mededeling van iemand, dat hem was opgevallen hoe moeilijk natte-sneeuwwater in de bodem wegzakt. Een buitje met ge wone regen is zo verdwenen, sneeuw water blijft soms enkele dagen on veranderd in een plas aanwezig om dan plotseling toch te verdwijnen, net alsof het behandeld is met een verdunner. Dit getreuzel houdt onge twijfeld verband met een grotere co hesie: onderlinge samenhang van de moleculea Zelf voelde ik de weer stand van die moleculen, dinsdag middag per auto onderweg van Wol- vega naar Gorredijk, terdege na een fikse natte-sneeuwbui. naast krijgt ook het lager beroepson derwijs straks te maken met de ge volgen van de daling van het geboor- tencijfer. Daardoor zal niet alleen het aantal leerlingen, maar ook het aantal scholen en keuzemogelijkhe den binnen het beroepsonderwijs verminderen. Maatregelen Drs. Blom stelde een reeks maatre gelen voor om het lager beroepson derwijs voor een ramp te behoeden: in het lager beroepsonderwijs moet het mogelijk worden in een of meer vakken op mavo-niveau exa men te doen de lessentabel voor de eerste twee leerjaren moet in alle typen van la ger beroepsonderwijs gelijk worden het vak algemene technieken in deze eerste jaren moet zo breed mo gelijk worden opgezet er moeten meer scholengemeen schappen komen van mavo en lager beroepsonderwijs de verschillende vormen van la ger beroepsonderwijs moeten naar elkaar toegroeien. in het derde en vierde leerjaar van het lager beroepsonderwijs moe ten duidelijke afstudeerrichtlijnen worden opgezet. Volgens de heer Blom verdienen dit soort maatregelen voorrang boven het „elitaire gebabbel" over de mid denschool. Voordat we daaraan toe zijn. zuilen we er eerst voor moeten zorgen dat het lager beroepsonder wijs bewaard blijft als een vorm van algemeen onderwijs met een sterk praktische inslag. De werkelijke be roepsopleiding kan dan vènaf zes tien jaar beginnen. Anders De in Rotterdam opgerichte aktie- groep zoekt de oorzaak van moeilijk heden voor een deel in een andere richting. Deze leraren vinden de ver zwaring van de zogenaamde c-exa- mens geen vooruitgang. Deze pro gramma's zijn afgeleid van de mavo examens. Hierdoor wordt een enor me druk gelegd gelegd op het lager beroepsonderwijs. Daarnaast wil de groep verbetering van de werkwijze en van de werkomstandigheden (kleinere klassen, betere scholing van leraren, meer overleg binnen de school, minder lesuren per leraar). lad" me is hij i tl Luste an, ik lagen heb ik iel strijl n ook i len ze i 3l hi| Achter folder lijnl ziet wel het is lang licht, dus u >et de klok een uur vooruit doen. s alle mensen dat dan doen, dan erkt u er niks van." n bericht in een krant die er geen onnees op nahoudt Een krant klas 3 van de christelijke basis- hooi De Ark in Heiloo bij wijze n experiment maakte. Wat hoort in een krant te staan? Nieuws luurlijk. Vandaar dat Anita een gÈncht over de zomertijd maakte. >o vond dat ook het Midden- iten in de krant hoorde. Hij ireef: „Israël is weer in gevecht t Libanon. Sadat werd vermist inacht. Er is kans dat de bom in iël ontploft word". De laatste leling moest er van Jeroen in. was al een tijdje achter de rug, onder het kopje „Het provin- kwam dit te staan: „Dit is ;elost. Al die kapers is tog te tl» huis" dev. 0pg( iraard moeten de lezers weten wat er in hun buurt omgaat en plaatselijk nieuws ontbreekt dus niet Margreet deed verslag van een „file in Alkmaar 2 april was er een file vanwege het voetbal van AZ. De file was ongeveer een kilo meter lang; hij duurde ongeveer drie kwartier". Walter was van me ning dat iedereen op de hoogte diende te zijn van Martijns ziekte: „Martijn heeft longontsteking, al bijna twee weken. Rieks vindt dat erg vervelent, want hij zit bij twee meiden" In een krant hoort ook het radio- en t.v.-nieuwes. Marijke en Nadia maakten een volledig overzicht van Nederland 1 en 2, die uitsluitend programma's bleken te bieden die de meisjes leuk vinden: behalve praktisch alle kinder-uitzendingen ook „Lin Sjung, Baretta, de teds- jouw en de willem ruis sjouw". De sportrubriek bevat een superkort verslag van drie regels van een ve- otbalwedstrijd en een bericht van Ronald dat het vissezieon gesloten is: „Vissen.is vanaf 15 maart verbo den. Wie toch gaat bissen moet een boete betalen of je hengel in be slag". Er zijn twee berichten over ongelukken, één verslagje en een ernstige waarschuwing van Anita: „Als je op een weg rijd en zand op de weg ligt, stap dan van je fiets want dan kan er een heel erg groot ongeluk gebeuren. Als je dan aan komt rijden en je gleid uit dan kan er een auto aankomen en kan je niet goed zien. En rijd Je zo dood. Dus kijk uit." Een kunstrubriek is er ook, met een filmrecensie en een verslag van de opening van een theater, en er zijn adverenties. En daar beginnen de derdeklassertjes, die al zo goed op de hoogte blijken van wat er in de echte kranten en de omroepbladen staat, te struikelen. Want prijzen, dat is nog wel erg moeilijk als je een jaar of acht, negen bent. Een fiets kost 10 gulden („nog bijna nieuw, er is één keer op gereden"), en een fietsbel 8 gulden („Het is een koopje"). Een tweede hands kin- derwieg moet zelfs ƒ609,72 op brengen. VVV VV V Zo moest het: de zes lucifers van de acht gegeven driehoeken (zie deze rubriek van woensdag) moesten zo verlegd worden, dat er zes gelijke ruiten ontstonden. Wie het goed ge daan heeft, moet deze figuur als uitkomst gekregen hebben. Waarom is die jongen of dat meisje jouw vriendje of vriendinnetje? „Ik weet niet waarom," zegt een leer ling van de basisschool Livingstone in Gouda, maar de meesten weten het wel. Een paar antwoorden zoals die in de schoolkrant staan: „Ze zijn mijn vriendin omdat ik anders niemand heb te spelen. omdat ik verliefd op haar ben. Omdat wij elkaar van de geboorten af kennen en orpdat wij altijd lol hebben. Omdat ze overal van houdt waar ik van houd en ze is aardig. Als ik me verveel kan ik altijd met hem spelen. Omdat ik later met haar ga trouwen. Omdat ik zo vaak bij hem mag eten en hij geeft veel weg aan mij". of politie. Maar dat zal wel verande ren. Als ik stuurman word wil ik eerst een mavo afmaken en dan de zeevaartschool. En bij de douane wil ik ook een mavo of lager afma ken. Bij de brandweer en politie precies hetzelfde. Maar ja. het kan altijd nog veranderen want er zijn honderden vakken die ik nog niet eens weet." Zijn klasgenoot Paul v.d. Baan „wil misschien gaan stu deren, maar ik denk toch dat ik het niet haal. Daarom word ik mis schien politieman. Ik word dan mo torpolitie. Maar als ik het studeren wel haal dan ga ik dat natuurlijk doen. Want daar heb je veel meer aan en het is zonde als ik bet niet zou doen". een meneer gezien „en die lag in een wrak" „Weten jullie dat punk al heel oud is? Vraag het maar aan jullie ou ders, want die droegen tenslotte in hun babytijd ook al veiligheids spelden door hun luiers. Niets nieuws dus die punk" (Lydia Broekhoff in Pick-up, schoolkrant van de Prof. v.d. Leeuw Mavo in Amsterdam). In „Kontakt", de schoolkrant van de Oranje Nassauschool in Amster dam, vertelt Milko uit klas 5A over de schooltandarts: „De tandarts is een beroep dat nodig is het moet anders verrotten de tanden en kie zen. De meeste kinderen zijn bang dat de tandarts gaat trekken of boren. Maar ik vind alleen het hor ren het ergste. In het zaaltje waar ze zijn stinkt het behoorlijk." Henk Immig uit klas 5B wil „tot en met nu nog steeds matroos worden of bij de douane of bij de brandweer De volgende uitspraken zijn af komstig van leerlingen van de Clausschool voor kleuter- en basis onderwijs In 8teenwijk. Een kleu ter vertelt over een ziek vriendje „Juf, Marcel heeft de bruine hond". Eersteklassertjes verklaren in de schoolkrant, dat een plattegrond een stuk grond is waar niets staat en dat een hoogleraar iemand is die alles al uit z'n hoofd kent; over dat laatste bestaat twijfel, want een ander denkt dat het eerder .zo ie mand als meester Terpstra" (hoofd van de school) moet zijn. Een twee deklasser ten slotte heeft op hét ijs „Als ik de baas was", filosoferen leerlingen van de Amsterdamse Van Heemstraschool in hun school krant De Zoemer, „dan zou ik eerst eens wat aan de vervuiling doen. Maar ik zou ook willen dat er altijd kermis was. En alles kosteloos. Ik zou de bomen in Amsterdam met een of ander spul in laten spul ten, waardoor ze in de winter hun bladeren niet verliezen, dat be spaart werk voor de stadsreiniging. Ik zou de mensen laten vergeten hoe je bommen moet maken. Dan was er geen oorlog meer. Ik zou de hoge gebouwen zoals vuurtorens lager laten maken, want ik heb gelezen dat er vogels tegenaan vlie gen en die gaan dan dood. En ik zou zeggen: houd 's winters reke ning met de vogels en hou Je stad en land schoon. En in het verkeer: rij niet door rood. dan voorkom je ongelukken. Ik zou willen dat de mensen niet altijd hun honden maar los laten lopen en ze op de stoep laten poepen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5