NOS klaagt bij opening gebouw Realiteiten Minister van CRM reageerde niet Meer controle zwartkijkers Joop van Os wordt correspondent in Brussel voor NOS Het Anton Bolder Album ier VRIJDAG 14 APRIL 1978 RADIO EN TELEVISIE TV-COMM ENTAAR door Ton Hydra De Jongste kijkcijfers hebben een vermoeden bevestigd: er Is sprake van een snel toenemende belangstelling voor het enkelvoudige Nederlandse televisiespel. Het gemiddelde bedroeg in het laatste kwartaal van 1977 maar liefst 31 procent, tegen 21 procent in de overeenkomstige periode van 1974,1975 en 1976 Dit betekent dat ruim een miljoen mensen meer dan ln de andere kwartalen regelmatig naar eenmalig drama van eigen bodem keken. En daarmee werd de interesse voor Nederlands seriewerk die altijd al groot was flink overvleugeld Ik kan de plotseling groeiende populariteit van het genre niet waterdicht verklaren. Zegt u dat het misschien te maken kan hebben met de omstandigheid dat wij een beetje uitgekeken raken op de vele op elkaar lijkende buitenlandse produkties, dan zult u mij niet driftig met het hoofd zien schudden. Er moeten echter meer factoren m het geding zijn. Mogelijk ook een dosis gemakzucht, want men behoeft zich niet in te spannen om de plaatjes te bekijken èn de ondertitels te lezen. Hoe hetzij, het enkelvoudige spel is in opmars. Daaraan hebben vrijwel alle omroepen bijgedragen, maar vaak betrof het in het Nederlands vertaalde stukken. Het was (wijlen) Herman Fortuin die er bij de VARA een instituut van maakte om oorspronkelijk werk van Nederlandse schrijvers op het scherm te brengen. Met zijn medewerkers kweekte hij ze. Er werden mogelijkheden geschapen voor de oefening die tenslotte kunst zou moeten baren. Het Is een moeizaam proces gebleken met veel vallen en opstaan en ook wel haken en ogen. waardoor beginnende schrijvers teleurgesteld werden. Afgezien van haarkloverijen en animositeiten zitten wij met een groot probleem. Onze theatertraditie is net zo matig ontwikkeld als een ondervoed kindje. Wij kunnen ons niet meten met landen als Engeland. Duitsland en Frankrijk die sedert de middeleeuwen een ononderbroken toneelleven kennen, waaraan ook het volk deel heeft. Een van de belangrijke oorzaken van de achterstand is. dat het de Nederlandse gewesten heeft ontbroken aan een hofcultuur, die elders stimulerend werkte. Bij een tweede duik in de geschiedenis stuiten we op de volksaard zoals deze is gevormd na de reformatie. Alleen voor de beeldenstorm was het rederijkerstoneel van de Lage Landen wijd en zijd vermaard Pas de televisie heeft de meerderheid van het protestantse volksdeel enigszins vertrouwd gemaakt met drama en comedie Voor de oorlog was het vrijwel allemaal taboe. Wij kregen in het begin van de jaren 1930 mot met de ouderlingen, toen wij als leden van de „jongeliedenvereniging" een toneelstukje wilden opvoeren ln het Gebouw voor Christelijke Belangen. Gelukkig zat onze dominee zich slap te lachen. Dat nam veel wind uit de boze zeilen. Inmiddels is men aan veel toneelrealisme gewend geraakt. Misschien omdat wij meer dan vroeger in de gaten hebben, dat het in de werkelijkheid ook voorkomt. Dit laatste gaat zeker op voor Paul Haenens TV-spoel „Een jongen van zestien", vanavond op Ned. 2 te volgen. De manier waarop Johnny op het erotische vlak naar de volwassenheid groeit, moet zelfs tot de heel oude realiteiten worden gerekend. De mensen die hij tegenover of naast zich vindt, en hun react ies, ze zijn onmiskenbaar van deze tijd. Hoewel ik met de grote toneelschrijvers van oordeel ben. dat verhulde realiteit suggestiever en verfijnder werkt dan iemand in zijn blootje te laten opdraven, gebeuren zal het wel. Robert Meester en Renske Schamhart zetten zeer eigentijdse jongeren neer. Yoka Beretti wordt tegen het slot meer geloofwaardig als de oudere vrouw op wie Johnny verliefd is. Ook de overige figuren geven in de naturelle aanpak van regisseur Samuel Meijering de kijkers de indruk, dat hier iets naar het leven wordt getekend. Of we het leuk vinden of niet. van onze radio- en tv-red actie HILVERSUM - Bij de opening van het hoofdgebouw van de NOS heeft minister M. H. M. F. Gardeniers van CRM nauwe lijks gereageerd op „de klaag roep van een geprangde om roep," die NOS-voorzitter mr. Eric Jurgens bij gelegenheid van haar komst naar Hilver sum uitte. De voorzitter maak te gebruik van het feit dat ein delijk eens „Den Haag" naar „Hilversum" kwam inplaats van andersom, zoals zo vele malen het geval is geweest. Enkele punten van oud-Hilversums zeer somde de heer Jurgens op. zoals het verschijnsel dat de omroep niets heeft te zeggen over de hoogte van de omroepbijdrage of over die van de STER-tarieven. Evenmin kan de om roep zelfstandig béslissen over de inkomsten. Zo wil het dat, als de omroep zuinig is. het saldo van de rekening in de algemene reservepot vloeit, waarover de omroep niets te zeggen heeft. „Al enkele maanden voor het nieuwe begrotingsjaar wordt telkens be kend hoeveel de omroep zal mogen besteden. Dat betekent dat de be groting niet tijdig kan worden opge steld. laat staan dat van meerjaren planning sprake kan zijn," aldus Jur gens. HIJ zag directe invloed van de geringe financiële autonomie op de programma-autonomie. Als gevaar zag hij de verleiding voor de zendge machtigden om de uitzendingen on dergeschikt te maken. Hij noemde verschijnselen als sluikreclame, plugging en merchandising. Bij de opening van het nieuwe NOS-gebouw werd gisteren geprotesteerd door filmmakers die er de nadruk op legden dat de directie programma-kosten sluitpost zijn geworden op de omroep-begroting en door bezuinigingen nog verder aangetast dreigen te worden. Verontwaardiging Hij was ook verontwaardigd dat de plek in het programma waar de STER-reclame moet worden uitge zonden niet door de omroep zelf mag worden bepaald, terwijl de omroep ln goed onderling overleg de zendtijdindeling juist pleegt in te delen Hij ging ervan uit dat het VcrhOUdiflG publiek zijn klaagroep wel niet zou begrijpen, want dit publiek dicht de omroep veel grotere macht toe. Toch vond Jurgens zijn klachten van groot belang. „Het gaat om de vraag hoe we nu „met z'n allen willen dat dit grootste medium in de komende jaren gebruikt gaat worden". Hij voorzag dat een bestel met zo veel mogelijkheid tot profileren van de verschillende geestesrichtingen ln ons volk toch zo sterk naar een grootste gemene deler lijkt te wor den toegetrokken. De minister van CRM mevrouw Gar deniers bracht niets anders ln tegen de klachten en kritiek van de NOS- voorzitter. die overigens meer haar voorganger dan haar zelf konden be treffen. dan dat ze zich in het hol van de leeuw voelde. In de gangen van het gebouw dreunde monotoon een stem op een bandje het getal 89 miljoen, waarmee protesterende filmers wilden aantonen dat te veel gelden in gebouwen worden gestopt en dat te veel wordt bezuinigd op programma's. uitgaven, waartoe de directe pro grammakosten behoren, en de inves teringsuitgaven. De bewindsvrouwe sprak al over de volgende bouwfase, die van het film- en schakelcentrum, dat 270 miljoen zal kosten. Het kabi net heeft besloten in de financiering van de nieuwbouw te voorzien door jaarlijkse stortingen van 40 miljoen gulden in het investeringsfonds. Speciaal vandaag De nieuwe Pipo-verhalen spelen tussen sneeuw en ijs. Ned. 2/18.59 De veerman is een Engelse tv-thriller. Een succesvolle au teur stuit in een hotel op om standigheden die een griezelige overeenkomst vertonen met de door hem beschreven situatie. Ned. 1/22.05 Na een show van Tommy Steele (21.17) volgt Haagsche Kringen, waarin de ministers Tuynman (verkeer en water staat) en Van Aardenne (econ. zaken) de gasten zijn. Ook ge sprekken met Groenevelt en de Tweede-Kamerleden Van Ke- menade, Aantjes en Van der Hek. Ned. 2/22.07 De IKON vervolgt de serie over Villa El Salvador, de stad die er niet kwam. Ned. 1/22.55 In Muziek-op-Vier klinken grammofoonplaten uit groot moeders tijd, o.a. operafrag menten en Nederlandse liedjes. Hilv. 4/15.00 Onder leiding van Bernard Haitink speelt het Concertge bouworkest werken van Carl Maria von Weber, Beethoven, Ravel en Diepenbrock en Ri chard Strauss. Hilv. 2/20.05 Mevrouw Gardeniers meende dat een verhouding moet worden gevon den tussen de Jaarlijkse exploitatie- Maandelijks uitgebreide informatie over (nieuwe) muziekinstrumenten en hulp-instrumenten, over speel- en opname technieken, over speeltechnisch belangrijke Ip's. Voor een gratis proefnummer: stuur enveloppe met naam en adres, zonder postzegel naar Antwoordnummer 65D .Nijmegen of bel: 080 232203 Ook los verkrijgbaar. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De controle op zwart kijkers en zwartluisteraars wordt dit jaar opnieuw uitgebreid. De minister van CRM mevrouw Gardeniers en staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat willen het aantal overtredingen van de wet op de om roepbijdragen opnieuw verder terug dringen. Daarom worden er dit jaar van onze radio en tv-redactie HILVERSUM Met ingang van sep tember gaat Joop van Os. thans chef-actualiteitenprogramma's van de NOS televisie, de plaats van Hans v.d. Werf als correspondent in Brus sel innemen. Van Os zal correspon dent worden van het NOS journaal en de buitenlandrubriek Panora- miek. Hij heeft indertijd zelf ver zocht naar Brussel te mogen worden overgeplaatst. Bekend is dat hij in zijn huidige functie nogal wat one nigheid heeft gehad met de redactie van Den Haag Vandaag. Deze ru briek zal voortaan onder de hoofdre dacteur van het journaal vallen. Hans v.d. Werf die thans correspon dent van het NOS-journaal in Brus sel is, zal eveneens op eigen verzoek in september naar ons land terugke ren. Hij wordt dan toegevoegd aan de buitenlandrubriek Panoramiek. waar hij programma's zal maken over de Europese integratie nieuwe controleurs aangesteld bij de dienst die nagaat of bezitters van televisies en radio's hun omroepbij dragen wel betalen. Ook vorig jaar werd de dienst uitge breid. Dat gaf als resultaat dat in 1977 31.000 maal proces verbaal kon worden opgemaakt. In het jaar daar voor werden 23.000 zwartkijkers en -luisteraars gesnapt. Volgens de wet op de omroepbijdra gen is men verplicht binnen acht dagen na aankoop van een radio of televisietoestel hiervan aangifte te doen op het postkantoor, tenzij men reeds geregistreerd staat. ADVERTENTIE wensen u graag 4.999 fietsenmakers RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMA^ Radio vandaag HILVERSUM I (298 M en FM-kanalen) KRO 7 00 Nieuws 7 02 Het levende woord 7 08 fSl Gevarieerd prof mm ma (7.30 Nieuws 7 41 Echo) 8 30 Nieuws. 8 30 Gym nastiek voor de vrouw 8.45 (S) Gevarieerd programma <10.30 Nieuws) 11 00 Gesprek ken met fotojournalisten 12 00 (S) Gevari eerd programma (12 26 Mededelingen 12 30 Nieuws. 12 41 Echo) 14 00 (Sl Gevarieerd programma (15 30 Nieuws) 18 00^Spreek uur 17 00 (S) Souvenirs. 17 30 Nieuws 17.32 Echo 18 00 Niet alles staat in de folders, informatief programma PP 18 19 Uitzen ding van de PSP KRO 18 30 Nieuws. 18.41 Marktberichten. 18.44 (S) FUmklapper. in formatief programma. 19.30 (S) Lichte mu ziek. 20.00 (S) In antwoord op uw schrijven, verzoekplaten. 22 00 (S) Als het kijkglas maar vol is. cabaretprogramma 22 25 Over weging 22 30 Nieuws. 22.40 <S> Goal sport programma 23 55-24.00. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) NCRV: 7.00 Nieuws 7.11 Ochtendprmnas- tiek. 7 20 Te Deum Laudamus: gewijde mu ziek. 7.54 Op de man af 8 00 Nieuws. 8.11 Hier en nu 8 25 Vandaag... vrijdag: gevari eerd programma. 9 00 Politiek en samenle ving NOS 9.10 Spiegel van Belgie 9 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio 10.00 De Taaishow 10 30 NOS-Jazzportret 1100 Nieuws. 11.03 Meer over minder. 12.30 Rech- toprecht OVERHEIDSVOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw NOS 13 00 Nieuws NCRV 13.11 Hier en nu NOS; 13.30 Vonken onder de as: volksverhalen en - gebruiken. 13 45 Onder de groene linde, lied jesprogramma. 14.00 Repertorium van de NOS-koren en orkesten. 15 00 Verhaal 15 30 Ingesloten., uitgesloten. 15.45 Zoeklicht op Nederland <16.00 Nieuws VPRO 17.00 We lingelichte kringen 17 45 SYMBIOSE. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Embargo 18.45 God's Eigen Radioprogramma NOS: 19 50 Praten met de minister 20 00 Nieuws. 20 05 (S) Europees Concertpodium: Concert gebouworkest m.m.v solist (In de pauze grammofoonmuziek.) Aansl Horizon 23 00 (S) Met het oog op morgen 23.55-24 00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) EO 7 02 (S) Tijdsein 9.02 (S) De muzikale TV vandaag NEDERLANOI 10 50 MOS/NOT: SchOOMv 18 30 lasGsfla.«as(Mm 30) 18 S0 MOS' Oe Pabak|*lhrani 18.55 18.50 TROS: Oe man van zes mrf|o»n 20 28 Muzw* urf Aazenöen 21 37 NOS: Journaal 21.55 TROS: Gesprek mei d#M«wi*r-Pfeside»it 22.05 Oe veerman, ihniief 22.55 IKON: Oe meuwe ketters - Zuid Amerika 23.25 Journaal NEDERLANDR 18.50 NOS: Paspoort voor Spanjaarden 18.55 Journaal 18.59 VARA: Pipoen de noorderzon (t) 19.25 Hoe bestaat hei 20 00 NOS: Journaal 20.28 VARA: Dubbelleven, tv-sene 21 18 Tommy Steek) en een show 22.07 Haagse krmgen 23.12 NOS: Journaal 106 „Dat kwam toen ik de mogelijkheid overwoog dat meneer Arnold Rand om de moordenaar was. Hij was degene die er bij zou verliezen als zijn broer een later testament had gemaakt. Hij was het die met chan tage werd bedreigd: door William Jackson, en, indirect door Clarice Dean. Hij was degene van wie men, meer dan van wie ook, kon zeggen dat hij het grootste belang had bij hun dood. Alles wat hem vrijwaarde voor de zwaarste verdenking was het alibi dat juffrouw Mildred Blake hem had verschaft. Als zij de waar heid sprak, had hij William Jackson niet kunnen vermoorden. En als zij loog om hem van een alibi te voor zien, welke reden had zij daar dan voor? Dorpspraatjes hadden mij er van op de hoogte gebracht dat me neer Arnold Random haar vroeger het hof had gemaakt, en dat men had verwacht dat die twee zouden zijn gaan trouwen. Als ik juffrouw Blake niet zelf had leren kennen zou ik misschien op het idee zijn geko men dat zij er toe werd aangedreven door de herinnering aan een voor bije liefde, maar na haar een paar maal ontmoet te hebben was het mij onmogelijk aan zoiets geloof te hechten. Alle dorpsroddel en zelfs het goed bedoelde commentaar daarop van mevrouw Ball sterkte mij in de overtuiging dat zij een keiharde, egocentrische, inhalige persoonlijkheid was, wier grootste hartstocht geldzucht was. Er was zelfs een lichte aanduiding van an dere 'mogelijkheden in die richting. Mevrouw Ball en de dominee maak ten zich enigszins bezorgd over de boekhouding van de knapenvereni- ging. De vorige dominee was erg oud. Hij en juffrouw Milderd beheer den al de geldmiddelen. Ruth Ball scheen meer verontrust daarover dan gerechtvaardigd zou zijn als het alleen maar een zaak was van wat vergeetachtigheid van een negentig jarige." Frank floot. „Een zeer onplezierige situatie." Miss Silver knikte. „Zoals je zegt. Meer en meer richtte ik mijn aandacht op juffrouw Mil dred Blake. Hoewel zij een behoor lijk inkomen had, liep zij rond met kleren aan die echt alleen maar ge- Patricia Wentworth 0001 r een Jen) buite A W Sijthofl - Alphen schikt zouden zijn geweest voor een vogelverschrikker. Als er in haar te genwoordigheid over de moorden werd gesproken toonde zij niet al leen geen greintje medelijden voor de jongeman die zij gekend moet hebben vanaf de tijd dat hij in de wieg lag, of voor het meisje dat tot haar eigen huishouden behoorde, maar ik kon inderdaad sporen be merken van voldoening, en zelfs van sadistisch genot. Het was veel waar schijnlijker dat bij iemand van dit soort een romance die op niets was uitgelopen, wrok zou veroorzaken dan zachtere gevoelens." Frank zat haar strak aan te kijken. „Weet u, nu wordt het buitengewoon interessant." Er lag een zweem van verwijt in haar stem toen zij vervolgde: „Ik ging de gebeurtenissen nog eens na van die vrijdagavond waarop William Jackson is vermoord. Iplicht neer Arnold Random was aan oefenen in de kerk. De naaikran de pastorie was aan de gang, en pas om kwart over tien afgeloj Even voor tien uur, toen men orgel nog duidelijk kon horen ten h len, stond juffrouw Mildred BI oeld op en zei dat zij hem even wect 'spreken over het overnemen V6iii zijn beurt. Mevrouw Ball zegt da de indruk had dat het orgelspel opgehouden en de klok tien uur geslagen voordat juffrouw Mile werkelijk de deur uit was. De laa verklaringen waarover wij besc ndrul ken wat betreft de plaats waar w)bedra; am Jackson zich bevond waren Van zijn vrouw Annie, en van ward Random. Edward Rant zegt dat hij William voorbijliep 5 de helling en hem welterusten t»c ste, en hij meent dat hij wat laherlec toen hij al in de dorpsstraat wari klok hoorde slaan. Annie hoorde| ward Random welterusten zei tegen haar man en dat hij di tegen de helling op, en ook 2 dat zij daarna de klok heeft h( slaan. Wetend dat William JackLkeninc het voornemen had zijn werkgf n de te chanteren, vroeg ik mij af of VI am zo'n uitstekende kans voo zou laten gaan. Van het geluid het orgel kon hij afleiden dat neer Arnold Random in de kerk 7 en hij had zich behoorlijk moed gedronken. Zelfs voordat Annie; alles vertelde van wat zij die avl had gezien achtte ik het zeer w schijnlijk dat William naar de H was gegaan." „Dus Annie heeft haar mond op gedaan?" Wordt vervd fruitmand 10 03 (S) Te elfder ure. TROS: 11.03 Gerard de Vries draait op verzoek. 12 03 (S) Nederlandstalige Top-10. NCRV: 13.30 (S) Pop-contact. 15.03 (S) Elpee-pop. NOS 16 03 (S) Nationale Hitparade 18 03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VOO: 19.02 De Nederlandse Top-40. VPRO: 20.02 (S) VPRO-vrijdag-op-drie. 23.02 (S) Amigos de Musica AVRO: 1.02 (S) Radio Pandora. 2 02 (S) Blues. Ballads St Beat. 3.02-7.00 (S)'n Nachtje AVRO HILVERSUM IV (FM-Kanalen) NOS 7.00 Nieuws 7.02 (S) Vroeg Klassiek. 9.00 Nieuws. 9 02 (S) Stof van eeuwen. 10.00 Vrijdagmor genconcert 12.00 (S) Van het Nederlands Concertpodium. EO: 13 00(S) Klankspiegel. 14.00 Nieuws 14 02 (S) Klankbord. 14.20 (S) Scfer 't Hillim 14.45 (S) Woord der waarheid VPRO 15.00-17.00 (S) Muziek-op-vier. 1 2 3 4 5 6 7 Horizontaal: 4. karperachtige rivier- vis. 5. omwenden, 6. kortwieken. 7. op zijn gemak wandelen. Verticaal: 1. muziekinstrument, 2. onbevooroordeeld, 3. betogen. Oplossing vorige Horizontaal: 1. samenhang 2. Eris - iel - OE 3. nestel - end 4. tets - ter - nu 5. Ida - tal - aar 6. Meran - Aare 7. els - pen - aan 8. neon - nol - RD 9. temptatie puzzel Verticaal: 1. sentiment 2. are - edel - Ee 3. mist - ar - som 4. Est - stap - NP 5. niet - An - ent 6. hel - elan - oa 7. al - era - aait 8. non - nar - Ari 9. gedurende deel 16 I ziet aet df s alle frkt i n ber onnei klas looi l n exp Anton Bolder slaagt met vlag en wimpel. Maar onder het motto ..gehad is gehad" me in e< hi| zich niet bij de universiteit maar voor vervroegde dienst. Een half jaar later is hij a luurli vaandrig Bolder diep in Limburg gelegerd Majoor G. H van der Graeff de Luste (6 bcht herinnert hem nog: ..Uiteraard. Een voortreffelijk militair. En neemt u van mij aan. ik fiPO V heel wal vergelijkingsmatenaal aan mijn ogen voorbij zien trekken De dagen v stei] democratie, thuis slapen en zelf brood meenemen. Maar dèt is geen leger heb ik jongens van mijn compie altijd voorgehouden De oorlog houdt niet op met het strij van de vlag om vijf uur. Soldaat zijn, dat is discipline. Wij officieren sliepen ook thuis, maar ik kan me erop beroepen altijd stand-by te zijn geweest. Mij kunnen ze verrassen, die rooien Maar die jongelui. Als er bij mij eentie kwam vragen of hij thi mocht slapen dan zei ik. vriend ik zal eens een goed bed voor je opzoeken. Achter s wacht. Kt|k, dat is karaktervorming. Zo maak |e d'r kerels van Dat had die Bolder o huis" goed in de gaten Hou ze d'r onder anders zitten ze zo boven je. dat is altijd mijn devi op„ei geweest Zo en nu rechtsomkeer, aaaaaarrrrs teraai

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4