antal schoolverlaters sonder werk neemt toe Moluks inspraakorgaan is boos op de regering WAARIS SPAANS GEID T GOEDKOOPST? OPHETSPAANSE POSTKASSÖOR. Pais verkijkt zich op bezuinigingsplannen Osborne sherry, om u de rest te doen veigeten. Ambtenaar met andere mening loopt risico's teeds meer scholieren verlaten tijdens cursus school 'We worden niet serieus genomen' ïer werklozen illen scholing AmroPrivérekening ARP begint met voorbereiding voor eeuwfeest 'Moeilijker dan verwacht' Conclusie Rotterdamse raadscommissie Folkerts trekt hoger beroep in Medewerking onderzoek geweigerd Oostenrijker mag voorlopig blijven .MET.ZLER- postgiro en rijkspostspaarbank DAG 14 APRIL 1978' BINNENLAND Trouw/Kwartet vent :hin revi jn Je iter, it e onze onderwijsredactie N HAAG Het aantal rkloze schoolverlaters is de tste maanden opnieuw rk toegenomen. Behalve de f schoolverlaters van voor inde jaren is er ook een eiende groep van scholieren halverwege de cursus de ol zonder diploma^verlaat dan moeilijk aan de slag it. wij P' n' maart waren er al 24.633 werk- schoolverlaters geregistreerd, eveer de helft van hen was kor- dan zes maanden werkloos, de «ntfcjere helft langer. Bijna 4000 est schoolverlaters zochten al langer dan een jaar een baan. In het totaal van bijna vijfentwintig duizend zitten ook kleine groepen jongeren die een part-time baan wil len of geplaatst zijn in de aanvullen de werken zitten en de sociale werk voorzieningen. De jongeren die na school in militaire dienst gingen en daarna op de arbeidsmarkt kwamen, zijn echter niet meegeteld als werk zoekende schoolverlaters. Dat bete kent dat het getal van 25000 in feite nog een te rooskleurig beeld geeft. Geen diploma Ongeveer een kwart van de werkloze schoolverlaters heeft geen enkel schooldiploma. Ze hebben hoogstens enkele jaren voortgezet onderwijs gevolgd, maar zonder succes. Ongeveer 3500 Werkloze schoolverla ters hebben een mavodiploma, ruim 5000 hebben een diploma lager be roepsonderwijs, ruim 3000 een havo- vwo-diploma en 2300 hebben een di ploma middelbaar beroepsonder wijs. In die laatste groep zitten 830 werkloze kleuterleidsters. Werkloze onderwijzers Bij het hoger beroepsonderwijs springen de werkloze onderwijzers eruit. Dit aantal steeg tot 687. Bij de afgestudeerden van het wetenschap pelijk onderwijs vormen de werkloze nog len. ios bloemen als ank voor '•fóste parkeerbon iMERSFOORT (ANP) Met jen kaartje voorzien van de ekst „ter gelegenheid van en Set dank voor de 25ste par- leerbon" heeft een inwoner |an Amersfoort gisteren op het loofdbureau een grote ruiker iangeboden aan de Amers- portse politie. man heeft zijn vijfentwin- jste bon te danken aan een rnflict tussen hem en de ge- :nte over de wijziging van parkeersituatie voor zijn ining. Jarenlang konden, ilgens de bonnenontvanger, Ito's worden geparkeerd op zeer brede trottoirs. Daar- waren zelfs witte strepen het voetpad geschilderd, [ort geleden werden echter irkeerhavens aangelegd, lardoor de parkeerruimte istisch werd beperkt. idat deze wijziging zonder erleg met de bewoners tot nd is gekomen heeft de jmersfoorter besloten de kan- pnrechter in de hand te ne- K len. In afwachting van een «finitieve beslissing blijft de ian halsstarrig zijn auto op st trottoir parkeren. Voorts U hij via een advertentie zijn am spuien. De politie heeft bloemen van de gedupeerde iddels in alle dank aan- lard. O Hf HAAG Steeds meer werklo- 'melden zich aan voor een scho tprogramma, dat door het minis- van sociale zaken wordt gesub- erd. Het ministerie spreekt over [orse toename van de belangstel- in maart. Er maken nu bijna mensen gebruik van een ge- idieerde opleiding. Jkt uit het maandelijkse over- van de arbeidsmarkt, waarin AmsU aangegeven wordt, dat het be ssen; [sleven steeds meer jongeren in [ding neemt, vooral dankzij de iciële regelingen van de over- Er wordt geld beschikbaar ge- voor werkgevers, die schoolver- 5 een vakopleiding bieden. Cir- II.000 jongeren vallen onder de ite regelingen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het inspraakor gaan „Welzijn Molukkers", waarin vrijwel alle Zuidmoluk- se organisaties zijn vertegen woordigd, is boos op de rege ring. „We worden niet serieus genomen. De regering infor meert ons niet over beleids plannen en neemt maatregelen zonder vooraf overleg met ons te plegen", zei gisteren in Den Haag drs. F. Mual, voorzitter van het inspraakorgaan. Drs. Mual is het eens met mr. Droe- sen, die bij de kapingsprocessen als verdediger van de Molukkers optrad, dat de hoorzittingen van de speciale Kamercommissie mislukt zijn, om dat belangrijke organisaties daar niet aan wilden deelnemen. „Vooral het ontbreken van de Zuidmolukse jongeren moet de commissie te den ken geven. Men heeft nu de ouderen gehoord, maar niet de komende ge neratie." Volgens Mual zal het van de opstel ling van de regering afhangen of de radicalisering onder de Molukse jon geren zich zal uitbreiden en verster ken. „Door vooraf, zoals bij de rege ringsnota is gebeurd, het raamwerk van het beleid al geheel vast te leg gen en nu al met de uitvoering van sommige plannen te beginnen, neemt de argwaan alleen maar toe." Volgens Mual versterkt de regering door deze houding de argwaan van de Zuidmolukkers wegens de Neder landse overheid en wordt het streven naar een open dialoog steeds verder ondergraven. Kwaad bloed De maatregel van minister Wiegel (binnenlandse zaken) om voor de or- derhandhaving in Zuidmolukse woonwijken de politiekorpsen van acht grote steden met elk 25 man uit te breiden heeft in de Molukse ge meenschap veel kwaad bloed gezet, zegt hij. Mual meent dat dit had kunnen worden voorkomen door vooraf met het'inspraakorgaan te overleggen. „Door politie van buite naf in de wijken te laten optreden, vraagt men om moeilijkheden en versterking van de achterdocht. Op zo'n manier kan er geen vertrou wensrelatie ontstaan." Dat de regering het inspraakorgaan hierover niet om ad vies heeft ge vraagd, komt omdat dit orgaan is ingesteld als adviesraad van de mi nisters van CRM en slechts zal advi seren over zaken die onder het be heer van dit departement vallen. Volgens Mual is die afbakening veel te eng. Moeilijkheden Ministers Gardeniers van CRM heeft geweigerd hieraan uitbreiding te ge- AOVERTENTlE Gehoord bij de Amro Bank. (12) Nu heb ik met mijn natuurfoto een leuke prijs gewonnen. Kan ik die ook via m 'n Amro Privc- rekening ontvangen? Natuurlijk, meneer. U moet gewoon even uw rekening nummer aan ze opgeven. Zoudl u even liet ligplaalsgcld van mijn boot via m 'n Amro Privc- rekening willen overmaken? Ja hoor. Weet u 't bank rekeningnummer van de jacht haven? (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). DEN HAAG (ANP) Het partijbe stuur van de ARP heeft besloten de voorbereidingen te beginnen voor de herdenking van het honderdjarig be staan op 3 april van het volgend jaar. Om te voorkomen, dat de eeuwfeest viering misverstanden in het CDA zal oproepen, is het de bedoeling soberheid te betrachten. ..De wijze van viering van het jubileum zal plaats moeten vinden in het perspec tief van en tegen de achtergrond van het CDA", aldus de ingestelde werk groep, die het programma ontwierp. Het voorlopige programma vermeldt onder meer een internationale stu diebijeenkomst van enkele dagen met als thema „Christen-democrati sche politiek en de vormgeving van onze samenleving", de uitgave van een bundel onder de titel „Het chris ten-democratisch perspectief in Ne derland", en het aanbieden van een borstbeeld van Abraham Kuyper. de oprichter van de ARP. aan de Twee de Kamer. Ook wordt gedacht aan de uitgifte van een bijzondere post zegel. met een portret van Kuyper of een verwijzing naar honderd jaar ge organiseerde politiek in Nederland. De kosten van de eeuwfeestviering dienen bestreden te worden uit de opbrengst van een financiële actie Een deel van de ingezamelde gelden wil de ARP voorshands bestemmen voor ondersteuning van het werk van jonge christen-democratische bewegingen elders in de wereld, bij voorbeeld in Spanje en Portugal. ingenieurs een opvallende groep (meer dan vierhonderd). Het probleem van de leerlingen die omstreeks kerst van school gaan, neemt steeds ernstiger vormen aan. Een extra moeilijkheid bij de ar beidsbemiddeling is dat deze jonge ren werk zoeken op het niveau van de school waar ze zonder diploma af kwamen. Zo proberen jongeren die in de vier de of vijfde van de havo van school gingen, toch werk te vinden waar voor een havo-opleiding wordt ge vraagd. Als zij hun eisen niet lager stellen, komen zij nog moeilijker aan de slag dan zij die wel gediplomeerd zijn. ADVERTENTIE ven. De moeilijkheden die nu keer op keer ontstaan komen volgens poli tieke kringen uit Den Haag voort uit het besluit van het kabinet om de coördinatie van Molukse zaken in handen te leggen van minister Wie gel. Minister Gardeniers houdt daar door de boot af. Voorts wil de regering blijkens haar Molukkennota komen tot een per manent adviesorgaan van gemengde samenstelling. Mede hierom heeft minister Gardeniers een verzoek van het inspraakorgaan om uitbreiding van de staf, thans twee man afgewe zen. Volgens Mual wordt het in spraakorgaan vanuit de Molukse sa menleving echter gezien als belang rijke sluis naar de regering. Men kan die functie echter niet ten volle ont plooien omdat het terrein te eng is. ik de ladder haal, heb ik dan op een pony?" Van onze parlementsredactie DEN HAAG „Ik wel best bezui nigen, maar dat is lang niet zo gemakkelijk als ik enkele maanden geleden nog dacht." Dat is ongeveer de strekking van een verklaring die minister Pais (onderwijs) gisteren gaf naar aanleiding van berichten, dat er tussen hem en minister Andriessen (financiën) verschil van mening zou zijn over de aard en omvang van de bezui nigingen, waaraan ook het mi nisterie van onderwijs zijn deel zal moeten bijdragen. Totnogtoe heeft Pais niets gevonden waar binnen zijn departement op besnoeid kan worden. Wel heeft hij Andriessen om Circa 450 miljoen gul den extra gevraagd ter dekking van een arbeidsplaatsenplan waarmee hij de werkloosheid in het onderwijs wil gaan aanpakken. Andriessen vindt dat onderwijs nu eerst maar eens zelf over de brug moet komen. Op het ministerie van onderwijs wordt al maanden gestu deerd op mogelijkheden tot bezuini ging, zegt minister Pais nu in zijn verklaring. „Als richtsnoer worden daarbij re- geeraccoord en regeringsverklaring gehanteerd, en daaruit blijkt dat het behoud van werkgelegenheid het al lerbelangrijkst is. Wat er dan wel bezuinigd moet worden en waar moet zorgvuldig afgewogen worden, hetgeen iets meer tijd zal vragen dan enkele maanden geleden te vooizien was", aldus de minister. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Als een ambtenaar zich met vermelding van zijn functie in het openbaar uitlaat over een onderwerp dat niet tot zijn eigen terrein behoort, of een mening verkondigt die afwijkt van die van het politieke bestuur tegenover welk hij verantwoordelijk is. begeeft hij zich op gevaarlijk terrein Wie Spanje kent, kent Osborne sherry. AMSTERDAM (ANP) - Het West- duitse RAF-lid Knut Folkerts (26) heeft zijn hoger beroep ingetrokken tegen het vonnis van de Utrechtse rechtbank, die hem op 20 december vorig jaar veroordeelde tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Folkerts kreeg deze straf voor moord op de brigadier van Utrechtse gemeentepolitie A. Kra nenburg (46) en een poging daartoe op de hoofdagent L. C. Pieterse (37) en voor verboden vuurwapenbezit. Het Amsterdamse Gerechtshof zou de zaak van Folkerts dinsdag aan staande in hoger beroep behandelen. De Hoge Raad doet op 22 mei uit spraak in het cassatieberoep dat Folkerts tegen de uitspraak van de rechtbank in Maastricht heeft inge steld. Ook komt dan de uitspraak in het cassatieberoep dat de twee ande re in ons land vastzittende RAF- leden Wackernagel (26) en Schneider (28) tegen rechtbank in Den Haag hebben ingesteld. Deze rechtbanken achten de uitlevering van de RAF- leden aan West-Duitsland toelaat baar. Daarover hebben zij ook een niet gepubliceerd advies aan de mi nister van justitie uitgebracht, die. als de Hoge Raad de uitlevering eveneens toelaatbaar vindt, uitein delijk beslist of het drietal zal wor den uitgeleverd. De raadslieden van het drietal zijn van oordeel dat de feiten waarvan zij in de Bondsrepubliek worden ver dacht en waarvoor hun uitlevering wordt gevraagd, een politiek karak ter dragen. Zij hebben de Hoge Raad verzocht de uitlevering ontoelaat baar te verklaren. De drie RAF-le- den hebben ook nog politiek asiel aangevraagd, maar daarover is nog geen beslissing genomen door de mi nister van justitie. De drie RAF- leden hieven medio maart hun 45 dagen lange hongerstaking op. Tot deze cunclusie kwam gisteren de commissie algemene zaken in de Rotterdamse gemeenteraad, bij het in discussie nemen van de onlangs verschenen nota over de vrijheid van meningsuiting van de ambtenaar. De voorzitter van de commissie, bur gemeester Van der Louw. sprak in dit opzicht van „oranje licht". Wel zal. zo meenden de tot de PvdA behorende commissieleden, elk ge val afzonderlijk moeten worden be zien. waarbij rekening dient te wor den gehouden met het optreden als staatsburger en als ambtenaar. Over de affaire-Kalma werd in de commissie gisteren gezwegen. Wel werden andere voorbeelden aange haald. zoals de publikaties van de directeur gemeentewerken over de Oosterschelde. uitingen van de di recteur van de luchthaven over de toekomst van Zestienhoven, en de ondertekening van een advertentie van de PvdA voorafgaand aan de verkiezingen door burgemeester Van der Louw. politiek aanspreekbaar De heer van der Louw: „Dat is iets anders. Ik ben pollitiek aanspreek baar. Dat is een gemeente-ambte naar niet. U kunt mij ter verantwoor ding roepen. Een ambtenaar heeft te doen wat het gemeentelijk bestuur beslist. Een ambtenaar kan alleen, worden aangesproken via een wet houder, tenzij hij zich aan die dek king onttrekt." Natuurlijk kan een ambtenaar het volstrekt oneens zijn met zijn politieke bestuurders. Maar van zijn standpunt moet hij. aldus de commissie, doen blijken tegen over zijn wethouder, dus vóór de hele zaak in openbaarheid wordt behan deld. Koopsompolissen sociaal-economische EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren bepaald dat een 24-jarige Oostenrijker, die met uitzetting werd bedreigd, voorlopig in Nederland mag blijven. Volgens de rechtbank kan in rede lijkheid niet tot zijn uitzetting wor den overgegaan, voordat definitief is beslist of hij in aanmerking komt voor een verblijfsvergunning. Die vergunning is hem begin dit jaar door de staatssecretaris van justitie, mevrouw Haars, geweigerd. De Oos tenrijker. die zich in juli 1976 in Nederland vestigde, zou een gevaar voor de openbare orde opleveren, omdat hij in zijn vaderland 31 maan den gevangen heeft gezeten. Van onze redactie DEN HAAG Een van de verzeke ringsmaatschappijen weigert om „principiële redenen" medewerking aan het onderzoek naar het bezit van omstreden koopsompolissen door politici. De naam van de maatschap pij is niet bekend gemaakt. Het is in elk geval niet de „Stad Rotterdam", zo is ons door deze maatschappij verzekerd. Deze maatschappou wordt verondersteld de meeste koopsompolissen te hebben ver kocht in de afgelopen jaren. Secretaris mr. Andrée Wiltens vertel de desgevraagd dat de weigerende maatschappij geen erg belangrijke is voor het onderzoek, omdat wordt gedacht dat zij niet erg veel koop sompolissen zal hebben verkocht. Het onderzoek is dus niet „lek", al dus mr. Wiltens. De onderzoekscom missie had 29 verzekeringsmaat schappijen aangeschreven, waarvan bekend was dat zij zich met de ver koop van koopsompolissen hebben bezig gehouden. Ook enige politici weigeren nog steeds medewerking aan het onder zoek. Van de ruim 180 politici die wel meewerken, onderbreken bij de com missie van onderzoek nu nog vier- machtigingen. waarmee de commis sie bij de verzekeringsmaatschappij en kan vragen om alle gegevens over eventuele koopsompolissen van de desbetreffende machtigingverleners. Volgende week heeft de commissie nog een gesprek met de verenigingen van belastinginspecteurs, die om een onderzoek hadden gevraagd bij de Tweede Kamer naar de polissen-af faire. Bij dat verzoek in januari, is van de kant van de verenigingen verteld tegen Kamerleden, dat hun verzoek niet alleen was gebaseerd op een krante-artikel in Het Parool, maar dat zij ook in eigen kring had den gesommeerd naar de beschuldi ging dat politici nog gauw een om streden polis hadden aangeschaft, vlak voordat dit wettelijk onmoge lijk werd gemaakt. De commissie van onderzoek wil nu wel eens horen wat de inspecteursverenigingen nog- meer zouden kunnen vertellen. Mr Wiltens vertelde ook dat de com missie nogal wat anonieme brieven krijgt waarin, soms met namen en bedragen, politici worden beschul digd van het bezit van een omstre den polis. Anonieme brieven worden door de commissie echter niet in onderzoek genomen. Wel brieven en telefoontjes onder naam worden door de commissie zo goed als moge lijk is nagetrokken. ADVERTENTIE bril: ied4rs bogmerk' ADVERTENTIE EM.) de VP Moerl Emi )tterdi a: J. i Want daar krijgt u voor uw girobetaalkaarten contant Spaans geld.zonder dat u dat één cent of peseta extra kost. Uw girobetaalkaarten zijn gratis, u hoeft bij verzilvering geen provisie of kosten te betalen.en alleen het op genomen bedrag.omgerekend tegen een gewone koers, wordt van uw postrekening afgeschreven. U kunt in meer dan dertig landen profiteren van deze bijzondere service: contant vreemd geld voor uw giro betaalkaart, op vertoon van uw giropas (soms ook uw paspoort). Achterop elke giro betaalkaart staat hoeveel r reemd geld u in uw vakantie land per kaart kunt krijgen. Neem dus voldoende giro betaalkaarten mee op vakantie. Vraag desnoods tijdig een extra set aan. MET DEGIROBETAALKAART KOST VREEMD GELD NIKS EXTRA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3