RSV voorziet sluiting NDSM Grote beleggers zien meer in onroerend goed Industrietakken zijn somber over elkaar Geleidelijk minder verlies v. Gelder Katoenwevers minder goed af dan spinners ADM wil in principe met NDSM samenwerken Rechtspositie van gastarbeider onzeker Rijn-Schelde-Verolme: herstel rentabiliteit in 1978 en 1979 CNV: Ongelijkheid sociale plannen Werf kampt met personeelstekort Lichtpuntjes op eigen terrein CNV vraagt uitspraak regering Deelneming Estel in draadwalserij van Cockerill Ten koste van belang bij aandelen en obligaties Mees Hope had goed jaar Bonden zien nog kans voor Honig-Utrecht VRIJDAG 14 APRIL 197B FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P19-RH23-S21 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Ir. A. Stikker ziet geen argumenten aanwezig om af te wijken van de plannen om de nieuwbouwactiviteiten van de NDSM te staken. Volgens hem is de concentratie van de grote scheepsbouw in het Waterweggebied de minst ongelukkige oplossing ter vermindering van de nieuwbouwcapaciteit in Ne derland. De voorzitter van de raad van be stuur van Rijn-Schelde-Verolme, te vens gespreksleider van werfgroep 1 (grote tot zeer grote schepen) in de Beleidscommissie Scheepsbouw, re ageerde hiermee op het plan van de ondernemingsraad van de NDSM. Het personeel pleit daarin voor het openhouden van een deel van de nieuwbouwcapaciteit en een sterke re reductie van de nieuwbouwcapa citeit bij de RSV-werf in Rotterdam. Stikker herhaalde, dat door de uiter mate slechte gang van zaken in de buitengaatse industrie (off-shore) en in de scheepsnieuwbouw de oor spronkelijke Noord-Zuid gedachte (grote scheepsbouw in zowel Rotter dam als in Amsterdam) niet meer te handhaven is. Hij stelde, dat ook de regering tot deze conclusie is geko men. Niettemin zal het plan van de NDSM-ondememingsraad in de be leidscommissie besproken worden. „Het niet handhaven van de noord zuid-gedachte staat nog ter discus sie", zo zei hij. Gusto Ook staat niet helemaal vast, dat de werf IHC-Gusto in Schiedam zal moeten sluiten, zoals is voorzien in de plannen van de werkgevers en de overheid. Stikker bevestigde, dat er met vakbonden en de regering een gesprek zal worden gevoerd om de off-shore activiteiten van Gusto on der te brengen bij RSV, zodat in het Waterweggebied een produktie-een- heid gaat ontstaan die de hele off shore markt kan bestrijken. Overi gens is de markt voor drijvende off shore-constructies zo slecht, dat be staande capaciteit op dit gebied moet worden afgebouwd. Als de plannen van regering en werk gevers doorgaan, zullen bij RSV dit jaar nog 2.000 tot 2.500 arbeidsplaat sen wegvallen. De sluiting van Rot terdam Zware Apparaten (Rotter dam Nuclear) betekent het verlies van 400 arbeidsplaatsen, sluiting van de NDSM 1600 arbeidsplaatsen en enkele andere afdelingen in de zware apparatenbouw eveneens 400 ar beidsplaatsen. Stikker benadrukte, dat gedwongen ontslagen tot een minimum zullen worden beperkt. In 1977 is het aantal arbeidsplaatsen bij RSV al met 2.000 ingekrompen. De RSV-topman verwacht, zo zei hij in een toelichting op het jaarverslag, dat met de voorgestelde maatrege len van de regering tot gezondma king van de scheepsbouw (capaci teitsvermindering, financierings- en subsidieregelingen) RSV in de loop van dit jaar en in 1979 uit de rode cijfers zal komen. Stikker wees er daarbij op, dat van de elf RSV-divi- sies er maar bij vier (scheepsbouw, scheepsreparatie, delen van de zwa re apparatenbouw en de offshore activiteiten) verliezen worden gele den, die bij ongewijzigd beleiê zou den oplopen tot 100 miljoen gulden op jaarbasis. De zeven overige divi sies zijn winstgevend. Overheidssteun RSV ontving vorig jaar aan over heidssteun een bedrag van ruim 230 miljoen gulden: 150 miljoen gulden aan achtergestelde leningen 37,3 mil- oen aan bijzondere achtergestelde eningen (bagl's), 37,3 miljoen aan compensaties voor het aanvaarden van verliesgevende orders en 8,5 mil joen gulden voor het verlies bij Rot terdam Nucleair, waarin de overheid voor de helft deelneemt. Door deze omvangrijke steun is noch de balanspositie, noch de liquidi- teitsposite van RSV aangetast, on danks een verlies voor belastingen van 46,5 miljoen (v.j. 73,1 miljoen). Door een belastinglast van 1,2 mil joen en het aandeel van derden in de resultaten van geconsolideerde on dernemingen komt het verlies over 1977 uit op 49,6 miljoen. De onderhandelingen met de Iraan- se regering over de levering van acht fregatten (waarmee mogelijk een be drag van een miljard gulden is ge moeid) verlopen positief, aldus ir. Stikker. De gesprekken over marine- technische en strategische aspecten van de fregatten zijn inmiddels afge rond. terwijl de onderhandelingen over het contract zelf de komende week zullen beginnen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Wevers en ververs in de katoen-, rayon- en linnen industrie (KRL) dreigen bij een herstructurering een minder gunstige behandeling te krijgen dan de werknemers in de KRL- spinnerijen, die momenteel aan de gang is. Bij de spinnerijen is ontslag gedu rende een transferperiode van een jaar niet toegestaan maar werkne mers en werkgevers in de KRL in de beleidscommissie herstructurering KRL kregen van de overheidsverte genwoordigers in de commissie te horen dat de overheidsmedewerking bij de andere KRL-activiteiten min der ver kan gaan. Het S-fregat „Kortenaer" bijna gereed voor de werf-proeftocht AMSTERDAM Het bestuur van de Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij NV (ADM) is in principe bereid samen te werken met de RSV-dochter NDSM op voorwaarde dat aandeelhouders en werknemers van ADM hiervan geen enkel nadeel zullen ondervinden. Deze voorwaarde is duidelijk aan de belanghebbende partijen te kennen gegeven, zo heelt het bestuur meegedeeld in de aandeelhoudersvergadering. Volgens de plannen van de beleids- commissie scheepsbouw zal het scheepsreparatiebedrijf ADM geheel blijven bestaan en samengevoegd worden met de reparatieafdeling van de NDSM die evenals de ADM in Amsterdam-Noord is gevestigd. De nieuwbouwcapaciteit van NDSM moet volgens de plannen van de commissie verdwijnen. dering herhaaldelijk genoemd te zijn in de herstructureringsvoorstellen zonder te zijn geraadpleegd of offici eel op de hoogte te zijn gesteld. „Wij hebben hierdver onze bevreem ding uitgesproken en het ministerie van Economische zaken heeft inmid dels zijn verontschuldigingen aange boden", aldus het bestuur. Het bestuur verklaarde in de verga- Overigens kampt ADM nog steeds met een tekort aan personeel. Men heeft nog ongeveer 100 man te wei nig en dit drukt de resultaten omdat werk moet worden uitbesteed. Het personeelstekort is chronisch omdat mensen blijven vertrekken naar an dere bedrijfstakken uit angst hun baan kwijt te raken, aldus het be stuur. Mocht op een of andere ma nier samenwerking met de NDSM tot stand komen dan kan de ADM een aantal NDSM-arbeiders over nemen. Hoewel de omzet in de eerste twee maanden van 1978 lager is geweest dan die over dezelfde periode van vorig jaar is het bestuur toch niet pessimistisch voor dit jaar. „Het ziet er op het ogenblik wat gunstiger uit, er is volop werk en wij verwachten dat het tweede kwartaal onze voor uitzichten bevestigt de recessieperi ode vermagerd maar gezond door te komen", aldus directeur ir. R. H. Bosman. Hoewel de toekomstige marktvoor- uitzichten moeilijk te voorspellen zijn gelooft de directie toch in een goede toekomst op lange termijn. „Dat schept ongelijkheid in behan deling" heeft tweede voorzitter L. Ester van de Industriebond CNV ge schreven in een brief aan minister Albeda van sociale zaken. In een toelichting op de brief noemde hij als voorbeeld het textielconcern Nij- verdal-ten Cate, dat zowel bij de herstructurering van de spinnerijen als de weverijen is betrokken. Bin nen één bedrijf zouden sommige werknemers dan een goed sociaal plan krijgen (de spinners) en andere een slecht plan", aldus Ester. Hij doet daarom op Albeda een zeer dringend beroep alsnog het sociaal plan zoals dat is overeengekomen voor de spinnerijen als uitgangspunt te accepteren voor de verdere her structurering van de KRL-industrle. Het transfersysteem in de spinnerij en houdt in dat de werknemers een jaar lang hun inkomen behouden in afwachting van ander werk. Binnen de spinnerijindustrie vindt onder tussen een omvangrijke herverkave ling van de werkzaamheden plaats, waarbij overigens 1.000 arbeids plaatsen verloren gaan. De overheid vindt nu dat het transfersysteem slechts voor een deel van het overtol lige KRL-personeel van toepassing kan zijn en bovendien voor een kor tere periode. In de ogen van de over heid is er namelijk bij weverijen, finishing-bedrijven en ververijen in de KRL een andere situatie dan bij de spinnerijen. De spreiding van de betrokken bedrijven is groter en de herstructurering wordt ook over een grotere periode uitgesmeerd dan bij de spinnerijen. Praten met ministers Werknemers en werkgevers willen zo snel mogelijk met de ministers Van Aardennen, Albeda en Andriessen rond de tafel gaan zitten. Ze zeggen dat de jongste mededelingen van de overheid niet te rijmen zijn met eer dere toezeggingen. Evenals de Industriebond CNV heb ben ook de industriebonden van NW en NKV laten weten dat er met hen niet te praten valt over een her structurering van de KRL-industrie zolang er geen goed sociaal plan op tafel ligt dat minstens gelijkwaardig is aan het sociaal plan voor de spin nerijen. Volgens een woordvoerder van de Industriebonden NW en NKV staan er in eerste instantie bij de herstructurering in de KRL-indu strie 1500 arbeidsplaatsen op de tocht. Een soortgelijke reactie kwam van het Actiecomité voor de textiel in Twente, waarin kaderleden van de Industriebonden NW en NKV zitten. Kill Je Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Leiders van Ne derlandse industrieën zien in het algemeen voor de bedrijfs tak waarin zij zelf werken nog wel enig toekomstperspectief. Maar de toekomst voor de Ne derlandse industrie als geheel zien zij somberder in. Deze lo gisch onmogelijke combinatie van opvattingen blijkt uit een verkenning van knelpunten en mogelijkheden in de industrie, uitgevoerd door de stichting Toekomstbeeld der techniek. Bestuurslid jhr. mr M. L. de Brauw hield het er bij de presentatie giste ren op, dat de visies op de eigen bedrijfstak, die de ondervraagden tot in details kennen en kunnen be oordelen, juister waren dan hun ge voelens over het totaal. Niettemin ademt het rapport een bedrukte sfeer. Er is niet de concrete toe komstvisie uit gekomen waarop de initiatefnemers hoopten, aldus De Brauw. Machinebouw Dat stemde de directeur-generaal voor de industrie, J. A. M. Molken- boer, nogal somber: „De directies hebben het kennelijk zo druk met het directe probleem van overleven, dat ze aan een toekomstvisie niet toe komen. Maar dat moet wel gebeu ren." De industrie is onzeker, zei De Brauw. Hij weet dat ondere andere aan een sterk toegenomen onderlin ge afhankelijkheid van industrie en overheid, die op dat punt „nog" niet op elkaar zijn ingespeeld. Voor som mige problemen is ook alleen een Europese oplossing mogelijk. „En als je dan kijkt naar de in Brussel tentoongespreide besluitvaardig heid, dan weet je "het wel." Wat De Brauw geschokt had was „de waarneming dat de Nederlandse ma chinebouw het heeft laten afweten. Het overgrote deel van de kapitaal goederen in de bulkchemie, kunst- stofverwerkende industrie, de was- en reinigingsmiddelensector, de voe dingsmiddelenindustrie behalve de bakkerijen en de zuivel komt uit het buitenland. Bovendien is het aandeel van de buitenlandse leverin gen de laatste jaren sterk toege nomen." Het idee komt krachtig terug in een van de Vele (anonieme) citaten uit interviews. (Uit de grote chemie:) „We werken meest met buitenlandse ingenieursbureaus die in Nederland zitten. We hebben ook wel met kleine Nederlandse ingenieursbureaus ge werkt; daarmee hadden we dezelfde ervaringen als met de Nederlandse apparatenbouw: zodra het wat inge wikkelder wordt, wordt het te moei lijk voor ze." In een aantal bedrijfstakken lijken de mogelijkheden tot belangrijke produktinnovaties te zijn vermin derd. aldus het rapport. De mogelijk heden tot procesinnovaties zijn nog niet uitgeput, zij het dat het vaak om verfijningen en kleine vebeteringen gaat. Daarnaast zijn er verzadigings verschijnselen waar te nemen in het natuurlijke afzetgebied van een aan tal bedrijfstakken. „Door deze situa tie zal een andere industriële struc tuur moeten worden nagestreefd, waarbij bestaande industriële activi teiten worden vervangen door nieuwe." Bij dat proces zal het rapport een directe rol spelen, omdat het is inge bracht als onderdeel van het project „Industriële structuur op lange ter mijn", waarmee de Wetenschappelij ke raad voor het regeringsbeleid be zig is. Inventarisatie Naast overzichten per bedrijfstak geeft het rapport een volledige in ventarisatie van klachten en moei lijkheden zoals die geregeld uit het bedrijfsleven worden vernomen: het investeringsklimaat is weinig uitno digend, de vakopleidingen lopen te rug, de motivatie bij jongeren ook trouwens, de combinatie van hoge loonkosten een record ziekteverzuim bemoeilijkt de export, de mobiliteit van de arbeidsbevolking is gering. Er komen ook cirkelredeneringen voor: omdat het beroepsonderwijs steeds meer algemeen vormend wordt, moeten we zelf voor vakop- leidngen zorgen; omdat daarbij het verloop zo groot is, moeten we die vakopleiding groter opzetten dan we zelf nodig hebben; maar dat wordt te duur dus dat gaat niet meer; maarzo krijgen we op den duur wel een ge brek aan vaklieden. Misschien dacht De Brauw aan dit soort redeneringen toen hij als een van de ooizaken van de moeilijkheden noemde „een nog niet voldoende begTepen verande rend patroon van normen en waarden". Het rapport „De industrie in Neder land" is verkrijgbaar bii de Stichting Toekomstbeeld der techniek in Den Haag, 24,00, giro 1609900 Van onze soc.-economische redactie UTRECHT - Het Christelijk Nationaal Vakverbond vraagt van de regering een duidelijke uitspraak over de rechten van de buitenlandse werknemers. Over de rechtspositie van hen bestaat momenteel, volgens het CNV, grote onzekerheid. In een gisteren uitgegeven verkla ring dringt het CNV aan op erken ning van de rechten van de buiten landse werknemers zoals die in inter nationale verdragen zijn vastgelegd. Met name de positie van buitenland se werknemers bij de reorganisatie van bedrijven in de scheepsbouw, de zware metaal e.d. geeft het CNV re den tot ernstige bezorgdheid. Daar dreigt het risico dat buitenlandse werknemers, die korter dan vijf jaar in Nederland werken, bij anderen te worden achtergesteld. Wanneer zij als gevolg van die ach terstelling werkloos worden lopen zij AMSTERDAM Papierfabrieken Van Gelder Zonen verwacht voor 1978 opnieuw een verlies. De geleidelijke verbetering van het resultaat zal zich echter blijven voortzetten, aldus het jaarverslag. UMUIDEN - Het Belgische staalbe drijf Cockerill heeft het Nederlands- Westdultse staalconcern Estel (Hoogovens, Hoesch) benaderd voor een deelneming in een nieuwe draad walserij. De raad van bestuur van Estel heeft het aanbod in studie genomen. Het contact tussen beide staalgigan- leiden- ten zal bij welslagen leiden tot een beperkt samenwerkingsverband. Volgens een woordvoerder van Estel tal de deelname van dit concern aan het project niet meer dan enkele percenten bedragen, oftewel een in vestering van een paar miljoen lulden. De resultaten van 1978 zijn in be langrijke mate afhankelijk van de omstandigheid in hoeverre oplossin gen worden gevonden voor de drie belangrijkste verliesgevende secto ren van de onderneming. Daarbij blijft het volgens de raad van be stuur de vraag of deze oplossingen reeds in 1978 tot een merkbare ver betering van het resultaat zullen >e draadwalserij is in aanbouw in iet Belgische Luik. De produktieca- laciteit van de walserij zal na de oopperiode uitkomen op één IJoen ton op jaarbasis. Ing. F. E. tathijsen Gerst, voorzitter van de Irectie van Hoogovens, heeft over e betrekkinger. met CockerUl een erklaring afgelegd in de vergade- Ing van de ondernemingsraad. Ook de verdere ontwikkeling van de algemene conjunctuur speelt bij de ontwikkeling van de resultaten een overwegende rol. Van een verbete ring is thans nauwelijks sprake. We liswaar beweegt de orderontvangst zich in de eerste maanden van dit jaar in stijgende lijn, het prijspeil is echter nog onaanvaardbaar laag en zal waarschijnlijk de overcapaci teit in diverse markten in aanmer king genomen slechts langzaam tot een aanvaardbaar niveau kun nen herstellen. Bij het tot stand komen van een gezonde basis denkt de raad van bestuur vooral aan het bewerken van die markten waar Van Gelder met diverse specialiteiten een voor sprong heeft. Aan de ontwikkeling hiervan zal de grootste aandacht worden geschonken. De omzet daalde in het afgelopen jaar van 878 tot 846 miljoen. Het verlies verminderde van 37,7 tot 27,7 miljoen. Afgezien van nog lopen de opzeggingen zakte het perso neelsbestand met ruim 460 tot circa •5.000. Feitelijk ontslagen wegens re organisatie zijn 135 mensen. BUHRMANN-TETTERODE heeft de winst kunnen vergroten van 36,8 tot 38,9 miljoen in welke cijfers de in 1976 overgenomen bedrijven zijn opgenomen en de in 1977 ge kochte ondernemingen vanaf de dag van toetreding tot het concern. De omzet steeg van 1,37 tot 1.56 mil jard. Dividend: ƒ5,20 (ƒ5) INVENTUM wil onveranderd 8 procent contant en 5 procent in agio- aandelen uitkeren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De meerderheid van de institutionele beleggers (dat zijn ondernemingspensi oenfondsen, bedrijfspensioenfondsen, verzekeringsmaatschappijen, spaarbanken en beleggings maatschappijen) in ons land, nl. 61 prcoent, streeft ernaar het aandeel van het onroerend goed in de beleggingsportefeuilles te vergroten. Iets dat ten laste zal moeten gaan van het aandeel In vastrentende waarden (obligaties) en/of aandelen, dat respectievelijk 38 en 37 procent van de institutionele beleggers wil verminderen. verminderde van 30 tot 23 procent. De relatief sterke stijging van het belang bij Nederlandse fondsen viel in een periode, waarin de waarde van het totaal van de aan de Amster damse beurs genoteerde aandelen met 12 procent terugliep. Dit bete kent, dat het marktaandeel van de institutionele beleggers in de Neder landse aandelenmarkt is toege nomen. Een en ander blijkt uit een door het NIPO (Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie) op verzoek van de Bank Mees «Se Hope in de periode augustus tot en met oktober 1977 gehouden onderzoek onder 82 insti tutionele belggers in Nederland. Het betrof hier een onderzoek naar de in de jaren 1972/76 gevoerde beleg- gingspolitiek en het gwenste beleid voor de komende jaren. Deze 82 institutionele beleggers (het door hen beheerde vermogen be droeg eind 1976 ruim 115 miljard gulden, of 73 procent meer dan aan het einde van 1972) hadden eind 1976 in totaal ƒ89,2 (eind 1972: 49,2) mil jard, overeenkomende met 77,5 (74.2) procent van hun totale vermogen belegd ln vastrentende waarden. Een stijging derhalve in de periode 1972/76 van 81 procent. Eind 1976 namen de onderhandse leningen met 78 (1972: 75) procent van het totaal der vastrentende waarden een over heersende positie in. In aandelen was eind 1976 ƒ9,5 (1972: 9,0) miljard belegd, of 8,2 (13,5) procent van het totale vermogen. In de totale aandelenportefeuille is de balanswaarde van het belang bij Ne derlandse aandelen (internationals en lokale waarden), zo blijkt uit het onderzoek, gestegen van 36 tot 42 procent. Het belang bij Amerikaanse en Canadese fondsen bleef gelijk (34 procent). En dit terwijl de dollar ten AMSTERDAM Bank Mees Hope, dochterinstelling van de Alge mene Bank Nederland, en een bank instelling die zich in het bijzonder richt op de „middelgrote en grote bedrijven en op de „betere" particu liere cliënten, heeft met 1977 een goed jaar afgesloten. De winst vóór belastingen en voorzieningen steeg met ruim 36 procent tot 73,7 mil joen. De nettowinst nam met 9,1 procent toe tot 29,6 miljoen. Terwijl de inkomsten in 1977 een uitbreiding ondergingen met 17,5 procent tot 221,6 miljoen, bleef de stijging van de kosten (deze bedroe gen 147,9 miljoen) beperkt tot bij na 10 procent. Voor 1978 wordt ver wacht. dat de nettowinst niet be langrijk zal afwijken van die van 1977. De bank constateert met het oog op haar personeelsaanvulling weliswaar een zeer groot bruto-aan- bod van jonge academici, doch gelet op de eisen die zij aan het personeel stelt een slechts betrek kelijk klein netto-aanbod. opzichte van de gulden btir*» 33 pro cent aan waarde inboette. Het bezit aan andere buitenlandse aandelen In onroerend goed hadden de 82 geënquêteerde bedrijven eind 1976 11,2 (1972 6,1) miljard belegd, of 9,7 (9,2) procent van hun vermogen. Op grond van de door de betrokken beleggers verstrekte gegevens ziet het ernaar uit, dat zij hun belang in onroerend goed in de komen jaren zullen uitbreiden van ongeveer 10 tot 13 procent. Daarbij zullen zij, gezien de schaarste aan goed beleggings materiaal in het binnenland in zoverre merkwaardig, omdat hier een behoorlijk aanbod aan besparin gen tegenover staat in toenemen de mate het oog op het buitenland laten vallen. Voor 35 procent van de ondervraag de institutionele beleggers geldt, dat men de ideale samenstelling van de beleggingsportefeuille eerst na 1980 in volle omvang denkt te kunnen realiseren. De totale beleggingen zul len in dat jaar, zo wordt geraamd een bedrag belopen van ruim 187 mil jard guldea bovendien bet gevaar over de grens te worden gezet. Allereerst is het, volgens het CNV. nodig dat de rege ring het Europees Sociaal Handvest ook voor buitenlandse werknemers' volledig aanvaardt. „Het mag niet langer mogelijk zijn, dat zij bij werkloosheid naar hun land worden teruggestuurd wanneer zij legaal hier te werk zijn gesteld en .zich aan de ook voor Nederlanders geldende regels houden. Door het uitstel van de behandeling van het handvest wordt de onzekerheid on nodig gerekt", aldus het CNV. Daarnaast voelen de buitenlandse werknemers zich nog steeds be dreigd door het wetsontwerp dat re gels stelt aan hun tewerkstelling. Dit wetsontwerp, dat al is aanvaard door de Tweede Kamer, is volgens het CNV, in strijd met twee internatio nale verdragen waarin wordt be paald dat een land geen onderscheid mag maken tussen eigen onderda nen en buitenlandse werknemers. De Eerste Kamer heeft de beslissing over deze wet uitgesteld tot na de behandeling van het Sociaal Hand vest door de Tweede Kamer. „Ook dit leidt tot het voortduren van de onzekerheid. De regering kan daarom een eind maken door dit sterk omstreden wetsontwerp in te trekken of daaruit alle discrimine rende bepalingen te verwijderen", al dus het CNV. De vakcentrale neeft over dit vraagstuk een gesprek aan gevraagd met minister Albeda van sociale zaken UTRECHT De vakbonden starten volgende week met de Centrale sui ker maatschappij (CSM) onderhan delingen over de overneming door CSM van Honig in Utrecht (230 man). Honig-Utrecht, onderdeel van de merkartikelengroep van het KSH-concern dat zal worden opge splitst, dreigde buiten de overne ming te vallen en aanvankelijk ver klaarde minister Van der Stee van landbouw dat Honig-Utrecht zou moeten sluiten omdat er onvoldoen de perspectieven zouden zijn wat betref de rentabiliteit. Maar volgens de. Voedingsbonden FNV is er nu wccT hoop. Ze hebben de indruk dat het ministerie van landbouw bereid is te helpen wan neer de CSM met minder overheids- garantie genoegen neemt. In dat ge val zou Van der Stee bereid zijn de helpende hand te bieden en enige jaren deel te nemen in de verliezen bij Honig in Utrecht, meldt het blad „Bondig" van de voedingsbonden. Ook hebben de voedingsbonden de indruk dat de verliessituatie bij Ho nig in Utrecht feitelijk minder ern stig is dan wordt voorgesteld. Honig- Utrecht zou op zichzelf best wel aar dig draaien maar de grote verlies post zou zitten in de manier waarop de centrale apparaatkosten van de merkartikelengroep van Honig merkartikelen worden verrekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23