Engeland pompt enkele miljarden in economie 'Ons leven hangt af van de pomp' Oud-directeur FBI moet terechtstaan Ophoop van regen „Trieste" houding EG jegens Arabische boycot van Israël Surinaamse pers vreest onvrijheid Gevangenisbewaker in Turijn neergeschoten Terugtrekking Israël uit Libanon begonnen Protest advocaten bij begin Berlijns proces Minister: loonmatiging blijft nodig Moskou spreekt van complot inzake Russisch VN-man Owen en Vance praten in Rhodesië Onderzoek naar moorden in cel Veiligheid belemmert rechtsgang H KJENSDAG 12 APRIL 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer redacteuren PARAMARIBO Surinaamse wourr.alisten maken zich zorgen over ie plannen van hun rege ring net de pers. Zij vrezen dat ne overheid er op uit is de pers vrijheid in Suriname te be perken iHet wantrouwen van de journalisten lis gewekt door een passage in de ilaatste regeringsverklaring. Daarin erkent de regering de vrijheid van meningsuiting, nieuwsgaring en drukpers als grondwettelijk recht. Maar daarop volgt onmiddellijk de mededeling dat de regering zich ..ernstige zorgen maakt over de vreemde uitleg die door sommigen aan deze vrijheden wordt gegeven." De pers mag niet iemands goede naam aantasten „door verdachtma kingen en insinuaties", aldus de pas sage over de pers. De regeringsverklaring is de afgelo pen dagen in discussie geweest in het Surinaamse parlement en daar bij bleek dat verschillende parle mentariërs voorstander zijn van een strakkere regeling van de pers. Daar voor is nu het idee gelanceerd van de instelling van een raad voor de jour nalistiek die toezicht zou moeten gaan houden op de pers. In een toe lichting zei een regeringswoordvoer der dat bij een regeling voor de pers er in elk geval voor moeten worden gezorgd dat „de goede naam van de overheid en personen" niet kan wor den aangetast. Hij voegde daaraan toe dat publicaties in de pers „het hele land kunnen schaden." Ter ge ruststelling zei hij nog dat zo'n raad voor de journalistiek zeker niet van bovenaf zal worden opgelegd maar dat de pers zich eerst beter moet organiseren en saneren voordat er sprake kan zijn van een vruchtbaar overleg. Surinaamse journalisten verwijten de regering van premier Henk Arron juist niets heeft voor een beter contact tussen pers en over heid. LONDEN (Reuter, UPD De Britse minister van financiën Denis Healey heeft zijn landgenoten gisteren een belastingdouceurtje van in totaal enkele miljarden guldens in het vooruitzicht gesteld., Wel zullen de Britten voorlopig moeten blijven afzien van reële loonsverbeteringen. Minister Healey presenteerde giste ren het parlement een aantal maat regelen die tot doel hebben de Britse economie verder te stimuleren. In totaal wil de regering ongeveer 10,5 miljard gulden in de economie pom pen. Eet grootste deel van dit bedrag komt ten goede aan de burgers in de vorm van verlaging van de inkoms tenbelastingen. Verder zullen de ou- derdansuitkeringen iets stijgen. Een betrekkelijk bescheiden bedrag is tenslotte bestemd voor speciale steun aan de kleine zelfstandigen. Healey noemde het pakket maatre gelen „een recept voor het succes van Engeland". Hij wees erop dat onder de Labour-regering de inflatie de laatste jaren sterk is teruggedron gen. In 1975 was de geldontwaarding in Engeland nog gemiddeld 28,5 pro cent. Dat percentage ligt nu net be neden de tien. Om deze trend te kunnen voortzetten is het wel nodig dat de vakbeweging zich blijft mati gen in haar looneisen, zo onder streepte Healey. Hij verheelde niet dat hij op dit punt niet helemaal gerust is. De stijging bij de laatste loonronde was ongeveer dertien pro cent, terwijl de regering tien procent als het maximum had aangegeven. Die opwaartse druk zal bij de volgen de loononderhandelingen nog ster ker zijn. zo wordt gevreesd. Healey wees erop dat ondanks de matiging de loonkosten in Engeland nog steeds sterker stijgen dan in de ver gelijkbare landen. sn fels I I's TURIJN, PARIJS (UPI, AFP, Reuter) Drie mannen heb- ben gisteren een bewaker van i de gevangenis in Turijn neerge- i schoten, waarin de vijftien le- den van de Rode Brigades die momenteel terecht staan wor den vastgehouden. De Franse televisie meldde gisteren een I telefoontje te hebben gekregen j van de ontvoerders van de Ita liaanse christendemocraat I A!do Moro. Moro bevindt zich I in de handen van leden van de Rode Brigades. Bij de aanslag op de Italiaanse ge vangenisbewaker werd een van de daders door een kogel gewond. Hij werd in een ziekenhuis door de Ita liaanse politie aangehouden. Moge lijkerwijs vormt zijn aanhouding een doorbraak voor de Italiaanse autori teiven in hun pogingen Aldo Moro teng te vinden. De Rode Brigades hebben tot nu toe de verantwoorde lijkheid voor de aanslag niet op^ geëist. De aanslag werd echter net zo uitgevoerd als eerdere door de Rode Brfeades gepleegde acties. De 31-jarige gevangenisbewaker Lo renzo Cutugno werd neergeschoten op het moment dat hij zijn huis verliet om zich naar zijn werk te begeven. Voor hij stierf wist hij een var, de daders ernstig met een kogel uitzijn pistool te raken. De gewonde dacer werd door zijn collega's weg- geseept en bij de Martini-kliniek in Turijn achtergelaten. De gewonde man identificeerde zich zelf als Christoforo Bianconi, geboren in Grenoble. Volgens de Franse televisie hebben zij een telefoontje van de ontvoer ders van Aldo Moro gekregen waarin gedreigd werd de christendemocrati sche leider morgen te vermoorden als niet tot dan toe aan de eisen van de ontvoerders was voldaan. Franse kranten zouden soortgelijke berich ten hebben gekregen. In de nacht van maandag op dinsdag hebben leden van de „proletarische strijdcellen" in Turijn een vrouwen arts in zijn praktijkruimte neerge schoten. De vrouwenarts was enkele maanden geleden betrokken bij een geval waarin een vrouw stierf, nadat hij geweigerd had een abortus te plegen. NEW YORK (UPI, Reuter) De Sowjet-Unie heeft gisteren verklaard dat Arkadi Sjvetsjenko, de overgelo pen Russische VN-functionaris door de Amerikaanse inlichtingendienst in een „complot" onder dwang wordt vastgehouden. Moskou eist zijn on middellijke vrijlating. De Russische verklaring werd vrijwel onmiddellijk door de advocaat van Sjvetsjenko, Ernest Gross, tegengesproken. Vol gens Gross heeft de Russische VN- functionaris om verlof gevraagd „om gezondheidsredenen en had hij rust nodig". Volgens Gross heeft Sjvets jenko zondagavond een ontmoeting gehad met Russische functionaris sen waarin hij zijn verschillen van mening uitte. Eveneens ontkende Gross dat Sjvetsjenko was overge lopen. DUBLIN. MOSKOU (AFP. Reuter) De secretaris-generaal van de Ver- De dochter van de ontvoerde Italiaanse christendemocraat Aldo Moro, Maria Fida Moro, stapt voor haar huis in Rome in een auto. Eerder ontving haar moeder de vijfde brief die MorO sinds zijn ontvoering heeft ge schreven. In deze brief doet Moro een aanval op senator Pa olo Emilio Taviani, oud-minis ter van defensie en binnenland se zaken. enigde Naties. Waldheim, vindt het besluit van de hoogste Russische VN-functionaris Arkadi Sjvetsjenko om zijn land de rug toe te keren en onder te duiken 'onaangenaam'. Waldheim toonde zich over het be sluit van Sjvetsjenko, die onder se cretaris-generaal van de VN was, ver baasd. Volgens de echtgenote van de Russische VN-functionaris is of pro vocatie of ziekte de oorzaak van het besluit van Sjvetsjenko. die momen teel op een onbekende plaats in New York verblijft. WASHINGTON (Reuter) Pa trick Gray, oud-directeur van de Amerikaanse centrale re cherche (de FBI) zal terecht moeten staan. Hij is (voorlopig) schuldig bevonden aan het goedkeuren van illegale activi teiten door FBI-agenten. Gray was in 1972 en 1973 directeur van de FBI. In die tijd maakte zijn dienst jacht op leden van de zoge naamde Weermannen, een kleine zeer radicale groep die enkele aan slagen pleegde. Bij die jacht braken FBI-mensen in bij kennissen van voortvluchtige „weermannen". Ook luisterde de FBI veelvuldig af. Een zogenaamde „grand jury" (een jury van leken die een oordeel velt over het materiaal dat bij justitieel on derzoek is verzameld) heeft nu vast gesteld dat de FBI daarbij de bur gerrechten van verscheidene Ameri kanen heeft geschonden. Gray gaf als directeur rechtstreeks goedkeu ring voor deze illegale praktijken. Met hem zijn nog twee andere vroe gere topfunctionarissen van de FBI in staat van beschuldiging gesteld. Het zijn Mark Felt en Edward Miller. •De Amerikaanse minister van justi tie Griffin Bell heeft bekend ge maakt dat de strafzaak tegen een vierde FBI-man, die was aange klaagd in verband met de actie tegen de „weermannen", zal worden gese poneerd. Deze vierde, John Kearney, was één van de uitvoerders van die actie. Hij werd een jaar geleden al aangeklaagd. Dat wekte toen veel beroering onder de lagere FBI-men- sen omdat daar de indruk bestond dat alleen de uitvoerders zouden worden bestraft, terwijl de verant woordelijke leiders buiten schot zou den blijven. Gray is de eerste FBI-directeur die van een misdrijf wordt beschuldigd. Hij werd in 1972 door president Nixon benoemd als opvolger van de legendarische Edgar Hoover, de man die de FBI tientallen jaren met ijze ren hand leidde. Gray was aanzien lijk vlugger vertrokken. Hij raakte als FBI-directeur direct betrokken bij de pogingen van president Nixon en diens staf om de Watergate-zaak te verdoezelen. Hij trad na ruim een jaar af nadat was onthuld dat hij documenten had verbrand die be wijsmateriaal bevatten voor het on derzoek naar de Watergate-zaak. Gray verbrandde die stukken op na drukkelijk verzoek van mensen uit Nlxons staf. door Nico Kussendrager Warneer je langs de Senegal-rivier, bij de plaats Matam, rijdt, zie je op kleine stroken tussen de weg en het water de maïs groeien, en tomaten staan. Plotseling is er een kaal stuk, met tot hout geworden stengels en verdorde planten. Daar is de motorpomp uitgevallen. „Om leven hangt af van de pomp," zegt de Senegalese geograaf, prof. Kam, die uit Matam komt, waar zijn vader burgemeester was. Door de droogte in het Noorden van Senegal is ei een groot gebrek aan water: motorpompen, die water opzuigen uit de Senegal-rivier. moeten daar veraadering in brengen. Noodprogramma Rond Matam heeft het kinderfonds van de Verenigde Naties (UNICEF) plamen in voorbereiding en verder stroomopwaarts is Nederland bezig. UNICEF heeft ruim vijfhonderddui zend gulden uitgetrokken voor 29 pompen in het kader van een „nood- programma". naast andere hulp aan Senegal (onderwijs, voeding, gezond heidszorg) tot een bedrag van rond drie miljoen gulden. Nederland be steedt vier miljoen voor bevloeiing aan de noordkant van het eiland Morphil, verder stroomopwaarts in de Senegal-rivier. Nederland en het kinderfonds van de Verenigde Naties zijn zeker niet de enige die zich met waterprojecten bezighouden. Al met al zijn meer dan veertig instellingen betrokken bij de opzetten van pompen langs de Sene gal-rivier, en lang'niet altijd is hun werk even goed op elkaar afgestemd. Daarvoor zou onder andere moeten zorgen de SAED (maatschappij voor de verbetering en het gebruik van de Senegal-rivier). maar die laat het nog al eens afweten. De verhouding tus sen UNICEF en SAED bijvoorbeeld laat te wensen over. Gegevens waar over SAED beschikt en die nodig zijn voor de pompen worden niet of» met grote vertraging, gegeven. Een bezoek aan de SAED-vertegenwoor- diger in Matam, samen met mensen van UNICEF, komt niet verder dan het erf van zijn woning. Ook binnen Senegal loopt niet alles op rolletjes. Vaak staan pompen die in het. Noorden van het land nodig zijn maanden in de haven te wach ten omdat ze niet kunnen worden ingeklaard. Bij Matam zag ik pom pen liggen in onderdelen, omdat er niemand was om ze in elkaar te zetten. Overigens is het wel de be doeling dorpelingen op te leiden voor het onderhoud van de pompen, en wordt 'zoveel mogelijk gekozen voor één soort, zodat het onderhoud eenvoudiger is. Irrigatieprojecten Komt het hele pompenprogramma blijkbaar moeizaam van de grond, veel vlotter gaat het met grote, in drukwekkende irrigatieprojecten, die van de bevolking een grote om schakeling vragen en waarvan nog maar moet worden afgewacht wat ze opleveren (Krant van afgelopen za terdag: Senegal verwaarloost kleine landbouw). Hét voorbeeld daarvan is het reus achtige project voor de hele Senegal- rivier. bedoeld om de stroom beter te beheersen en water vast te houden voor later gebruik. Twee grote dam men worden gebouwd: één in de del ta van de rivier en één verder stroomopwaarts in Mali. bij de plaats Manatali. Er moet ook een kanaal gegraven worden van 900 ki lometer lengte tussen St Louis in Senegal ide oude hoofdstad) en Kayes in Mali. Bevloeiing van vierhonderdduizend hectare is mogelijk, maar de kosten bedragen dan ook 2,5 miljard gul den. Ter vergelijking: de motorpomp kost twintigduizend gulden, en be vloeit twintig hectare. Dat is duizend gulden per hectare, tegen zesduizend gulden per hectare voor het grote dammenproject. Een toch wel erg groot verschil, ook als je bedenkt dat de mogelijkheden voor de pompen beperkter zijn. en het dammenpro ject andere voordelen heeft als het beter bevaarbaar worden van de rivier. Daar staat tegenover dat grote stuk ken land onbruikbaar worden omdat er water op komt te staan de bevolking moet vertrekken en de kleine boeren weinig aan de grote dammen hebben. Grote landbouw bedrijven zullen er het meeste voor deel van trekken, waar de kleine boeren dan op zijn best in loondienst kunnen gaan werken. De 'agro-busi- ness' (industriële landbouwonderne mingen) heeft nu al grote belangstel ling voor het project, voor de ver bouw van onder andere suiker. Maar suiker kun je niet eten, en in Senegal bestaat nu juist een groot tekort aan voedsel. Of. zoals het blad Africa zich afvroeg, „zal de droogte in de Sahel reden zijn voor verbetering van dé Senegal-rivier in het belang van de plaatselijke bevolking, of in het belang van de internationale 'agro-business'?" Bij Richard Toll, in het noorden, staan de spoeirvllegtui- gen voor de grote plantages daar al klaar. Geen tegenstelling Volgens prof. Kane is er geen sprake van een tegenstelling tussen de twee verschillende benaderingen. „Het maken van kleine pompen is een eerste stap. een 'reddingsoperatie' vanwege het grote voedselgebrek, terwijl de bouw van de dammen een volgende etappe is. gericht op de toekomst." Een lokaal dorpshoofd hij kan geen woord lezen of schrij ven. en vocht in het Franse koloniale leger is duidelijker. De man haalt de schouders op en zegt: „Het is maar waar je de voorkeur aan geeft. In Dakar de hoofdstad wordt landelijk gedacht, en niet op kleine schaal. De aandacht gaat naar de grote indrukwekkende projecten, want daar kun je goede sier mee maken." Een tussenoplossing hebben de Chi nezen gevonden, die in Senegal irri gatieprojecten van een paar honderd JERUZALEM, BEIROET CAP, UPI, Reuterl Israël is begon nen aan de eerste fase van de terugtrekking van zijn troepen uit Zuid-Libanon. De door de Israëli's opgegeven stellingen worden door eenheden van de vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon overgenomen. De Israëlische terugtrekking in het Oostelijke deel van Zuid-Libanon. een maand na de Israëlische invasie, dient als een toetssteen voor Jeruza lem. Israël zal nauwkeurig in de ga ten houden of de VN-troepen de Pa- lestijnen toestaan om hun oude stel lingen in door Israël opgegeven ge bied in te nemen. In totaal is Israël in deze eerste fase van de terugtrek king de tweede fase begint vrijdag van plan negen dorpen in het Oostelijke deel van Zuid-Libanon op te geven. Vanuit een standplaats tien kilometer ten noorden van de Israëlische grens keek generaal Ers- kine. bevelhebber van de VN-troe pen in Libanon, hoe de Israëli's zich terugtrokken. „Onze taak is toe te zien dat dit gebied niet voor vijandi ge acties wordt gebruikt" aldus Ers- kine. Gevraagd of VN-troepen even tueel op Palestijnse guerrillastrij ders zouden schieten zei Erskine „Wij zullen op iedereen schieten die het ons moeilijk maakt om onze ver plichtingen na te komen". Rechtse christenen in het gebied waaruit de Israëli's zich gisteren hebben teruggetrokken protesteer den tegen het besluit van Jeruzalem. Er werden leuzen als „Noorwegen naar huis" en „wij vertrouwen de Verenigde Naties niet" geschreeuwd en op de muren gekalkt. De rechtse christenen vrezen een terugkeer van de Palestljnen naar het door hen bewoonde gebied. Ondertussen zijn Syrische eenheden van de Arabische vredesmacht in Libanon met zwaar geschut in Bei roet tussen elkaar bestrijdende christenen en moslems gekomen. Deze leverden de afgelopen drie da gen slag met elkaar. De Syriërs heb ben verklaard op iedereen te schie ten die dat ook doet. In Boekarest voerde president Ceau- cescu gisteren besprekingen met Hani al Hassan, adviseur van PLO- leider Jasser Arafat. In Boekarest wordt aangenomen dat Ceaucescu aan Hani al Hassan verslag heeft uitgebracht van zijn besprekingen verleden week met de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken. Mos je Dajan. Oorspronkelijk zou Arafat zelf naar Boekarest komen. In ver band met de ontwikkelingen in Liba non besloot Arafat echter om voorlo pig het Midden-Oosten niet te verla ten en stuurde hij daarom Hani al Hassan naar Roemenië. SALISBURY (Reuter) Rhodesi- sche regeringsfunctionarissen heb ben gisteren gezegd dat de Britse en Amerikaanse ministers van buiten landse zaken Owen en Vance maan dag naar Salisbury komen om over mogelijke modificaties in de interne regeling te praten die getroffen is met de gematigde leiders. Zij zeiden dat niet gesproken zou worden over de „oude Brits-Amerikaanse voor stellen" voor Rhodesië. In Londen zeiden Britse functiona rissen dat Owen en Vance voorne mens zijn volgende week maandag naar Salisbury te reizen, hoewel nog geen definitieve regelingen waren getroffen. De functionarissen in Salisbury zei den te geloven dat het Brits-Ameri kaanse voorstel van maandag voor een conferentie van alle partijen zal worden verworpen Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Europese commissie, het dagelijkse be stuur van de Europese Gemeenschap is weliswaar bereid en tegen de Arabische boycot van Israël op te treden, maar beschikt tot nu toe niet over voldoende bewijsmateriaal. In kringen van Joodse tegenstanders van de Arabische boycot noemt men deze uitspraak van Raymond Vouelly, lid van de Europese commissie „triest". hectare hebben opgezet. Vanuit de lucht zien ze er uit als plotselinge groene oases, midden in de woestijn. Werken bij de afzonderlijke pompen ongeveer zeventig mensen in een coöperatie op de twintig bevloeide hectares, de Chinezen brengen een paar honderd mensen samen. Vol gens Kane is daardoor echter de kans op mislukking ook groter, en is het op het ogenblik beter 'op zeker te spelen', in plaats van risico's te nemen. De kleine coöperaties hebben het voordeel dat iedereen er bij betrok ken wordt, hoewel ook daar al het gevaar bestaat dat lokale dorpshoof den het heft in handen nemen. De man uit het koloniale leger is daar een duidelijk voorbeeld van. Hij weet heel duidelijk wat goed is voor zijn dorp, en de dorpelingen kijken hoog tegen hem op. Ook in andere delen van Senegal en elders in ont wikkelingslanden blijkt dat notabe len een belangrijke rol blijven spe len. Zij bevoordelen verwanten en werken mensen tegen die hen niet welgevallig zijn. Om de kleine boer- echt te bereiken, kunnen de coöpera ties bijna niet klein genoeg zijn. Als dat niet lukt, en de grootschalige ontwikkeling in Senegal doorgaat, zullen mensen uit het gebied blijven wegtrekken, naar de stad, die lokt. Door het gebrek aan mogelijkheden verdwijnen de jonge mannen en blij ven vrouwen en kinderen achter. Kinderen groeien op in een gemeen schap bijna zonder mannen, wat zegt men hun opvoeding niet ten goede komt. Voor UNICEF is dat een overweging bij het opzetten van de pompen. Het kinderfonds wil mee werken aan de evenwichtige ontwik keling van een hele streek, en zich niet alleen op kinderen richten, zoals in het verleden gebeurde. Dit is het vierde verhaal in een serie. De vorige artikelen stonden zaterdag 1, woensdag 5 en zaterdag 8 april in de krant. Het volgende artikel verschijnt zaterdag: Helpt Boven-Volta: beperk de hulp. Al sinds jaar en dag wordt er van de kant van het kantoor van het Wereld Joodse Congres in Genéve druk op de Europese Commissie uitgeoefend en om te treden tegen wat doorgaans „Arabische chantage" van Westeuro- pese bedrijven wordt genoemd. De Europese commissie heeft in het ver leden de bereidheid uitgesproken te gen de boycot van Israël op te treden wanneer het over voldoende bewijs materiaal zou beschikken. Vouelly, die binnen de Europese commissie, met concurrentie vraagstukken is be last. herhaalde dit standpunt giste ren tijdens een debat in het Europe se parlement. De Europese commissie kan echter volgens Vouelly pas tegen de maat regelen van het Arabisch boycotbu reau in Damascus en de daarbij aan gesloten Arabische landen optreden als er sprake is van ernstige concur rentievervalsing of van verdrags schending. In de artikelen 85 en 86 van het verdrag van Rome. het ver drag waarbij de Europese Gemeen schap werd opgericht, wordt concur rentievervalsing uitdrukkelijk ver boden. De Arabische boycot richt zich tegen bedrijven die in Israël dochterondernemingen hebben, aan de militaire opbouw van Israël bij dragen en tegen bedrijven waarin Joden vooraanstaande functies ver vullen. Tijdens het debat in het Eu ropese parlement verklaarde Vouel ly dat de Europese commissie op zich zelf geen invloed kan uitoefenen op de Arabische boycot van Israel Bij het centrum Informatie en Docu mentatie Israël in Den Haag neemt men aan dat de door hun in een zwartboek onthulde gevallen van Nederlandse bedrijven die aan de voorwaarden van de Arabische boy cot voldoen bij de Europese commis sie nog niet bekend zijn. Deze geval len zullen vermoedelijk via het kan toor van het Wereld Joodse Congres in Genève onder de aandacht van de commissie worden gebracht. Ronnie Naftaniel, opsteller van het zwart boek van het CIDI meende echter dat gezien het door hem geleverde bewijsmateriaal de uitspraken van Vouelly „triest" zijn. Volgens Nafta niel is er met betrekking tot de Ara bische boycot zeker sprake van „con currentievervalsing". Of er over „ver dragsschending" kan worden ge sproken is een zaak waarover te twis ten valt. Wel meent Naftaniel dat de verklaring van Vouelly in het Euro pese parlement opnieuw een aanlei ding voor de Nederlandse regering zou moeten vormen om een önder- zoek in te stellen naar bednjven die zich aan de bepalingen van de Arabi sche boycot onderwerpen WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft een onderzoek gelast naar een reeks moorden in de gevangenis van Atlanta. Sinds begin vorig Jaar zijn daar acht gevangenen vermoord. Het laatste slachtoffer was Domini que Orslnl. een heroïne-smokkelaar die een grote rol speelde in de zoge naamde French Connection. Orsini werd met doorgesneden keel in het trappenhuis van de gevangenis ge vonden. De strafinrichting in dc zui delijke stad Atlanta herbergt 2200 gevangenen en is daarmee de groot ste in haar soort In de Verenigde Staten. BERLIJN (DPA, AP) In West-Berlijn is gisteren het proces begonnen tegen zes leden van de zogenaamde Beweging van de tweede juni. Zij worden verdacht van de moord op de rechter Günther von Drenkmann en de ontvoering van de CDU-politicus Peter Lorenz. De rechtszaak, die volgens de West- berlijnse justitie waarschijnlijk wel een jaar zal duren, begon met een formeel protest van de verdediging. De advocaten van het zestal menen dat een eerlijk proces praktisch on mogelijk is geworden door de buiten gewone veiligheidsmaatregelen. Het gerechtsgebouw is voor deze gele genheid herschapen in een soort fort. De aanpassing heeft al ruim 3,5 mil joen gulden gekost. De advocaten willen niet dat de verdachten wor den ge- intimideerd door een overvloed van gewapende bewakers in de zaal. Ook andere maatregelen, zoals het uit schakelen van microfoons van de verdachten door de president, moe ten achterwege blijven aldus de ver dediging. De zes verdachten zijn Raif Reinders (29 jaar. Nederlander). Ronald Fritzsch (26). Gerald Klopper (26». Fritz Teufel (34). Till Meyer (34) en Andreas Vogel (22). Op de eerste procesdag werd het zestal al meteen tijdelijk verwijderd wegens oporde- lijk gedrag De verdachten riepen elkaar toe. Meyer beleed zijn solida riteit met de Rode Brigades die de Italiaanse ex-premier Aldo Moro hebben ontvoerd. Fritz Teufel (in de jaren zestig een bekend figuur uit de Duitse studentenbeweging) gooide een beker water naar de advocaat die hem door de rechtbank was toe gewezen. De Beweging van de tweede Juni (een naam die herinnert aan de stu dentenrevolte van de jaren zestig) zou in 1974 verantwoordelijk zijn ge weest voor de moord op de Berlijnse rechter Von Drenkmann die in de deur van zijn woning werd neerge schoten. Een Jaar later deed de groep weer van zich spreken door de ont voering van Lorenz, de leider van de CDU m West-Berlijn Lorenz werd vrijgelaten in ruil voor de vrijlating van vijf gevangen geestverwanten van de ontvoerders. Drie vrouwelijke leden.van de Beweging zijn vong jaar uit de gevangenis ontsnapt en nog voortvluchtig

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7